نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 29 آذر 1393 بازدید: 135
پرینت

راههای افزایش مقاومت و کیفیت بتن

    بتن:
    یکی از مهمترین و متداولترین مصالح ساختمانی «بتن» (Concrete) است که به علت دارا بودن خواصی از جمله شکل خمیری قبل از گیرش، مقاومت خوب در برابر آتش سوزی، دسترسی آسان به مصالح و مقاومت فشاری خوب آن استفاده از آن را با مقبولیت عمومی روبرو کرده است.
    بتن مصالحی شبیه به سنگ است که از مخلوط کردن مقدار متناسبی از سیمان، شن، ماسه، آب و افزودنی ها ی دیگر بدست می‌آید. توده اصلی بتن، سنگ دانه‌های درشت و ریز (شن و ماسه) است و فعل و انفعال شیمیایی بین آب و سیمان که به صورت شیره‌ای اطراف سنگدانه‌ها را پوشانده است، باعث یکپارچه شدن و چسبیدن سنگدانه‌ها به یکدیگر می شود. این سنگدانه‌ها اسکلت اصلی بتن را تشکیل داده و نیروی وارد بر بتن را تحمل می کنند، آب نیز در این مخلوط موجب ایجاد واکنش شیمیایی در سیمان می‌شود که سخت شدن مخلوط بتن را پس از طی دوره حدود بیست و هشت روز و رسیدن به مقاومت نهایی بتن به همراه دارد. شن و ماسه حدود 65 درصد مخلوط بتن و مابقی را خمیر سیمان و درصد بسیار کمی هوا تشکیل می دهد.

ادامه مطلب: راههای افزایش مقاومت و کیفیت بتن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 29 آذر 1393 بازدید: 156
پرینت

 مقاومت فشاری بتن - بتن آرمه

مقاومت فشاری بتن

• مصالح ساختمانی گوناگونی از دیرباز توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته است. در این میان شاید بتوان از چوب، سنگ، فولاد و بتن به عنوان پرمصرف ترین مصالح ساختمانی نام برد. بتن که در حقیقت یک نوع سنگ ساخته دست بشر است، از مقاومت فشاری بتن قابل قبول و مقاومت کششی بسیار پایین (در حدود 10% مقاومت فشاری بتن) برخوردار است. از طرفی در بسیاری از قطعات سازه ای، کشش مستقیم ویا کشش ناشی از خمش ایجاد می شود. به همین جهت برای جبران ضعف مقاومت کششی بتن، ایده ی بتن مسلح ابداع شده است. در این روش، در هر قسمت که قطعه ی سازه ای تحت کشش (کشش مستقیم یا کشش ناشی از خمش) قرار گیرد، از فولاد به عنوان یک ماده ی مقاوم در مقابل کشش ایجاد شده، استفاده میگردد.
• اگرچه ایده ی اولیه در ابداع بتن مسلح، واگذاری نقش مقاومت در مقابل تنش های کششی به فولاد بوده است؛ با این وجود فولاد می تواند به عنوان یک عنصر کمکی در تحمل فشار نیز در کنار بتن قرار گیرد. به همین دلیل میلگردهای مسلح کننده در قطعات فشاری نظیر ستون ها و یا حتی در ناحیه فشاری تیرها به عنوان فولاد فشاری نیز به کار رود.
• توجه شود که در یک مقطع بتن آرمه، ممکن است ترک های کششی در ناحیه کششی بتن و در جهت متعامد نسبت به جهت تنش های کششی ایجاد شوند. این ترک ها ممکن است از میلگردهای کششی نیز عبور کرده و تا نزدیکی های تار خنثی بالا روند. با این وجود، معمولا عرض این ترک ها بسیار محدود بوده (کوچکتر از 3/0 میلی متر) و در عملکرد قطعه بتن مسلح دخالت نمی کنند.
• سازگاری بتن و فولاد

ادامه مطلب: مقاومت فشاری بتن - بتن آرمه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 29 آذر 1393 بازدید: 124
پرینت

مقاله ای کامل راجع به بتن

یکی از مهمترین و متداولترین مصالح ساختمانی «بتن» (Concrete) است که به علت دارا بودن خواصی از جمله شکل خمیری قبل از گیرش، مقاومت خوب در برابر آتش سوزی، دسترسی آسان به مصالح و مقاومت فشاری خوب آن استفاده از آن را با مقبولیت عمومی روبرو کرده است.
بتن مصالحی شبیه به سنگ است که از مخلوط کردن مقدار متناسبی از سیمان، شن، ماسه، آب و افزودنی های دیگر بدست می‌آید. توده اصلی بتن، سنگ دانه‌های درشت و ریز (شن و ماسه) است و فعل و انفعال شیمیایی بین آب و سیمان که به صورت شیره‌ای اطراف سنگدانه‌ها را پوشانده است، باعث یکپارچه شدن و چسبیدن سنگدانه‌ها به یکدیگر می شود. این سنگدانه‌ها اسکلت اصلی بتن را تشکیل داده و نیروی وارد بر بتن را تحمل می کنند، آب نیز در این مخلوط موجب ایجاد واکنش شیمیایی در سیمان می‌شود که سخت شدن مخلوط بتن را پس از طی دوره حدود بیست و هشت روز و رسیدن به مقاومت نهایی بتن به همراه دارد. شن و ماسه حدود ۶۵ درصد مخلوط بتن و مابقی را خمیر سیمان و درصد بسیار کمی هوا تشکیل می دهد.

ادامه مطلب: مقاله ای کامل راجع به بتن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 13 آذر 1392 بازدید: 128
پرینت

هفت اصل برای طراحی داخلی

تاقچه ها، رف ها، ارسی ها، هشتی ها، حوض ها و باغچه ها تنها شماری از عناصر کالبدی طراحی داخلی در ایران هستند. روش معماران گذشته ایرانی در به کارگیری این عناصر، در راستای آن بوده تا از جذابیت فُرم کاسته شود و به غنای فضا افزوده گردد. این همان هندسه همراه با تزئینات است. به نظر می رسد طراحی داخلی در ایران، از یک سو در چنبره نوستالژیای تاقچه ها، رف ها و اُرسی های قدیم گرفتار مانده و از سوی دیگر به دکوراسیون و ابعاد دراماتیک و تزئینی فضاها تقلیل یافته است. با تمام اینها، طراحی داخلی فرآیندی است که همزمان می بایست سویه های زیباشناختی و عملکردی را سامان دهد. طراحی داخلی یک ساختمان، داستانی است که شخصیت اصلی آن خود انسان است؛ در این بین حضور او در این فضا، چگونگی آن و ویژگی های فضایی که انسان در آن قرار می گیرد، می تواند تداعی کننده اصولی باشد که در ادامه ۷ اصل از آنها را می خوانید:

 

ادامه مطلب: هفت اصل برای طراحی داخلی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 13 آذر 1392 بازدید: 129
پرینت

نکاتی از مراحل تحلیل و طراحی سازه ها به همراه ملاحضات معماری

برای جلوگیری از ایجاد لنگر پیچشی، اتصال تیر به تیر از نوع مفصلی تعریف میگردد.در این حالت برای جلوگیری از ناپایداری پیچشی میبایست پیچش در یکی از دو طرف آزاد گردد.ضمن اینکه به علت مفصلی بودن، لنگر انتهایی نیز میبایست صفر گردد. تیر های کنسول و تیرهای فرعی که از یک یا دو طرف مفصلی تعریف  میگردند میبایست از نوع شکل پذیری معمولی برای آنها تعریف گردد.

اتصالات تیر های کنسول به ستون ها گیردار میباشد.در صورت مفصلی بودن این تیرها حالت ناپایداری موضعی در سازه ایجاد میشود که میبایست برای تیرهای کنسول علامت No Releases فعال گردد.

ادامه مطلب: نکاتی از مراحل تحلیل و طراحی سازه ها به همراه ملاحضات معماری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 13 آذر 1392 بازدید: 155
پرینت

بتن‌های توانمند و ویژه

چکیده:

سالهای زیادی است که بتن بعنوان یک ماده ساختمانی مهم در ساخت و ساز‌های بتنی چون ساختمانها، سدها، پلها، تونلها، راهها، اسکله‌ها و برجها و سازه‌های خاص دیگر کاربرد دارد. در اکثر موارد به بتن بعنوان ماده‌ای مقاوم در برابر نیروهای فشاری نگریسته می‌شده است. انجام پروژه‌های وسیع تحقیقاتی بر روی مواد مختلف تشکیل دهنده بتن و آزمایش‌ بتن‌های مختلف با مواد جدید در سالهای آخر قرن اخیر منجر به پیدایش بتن‌هایی شده است که علاوه بر تأمین مقاومت خواص دیگری از این ماده نظیر دوام، کارایی، نرمی و مقاومت در برابر عواملی چون آتش و محیط و هوازدگی را دستخوش تغییرات اساسی نموده است.

ادامه مطلب: « بتن‌های توانمند و ویژه »
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 13 آذر 1392 بازدید: 136
پرینت

مبانی طراحی مخلوط بتن خود تراکم

سیال و پایدار بودن از مبانی طراحی مخلوط scc هست، اما غیر از این خصوصیات، عامل اقتصادی نیز باید در طراحی در نظر گرفت. چالش مهم در طراحی مخلوط scc، معادل بودن مشخصات مورد نیاز با مشخصات واقعی است مواد مورد نیاز برای ساخت scc به شرح زیر است  :
1- سیمان : نوع و مقدار سیمان براساس خواص و دوام مورد نیاز تعیین می‌گردد. معمولاً مقدار سیمان بین 350 – 450 kg/m3 است.
2-سنگدانه درشت : تمام سنگدانه‌های درشت که برای بتن معمولی استفاده می‌شود، قابل مصرف در scc است. اندازه حداکثر معمولاً بین 16 – 20میلیمتر است. به طور کلی مقدار سنگدانه درشت در scc کمتر از بتن معمولی است زیرا سنگدانه درشت انرژی زیادی مصرف می‌کند که باعث کاهش جاری شدن بتن می‌شود و در هنگام عبور از موانع مانند آرماتور سبب مسدود شدن بتن میگردد.

ادامه مطلب: مبانی طراحی مخلوط بتن خود تراکم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 13 آذر 1392 بازدید: 130
پرینت

معرفی بتن خودتراکم و خواص آن  

   بتن خود تراکم نوآوری جدید در شاخه بتن های با عملکرد بالا می باشد که بدون نیاز به هیچ لرزاننده داخلی و خارجی درداخل قالب جاری شده و فقط با استفاده از نیروی جاذبه قالب را پر نموده و آرماتورهای موجود در آن را می پوشاند. امروزه با توجه به گسترش صنعت ساخت و ساز در کشور و به خصوص روي آوردن مهندسان به ساخت سازه هاي عظيم و بلند مرتبه، افزايش ايمني در توليد و اجراي سازه امري ضروري به نظر مي رسد. از جمله راهکارهاي مناسب براي اجراي پروژه هاي پيچيده به خصوص سازه هاي قرار گرفته در مناطق زلزله خيز که طبق آيين نامه هاي بتن از تراکم زياد آرماتوربرخوردار هستند... امروزه با توجه به گسترش صنعت ساخت و ساز در کشور و به خصوص روي آوردن مهندسان به ساخت سازه هاي عظيم و بلند مرتبه، افزايش ايمني در توليد و اجراي سازه امري ضروري به نظر مي رسد.

ادامه مطلب: معرفی بتن خودتراکم و خواص آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 13 آذر 1392 بازدید: 114
پرینت

 لزوم تراکم بتن در اجرای اصولی سازه های بتنی

تراكم كامل بتن و جايگري مناسب آن در قالب از مهمترين نكات در اجراي صحيح سازه هاي بتني مي باشد متراكم نمودن بتن با استفاده از روشهاي معمول يعني استفاده از ويبراتورها مشكلات متعددي از جمله جداشدگي دانه ها ، شن نما شدن بعضي نقاط را به همراه دارد .

بتن خود تراكم راه حل بسيار مناسبي براي مقابله با اين مشكلاتاست كه اولين بار در دهه گذشته توسط دانشمندان ژاپني ابداع گرديد .

سطح تمام شده بهتر اطمينان از تراكم بتن بدون استفاده از ويبراتور افزايش سرعت اجرا و كاهش نيروي انساني مورد نياز براي اجرا از جمله مزاياي بين خود تراكم مي باشد .

ادامه مطلب: لزوم تراکم بتن در اجرای اصولی سازه های بتنی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 13 آذر 1392 بازدید: 288
پرینت

بتن سبک خود تراکم

چکیده

 امروزه با پیشرفت فناوری و دانش مهندسی , دیگر ساخت مقاطع پیچیده با تراکم زیاد امری دور از انتظار نیست . همچنین صرفه جویی در وقت و نیروی کار , از اهداف اصلی یک پروژه محسوب می شود . لزوم به کارگیری بتن های کاراتر و روان تر همچون بتن خود تراکم در ساخت اعضای سازه ای با مقاطع پیچیده تر نیاز به تحقیق و مطالعه بیشتر درباره بتن مذکور دارد . از این رو , در این تحقیق که در قالب پایان نامه ی کارشناسی ارشد انجام گرقت در راستای ساخت بتن سبکی جدید با خصوصیات بتن خود متراکم تلاش شد؛

 یعنی بتنی که احتیاج به نیروی اضافه تری غیر از وزن خود برای متراکم سازی نداشته باشد , تحت وزن خود جاری شود در قالب قرار گیرد و قالب را پر کند . در بتن های سبک معمولی به جهت جلوگیری از جداشدگی , اسلامپی در حدود ۶ سانتیمتر استفاده می شود و استفاده از اسلامپ های بالاتر به شدت خطر جداشدگی را افزایش می دهد .

ادامه مطلب: بتن سبک خود تراکم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 13 آذر 1392 بازدید: 225
پرینت

بتن خود تراکم

 بتن خود تراکم ، متشکل از بازه گسترده ای از طرح های اختلاط  بتن می باشد که ویژگی های بتن تازه و سخت شده لازم برای کاربری های خاص دارا می باشند. مقاومت بتن خود تراکم معیار اصلی موفقیت این بتن می باشد ولی ویژگی های بتن تازه آن، بسیار گسترده تر از بتن معمولی و متراکم شده توسط لرزاننده ها می باشد .خواص بتن خود تراکم مطلوب باید در زمان، محل و بتن ریزی حفظ شوند.
یکی از کاربردهای بتن خود تراکم در مواردی است که شبکه بندی آرماتور ها فشرده است. هم چنین عدم نیاز به لرزاننده در بتن خود تراکم ، آلودگی صوتی محیط را به نحو قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. علی رغم ویژگی های مطلوب بتن خود تراکم، طرح اختلاط و اجرای این نوع بتن به عوامل متعددی از قبیل دانه بندی مصالح سنگی، نوع مواد افزودنی و همچنین فیلرهای مورد استفاده بستگی دارد. در نظر گرفتن هر یک از معیارهای فوق، کیفیت بتن خودتراکم سخت شده و کار پذیری بتن تازه را تحت تاثیر قرار میدهد.

ادامه مطلب: تحقيق بتن خود تراکم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 13 آذر 1392 بازدید: 111
پرینت

بتن خود تراکم و تحقیقات درباره آن

 امروزه بتن خودتراکم (Self Compacting Concrete) یک فن آوری نوپا در عرصه ساخت و ساز دنیاست.  این نوع بتن که کارایی بسیار بالایی دارد میتواند تحت اثر وزن خودش و بدون جداشدن دانه ها در میان انبوه اجزای سازه ای جریان یابد.  به عبارت دیگر این نوع بتن بدون نیاز به لرزاننده (ویبره) و به خاطر وزن خودش متراکم میشود.

  با توجه به فراگیرشدن این صنعت در دنیا و روی آوردن دست اندرکاران عرصه ساخت و ساز به استفاده از بتن خودتراکم، بر آن شدیم تا در طی یک روند ادامه دار به معرفی و ذکر نتایج تحقیقات انجام شده در مورد آن بپردازیم.
بخش مهندسی عمران دانشگاه شهید باهنر کرمان اولین تجلی گاه جدی ظهور بتن خودتراکم در ایران است.  تحقیقاتی که توسط دانشجویان کارشناسی ارشد و زیر نظر دکتر مقصودی عضو هیئت علمی این بخش صورت گرفته و میگیرد شایان توجه و قابل تحسین است.  در ادامه اولین فصل از این مقوله که به معرفی بتن خودتراکم اختصاص دارد میپردازیم.

ادامه مطلب: بتن خود تراکم و تحقیقات درباره آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 12 آذر 1392 بازدید: 96
پرینت

بتن خود تراکم  ( بتن خود متراکم ) و کاربرد های بتن خود تراکم

•    بتن خود تراکم
•    آزمایش جریان اسلامپ (Slump Flow Test ) برای سنجش تراکم بتن خود تراکم
•    آزمایش لزجت ( Viscosity )
•    آزمایش ظرفیت پرکنندگی (Filling Capacity) در بتن خود تراکم
•    آزمایش نشست سطحی ( Surface Settlement ) برای تعیین مقدار نشت در بتن خود تراکم
•    آزمایش جدایش سنگدانه و ملات ( Segregation Test) راي تعیین میزان جدایش سنگدانه و ملات در بتن خود متراکم
•    آزمایش مقاومت فشاري( Compressive Strength )
•    آزمایش کارایی دو نقطه اي (Two - Point Workability)
•    آزمایش تعیین ثبات سیستم حفره هاي هوا ( Stability Of the Air – Void System )
 
 

ادامه مطلب: بتن خود تراکم ( بتن خود متراکم ) و کاربرد های بتن خود تراکم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بتن
نمایش از 12 آذر 1392 بازدید: 120
پرینت

ویژگی ها وکاربرد بتن خود متراکم  ( S.C.C )

چكيده:

امروزه دربسياری کشورهاي جهان بويژه در اروپا ، آمريکا و ژاپن بتن جديدي با کارايي بسيار بالا که نياز به لرزاندن نداشته و خود بخود متراکم مي‌گردد ساخته شده و در برخي پروژه‌ها اجرا گرديده است. با داشتن کارايي بسيار زياد اين بتن در اجرا، خطر جدايي سنگدانه‌ها و خمير را نداشته و در عين حال از مقاومت زياد و دوام نسبتاً بالايي برخوردار است. استفاده از بتن خودتراکم در سال هاي اخير در اكثر پروژه ها متداول شده است. دليل عمده اين کاربرد وسيع دستيابي به طرح اختلاط يک بتن با رواني زياد است که امکان بتن ريزي در مقاطع با آرماتور زياد را فراهم آورد.

ادامه مطلب: ویژگی ها وکاربرد بتن خود متراکم ( S.C.C )
 

صفحه1 از7

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 90 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید