نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 255
پرینت

تاريخچه

در دنياي جديد بدليل رشد روزافزون جمعيت و افزايش نياز غذايي و پيشرفت هاي علمي شاهد هستيم كه نياز به توليد بهينه افزايش يافته است. توليد بيشتر در واحد سطح فاكتوري است مهم و تعيين كننده. در اين بين محدوديت هاي اقليمي و زماني و نيروي كارگري از مهمترين موانعي است كه در مسير توليدِ بيشتر قرار دارد. در اين بين نيشكر نيز از اين قاعده مستثني نبوده است. طراحان ماشين هاي كشاورزي در زمينه ي توليد ماشين برداشت نيشكر تلاش هاي بسياري نمودند و بالاخره در حدود سال 1950 توانستند اولين ماشين برداشت نيشكر را توليد نمايند.(اين تاريخ غير معتبر است) لازم به توضيح است كه همانند تمامي ماشين هاي مكانيزه ي برداشت محصولات كشاورزي، پس از چندين سال تكامل ماشين هاي اوليه، برداشت كننده هاي نيشكر وارد بازار شدند. ظاهر اين وسيله الهام گرفته از ظاهر كانگورو است.

ادامه مطلب: ماشین برداشت نیشکر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 282
پرینت

كلاچ(Clutch) وسیله ایست كه براساس وجود اصطحكاك بین دو سطح كار می كند و وظیفه اش قطع و وصل در انتقال توان از میل لنگ و موتور به جعبه دنده است.
همانطور كه در شكل مشخص است كلاچ از پدال، محور اتصال پدال و توپی بلبرینگ، توپی بلبرینگ، بلبرینگ، صفحه‌ی تماس بلبرینگ و سطح انگشتی ها، انگشتی ها، فنرها، پوسته فنر، میله‌ی اتصال پوسته فنر وصفحه‌ی فشاردهنده، پیچ تنظیم طول فنر، استكانی های فلزی كه فنر داخل آن قرار می گیرد، صفحه‌ی فشاردهنده، صفحه كلاچ كه بر روی آن لنت كوبی شده است و شافت كلاچ كه وظیفه‌ی انتقال توان به جعبه دنده را برعهده دارد تشكیل شده است.
حال طرز كار كلاچ لنتی یك مرحله ای:

ادامه مطلب: کلاج در تراکتور
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 311
پرینت

دليل سم پاشي باغستان ها مبارزه با آفت ها و حشراتي است كه بر روي كيفيت و كميت و بازده محصول توليدي تاثيرگذار است. البته سم پاشي تنها در صورتي موفقيت آميز خواهد بود كه مقدار سم مورد نظر و زمان مورد استفاده از سم و سم پاش ها مناسب باشد.
جهت استفاده از سم پاش ها مي بايد اطلاعات كافي در مورد نوع ساخت دستگاه مورد استفاده ونحوه ي استفاده و شرايط مناسب محيطي جهت بهره گيري از سم پاش مورد نظر قرار گيرد.
اجزا تشكيل دهنده ي يك سم پاش بادبزني
قسمت هاي اصلي يك سم پاش بادبزني همانطور كه در شكل زير قابل مشاهده است عبارتند از:

ادامه مطلب: سم پاشی باغستان به کمک یک سم پاش باد بزنی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 281
پرینت

خردکنهای علوفه تیغه ـ برشی(برش ـ دقیق)

قسمتهای مختلف یک خردکن علوفه ای :
۱- واحد جمع آوری جهت برش محصول و یا برداشتن محصول بریده شده از سطح زمین
۲- یک مکانیسم انتقال دهنده جهت فشردن و نگهداری مواد و انتقال آن ها به دستگاه خردکن
۳- یک واحد خردکن یا برش، جهت خرد کردن مواد
۴- یک وسیله ی انتقال دهنده برای منتقل کردن و ریختن مواد خرد شده به داخل وسیله ی نقلیه
واحدهای جمع آوری
خردکنهای علوفه معمولا دارای یکی از منضمات جمع آوری یا دماغه ی قابل تعویض زیر هستند که خرد کنها را برای انجام کارهای متفاوت، قابل استفاده می کند:

ادامه مطلب: خردکن های علوفه تیغه - برشی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 244
پرینت

دو سال بعد بري،به کمک يک مهندس الکترونيک،اولين نمونه از سيستم ترمز سريع را توليد کردکه به اين وسيله توانست از بسياري خطرات وحوادثي که يک راننده ي تراکتور را تهديد مي کند جلوگيري کند.

سيستم ترمز سريع چگونه کار مي کند؟
ترمز سريع از دو قسمت تشکيل شده است که همانطور که اشاره شد اپراتور ماشينهاي کشاورزي را قادر مي سازدکه در مواقع اضطراري وسيله را با صداي خود فوراً متوقف سازند .يک دقيقه بعد از آنکه اين سيستم فعال شد صداي سوتی شنيده مي شود که مردمي را که حتي در فاصله ي يک کيلومتري هستند از وقوع موقعيتي اضطراري با خبر مي سازد.
ترمز سريع شامل يک فرستنده است که بري آنرا بصورت گوشی هايي طراحي کرده که اپراتور تراکتور مي تواند آن را در گوش خود بگذارد و همچنين يک گيرنده دارد که در داخل جعبه اي فلزي که بر روي تراکتور قرار دارد نصب شده است .

ادامه مطلب: ترمز سریع
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 336
پرینت

اندازه تراکتورها

تراکتورهای کشاورزی دارای انواع گوناگونی می‌باشند. اندازه آنها از تراکتورهای دوچرخ کوچک گرفته که دارای 10 اسب بخار قدرت می‌باشند. تا تراکتورهای بزرگ کمرشکن 8 چرخ که دارای بیش از 500 اسب بخار قدرت می‌باشند ،تغییر می‌کند. این گوناگونی و تنوع زیاد تراکتورها به خاطر گوناگونی و تنوع زیادکارهایی است که به کمک این وسیله انجام می پذیرد. بر این اساس تراکتورها را برمبنای نحوه کاربرد طبقه بندی می‌کنند. در ادامه طبقه بندی تراکتورها را ذکرمی‌کنیم.

ادامه مطلب: تراکتور
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 289
پرینت

Recent changes in environmental site characterization have resulted in the application of cone penetrometer (CP) technologies to site characterization. With a variety of in situ physical and chemical sensors, this technology is seeing an increased frequency of use in environmental site characterization. CP technologies employ a wide array of sampling tools and produce limited investigation-derived waste.

ادامه مطلب: پنترومتر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 252
پرینت

1-گریس کاری محور پیستونهای پنوماتیک که هم نقش نظافت و هم روانکاری را دارد. درنهایت گریسهای اضافه توسط دستمال تمیز پاک می شود.

نکته حائز اهمیت آنکه گریس نباید از نوعی باشد که منجر به خرابی قطعات لاستیکی و پلاستیکی شود. به عبارتی از گریسهای نفتی نباید استفاده شود.

نوع خاصی که توصیه می شود گریس Glitmo 805 از کارخانه Fuchs ساخت کشور آلمان می باشد.
2-گریس کاری محورهای بخشهای متحرک ایستگاهها با گریس فوق وسپس پاک کردن اضافه گریس با دستمال تمیز.

ادامه مطلب: پمپ هیدرولیک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 264
پرینت

این دستگاه بعلت داشتن شنی مخصوص در اراضی که کاملا خشک نیستند، کار برداشت برنج را انجام می دهد. این دستگاه با توجه به اینکه کار برداشت و خرمنکوبی را در یک زمان انجام می دهد، راندمان بالایی دارد( روزانه یک تا سه هکتار).
تنها مشکلی که در برداشت و خرمنکوبی با این دستگاه پیش می آید. خشک کردن شلتوکهاست، چونکه در این روش ، رطوبت شلتوکها در حین برداشت و خرمنکوبی بالا بوده (20 تا 22%) و باید بلافاصله بعد از برداشت و خرمنکوبی شلتوک خشک شود تا رطوبت به 14 تا 15% تقلیل یابد. لذا زمانی این نوع کمباین ها کاربرد وسیع پیدا می کنند که تعداد خشک کن های منطقه به اندازه کافی باشد.

ادامه مطلب: برداشت برنج با کمباین مخصوص (برنج )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 266
پرینت

سيستم هاي مورد نياز يك تراكتور خودكار كوچك چكيده اين مقاله تعدادي از سيستم هاي مورد نياز يك تراكتور كوچك اتوماتيك را پيشنهاد مي كند كه شامل صفات فيزيكي در كنار خصائص حر كتي در زمينه فعاليت ها و شرايط مشخص مي باشد .تراكتور بايد از نظر فيزيكي كوچك ، سبك وزن ، قابل اطمينان و داراي وسايل ارتباطي سريع كه به آساني مديريت مي شوند باشد .5 موضوع داخلي و 13 موضوع خارجي براي راه اندازي حركت ها ي مختلف، شناسايي شدند كه مي توان در راه اندازي رفتار هاي مختلف از آن ها استفاده كرد . 4 روش عملياتي براي تراكتور مشخص شد كه شناسايي يا اكتشاف محل كار ( زمين زراعي ) و وجين كردن علف هرزبه عنوان دو وظيفه عمده براي خودكار شدن شناخته و تعريف شدند . واژه هاي كليدي : تراكتور خودكار ،ربات هاي كشاورز، رفتار،سيستم هاي مورد نياز مقدمه پيشرفت ها در اطلاعات و تكنولوژي IT تغييرات معني داري در اغلب نظام هاي كلي ،از جمله كشاورزي ايجاد كرده است .

ادامه مطلب: gps در ماشین های کشاورزی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 282
پرینت

کمبینات ردیف کار، تحولی در کشاورزی امروز
در اجراي مراحل مختلف عمليات كشاورزي، اهميت خاك‌ورزي به‌عنوان يكي از اركان اصلي بر كسي پوشيده نيست. به‌كارگيري روش‌هاي نوين خاك‌ورزي، از جهت بهبود كيفي و نيز از ديدگاه كاهش فرسايش خاك، حائز اهميت است. در عمليات خاك‌ورزي، عوامل مختلفي ازجمله خرد شدن يكنواخت كلوخ‌ها، حفظ رطوبت، مواد آلي خاك، تسطيح، كاهش فرسايش و... داراي اهميت بسزايي است. لذا بخش وسيعي از مبحث مكانيزاسيون هميشه با بهبود شرايط عمليات خاك‌ورزي ارتباط دارد و اهميت اين مطلب، هرگز از ديد كارشناسان و صاحب‌نظران بخش كشاورزي پوشيده نمانده است.

 

ادامه مطلب: کمباین ردیف کار -تحولی در کشاورزی امروز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 170
پرینت

بشر در طول تاريخ با کمک نيروي انديشه، تفکر و خلاقيت و بهره برداري از منابع موجود بر روي کره زمين، همواره به فکر ساختن ابزارها و ايجاد فن آوري هاي جديد براي تامين نيازهاي اوليه خود از جمله غذا، افزايش ميزان محصول و آسان نمودن انجام کارهاي خود بوده و در اين راستا تا به امروز يک مسير پيشرفتي را طي نموده تا به جايگاه کنوني خود رسيده است. بي شک رسيدن بشر به اين جايگاه، بدون استفاده از ابزار ساخته دست خود، امکان پذير نبوده است. ورود ماشين به عرصه حيات بشري يک انقلاب عظيم در زندگي انسان محسوب مي شود. مکانيزاسيون به شرط اصول توسعه پايدار، عامل اصلي تحرک و رشد مداوم سطوح کمي و کيفي توليد در تمامي بخش هاي آن به شمار مي آيد. کارشناسان، موانع توسعه مکانيزاسيون را علاوه بر کمبود لوازم يدکي و گراني ماشين آلات، ناشي از عدم سازگاري مکانيزاسيون با ساختار فعاليت ها، نبود نظام ترويجي مناسب، ضعف سرمايه گذاري فيزيکي و نيروي انساني مي دانند که به نوبه خود مي تواند پايين بودن بهره وري نيروي انساني و سرمايه را در پي داشته باشد. بنابراين توجه هرچه بيشتر به امر مکانيزاسيون در تمام مراحل توليد، فرآوري و توزيع محصولات، موجبات رقابت پذيري بيشتر مي شود و در نهايت توليد اقتصادي را به همراه خواهد داشت.

ادامه مطلب: نقش مکانیزاسیون در ارتقاء بهره وری تولید ماهیان سرد آبی -بخش 1
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 297
پرینت

مكانيزاسيون كشاورزي در ايران موضوعي است كه طي سالهاي گذشته يا بهتر بگوئيم از سال 1345 ، يعني سالي كه قرارداد بين ايران و جمهوري روماني به منظور خريد تراكتور و بعضي ادوات كشاورزي منعقد شد و تعداد تراكتور از آن سال در كشور رو به فزوني گذاشت مورد بحث متخصصين فن بوده است.
وقتي از مكانيزاسيون كشاورزي صحبت به ميان مي آيد ، اكثرا به فكر كاربرد و استفاده از موتورهاي احتراق داخلي و ماشين هاي مختلف كشاورزي در مزارع مي افتند ، در حالي كه مكانيزاسيون به معني اعم، اين نيست كه حتما از موتور احتراق داخلي و يا از آخرين مدل هاي ماشين هاي كشاورزي استفاده شود.

ادامه مطلب: مکانیزاسیون کشاورزی در ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مكانيزاسيون
نمایش از 05 مهر 1391 بازدید: 189
پرینت

مکانیزاسیون کشاورزی ، عاملی اساسی وتاثیرگذار برتولید وصادرات محصولات کشاورزی است.
افزایش تولید محصولات کشاورزی درواحد سطح وبهبود کیفیت محصولات وجلب اعتماد بازار، فقط درسایه مجهز شدن به وسایل وامکانات پیشرفته وبه موازات آن تقویت مدیریت ها امکان پذیر است ، بویژه آنکه افزایش تولید درواحد سطح به مفهوم تولید انبوه وکاهش قیمت تمام شده است. بهمین خاطر کاربرد فن آوری های نوین می تواند ضمن افزایش تولید محصولات کشاورزی درواحد سطح ، موجب کاهش هزینه های تولید ومتعاقب آن منجر به کاهش قیمت تمام شده این محصولات باارزش گردد، چرا که ، پائین بودن قیمت تمام شده محصولات کشاورزی ، ضمن آنکه رضایتمندی کامل کشاورزان ونیز مردم جامعه را فراهم می نماید ، بازارمطمئن ومناسبی را برای صادرات این محصولات کشاورزی ایجاد می نماید، که ازاین طریق می توان ازخروج مقادیرزیادی ارز ازکشور، که جهت تهیه این محصولات بکارمیرود، جلوگیری نمود

ادامه مطلب: مکانیزاسیون کشاورزی عامل اساسی بر تولید و صادرات محصولات کشاورزی
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 441 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید