نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 311
پرینت

چندین روش پیشگیری را باید در زمانهای مناسب بکار برد که مهم‌ترین و موثرترین روش‌های مختلف بستگی به میزان و فراوانی گونه های علف هرز و همچنین شرایط زیست محیطی دارد.
بعضی از روش‌ها دامنه وسیعی از علف های هرز را تحت تاثیر قرارمی دهند بنابراین استفاده از آنها رایج است.
1- مالچ پاشی: علف های هرز برای رشد خود در جستجوی نور هستند بنابراین نمی توانند از لایه های مالچ عبور کنند. مواد خشک و سخت نسبت به مالچ تازه به آرامی تجزیه شده و اثرات خود را حفظ می کنند.

ادامه مطلب: پیشگیری و ممانعت علف های هرز در کشاورزی ارگانیک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 193
پرینت

نقش علفهاي هرز و نباتات زراعي در پايداري قارچ Phytophthora drechsleri عامل بوته ميري كدوئيان در استا

نقش نباتات تناوبي و علفهاي هرز مزارع جاليز استان فارس در پايداري Phytophthora drechsleri عامل بوته ميري كدوئيان مورد بررسي قرار گرفت. با استفاده از محيط كشت انتخابي، جدايه هاي قارچ عامل بيماري از ريشه خارشتر، شيرين بيان، ترب وحشي، يونجه زرد و گونه هاي سلمك جدا گرديد.

ادامه مطلب: نقش علف های هرز و نباتات زراعی در پایداری قارچ عامل بوته میری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 319
پرینت

ج)کنترل بیولوژیکی علف های هرز : کنترل بیولوژیکی مستلزم استفاده از آفات و امراض گیاهی است که جنس بخصوصی از علف های هرز نابود یا کنترل می کنند. قبل از رها سازی چنین عواملی بایستی «آزمایشهای گرسنگی» به منظور اطمینان از عدم آسیب رسانی آنها به گیاهان زراعی در محلهای مخصوص و تحت کنترل بعمل آید. زیرا این آفات و عوامل بیماری زا ممکن است در اثر تغییرات ژنیتکی خاصیت انتخابی بودن خود را بر روی علف های هرز از دست بدهند و گیاه زراعی را بعنوان میزبان برگزینند ضمناً برای آنکه کنترل بیولوژیکی موثر باشد.

ادامه مطلب: کنترل بیولوژیکی علف های هرز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 359
پرینت

مقدمه:

علف کشها یکی از مؤثرترین ابزارهای کشاورزان اند که می توانند درجنگ با علفها از آن استفاده کنند. استفاده از این مواد شیمیایی کشاورزی بطور قابل توجهی در سال های اخیر بویژه در کشورهایی که دارای سیستم کشاورزی پیشرفته تری هستند، افزایش یافته است.

ادامه مطلب: مقاومت به علف كش ،يك چالش جديد در كنترل شيميايي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 274
پرینت

اویارسلام زرد
نام انگیسی: Yellow nutsedge
نام علمی: Cyperus esculentus
به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران، اویارسلام ارغوانی خطرناکترین و بدترین علف‌هرز دنیا می‌باشد. اویارسلام ارغوانی یک علف‌هرز چند ساله با یک سیستم گسترده ریزوم‌ها و غده‌های زیر‌زمینی است. این غده‌ها قادرند هنگامی که شرایط محیطی نامناسب است به حالت خواب باقی بمانند و هنگامی که شرایط مساعد می‌شود اندام‌های هوایی جدید تولید کنند. این علف‌هرز عمدتاً به روش‌های رویشی و غیر جنسی تکثیر می‌یابد، زیرا مقدار جوانه زنی بذور آن بسیار اندک است.

ادامه مطلب: معرفي ده علف هرز خطرناك دنيا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 282
پرینت

طبقه‌بندى علف‌کش‌ها
اینکه چگونه علف‌کش‌ها توصیف یا طبقه‌بندى مى‌شوند بسته به سهولت کار است. قسمت عمدهٔ نحوهٔ تقسیم‌بندى بسته به صفات و خصوصیاتى است که مفسر بر آنها تأکید دارد. در حقیقت، معمولاً به‌طور حداقل علف‌کش‌ها به هشت روش تقسیم‌بندى شده‌اند. تمامى این تقسیم‌بندى‌ها و واژه‌ها را بایستى به‌طور دقیق یاد گرفت تا اطلاعات مربوط به علف‌کش‌ها مفهوم شده و به‌طور صحیحى مورد استفاده قرار گیرد. علف‌کش‌ها به‌شرح زیر تقسیم‌بندى شده‌اند:

ادامه مطلب: معرفی چند علف کش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 305
پرینت

در اواخر قرن نوزدهم با افزایش مشکلات تهیه نیروی کارگر، نیار به استفاده از روشهای شیمیایی جهت کنترل علفهای هرز آشکار گردید.
مصرف علف کش ها
در اواخر قرن نوزدهم با افزایش مشکلات تهیه نیروی کارگر، نیار به استفاده از روشهای شیمیایی جهت کنترل علفهای هرز آشکار گردید. در دهه ۱۸۹۰ میلادی در فرانسه برای اولین بار استفاده از اسیدسولفرویک در مورد مبارزه شمیایی با علفهای هرز در مزارع چغندرقند، گزارش شد (گودون۱۹۲۸). ون آنورت (۱۸۹۹) از موفقیت کاربرد سولفات آهن در مبارزه با علفهای هرز در سلزی خبرداد، هر چند که شولتز (۱۸۹۹) اظهار نمود که اعمال این روش باعث ایجاد آسیب شیمیایی روی چغندرقند گردید، در سالیان متمادی گزارش‌های فراوانی در رابطه با استفاده از مواد معدنی در کنترل علفهای هرز چغندرقند ارائه شده است، با این وجود برخی از این مواد مانند سولفات آهن چندان موفقیت آمیز نبوده اند. از سیانامیدکلسیم به عنوان علف‌کش قبل از کاشت برای کنترل علفهای هرز استفاده شد. (مارکوس، ۱۹۴۰). کاربد علف‌کش‌های آلی به صورت خلاصه و به عنوان یک راهنمای عملی در اواخر دهه ۱۹۳۰ ارائه شده است. پنتا کلورفیل (۱۹۳۷)، پروفام (۱۹۴۶)، اندوتال (۱۹۵۱) و دالاپون (۱۹۵۴) اولین مواد شیمیایی آلی مورد استفاده جهت کنترل علفهای هرز قبل از سبز شدن چغندرقند بودند.

ادامه مطلب: مصرف علف کش ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 275
پرینت

مخازن بذر ذخیره علفهای هرز می‌باشند که تحت شرایط مطلوب ممکن است با جوانه زدن سر از خاک درآورده با چغندرقند رقابت کنند. این مخازن در اکثر خاک‌های زراعی حاوی مقدار زیادی از علفهای هرز هستند که تعداد آنها از ۴۱۰۰ تا ۱۳۷۰۰ عدد بذر در متر مربع تغییر می‌کند. تعداد و ترکیب بذر علفهای هرز در هر خاکی متفاوت است ولی رابطه نزدیکی با شرایط آب هوایی، خاک، ‌نوع کشت، آماده نمودن زمین و عملیات مدیریت علفهای هرز دارد.

ادامه مطلب: مخازن بذر (بانک بذر )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 266
پرینت

گیاه سس فاقد ریشه و کلروفیل و برگ است و گاهی فلسهای کوچکی در محل برگها دارد. رنگ ساقه آن زرد نارنجی، قرمز ارغوانی و گاهی سفید شیری است.
گیاه انگلی سس با نام علمی .cuscuta sp متعلق به خانواده cuscutaceae بوده و در انگلیسی به آن Dodder می گویند.  سس در اکثر نقاط دنیا می روید و به گیاهان زیادی نظیر یونجه، همیشه بهار، اطلسی، میمون، شب بوها و .... حمله میکند و خسارت آن گاهی به حدی است که موجب خشک شدن گیاهان میشود.

ادامه مطلب: مبارزه با انگل سس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 256
پرینت

یک روش اولیه جهت کنترل علف‌های هرز، کشت چغندرقند، در سالهای متوالی بود. رومر (۱۹۷۲) گزارش داد که کشت متوالی چغندرقند به مدت ۱۲-۷ سال در بعضی نقاط آمریکا و سه سال پی در پی در هلند موجب کاهش جمعیت هرز گردید. با این وجود به علت تجمع نماتدها، عملکرد کاهش یافت. سیستم تک کشت چغندرقند هنوز در بعضی کشورها مانند فنلاند اجرا می‌شود. آزمایش جدیدی نشان می‌دهد که سیستم تک کشت با افزایش برخی از علفهای هرز بسیار مزاحم موجب تشدیدمشکلات در مبارزه با آنها می‌شود.

ادامه مطلب: کنترل علف هرز با استفاده از تناوب در مزارع چغندر قند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 512
پرینت

گیاهان صنعتی گیاهانی هستند که محصولات آنها بطور عمده پس از فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند این گیاهان را در گروههای گیاهان، روغنی ، لیفی، قندی، نشاسته ای و تخدیری قرار داده اند که کنترل علف های هرز در گیاهان روغنی آفتابگردان، گلرنگ، سویا، کنجد، بادام زمینی، کلزا، و گیاهان لیفی پنبه و کتان و از گیاهان نشاسته ای سیب زمینی و از گیاهان تخدیری توتون و تنباکو مورد بررسی قرار می گیرند.

ادامه مطلب: كنترل علف هاي هرز در گياهان صنعتي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 297
پرینت

 1 -  آبیاری پس ازاستفاده از موادشیمیایی
    علف های هرز پیش از این که سبز شوند، علف کش موجود در آب و خاک را توسط بذرها، ریشه چه و ساقه چه جذب کرده و از بین می روند. به طور مشابه علف های هرز جوان با جذب علف کش از طریق ریشه ها، برگ ها و ساقه ها جذب می شوند. نظر به این که، مواد شیمیایی بایستی در دسترس علف های هرز قرارداشته و آماده جذب توسط علف های هرز باشند تا خواص علف کشی را اعمال نمایند.

ادامه مطلب: عوامل م.ثر در فعالیت علف کش ها و علف های هرز برنج
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 258
پرینت

جو موشی
Hordeum morinim
Wall barley(mouse barley)
علف هرزی یکساله،از خانواده Poaceae ،دارای ریشه های افشان که از طریق بذر تولید مثل میکند. ساقه ها بالا رونده و دارای انشعاب،برگها در سطح دارای مو و به رنگ سبز،زبانک از نوع غشایی و طویل و بلند است.گل آذین از نوعSpik>Spikelet دارای 3گلچه که گلچه میانی هرمافرودیت و بقیه گلچه ها نر میباشند. لما دارای ریشکهای مودار، بذرها کوچک و طول آنها چهار برابر عرض آنها میباشد.

ادامه مطلب: علفهای هرز و مبارزه با آنها قسمت دوم h-s
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: علفهاي هرز
نمایش از 31 شهریور 1391 بازدید: 314
پرینت

دم روباهی باریک
دم روباهی باریک
Alopecurus myosuroides
Foxtail grass(Slender foxtail)
از علفهای هرز یکساله با ساقه های باریک است.از خانواده poaceae که توسط بذر تکثیر می یابد .با ساقه هایی که درازای ان تا60سانتی متر میرسد و به صورت توده های نزدیک به هم دیده میشوند.در انتهای هرساقه، سنبله باریک و طویل ریشکدار به طول 3-10سانتیمتر قرار دارد.گل اذین از نوع Spike و متراکم ،شبیه به دم روباه است. برگها دارای لیگول غشایی و محل اتصالشان به ساقه متورم است.

ادامه مطلب: علفهای هرز و مبارزه با آنها قسمت اولa-g
 

صفحه1 از4

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 97 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید