نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 19 مهر 1392 بازدید: 206
پرینت

  انوع پیازها و خواص آنها

موسیر، تره فرنگی، انقوزه و پیازچه
تاریخ طبیعی و کشت
پیاز موسیر و تره فرنگی همراه با سیر و پیازچه کوهی از گیاهان بسیار قدیمی هستند که مبداء و منشاء آنها مبهم و نامعلوم است این گیاهان جزء تیره سوسنینها هستند و در اغلب نقاط جهان کشت می شوند. تره فرنگی را می توان در دیماه یا بهمن در زیر شیشه و در بهار و یا در اوایل تابستان نهالهای آنرا در زمین کاشت. یا اینکه در بهار تخم آن در زمین کاشته شود.

ادامه مطلب: انوع پیازها و خواص آنها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 19 مهر 1392 بازدید: 273
پرینت

اسفناج

طبيعت : كمي سرد و تر ( معتدل )
حاوي : ويتامين A,B,D,P,K  املاح مدني ( گوگرد ، يد ، آهن ، فسفر ، كلسيم ، كاروتن، آرسنيك ، پتاسيم )
خواص : هضم كننده ، گوگرد آن قليايي كننده خون ،‌آهك آن استحكام عضلات و استخوان ها ، كمبود املاح معدني را جبران ، آهن ، فسفر ، كلسيم ، كاروتن ، آرسنيك ، پتاسيم )
خواص : هضم كننده ، گوگرد آن قليايي كننده خون ،‌آهك آن استحكام عضلات و استخوان ها ، كمبود املاح معدني را جبران ، آهن ،‌فسفات ها و كلروفيل آن براي مبتلايان به كم خوني و كساني كه به علت حوادث ، خون زيادي از دست داده اند، اثرات مفيدي دارد ،‌ مفيد براي مخاط و مفاصل بدن  ، التهاب و تشنگي را فر و مي نشاند ، پماد و مرهم آن براي سر باز كردن دمل و درمان محل نيش گزيدگي مفيد است ،‌ كاهش تب ، منيزيم آن ضد سرطان و افزايش گلبول هاي خون ، خوردن عصاره ي اسفناج خام نه تنها معده و روده را پاك و ضد عفوني مي كند ،‌ بلكه بدترين نوع سوء هاضمه را نيز در عرض چند روز به كلي از بين مي برد ، اراده را قوي ، نيرو را زياد ، درمان كم خوني ، اثر نيرو بخش روي ترشحات معده ،‌ روده و لوزالمعده دارد .

ادامه مطلب: درباره اسفناج
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 19 مهر 1392 بازدید: 242
پرینت

اسطوخودوس     Lavandula Stoechas L.) Topped Lavander )

گياهي است بوته مانند، پرپشت، داراي ساقه‌هاي متعدد و چهارگوش، به ارتفاع 60-30 سانتيمتر. در جنگلها، تپه‌هاي خشك و دامنه‌هاي كم ارتفاع و سواحل درياها مي‌رويد. از اختصاصات آن، برگهاي باريك و دراز با لبه برگشته و پوشيده از كركهاي پنبه‌اي، گلهاي آن به تناسب محل رويش، در فروردين تا خرداد ظاهر مي‌شوند و رنگ ارغواني تيره دارند.
اين گياه در ايران نمي‌رويد ولي به علت اينكه در كشورهاي مجاور مي‌رويد به صورت دارويي وارد ايران مي‌شود و مراكز گياهان دارويي نيز در ايران، آن را پرورش مي‌دهند.

ادامه مطلب: اسطوخودوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 19 مهر 1392 بازدید: 232
پرینت

استرس و درمان گیاهی آن

استرس ميتواند به علت آماده شدن براي يك امتحان يا رويارويي با يك رويداد مهم باشد.
درمان خوراكي :
طالبي ، شربت گل گاو زبان ، روغن شاهدانه ، روغن ماهي.
درمان گياهي :
1- 100 گرم ريشه ي شيرين بيان را با 300 گرم عناب نيمكوب كنيد و با 250 گرم گل بابونه ، 700 گرم گل گاو زبان و 250 گرم اسطوخودوس مخلوط نموده و روزانه 1 قاشق غذاخوري از آن را در 4 ليوان آب ، دم كرده و ميل نماييد.

ادامه مطلب: استرس و درمان گیاهی آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 19 مهر 1392 بازدید: 269
پرینت

اثر ضد سرطانی قهوه
 

نوشیدنی های دارای کافئین محدود و معتدل، یا حتی استعمال قهوه بر روی پوست می تواند برای مراقبت از پوست و عدم ابتلا به شایع ترین نوع سرطان پوست مفید باشد.
دانشمندان توانستند اثبات کنند که کافئین زمانی که مصرف می شود یا روی پوست استعمال می شود، با جلوگیری از عملکرد آنزیمی موسوم به "ای تی آر" موثر واقع می شود. گفتنی است برای بررسی این که کافئین تا چه اندازه بر روی انسان تاثیر می گذارد تحقیقات بیشتری باید صورت گیرد.

ادامه مطلب: اثر ضد سرطانی قهوه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 19 مهر 1392 بازدید: 286
پرینت

آويشن

دو نوع بوته اي يا درختچه اي كوچك است كه برگ هاي ريز و گل هاي بنفش دارد.
خواص درماني: گدازنده و قطع كننده است، خون لخته شده را خارج مي كند، نوشيدني مناسب براي فصل زمستان، زگيل ها را مي برد، خوردن آن در علاج ناتواني پي ها خوب است، سينه و شش را مي پالايد و در خون بر آوردن كمك مي كند، هاضم است، شربت آ سوء هاضمه را از بين مي برد، داروي كم اشتهايي است، بول و حيض را راه مي اندازد.

ادامه مطلب: آويشن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 19 مهر 1392 بازدید: 277
پرینت

 آقطي (Sambucus Ebulus L. Danewort)

 فارسي: آقطي، پلم، شون، شوند.

گياهي علفي و به ارتفاع 1 تا 4 متر است. در سراسر منطقه شمال ايران در كنار جاده، حاشيه گودالها و حدود خارجي جنگلها مي‌رويد.

برگچه‌ءهاي بيضوي دراز، نوك تيره، دندانه‌دار، گلهاي مجتمع به رنگ سفيد مايل به گلي كه پس از رسيدن تبديل به ميوه‌هاي كوچك، كروي، به رنگ سياه مايل به ارغواني مي‌شوند.

ادامه مطلب: آقطي (Sambucus Ebulus L. Danewort)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 19 مهر 1392 بازدید: 238
پرینت

 انگور

Vitis Vinifera L.) Grape Vine )


درختچه‌اي است بالارونده كه به كمك پيچك‌هاي خود به سهولت از موانع و درختان مجاور بالا مي‌رود.

ساقه آن گره‌دار و برگهايش متناوب، داراي دمبرگ دراز، شامل 5 لوب دندانه‌دار به رنگ سبز تيره در سطح فوقاني پهنك و كركدار و مايل به سفيد در سطح تحتاني پهنك است. گلهاي كوچك و مجتمع به صورت خوشه مركب دارد. ميوه آن سته و گوشتدار است و پس از رسيدن داراي طعم شيرين ملايم و رنگهاي متفاوت به تناسب نژادهاي مختلف مي‌گردد. قسمت مورد استفاده درخت مو، برگ، شيره گياهي و ميوه آن است.

غوره، انگور رسيده و آب انگور، هر يك علاوه بر تغذيه به مصارف درماني متعدد مي‌رسند.
آب انگور تازه، اگر به كمك پنبه به پوست صورت ماليده شود و پس از 10 دقيقه با آب نيم گرمي كه محتوي كمي جوش شيرين است، شسته شود، در تقويت و طراوت پوست صورت و همچنين روشن كردن رنگ آن موثر واقع مي‌گردد.

سركه؛ سركه يكي ديگر از فرآورده‌هاي انگور است. سركه نه تنها در امر تغذيه به كار مي‌رود، بلكه در درمان هم موثر است.

 

منابع:

سايت پرداد

 www.iranarticles.com

 

 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 19 مهر 1392 بازدید: 237
پرینت

11 گیاه دارویی که قند را پایین می آورد
 

برای آوردن قند خون در دوران قدیم از انسولین استفاده نمی کردند، بلکه از گیاهان دارویی استفاده می شده که امروزه خواص این گیاهان و تاثیر آنها در پایین آوردن قند به همه ی پزشکان ثابت شده است.
۱) خیار تلخ: این میوه شبیه کدوی زگیل دار است و در نواحی گرمسیر مانند آمازون، آفریقای شرقی و آسیا رشد می کند و در آمریکای جنوبی به عنوان غذا و دارو کشت می شود. میوه تازه آن به رنگ سبز است که با رسیدن به رنگ نارنجی- زرد تبدیل می شود. تمام قسمت های این میوه بسیار تلخ است. میوه خیار تلخ حاوی ماده ای شبیه انسولین است و مصرف روزانه حدود ۶۰ گرم شیره این گیاه به کاهش مختصر قندخون منجر می شود.

ادامه مطلب: 11 گیاه دارویی که قند را پایین می آورد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 19 مهر 1392 بازدید: 260
پرینت

3  گیاه ضد نفخ
 

مشکل دل درد و نفخ یکی از مشکلاتی است که همه ی ایرانیها با آن سر و کار دارند، زیر معده شروع به دل پیچه می کند و بادی در آن می پیچد که امان آدم را می برد. بنابراین برای حل این مشکل بهتر است که از داروهای گیاهی بهره ببریم.
 بسياري از اين موارد را مي‌توان با رژيم غذايي مناسب يا گياهان دارويي و داروهاي گياهي تسكين‌ داد يا درمان كرد. گياهان حاوي اسانس (رايحه) از مهم‌ترين گياهاني هستند كه از قديم به‌‌عنوان طعم‌دهنده و خوشبوکننده غذاها و تسکين دهنده اختلال‌هاي سوءهاضمه مصرف مي‌‌شده‌اند زيرا به علت داشتن مواد و تركيب‌هاي اسانسي به سرعت جذب مي‌شوند و آثار خود را ظاهر مي‌كنند. اين گياهان كه بيشتر به‌صورت ادويه‌هاي مختلف، به‌خصوص در شرق آسيا از جمله هندوستان و چين مصرف بالايي دارند شامل نعناع، گشنيز، بادرنجبويه، زيره‌ سبز و سياه، رازيانه، دارچين، هل، جوزبويا و.... است که رايج‌ترين و موثرترين‌هاي آنها در درمان نفخ عبارتند از:

ادامه مطلب: 3 گیاه ضد نفخ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 14 تیر 1392 بازدید: 237
پرینت

نعناع

عده ای از گیاهان تیره ی لبدیسیان یاتیره ی نعناع جزو سبزی های مهم خوراکی هستند ، مانند نعناع ، مرزه ، ریحان ، کاکوتی یا کهلیک اوتی و غیره که بصورت تازه و خام (سبزی خوردن ) به مصرف می رسند و یا پخته مصرف می شوند . از خصوصیات عمده گیاهان این تیره اینست که اکثرا” دارای با فتهای تراونده اسانس تند و خوش بو می باشند و بدین ترتیب اکثرا” آنها بصورت چاشنی یا گیاهانی که از آنها عرق مخصوصی گرفته می شود ، مانند عرق نعناع و عرق کاکوتی ( آذربه یا آویش ) که هم مصرف خوراکی دارند و هم اکثرا” گیاهان داروئی هستند .

ادامه مطلب: نعناع
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 14 تیر 1392 بازدید: 262
پرینت

مهمترین خواص گردو

 گردو درخت زیبایی است که ارتفاع آن میتواندبه ۲۰ متر برسد. مغز گردو دارای پروتئین،قند ،آب و ویتامین، املاح معدنی و همچنین مواد چربی است. مقدار فسفر موجود در گردو با ماهی و برنج و حتی تخم مرغ نیز برابری میکند. برگ و پوست گردو مقوی و تصفیه کننده خون است . برگها و پوست آن بخصوص بخاطر مادهءتلخ و تانن آن در مداوای بیماریهای جلدی و خنازیر مفید واقع می شوند .

ادامه مطلب: مهمترین خواص گردو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 14 تیر 1392 بازدید: 297
پرینت

معرفی گیاه آلوئه ورا Aloe vera

 خلاصه : اطلاعات جامع درباره گیاه آلوئه ورا
متن کل خبر : گیاهی رو که مشاهده می کنید آلوئه ورا یا صبر زرد نام دارد که علاوه بر اینکه خاصیت داروئی زیادی دارد.از ماده ژلاتینی که درون برگ این گیاه وجود داره برای مصارف بهداشتی آرایشی (ژل.کرم .شامپو و…)هم استفاده میشود. این گیاه به دلیل خواص داروییه خارق العاده ای که دارد در گروه گیاهان سحر آمیز دسته بندی میشود.

ادامه مطلب: معرفی گیاه آلوئه ورا Aloe vera
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياهان دارويي
نمایش از 14 تیر 1392 بازدید: 283
پرینت

کشت فلفل رنگی در گلخانه

 فلفل رنگی با دارا بودن ۱۲ برابر ویتامین c نسبت به پرتقال یکی از پر مصرف ترین سبزیجات در اروپا و آمریکا می باشد که با رنگ ها و طعم گوناگون به صورت خام و یا پخته مصرف می گردد.چنانچه بتوان فلفل های رنگی را با کیفیت بالا تولید نمود با توجه به مصرف زیاد آن در فصل زمستان می توان مطمئن بود که بازار خوبی در داخل و خارج از کشور برای این محصول مهیا و آماده است.

ادامه مطلب: کشت فلفل رنگی در گلخانه
 

صفحه1 از10

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 148 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید