نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف درباره شبكه و امنيت
نمایش از 30 ارديبهشت 1394 بازدید: 154
پرینت

انواع شبکه از لحاظ اندازه و راه اندازی شبکه

انواع شبکه از لحاظ اندازهبه طور کلی به مجموعه ای از سرویس دهنده ها و سرویس گیرندهای دیجیتالی که به یکدیگر متصل هستند، شبکه گفته میشود. شبکه ها از نظر سایز و ابعاد جغرافیایی به چهار دسته زیر تقسیم میشوند:LANMANWANPANInternetwork(PAN) شبکه های شخصی

PAN سرنام Personal Area Network میباشد و به شبکه شخصی یک فرد گقته میشود. این شبکه میتواند بین کامپیوتر، تجهیزات دیجیتال، تلفن همراه و کامپیوتر جیبی (PDA) ایجاد شود.(LAN) شبکه های محلی
LAN سرنام Local Area Network میباشد و به گروهی از کامپیوترها اطلاق میشود که در یک اتاق، یک طبقه و یا یک ساختمان قرار دارند و از طریق رسانه های شبکه به یکدیگر متصل هستند. شبکه ی محلی LAN به کاربر این امکان را می دهد تا منابع خود را که شامل دستگاههای ذخیره سازی، چاپگرها، برنامه ها و سایر منابع موجود در شبکه را به اشتراک بگذارد. این گونه شبکه ها معمولا در یک مکان مشخص محدود میشوند. این مکان میتواند یک ساختمان و یا چندین ساختمان متشکل از تقریبا 2 تا 100 کامپیوتر و بسته به تجهیزات شبکه میتواند با سرعت انتقال 10، 100 یا 1000 MB باشد. معماری شبکه های محلی عمدتا از نوع اترنت به صورت 10BaseT یا FastEthernet میباشد.(MAN) شبکه های شهری MAN سرنام Metropolitan Area Network میباشد و به شبکه ای گفته میشود که در گستره ی یک شهر و اغلب با ستون فقراتی چون کابل پرسرعت فیبر نوری به منظور اتصال شعبات مختلف یک سازمان دولتی با شرکت تجاری قرار دارد. این گونه شبکه ها معمولا از شبکه های LAN بزرگتر و از شبکه های WAN کوچکتر هستند.(WAN) شبکه های گسترده
WAN سرنام Wide Area Network میباشد و به شبکه ای گفته میشود که در مقیاس بزرگ از بهم پیوستن چندین شبکه ی محلی با یکدیگر یه وجود میآید. این شبکه زمانی ایجاد میشود که شعبات یک سازمان و یا نمایندگی های یک شرکت از یکدیگر دور باشند، که با استفاده از این تکنولوژی به یکدیگر متصل میشوند.(InternetWork) شبکه های متصلبه دو یا چند زیر شبکه که با استفاده از تجهیزات لایه شبکه (مانند مسیریاب) عمل میکنند و به یکدیگر متصل هستند شبکه های متصل گویند.

ادامه مطلب: انواع شبکه از لحاظ اندازه و راه اندازی شبکه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف درباره شبكه و امنيت
نمایش از 17 مهر 1392 بازدید: 161
پرینت

شبکه خانگی کامپیوتری با استفاده از خط تلفن

  استفاده از خط تلفن برای اتصال کامپیوتر ها یک روش ساده ارزان و سریع است و احتیاج به کابل کشی ندارد.

  ساختن یک شبکه کامپیوتری بوسیله خط تلفن به HPNA (که مخفف Home Phone Networking Alliance است.)  معروف شده است. و بر اساس استانداردهای موسسه شبکه خانگی تلفنی یا HPNA بوجود آمده است. و به تدیج توسعه یافته است HPNA1.0 ورژن اصلی این استاندارد با سرعت نسبتاٌ پایین 1 مگابیت بر ثانیه (Mbps ) عمل می کنند. اما استاندارد کنونی یا همان HPNA2.0 بر اساس تکنولوژی که متعلق به شرکت Broadcom است با سرعت 10 مگا بیت بر ثانیه عمل می کند. کارتهایی که از تکنولوژی HPNA استفاده می کنند هنوز فروخته می شوند پس دقت کنید کارتی بخرید که HPNA2.0 باشد.

ادامه مطلب: شبکه خانگی کامپیوتری با استفاده از خط تلفن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف درباره شبكه و امنيت
نمایش از 14 مرداد 1392 بازدید: 254
پرینت

مونیتورینگ شبکه

سیستمهای مونیتورینگ شبکه و تکنولوژیهای تست شبکه، با گذشت زمان، رشد قابل توجهی داشته اند و به صورت خودکار راههایی برای تست سرورها و سیستمها و هشداردهی مشکلات شبکه و سیستم های داخلی به مدیران سیستم و مدیران IT ارائه می دهند..

مونیتورینگ چیست؟

مونیتورینگ شبکه از یک سیستم IT برای مونیتور کردن اجزای کند و خراب شبکه های کامپیوتری استفاده می کند. می تواند اجزایی از قبیل برنامه های کاربردی،سروهای e-mail یا وب سرورها، دستگاههای جانبی و سلامتی خود شبکه مونیتور کند. این سیستم ها می توانند مدیران شبکه را از طریق e-mail، پیجر یا دیگر وسایل آگاه سازند.

چه دسته ای از مشکلات باعث شکست شبکه یا IT می شوند؟

ادامه مطلب: مونیتورینگ شبکه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف درباره شبكه و امنيت
نمایش از 14 مرداد 1392 بازدید: 284
پرینت

 معرفی شبکه حسگر

 پیشرفتهای اخیر در فناوری ساخت مدارات مجتمع در اندازه های كوچك از یك سو و توسعه فناوری ارتباطات بی سیم از سوی دیگر زمینه ساز طراحی شبكه های حسگر بی سیم شده است. تفاوت اساسی این شبکه ها ارتباط آن با محیط و پدیده های فیزیکی است. شبکه های سنتی ارتباط بین انسانها و پایگاه های اطلاعاتی را فراهم می کند در حالی که شبکه ی حسگر مستقیما با جهان فیزیکی در ارتباط است. با استفاده از حسگرها محیط فیزیكی را مشاهده کرده, بر اساس مشاهدات خود تصمیم گیری نموده و عملیات مناسب را انجام می دهند. نام شبكه حسگر بی سیم یك نام عمومی است برای انواع مختلف كه به منظورهای خاص طراحی می شود.

ادامه مطلب: معرفی شبکه حسگر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف درباره شبكه و امنيت
نمایش از 08 خرداد 1392 بازدید: 259
پرینت

مفاهیم پروتکل TCP IP در شبکه

 مفاهیم پروتکل TCP IP در شبکه
پروتکل TCP/IP TCP/IP ، یکی از مهمترین پروتکل های استفاده شده در شبکه های کامپیوتری است . اینترنت بعنوان بزرگترین شبکه موجود ، از پروتکل فوق بمنظور ارتباط دستگاه های متفاوت استفاده می نماید. پروتکل ، مجموعه قوانین لازم بمنظور قانونمند نمودن نحوه ارتباطات در شبکه های کامپیوتری است .در مجموعه مقالاتی که ارائه خواهد شد به بررسی این پروتکل خواهیم پرداخت .

 در این بخش مواردی همچون : فرآیند انتقال اطلاعات ، معرفی و تشریح لایه های پروتکل TCP/IP و نحوه استفاده از سوکت برای ایجاد تمایز در ارتباطات ، تشریح می گردد.

ادامه مطلب: مفاهیم پروتکل TCP IP در شبکه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف درباره شبكه و امنيت
نمایش از 07 خرداد 1392 بازدید: 226
پرینت

آشنایی با ملزومات شبکه

 حتما همه شما تا به حال تجربه ی اتصال به اینترنت را داشته اید و کم و بیش اطلاعاتی راجع به این موضوع دارید. برای آشنایی بیشتر شما نکاتی هر چند مختصر در مورد شبکه و قطعات مورد نیاز در آن خواهیم گفت.

 همان طور که می دانید اینترنت، متشکل از شبکه هایی است که هر یک ازطریق مسیرهایی به دیگری متصل هستند. این مسیرها تبادل اطلاعات را میسر می سازند. اتصال به اینترنت به معنی دستیابی به این مسیرها است. حال برای این که این شبکه ها که شامل هزاران کامپیوتر هستند بتوانند به درستی با هم در ارتباط باشند به وسایل و قطعات ویژه ای مثل هاب، تکرار کننده، مسیریاب و … نیاز است.

ادامه مطلب: آشنایی با ملزومات شبکه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف درباره شبكه و امنيت
نمایش از 07 خرداد 1392 بازدید: 225
پرینت

آموزش کلیات امنیت شبکه


وقتی بحث امنیت شبکه پیش می اید ، مباحث زیادی قابل طرح و ارائه هستند ، موضوعاتی که هر کدام به تنهایی می توانند جالب ، پرمحتوا و قابل درک باشند ، اما وقتی صحبت کار عملی به میان می اید ، قضیه یک جورایی پیچیده می شود . ترکیب علم و عمل ، احتیاج به تجربه دارد و نهایت هدف یک علم هم ، به کار امدن ان هست .

 وقتی دوره تئوری امنیت شبکه را با موفقیت پشت سر گذاشتید و وارد محیط کار شدید ، ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که ” خب ، حالا از کجا شروع کنم ؟ اول کجا را ایمن کنم ؟ چه استراتژی را پیش بگیرم و کجا کار را تمام کنم ؟ ” انبوهی از این قبیل سوالات فکر شما را مشغول می کند و کم کم حس می کنید که تجربه کافی ندارید و این البته حسی طبیعی هست .

ادامه مطلب: آموزش کلیات امنیت شبکه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف درباره شبكه و امنيت
نمایش از 07 خرداد 1392 بازدید: 260
پرینت

امنیت در اینترنت:

 امنیت در اینترنت مهم است بخصوص برای کودکان اگر شما صاحب فرزندانی هستید که نگران گشت گذار آنها در اینترنت هستید که ممکن است از سایتهای غیر اخلاقی سر در بیاورند. ممکن است بخواهید از نرم افزارهای فیلترینگ استفاده کنید.

 نرم افزارهای فیلترینگ می توانند بیشتر سایتهای ناشایست را مسدود کنند و معولاً می توان آنها را بوسیله یک password غیر فعال کرد. یک مشکل نرم افزارهای فیلترینگ این است که تعدادی از سایتهای بدون مشکل را هم مسدود می کنند مثلاً زمانیکه اطلاعاتی در مورد سرطان سینه بخواهید ممکن است این نرم افزار لغت سینه را به عنوان یک لغت ناشایست منظور کند. در اینجا چند نکته دیگر برای امنیت در اینترنت به عرضتان می رسد.

ادامه مطلب: امنیت در اینترنت
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 82 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید