نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: FAT / NTFS
نمایش از 29 آبان 1392 بازدید: 260
پرینت

سیستم فایل ان تی اف اس چیست

NTFS (  New Technology File System

مایكروسافت سیستم فایلی جدیدی تحت عنوان NTFS را ایجاد نمود كه از یك ساختار ۶۴ بیتی پشتیبانی می كند و از این رو كاربران می توانند فایل هایی ایجاد كنند كه طول نام آنها تا ۲۵۶ كاركتر باشد .

حتما تا كنون با عناوینی همچون FAT۱۶ و FAT۳۲ آشنا هستید . این دو از سیستم های فایلی مایكروسافت هستند كه در حال حاضر با توجه به گسترش زمینه های مختلف سیستم های كامپیوتری ناكارآمد و غیر قابل اطمینان هستند .

یكی از مهمترین مشكلات امنیتی در سیستم FAT۱۶ وFAT۳۲ عدم توانایی در تعریف سطوح مجوز دسترسی به فایل ها و یا پوشه ها می باشد . كه این امر می تواند به عنوان یكی از دلایل ناكارآمدی و قابل اطمینان نبودن این سیستم ها در سطوح شبكه باشد .

ادامه مطلب: سیستم فایل ان تی اف اس چیست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: FAT / NTFS
نمایش از 29 آبان 1392 بازدید: 250
پرینت

شباهت و تفاوت بين FAT32   و NTFS

 

ساختار 32 Fat32 بیتی است و64NTFS بیتی است 

عدم توانایی در تعریف سطوح مجوز دسترسی به فایل ها و یا پوشه ها در Fat32 كه باعث ناكارآمدی و قابل اطمینان نبودن این سیستم ها در سطوح شبكه شده است.

NTFS فایلی روی هارد ذخیره می کند که تمام اطلاعات مربوط به  فایلهای ذخیره شده ازجمله  . اسم ، مكان ، و اطلاعات امنيتي نيز در آن قرار دارد

NTFS  براي پارتيشنهاي 2 گيگابايت و بيشتر بکار می رود، كه بهترين تعادل بين سرعت عمل ديسك سخت و صرفه جويي در فضاي ديسك را فراهم مي سازد . و در واقع بهترين كارآيي را به سيستم مي دهد.

در NTFS تمامی عملياتي را كه انجام مي گيرد توسط Log File ثبت میشود

ادامه مطلب: شباهت و تفاوت بين FAT32 و NTFS
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: FAT / NTFS
نمایش از 07 خرداد 1392 بازدید: 264
پرینت

سیستم فایل NTFS چیست

حتما تا کنون با عناوینی همچون FAT16 و FAT32 آشنا هستید . این دو از سیستم های فایلی مایکروسافت هستند که در حال حاضر با توجه به گسترش زمینه های مختلف سیستم های کامپیوتری ناکارآمد و غیر قابل اطمینان هستند.

یکی از مهمترین مشکلات امنیتی در سیستم FAT16 و FAT32 عدم توانایی در تعریف سطوح مجوز دسترسی به فایل ها و یا پوشه ها می باشد . که این امر می تواند به عنوان یکی از دلایل ناکارآمدی و قابل اطمینان نبودن این سیستم ها در سطوح شبکه باشد .
بر این اساس مایکروسافت سیستم فایلی جدیدی تحت عنوان NTFS را ایجاد نمود که از یک ساختار ۶۴ بیتی پشتیبانی می کند و از این رو کاربران می توانند فایل هایی ایجاد کنند که طول نام آنها تا ۲۵۶ کارکتر باشد .
چهار مجوز استاندارد در سیستم NTFS برای فایل ها و پوشه ها وجود دارند :

ادامه مطلب: سیستم فایل NTFS چیست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: FAT / NTFS
نمایش از 07 خرداد 1392 بازدید: 237
پرینت

سیستم فایل NTFS چیست ؟

 حتما تا کنون با عناوینی همچون FAT۱۶و FAT۳۲آشنا هستید . این دو از سیستم های فایلی مایکروسافت هستند که در حال حاضر با توجه به گسترش زمینه های مختلف سیستم های کامپیوتری ناکارآمد و غیر قابل اطمینان هستند .

 یکی از مهمترین مشکلات امنیتی در سیستم FAT۱۶ وFAT۳۲ عدم توانایی در تعریف سطوح مجوز دسترسی به فایل ها و یا پوشه ها می باشد . که این امر می تواند به عنوان یکی از دلایل ناکارآمدی و قابل اطمینان نبودن این سیستم ها در سطوح شبکه باشد . بر این اساس مایکروسافت سیستم فایلی جدیدی تحت عنوان NTFS را ایجاد نمود که از یک ساختار ۶۴ بیتی پشتیبانی می کند و از این رو کاربران می توانند فایل هایی ایجاد کنند که طول نام آنها تا ۲۵۶ کارکتر باشد .

ادامه مطلب: سیستم فایل NTFS چیست ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: FAT / NTFS
نمایش از 30 فروردين 1392 بازدید: 257
پرینت

تفاوت هاي سيستم فايل Ntfs با Fat32

سيستم فايلهاي NTFS و FAT
File System در یک سیستم عامل به ساختار کلی نامگذاری ، ذخیره سازی و سازماندهی فایل ها گفته می شود . سیستم فایل ها ، داده ها را به واحدهایی به نام Cluster تقسیم بندی می کنند . هر کلاستر می تواند فقط بخشی از یک فایل را نگه دارد .

یک فایل ممکن است چندین کلاستر را به خود اختصاص دهد ،و مقداری فضای خالی در آخرین کلاستر بلا استفاده باقی بماند . کلاستر های کوچک می توانند داده های بیشتری در یک دیسک جای بدهند ( چون فضای بلا استفاده کمتری به وجود می آورند ) اما کلاستر های بزرگ ، کارایی را بالا می برند ( در کلاسترهای بزرگتر ، داده های بیشتری می تواند در هر کلاستر نگهداری شود . بدین معنی که برای بازیابی آن ، سیستم کار کمتری انجام می دهد و در نتیجه به طور کارآمدتر و سریعتر آن را بازیابی می کند ) اندازه کلاستر در اندازه دیسک سختی که کامپیوتر می تواند پشتیبانی کند نیز نقش دارد.

ادامه مطلب: تفاوت هاي سيستم فايل Ntfs با Fat32
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: FAT / NTFS
نمایش از 30 فروردين 1392 بازدید: 253
پرینت

تفاوت NTFS با FAT

سیستم فایلهای NTFS و FAT

File System در یک سیستم عاملبه ساختار کلی نامگذاری ، ذخیره سازی و سازماندهی فایل ها گفته می شود. سیستم فایلها ، داده ها را به واحدهایی به نام Cluster تقسیم بندی می کنند . هر کلاستر میتواند فقط بخشی از یک فایل را نگه دارد .یک فایلممکن است چندین کلاستر را به خود اختصاص دهد ،و مقداری فضای خالی در آخرین کلاستربلا استفاده باقی بماند . کلاستر های کوچک می توانند داده های بیشتری در یک دیسکجای بدهند ( چون فضای بلا استفاده کمتری به وجود می آورند ) اما کلاستر های بزرگ ،کارایی را بالا می برند ( در کلاسترهای بزرگتر ، داده های بیشتری می تواند در هرکلاستر نگهداری شود . بدین معنی که برای بازیابی آن ، سیستم کار کمتری انجام می دهدو در نتیجه به طور کارآمدتر و سریعتر آن را بازیابی می کند ) اندازه کلاستر دراندازه دیسک سختی که کامپیوتر می تواند پشتیبانی کند نیز نقشدارد.


Fat مخفف File Allocatin Table ، جدول تخصیص فضا به فایل . اینجدول که در نزدیکیهای ابتدای دیسک سخت ذخیره می شود ، توسط سیستم عامل نگهداری میشود تا فضای مورد استفاده برای ذخیره سازی فایل ها را مدیریت کند . این جدول وظیفهنگهداری فضاهای موجود در دیسک را بر عهده دارد تا سگمنت های خراب غیر قابل استفاده، علامت گذاری شوند و قسمت های مختلف یک فایل با یکدیگر مرتبط شوند . در واقع هنگامذخیره داده ها روی دیسک سخت ، سیستم جهت دستیابی به کلاسترهای خالی با Fat مشورتکرده و هم در هنگام اجرا فایل ، Fat را جستجو می کند تا کلاسترهای مرتبط با آن رایافته و اطلاعات ذخیره شده در آن کلاسترها را بخواند . دو نوع Fat اصلی وجود دارد

 : Fat 16 , Fat32

Fat 16    این سیستم فایل ، یک سیستم فایل 16 بیتیاست ، زیرا کلاستر هایی را تشخیص می دهد که 16 بیت طول ( یا رقم ) دارند . اندازهکلاسترهای Fat بسته به مقدار فضا درایوی است و از آنجا که Fat16 نمی تواند بهاندازه Fat32 کلاستر داشته باشد ، برای پوشش دادن به مقدار یکسانی از فضا بهکلاسترهای بزرگتری نیاز دارد . Windows XP کلاسترهای 64 کیلو بایتی را برای Fat16 پشنیبانی می کند. چون Fat16 فقط 65,536 کلاستر را پشتیبانی می کند ، با این سیستمفایل ، حداکثر یک پارتیشن 4 گیگابایتی را می توان تقسیم بندیکرد.

Fat32    یک سیستم فایل 32 بیتی است ، می تواند کلاسترهایبیشتری را نسبت به Fat16 آدرس دهی کند . در نتیجه Fat32 می تواند از کلاسترهایکوچکتری برای کارآمدتر کردن سیستم ذخیره سازی ، بهره بگیرد . همچنین بدین مفهوم استکه Fat32 می تواند پارتیشنهای بزرگتری را پشتیبانی کند . Fat32 با کلاسترهای 32بیتی می تواند  پارتیشنهایی تا 8 ترا بایت را پشتیبانی کند.

NTFS مخفف NT File System می باشد. در سیستم فایل fat ، جدول تخصیص فضا ( File Allocation Table ) داشتیم و در اینجا جدول فایل اصلی ( MFT: Master File Table ) داریم . البته MFT بسیار پیچیده تر است . MFT صفات فایل را برای هر فایل ذخیره شدهدر پارتیشن NTFS ذخیره می کند . ( صفات فایل هر چیزی را که لازم است درباره یک فایلدانست ، توصیف می کند . در NTFS حتی داده های موجود در یک فایل نیز صفت فایل محسوبمی شود . اسم ، مکان ، و اطلاعات امنیتی نیز ، از دیگر صفات فایل محسوب می شود )

NTFS در صورت امکان همه صفات فایل را ، شامل داده های فایل ، در MFT ذخیره میکند . ( هر چند در اکثر موارد ، جای کافی برای ذخیره همه صفات در MFT وجود ندارد . در این زمان صفت داده ای به خارج MFT انتقال می یابد . )

MFT بعنوان یک فایل Metadata مشهور است. (Metadata اساسا داده هایی درباره خود Data است. بعنوان مثال عنوان ، موضوع ، مولف و اندازهیک فایل ، Metadata آن فایل را تشکیل می دهند) NTFS از فایلهای Metadata برایمدیریت داده های روی پارتیشن بهره می گیرد.

تفاوت دو سیستم فایل NTFS و Fat32 ؟

NFTS می تواند تعداد کلاسترهایبیشتری را نسبت به Fat32 پشتیبانی کند . در نتیجه ، کلاسترهای NTFS عموما کوچک وبرای حفظ فضای دیسک سخت ، کارآمد هستن . یکی دیگر از مزایای NTFS پشتیبانی آن برایمجوزهای فایل و دایرکتوری است . این خصوصیت امنیتی ، اطمینان می دهد که فقط کاربرانخاصی به فایلها و دایرکتوری ها ی ویژه دسترسی دارند .

در میان آنچه ذکر شد ،سیستم فایل کارآمد NTFS است . چون می تواند برای پارتیشنهای 2 گیگابایت و بیشتر ،کلاسترهای 4 کیلو بایتی ایجاد کند ، که بهترین تعادل بین سرعت عمل دیسک سخت و صرفهجویی در فضای دیسک را فراهم می سازد . و در واقع بهترین کارآیی را به سیستم می دهد .

چهار مجوز استاندارد در سیستم NTFS برای فایل ها و پوشه هاوجود دارد :

1- No Access: باانتخاب این گزینه كاربران هیچگونه مجوزی برای خواندن ، نوشتن و ... فایل یا پوشه مربوطه نواهند داشت .

2- Read: با توجه به آنكه اجزاه خواندن یك فایل شامل اجرای آننیز می باشد ،از این رو كاربری كه این سطوح از دسترسی را داشته باشد می تواند فایلرا اجرا كرده و آن را بخواند.

3- Change: این سطح دسترسی و مجوز ، كاربر را قادر می كند تا فایل راخوانده و در صورت لزوم تغییرات خود را در آن انجام دهد یا حنی فایل را حذف كند.

4- Full Control: با فعال بودن این گزینه كاربران دارای مجوز می توانند فایل را خواند ،تغییرات مورد نیاز را درآن ایجاد كرده و یا حذف كنند. در واقع تمام امكانات واختیاراتی كه كاربر در حالت Change دارد در این قسمت نیزوجود دارد و فرق این دو سطح مجوز در آن است كه با داشتن مجوز Full Control، كاربر می تواند حتی برای سایر كاربران سیستم دسترسی تعریف كند و یا دسترسیكاربر دیگر را از آن پوشه و یا فایل حذف كند .

از لحاظ امنیتی بهتر است حتی الامكان از این مجوز استفادهنكنید ، زیرا داشتن مجوز Change بالاترین سطح دسترسی را به كاربرانمی دهد مگر آنكه واقعا بخواهید كاربری امكان تعریف یا حذف مجوز برای سایرین راداشته باشد .

البته مجوزه های دیگری نیز چون Read Only ، No Execute، Execute Only ، Write Only و ... نیز قابل تعریف می باشند

 

منبع:

نتایج جستجو از سایت گوگل

www.iranarticles.com

 

 

 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 158 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید