نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آموزش نرم افزار Access
نمایش از 05 اسفند 1393 بازدید: 239
پرینت

قسمت اول - آشنائی و مفاهیم مقدماتی

در این سری از مقالات قصد آموزش نرم افزار Microsoft Access را دارم و اگر عمری باقی بود ، به آموزش پایگاه دادههای پیشرفته تر و بزرگتر در ادامه مباحث مطروحه توسط مهندس نصیری در خصوص SQL sever خواهم پرداخت.
در ابتدای آموزش، ناگزیر از آشنایی مقدماتی با بانک اطلاعاتی و برخی از مفاهیم مرتبط با آن هستیم که در ذیل اشاره می گردد:
بانك هاي اطلاعاتي به وسيله نرم افزارهاي سيستم مديريت پايگاه داده يا ( DBMS (Data Base Management System ایجاد میشوند و نرم افزار Microsoft Access نیز به عنوان يكي از برنامه هاي مديريت بانكهاي اطلاعاتي براي ايجاد و كار با بانكهاي اطلاعاتي رابطه اي، مورد توجه كاربران نرم افزارهاي مايكروسافت آفيس بوده و براي ايجاد بانكهاي اطلاعاتي كه حجم خيلي بالايي ندارند، امكانات بسيار خوبي را فراهم ميكند.
برای بانک اطلاعاتی تعاریف متعددی آمده است مثلاً بانك اطلاعاتي مجموعه¬اي سازمان يافته از دادهها و اطلاعات مرتبط به يك موضوع است به طوريكه به آسانی ميتوان از اين دادهها گزارش تهیه نموده و یا آنها را بازيابي و ويرايش کرد. لازم به ذکر است که بانکهای اطلاعاتی داده ها را در قالب جداول (فیلدها و رکورها که در ادامه توضیح داده خواهند شد) نگهداری میکند.
با استفاده از نرم افزار Microsoft Access شما قادر به انجام کارهای زیر بر روی بانکهای اطلاعاتی خواهید بود؛
اضافه كردن داده ي جديد - حذف و یا ويرايش دادههای موجود - سازماندهي و نمايش دادهها به روشهاي متفاوت (در قالب نمودارهای آماری و ...) - به اشتراك گذاشتن دادهها با ديگران,از طريق ارائه گزارشها، ايميل، اينترانت و يا اينترنت

آشنايي با برخي از اصطلاحات
موجوديت (Entity) : هر موضوعی که میخواهیم راجع به آن اطلاعاتی وارد کنیم.
جدول (Table): لیستی از سطرها و ستونهاست که داده ها در آنها نگهداری میشوند.
فیلد (Field): در جداول بانک اطلاعاتی، هر فیلد، یک ستون از جدول را شامل می شود که در واقع نمایانگر یک ویژگی از موجودیت است. و شامل دو جزء نام فیلد و مقدار فیلد است.
در هر جدول سطر اول به نام فيلدها و سطرهاي بعدي به مقادير فيلدها اختصاص مي يابد.
ركورد(Record): مجموعه اي از فيلدهاي مرتبط به يكديگر است . در هرجدول , هر سطر يك ركورد ناميده مي شود.

آشنايي با انواع دادهها در Access

ادامه مطلب: قسمت اول - آشنائی و مفاهیم مقدماتی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آموزش نرم افزار Access
نمایش از 05 اسفند 1393 بازدید: 234
پرینت

قسمت دوّم - کار با Tables

حتماً پس از انجام مطالب مربوط به قسمت اوّلِ آموزش، متوجّه شده اید که با ایجاد هر دیتا بیس جدید، یک جدول نیز بصورت خودکار ایجاد می گردد، لذا برای تعریف فیلد یا ستون جدید می توانید مکان نما را در اولین سلول از ستون Click to add قرار داده و داده مورد نظرتان را تایپ کنید و با زدن کلید Enter ، و یا Tab یک فیلد بصورت خودکار با نام Field 1 ایجاد و به همین ترتیب با تکرار این عمل، فیلدهای بعدی را نیز تولید نمائید.
برای تغییر نام فیلدهای جدید بر روی عنوان آنها دابل کلیک نموده و نام دلخواه را تایپ نمائید.
در صورتی که در ستون Field 1 از رکورد با عنوانِ New : ID داده ای درج گردد، بصورت خودکار رکورد new یک سطر پائینتر قرار میگیرد و با تکرار این عمل میتوانید رکوردهای جدید را تولید نمائید.
برای ذخیره سازی جدول بر روی عنوان آن راست کلیک نموده و گزینه Save را انتخاب نمائید و یا از نوار دسترسی سریع این گزینه را انتخاب و نامی برای جدول تایپ کنید.

ادامه مطلب: قسمت دوّم - کار با Tables
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آموزش نرم افزار Access
نمایش از 05 اسفند 1393 بازدید: 229
پرینت

 قسمت سوّم - فیلدها و رکوردها

در ادامه مبحث قبلی در خصوص پانل Field Properties ، به نحوه اختصاص نوع داده ی Lookup Wizard به فیلدها میپردازیم تا در هنگام ورود اطلاعات در فیلد مورد نظر، لیستی از مقادیر قابل انتخاب ظاهر گردد:
در نمای Design در قسمت Type Data از فیلد مورد نظرتان کلیک نموده و نوع Lookup Wizard را انتخاب کنید، پس از انجام این کار به ترتیب زیر مراحل را ادامه دهید:
طبق تصویر1 ، گزینه دوم را برای ایجاد لیست مورد نظرتان انتخاب نمائید.
در مرحله بعد طبق تصویر 2، تک تک موارد موجود در لیست مورد نظر را تایپ کنید، در ضمن شما میتوانید تعداد ستونهای لیستتان را نیز در اینجا افزایش دهید.
در مرحله بعد طبق تصویر 3، میتوانید نامی برای فیلدتان در نظر بگیرید و کار ایجاد لیستتان را به پایان برسانید.
حال طبق تصویر 4، میتوانید در نمای DataSheet در فیلد مورد نظرتان لیستی را که ایجاد کردید مشاهده و موردی را از آن لیست برای ورود مقدار انتخاب نمائید. در ضمن در همین قسمت در آخر لیست میتوانید با انتخاب آیکن Edit List نسبت به ویرایش لیست و انتخاب یکی از موارد لیست به عنوان مقدار پیشفرض آن لیست اقدام نمائید.(تصویر 5).

ادامه مطلب: قسمت سوّم - فیلدها و رکوردها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آموزش نرم افزار Access
نمایش از 05 اسفند 1393 بازدید: 171
پرینت

قسمت چهارم- فیلترینگ و ایجاد ارتباط بین جدولها


در ادامه بحث قبلی به مبحث فیلتر کردن جدولها میپردازیم.

فیلتر کردن جدولها :

فیلتر کردن بمنظور نمایش رکوردهائی از جدول که مقادیر خاصی دارند صورت میپذیرد و یا بالعکس بمنظور عدم نمایش رکوردهائی از جدول که مقادیر خاصی دارند، اعمال میگردد.

روش اول برای انجام فیلتر، بدین صورت است که؛ ابتدا فیلد مورد نظرتان که میبایست حاوی مقدار خاصی باشد را انتخاب نمائید. سپس در گروه Sort & Filter گزینه Filter را انتخاب نمائید، مطابق تصویر زیر:

ادامه مطلب: قسمت چهارم- فیلترینگ و ایجاد ارتباط بین جدولها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آموزش نرم افزار Access
نمایش از 05 اسفند 1393 بازدید: 233
پرینت

قسمت پنجم- ایجاد پرس و جو (Query)

در ادامه توضیحات قبلی، در خصوص ایجاد ارتباط بین جداول یک بانک اطلاعاتی، میبایست این نکته را یادآور شوم که با توجه به اینکه چه تعداد رکورد از طریف فیلد مشترک در دو جدول با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند نوع ارتباطها به چند دسته تقسیم میشوند:

1-ارتباط یک به یک (One to One): اين نوع ارتباط زماني ميتواند برقرار شود كه يك ركورد از يك جدول فقط با يك ركورد از جدول ديگر در ارتباط باشد.
2-ارتباط یک به چند (One to Many): در این نوع ارتباط يك ركورد از يك جدول با چند ركورد از جدول ديگر از طريق فيلد مشترك در ارتباطند.
3-ارتباط چند به چند (Many to Many): يك ركورد از جدول اول با چند ركورد از جدول دوم و همچنين يك ركورد از جدول دوم با چند ركورد از جدول اول در ارتباط است.

با توجه به این تقسیم بندی، ارتباطی که بین جداول در بخش قبلی ایجاد کردیم، از نوع ارتباط چند به چند میباشد.

ایجاد پرس و جو (Query):

پس از مدتی که اطلاعات در جداول دیتابیس افزایش پیدا کرد و یا تعداد جدولها بیشتر شد، برای یافتن رکوردها و یا اطلاعاتی خاص از جداول بانک اطلاعاتی با مشکل روبه رو خواهید شد. در این زمینه استفاده از یکی از اجزای بانک اطلاعاتی یعنی پرس و جوها جهت استخراج اطلاعات از جداول بانک اطلاعاتی راه گشا خواهد بود.

پرس و جوها نیز شامل انواع مختلفی است، پرسو جوئی که شامل انتخاب یک یا چند رکورد از جداول خاص یا از سایر پرسو جوها میشود، اصطلاحاً «پرس و جوی انتخاب» (A select Query) نامیده میشود. نتایج پرس و جوها نیز دقیقاً شبیه جداول قابل ذخیره و رکوردهای آن قابلیت حذف، فیلتر و مرتب سازی را دارا میباشد.

برای ایجاد پرس و جو به گروه Queries از زبانه Create میرویم، همانگونه که ملاحظه مینمائید در این قسمت به دو روش میتوانیم پرسو جو استفاده نمائیم:

روش اول: انتخاب Quey Wizard: با انجام این کار ویزارد New Query باز میشود:

ادامه مطلب: قسمت پنجم- ایجاد پرس و جو (Query)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آموزش نرم افزار Access
نمایش از 05 اسفند 1393 بازدید: 235
پرینت

قسمت ششم- ایجاد فرم (Form)

یکی دیگر از اجزای بانک اطلاعاتی فرمها هستند که در واقع واسطی بین کاربر و بانک اطلاعاتی جهت تسهیل کردن امر ورود ، نمایش، ویرایش و یا حذف اطلاعات میباشد.

به چند روش میتوان فرمها را ایجاد کرد:
1- با استفاده از ابزار Form: برای این منظور ابتدا جدول و یا پرس و جوی مورد نظرتان را باز نموده و سپس در زبانه Create، در گروه Forms گزینه Form را انتخاب نمائید. بدینوسیله فرمی همنام با جدول یا پرس و جوی مورد نظرتان ایجاد میگردد که میتوانید هنگام ذخیره کردن آن نامش را تغییر دهید. و بدین ترتیب در پنجره ظاهر شده از فرم مورد نظر اطلاعات مربوط به یک رکورد نمایش داده می شود و با استفاده ار نوار مرور رکودها واقع در پائین پنجره میتوانید سایر رکوردها را پیمایش نمائید.

ادامه مطلب: قسمت ششم- ایجاد فرم (Form)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آموزش نرم افزار Access
نمایش از 05 اسفند 1393 بازدید: 231
پرینت

قسمت هفتم- ایجاد گزارش (Report)

ايجاد گزارش به منظور استخراج دادهها از جداول بانك اطلاعاتي وخلاصه سازي آنها با هدف چاپ انجام ميگيرد. قابليت مهم گزارش، امكان چاپ اطلاعات با ساختار و چيدماني است كه مورد نظر كاربر است.
از روشهاي ايجاد گزارش استفاده از ابزارهای Report Wizard و Report میباشد. ساده ترين و سريعترين روش براي ايجاد گزارش استفاده از ابزار Report است زیرا با استفاده از اين ابزار، کل جدول بدون هیچ گونه سوال از کاربر، بصورت یک گزارش در قالب چاپی آماده می گردد. براي ايجاد گزارش با اين روش ابتدا Table یا Query خود را در نمای Datasheet باز نموده و سپس ابزار Report از گروه Reports در زبانه Create را انتخاب نمائید. بدینوسیله گزارشی همنام با Table یا Query مورد نظرتان ایجاد میگردد. برای ذخیره کردن آن همانند ذخیره کردن سایر اجزای بانک اطلاعاتی که قبلاً توضیح داده شد عمل نمائید:

ادامه مطلب: قسمت هفتم- ایجاد گزارش (Report)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آموزش نرم افزار Access
نمایش از 05 اسفند 1393 بازدید: 130
پرینت

قسمت هشتم- روشهای دیگر در ایجاد گزارش (Report)

در ادامه ی بحث قبلی، در این مقاله به روش دوّم ایجاد یک گزارش، بوسیله Report Wizard میپردازیم، در Report Wizard با استفاده از پرسشها و پاسخهائی، Access گزارش مورد نظر ما را میسازد، برای این منظور وارد زبانه Create شده، و از گروه Reports گزینه Report Wizard را انتخاب مینمائیم:


همانگونه که در تصویر بالا مشاهده مینمائید، شما قادر به انتخاب جدولها و پرس و جوهای بانک اطلاعاتی موجود هستید و میتوانید فیلدهای مورد نظرتان را در گزارش شرکت دهید، با زدن گزینه Finish میتوانید از ادامه دادن مراحل صرف نظر کرده و کار تولید گزارش با استفاده از Report Wizard را به پایان برسانید.
در مرحله بعدی (در Access 2013)، طبق تصویر زیر میتوانید نحوه نمایش اطلاعات در گزارش را مشخص نمائید:

ادامه مطلب: قسمت هشتم- روشهای دیگر در ایجاد گزارش (Report)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آموزش نرم افزار Access
نمایش از 05 اسفند 1393 بازدید: 210
پرینت

 قسمت نهم - مراحل انجام یک پروژه بصورت کلی

تا به اینجا با اجزای مختلف یک بانک اطلاعاتی و نحوه استفاده از آنها، آشنا شدیم. هم اکنون در آخرین قسمت از آموزش Microsoft Access ، مراحل انجام یک پروژه را بصورت کلی تشریح میکنیم تا بتوانیم تحلیل و طراحی پروژه های تعریف شده در Access را با پیشروی در مراحل زیر، انجام دهیم:

1- ابتدا میبایست درک مناسبی از مسأله یا موضوع داشته باشیم، بنحوی که بتوانیم کلیه موجودیتها (Entity) در پروژه را شناسائی نمائیم. موجودیتها در پروژه ها از قبیل دانش آموز، کالا، کتاب، کارمند و ... میباشند.

2- در مرحله بعد باید ویژگیهای(Field) مربوط به هر موجودیت را شناسائی کنیم. ویژگیها در پروژه ها از قبیل شماره دانش آموزی، نام و نام خانوادگی، سریال کالا، نام کتاب، سال چاپ کتاب و .... میباشند.

3- بر اساس موجودیتها و ویژگیهای آنها که در مراحل قبلی مشخص شدند، جداول (Table) بانک اطلاعاتی را ایجاد کنیم. جداول در پروژه ها از قبیل مشخصات دانش آموزان، مشخصات کالاها، مشخصات کتابها، مشخصات کارمندان و ... میباشند.

ادامه مطلب: قسمت نهم - مراحل انجام یک پروژه بصورت کلی
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 178 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید