نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 245
پرینت

 

چرخه سوخت هسته اى چيست؟

اورانيومى كه از زمين استخراج مى شود، بلافاصله قابل استفاده در نيروگاه هاى توليد انرژى نيست. براى آنكه بتوان بيشترين بازده را از اورانيوم به دست آورد، فرآيندهاى مختلفى روى سنگ معدن اورانيوم صورت مى گيرد تا غلظت ايزوتوپ U235 كه قابل شكافت است، افزايش يابد. چرخه سوخت اورانيوم نسبت به سوخت هاى رايج ديگر، از جمله زغال سنگ، نفت و گاز طبيعى به مراتب پيچيده تر و متمايزتر است.

ادامه مطلب: چرخه سوخت هسته اى چيست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 255
پرینت

چرا آهن رباي تک قطبي وجود ندارد؟

سوال:چرا هنگامي که يک آهنربا ميشکنددر محل شکستگي قطبهاي نا همنام ايجاد ميشود؟ لطفآ بر اساس تئوري دوقطبي مغناطيسي توضيح دهيدمحسن باباخانزاده

ميدانيم که هرگاه آهن ربايي را به دو نيمه تقسيم کنيم ، هر يک از دو نيمه خود يک آهن رباي کامل است . چنانچه اين عمل را بارها تکرار نماييم مشاهده مي شود که همواره آهن ربايي با دو قطب N وS داريم . يعني آهن رباي تک قطبي وجود ندارد. به آطن آهن رباهاي بسيار کوچک دذو قطبي مغناطيسي مي گويند. ميدانيم که جريان الکتريکي در يک حلقه در اطراف آن ميدان مغناطيسي ايجاد مي نمايد. از طرف ديگر جريان اکتريکي حاصل از شارش بارهای الکتريکي نيز وجود دارد. حرکت بارهاي الکتريکي در اتم باعث مي شود که بيشتر اتمها رفتاري شبيه يک آهن ربا با دوقطب مغناطيسي از خود نشان دهند .

ادامه مطلب: چرا آهن رباي تک قطبي وجود ندارد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 265
پرینت

فيزيك كلاسيك و ظرفيت‌هاي آن

 نواقص فيزيك كلاسيك

  • اترنورسان واقعيتي خيالي
  • نظريهنسبيت خاص
  • اينشتين باانگيزه
  • تضاد در قوانين
  • انفجار نسبيت
  •  نسبيت زمان
  • اصلهم ارزي جرم و انرژي
  • نظريهنسبيت عام

 تا سال 1900 فيزيك كلاسيك به اوج شكوفايي خود رسيده بود از توصيف حركات سيارات گرفته تا تشريح انتشار نور(پديده‌هاي تداخل –قطبش) و ماهيت آن به عنوان يك موج الكترومغناطيس،قوانين ترموديناميك و نظريه جنبشي قادر به توصيف دقيق رفتارتمامي پديده‌هاي شناخته شده تا آن زمان بود.

 

ادامه مطلب: فيزيك كلاسيك و ظرفيت‌هاي آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 282
پرینت

نواحی فضا-زمان

 وفتی در نسبیت خاص مساله فضا-زمان و در هم تنیدگی آن مطرح میگردد، ناخواسته مخروط نوری پدید می آید که البته نوع دیگری از بیان عدم جدایی فضا از زمان است.در صورتی که در دستگاه X-t مقدار سرعت نور را برابر1 بگیریم مسیرهای فضا-زمانی تپ های نوری ، نیم سازهای چار ربع دستگاه مختصات میباشند.واگر این امر را به دستگاه مختصات X-Y-t تعمیم دهیم مسیرهای فضا-زمانی تپ نوری، یک مخروط سه بعدی را شکل میدهد که به آن مخروط نوری گوییم.

ادامه مطلب: نواحی فضا-زمان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 234
پرینت

متن معاهده­ی منع گسترش سلاح­های هسته­ای (N.P.T )

دولت­هايی که وارد اين پيمان شده­اند، در متن پيمان به عنوان "همپيمانان" ناميده خواهند شد.

با در نظر گرفتن انهدام و ويرانی که در صورت بروز جنگ هسته­ای دامنگير نوع بشرخواهد شد و به تبع آن، لزوم به کارگيری حداکثر تلاش برای جلوگيری از خطر وقوع چنين جنگ­هايی و برای اتخاذ تمهيدات لازم برای تامين امنيت مردم، با اعتقاد به اين که گسترش تسليحات هسته­ای، خطر جنگ هسته­ای را به طور جدی افزايش خواهد داد، در مطابقت با مفاد قطعنامه­های مجمع عمومی سازمان ملل متحد که خواستار حصول توافقی برای جلوگيری از اشاعه­ی بيشتر سلاح­های هسته­ای شده است.

ادامه مطلب: متن معاهده­ی منع گسترش سلاح­های هسته­ای (N.P.T )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 274
پرینت

نظريه جهان ازلي عليه بيگ بنگ

 نظریه ای كه چند سال اخیر ابراز شده بیان می دارد كه احتمالا فضا و زمان پس از انفجار بزرگ Big Bang آغاز نشده است بلكه فضا و زمان همیشه وجود داشته است و یك چرخه بی پایان از انبساط و انقباض را انجام می دهد.

پاول استینهارت ، فیزیكدان دانشگاه پرینستون و نیل توروك از دانشگاه كمبریج دو دانشمندی هستند كه این نظریه را ابراز كرده اند. طبق این نظریه در هر چرخه جهان از ماده داغ و چگال انباشته می شود و پس از آن مرحله انبساط را آغاز می كند كه در طی آن جهان سرد می شود. تا اینجای كار همه چیز شبیه تصویر ارائه شده از نظریه انفجار بزرگ است.

ادامه مطلب: نظريه جهان ازلي عليه بيگ بنگ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 232
پرینت

مسئله خلقت از نظر جعفر صادق (ع )

اگر بگویند که پی بردن جعفر صادق (ع) به حرکت زمین از روی حدس بود و اتفاق می افتد که گاهی بعضی از اشخاص حدس میزنند و آن حدس معلوم میشود که مطابق با حقیقت بوده این سوال پیش می آید که چرا در مدت چندین قرن بعد از اوکسی نتوانست حدسی مانند وی بزند و بگوید که زمین برگرد خود میگردد.
از این قرار جعفر صادق به وجود قوانین مکانیک نجومی پی برده بود که توانسیت حرکت زمین را بدور آن استنباط کند و اگر بوجود آن قوانین پی نمیبرد نمیتوانست که گردش زمین را بدور خود استنباط نماید برای این که پی بردن به این موضوع ، اتفاقی نمیشود و بایستی از علت به معلول پی برد.

ادامه مطلب: مسئله خلقت از نظر جعفر صادق (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 247
پرینت

کاربرد ابررسانا

 کاربرد ابررسانا در سیم و کابل

كشف متحول كننده ابررساناهاي دما بالا در سال 1986 منجر به تحول و توليد نوع جديدي از كابلها در سيستمهاي قدرت شد. در ايالات متحده، اروپا و ژاپن رقابت سختي بر روي تجارت توليد آينده كابلهاي ابررسانائي وجود دارد. قابليت هدايت جريان برق در كابلهاي HTSبالغ بر 100 بار بيشتر از هاديهاي آلومينيومي و مسي متداول مي‌باشد. اندازه، وزن و مقاومت اين نوع كابلها از كابلهاي معمولي بهتر بوده و امروزه توليدكنندگان تجهيزات الكتريكي در سراسر دنيا سعي دارند با استفاده از تكنولوژي HTS باعث كاهش هزينه‌ها و افزايش ظرفيت و قابليت اطمينان سيستمهاي قدرت شوند.

ادامه مطلب: کاربرد ابررسانا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 258
پرینت

 

فيزيك آقابالاسر نمى خواهد؟

 فلسفه فيزيك به معناى امروزين كلمه تقريباً از اوايل قرن بيستم و با شكل گرفتن تجربه گرايى منطقى وارد ادبيات فلسفى شد.امروزه در دانشگاه هاى معتبر دنيا كرسى اى با اين عنوان در سطوح مقدماتى و تكميلى ارائه مى شود. هر چند با سلطه نگرش پوزيتيويستى در ميان فيزيكدانان،فيلسوفان حتى حق همراهى با فيزيكدانان را از دست داده اند ولى با اين وجود، فلسفه فيزيك جايگاه خود را پيدا كرده است. به طور كلى فلسفه فيزيك در سه شاخه جريان دارد؛

الف) تحليل فلسفى مفاهيم فيزيكى
به نظر مى رسد نخستين و مطمئن ترين شيوه براى برساختن جهان پيرامونمان توسل به نظريه هاى فيزيكى باشد.اغلب فيزيكدانان اين تصور را دارند كه اگر قرار باشد تنها يك طريق براى شناخت جهان مادى وجود داشته باشد،آن شيوه اى است كه بهترين نظريه هاى علمى معرفى و پيشنهاد مى كنند.به عنوان مثال در نظريه الكترومغناطيس الفاظى وارد مى شوند مانند:

ادامه مطلب: فيزيك آقابالاسر نمى خواهد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 218
پرینت

فناوری فیبر به خانه  (FTTH:Fiber-to-the-home)

 مقدمه

این فناوری که به صورت چشمگیری در حال گسترش است اگر از سوی مسؤلان فناوری اطلاعات کشور مورد توجه قرار گیرد و سرمایه گذاری کلانی روی آن شود می تواند مشکل اینترنت کشور را با بازده فنی و اقتصادی بالای خودش به کلی بر طرف کند.

معرفی

اگر شما مثل اکثر مردم واقعاً انتظار اینترنتی پر سرعت را برای داشتن فایل های پر حجم، رسانه ها، آپلود و دانلود تصاویر و ویدیوها دارید، به این فکر کرده اید که چگونه مصرف اینترنت شما در طول چند سال اخیر بالا رفته است؟

ادامه مطلب: فناوری فیبر به خانه (FTTH:Fiber-to-the-home)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 281
پرینت

شايعه اينست…

گاهي اوقات خبري پخش مي‌شود مبني بر اين که سازمان فلان مبلغ پاداش را در بهمان تاريخ به حساب كاركنان واريز مي‌كند. حال اگر از ناقل اين خبر بپرسيم که علت صحت اين خبر چيست، پاسخ مى‌دهد« چون همه مى‌گويند پس صحت دارد ». شنونده نيز براى پذيرش آن مطلب کمتر به دنبال دليل و مدرک واقعى است، بلکه به شيوع و تواتر آن بسنده مى‌‌کند.
اينگونه خبرها ويژگيهايي از اين قبيل دارند:

ادامه مطلب: شايعه اينست…
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 262
پرینت

زمان چيست و چگونه معين شد؟

 زمان از نگاه تاريخ

از یك پرسش كلی آغاز كنیم: زمان چیست؟ مردمان باستان چه تصوری از زمان و گذر آن داشتند؟

ماهیت "زمان" یكی بزرگترین رازها و پرسش‌های مردمان باستان بوده است. پرسشی كه هنوز هم پاسخی برای آن یافت نشده است. علیرغم دستاوردهای علمی بشر در سده‌های گذشته، هیچگونه پیشرفتی در زمینه درك مفهوم زمان و تعریفی از آن به دست نیامده است. در متن كهن "روایاتداراب هرمزد" آمده است: "زمان را آغاز پدید نیست، پایان پدید نیست، بن پدید نیست، پهنا پدید نیست، همیشه بوده است و همیشه باشد.

ادامه مطلب: زمان چيست و چگونه معين شد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 243
پرینت

دیمیتری اوانوویچ مندلیف

 ديميتري اوانوويچ مندليف (Mandaliev) ، زير و رو کننده علم شيمي و فرزند يکي از مديران مدرسه محلي ، در ۷ فوريه ۱۸۳۴ در شهر توبولسک واقع در روسيه متولد شد.
تولد مندليف
ديميتري اوانوويچ مندليف (Mandaliev) ، زير و رو کننده علم شيمي و فرزند يکي از مديران مدرسه محلي ، در ۷ فوريه ۱۸۳۴ در شهر توبولسک واقع در روسيه متولد شد.

ورود به دنيي شيمي
وي در سال ۱۸۶۹ دکتر علوم و استاد شيمي دانشگاه شد و در همين سال ازدواج کرد. در ين هنگام ، فقط ۶۳ عنصر از نظر شيميدانها شناخته شده بود.

ادامه مطلب: دیمیتری اوانوویچ مندلیف
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات متفرقه فيزيك
نمایش از 28 تیر 1392 بازدید: 211
پرینت

حفاظت از آفتاب – عینک های آفتابی

 پرتوهای آفتابی که به سطح زمین میرسد شامل پرتوهای زیر قرمز ، نور مرئی و پرتو فرابنفش ( UV) می باشد . گرمای آفتاب از پرتو زیر قرمز است . پرتو فرابنفش براساس طول موج به سه طیف A ( nm 400 – 320 ( و B ( nm 320 – 290 ( و C ( nm290-200 ( تقسیم می شود اگر چه پرتو UVC بالاترین میزان انرژی و بیشترین پتانسیل تخریب بیولوژیکی را دارد اما به طور عمده توسط لایه ازن حذف می شود و بنابراین پرتو مضر محیط زیستی برای انسان محسوب نمی شود . طی یک روز تابستانی ، طیف پرتو فرابنفشی که به سطح زمین می رسد شامل 5/2 درصد UVB 5/69 درصد UVA می باشد .

ادامه مطلب: حفاظت از آفتاب – عینک های آفتابی
 

صفحه1 از3

<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 89 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید