نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 257
پرینت

گل یخ

Chimonanthus praecox

از خانواده calycanthaceae

گلهای زمستانی گرچه در زیبایی فرم و تنوع رنگ با گلهای فصول دیگر قابل مقایسه نیستند ولی معمولا” رایحه مطبوعشان که فضای اطراف را عطرآگین می کند جبران این کمبود را می نماید

گل یخ همانگونه که از نامش پیداست یکی از این گلهای زمستانی است که در فصل سرما شکوفه می دهد و در قلب یخ گرمی می آفریند . این گل خصوصا” برای استفاده گل بریده و تزئین منزل بسیار طرف توجه است .

ادامه مطلب: گل یخ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 306
پرینت

گل محمدی

 اسم علمی : Rosa damascena         خانواده : Rosaceae

گل محمدی درختچه ای چند ساله دارای شاخه های گل دهنده تیغ دار ، استوانه ای شکل ، بدون شیار و دارای گل های مرکب شانه ای که دارای ۳-۵  برگچه متقابل دندانه دار می باشد . گل هل به صورت صورتی خوشرنگ با ۳۲ گلبرگ صورتی مشابه و یکدست  که در اوایل صبح شروع به ظاهر شدن می نماید . کاسبرگ ها به تعداد ۵ عدد که حد اقل ۳ تای انها دارای زوائد بزرگی در لبه ها هستند . پرچم ها زرد رنگ به تعداد ۱۰۰ عدد در ترکیب گل وجود دارند . میوه آن بعد از ریزش گلبرگها گوشتی گرد و یا تخم مرغی به طول ۱/۵ سانتی متر که در داخل برجستگی کوزهای شکل زیر گلبرگ ها قرار دارند .

ادامه مطلب: گل محمدی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 220
پرینت

گل رازقی Jasminum Sambac Sol

نام علمی گل رازقی که از لحاظ عطر معروفترین گل کشور ما است Jasminum Sambac Sol می باشد. 

از خانواده زنبق ها Oleaceae که سرزمین اصلی اش عربستان است ( زنبق نام ناحیه ای است در عربستان ) امروزه پرورش این گل در منطقه وسیعی از آفریقای شمالی گرفته تا خاور زمین و آسیای میانه گسترده شده است .

بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .

برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر ، سفید رنگ و بسیار معطر .

از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلها مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .

ادامه مطلب: گل رازقی Jasminum Sambac Sol
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 182
پرینت

سوپر جاذبها در کشاورزی

 معرفی سوپر جاذب ها

رزینهای سوپرجاذب (سوپرآب) مواد اصلاح‌کننده جدیدی هستند که به تازگی کاربرد وسیعی پیدا کرده‌اند. این هیدروژلها، پلیمرهایی به شدت آبدوست‌اند که ضمن برخورداری از سرعت و ظرفیت زیاد جذب آب، به مشابه آب انبارهای مینیاتوری عمل کرده و در موقع نیاز ریشه، به راحتی آب و مواد غذایی محلول در آب را در اختیارریشه گیاه قرار می‌دهند. مقدار آبی که در خاک ذخیره می‌شود به ظرفیت نگهداری رطوبت خاک نیز بستگی دارد.

ادامه مطلب: سوپر جاذبها در کشاورزی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 229
پرینت

زیتون

 کاشت درخت زیتون قدمتی بسیار داشته و پیدایش و منشاء اصلی این گیاه سوریه بوده است. 

▪ نام فارسی: زیتون
▪ نام لاتین: Olive
▪ نام علمی: Olea europaea
▪ خانواده گیاهی: Oleaceae
● تاریخچه
کاشت درخت زیتون قدمتی بسیار داشته و پیدایش و منشاء اصلی این گیاه سوریه بوده است. اما بعضی از دانشمندان مبداء کشت این گیاه را یونان قدیم می‌دانند که سپس از آنجا به اروپا منتقل شده است. سابقه کاشت زیتون در ایران خیلی مشخص نیست. عده‌ای بر این باور هستند که برای اولین بار درختان زیتون در کرمان و گرگان کاشت شده است و عده‌ای دیگر معتقدند که زیتون در صدر اسلام توسط اعراب به ایران آورده شده به‌طوری که کشت زیتون در گیلان و طارم براساس استاد موجود، سابقه ۹۰۰ ساله دارد.
از مناطق مهم زیتون کاری در ایران می‌توان به استان‌های گیلان (به‌ویژه شهرهای رودبار و منجیل) خوزستان، فارس، کهکیلویه و بویراحمد و کرمانشاه اشاره کرد.

ادامه مطلب: زیتون
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 193
پرینت

زردآلو

زردآلو  Prunus armeniaca

زردآلو مختص آسیای مرکزی می باشد، محل منشأ یا خاستگاه نخست آن تصور می شده که در تپه های چین غربی باشد. جمعیت های جنگلی در تپه های آسیای جنوب غربی، ( شامل ارمنستان، زیرا که گیاه شناس غربی گونه ها را نام گذاری کرد )، به عنوان مراکز ثانوی تنوع در نظر گرفته شده اند. هر چند، محدوده ی زردآلو های جنگلی، کل آسیای مرکزی و قسمتی از آسیای جنوب غربی می باشد، زردآلو در تپه های شمالی چین، و در نوار های پهناور میان تپه ها، کوه ها و فلات های آسیای مرکزی تا کوههای قفقاز، بین دریای خزر و دریای سیاه به صورت نیمه جنگلی و جنگلی یافت شده است. زردآلو های جنگلی، خیلی شبیه به واریته های کاشت شده یا محیات می باشند اکثرشان، نه همه ی آنها، مغز تلخی در داخل هسته دارند.

ادامه مطلب: زردآلو Prunus armeniaca
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 198
پرینت

توت فرنگی

توت فرنگی میوه‌ای نسبتا جدید است که تا ۳۰۰ – ۲۵۰ سال قبل به این شکل امروزی وجود نداشت و بیشتر موارد استفاده دارویی داشته است. در قرن چهاردهم در فرانسه توت فرنگیهای وحشی از جنگل به زمین زراعتی منتقل شد و از آن به عنوان یک گیاه اهلی استفاده گردید. در جنگلهای شمال ایران توت فرنگی وحشی بطور فراوان یافت می‌شود. به نظر می‌رسد که اولین رقم اصلاح شده در زمان صدارت اتابک اعظم از فرانسه به ایران آمد و به نام اتابکی خوانده شد.

ادامه مطلب: توت فرنگی ، ارقام و ازدياد آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 236
پرینت

تمرهندی Tamarindus indica

تمر هندی Tamarind نام علمی Tamarindus indica کلیات گیاه شناسی تمبر هندی که از Tamaria Hindi مشتق شده و به معنای میوه هندی می باشد . تمبر هندی درختی است بلند که منشا آن از هند و آفریقای شمالی بوده است ولی امروزه در بیشتر مناطق گرمسیر دنیا پرورش می یابد . برگهای آن متناوب و مرکب شامل ۱۰ تا ۲۰ جفت برگچه فشرده و نزدیک بهم است . گلهای آن به رنگ زرد مایل به قرمز و به شکل خوشه در انتهای ساقه ظاهر می شود . میوه آن شبیه باقلا به شکل غلاف و نیام و با کمی خمیدگی است . این غلاف به طول ۱۰ سانتیمتر می باشد که در آن بین ۳ تا ۱۰ دانه قرار درد . برای تهیه تمبر هندی ها میوه ها را شکافته و قسمت گوشتدار آنها را با هسته بیرون آورده و خشک می کنند .

ادامه مطلب: تمرهندی Tamarindus indica
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 244
پرینت

پرورش گل لاله

 لاله (نام علمی: Tulipa) نوعی گل است. بر طبق روایاتی این گل اصالتاً متعلق به ایران و آسیای میانه بوده است. بیش از صد نوع لاله امروزه در جهان طبقه بندی شده است.

 نام گل

به نظر میرسد نام گل لاله از کلمه لال یا همان لعل از زبان سانکسریت به معنی قرمز گرفته شده باشد. در این صورت یا نام این گل منشأ هندی دارد یا کلمه لال در فارسی هم به این معنی به کار میرفته است. علیرغم اینکه گل لاله به طور طبیعی در دشتها و کوهستانهای ایران میروید ولی مردم با ذکر گل لاله در واقع گل شقایق در ذهنشان نقش می‌بندد. حتی گل لال? شعر ترکی “لاله لر” همان شقایق است که در ویدئو کلیپ آن آشکار است. نکته جالب در مورد گل شقایق اینکه این گل در واقع نمونه وحشی و کوچکتر گیاه خشخاش است و حتی میتوان از آن ماده‌ای شبیه به تریاک استخراج کرد.

ادامه مطلب: پرورش گل لاله
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 144
پرینت

برای آنانکه به گل ها علاقه مندند

 رسیدگی روزانه به گل ها

آب داخل ظرف، گلدان و یا محفظه ای که گیاهان را در آن قرار داده اید ، به صورت روزانه عوض کرده و داخل ظرف آب تازه بریزید. اگر حتی داخل ظرف فوم و یا اسفنج مخصوص هم وجود داشته باشد ، شما باید تا بالای اسفنج و یا فوم آب بریزید ، با این کار گل ها عمر داراز تری خواهند داشت. اگر کل آب ظرف را عوض می کنید بهتر است خود ظرف را نیز بشویید. برای اینکه گل های شما مدت زمان بیشتری تازه و سالم بمانند می توانید از انواع مختلف غذاهای مخصوص گل و گیاهی که در بازار موجود است، استفاده کنید. به این منظور می توانید مقداری از غذای مخصوص را در گلدان حاوی گل بریزید. می توانید این غذاها را از گل فروشی ها تهیه کنید. این نوع غذاها مواد مورد نیاز گیاه را به آن می رساند ، از رشد باکتری هایی که منجر به مسدود شدن ساقه گیاه و عدم رسیدن آب به قسمت های بالایی می شوند ، جلوگیری می کنند، جوانه ها و غنچه ها را شکوفا کرده و به طور کلی عمر دسته گل شما را افزایش می دهند.

 

ادامه مطلب: برای آنانکه به گل ها علاقه مندند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 125
پرینت

 بادام زمینی Arachis hypogaea

خصوصیات گیاه‌شناسی
بادام زمینی گیاه بومی برزیل بوده و از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است. آب و هوای گرم برای کشت این گیاه مناسب می‌باشد. بادام زمینی گیاهی است یکساله دارای ساقه‌ای راست که ارتفاع آن در حدود ۳۰ سانتیمتر می‌باشد. برگهای آن مرکب از دو زوج برگچه است گلهای آن دو نوع متفاوت به رنگ زرد می‌باشد که پس از تلقیح ، دم گل خم شده و به سطح خاک می‌رسد و سپس به تدریج در خاک فرو رفته و میوه در داخل خاک تشکیل می‌شود.

ادامه مطلب: بادام زمینی Arachis hypogaea
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 262
پرینت

انواع گل یاس

یاس سفید   Jasminum officinale

یاس سفید بکاریم 

زمانی یاس سفید آنقدر محبوبیت داشت که گلدانهای بزرگ آنرا در بسیاری از منازل تهران میکاشتند و در شهر های گرمسیر شاید هم هنوز این کار مرسوم باشد . این همان گلی است که شعرا از آن زیاد نام میبرند و گل مورد علاقه شاعران بزرگ ایران است نام آن در فارسی یاس سفید و نام لاتین آن Jasminum officinale است و در زبان انگلیسی آنرا Poet’s jasmine که به معنی یاس شاعران است مینامند . اگر میخواهید برای دل خود و فرزندان و دوستانتان آنرا پرورش دهید، قلمه های تازه ءاین گل را در گلدان کوچکی شروع کنید و با بزرگ شدن آن تدریجا آنرا به گلدانهای بزرگ منتقل کرده و خاک خوب باغبانی به پایش بریزید؛ این گل آفت عمده ای ندارد ، فقط آفتاب فراوان و کود متعادل که ۱۲-۱۲-۱۲ است نیاز دارد این کود در آب حل میشود و آبی رنگ است نیم قاشق چایخوری آنرا در چهار لیتر آب حل کنید و با آب پاش روی برگهای گیاه بپاشید تا آنرا خیس کند و باقی را در پای گیاه و در گلدان بریزید در صورت بزرگ بودن گیاه اگر نیاز داشتید مقدار بیشتری کود تهیه کنید.

ادامه مطلب: انواع گل یاس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 144
پرینت

آنتوریوم ( گل دم یا دم روباهی)

 نام فارسی: آنتوریوم ( گل دم یا دم روباهی )

نام علمی: Anthurium andreanum
نام تیره:Araceae
نام انگلیسی: Wax flower

خصوصیات: این گیاه فاقد ساقه اصلی بوده و ارتفاع آن به ۳۰_ ۴۰ سانتیمتر میرسد و دارای برگهای چرمی پهن و نیزه ای سبز تیره به طول بیش از ۱۸ سانتیمتر و گلها در گل آرایی ( به جهت دم گل بسیار بلند و طول عمر زیاد گلها ) موثر است. گلها در واقع براکته های براق با رنگهای قرمز ، صورتی زرد و یا سفید هستند که از وسط آن گل آذین سنبله ای خارج شده است. عمر گلها به ۳ ماه میرسد که در اواخر بهار یا تابستان ظاهر میشود.

ادامه مطلب: آنتوریوم ( گل دم یا دم روباهی)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: باغباني
نمایش از 22 خرداد 1392 بازدید: 144
پرینت

آموزش پرورش خیار گلخانه ای(درختی)

  اسکلت بخشی از گلخانه است که پوشش پلاستیکی یا شیشه ای را نگه میدارد. اسکلت گلخانه باید محکم و سبک بود و در عین حال ارزان و با دوام باشد و تا حد امکان سایه کمتری داشته باشد. در حال حاضر اسکلت گلاخنه را بیشتر با آهن گالوانیزه و یا آلومینیم می سازند و در بعضی موارد از چوب هم استفاده میشود که هم ارزانتر است و هم ساخت آن آسانتر است، ولی این اسکلتها زود می پوسند و در ضمن برای استحکام بیشتر باید از قطعات چوبی ضخیمتری استفاده کرد که این امر سبب کاهش نفوذ نور آفتاب بداخل گلخانه می گردد.

ادامه مطلب: آموزش پرورش خیار گلخانه ای(درختی)
 

صفحه1 از11

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 205 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید