نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تایر / چرخ / لاستیک
نمایش از 09 فروردين 1395 بازدید: 61
پرینت

 

زنجیر چرخ یکی از ملزومات سفر در فصل زمستان و در مناطق سردسیر و مسیرهای برف گیر زمستانی است. پیشنهاد آفرود چهار در چهار به شما این است که در هر صورت زنجیر چرخ را تا پایان این فصل در خودروی خود همراه داشته باشید که اگر قصد سفر در فصل زمستان و عبور از مسیرها و جاده های برفگیر را داشته باشید اهمیت این کار دو چندان خواهد شد. زنجیر چرخ بهترین راه حل برای عبور از مسیر های پوشیده از برف و یخ است و همچنین بسیار کم هزینه تر نسبت به لاستیک های میخ دار یخ شکن می باشد اما فقط این ها کافی نیست و شما باید حتما با روش های نصب و بستن زنجیر چرخ آشنا باشید و آن ها را تمرین کنید تا در مواقع بارش برف و یخ بندان و نیاز به زنجیر چرخ دچار مشکل نشوید. در این مقاله روش های مختلف نصب و بستن صحیح زنجیر چرخ آموزش داده خواهد شد. پس با ما همراه باشید 

زنجیر چرخ

زنجیر چرخ تکی به این معنا است که زنجیری که به چرخ های تکی خودرو بسته می شود از دو رشته زنجیر موازی طولی تشکیل شده که رشته زنجیر های عرضی و کوتاه و بصورت یک شکل با قلاب های مربوطه به فاصله های معین به آنها وصل شده اند. و چفت و بست زنجیر در انتهای دو رشته طولی قرار دارد. این نوع زنجیر معمولا به چرخ های عقب و در صورتی که خودرو دیفرانسیل جلو باشد به چرخ های جلو نصب می شود. 

ادامه مطلب: معرفی انواع مختلف زنجیر چرخ و روش بستن آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تایر / چرخ / لاستیک
نمایش از 09 فروردين 1395 بازدید: 94
پرینت

 

بیشتر راننده ها می دانند وزنی که تایرهای اتوموبیل می توانند تحمل کنند بستگی به سایز و فشار باد آنها دارد. لاستیک با سایز بزرگتر و فشار باد بیشتر توانایی تحمل وزن بیشتری را دارد. 

تنظیم صحیح فشار باد لاستیک باعث می شود که وزن وارد بر لاستیک به طور یکنواخت در تمام سطوح لاستیک پخش شود و این امر سبب حفظ ساختار لاستیک می شود. در حالیکه اکثر رانندگان از تاثیر قابل ملاحظه فشار باد لاستیک بر فرسودگی، اصطکاک جنبشی و طول عمر آن آگاه هستند، فقط عده کمی می دانند که فشار کم باد لاستیک، تاثیر چشمگیری روی واکنش سریع و دقیق خودرو نسبت به فرمان دهی راننده دارد. 

برای این که بتوانیم تاثیر فشار باد لاستیک را روی واکنش و هندلینگ خودرو بدانیم، به تستی که موسسه Tire Rack با 2 خودروی بی ام و 330Ci کوپه E46 مدل 2003 در دو حالت مختلف از نظر فشار باد تایر ترتیب داده است رجوع می کنیم. در حالت اول فشار باد لاستیک ها به درستی تنظیم شده اند. در حالت دوم فشار باد لاستیک ها از قصد کم شده است. تایرهای P225/50R16 و چرخ های 16 در 7.5 اینچ روی این خودروها نصب شدند. لاستیک ها نو با آج کامل بودند. 

ادامه مطلب: تاثیر فشار باد لاستیک در عملکرد خودرو در زمین خشک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تایر / چرخ / لاستیک
نمایش از 09 فروردين 1395 بازدید: 56
پرینت

علائم روی تایر چه چیزی به ما می گویند؟

 

هیچ گونه شکی وجود ندارد یکی از المان‌های مهم یک خودروی مناسب انتخاب لاستیک صحیح برای آن است. نوع لاستیک ممکن است در اتوبان‌ها و جاده‌های شهری متفاوت باشد. یقیناً دوست داران خودرو فرق بین لاستیک زمستانی و تابستانی را متوجه می‌شوند ولی احتمال زیاد، خیلی از رانندگان از علائم روی لاستیک سر در نمی‌آورند. در ادامه به بررسی علائم و نشانه‌های روی لاستیک می‌پردازیم.


اول از همه، نام سازنده یا برند تایر معمولاً بزرگ‌ترین نشانه روی تایر است که در درست در وسط قرار دارد.
در مرحله بعدی اندازه تایر، سرعت مجاز و میزان بارگذاری روی آن است. مانند ZR 20 Extra load 40/295
نحوه کارکرد تایر از دیگر مشخصاتی است که روی لاستیک حک می‌کنند مانند Tubeless یا Radial بودن آن. تایرهای رادیال امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد چون صلبیت نسبتاً بالایی دارند و فرمان پذیری مناسبی در جاده‌های مختلف به خودرو می‌دهد. لاستیک های تیوب لس به ما می‌گوید که تایر ما نیازی به تیوب داخلی نمی‌باشد که این امکان باعث ایمنی بیشتر در سرعت‌های زیاد و عملکرد مناسب‌تر هنگام شتاب گیری و ترمز گیری می‌شود.

ادامه مطلب: علائم روی تایر چه چیزی به ما می گویند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تایر / چرخ / لاستیک
نمایش از 09 فروردين 1395 بازدید: 71
پرینت

 

 

ترکیدن لاستیک درحین رانندگی به شدت خطرناک است و دانستن این که در چنین مواقع حساسی باید چگونه عمل کرد، بسیار تعیین کننده است و حتی در شرایط خطرناک می تواند جان فرد را نیز نجات دهد. 

سرهنگ کسری سیروسی رئیس پلیس راه شمال استان فارس طی یادداشتی به بایدها و نبایدهای رانندگان در هنگام ترکیدگی لاستیک پرداخته است. 

در این یادداشت آمده است: 

واکنش اولیه انسان هنگام مواجهه با خطر غریزی است و ما در هنگام مواجهه با خطر به طور ناخودآگاه از خطر دور می شویم یا عاملی که برای ما خطرآفرین است را حذف می کنیم که در لحظات خطرناک حین رانندگی نیز غریزه ما به همین صورت عمل می‌کند. 

اما توصیه ما این است که هنگام ترکیدن یا پنچر شدن لاستیک خودرو، تا جای ممکن برخلاف غریزه عمل کنید یا به عبارت دقیق تر غریزه خود را کنترل کنید؛ توصیه های زیر را بخوانید تا در مواقع حساس رانندگی بتوانید جان خود و همراهانتان را نجات دهید. 

ادامه مطلب: هنگام ترکیدن لاستیک چیکار کنیم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تایر / چرخ / لاستیک
نمایش از 09 فروردين 1395 بازدید: 61
پرینت

 

 

در درجه اول برای رانندگی در هوای خشک و کم رطوبت طراحی شده اند، لاستیک های تابستانی برای عملکرد خوب بر روی برف و یخ و یا دماهای سرد ساخته نشده اند. لاستیک های تابستانی برای آب و هوای گرم تر طراحی شده اند، که نهایت اصطکاک و خاصیت فنری را بر روی جاده فراهم می کنند. طراحی عاج تایر تابستانی از شیارهای مداری، تا الگوهای پیچیده جهت دار طبقه بندی می شود که سطوح مختلف دست فرمان را در شرایط رانندگی در تابستان را ارتقاع میدهند. 

برای بیشتر خودروها، سایز اورجینال لاستیک یک راهنمای خوب در انتخاب لاستیک های تابستانی جدید هستند. گرچه، شما باید این را در نظر بگیرید که هرچه لاستیک پهن تر و بزرگتر باشه، احتمال لیز خوردن (در جاده خیس) افزایش پیدا می کند. برای کمک به جلوگیری از این اتفاق، لاستیک تابستانی با طراحی اج جهت دار را انتخاب کنید. 

ادامه مطلب: مفهوم تایرهای تابستانی، زمستانی و تمام فصل چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تایر / چرخ / لاستیک
نمایش از 09 فروردين 1395 بازدید: 61
پرینت

 

استفاده از تیوب در داخل تایر گاهی باعث بروز مشکلاتی نظیر قابل استفاده نبودن مجدد تیوب در هنگام پنچری و عدم امکان رانندگی در مسافت های بسیار کوتاه می شود.این روزها، لاستیک های تیوبی به دلیل کیفیت پایین تیوب و پنچری زود به زود، به کلی منسوخ شده اند و به جای آن ها،تایرهای بدون تیوب یاهمان لاستیک های تیوبلس پیشنهاد شده است. در این تایرها، کیفیت ساخت بالاتر است و دیگر نیازی با استفاده از تیوب نیست. بنابراین پنچری به ندرت اتفاق می افتد و با اطمینان بیش تری می توان در سرعت های بالا رانندگی کرد.در ادامه، به اختصار ساختار و ساختمان این لاستیک ها را مورد بررسی قرار می دهیم. 

ادامه مطلب: لاستیک تیوب لس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تایر / چرخ / لاستیک
نمایش از 09 فروردين 1395 بازدید: 73
پرینت

 

 

 

نسل جدیدی از تایرها طراحی شده که به طرز هوشمندانه ای خود را با شرایط مختلف جاده از جمله لغزندگی یا پوشیده بودن از برف منطبق می کند. 

از تایرها به عنوان سطح تماس خودرو و جاده یاد می شود با این حال تاکنون تایری تولید نشده که قابلیت انطباق با سطوح مختلف جاده و شرایط متنوع آب و هوایی را داشته باشد. 

اکنون محققان شرکتی Kumho که تخصص ویژه ای در طراحی و تولید تایر دارد ایده منحصربفردی برای حل این مشکل ارایه کرده است. 

قلب تپنده این فناوری در تغییر هوشمندانه عاج های سطح تایر است. 

تایر جدید این شرکت که تحت عنوان Maxplo شناخته می شود به تازگی جایزه کلاس «آینده نگری» را در مسابقه بزرگ طراحیA' Design Awards ایتالیا نصیب خود کرده است. 

ادامه مطلب: تایرهای هوشمند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تایر / چرخ / لاستیک
نمایش از 09 فروردين 1395 بازدید: 59
پرینت

 

 

شرکت آمریکایی Cooper Tire به دنبال تولید تایرهای اتومبیل از نوعی گیاه صحرایی بومی جنوب غربی آمریکا به نام guayule است. 

این شرکت مدعی است می‌تواند تا سال 2017 تایر کامل را از لاستیک مشتق‌شده guayule تولید کند. 

در این پروژه، یک شرکت کشت‌دهنده گیاهان و تولیدکننده لاستیک از آن‌ها به نام PanAridus و همچنین دانشگاه‌های کلمسون و کورنل نیز همکاری دارند. 

پروژه شرکت Cooper Tire بخشی از برنامه «تحقیقات توده زیستی و توسعه مبتکرانه» با بودجه 6.9 میلیون دلاری است که توسط وزارت انرژی امریکا و وزارت کشاورزی این کشور به طور مشترک تامین می‌شود. 

ادامه مطلب: تایرهای گیاهی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تایر / چرخ / لاستیک
نمایش از 09 فروردين 1395 بازدید: 58
پرینت

 

 

محققان دانشگاه تربیت مدرس به سفارش یک شرکت تولیدی ایرانی، در حال انجام آزمایشاتی در خصوص اثر استفاده از نانوذراتی مشخص بر خواص لاستیک تایرها هستند. در این طرح تلاش می‌شود تا به کمک فناوری نانو، مشکل سایش لاستیک‌ها به شکلی بهینه برطرف گردد. 

تایر یک کامپوزیت مهندسی است که در فرآیند ساخت آن بیش از 15 آمیزه‌ لاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و باید در طراحی آن از دانش و مهندسی ویژه‌ای بهره گرفت. 

به گفته‌ محمد علیمردانی، مجری طرح، چالش اصلی که از سابق پیش روی طراحان تایر بوده است، رسیدن به حد مطلوبی از مقاومت غلتشی، قابلیت چنگ زنی بر سطوح مرطوب و مقاومت سایشی است. کمتر شدن مقاومت غلتشی، کاهش مصرف سوخت خودرو و همچنین کاهش آلودگی هوا را به دنبال دارد. لذا کم شدن میزان آن گزینه‌ مطلوبی است. این در حالی است که کاهش این مقاومت، معمولاً با کاهش قابلیت اصطکاک مناسب تایر با سطوح مرطوب همراه می‌شود که پذیرفتنی نیست. 

ادامه مطلب: بهبود خواص تایر به کمک نانوکامپوزیت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تایر / چرخ / لاستیک
نمایش از 09 فروردين 1395 بازدید: 62
پرینت

 

  محققان دانشگاه علم و صنعت ایران طی یک طرح پژوهشی به ارزیابی رفتار مکانیکی مخلوط های ماسه - تایر در بارگذاری‌های استاتیکی و دینامیکی پرداختند. 

در این طرح پژوهشی که در قالب رساله دکتری مهدی احسانی، دانشجوی دوره دکتری مهندسی عمران، گرایش مکانیک خاک و پی دانشگاه علم و صنعت ایران با راهنمایی دکتر نادر شریعتمداری انجام شده، آمده است: امروزه با توسعه شهرها و افزایش تعداد اتومبیل‌ها و هجوم سیل لاستیکهای فرسوده وسایل نقلیه به مراکز دفن، این مسئله به یکی از معضلات مهم زیست محیطی در جهان بویژه در ایران تبدیل شده که یکی از راهکارهای مناسب حل این مشکل استفاده مجدد از آنها در کاربردهای مهندسی عمران است. 

در این تحقیق، به منظور بررسی اثر افزایش لاستیک ضایعاتی پودر شده به خاک ماسه‌ای و ارزیابی تغییرات مقاومتی مخلوط های ماسه - تایر در بارگذاری‌های استاتیکی و دینامیکی، آزمایش‌های سه محوری استاتیکی و سیکلی و آزمایش‌های ستون تشدید پیچشی طراحی و بر روی مخلوط های تهیه شده از ماسه فیروزکوه و درصدهای حجمی پودر لاستیک ریز (1-0 میلیمتر) و درشت (5-1 میلیمتر) انجام شد. 

ادامه مطلب: بررسی تاثیر تایر فرسوده پودر شده بر خاک ماسه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تایر / چرخ / لاستیک
نمایش از 09 فروردين 1395 بازدید: 62
پرینت

 

لاستیک های فرسوده خودرو یکی از مهم ترین انواع پسماندها یا مواد زائد جامد به شمار می روند، زیرا خارج شدن آنها از چرخه تولید و مصرف، به معنای آغاز یک تعهد زیست محیطی است. با این که طول عمر تایرهای ماشین نسبت به گذشته بیشتر شده، اما این واقعیت نیز غیرقابل انکار است که جاده های کشورهای مختلف امروزه تحت سیطره تعداد بیشتری خودرو قرار دارند. 

لاستیک های ساییده و خراب امروزه باعث یکی از مهم ترین دغدغه های زیست محیطی شده اند و ریشه این نگرانی ها نیز بسیار گسترده است. بخشی از این خطر به واسطه استفاده از انواع مواد شیمیایی سمی است که در فرآیند تولید لاستیک به کار می رود. در مجموع مواد سمی که از تجزیه و سوزاندن لاستیک ها در کوره های زباله سوز یا آتش سوزی های تصادفی حاصل می شود، می تواند براحتی باعث آلودگی خاک، آب و هوا شود. مشکل دفع غیربهداشتی لاستیک های ماشین سال هاست در کشورهای مختلف از جمله اسپانیا، ایتالیا و حتی آمریکا ادامه داشته و با وجود وضع قوانین سختگیرانه هنوز نیز با مشکلات اجرایی متعددی همراه است. شاید بتوان ریشه مشکل را در شناخت نداشتن از تاثیرات زیست محیطی و ناآگاهی از امکان بازیافت این محصول جستجو کرد. در ادامه به طور مختصر این موارد مطرح خواهد شد. 

ادامه مطلب: بازیافت لاستیکهای فرسوده
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 161 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید