نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 272
پرینت

فرمولاسيون سموم کشاورزي

فرمولاسيونسموم، به صور مختلف سم اطلاق مي گردد. فرمولاسيونمشخص مي کند که يک سم چگونه بايد بکار برده شود. مثلاً اگر سمي به صورت گَرد باشد، فرمولاسيوننشان مي دهد که براي استفاده از آن از دستگاه گرد پاش استفاده شود.


● نام هاي ترکيبات شيميايي

- نام عمومي؛

- نام تجارتي؛

- نام شيميايي؛

- فرمول بسته شيميايي؛

- فرمول ساختماني.

ادامه مطلب: فرمولاسيون سموم کشاورزي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 290
پرینت

عوارض حشره کش ها

هشدار دکتر لیدا عطارد فوق‌تخصص آسم و آلرژی و دکتر محمد منشوری دکترای محیط زیست

در یکی از تبلیغات تلویزیونی، مادری برای حفظ آرامش شبانه کودک خردسال‌اش هنگام خواب، یک قرص حشره‌کش برقی را نزدیک تخت‌خواب کودک روشن می‌کند و البته این کار را به این خیال انجام می‌دهد که حشرات را در طول شب از فرزندش دور کند اما ظاهرا او غافل است از این که با همین کار، فرزندش را در معرض چه آسیب‌های جدی‌تری قرار می‌دهد.


دکتر لیدا عطارد، فوق‌تخصص آسم و آلرژی در مورد قرص‌های حشره‌کش می‌گوید: «این قرص‌ها حاوی ماده‌ای به نام پرمترین هستند و اصولا این نوع حشره‌کش‌ها، با اثر گذاشتن روی سیستم اعصاب حشره‌ها و از کار انداختن آن، باعث مرگ‌شان می‌شوند.»

ادامه مطلب: عوارض حشره کش ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 276
پرینت

علفهايمقاوم به علف كش

مقاله ای ار آقای محمد تقوی میخوندم درباره مقاومت علف ها به علف کشها که پرسش و پاسخهایی کاربردی رو در بر داشت. بد ندیدم این سوالات رو اینجا کپی کنم تا دوستان هم بتونن استفاده کنن.

سؤالاتي كه به طور مداوم راجع به علفهاي مقاوم به علف كشها پرسيده مي شود.

علفهاي مقاوم به علف كش به طور قابل توجهي در ويسكونزين و غرب مياني در حال افزايش است. سه گزارش نهايي اداره كنترل محصولات ويسكونزين جزئيات مشروحي را در مورد دم روباهي غول پيكر، تا جزيره سياه شرقي و دم روباهي سبز كه مقاوم به ALS هستند گزارش داد. در اين مقاله، من بسياري از سؤالاتي كه به طور مداوم راجع به علفهاي مقاوم به علف كش پرسيده مي شود پاسخ داده ام.

ادامه مطلب: علفهاي مقاوم به علف كش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 284
پرینت

طبقه ‌بندي علفكشها بر اساس زمان مصرف

الف) علف‌كش‌هاي قبل از كاشت يا پیش رويشی 
علف‌كش‌هاي مزارع چغندرقند به دو دسته قبل از سبز شدن تقسيم مي‌شوند. دسته اول تماسي و عمومي بوده و كليه علفهاي هرز را قبل از سبز شدن محصول از بين مي‌برند. دسته دوم قبل يا بعد از كاشت و در خاك استفاده مي‌شوند.
در صورت پيش بيني و وجود مشكل علفهاي هرز، بايستي نوع علف‌كش را از نظر مصرف در قبل يا بعد از كاشت مشخص نمود، معمولاً زناني از علف‌كش عمومي و تماسي در قبل از كاشت استفاده مي‌شود. كه علت هرز كامل نباشد و يا اينكه زمان كاشت محصول علف هرز كاملاً زير خاك مدفون نباشد.

ادامه مطلب: طبقه ‌بندي علفكشها بر اساس زمان مصرف
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 254
پرینت

ضديخ گياهان ( براي جلوگيري از سرمازدگي)

ضدیخ گیاهان توانایی انجام فتوسنتز بیشتری را به گیاهان می دهد بنابراین موجب افزایش فشار اسمزی و افزایش مکش آب و مواد غذایی از طریق ریشه گیاه خواهد شد و برگ ها نیز ضخیمتر و سالمتر می شوند و به این دلایل گیاه می تواند در برابر گرما و محیط خشک نیزاز خود مقاومت بیشتری را نشان دهد.

به دلیل جذب سریع این ماده توسط برگ ها، ساقه و ریشه درمدت کمی، گیاهان شروع به فعالیت شدید متابولیکی کرده و محتویات آمینو اسیدها، پروتئین ها، قند، روغن، ویتامین و مواد معدنی بویژه پروتئین های ضد یخ در پیکره گیاه افزایش می یابد. بنابر این محصول فوق چندین مزیت عمده را برای گیاهان دارد از جمله:

ادامه مطلب: ضديخ گياهان ( براي جلوگيري از سرمازدگي)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 267
پرینت

شباهت و تفاوت شانه داران با مرجانيان

جانور شناسی

شباهت شانه داران با مرجانيان :

1- تقارن شعاعی دارند.
2- دارای يک حفره ی معدی عروقی و شاخه های آن می باشند .
3- مزوگله ژلاتينی دارند .
4- به استثناء دستگاه گوارش فضاهای درونی وجود ندارد .
5- به استثناء دستگاه گوارش دستگاه های ديگری موجود نیست.

ادامه مطلب: شباهت و تفاوت شانه داران با مرجانيان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 246
پرینت

روش های صحیح سمپاشی درختان و مزارع


به طور کلی می توان جاندارانی را که به گیاهان خسارت وارد می سازند، به ۳ گروه علفهای هرز، عوامل مولد بیماری و آفات تقسیم نمود.
حشره کشها بیشتر از طریق هوا، آب و خاک وارد محیط زیست می شوند. حشره کشها با ذرات ریز سمپاشی یا تبخیر از خاک یا آب وارد اتمسفر می شوند. در طول سمپاشی فقط مقدار کمی از حشره کش روی محصول پاشیده می شود و بقیه یا روی زمین می ریزد یا با جریان هوا وارد اتمسفر می شود. تراکم آلودگی هوایی در اطراف کارخانه های حشره کش سازی و مکانهایی که در آنها سمپاشی های پی در پی انجام می گیرد بسیار بالاست. آب با حشره کشهایی که هزاران کیلومتر دور از محل سمپاشی یا گردپاشی هستند آلوده می شود. برای مثال:

ادامه مطلب: روش های صحیح سمپاشی درختان و مزارع
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 304
پرینت

چگونه از كمبود آهن جلوگيري کنيم؟

ماده غذايي آهن، يكي از مواد غذايي كم مصرف است كه وجود آن به اندازه كافي براي رشد گياهان زراعي و باغي لازم است و در تشكيل سبزينه گياهان زراعي و باغي نقش ارزنده اي دارد. به دليل آهكي بودن بخش زيادي از خاكهاي زراعي و باغي كشورمان، بسياري از محصولات زراعي از كمبود آهن رنج مي برند. نشانه هاي كمبود آهن معمولاً از برگهاي جوانتر گياه شروع مي شود. دراثر كمبود آهن لكه هاي مايل به زرد بين رگبرگهاي برگهاي جوان ايجاد مي شود ولي رگبرگها سبز باقي مي مانند. با ادامه اين كمبود و در مراحل بعدي، زردي در تمام برگ به سرعت پيشرفت مي كند.

ادامه مطلب: چگونه از كمبود آهن جلوگيري کنيم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 273
پرینت

بیوتکنولوژی

اهميت بيوتكنولوژي گياهي و حوزه‌هاي مختلف كاربرد آن

كاربرد بيوتكنولوژي در افزايش كميت و كيفيت محصولات كشاورزي، از مهمترين حوزه‌هاي بيوتكنوژي نوين به خصوص براي كشورهاي در حال توسعه و پرجمعيت مي‌باشد. اين مقاله سعي دارد، مهمترين كاربردهاي بيوتكنولوژي در زمينه علوم گياهي را در قالب عناوين زير به طور اجمال معرفي كرده و تحليلي دربارة ضرورت توجه به اين حوزه از تكنولوژي‌هاي نو ارائه نمايد:
ابعاد اقتصادي بيوتكنولوژي در حوزه كشاورزي

حوزه­هاي مختلف بيوتكنولوژي گياهي نوين

ادامه مطلب: بیوتکنولوژی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 157
پرینت

آيا ارقام جديد گياهان زراعي از قدرت رقابت بيشتري در برابر علف هاي هرز برخوردارند؟

مقدمه:

بهبود ژنتيكي عملكرد در گياهان مختلف در طي ساليان متمادي اصلاح آنها را با تغييراتي در صفات ديگر گياه توام بوده است (ايوانز 1999). يكي از اين صفات قدرت رقابت گياه زراعي در برابر علف هاي هرز است كه آن را به دو طريق مي توان بيان كرد: 1- قدرت تحمل گياه زراعي يعني عدم كاهش عملكرد در حضور علف هرز و 2- قدرت ممانعت گياه زراعي يعني كاهش بيوماس علف هرز در حضور گياه زراعي. البته ويژگي هايي كه به تحمل پذيري گياه زراعي منجر مي شود لزوماً با صفات ممانعت كنندگي گياه زراعي منطبق نيستند. بر مبناي اين دو تعريف قدرت رقابت با علفهاي هرز در برخي از گياهان افزايش و در مواردي هم كاهش داشته است. چگونگي اين فرايند در مورد گياهان زراعي ذرت، گندم، برنج و سويا ذيل اين نوشتار مورد بررسي قرار گرفته است.

ادامه مطلب: آيا ارقام جديد گياهان زراعي از قدرت رقابت بيشتري در برابر علف هاي هرز برخوردارند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 270
پرینت

آللوپاتی

 تاریخچه :

تئوفراستوس یکی از دانش آموزان و محققان ارسطو است،که در کارهای گیاهشناسی اش درباره واکنشهای آللوپاتیک نوشته است. او را پدر گیاهشناسی نامیده اند و نوشته است که چطورنخود از خاک انرژی میگیرد و باعث نابودی علف های هرز می شود.

مقدمه:

پدیده آللوپاتی از هزاران سال پیش وجود داشته است و تحقیقات علمی زیادی در ضمینه شناسایی و بررسی پدیده آللوپاتی در ده سال اخیر انجام شده است .این فعالیت ها پیش بینی های معنی داری را در مورد کاربرد آللوپاتی نشان داده اند.و برای افزایش حاصلخیزی و کیفت مواد غذایی برای انسانها ، اعتماد ما را به ترکیبات آفت کش و پیشرفت محیط اکولوژیکی کاهش داده است.

ادامه مطلب: آللوپاتی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 324
پرینت

آترازین چیست؟

 آترازین علف کشی است که به صورت انتخابی رشد علف هرزهای با برگ پهن را کنترل میکند مانندvelvetleaf,pig weed, cochlebur و برخی از علفهای هرز معین در مزارع غلات وذرت .

کنترل انتخابی به این معناست که برخی از علفهای هرز معین و گزینش شده کنترل شده و رشد انها متوقف می شود که البته این امر بایستی با کمترین میزان خسارت به گیاهان مفید باشد که معمولا همان غلات می باشند .غلات و ذرت نسبت به اترازین مقاومت خوبی نشان می دهند. در سال 1959 اترازین به عنوان یک علف کش کنسانس پذیرفته شد و این ماده همچنان به صورت گسترده استفاده می شود چرا که با کارایی خوب وصرفه خوب اقتصادی بسیاری از علفهای هرزه را مهار می کند استفاده از این علف کش می تواند با استفاده از متدهای جدید کشاورزی و پرورش غلات وذرت کاهش یابد.

ادامه مطلب: آترازین چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 294
پرینت

آفتاب دهي خاك    Soil solarization

مقدمه:
بيماريهاي خاكزي و آفات خسارات بسيار زيادي را در زمينهاي كشاورزي و محصولات كشاورزي در دنيا بوجود مي آورند.در مورد گياهان جاليزي و ميوه ها و … برخي از بيماريهاي خاكزي علفهاي هرز و نماتد بطور نسبي با آفتكش ها، قارچكش ها و علف كشها در خاك كنترل شده اند مانند متيل برومايد كلر، كلرين و .

اما استفاده از ضدعفوني كننده هاي خاك براي كنترل آفات هميشه آثار زيانباري برروي جانوران و انسان داشته است و باعث شده كه علاوه بر هزينه بالا و پيچيده بورن روشهاي آفت زدايي اثرات سمي مهم برروي گياهان و خاك بجا بگذارد.

ادامه مطلب: آفتاب دهي خاك Soil solarization
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گياه پزشكي
نمایش از 31 مرداد 1392 بازدید: 255
پرینت

شبكه مراقبت باغات انگور

 1-     شبكه مراقبت به ازاي هر 100 هكتار يك ايستگاه مي بايست داير كند. جهت رديابي خوشه خوار انگور يك ايستگاه كافي است .

2-     مشخصات هر ايستگاه (مشخصات ايستگاه: نام منطقه، ارتفاع منطقه، تاريخ نصب) بايد معين باشد و عكسي از آن تهيه و به مركز جهاد كشاورزي ارائه شود.

3-     در ايستگاه خوشه خوار انگور 3 تله فرموني با فاصله 150 متر نصب شود و روي هر تله شماره گذاري شود و عكس تهيه شود.

4-    در هر ايستگاه 5 عدد كارت زرد جهت رديابي زنجرك انگور مي بايست نصب شود. (آمار ارائه شده ميانگين تعداد زنجرك ها در 5 كارت خواهد بود.)

ادامه مطلب: شبكه مراقبت باغات انگور
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 181 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید