نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 45
پرینت

تقسیم بندی خاک از لحاظ سنگهای تشکیل دهنده

  دید کلی
خاک مجموعه فعالی است که در حد فاصل اتمسفر ، آب و قشر جامد زمین تشکیل شده است که از اثر مشترک آب و هوا ، گیاهان و جانواران بر سنگ پدید آمده که پس از تکامل تدریجی به حد تعادل رسیده است. تکامل خاک از سه مرحله تشکیل شده است.

    تجزیه و تخریب سنگ مادر که منجر به تشکیل کمپلکس جذب کننده می‌گردد.
    ازدیاد تدریجی ماده آلی توسط گیاهانی که خاک را اشغال کرده‌اند.
    جابجایی عناصر محلول یا کلوئیدی از نقطه‌ای به نقطه دیگر در اثر آبی که در خاک جریان دارد. اصولا اینگونه نقل و انتقال موجب تشکیل افقهای فقیر یا غنی د رخاک می‌گردد. خاکها بر حسب دانه‌های تشکیل دهنده و همچنین مینرالوژی و پتروگرافی و شرایط حاکم بر زمین منطقه (آب و هوا و توپوگرافی محل تشکیل خاک) دارای انواع مختلفی هستند.

خاک رسی
ذرات رس (Clay) دارای قطری کوچکتر از 0.002 میلیمتر می‌باشند و در حدود 50 درصد خاک را تشکیل می‌دهند. خاکهای رسی چون دارای دانه‌های بسیار ریزی هستند به خاک سرد معروفند و در مقابل رشد گیاهان مقاومت نشان داده و رشد آنها را محدود می‌کنند.

ادامه مطلب: تقسیم بندی خاک از لحاظ سنگهای تشکیل دهنده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 57
پرینت

پرلیت چیست؟

پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی با ترکیب اسیدی تا حد واسط است که در محیط آب و یا مرطوب تشکیل می‌شود. پرلیت دارای بافت شیشه‌ای است و به سبب همراه داشتن آب ، اشکال کروی در آن ایجاد شده است. میزان آب همراه با پرلیت در حدود 2 تا 5 درصد است.

وزن مخصوص فضایی بتن سبک بستگی به روش ساخت، مقدار و انواع اجزای متشکله آن دارد.تمام بتن‌های سبک، وزن مخصوص کم خود را مدیون وجود هوا در ساختمان داخلیشان هستند. بتن سبک، با وزن مخصوص ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم در متر مکعب را برای سیستمهای عایق بندی و همچنین به عنوان پرکننده و همچنین برای تحمل بارها می‌توان مورد استفاده قرار داد پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی با ترکیب اسیدی تا حد واسط است که در محیط آب و یا مرطوب تشکیل می‌شود. پرلیت دارای بافت شیشه‌ای است و به سبب همراه داشتن آب ، اشکال کروی در آن ایجاد شده است. میزان آب همراه با پرلیت در حدود ۲ تا ۵ درصد است.
● آشنایی
بعضی از دانشمندان معتقدند پرلیت از هیدراسیون اسبیدین عامل گردیده است و آب موجود در آن به صورت مولکولی و هیدروکسیل است. نسبت مقدار این دو نوع آب در پرلیت به میزان فراوانی اکسید کلسیم و منیزیم بستگی دارد. پرلیتها ناپایدارند و با گذشت زمان شروع به تبلور می‌کنند و سپس خاصیت اصلی خود را از دست می‌دهند. بیشتر پرلیتهای مرغوب به دوران سوم و چهارم زمین شناسی تعلق دارند. چنانچه پرلیت آلتره گردد، به مونتموریلونیت ، اوپال و کلسدونی تبدیل می‌گردد.

ادامه مطلب: پرلیت چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 53
پرینت

تغییرات کیفی خاک

مقدمه
در این مبحث به شرح عواملی که سبب کاهش یافتن حاصلخیزی زمینهای مورد کشت و در موارد فوق‌العاده حتی باعث ویرانی آن می‌شود، می‌پردازیم تا ببینیم، خاک که یک عامل مهم اقتصادی است، چگونه بر اثر استفاده بی‌رویه و بی‌توجهی انسان و عدم اطلاع او از اصول صحیح کشاورزی به تدریج کم قوه و حتی غیر قابل استفاده می‌شود. بنابراین در اینجا صحبت از فرسایش خاک نیست، بلکه صحبت از عواملی است که باعث تغییر خواص خاک و به عبارت دیگر سبب کم شدن درجه حاصلخیزی خاک و از بین رفتن تدریجی آن و در نتیجه کم شدن محصول می‌شود، بدون آن که خاک فرسایش یابد.


کم شدن ذخیره بازی و مواد غذایی گیاه در خاک
عوامل موثر در کاهش ذخیره بازی و مواد غذایی گیاه در خاک که سرانجام به اسیدی شدن و کم قوه شدن خاک یعنی کاهش حاصلخیزی آن منجر می‌شود بسیار است که از آن جمله می‌توان موارد زیر را نام برد:
بارندگی و آبیاری زیاد
یکی از نتایج آن شسته شدن بازها و مواد غذایی است. شستشو و انتقال مواد و خروج آن از دسترس گیاه ، ممکن است به دو صورت عمودی و افقی در زمین اتفاق بیفتد. عمودی در نتیجه نفوذ آب زیاد در زمین که بر اثر آن ، بازها و مواد غذایی از افقهای سطحی به افقهای تحتانی منتقل می‌شوند. در شستشوی افقی ، در نتیجه سرعت و فشار آب زیاد ، خواه آب باران و خواه آب آبیاری.
جذب مواد غذایی و بازها توسط گیاه ، بدون آن که این مواد با دادن کود به زمین جبران گردد
با آنکه کم شدن مواد غذایی از طریق جذب آنها توسط گیاه یک امر طبیعی و حتی می‌توان گفت که جذب هر چه بیشتر آنها توسط گیاه ، بسیار مطلوب است. ولی به این نکته نیز باید توجه داشت که این عمل به هیچ وجه نباید باعث کاهش ذخیره بازی و مواد غذایی خاک یعنی سرمایه اصلی آن گردد. چون در غیر این صورت حاصلخیزی خاک به مرور کاهش می‌یابد و روزی خواهد رسید که زمین به کلی از حال رفته و هیچ بهره‌ای نمی‌دهد. کشت زمین در چنین شرایطی نه تنها مفید نخواهد بود، بلکه ممکن است به علت کم قوه بودن و صرف هزینه بسیار برای کاشتن آن خسارات مالی بسیاری نیز به بار آورد.

ادامه مطلب: تغییرات کیفی خاک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 72
پرینت

خاک زراعی

لایه ای از سطح زمین را خاک زراعی گویند که قادر به حمایت فعالیتهای حیاتی بوده و گیاه بتواند در آن رشد نماید.
وظیفه خاک زراعی تأمین هوا و مواد غذایی مورد نیاز گیاه ، ذخیره آب و حمایت مکانیکی گیاه است. وظایف خاک را ممکن است از طریق تجمع مصنوعی عوامل مورد نیاز گیاه تأمین نمود.

پس وجود خاک بخودی خود برای رشد گیاه ضرورتی ندارد. اما تولید وسیع محصولات زراعی بدون وجود خاک غیرممکن و یا غیر اقتصادی می باشد. خاک زراعی از پائین به لایه ای منتهی می گردد که لایه غیر خاک گفته می شود.

لایه غیر خاک فاقد ریشه گیاهان و آثار حیاتی بوده و ممکن است از صخره ، مواد مادری و یا تجمعی از مواد سمی و بازدارنده رشد ریشه تشکیل شده باشد. عمق خاک زراعی را در روش های طبقه بندی خاک توسط معیارهای خاصی تعیین می کنند. عمق نفوذ ریشه گیاهان چندساله بومی معیار  دیگری برای برآورد عمق خاک زراعی می باشد.

ادامه مطلب: خاک زراعی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 50
پرینت

وزن مخصوص ظاهری خاک

وزن مخصوص ظاهری عبارت است از وزن واحد حجم خشک خاک در شرایط طبیعی و واحد آن بر حسب گرم بر سانتی متر مکعب است .
اصولا این وزن خاک به میزان منافذ خاک نسبت عکس دارد .

یعنی هرچقدر منافذ زیادتر باشد وزن مخصوص ظاهری کمتر خواهد بود. مثلا خاکهای اسفنجی با منافذ زیاد دارای وزن مخصوص کمتری از خاکهای فشرده اند. بنابراین وزن مخصوص خاکهای ریزبافت در محدوده 1 الی 3/1 گرم بر سانتی متر مکعب نوسان می کند در صورتی که در خاک های درشت بافت در محدوده 3/1 الی 8/1 گرم بر سانتی متر مکعب است.

علت کمتر بودن وزن مخصوص خاک های ریز بافت وجود خاکدانه ها و منافذ بیشتر در خاک است. مثلاً در خاک های لومی سیلتی یا لومی رسی که اغلب همراه با مواد آلی بیشتر هستند به علت وجود خاکدانه های بیشتر و خلل و فرج زیادتر دارای وزن مخصوص ظاهری کمتر بوده و بین 1 تا 6/1 گرم بر سانتی متر مکعب است

در صورتی که در خاک های شنی به علت نزدیک بودن ذراتشان به هم و کاهش منافذ بین آنها دارای وزن مخصوص ظاهری زیادتری هستند که معمولاً در خاک های شنی و یا شنی لومی بین 2 تا 8/1 نوسان دارد.

ادامه مطلب: وزن مخصوص ظاهری خاک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 47
پرینت

گرسنگی خاک

فرسودگی خاک که در اثر کشت های متوالی پیدا می شود یکی از عوامل مهم گرسنگی های نا مرئی در خاک است.
زیرا به این ترتیب خاک فاقد یک یا چند عنصر معدنی شده وگیاهی که در آن به عمل آید گرسنه ی آن عناصر خواهد شد.

خوردن این غذذاهای گرسنه نه تنها گرسنگی انسان را بر طرف نمی کند بلکه باعث تشدید آن شده ودر نتیجه خوراکی که باید جبران گرسنگی را کرده و درمان یک بیماری شود خودبخود عامل مرض شده و بیماری زا می گردد. بهترین شاهد این گرسنگی را ما می توانیم در گرسنگی شبه فلز(ید)پیدا نماییم.

این شبه فلز که غذای غده ی معروف به سیب آدم است وکمبود آن تولید مرض غمباد (گواتر)می نماید در جلبک های دریایی – در انواع شاهی مخصوصا بولاغ اوتی – سیر – زرد آلو – پیاز – اسفناج – چغندر – مارچوبه – کلم – قارچ – تمشک – برنج – هویج – ترشک – تره فرنگی – سبزی تره – انواع نخود – توت فرنگی – گوجه فرنگی – انگور – گلابی – کنگر – آرتیشو – کاهو و سیب زمینی پیدا می شود و این خوراکیها بایستی عملا رفع گرسنگی (ید)را کرده و بیماری غمباد را معالجه کنند.

ادامه مطلب: گرسنگی خاک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 53
پرینت

اجزاء تشکیل دهنده خاک

خاک مخلوطی از مواد معدنی ، مواد آلی ، آب ، هوا و موجودات زنده می باشد.


اجزاء معدنی خاک :
 
اجزاء معدنی خاک از ذراتی با قطر کمتر از 2 میلیمتر تشکیل گردیده اند. هرچه مقدار ذرات درشتر از 2 میلیمتر شامل سنگریزه ، خرده سنگ ، سنگ و تخته سنگ در خاک زیادتر باشد ، کیفیت خاک نامطلوبتر خواهد بود.

هرگاه مقدار ذرات درشت در حدی باشد که موجب اختلال در فعالیتهای زراعی گردد، آن خاک جزء خاک های زراعی شمرده نمی شود. البته مفهوم ایجاد اختلال نسبی است. ذرات معدنی خاک را بر اساس اندازه تقسیم بندی می نمایند :
 
1)رس : ذراتی از خاک را رس ( Clay) گویند که ابعاد آنها از 002/0 میلیمتر کمتر باشد.سطح رس به علت کوچکی ذرات آن بسیار زیاد و در نتیجه قدرت جذب سطحی و پتانسیل ماتریک این ذرات برای آب زیاد است.

ذرات رس دارای بار الکتریکی منفی می باشند و سهم مهمی در ظریفیت تبادل کاتیونی ( CEC) خاک دارند. رس در چسبندگی ذرات خاک به همدیگر اهمیت داشته و ثبات ساختمانی خاک را باعث می گردد. خاکهایی را که بیش از 25درصد رس داشته باشند در اثر رطوبت چسبنده می شوند.

ادامه مطلب: اجزاء تشکیل دهنده خاک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 43
پرینت

پتانسیل تورم آزاد خاک های رسی متراکم شده

ارزیابی پتانسیل تورم آزاد خاک های رسی متراکم شده :
رفتار تورمی معمولا در خاک هایی مشاهده می شود که به اندازه لازم ذرات ریزدانه رسی داشته باشند.

تمایل به جذب آب در این ذرات و تغییر در رطوبت طبیعی خاک در اثر تغییر آب و هوای محل، موجب می شود که خاک گاه تا حد درصد رطوبت حد پلاستیک مرطوب شده و سپس تا پایین تر از حد انقباض، رطوبت خود را از دست دهد.

جذب رطوبت باعث ازدیاد حجم خاک و از دست دادن آن، باعث انقباض و کاهش حجم خاک می شود. تغییرات حجمی ناشی از تغییر درصد رطوبت خاک، باعث وارد آمدن خسارت به سازه های موجود در سطح خاک می شود.

این نشان دهنده اهمیت مطالعات لازم برای شناسایی رفتار تغییر حجم و فشار تورمی خاک های ریزدانه است. پتانسیل تغییر حجم به طور مستقیم به میزان فعالیت کانی رسی غالب در خاک و به عبارت دیگر به پلاستیسیته خاک بستگی دارد.

ادامه مطلب: پتانسیل تورم آزاد خاک های رسی متراکم شده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 50
پرینت

ازت

ازت یکی از عناصر اصلی مورد نیاز گیاه می باشد و بیشتر از سایر عناصر در تغذیه گیاهی مصرف میشود.
 گرچه 78 درصد حجم هوا را ازت تشکیل می دهد ولی کمبود آن در گیاه بیشتر از سایر عناصر دیده می شود. تنها گروه کوچکی از موجودات مثل بعضی از باکتری ها و جلبک ها قادرند ازت هوا را جذب کنند.
 
نقش اصلی ازت برای گیاه، در تشکیل پروتوپلاسم و اسید نو کلئیک می باشد. بدون ازت رشد گیاه به مقدار بسیار زیادی کاهش می یابد. از علایم کمبود ازت کم رشدی، زردی و کوچ ماندن برگها می باشد. معمولاً علایم کمبود در برگ های پیر، بیشتر نمایان می شود تا برگ های جوان تر، زیرا ازت می تواند از قسمت های پیر به قسمت های جوانتر منتقل گردد.

کمبود شدید ازت، باعث ریزش پیش از موقع برگ می شود. از سوی دیگر ازت زیادی باعث رشد ترد و آبدار(Succulent) گیاه شده و برگها رنگ سبز تیره ای به خود می گیرند.

در درختان میوه ازت زیادی باعث تاخیر در ایجاد گل و میوه می شود و در اواخر فصل رشد، موجب رشد شاخه های جوان می شود که نسبت به سرمای زمستانه آسیب پذیرند. در سبزیهای برگی، ازت را می توان به مقدار زیاد مصرف کرد تا باعث تسریع رشد سبزینه ای آنها گردد.

ادامه مطلب: ازت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 47
پرینت

خاک کوکوپيت چیست؟

خاک کوکوپيت :

1- تخلخل هوايي عالي:
الياف نارگيل حتي زمانيكه از آب اشباع شده باشد تخلخل هوايي بسيار خوبي را دارا بوده و با كاربرد صحيح موجب افزايش رويش بذر, ريشه، گل و ميوه در گياهان مي شود. اين نتايج در بخش صيفي بخصوص گوجه فرنگي و نيزدر بخش توليد گلهاي شاخه بريده بخصوص گل رز و گل ليليوم و در بخش کاشت بذر درخت و درختچه قابل توجه بوده است.

2- ظرفيت نگهداري بسيار خوب آب:
ظرفيت نگهداري آب در هر قالب کوکوپيت فشرده 7 تا 10 ليتر آب بوده و رطوبت را بيشتر از پيت موس به خود جذب و گياه به سرعت رشد مي كند و كيفيت گياه را بخصوص در شرايط آب و هوايي خشك تا زمان فروش حفظ مي نمايد.

3- آبياري بهينه:
كوكوپيت بر خلاف پيت موس رطوبت را حتي از يك هواي خشك جذب ميكند اين سهولت خيس شدن و خصوصيت زهكشي سريع الياف نارگيل بدان معني است كه الياف نارگيل نيازي به آبياري مكرر و در فواصل كوتاه ندارد . اين امر منجر به كاهش مصرف كود و هزينه كمتر آبياري ميگردد.

ادامه مطلب: خاک کوکوپيت چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 55
پرینت

خاک پیت (Peat Soil) چیست؟

خاک پیت متشکل است از نوعی خزه موسوم به خزه اسفاگنیـــوم Sphagnum Sp است که در مرحله ای از چرخه عمر خود به خاک تبدیل شده اند ، محل به عمل آمدن پیت ماس خاک جنگلهای شمال اروپا و سواحل منتهی به اقیانوس منجمد شمالی است در حاضر بهترین معادن استخراج پیت ماس متعلق به کشور استونی است. پیت ماس طبق تحقیقات به عمل آمده بهترین ماده کاملا ارگانیک برای جوانه زنی ، کشت و نگهداری گیاه (به خصوص گیاهان آپارتمانی است) است که در سطح حرفه ای نیزمورداستفاده فراوانی می گردد.

 خاك پيت خاكي است كه مواد آلي تجزيه نشده به ضخامت مختلف با كمي مواد معدني(رس،سيلت، شن) مخلوط گرديده و به رنگ سياه در زيرلايه هاي خاك تكامل يافته مشاهده مي گردد . مواد آلي تجزيه نشده در خاك پيت عموماً از شاخ و برگ درختان در ارتفاعات پست و زمين هاي كم شيب مناطق جنگلي و يا ريشه و ساقه و برگ گياهان علفي در مناطق مرتعي تشكيل يافته است. تيپ پروفيلي آن AC تا A(B)C است كه افق A با ضخامت متفاوت و غني از كلسيم و منزيم تبادلي مي باشد .
 

ادامه مطلب: خاک پیت (Peat Soil) چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 62
پرینت

مالچ (Mulch) چیست؟

مالچ به هر گونه پوششی اطلاق می شود که برای محافظت و ارتقاء کیفیت خاک، بر روی سطح خاک گسترده می شود.
مالچ را می توان پوشش غیر زنده نامید که به عنوان محافظی برای گیاهان در زمستان بکار میرود و گیاهان را در برابر تغییر دمای شدید خاک و از دست رفتن آب زمین محافظت می کند و نیز جلوی رشد علفهای هرز را می گیرد. مالچ در تابستانهای خشک پوشش مناسبی برای تقریباً هر نوع گیاه پوششی می باشد. از کود حیوانی کاملاً پوسیده می توان به عنوان یک پوشش بسیار خوب ( تا عمق ۱۰ سانتی متر) استفاده کرد چرا که هم به عنوان مالچ زمستانی و هم بهاره عمل می کند. برگهای پوسیده , پیت ماس و تقریباً هر نوع ماده آلی را می توان به این منظور بکار برد. البته بعضی از مواردی که به عنوان مالچ استفاده می شوند را باید با توجه خاصی بکار برد. برای مثال برگهای نارون ( نارون نروژی ) تمایل دارد به سطح زمین بچسبد و یا خاک اره سطحی محکم روی خاک بوجود می آورد که برای رویش گیاهان مناسب نیست. اگر از چنین موادی استفاده شود باید هر از چند گاه آنها را با شن کش زیر و رو کرد تا هوا و رطوبت لابلای آنها جریان یابد. از طرف دیگر باید توجه نمود که تمام مواد آلی که به عنوان مالچ به کار می روند اگرکاملاً پوسیده نباشند در ابتدا زمین را عاری از نیتروژن می کنند و در نتیجه بهتر است قبل از مالچ پاشی به خاک کود داده شود. بنابراین گیاه دیگر مشکل کمبود نیتروژن نخواهد داشت. نکته مهم دیگر در انتخاب مالچ اینست که مالچ عاری از تخم علف هرز باشد. توصیه می شود که از علوفه ای که پر از بذر است به عنوان مالچ استفاده نشود چرا در غیر اینصورت علفهای هرز بسرعت رویش می یابند و مشکلاتی ایجاد می کنند. به این دلیل می توان از پیت ماس و خاک اره و کود حیوانی کاملاً پوسیده که اغلب عاری از علفهای هرز می باشند استفاده کرد تا رشد علفهای هرز کنترل شود با این شرط که مالچ حداقل ۱۰ سانتی متر ضخامت داشته باشد. البته کاشت متراکم گیاهان پوششی به بذرهای علفهای هرز فرصت استفاده از رطوبت و نور کافی به منظور جوانه زدن و رشد را نمی دهد.

Mulch

ادامه مطلب: مالچ (Mulch) چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 46
پرینت

نقطه پژمردگی
نام: wilting point

یک قسمت از آب نگهداری شده در خاک به تدریج توسط ریشه گیاهان مصرف می شود که بخش اعظم آن صرف تعرق از طریق اندامهای هوایی آنها می گردد و قسمتی دیگر از سطح زمین تبخیر و از دسترس خاک خارج می شود
جذب آب توسط گیاهان تا مقداری از آب کاپیلاریته که با نیرویی کمتر از نیروی کمتر از نیروی مکشی ریشه گیاهان در خاک نگهداری شده است ادامه می یابد و هنگامی که درصد رطوبت خاک به حدی تنزل نماید که شدت وابستگی آب باقی مانده به خاک بیش از نیروی مکشی مزبور باشد جذب آب توسط ریشه ها متوقف می شود. گیاه مقداری از آب مزبور در اندامهای هوایی خود را تعریق می نماید. یاخته حالت تورم خود را از دست می دهند و بالاخره حالت پژمردگی در گیاه ظاهر می شود.

نقطه پژمردگی را به صورت درصدی از رطوبت نسبت به وزن خشک یا حجم ظاهری خاک نشان می دهند که مقدار آن به موجودیت فیزیکی و به ویژه بافت خاک بستگی دارد. برای یادآوری حدود تغییرات رطوبت خاک در این نقطه می توان گفت که رطوبت نقطه پژمردگی در خاک های شنی در حدود 1 تا 5/3 درصد و در خاک های لیمونی 5 تا 15 درصد و در خاک های رسی 15 تا 20% وزن خشک خاک است .


ادامه مطلب: نقطه پژمردگی (wilting point)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاك شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 53
پرینت

خاک

دید کلی
خاک‌ها مخلوطی از مواد معدنی و آلی می‌باشند که از تجزیه و تخریب سنگ‌ها در نتیجه هوازدگی بوجود می‌آیند که البته نوع و ترکیب خاک‌ها در مناطق مختلف بر حسب شرایط ناحیه فرق می‌کند. مقدار آبی که خاک‌ها می‌توانند بخود جذب کنند. از نظر کشاورزی و همچنین در کارخانه‌های راه‌سازی و ساختمانی دارای اهمیت بسیاری است که البته این مقدار در درجه اول بستگی به اندازه دانه‌های خاک دارد.

هرچه دانه خاک ریزتر باشد، آب بیشتری را به خود جذب می‌کند که این خصوصیت برای کارهای ساختمان‌سازی مناسب نیست. بطور کلی خاک خوب و حد واسط از دانه‌های ریز و درشت تشکیل یافته است. تشکیل خاک‌ها به گذشت زمان ، مقاومت سنگ اولیه یا سنگ مادر ، آب و هوا ، فعالیت موجودات زنده و بالاخره توپوگرافی ناحیه‌ای که خاک در آن تشکیل می‌شود بستگی دارد.


عوامل موثر در تشکیل خاک

    سنگ‌های اولیه یا سنگ مادر :
    کمیت و کیفیت خاک‌های حاصل از سنگ‌های مختلف اعم از سنگهای آذرین ، رسوبی و دگرگونی به کانی‌های تشکیل دهنده سنگ ، آب و هوا و عوامل دیگر بستگی دارد. خاک حاصل از تخریب کامل سیلیکاتهای دارای آلومینیوم و همچنین سنگهای فسفاتی از لحاظ صنعتی و کشاورزی ارزش زیادی دارد. در صورتیکه خاک‌هایی که از تخریب سنگ‌های دارای کانی‌های مقاوم (از قبیل کوارتز و غیره) در اثر تخریب شیمیایی پدید آمده‌اند و غالبا شنی و ماسه‌ای می‌باشند فاقد ارزش کشاورزی می‌باشند.

    ارگانیسم :
    تمایز انواع خاک‌ها از نقطه نظر کشاورزی به نوع و مقدار مواد آلی (ازت و کربن) موجود در آن بستگی دارد. نیتروژن موجود در اتمسفر بطور مستقیم قابل استفاده برای گیاهان نمی‌باشد. بلکه ترکیبات نیتروژن‌دار لازم برای رشد گیاهان باید به شکل قابل حل در خاک وجود داشته باشد که این عمل در خاک‌ها بوسیله برخی از گیاهان و باکتری‌ها انجام می‌شود. خاک‌ها معمولا دارای یک نوع مواد آلی کربن‌دار تیره رنگی هستند که هوموس نامیده می‌شوند و از بقایای گیاهان بوجود می‌آید.

ادامه مطلب: عنوان: خاک
 

صفحه1 از6

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 210 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید