نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گیربکس
نمایش از 24 اسفند 1394 بازدید: 57
پرینت

 

 

 

وظیفه اصلی گیربکس در خودرو، فراهم‌کردن امکان رانندگی با دورهای مختلف و گشتاورهای متفاوت است. از آنجایی که توان و گشتاور پیشرانه در دورهای مختلف متفاوت است، از یک مجموعه چرخ‌دنده با نسبت‌های مختلف در گیربکس استفاده می‌شود تا بتوان حرکت پیشرانه را با قدرت و سرعت مناسب به چرخ انتقال داد. دنده‌ها از کم به زیاد (۱ به بالا) به نسبت سنگین‌تر هستند و ضریب آنها بزرگ‌تر است در نتیجه قدرت و گشتاور پیشرانه را افزایش داده و به چرخ‌های محرک اعمال می‌کنند. اما دنده‌های بالاتر سبک‌تر هستند و ضریب کوچک‌تری دارند.

ادامه مطلب: عیب یابی گیربکس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گیربکس
نمایش از 24 اسفند 1394 بازدید: 49
پرینت

گیربکس مکانیکی

 

گیربکس یکی از اعضای سیستم انتقال قدرت می باشد وظیفه گیربکس تبدیل دور و گشتاور بوده

گیربکس وظیفه دارد که گشتاور (قدرت) و دور موتور را تغییر داده و به دلخواه راننده و نیاز جاده و

خیابان دور را کم قدرت را زیاد یا بلعکس دور را زیاد و قدرت را کم کند در مواقعی نیاز می باشد که

از قدرت بیشتری جهت حرکت اتومبیل  استفاده  شود همین  طور نیاز می شود که  پس  از حرکت

اتومبیل سرعت بیشتری داشته و به حرکت خود ادامه دهد امروزه به علل اقتصادی و  ایمنی  بیشتر

گیربکس های دنده ای را ترجیح می دهند در گیربکس های دنده ای هر زوج دنده فقط یک نسبت  دور

 و گردش را به وجود می اورد در نتیجه برای به دست اوردن نسبت تبدیل های مختلف باید از چندین

زوج دنده استفاده کرد

ادامه مطلب: گیربکس مکانیکی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گیربکس
نمایش از 24 اسفند 1394 بازدید: 51
پرینت

 عملکرد یک گیربکس دستی معمولی

برای اینکه با طرز کار یک گیربکس معمولی آشنا شویم یکی از ساده ترین انواع آن را که یک نمونه چهار سرعته است در نظر می گیریم. شافت ورودی از موتور می باشد که به آن Input Shaft می گویند که در تصویر شماتیک نشان داده شده است. در مسیر این شافت یک کلاچ وجود دارد که امکان خلاص کردن دنده را در صورت نیاز راننده ایجاد می کند. یک شافت خروجی که به سایر قسمتهای خط انتقال نیرو متصل است باعث ایجاد حرکت در چرخهای متحرک و بالاخره حرکت در اتومبیل می گردد. نوع اتصال شافت ورودی و خروجی را ضرایب دنده می گویند که در این نمونه چهار ضریب مختلف وجود دارد که نسبت های آنها کاملاً با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال برای دنده یک میزان ضریب ۹۷/۲ به یک است و با سبک شدن دنده ها در گیربکس این ضریب نیز کاهش پیدا می کند. در داخل گیربکس شافت دیگری نیز وجود دارد که به آن Lay Shaft یا محور هرزگرد می گویند که موازی شافتهای ورودی و خروجی است.

ادامه مطلب: عملکرد یک گیربکس دستی معمولی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گیربکس
نمایش از 24 اسفند 1394 بازدید: 55
پرینت

تاريخچه گيربکس اتوماتيک

در سال 1938 کرایسلر کلاچ هیدرولیکی را تولید نمود که با وجود آن در حالی که جعبه دنده می توانست در وضعیت درگیری باشد موتور با دور آرام به کار خود ادامه می داد . و با این طرح گام موفقیت آمیزی در ابداع جعبه دنده های نیمه اتوماتیک برداشته شد و بدین لحاظ کرایسلر مشهور گردید.جعبه دنده های نیمه اتوماتیکی که طراحی گردید به نام های مختلف در تجارت شناخته شد مانند: و در طراحی های بعد به جای کلاچ هیدرولیکی مبدل گشتاور هیدرولیکی جایگزین شد و به نام های کرایسلر تورک – درایو و پلی موث هیدرایو نامیده شد.مشاهده می شود که در آن ها به منظور تعویض دنده ها هنوز از یک کلاچ پایی استفاده شده است . در سال 1940 کارخانه جنرال موتور جعبه دنده هیدراماتیک را برای اولین بار در اتومبیل اولد زموبیل به کار برد . این طراحی اولین بار در اتومبیل اولدزموبیل به کار برد . این طراحی اولین کاربرد کلاچ های هیدرولیکی را در ترکیب جعبه دنده 4 دنده ای مشخص کرد و جعبه دنده اتوماتیک نامیده شد که در آن مجموعه خورشیدی جلو و عقب برای وضعیت خلاص و دنده های جلو به کار برده شد و در دنده عقب مجموعه ی خورشیدی جلو نسبت دور کاهنده ای ( افزایش گشتاور ) دارد و مجموعه خورشید عقب مسیر قدرت را عکس نمود و همچنین نسبت دور دنده عقب را بیشتر کاهش می دهد . ( افزایش گشتاور را بیشتر افزایش می دهد . )

ادامه مطلب: تاريخچه گيربکس اتوماتيک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گیربکس
نمایش از 24 اسفند 1394 بازدید: 198
پرینت


سیستم الکترونیک گیربکس اتوماتیک

وضعیت شبکه مولتی پلکس

   در این سیستم به دلیل ارتباط کنترل یونیتهای BSI ، آمپر ، ECU انژکتور ، گیربکس اتوماتیک و کانکتور عیب یابی شاهد حضور شبکه های VAN comfort ، CAN ، KWP2000 هستیم . ·        ارتباط VAN comfort بین پایه های 10 و 8 سوکت 10 پایه مشکی رنگ BSI و پایه های 2 ، 4 سوکت 18 پایه سفید رنگ آمپر با شماره سیمهای 9004 و 9005 برقرار است . ·        ارتباط CAN بین پایه های H4 ، H3 سوکت 48 پایه قهوه ای رنگ ECU. پایه های 29 ، 30 سوکت 56 پایه مشکی رنگ ECU گیربکس اتوماتیک با شماره سیمهای 9000 و 9001 برقرار است . ارتباط عیب یابی KWP2000 بین پایه های 17 ، 18 سوکت 56 پایه مشکی رنگ ECU گیربکس اتوماتیک و پایه های 15 ، 7 سوکت 16 پایه مشکی رنگ کانکتور عیب یابی با شماره سیمهای 9006 و 9007 برقرار است . 

   گیربکس اتوماتیک 206 از نوع AL4 بوده که چهار دنده جلو داشته و توسط یک ECU مستقل به صورت الکترونیکی کنترل می شود . روغن ترکیبی این گیربکس نیاز به تعویض نداشته و فقط هر چند وقت یکبار برای اطمینان از عدم کاهش آن بازدید می شود . بر روی این سیستم رادیاتوری وجود دارد که به کمک یک شیر برقی می تواند دمای روغن گیربکس را تنظیم نماید . همانند دیگر گیربکس ها واجد تورک کنورتور بوده و در داخل خود واجد دو سیستم انتقال قدرت دنده خورشیدی می باشد . این گیربکس واجد 3 ترمز و 2 کلاچ بوده و توسط 8 سوپاپ برقی آنها را کنترل می کند.

ادامه مطلب: سیستم الکترونیک گیربکس اتوماتیک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گیربکس
نمایش از 24 اسفند 1394 بازدید: 49
پرینت

گریس های متداول مصرفی در خودرو

 

 

يكي از مورد هايي كه غالب اوقات ناديده گرفته ميشه دسته بندي انواع گيرس ها و كاربرد خاص هر نوع
گريس هست.


براي شروع از دسته بندي زير استفاده ميكنيم :

صابون كلسيم =>> جلوبندي و تعليق -

صابون ليتيم =>> جلوبندي و تعليق - سيبك ها - محور ها و چهار شاخه گاردان

ادامه مطلب: گریس های متداول مصرفی در خودرو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گیربکس
نمایش از 24 اسفند 1394 بازدید: 51
پرینت

عمليات حرارتي بهينه براي كاهش صداي گيربكس

 
يكي از عيب‌هاي گيربكس، صدا دادن و زوزه كشيدن آن در حين كار كردن است. از دلايل مهم اين پديده لقي1 چرخ‌دنده‌هاي گيربكس در محل اتصال با يكديگر است. عوامل زيادي مي‌تواند باعث ايجاد لقي شود. از مهم‌ترين عوامل ايجاد لقي در چرخ‌دنده‌هاي گيربكس، اعوجاج2 و تغيير شكل اين چرخ‌دنده‌ها پس از انجام عمليات حرارتي آنهاست. اگر از اين منظر بخواهيم به رفع عيب صداي چرخ‌دنده‌هاي گيربكس بپردازيم، يعني تغيير شكل چرخ‌دنده‌ها را پس از عمليات حرارتي حذف كرده يا به حداقل برسانيم، بايد علاوه‌بر انتخاب نوع فولاد بهينه، عمليات حرارتي سطحي بهينه‌اي را نيز براي چرخ‌دنده‌هاي گيربكس انتخاب كنيم. از فرايندهاي عمليات حرارتي سطحي نفوذي، چهار فرايند كربن‌دهي3، نيتروژن‌دهي4، كربن نيتروژن‌دهي5 و نيتروژن كربن‌دهي6 در مورد فولادها متداول‌ترند كه انتخاب عمليات حرارتي بهينه از بين اين چهار عمليات حرارتي سطحي، انجام مي‌شود.
فولادهاي مناسب براي انواع عمليات حرارتي متداول
براي هر كدام از چهار عمليات حرارتي سطحي متداول در فولادها (كربن‌دهي، نيتروژن‌دهي، كربن- نيتروژن‌دهي و نيتروژن- كربن‌دهي)، يك‌سري از فولادها مناسب بوده و توسط عمليات حرارتي مورد نظر، خواص بهينه‌اي به دست مي‌آورند. در زير، فولادهاي مناسب براي هر عمليات سطحي با ذكر دليل معرفي شده است.

الف- فولادهاي مناسب براي كربن‌دهي
فولادهاي ساده كربني كه براي سخت كردن سطحي به روش كربن‌دهي انتخاب مي‌شوند، معمولاً كمتر از 2/0 درصد كربن دارند. اين ميزان كربن موجب مي‌شود كه فولاد پس از سخت شدن، حداكثر استحكام به ضربه و بيشترين انعطاف‌پذيري را داشته باشد. تحت شرايطي كه استحكام بيشتري نياز باشد، فولاد با درصد كربن اوليه تا حداكثر 3/0 درصد را نيز مي‌توان انتخاب كرد.

ادامه مطلب: عمليات حرارتي بهينه براي كاهش صداي گيربكس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گیربکس
نمایش از 24 اسفند 1394 بازدید: 44
پرینت

 

حتما برای اکثر رانندگان خودروهای با سیستم دنده دستی اتفاق افتاده است که در هنگام تعویض دنده دستی دنده عقب، صدای ناهنجاری را شنیده‌اند! این تغییر صدا برخی از راننده‌ها را دچار نگرانی می‌کند به‌طوری که به سلامت فنی جعبه دنده و یا گیربکس خودرو خود شک می‌کنند. این صدا نتیجه فعل و انفعالاتی در سیستم چرخ دنده‌ها می‌باشد که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت. 

در سیستم‌ انتقال قدرت دستی، بیشتر از دنده‌های مارپیچ استفاده می‌کنند اما دنده عقب به دلیل موقعیت خاص خود نیاز به نوع دیگری از چرخ دنده‌ها دارد که به چرخ دنده ساده معروف است . 

دنده‌هایی که نسبت دنده‌های جلو (مثبت) را ایجاد می‌کنند همه مارپیچ هستند (مانند: دنده یک،دو و سه). دندانه‌های مارپیچ به‌صورت مورب برش خورده‌اند. زمانی که دو دنده در سیستم چرخ دنده مارپیچ با هم درگیر می‌شوند، تماس دندانه‌ها در پایان یک دندانه شروع می‌شود و این تماس به‌صورت تدریجی باعث چرخاندن دو چرخ دنده می‌شود.تا زمانی که دو دندانه به‌صورت کامل در حال درگیری هستند این درگیری تدریجی باعث می‌شود که چرخ دنده‌های مارپیچ ملایم‌تر و آرام‌تر از چرخ دنده‌های ساده عمل کنند. 

ادامه مطلب: علت صدای گیربکس موقع دنده عقب رفتن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گیربکس
نمایش از 23 اسفند 1394 بازدید: 56
پرینت

انواع گیربکس‌ها و نوع کارکرد آن‌ها

 

 

 

S Tronic
گیربکس S Tronic یک جعبه دنده ترکیبی اتوماتیک الکترونیکی با قابلیت تعویض دنده دستی است که به کمک یک کلاچ دوگانه تعبیه شده در ورودی آن عمل تعویض دنده را تسریع بخشیده است و همچنین راندمان بالا و کاهش چشمگیر مصرف سوخت را هم به همراه داشته است. اساس کار این نوع جعبه دنده نیز به گونه‌ای است که در حالت تعویض دنده اتوماتیک، کلاچ اول با چرخ دنده‌های فرد درگیر شده و کلاچ دوم هم همزمان با چرخ دنده‌های زوج ارتباط برقرار می‌کند، به طور واضح‌تر با درگیری کلاچ اول با دنده یک، کلاچ دوم دنده دو را برای درگیری آماده می‌کند و پس از تعویض دنده در کمتر از 0.4 ثانیه، کلاچ دوم به طور کامل با دنده دو درگیر شده و کلاچ اول مجدد دنده سوم را برای درگیری آماده می‌کند. در وضعیت تعویض دنده دستی نیز اساس کار به همین شکل پیش می‌رود، با این تفاوت که با حرکت اهرم دنده توسط راننده عمل تعویض دنده صورت می‌گیرد. این نوع گیربکس یعنی S Tronic هم به طور انحصاری در اختیار کمپانی آئودی بوده و بر روی محصولات مختلف آئودی مورد استفاه قرار می‌گیرد.

Step Tronic
استپ ترونیک یکی از گیربکس‌های شش سرعته اتوماتیک الکترونیکی تولید شده توسط بی‌ام‌و است که بر روی محصولات مختلف این کمپانی از جمله M3، M5 و M6 و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعویض دنده اتوماتیک به همراه قابلیت تعویض دنده دستی و مجهز به سیستم‌های کنترلی الکترونیکی اساس کار استپ ترونیک را شکل داده‌اند که با حرکت اهرم دسته دنده به سمت چپ قابلیت تعویض دنده دستی جعبه دنده و با حرکت آن به سمت راست هم وضعیت تعویض دنده اتوماتیک آن فعال می‌شود.

ادامه مطلب: انواع گیربکس‌ها و نوع کارکرد آن‌ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گیربکس
نمایش از 23 اسفند 1394 بازدید: 47
پرینت

 

 

 

افراد متخصص فرق بین خودروهای دوکلاچه ومعمولی را مى دانند، در یک سیستم معمولی راننده با فشردن پدال کلاچ و استفاده از اهرم دست دنده ،دنده را تعویض مى کند و در سیستم اتوماتیک با استفاده از چند کلاچ و یک مبدل گشتاور و چرخ دنده هاى سیاره اى همه عملیات تعویض دنده انجام مى شود. سیستم دیگرى مابین این دو وجود دارد که ترکیبى از بهترین ویژگى هاى هر دو سیستم را فراهم مى کند. این سیستم انتقال قدرت دو کلاچه است که به آن ، سیستم انتقال قدرت شبه اتوماتیک ، سیستم دستى بدون کلاچ یا سیستم انتقال قدرت مکانیکی اتوماتیک شده هم گفته مى شود. 

در خودرو هاى مسابقه ای استفاده از سیستم هاى شبه اتوماتیک مانند گیربکس دستى همیشگی است اما در خودروهاى معمولى تکنولوژى نسبتا جدیدى است. 

ادامه مطلب: آشنایی با گیربکس دابل کلاچ
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 96 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید