نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: RUP
نمایش از 23 آبان 1393 بازدید: 209
پرینت

مروري بر RUP و قابليت‌هاي آن در توليد نرم‌افزار

نويسنده: حجازي، سيد عليرضا
چكيده:

چه چيز مي‌تواند يك پروسه توليد نرم‌افزار را توصيف كند؟ آيا منظور از پروسه، آماده‌سازي نرم‌افزار صرفاً براي ارائه در بازار است؟ مسلماً در هر كاري وجود يك سامانه و فرايند كاري ضروري است؛ ولي چه چيزي مي‌تواند موجب ايجاد سرعت و كيفيت در فرايند توليد يك نرم‌افزارشود؟ لزوماً طراحي و پياده‌سازي يك فرايند يكپارچه و منطقي مي‌تواند چنين نتيجه‌اي در بر داشته باشد. بدين منظور امروزه از روشي استفاده مي‌شود كه اصطلاحاً RUP ناميده مي‌شود. به حداقل رساندن حجم پروسه توليد يك نرم‌افزار همزمان با حفظ كيفيت و صرفه‌جويي در زمان از مهمترين ويژگي‌هاي اين روش مي‌باشند. معمولاً براي يك شركت توليد نرم‌افزار، سرعت عمل به موقع براي پاسخ‌گويي به تقاضا و شرايط اجتماعي اهميت دارد، اما گاهي اين شتابزدگي سبب فدا شدن كيفيت مي‌گردد. RUP با ارائه يك چارچوب منطقي علاوه بر تعيين زمانبندي مناسب، كيفيت مورد نظر توليد كننده و استفاده كننده نرم‌افزار را تأمين مي‌نمايد. در اين مقاله ضمن مروري بر RUP به عنوان روش يكپارچه توليد نرم‌افزار، قابليت‌هاي آن در افزايش سرعت توليد نرم‌افزار و حفظ كيفيت آن برشمرده مي‌شوند.

ادامه مطلب: مروري بر RUP و قابليت‌هاي آن در توليد نرم‌افزار
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: RUP
نمایش از 23 آبان 1393 بازدید: 193
پرینت

RUP چیست ؟

معماری و ساختار كلی RUP
فرایند انجام یک پروژه تعریف می‌کند که چه کسی، چه کاری را در چه هنگام و چگونه برای رسیدن به هدف (انجام پروژه) انجام می‌دهد. در مهندسی نرم‌افزار، هدف ساختن یک محصول نرم‌افزاری و یا بهبود یک نمونه‌ی موجود است. هدف از تعیین فرایند، تضمین کیفیت نرم‌افزار، برآورده شدن نیاز‌های کاربر و قابل تخمین بودن زمان و هزینه‌ی تولید می‌باشد. علاوه بر این، تعیین فرایند، روندی جهت تحویل مصنوعات دوران تولید نرم‌افزار به کارفرما و ناظر پروژه ارائه می‌دهد تا از این طریق اطمینان حاصل کنند که پروژه روند منطقی خود را طی می‌کند و نظارت درست بر انجام پروژه ممکن است و از سوی دیگر، معیاری برای ارزیابی پروژه انجام شده می‌باشد. تا كنون متدولوژی‌های مختلفی برای فرآیند تولید نرم‌افزار ارائه شده‌اند كه یكی از مشهورترین آنها RUP است.
RUP ، متدولوژی ارائه شده توسط شرکت Rational ، پرکاربردترین فرآیند تولید و توسعه نرم افزاری در دنیای کنونی است و به عنوان یک استاندارد صنعتی بالفعل در دنیای IT پذیرفته شده است. به گزارش رویتر در سال 2001 میلادی بیش از ششصد هزار شرکت تولید کننده نرم افزار، از ابزارهای شرکت Rational استفاده می کرده‌اند که این تعداد کماکان هم در حال افزایش است. این متدولوژی، برای انواع پروژه‌های نرم‌افزاری در دامنه‌های مختلف ( مانند سیستم‌های اطلاعاتی، سیستم‌های صنعتی، سیستم‌های بلادرنگ، سیستم‌های تعبیه شده، ارتباطات راه دور، سیستم‌های نظامی و ...) و در اندازه‌های متفاوت، از پروژه‌های بسیار کوچک (یک نفر در یک هفته) تا پروژه‌های بسیار بزرگ (چند صد نفر تولید کننده با پراکندگی جغرافیایی)، کاربرد دارد.

ادامه مطلب: RUP چیست ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: RUP
نمایش از 23 آبان 1393 بازدید: 207
پرینت

متدولوژي RUP (قسمت اول)

 ×چرا استفاده از فرايند RUP در پروژه هاي نرم افزاري لازم است ؟

هدف هر پروژه نرم افزاري رسيدن به سيستمي است كه كيفيت مناسب و كارايي لازم را براي كاربران به دنبال داشته باشد ، نگه داري و پشتيباني آن آسان باشد و در شرايط سخت و دشوار و زير فشارهاي گوناگون دچار مشكل نشود .

روش هاي مهندسي نرم افزار با انگيزه ي دستيابي به اهداف بالا و از طريق تحليل و بررسي و كار صدها پروژه نرم افزاري مختلف به وجود آمده اند . امروزه لزوم داشتن استانداردها براي توليد و توسعه نرم افزاري بر كسي پوشيده نيست نوين ترين فرايند توليد و توسعه نرم افزاري كه مي تواند تنوع گسترده أي از پروژه هاي نرم افزاري را پوشش دهد RUP است كه توسط برجسته ترين مهندسان و دانشمندان در دهه 90 ارائه شد .

در اختيار نداشتن نقشه راه سبب گمراهي است. اولين گام در رسيدن به خواسته ها داشتن فرآيند خوش تعريفي ( Weell  define  ) متناسب با شرايط خاص پروژه است . فرآيندي كه در آن به وضوح تعريف مي شود كه چه فعاليت هايي بايد انجام شود ، چه فرآورده هايي بايد توليد شود ، در چه لحظاتي چه تصميماتي اتخاذ شود و در نهايت تيم چگونه سازمان يابد تا بتواند در قالب زمان و بودجه معين ، نرم افزار خواسته شده را با مشخصات كيفي مناسب توليد كند ، نرم افزاري كه ارزش افزوده آن براي استفاده كننده به وضوح روشن باشد .

ادامه مطلب: متدولوژي RUP (قسمت اول)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: RUP
نمایش از 23 آبان 1393 بازدید: 207
پرینت

متدولوژي RUP(قسمت دوم)

به سه علت RUP را يكپارچه ( Unifed  )‌گويند

1 ـ اين متدولوژي از يكپارچه سازي سه متدولوژي ديگر وجود آمده و شامل OSE ,OMT Booch   مي باشد .

2 ـ از UML در جهت كارهاي خود استفاده مي كند در واقع مي توان گفت UML خود ثمره RUP مي باشد و اين خود بسيار خوب است كه متدولوژي با خودش گسترش يابد.

3 ـ مفاهيمي از قبيل Class , object و … مفاهيم ساده و ثابتي اند .

منظور از Process در RUP :

به ما بگويند چه كسي چه كاري را انجام دهد و چگونه و از نظر علمي چه كسي تحليل را انجام دهد ؟ چگونه تحليل كند ؟ چه Document هايي را توليد كند .

از نظر Jack Hopson   ، process مجموعه فعاليت هايي است كه نيازهاي خاص كار بر را به يك محصول نرم افزاري مي رساند.فرآيند نرم افزاري ما از پارامترهاي زير گرفته شده :

ادامه مطلب: متدولوژي RUP(قسمت دوم)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: RUP
نمایش از 23 آبان 1393 بازدید: 228
پرینت

متدولوژي RUP(قسمت سوم)

مديريت نيازها

RUP طريقه استخراج سازماندهي و مستند كردن عملكرد و شرايط مورد نياز دنبال كردن و مستند كردن موازنه ها و تصميم گيري و مبادله آسان نيازهاي كاري را بيان مي كند .استفاده از معماري مبتني بر مولفه : مولفه ها ماژ و لها زير سيستم هايي هستند كه كاركردهاي مشخص دارند  RUP روشي سيستماتيك براي تعريف معماري با استفاده از مولفه هاي جديد ، كه توسط يك معماري خوشي ساخت ، كه مي تواند بصورت ad hoc و يا در يك چهار چوب مولفه أي مانند CORBA و COM سر هم شوند ، ايجاد مي كند .

 · مدل كردن تصويري نرم افزار

اين روش امكان بصري كردن نرم افزار و امكان پنهان كردن جزئيات و نوشته كه توسط سنگ بناهاي گرافيكي را فراهم مي كند .

        · بازبيني كيفيت نرم افزار

اين فرآيند در ايجاد برنامه ريزي ، طرح ، پياده سازي و ارزيابي آزمايشي هايي كه بر جنبه هاي مختلف نرم افزار نظارت داشته باشند ، كمك موثري مي باشد .

  ×RUP از ساختار هاي جزئي استفاده مي كند ؟

ادامه مطلب: متدولوژي RUP(قسمت سوم)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: RUP
نمایش از 23 آبان 1393 بازدید: 186
پرینت

متدولوژي RUP(قسمت چهارم)


         خصوصيات  RUP:

مبتني بر موارد قابل كاربرد :

مدل موارد كاربرد به عنوان  نمونه أي از مدل خواسته ها،علاوه بر آنكه كل وظيفه مندي سيستم را شرح مي دهد ،اساس فعاليتهاي بعدي يعني طراحي ، پياده سازي و آزمون نيز ايجاد مي كند . به مجموعه أي از فعاليت هاي قابل انجام كه يك سيستم انجام مي دهد تا يك نتيجه قابل مشاهده به يك كاربر با يك خارجي بدهد ، مورد قابل كاربرد مي گوئيم ، كه اين موارد قابل كاربرد ، قابليت استفاده و كاربرد مجدد و بهره مندي از سرويس ها در سيستم هاي همگون را افزايش مي دهد . ممكن است در اين توالي فعاليت ها ، دگرگوني هايي نيز وجود داشته باشد ، كاربر يا سيستم خارجي را عامل مي ناميم . مدل مورد قابل كاربرد شامل عامل هاي موارد قابل كاربرد و ارتباط بين آنها ست . اين مدل همچنين شرح مي دهد كه سيستم براي كاربران خود تحت شرايط متفاوت چه عملكرد هايي مي تواند داشته باشد .

ادامه مطلب: متدولوژي RUP(قسمت چهارم)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: RUP
نمایش از 23 آبان 1393 بازدید: 190
پرینت

متدولوژي RUP (قسمت پنجم) 

   × مراحل RUP : در RUP كل فرآيند توليد نرم افزار به چهار فاز اصلي تقسيم مي شود كه هر فاز مي تواند شامل يك يا چند تكرار باشد هر فاز شامل مسيري است كه بين دو گردند (milestone)  قرار دارد . اين چهار فاز عبارتند از :

فاز آغاز ( inception ) فاز جزئيات( elaboration  ) ، فاز ساخت :( construction  ) ،فاز انتقال ( transition  ).

1- فاز آغاز :

   · در اين فاز مدل تجاري سيستم رسم و دور نماي پروژه ترسيم مي شود براي اين كار بايد همه مودجويت هايي كه سيستم با آنها تعامل دارد : با ديگران ( ACTORS  ) شناخته شوند و نحوه تعاملشان با سيستم مشخص گردد. اين شامل تعيين همه موارد كار ( USECASE ) و توضيح برخي از موارد مهم است . موضوع تجاري شامل شرايط موفقيت ريسكها و تخمين منابع مورد نياز است همچنين يك برنامه كلي كه زمانبندي مراحل انجام پروژه را نشان دهد .

        · اهداف فاز آغاز :

در انتهاي اين فاز اهداف چرخه حيات پروژه را تعيين مي كنيد، تصميم مي گيريد كه آنها ارائه بدهيد يا نه هدف اصلي اين كار به دست آوردن هماهنگي بين تمام افراد درگير با پروژه درباره اهداف پروژه است . اهداف فرعي ديگر : ـ تعيين دو نماي پروژه ـ كاربرد حياتي سيستم و سناريوي اوليه آنها ـ تعيين سناريوهاي جايگزين ـ تخمين هزينه و زمان پروژه ـ تخمين ريسك حتمالي .

ادامه مطلب: متدولوژي RUP (قسمت پنجم)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: RUP
نمایش از 23 آبان 1393 بازدید: 205
پرینت

برنامه ریزی پروژه با استفاده از متدولوژی RUP

برنامه ریزی پروژه یک فعالیت بنیادی برای توسعه نرم افزار است. برنامه ریزی مناسب کمک می‍کند که کار تیم پروژه برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده در یک بازه زمانی به درستی انجام گیرد.
این مقاله برای مدیران پروژه و مدیران توسعه نرم افزار که قصد دارند برای پروژه خود برنامه ریزی کنند نوشته شده است و یک رهیافت تمرینی برای برنامه ریزی پروژه بر اساس دیسیپلین‍های مدیریت پروژه RUP را تشریح خواهد کرد. همچنین چگونگی ایجاد یک برنامه پروژه coarse-grained و برنامه تکرار برای هر فعالیت به منظور بومی سازی برنامه ریزی فرآیندها برای یک محیط توسعه مخصوص را تشریح می‍نماید.
یکی از بزرگترین مشکلات مدیران در برخورد با یک تیم پروژه توسعه نرم افزار غیر قابل مشاهده و غیر قابل لمس بودن آن است. پروژه توسعه نرم افزار بر خلاف ساخت یک پل است که هر فردی می‍تواند پیشرفت آن را مشاهده نماید. به خاطر اینکه نتیجه فیزیکی پروژه توسعه نرم افزار همانا اجرای برنامه کاربردی است که به صورت مداوم توسعه می‍یابد و به آسانی قابل مشاهده نیست و خیلی سخت است که بتوان وضعیت پروژه را تشخیص داد و یا اینکه تصوری از پیشرفت فیزیکی آن را در ذهن متصور بود. برای مقابله با این خصوصیت نامریی بودن، اولین وظیفه در پروژه استفاده از abstraction است. به عنوان نمونه معمار یک مدل UML دارد، آنالیست یک مدل نیازمندی‍ها یا use case، آزمونگر یک برنامه تست دارد و برنامه پروژه نیز ابزار معادلی برای مدیریت پروژه است. آن (ابزار) خلاصه سازی یا مدلی است برای مدیر پروژه که با آن کار کند و یا آن را با تیم به اشتراک بگذارد و به منظور اجرای آنالیز پیچیده و فشرده از آن استفاده کند.

ادامه مطلب: برنامه ریزی پروژه با استفاده از متدولوژی RUP
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: RUP
نمایش از 23 آبان 1393 بازدید: 310
پرینت

مقایسه متدولوژی RUP & EUP

 تعریف متدولوژی :
ادبیات تخصصی تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم ها، هنوز به آن حدی از بلوغ نرسیده است كه واژگان اساسی آن مفاهیم یكسانی در نزد دست اندركاران این رشته داشته باشد. یكی از مشكلات كسانی كه به متون طراحی سیستم ها مراجعه     می كنند ، آن است كه معنای واژ ه های كلیدی این رشته، از متنی به متن دیگر تغییر می یابد. آنچه كه نویسنده ای متدولوژی می داند ، نویسنده دیگر متد روش می نامد و آنچه كه یكی به عنوان روش از آن نام می برد، دیگری تنها آن را ابزار می شناسد                                                                                                                         
"متدولوژی" مجموعه ای از روشها، فنون و ابزارهای تحلیل و طراحی سیستم است كه در چهارچوب یك انگاره مدلسازی مبتنی بر یك الگوی مفهومی برای ساماندهی روند توسعه سیستمها به روشی نظام مند به كار بسته می شود.
در مدل فرآیند تولید و توسعه نرم‌افزار، مرحله‌بندی و تجزیه این فرآیند به مراحل کوچکتر، و مشخصات هرمرحله، مطابق با متدولوژی منتخب برای اجرای پروژه تشریح می‌گردد. فرآیندهای تولید و توسعه درهر پروژه نرم افزاری بسته به متدولوژی و مدل فرآیند انتخابی متفاوت است. برای تحلیل, طراحی و پیاده‌سازی سیستم مورد نظر از متدولوژی که یک فرآیند مهندسی نرم‌افزار است , استفاده می‌شود. این فرآیند یک روش نظام‌مند برای تخصیص کارها و مسئولیتها در یک تیم توسعه نرم‌افزار می‌باشد و هدف آن تولید نرم‌افزار با کیفیت بالاست که نیازهای کاربران نهایی را توسط یک برنامه و با بودجه قابل پیش‌بینی تأمین نماید                      

ادامه مطلب: مقایسه متدولوژی RUP & EUP
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: RUP
نمایش از 23 آبان 1393 بازدید: 197
پرینت

مروري كلي بر متدولوژي RUP

RUP یک متدولوژی تکرارشونده (iterative) برای انجام فرایند مهندسی نرم افزار و تولید نرم افزار می باشد. در این روش كاربر سيستم همواره درگير در آماده‌سازي سيستم مي‌باشد و در تمام مراحل بر توليد سيستم نظارت دارد. در اين روش سيستم نرم‌افزاري بصورت يكجا تحويل نمي‌گردد.

در RUP هر سيكل از پروژه را به 4 فاز تکرارشونده (حركت عمودي در نمودار ) تقسیم و در هر فاز تکرارهایی تعریف مي شود.

در انتهاي هر يك از فازهاي RUPنقاط كنترلي (Milestone) براي ارزيابي وضعيت پروژه وجود دارند. در اين نقاط است كه وضعيت پيشرفت پروژه و موفقيت تيم پروژه سنجيده مي شود و تصميم‌گيري‌هاي مهم جهت بهبود روند انجام پروژه اتخاذ مي‌گردد.

در طول هر يك از فازها ممكن است يك يا چند تكرار صورت گيرد. همانطور كه در نمودار معروف RUP نيز مشخص است تكرارهايي كه در آغاز پروژه صورت مي‌گيرد بيشتر بر روي نيازمندي‌ها و سرويس‌‌هاي مورد نياز سيستم تأكيد دارند و تكرارهايي كه در انتهاي پروژه صورت مي‌گيرند بيشتر بر پياده ‌سازي سيستم تمركز مي‌كنند.

در ابتدای پروژه زمان های شروع و پایان و تعداد تکرارهای هر فاز را پیش بینی و تعیین نمایید و در کل پروژه آن را در نظر داشته باشید. در پایان هر تکرار نیز برای تکرار بعدی برنامه ریزی کنید. اگر نتوانستید طبق زمانبندی تمامی کارها را انجام دهید هیچ گاه زمان فاز (یا تکرار) را اضافه نکنید بلکه در فاز (یا تکرار) بعد ابتدا برای انجام کم کاری ها برنامه ریزی کنید و با از بین بردن علل به تعویق افتادن کارها در تکرار قبل و با زمانبندی واقع بینانه سعی کنید که دقیقا طبق برنامه پیش بروید.

ادامه مطلب: مروري كلي بر متدولوژي RUP
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: RUP
نمایش از 23 آبان 1393 بازدید: 350
پرینت

 

عنوان مقاله: پیاده­سازی متدولوژی RUP ( Implementing RUP Methodology )

نويسنده/ مترجم: اکبر قراخانی بهار

موضوع اصلی: توليد نرم­افزار - موضوع فرعی: متدولوژی­های نرم­افزار

سه کلیدواژه اصلی به ترتیب اهمیت: پیاده­سازی RUP،دلايل پياده سازی RUP، پياده سازی RUP در قالب  RUP

سه کلیدواژه فرعی به ترتیب اهمیت: استراتژی پياده سازی RUP، مخاطرت پياده سازی RUP، توسعه­های بعدی ­ RUP

 

چکیده مقاله

پياده­سازی RUP شامل انجام فعاليت­های لازم جهت استفاده از آن در يک سازمان است. از آنجا که RUP خود يک نرم­افزار است، توصيه می­شود که برای پياده­سازی آن نيز از خود RUPاستفاده شود. بنابراین بهتر است که فازهای چهارگانه آن با هدف قرار دادن پياده­سازی RUPدر آن سازمان به اجرا دربيايند. برای پياده­سازی RUP به افرادی که در زمينه آن دارای اطلاعات کافی بوده و در ضمن با نوع فعاليت سازمان به خدمت گيرنده RUPنيز آشنا باشند، نياز است. از اين افراد به عنوان پياده­کننده RUP  ياد می­شود. نخستين گام برای پياده­سازی RUP، تعريف فازهای RUP برای لنجام این کار است. باید بگوييم که پياده سازی RUP نيز بر اساس توصيه­های خود آن می­تواند تدريجی و در قالب تکرارهای مختلف قابل تعريف در آن، انجام شود. در نتیجه بهتر است برای این کار، فازهای چهارگانه RUP به صورت کامل به اجرا دربيايند. با توجه به اين رويکرد، اهداف فازها می­تواند شامل «تهيه سند چشم­انداز با توجه به بررسی فرايند موجود برای توليد نرم­افزار و ارزيابی هزينه پياده­سازی RUP»، «تعريف جزئيات نيازها برای پياده­سازی RUP و تعيين معماری و ترکيب­بندی RUP مناسب سازمان»، «کاربرد نسخه ارائه شده از RUP در مورد پروژه­های نمونه انتخابی و بررسی نتايج»، «تعميم کاربرد RUP به پروژه­های واقعی» باشد.

 

ادامه مطلب: عنوان مقاله: پیاده­سازی متدولوژی RUP ( Implementing RUP Methodology )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: RUP
نمایش از 23 آبان 1393 بازدید: 185
پرینت

 متدولوژی Rup

متدولوژی (Rup (Rational Unified Process یک فرآیند تولید و توسعه نرم افزاری می باشد که در سال 2000 این متدولوژی توسط شرکت Rational  ارائه گردید .مهم ترین هدف Rup اطمینان از تولید نرم افزار با کیفیت بالا می باشد.

تولید نرم افزار با استفاده از متدلوژی Rup براساس یک روش تکرار شونده می باشد بدین صورت که در تولید یک محصول تعدادی تکرار در نظر گرفته می شود این تکرارها در فاز های Rup صورت می پذیرد در هر فاز Rup ممکن است چندین تکرار داشته باشیم  و در پایان هر تکرار یک محصول قابل ارائه وجود دارد. این محصول در پایان هر تکرار کامل تر شده و در نهایت در آخرین تکرار محصول نهایی ارائه می گردد.

تولید یک محصول نرم افزاری در Rup شامل چهار فاز آغازین (Inception ) ، جزئیات (Elaboration ) ، ساخت (Construction )  و انتقال (Transition ) می باشد . میزان استفاده از نیروی انسانی و زمان صرف شده در هر فاز متفاوت است همان گونه که در شکل زیر مشاهده می کنید  فاز ساخت بیشترین زمان و نیروی انسانی را نیاز دارد.

ادامه مطلب: متدولوژی Rup
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 251 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید