نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فنر و کمک فنر
نمایش از 08 ارديبهشت 1395 بازدید: 206
پرینت

فنر و کمک فنر در سیستم تعلیق خودرو

 

در ابتدا لازم بذکر است فنر و کمک فنر 2 جزء مستقل از سیستم تعلیق خودروهستند که وظیفه فنر تحمل وزن اتاق روی سیستم تعلیق و وظیفه کمک فنر جذب ضربات ناشی از حرکت خودرو روی جاده است.

 

 

به طورکلی سیستم تعلیق خودرو از پنج قسمت مختلف شامل (1)فنر،(2)کمک فنر،(3)سیبک، (4) بوش،(5)طبق تشکیل شده است. البته هر کدام از این بخش ها نیز به نوبه خود به زیرشاخه های متعددی تقسیم بندی می شوند که در این جا به فنر و کمک فنر خودرو می پردازیم.

  فنر (‌ Spring ) خودرو :

قسمتی از سیستم تعلیق می باشد که وزن خودرو را ساپورت کرده ، ارتفاع خودرورا در حد استانداردش ثابت نگه داشته و ضربات جاده را نیز دفع می نماید.فنرها که اغلب میله ها یا حلقه های فولادی انعطاف پذیری هستند ، به شاسی واتاق خودرو اجازه می دهند تا بدون اخلال در حرکت خودرو ، دست اندازها را

یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد .

فنر بندی برای خودروهایی که با شتاب نسبی زیادی حرکت می کنند به دلایل زیرضروری میباشد :

الف: جذب ضربات چرخ که از جاده وارد می شود و کاستن انتقال ان به اتاق وسرنشینان

ب: استهلاک ضربات چرخ ها و جلوگیری از انتقال ان ها به اتصالات و مفصل ها

ج: فشردن دائم چرخ ها به سطح زمین و نتیجه افزایش نیروی کششی چرخ ها محرک

ادامه مطلب: فنر و کمک فنر در سیستم تعلیق خودرو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فنر و کمک فنر
نمایش از 06 فروردين 1395 بازدید: 92
پرینت


کمک فنر

 

لزوم استفاده از کمک فنر یا ارتعاش گیر:

وظیفه کمک فنر همان گونه که ازاسم ان مشخص است.این است که به فنر کمک می نمایدفنر در قبال نیروی خارجی تغییر شکل داده و انرژی ذخیره می کند به محض حذف نیروی خارجی انرژی ذخیره شده را به سرعت ازاد می نماید و چند بار ارتعاش می نماید تا متعادل شود اگر به سیستم تعلیق در حال ارتعاش ارتعاش جدیدی وارد شود دامنه ارتعاشات با هم جمع و تولیدروزنانس می نماید که برای سرنشینان بسیار ناراحت کننده می باشد برای این منظور استفاده ازارتعاش گیر یا کمک فنربرای خودرو ضروری می باشد . 

 

 

 

اساس کار کمک فنر:

کمک فنر در سیستم تعلیق موازی با فنر بسته می شود و مانند فنر نیروی محوری را جذب می کند. در موقع جمع شدن کمک فنر به سهولت منقبض شده اما در موقع باز شدن کمک فنر مقاومت می نماید و با کندی باز می شود وقتی کمک فنر فشرده می شود روغن از سوراخهای درشت ترسوپاپ ان جابجا می شود و لذا به سهولت تغییر مکان می دهد اما وقتی حالت انبساط ان فرامی رسد.

ادامه مطلب: کمک فنر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فنر و کمک فنر
نمایش از 06 فروردين 1395 بازدید: 76
پرینت

فنرها در خودرو


فنر بندی برای خودروهایی که با شتاب نسبی زیادی حرکت می کنند به دلایل زیر ضروری میباشد

الف: جذب ضربات چرخ که از جاده وارد می شود و کاستن انتقال ان به اتاق و سرنشینان 
ب: استهلاک ضربات چرخ ها و جلوگیری از انتقال ان ها به اتصالات و مفصل ها 
ج: فشردن دائم چرخ ها به سطح زمین و نتیجه افزایش نیروی کششی چرخ ها محرک 
د: تماس چرخ های جلو با سطح جاده و تسلط راننده بر هدایت و کنترل بهتر خودرو
وزن فنر بندی شده : وزن قسمت هایی از خودرو که روی فنرها قرار دارد را گویند
وزن فنر بندی نشده : وزن قسمت هایی از خودرو که زیر فنرها قرار دارد 
فنر سخت شونده : فنری که با نیروی کم تغییرات طولی زیادی داشته باشد و با افزایش نیرو تغییرات طولی ان کاهش یابد فنر سخت شونده گویند این فنردر خودروهای سنگین کاربرد دارد فنر نرم شونده : فنری که ابتدا در مقابل بار کم دارای تغییرات طولی کم و سپس با افزایش بار دارای تغییرات طولی زیادی باشد فنر نرم شونده گویند
انواع فنر :

الف : فنرهای فولادی : این نوع فنر از فولادهایی با الیاژ منگنز . سیلیسیم . کرم و غیره می باشد فنرهای فولادی به صورت شمشی و مارپیچی و پیچشی در تعلیق خودروها به کار می رود

ادامه مطلب: فنرها در خودرو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فنر و کمک فنر
نمایش از 06 فروردين 1395 بازدید: 90
پرینت

انواع مختلف کمک فنر

 

 

مقدمه

خودرو وسیله نقلیه ای است که انسان برای رفع نیازمندی های خود از آن استفاده می کند، یک خودرو از بخش های مختلفی تشکیل شده ایت، این بخش ها عبارتند از :

1-    شاسی و بدنه

2-    سیستم تعلیق

3-    سیستم ترمز

4-    سیستم فرمان

5-    مولد قدرت(مولد)

6-     سیستم سوخت رسانی

7-    سیستم انتقال قدرت

8-    برق خودرو

درمجموعه ای از مقالات، سعی داریم توجه بیشتری به قسمت های مختلف خودرو نماییم. این مجموعه مقالات می تواند برای دانش آموزان و دانشجویان رشته مکانیک خودرو، صنایع اتومبیل و رشته های منشابه مورد استفاده قرار گیرد.

 

همان طور که در مقالات گذشته بیان کردیم، کمک فنرها وظیفه مستهلک نمودن انرژی ناشی از ضربات و ارتعاشات وارد بر خودرو را بر عهده دارند.

ادامه مطلب: انواع مختلف کمک فنر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فنر و کمک فنر
نمایش از 06 فروردين 1395 بازدید: 86
پرینت

انواع فنرهای مورد استفاده در سیستمهای تعلیق

هدف از فنرها  Purpose of springs

اطاق اتومبیل ، وزن موتور ، نیروی کشش بدنه و مسافران را نگه می دارد. در عوض اتاق توسط فنر نگهداری می شود. وزن اطاق ، بدنه و بار ، فشار اولیه را به فنرها منتقل می سازد سپس فنرها با درگیر شدن چرخهای اتومبیل با موانع و گودالهای سطح جاده باز و بسته  می شوند. چرخها بطور آزاد از اتاق و بدنه اتومبیل به پائین و بالا حرکت می کنند. این عمل به فنرها اجازه می دهد تا قسمت اعظم حرکت بالا و پائین چرخها را بخود جذب کند تا این حرکت به اطاق اتومبیل و از آن به سرنشینان منتقل نشود.

انواع فنرها Types of spring:   

فنرهایی که امروزه در خودروها بکار می روند عمدتا بر پایه چهار نوع اصلی تقسیم بندی می شوند:

فنر حلقوی یا لوله ای

فنر نواری یا شمسی

فنر میله ای

فنر بادی

در اکثر اتومبیلها از فنرهای حلقوی ( فنر لوله ای ) با مفتول باریک شده استفاده می شود تا میله چرخشی (torsion-bar) در سیستم تعلیق جلو . در پاره ای از اتومبیلها ، فنرهای پیچشی در قسمت سیستم تعلیق عقب کاربرد دارند. در تعدادی دیگر از اتومبیل ها از فنرهای تخت (leaf-spring) در چرخهای عقب اتومبیل استفاده می شود و همچنین در تعداد اندکی از اتومبیل ها و اکثر کامیونها از فنرهای تخت در چرخهای جلو نیز استفاده می شود.

ادامه مطلب: انواع فنرهای مورد استفاده در سیستمهای تعلیق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فنر و کمک فنر
نمایش از 06 فروردين 1395 بازدید: 70
پرینت

انواع فنرها

 

 ۵ نوع عمده فنر در وسايل نقليه مورد استفاده قرار می گيرد۱- فنر مارپيچ ( Coil Spring ) :نوع معمول و شناخته شده فنر می باشد ، که يک ميله پيچيده شده ( حلقه شده ) فولادی است ، قطر و ارتفاع حلقه ، قدرت و مقاومت فنر را تعيين مينمايد . افزايش قطر ميله ،‌ باعث افزايش قدرت فنر می گردد ، در حاليکه افزايش طول آن باعث افزايش انعطاف پذيريش خواهد شد .

مقدار وزنی که برای فشردن يک فنر مارپيچ به ميزان ۱ اينچ لازم است را نرخ فنر ( Spring Rate ) می نامند . اين مقدار برای اندازه گيری قدرت فنر استفاده می شود و می توان آنرا نرخ فشردگی فنر نيز اطلاق کرد . برای مثال اگر ۱۰۰ پاند وزن لازم باشد تا فنری با حلقه های مساوی در ارتفاعش ۱ اينچ فشرده شود ، برای اينکه همين فنر ۲ اينچ فشرده شود نياز به ۲۰۰ پاند وزن می باشد اما اين فرمول فقط برای فنرهايی صادق است که فشردگی حلقه های يکسانی دارند ، در فنرهای پيشرفته ( Progressive Springs ) ، يک فنر دارای نرخ های مختلف در نقاط مختلفش می باشد .‌

ادامه مطلب: انواع فنرها
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 118 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید