نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 169
پرینت

نَفت

نَفت خام مایعی غلیظ و افروختنی به‌رنگ قهوه‌ای سیر یا سبز تیره یا سیاه است که در لایه‌های بالایی بخش‌هایی از پوستهٔ کره زمین یافت می‌شود. نفت شامل آمیزه پیچیده‌ای از هیدروکربن‌هایی گوناگون است. بیش‌تر این هیدروکربن‌ها از زنجیرهٔ آلکان هستند؛ ولی ممکن است از دید ظاهر، ترکیب یا خلوص تفاوت‌های زیادی داشته‌باشند.

واژه‌شناسی

ریشهٔ واژهٔ «نفت» از واژهٔ اوستایی «نپتا» گرفته شده‌است. کلدانیان و اعراب آن‌را از زبان مادی گرفته و «نفتا» خوانده‌اند. در برخی منابع قدیمی به صورت «نفط» نیز آمده‌است. در فرانسه نیز «Naphte» گفته می‌شود و پیش از آن تا سال ۱۲۱۳ میلادی «Napte» گفته می‌شد که از واژهٔ لاتین «Naphta» برگرفته شده‌بود. ریشهٔ این کلمه واژه یونانی «Naphtha» به‌معنی روغن شرقی می‌باشد.

کلمهٔ نفت در زبان انگلیسی «پترولیوم» نامیده می‌شود که از دو کلمهٔ «پترا» (معادل یونانی واژهٔ سنگ) و کلمهٔ «اولئوم» (روغن) تشکیل شده‌است.

نفت مایعی است که عمدتاً از دو عنصر آلی هیدروژن و کربن تشکیل شده و دارای مقادیر کم‌تری از عناصر سنگین مانند نیتروژن، اکسیژن و گوگرد می‌باشد و به‌صورت طبیعی در زیر زمین و به‌صورت استثنایی در روی زمین یافت می‌شود.

تاریخچه

اقوام متمدن دوران باستان، به‌ویژه سومری‌ها، آشوری‌ها و بابلی‌ها، در حدود چهارهزار و پانصدسال پیش در سرزمین بین‌النهرین (عراق امروزی) با برخی از مواد نفتی که از دریاچه قیر به‌دست می‌آمد، آشنایی داشتند. آنان از خود قیر به‌عنوان مادهٔ غیرقابل نفوذ برای عایق‌کاری استفاده می‌کردند. رومی‌ها و یونانی‌ها نیز مواد قیری را برای غیرقابل نفوذکردن بدنهٔ کشتی‌ها و همچنین برای روشنایی و گرم‌کردن به کار می‌بردند. در داستان‌ها آمده است که نوح نیز کشتی خود را با قیر پوشاند تا آب به درون آن نفوذ نکند

ادامه مطلب: نَفت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 216
پرینت

 

نفت شیل

نویسنده: محمد حسین نوروزعلی 

تاریخچه نفت شیل

اولین شواهد پیدایش صنعت نفت شیل بصورت پارافین به قرن نوزدهم در اسکاتلند باز می گردد.

نفت شیل یکی از اولین منابع استفاده انسان از معادن نفت بحساب می آید. اولین استفاده به ثبت رسیده از نفت شیل به اوائل قرن چهاردهم در سوئیس و اطریش باز می گردد.پزشک معالج فردریک اول درسال 1596 در خاطرات خود از نفت شیل بعنوان وسیله ای جهت درمان دردها یاد می کند. از نفت شیل در آغاز قرن هفدهم در شهر مادنا واقع در ایتالیا برای روشنائی استفاده شد. دربار انگلستان در سال 1694 امتیاز استخراج قیر و تار از شکل خاصی از سنگ ها را به سه نفر اعطاء نمود. بعدا" محصول بدست آمده بیتون نفت انگلیسی (Betton,s British Oil)نامیده شد وبعنوان داروئی جهت درمان درد بفروش رسید. صنعت استخراج نفت شیل بصورت مدرن درسال های 1830 در فرانسه و در سال های 1840 در اسکاتلند شکل گرفت. از این نقت بعنوان سوخت، روان کننده و مصارف روشنائی در لامپ ها استفاد گردید. انقلاب صنعتی باعث ایجاد تقاضاهای جدیدی برای این محصول در زمینه روشنائی گردید. نفت شیل بعنوان جایگزین مناسبی برای روغن کمیاب و گرانقیمت نهنگ بکار رفت.

تأسیسات استخراخ نفت شیل در اواخرقرن نوزدهم در استرالیا، برزیل، و امریکا ساخته شد. کشورهای چین(منچوری)، استونی، نیوزیلند، افریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد و سوئیس در اوایل قرن بیستم اقدام به تولید نفت شیل نمودند. کشف نفت در خاورمیانه در اواسط قرن بیستم باعث توقف تولید نفت شیل در اغلب این کشورها شد اما استخراج نفت شیل در شمال شرق چین و استونی همچنان تا قرن بیست و یکم ادامه یافت. با افزایش قیمت نفت در آغاز قرن بیست و یکم استخراج نفت شیل در امریکا، چین، استرالیا و اردن از سرگرفته شد. 

ادامه مطلب: نفت شیل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 184
پرینت

تاریخچه استخراج نفت

سابقه اکتشاف نفت در ایران به حدود 4000 سال پیش می‌رسد. ایرانیان باستان به عنوان مواد سوختی و قیراندود کردن کشتی‌ها ، ساختمانها و پشت بامها از این مواد استفاده می کردند. نادر شاه در جنگ با سپاهیان هند قیر را آتش زد و مورد استفاده قرار داد. در بعضی از معابد ایران باستان برای افروختن آتش مقدس از گاز طبیعی استفاده شده و بر اساس یک گزارش تاریخی یک درویش در حوالی باکو چاه نفتی داشته که از فروش آن امرار معاش می‌کرده است.
عکسبرداری هوایی
اگر در منطقه‌ای به وجود نفت مشکوک شوند از آنجا عکسبرداری هوایی می‌کنند تا پستی و بلندیهای سطح زمین را دقیقا منعکس نمایند. آنگاه عکس را به صورت فتوموزائیک درآورده و با دستگاه استریوسکوپ مورد مطالعه قرار می‌دهند.
نقشه برداری عملی
برای گویا کردن عکسهای هوایی نقشه برداری از محل ، توسط اکیپی صورت می‌گیرد. فواصل و اختلاف ارتفاع با دستگاه فاصله یاب یا تئودولیت تعیین می‌شود و بدین ترتیب نقطه به نقطه محل مورد نظر مطالعه می‌شود.
نقشه کشی
اطلاعات بدست آورده را بوسیله دستگاه پانتوگراف در اندازه‌های بزرگتر و یا کوچکتر رسم کرده و همراه با عکسهای هوایی نقشه پانتوگرافی که پستی و بلندیهای سطح زمین را نشان می دهد رسم می کنند.

ادامه مطلب: تاریخچه استخراج نفت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 136
پرینت

آیا اتمام نفت، به معنای پایان آمریکاست؟

نويسنده:رابرت فریمن

 تأمین نفت باثبات و ارزان، یکی از اهداف کلیدی آمریکا در قرن بیستم به شمار می رفته است. در قرن بیستم، دولت آمریکا که با دو گزینه کاهش مصرف و یا استفاده از زور جهت تأمین تقاضای روبه رشد خود روبه رو بود، گزینه دوم را برگزید. نویسنده معتقد است، ایالات متحده که با دارا بودن کمتر از 4% جمعیت دنیا، 26% نفت جهان را مصرف می کند و نرخ رشد مصرف آن با رشدی صعودی همراه بوده است، به سیاست دولتی ارائه شده ای با عنوان «قاپیدن نفت» روی آورد و تنها بدین ترتیب می توان سرنگونی حکومت مصدق در ایران، نفوذ نظامی در عربستان، جنگ های اول و دوم خلیج فارس، حضور در افغانستان و در نهایت، دو دهه حضور آمریکا در خلیج فارس را توجیه کرد.

حیات دولت آمریکا در طول تاریخ، همواره وابسته به خرید نفت ارزان بوده است. در حالی که نفت دنیا در حال اتمام می باشد، راه حل این مشکل کاهش اتکا به نفت در اقتصاد ایالات متحده و یا تداوم استفاده از زور در جهت تأمین ایمن عرضه نفت از سایر نقاط دنیاست.
البته نتایج به دست آمده از هریک از دو گزینه فوق، چندان درخشان نیست، زیرا در صورت انتخاب اولین گزینه، باید به خاطر داشت که این کاهش اتکا چندان ساده نخواهد بود، هر چند می تواند به بقای نظام سیاسی دولت آمریکا و اقتصاد این کشور کمک نماید. همچنین در صورت انتخاب دومین گزینه، مطمئناً اقتصاد آمریکا را ویران می کند و تجارب کوتاه مدت ایالات متحده را در بسط دموکراسی در دنیا خدشه دار می نماید.
با بررسی تحولات اخیر کشور آمریکا، روشن می شود که آنان راه حل دوم را برگزیده اند؛ به طوری که نتایج این گزینه به راحتی قابل مشاهده است. افزایش نجومی بودجه نظامی دولت آمریکا، کسری شدید بودجه ملی و لشکرکشی به نقاط مختلف دنیا، همگی جزو اقداماتی است که آزادی های مدنی کشورهای دنیا را محدود می کند و در تضادی آشکار با شعارهای دموکراسی خواهانه دولت آمریکاست. هر چند باید به خاطر داشت که زمان اندکی برای تغییر این انتخاب باقی مانده است، زیرا نتایج این اقدامات هرگز قابل اجتناب نخواهد بود.

ادامه مطلب: آیا اتمام نفت، به معنای پایان آمریکاست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 160
پرینت

نفت چگونه تشکیل می‌شود؟

ماده نفت از دو عنصر کربن و هیدروژن ترکیب شده است ؛ به همین دلیل آنرا هیدروکربور می نامند . نفت ترکیب شیمیایی خاصی ندارد ؛ زیرا کربن و هیدروژن به گونه های مختلفی با یکدیگر ترکیب می شوند . گاه یک نسبت هیدروژن با یک نسبت کربن ترکیب می شود و یک نوع ماده نفتی بوجود می آید….

گاه مثلاً چهار نسبت هیدروژن با یک نسبت کربن ترکیب می شود و یک نوع ماده نفتی دیگر پدید می آید . بنابر این با ترکیبات مختلف کربن و هیدروژن ، هزاران نوع ماده نفتی ایجاد می شود . در نتیجه ترکیبات گوناگون کربن و هیدروژن ، مواد نفتی جامد ، مایع و گاز بدست می آید. از ترکیب ساده و سبک این دو عنصر ، گازی به نام متان تولید می شود که اصطلاحاً به گاز طبیعی معروف است . این گاز در کره زمین به آسانی یافت می شود و نیازی به ساختن آن در کارخانه های تولید گاز نیست . اگر کربن وهیدروژن بصورت پیچیده تری ترکیب شوند ، ماده سخت و سیاهرنگی به نام تار یا قیر بوجود می آید . این ماده برای ساختن جاده ها مورد استفاده قرار می گیرد . گاهی این دو عنصر به گونه ای ترکیب می شوند که نفت مایع حاصل می شود . ترکیبات مایع از گاز سنگین تر و از جامد سبکترند . بیشتر مردم فکر می کنند که نفت همان ماده ای است که برای سوخت از آن استفاده می کنیم ؛ اما در حقیقت ،کربن و هیدروژن به روشهای گوناگون با یکدیگر ترکیب می شوند و انواع مختلفی از نفت پدید می آورند که هریک از آنها با دیگری کمی تفاوت دارد . سبکترین آنها بنزین است که برای سوخت موتور بکار می رود و سنگینترین آنها گریس و روغن موتور است که برای نرم و روان کردن قسمتهای مختلف ماشین و موتور مورد استفاده قرار می گیرد . در لایه های زیرین زمین ، انواع زیادی از نفت مایع با یکدیگر مخلوط می شوند و ماده درهم و برهمی به نام نفت خام بوجود می آورند . این همان مایعی است که با پمپ از داخل زمین به چاههای نفت کشیده می شود .

ادامه مطلب: نفت چگونه تشکیل می‌شود؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 161
پرینت

نحوه استخراج نفت از زمين

ستخراج نفت :
استخراج نفت به مجموعه عملياتي گفته مي‌شود که در طي آن نفت خام به منظور استحصال و بهره‌برداري از آن، به طرق مختلف از داخل زمين خارج و قابل استفاده مي‌شود. امروزه زمين‌شناسان با استفاده از دستگاه‌هاي لرزه‌نگاري موفق به شناسايي ميادين نفتي شده و تيمهاي حفاري با حفر چاه نفت شرايط را براي شروع فعاليت تيمهاي استخراج نفت و نصب ادوات مخصوص آنها فراهم مي‌آورند.
گاز طبيعي و آب شور در اغلب مخازن نفتي در کنار نفت حضور دارند. تفکيک نفت موجود در مخزن با اين فبيل ناخالصي‌ها يکي از مهمترين بخشهاي فعاليت استخراج‌کنندگان نفت مي‌باشد.
تاريخچه استخراج نفت:
سابقه اکتشاف نفت در ايران به حدود 4000 سال پيش مي‌رسد ايرانيان باستان به عنوان مواد سوختي و قيراندود کردن کشتي‌ها ، ساختمانها و پشت بامها از اين مواد استفاده مي کردند نادر شاه در جنگ با سپاهيان هند قير را آتش زد و مورد استفاده قرار داد در بعضي از معابد ايران باستان براي افروختن آتش مقدس از گاز طبيعي استفاده شده و بر اساس يک گزارش تاريخي يک درويش در حوالي باکو چاه نفتي داشته که از فروش آن امرار معاش مي‌کرده است.

تاسيس شرکت نفت انگلستان و ايران ونگاهي به کارهاي< ويليام ناکس دارسي>:
در سال 1909 تاسيس شرکت نفت انگلستان و ايران در لندن به ثبت داده شد نخستين چاه 26 ماه مه 1908 در عمق کمتر از 400 متر در مسجد سليمان به نفت رسيده بود و متعاقب آن دو چاه ديگر
دارسي براي اکتشاف و استخراج نفت ايران مهندس جورج رينولدز را به ايران فرستاد و در سال 1905 نيز با شرکت انگليسي نفت برمه شريک شد رينولدز که معروف به جرج سر سخت بود بعد از 3 سال حفاري در مسجد سليمان موفق به کشف نفت نشد و بارها توسط دارسي به لندن فرا خوانده شده بود اما او هر بار به بهانه اي حفاري را با سرسختي ادامه ميداد سر انجام روزي که آخرين نامه دارسي به دست او رسيد و او را به شدت توبيخ کرده که: "چرا از دستور اطاعت نميکني و پول و سرمايه را بيش از اين خودسرانه هدر ميدهي وميبايستي به سرعت خود را به لندن معرفي کني" اما باز ربنولدز علي رغم دستور دارسي يک روز ديگر به حفاري ادامه داد تا سر انجام به نفت رسيد.

ادامه مطلب: نحوه استخراج نفت از زمين
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 149
پرینت

نفت ، طلای سیاه

همانطورکه می دانیم منابع نفتی موجود در کشورهای ایــران ، عــربستــان ، عــراق و کــویت محدود می باشد.این مطلب زمانی علنی تر شد که یکی از معتبر ترین شرکتهای نفتی جهان، شل،اعلام نمود: با روند فزاینده استخراج نفت و گاز در جهان ، تنها ۸۰ سال دیگر منابع نفتی جهت استخراج در زمین موجود می باشد. پس از آن مرکز مطالعات زمین شناسی ایالات متحده در سال ۲۰۰۰ اعلام نمود که تا کنون حدود ۲۳%۰ از ذخایر نفت و گاز جهان مورد بهره برداری قرار گرفته و به مصرف رسیده است. همچنین حدود ۴۶% دیگر باید مورد اکتشاف قرار گیرد و فقط ۲۹% از این منابع تا کنون به طور قطع کشف شده اند که با توجه به مصرف روزانه نفت و گاز در جهان (حدود ۷۹ میلیون بشکه در روز) این منابع به سختی می توانند تا ۳۱ سال آینده سوخت جهان را تا مین کنند.

از سوی دیگر اغلب کارشناسان محیط زیست معتقدند آلودگی ناشی از مصرف نفت بالا بوده بطوریکه از ابتدای استخراج نفت تا آخرین لحظه مصرف ، موجب آلودگی دریا ، زمین و هوا می شود. به دلیل وجود این آلودگی ها متخصصان در فکر جست و جوی سوخت های جایگزین برای نفت پرداخته اند تا از این طریق آلودگی ها را به حداقل برسانند. نتیجه آنکه سوخت هایی از قبیل گاز طبیعی فشرده (CNG) گاز طبیعی مایع (LNG )،الکتریسیته،دیزل طبیعی، هیدروژن ،اتانول ، متانول ، پروپان و انرژی خورشیدی ، با توجه به مزیت هایی که نسبت به نفت دارند، تا کنون توانسته اند نظر کارشناسان را به خود جلب کنند. در اینصورت بدیهی است که طی سال های آتی وابستگی کشورهای مصرف کننده نفت خاورمیانه مانند آمریکا ، ژاپن ، انگلیس ، آلمان و... به نفت تا حدودی کاهش یابد.

ادامه مطلب: نفت ، طلای سیاه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 191
پرینت

مقاله در مورد نفت

بازيافت ثانويه: مقدار نفتي كه اضافه بر بازيافت اوليه به كمك تزريق سيال (گاز و آب) قابل توليد خواهد بود بازيافت (ذخيره) ثانويه گفته مي شود. مقدار نفتي كه از بازدهي ثانويه بدست خواهد آمد بستگي به مكانيسم توليد اوليه، طبيعت سنگ مخزن، گستردگي شكافها، زمان تزريق و نوع سيالات قابل تزريق دارد.

ضريب بازيافت: ميزان بازيافت هر ميدان نسبت به نفت خام در جاي اوليه مي باشد. ضريب بازيافت ميدانهاي نفتي به شرايط فيزيكي سنگ مخزن، نوع سيال، فشار، درجه حرارت، مكانيسم طبيعي توليد و نحوه بهره برداري در طول زمان بستگي دارد. به طور كلي ضريب بازيافت اوليه ميادين نفتي بين 5 تا 25 درصد ذخيره در جاي اوليه آنها مي باشد ولي با بكار گيري روشهاي جديد در بيشتر موارد ميزان بازيافت ميادين به بيش از 50 درصد افزايش يافته است. در حال حاضر ميانگين بازيافت مخازن ايران بين 17 تا 25 درصد گزارش شده است.

تزريق سيال: به منظور افزايش ضريب بازيافت نهائي هر ميدان و همچنين جلوگيري از افت فشار و افزايش فشار، تزريق سيال در مخازن نفتي صورت مي پذيرد. در گذشته به دليل عدم بهره برداري صحيح از ميادين نفتي كشور، فشار مخازن كاهش يافته كه اين امر باعث هرز روي نفت خام و در نتيجه كاهش ميزان بازدهي نفت خام گرديده است.

ادامه مطلب: مقاله در مورد نفت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 147
پرینت

تاریخچه ای درباره ی نفت ایران

صنعت نفت ایران از مهم‌ترین صنایع این کشور است. در سال ۲۰۰۰ (م.)، ایران چهارمین تولید کننده نفت خام جهان بود. ذخایر عظیم نفت در ایران، خلیج فارس، عراق، کویت، عربستان سعودی، قراردارد. حدود ۷۵ درصد از کل منابع نفت موجود جهان در خاورمیانه قراردارد پژوهش انجام شده با عنوان «نفت و یارانه‌های نفتی در اقتصاد ایران» نشان می‌دهد یارانه‌های پرداختی به سوخت در سال ۸۵ هزینه‌ای معادل ۳۸ هزار و ۷۸۸ میلیارد تومان (معادل ۸۹۹/۴۲ میلیارد دلار) را به اقتصاد ملی ایران تحمیل کرده‌است.

1. پیشینه
حمل اولین لوله نفت ایران در خوزستان. 1911اولین بار در سال ۱۹۰۱م/۱۲۸۰ش امتیاز بهره‏برداری از نفت ایران به یکی از اتباع انگلیسی به نام دارسی واگذار شد. این امتیاز که به «قرارداد دارسی» معروف است در اوایل کار از سوی طرفین قرارداد چندان جدی تلقی نشد و حتی پس از چند سال که از اقدامات بی‏نتیجه اکتشافی آن می‏گذشت امتیازداران درصدد برآمدند از ادامه کار صرفنظر کنند. اما بر اثر مساعدت و جسارت برخی از مدیران و مهندسان دارسی، پس از تلاشهای گسترده سرانجام در سال ۱۹۰۸م/ ۱۲۸۷ش در منطقه مسجدسلیمان یکی از چاهها به نفت رسید و این آغاز تحولی جدید در عرصه سیاسی، اقتصادی ایران و حتی جهان شد. پس از آن صاحبان امتیاز با قاطعیت بیشتری عملیات اکتشافی خود را ادامه دادند و با کشفیات جدید نفت سرمایه‏گذاریهای گسترده‏تری در این باره ضرورت یافت. نفت ایران هنگامی اهمیت بیشتری پیدا کرد که دولت انگلستان در پی محاسبات کارشناسان اقتصادی - سیاسی این کشور درصدد برآمد به طور مستقیم‏تری در این پروژه عظیم مشارکت نماید و آن خرید سهام دارسی بود این هدف تا جنگ جهانی اول حاصل شد و پس از آن دولت انگلستان خود مالک بی‌رقیب منابع نفتی عظیم ایران در بخش‌های جنوب و جنوب شرقی شد.

ادامه مطلب: تاریخچه ای درباره ی نفت ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 155
پرینت

همه چیز در باره ی نفت

نفت چيست ؟

● نفت :
نفت مخلوطي است از هيدروکربن هاي جامد و به صورت مايع و گاز که از تجزيه شدن پيکر مرده جانداران تک سلولي به وجود مي آيد .
روش هاي بسيار پيشرفته اي از قبيل لرزه اندازي و شکل برداري با اقمار مصنوعي براي رديابي نفت به کار ميرود.
● مراحل تصفيه نفت :
عمليات تصفيه نفت عبارت است از تقطير نفت خام به منظور تجزيه مواد مشکله آن .
عمل تقطير بطور مداوم انجام ميشود . يعني اينکه مستمر نفت خام داغ وارد قسمت پائين ستون مي شود و مواد مختلف هر کدام در سطح مناسب ( از بالا تا پائين ) خود به خارج جريان مي يابد.
در اين تقطير سازي موادي سبک که به آنها ماده گاز پالايشگاهي نام دارد به صورت بخار ميماند و براي سوختن در پالايشگاه به کار ميرود و عبارتند از :
گاز نفت مداي LGP)) ، گازولين ( بنزين ) و مهمترين آنها نفت است که در صنايع شيميايي است ، و مواد سنگين ترين وجود دارد که کروسين را مي توان نام برد و گازوئيل که براي تامين گرما به عنوان سوخت ديزلي بکار مي رود .
صنايع پتروشيمي علم شيمي و صنعت پتروشيمي در پرتو فعاليت ها و بالندگي مغزها ي متفکري که عامل همه پيشرفتها و دستاوردهاي جوامع بشري است . بيش از چند دهه از پيدايش صنعت پتروشيمي در جهان نمي گذرد .
● تعريف کلمه اي پتروشيمي :
واژه پتروشيمي از دو کلمه پترون و شيمي ترکيب شد و معني لغوي آن مواد شيميائي حاصل از نفت است .
به طور کلي مواد پتروشيمي ، آن گروه از محصولات شيميائي است .
▪ محصولات پتروشيمي صنايع پتروشيمي را مي توان به سه دسته مشخص تقسيم کرد:

ادامه مطلب: همه چیز در باره ی نفت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 151
پرینت

نقش نفت در اقتصاد سیاسی ایران

 درآمدهای نفتی ایران به عنوان یک متغیر مستقل نقش اساسی در اقتصاد سیاسی ایران در طول هشتاد سال گذشته بازی کرده است. این درآمدها عامل اساسی برای سرمایه گذاری در زیر ساختهای اقتصادی کشور بوده است. از لحاظ تاریخی جدا از رقابتهای بین المللی برای دستیابی و حفظ امتیاز بهره برداری از این منبع عظیم که نظام سیاسی ایران را تحت تاثیر قرار می داد تخصیص و توزیع این درآمدها که دراختیار دولت خودکامه قبل از انقلاب بود مشکلات و بحرانهای اقتصادی اجتماعی شدیدی فراهم می آورد که تورم. عدم کارایی و مصرف گرایی افراطی از خصوصیات آن بود. بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی درآمدهای نفتی پشتوانه مالی بسیار محکمی برای اجرای سیاستهای داخلی و خارجی دولت بوده اند. قبل از اینکه تاثیر رانت نفتی برسیستم اقتصادی و سیاسی ایران بررسی شود لازم است که رانت و خصوصیات اقتصاد رانتی تعریف شود و سپس زمینداری دولتی (مالکیت زمین توسط دولت) و اهمیت یافتن رانت نفتی نسبت به رانت زمین تشریح گردد. 

ادامه مطلب: نقش نفت در اقتصاد سیاسی ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 131
پرینت

نفت وملي شدنش

نويسنده:حميد سعادت

 مصطفي فاتح (متوفي 1356) در مقام يكي از مديران نفتي با روايت شرايط اجتماعي ايران در دوره پهلوي، اين‌بار وارد بحث از ملي شدن نفت در ايران مي شود. نقل ديدگاه هاي مرحوم فاتح به معناي همسويي يا تاييد نيست.

نفت وملي شدنش
امروز براي همه كس واضح و آشكار است كه بدون نفت خاورميانه پيشرفت صنايع اروپا و بخصوص تجديد سلاح كشورهاي عضو سازمان آتلانتيك به سهولت مقدور نيست. حتي اگر چرخ‌هاي صنعتي اروپا با زغال سنگ گردش كند چرخ‌هاي ماشين جنگ كه تماماً محتاج به نفت مي‌باشد بدون نفت متوقف خواهد شد. پس از سال 1950 ثابت شد كه هرگونه اختلافي كه درصدور نفت خاورميانه به اروپا روي دهد موجب فلج شدن صنايع اروپا خواهد بود و ديگر جاي شبهه براي كسي نمانده است كه صنايع اروپا چه در زمان صلح و چه در ايام جنگ محتاج به نفت خاورميانه خواهد بود.
مصرف نفت ايالات متحدة آمريكا روز به روز در تزايد است و احتمال قوي مي‌رود كه تا ده بيست سال ديگر به اندازه‌اي مصرف آن افزايش يابد كه آمريكا مجبور به وارد كردن اقلاً نصف مصرف خود باشد. آمريكائيان آينده را در نظر داشته و اكنون سعي مي‌كنند كه صادرات نفت را از كشور خود قطع كنند و ذخاير خود را براي آينده و روزهاي مبادا محفوظ دارند. اين است كه حاضر شده‌اند شركتهاي نفت آمريكا را تشويق نمايند تا نفت خاورميانه را استخراج كرده و به اروپا برسانند.

ادامه مطلب: نفت وملي شدنش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 116
پرینت

استخراج نفت به روش میکروبی

 استخرج نفت به روش میکروبی( mEOR ) یک تکنولوژِ بیولوژیکی است که متشکل از دستکاری نقش یا ساختار محیطهای میکروبی در مخازن نفت است. هدف اصلی و عمده ( mEOR ) ، بهبود استخراج نفت مدفون شده در منافذ و حفرات ضمن افزایش سود اقتصادی است . ( mEOR )، تکنولوژی استخراج نفت از زمین که باعث استخراج نفت باقی مانده در مخازن شده و عمر مخازن نفتی را افزایش می دهد . ( mEOR ) یک علم چند بعدی (چندگانه) است که شاخه هایی چون زمین شناسی، شیمی ، میکروبیولوژی ، مکانیک سیال، مهندسی نفت ، مهندسی محیط زیست و مهندسی شیمی را در بر دارد . پروسه میکروبی در تکنولوژی ( mEOR ) را می توان مطابق با مشکل تولید نفت در زمین طبقه بندی کرد: 

1) تمیز کردن سوراخ ها و حفرات چاه باعث از بین رفتن و خروج گل و لای و دیگر نخاله هایی می شود که کانال هایی که محل عبور جریان نفت است را مسدود نموده اند
2) تحریک چاه باعث بهبود جریان نفت از مجراها و کانال ها بدرون منافذ و حفرات چاه می شود.
3) سیلاب ها ، فعالیت میکروب ها را با تزریق میکروب ها و گاهی اوقات مواد مغذی و املاح افزایش می دهند . از نقطه نظر مهندسی، ( mEOR ) سیستمی است که تحت الشعاع مخزن، میکروب ها ، مواد معدنی و املاح و پروتکل تزریق چاه قرار گرفته است.

ادامه مطلب: استخراج نفت به روش میکروبی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين شناسي نفت
نمایش از 22 فروردين 1394 بازدید: 120
پرینت

مخازن نفتي و گازي مشترک ايران با کشورهاي همسايه

نويسنده: بهروز اسرافيلي ديزجي

 غني بودن حوضه زاگرس از ساختارهاي حاوي هيدروکربور در منطقه خاورميانه موجب شده است که تعدادي از مخازن نفتي و گازي اين منطقه به طور مشترک در بين کشورها واقع گردد. اين مخازن به لحاظ زمين‌شناسي يکپارچه بوده ولي از لحاظ مالکيت اشتراکي است. رقابت بين کشورهاي همسايه موجب شده است که اين مخازن مرزي نسبت به مخازن درون کشور در اولويت بهره‌برداري قرار گيرد. علاوه بر اين بزرگترين مخازن گازي و نفتي ايران در مرزهاي سياسي واقع شده‌اند. لذا شناخت بيشتر از اين مخازن موجب بهره‌برداري بهتري از آنها خواهد شد. 

مخازن هيدروکربوري مشترک

کشور ما با کشورهاي همسايه يعني عراق، کويت، عربستان، قطر، امارات و عمان داراي مخازن اشتراکي است. حداقل 15 مخزن در اين ارتباط وجود دارند. اين در حالي است که امکان مشترک بودن تعدادي ديگر از مخازن در هاله‌اي از ابهام واقع شده است. مخازن مشترک خشکي ايران با کشور عراق مي‌باشد. در طول مرز مشترک ايران و عراق 5 مخزن نفتي نفت شهر (سابقاً نفت شاه)، دهلران، پايدار غرب، آزادگان و يادآوران (سابقاً حسينيه ـ كوشك) وجود دارد. هم اكنون ميادين دهلران، پايدار غرب و نفت شهر در حال توليد بوده و دو ميدان يادآوران و آزادگان نيز در مراحل مختلف توسعه قرار دارند. ادامه ميدان نفت شهر در عراق با نام ميدان «نفت‌خانه» معروف است.

ادامه مطلب: مخازن نفتي و گازي مشترک ايران با کشورهاي همسايه
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 111 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید