نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 59
پرینت

محیطهای دریایی ( Marine environments )

خصوصیات محیطهای دریایی
• وجود فسیلهای جانوری و گیاهی متعدد و گوناگون.
• عدم وجود ساختمانهای خروجی (Emersion structures) جز در مورد جزر و مدی یا اینترتایدان (Intertidal Zone)
• وجود شوری قدیمی همیشگی (پایدار جز در مناطق کولابی و مردابی)
• وجود رسوبات شیمیایی و بیوشیمیایی (مخصوصا کربناته) که بیشتر از رسوبات آواری و تخریبی هستند.
• وجود پیوستگی افقی لایه‌ها در زیر توده وسیع و دائمی آب.
• وجود واحدهای رسوبی عموما کم عمق ، فراوانتر بودن چینه بندی‌های متقاطع (Cross bedding) صفحه‌ای و افقی نسبت به انواع انحنادار و مقعر.
• فقدان تقریبا کامل رنگ قرمز در رابطه با اکسیدهای آهن موجود در محیط به استثنای رسوبات قرمز رنگ گلی (Red clay) و رادیولاریت‌های مربوط به اعماق بیشتر از رسوبگذاری کربنات کلسیم.
• رخساره‌های محیط دریایی (Marin Facies) : شناسایی رخساره‌های دریایی مستلزم شناخت محیطهای مختلف تشکیل آنها در دریاهاست.


اساس تقسیم بندی محیطهای دریایی 

ادامه مطلب: محیطهای دریایی ( Marine environments )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 53
پرینت

زمين شناسي ساختماني

 فصل اول - ساختمان های گنبدی

بطور کلی ، ساخت های گنبدی را می توان بعنوان ساختهایی تعریف کرد که در نتیجه نیرو های قائمی – که از پائین به بالا اثر می کنند – تشکیل می شوند . بدیهی است که در اینجا ، مقصود آن دسته از ساختمان های گنبدی شکلی است که تشکیل انها ، غیر از عوامل تکتونیکی بوده است و از جمله مهم ترین انها ، می توان گنبد های نمکی را نام برد . مقطع این ساختمانها دایره ای است و در مواردی که محیط اطراف انها متجانس نباشد ، میدان تنش حاصله نیز متجانس نبوده و ممکن است مقاطع انها غیر دایره ای باشد . در مجموع می توان گفت که این ساختمانها زمانی تشکیل می شوند که در زیر طبقات ناحیه ای ، لایه ای که خاصیت تغییر شکل پلاستیک عالی دارد که ( مثل نمک ، گچ و بعضی انواع رس ها) موجود است . هرگاه این طبقه پلاستیک ، به علتی تحت فشار واقع شود ، به علت وضعیت خمیری ، این فشار را به حالت هیدرواستاتیک به تمام نقاط منتقل می کند و در حالتی که در قسمتی از لایه ها نقطه موجود باشد . به سمت بالا حرکت کرده و ساخت گنبدی را بوجود می اورد . عامل تنش متفاوت است و در مورد نمک ، اختلاف وزن مخصوص قابل توجه بین نمک و سنگهای اطراف سبب حرکت نمک به سمت بالا می شود .

ادامه مطلب: زمين شناسي ساختماني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 57
پرینت

کودکی نظریه‌ی تکتونیک صفحه‌ای

 ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

 یک قرن پیش، آلفرد وگنر، دانشمند آلمانی، فرضیه‌ی اشتقاق و رانش قاره‌های زمین را ارائه کرد که پس از ده‌ها سال تردید و امتناع از سوی زمین شناسان و زمین فیزیک دانان سرانجام در دهه‌ی 1960 میلادی به صورت نظریه‌ی تکتونیک صفحه‌ای تبیین و تثبیت شد. این، انقلابی بزرگ در تاریخ دانش زمین به شمار می‌آید.

بزرگ‌ترین مشکل در زمین شناسی همواره مسأله‌ی مقیاس بوده است. هیچ شیء دیگری در عالم (به جز روان آدمی) سلطه‌ای هم سنگ تسلط زمین بر حواس ما ندارد. اگر بشر از فضای بیرون بر زمین فرود می‌آمد، شاید مطالعه‌ی تمام کره‌ی زمین و آغازیدن با بزرگ‌ترین عوارض توپوگرافیکی و سپس تنگ‌تر کردن مقیاس آسان‌تر می‌بود. نقشه کشی زمین شناختی دویست سال طول کشید تا برخی از نوابغ بشر که برای جهان نگر بودن آمادگی داشتند توانستند اطلاعات یک کتاب خانه‌ی کامل را به صورت یک نظریه‌ی جهانی ساده در آورند که چگونگی تحولات پوسته‌ی بیرونی زمین در گذر زمان را شرح دهد. این نظریه که نظریه‌ی تکتونیک صفحه‌ای نامیده می‌شود تنها کم‌تر از نیم قرن قدمت دارد، ولی مستقیماً از نظریه‌ای قبلی به نام نظریه‌ی رانش قاره‌ای زاییده شده است.

ادامه مطلب: کودکی نظریه‌ی تکتونیک صفحه‌ای
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 53
پرینت

واحدهای زمین شناختی و ساختمانی ایران

وضع پیچیده ساختمانی رسوبی فعلی ایران ، معرف این واقعیت است که بخش های مختلف ایران در طول زمان، ویژگی های زمین شناسی متفاوتی نسبت به هم پیدا کرده و از هم متمایز شده است. بخش هایی که حوادث زمین شناسی مشابهی را پشت سرگذاشته اندة، در یک گروه قرار داده و به این ترتیب آنها به مناطق یا زون هایی تقسیم شده اند که هر یک با اختصاصات ویژه ای مشخص می شود. اگر چه در پرکامبرین ، ایران ساختار زمین شناسی ساده و تقریبا یکنواختی داشت ولی بعدها در نتیجه عملکرد عوامل زیر:

1-قطعه قطعه شدن پی سنگ پرکامبرین ایران در امتداد گسل های بزرگ و عمیق

2-حرکت متفاوت قطعات نسبت به هم، در جهت قائم یا افقی

3-شکل قطعات و نحوه حرکت آنها نسبت به هم

4-ایجاد محیطهای رسوبی با شکل، ابعاد و سن متفاوت

5-عملکرد نیروهای که طی دوران های زمین شناسی در جهات متفاوت و با شدت مختلف، ایران را تحت تاثیر قرار داده اند (از آن جمله، حرکات آفریقا نسبت به آسیا، عربستان نسبت به ایران، هند نسبت به آسیا و...)

مناطقی با ساختمان و سرگذشت زمین شناسی متفاوت به وجود آمد. لذا با در نظر گرفتن عوامل فوق، موارد زیر در تقسیم بندی در نظر گرفته شد:

ادامه مطلب: واحدهای زمین شناختی و ساختمانی ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 57
پرینت

تکتونیک ایران 

تکامل پوسته زمین ایران و حرکات کوهزایی:
اطلاعات درباره موقعیت و وضعیت اولیه زمین ایران بسیار ناچیز است. در 7/1 میلیارد سال قبل، بر اثر حادثه هودسونین و ایجاد یک ریفتعظیم بین قاره ای، تنها قاره آن زمان، یعنی پانگه آ(Pangea)، به دو ابرقاره با مساحت تقریبا مساوی تقسیم شد، یکی در شمال به نام لورازیا و دیگر در جنوب به نام گندوانا ، که بین آنها دریایی به نام پروتو تیتس وجود داشت.

شواهد زمین شناسی و داده های پالئومانتیسم نشان می دهند که ایران لااقل تا دونین فوقانی، جزئی از قاره گندوانا به حساب می آمد و در شمال شرقی قاره گندوانا، بین عربستان ، سومالی ، هندوستان و چین قرار داشت و طی کربونیفر، از محل اولیه خود دور و احتمالا در تریاس میانی، به قاره شمالی پیوست.


ادامه مطلب: تکتونیک ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 52
پرینت

زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک

-مفهوم و دامنه ی علم زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک

قبل از تعریف زمین شناسی ساختمانی لازم است اجزای آن تعریف شود. واژه ی ساختار،ساخت یا ساختمان، یعنی آنچه ساخته یا بنا شده است. زمین شناسان ساختمانی این واژه را برای قسمتی از زمین که به وسیله دگرشکلی،یعنی بر اثر عملکرد نیرو در سطح یا درون پوسته زمین تغییر شکل یا حالت داده است، به کار می برند. ساختار شامل یک آرایش هندسی از صفحات، خطوط،سطوح،توده های سنگی و غیره است.شکل و جهت یافتگی حاصل از این آرایش بازتابی از عملکرد بین نیروی تغییر شکل دهنده و توده سنگ اولیه است. زمین شنای ساختمانی،درباره ساختمان سنگها،تغییر شکل و موقعیت هندسی ساختهای به وجود آمده در سنگها بحث می کند. پس این شاخه از علوم زمین،عمد تا درباره شکل هندسی و مشخصات ظاهری ساختمانهای مختلف زمین، مانند لایه ها، چین ها ، گسلها، گنبدهای نمکی، خطواره هاو ... و سازو کار تشکیل دهنده آنها بحث می کند.

بررسی هندسه ساختار(تعیین ارتباط اجزای سنگ یا ساخت قبل و بعد از تغییر شکل)، اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابر این برای دستیابی به این هدف باید فرآیند تغییر شکل یا تغییر ظاهر مجموعه ی سنگی (دگر شکلی) مورد مطالعه قرار گیرد. فرآیند دگر شکلی مسئول شکل گیری ساختارهای زمین شناسی است.

زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک

ادامه مطلب: زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 45
پرینت


فرسایش بادی و توسعه بیابان

باد مانند آبهای جاری ، ولی به مقاس کوچکتر ، شکل سطح زمین را تغییر می‌دهد. این عمل ، به خصوص در مناطق خشک و صحرایی که تغییر سریع دمای هوا موجب تشکیل بادهای قوی و دایمی می‌شود. شدت بیشتری دارد تغییر شکل سطح زمین بوسیله باد طی سه مرحله فرسایش ، حمل و رسوبگذاری انجام می‌شود.

فرسایش سطح زمین توسط باد
فرسایش بادی به دو صورت در "روبش باد درونی " و "سایش" است. در جاهایی از سطح زمین که پوشیده از ذرات ریز و ناپیوسته و عاری از رطوبت و پوشش گیاهی است، جریان هوا می‌تواند ذرات را با خود حمل کند. باد بردگی تا رسیدن به سطح ایستایی ادامه می‌یابد. در جاهایی که زمین از ذرات ریز (لای و ماسه) و درشت (شن و قلوه سنگ) درست شده است، باد بطور انتخابی ذرات ریز را حمل می‌کند و ذرات درشت به تدریج به صورت پوشش ممتدی در می‌آیند که اصطلاحا "سنگفرش بیابان" نامیده می‌شود.

این پوشش از فرسایش بیشتر سطح زمین توسط باد و جلوگیری می‌کند. ذراتی که بوسیله باد حمل می‌شوند پس از برخورد به موانعی که بر سر راه آنها قرار دارند، موجب سایش سطح آنها می‌شوند. قطعات و تکه سنگهای پراکنده ، بیرون زدگیها و حتی موانع مصنوعی از قبیل ساختمانها، دیوارها، تیرهای برق یا تلفن ممکن است در معرض سایش بادی قرار گیرند. سایش معمولا بر اث برخورد ذراتی که نزدیک سطح زمین حرکت می‌کنند، انجام می‌گیرد.

ادامه مطلب: فرسایش بادی و توسعه بیابان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 52
پرینت

رابطه زمین شناسی ساختمانی با سایر علوم

  1- سنگ شناسی علمی ( petrology ) : این شاخه از علوم زمین ارتباط نزدیکی با زمین شناسی ساختمانی دارد، مخصوصا تغییر شکلهایی که در اعماق با تبلور مجدد ( Recrystallization ) یا دگرگونی سنگها همراه است.

2-رسوب شناسی ( Sedimentology ) : رسوب شناسی و رسوب گذاری ( Sedimentation ) از رخدادهای تکتونیکی شواهد و مدارک زیادی ارائه می نمایند، زیرا تغییر شرایط ته نشینی و انباشته شدن رسوبات با با تغییر شکل حوضه های رسوبی ( Stratigraphy ) حاصل می گردد.

3-چینه شناسی ( Stratigraphy ): وضعیت تکتونیک منطقه را نمی توان بدون دانستن اطلاعاتی درباره چینه شناسی آن ناحیه روشن کرد.

4-ریخت شناسی ( Geomorphology ): ریخت شناسی در نواحی که تحت تاثیر تکتونیک جدید (Neotectonics) قرار گرفته است، دارای اهمیت زیادی است. به علاوه بعضی از تغییر شکل ها خود به تکامل و تحول مورفولوژی بستگی دارد که موضوع علم مورفوتکتونیک ( Morphotectonics) است.

ادامه مطلب: رابطه زمین شناسی ساختمانی با سایر علوم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 43
پرینت

بررسی ساختمانهای زمین شناسی

ساختمانهای زمین شناسی را از نقطه نظرهای مختلف می توان مورد توجه قرار داد:

1-بررسی براساس وضعیت هندسی : در این نوع تقسیم بندی، ساختمانهای مختلف زمین از نظر شکل هندسی مورد توجه قرار گرفته و به انواع چین، گسله و ... تقسیم می شوند.

2-بررسی از نقطه نظر سینماتیکی : در این بررسی، اشکال مختلف زمین شناسی، از نقطه نظر نحوه حرکات پوسته زمین، که منجر به ایجاد ساختمان مزبور شده است، مورد بررسی قرار می گیرند.

ادامه مطلب: بررسی ساختمانهای زمین شناسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 48
پرینت

اشکال حاصل از فرسایش و رسوبگذاری رودخانه

   مقدمه
اشکالی که بر اثر فرسایش و رسوبگذاری در طول مسیر یک رود گذارده می‌شود، بسیار متنوع است. از آن جمله می‌توان « آبشار » ، « تندآب » ، « گودالهای بستر رود » ، « دشت سیلابی » ، « پادگانه‌های آبرفتی » ، « مئاندر » ، « دریاچه هلالی » ، « دلتا » ، « خلیج دهانه‌ای » و « دره‌های مدفون شده » را نام برد.

بطور کلی در ابتدای پیدایش رودخانه فرسایش قائم آن زیاد است و به علاوه ظرفیت حمل رودخانه بیش از مقدار موادی است که در اختیارش قرار می‌گیرد. ولی به تدریج بار رسوبی رودخانه افزایش می‌یابد تا جایی که مقدار موادی که دریافت و حمل می‌کند، در حد ظرفیتش خواهد بود. در این حال دوره فرسایش قائم و سریع رودخانه به پایان می‌رسد و فرسایش آن بیشتر از نوع جانبی می‌شود. رودخانه را در چنین وضعی اصطلاحا رودخانه در حال تعادل می‌گویند. نیمرخ طولی یک رودخانه در حال تعادل مقعر است و شیب آن از بالارود به طرف پایین‌رود کاهش می‌یابد. بطوری که در نزدیک دهانه به سطح افقی مماس می‌شود.

چنانچه گفته شد فرسایش قائم بستر رودخانه تا سطح خاصی ادامه می‌یابد و پائین‌تر از آن دیگر رودخانه قادر به حفر بستر خود نیست. به چنین سطحی اصطلاحا « سطح مبنا » می‌گویند.

ادامه مطلب: اشکال حاصل از فرسایش و رسوبگذاری رودخانه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 81
پرینت

مقاطع میکروسکوپی در زمین شناسی

  مقاطع زمین شناسی
برای مطالعه سنگها و کانیها چهار نوع مقطع تهیه می‌شود:


    مقاطع نازک
    مقاطع صیقلی
    مقاطع دوکاره
    مقاطع فلوئید اینکلوژون
    لامل: که بطور استاندارد ابعاد (mm 48×28) دارند، ولی لاملهایی به ابعاد (mm 42×24) و همچنین (mm 75×25) نیز کاربرد دارند. ضخامت لاملها معمولا 1mm می‌باشد. از بین این مقاطع ، مقاطع نازک و صیقلی بیشتر کاربرد دارد.

وسایل و لوازم لازم برای مقطع زنی

    دستگاه برش
    دستگاه ساب
    پودر کروندم با مشهای متفاوت
    چسب (صمغ کانادا ، اپوکسی ، پلی‌استر) که از بین این چسبها ، صمغ کانادا بیشترین کاربرد را دارا می‌باشد.

مقاطع نازک

ادامه مطلب: مقاطع میکروسکوپی در زمین شناسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 49
پرینت

مفهوم چین‌ها

هنگامی که یک سطح اولیه بر اثر دگردیسی ، خمیده و یا منحنی می‌شود ساختاری به نام چین تولید می‌شود. شکستگیها از دگردیسی شکننده سنگها به وجود می‌آید که موجب شکستن کامل آنها در طول سطوح مجزا می‌شود، اما چین‌ها نمایش دگردیسی « شکل‌پذیر » سنگها است که تغییرات تدریجی اما پیوسته‌تری را در وضعیت فضایی و درونی تولید می‌کند، به گونه‌ای که سنگ خود را با دگردیسی سازگار می‌کند. چنین دگردیسی با نفوذتر از تغییر شکلی است که موجب گسلش می‌شود.

اجزای چین‌ها

    یال چین :
    دو طرف یک چین‌ را یالهای چین یا پهلوهای چین گویند.

    لولای چین :
    نقطه انحنای بیشینه سطح چین‌ها را لولا می‌گویند.

    خط لولا :
    خطی که در امتداد آن خط چین دارای بیشترین انحنا می‌باشد.

    سطح محوری :
    سطح محوری یک چین سطحی فرضی است که چین را تا حدی به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند.

    محور چین:
    محور چین عبارتست از فصل مشترک سطح محوری با سطح طبقه.

    خط‌الرأس :
    خط‌الراس یا کریست ، عبارت از خطی است که در امتداد بلندترین نقاط یک چین رسم می‌شود.

    خط‌القعر :
    خط‌القعر ، تراف خطی است که می‌توان در پایین‌ترین قسمت یک چین رسم کرد.

    زاویه میان یالی :
    کوچکترین زاویه‌ای را که به وسیله یالهای یک چین ساخته می‌شود، زاویه میان یالی یا زاویه چین می‌نامند.

    پلانژ چین :
    زاویه‌ای را که محور چین با افق می‌سازد، پلانژ چین می‌نامند.

ادامه مطلب: مفهوم چین‌ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 67
پرینت

حرکات کوهزایی

واژه کوهزایی (Orogenesis) ، اولین بار توسط زمین ‌شناس آمریکایی (ج.ک. گیلبرت) در سال 1890 میلادی برای توصیف فرآیند کوهسازی پیشنهاد شد. پیشوند oro در زمین شناسی به معنای کوهستان است. و به حرکاتی از پوسته جامد زمین که نواحی نسبتا محدودی را شامل شده ولی در این نواحی در زمان نسبتا کوتاهی شدیدا اثر کرده و ساختمانهای زمین ‌شناسی جدیدی نیز تولید می‌کنند حرکات کوهزایی گویند.

دید کلی
حرکات کوهزایی سبب ایجاد کوهستانها و پیدایش سلسله جبالها شده است و از طرف دیگر نیروهای داخلی ، فعالیتهای دیگری در زمین داشته و باعث بوجود آمدن پدیده‌های مختلفی از قبیل آتشفشان ، چین ، زمین لرزه ، گسل ، دگر شیبی و بالاخره درز و شکاف می‌گردند. همانطوری که می‌دانیم پوسته زمین از تعدادی صفحه تشکیل شده است که این صفحات بر روی آستنوسفر که حالت خمیری و پلاستیکی دارد قرار دارند. صفحات به دلیل وجود حرکات کنوکسیونی در داخل گوشته زمین در حال حرکت هستند. مرز این صفحات ممکن است به صورت همگرا ، واگرا و یا امتداد لغز باشد. در مرز صفحات همگرا دو صفحه به یکدیگر برخورد می‌کنند و در واگرا دو صفحه از همدیگر دور می‌شوند.

واژه کوهزایی (Orogenesis) ، اولین بار توسط زمین ‌شناس آمریکایی (ج.ک. گیلبرت) در سال 1890 میلادی برای توصیف فرآیند کوهسازی پیشنهاد شد. پیشوند oro در زمین شناسی به معنای کوهستان است. و به حرکاتی از پوسته جامد زمین که نواحی نسبتا محدودی را شامل شده ولی در این نواحی در زمان نسبتا کوتاهی شدیدا اثر کرده و ساختمانهای زمین ‌شناسی جدیدی نیز تولید می‌کنند حرکات کوهزایی گویند.

ادامه مطلب: حرکات کوهزایی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمین شناسی ساختمانی و تكتونيك
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 59
پرینت

حرکات خشکی زایی

حرکات خشکی زایی حرکاتی از پوسته جامد زمین است که در آن قسمتی از پوسته زمین بطور آرام در مدت فوق‌العاده طولانی بطور قائم پایین یا بالا می‌رود. در اثر این حرکات ساختمانهای زمین شناسی تقریبا ثابت مانده و ساختمانهای جدیدی تولید نمی‌گردد، بلکه این حرکات موجب تغییرات عمده‌ای در نواحی رسوب گذاری شده و سواحل دریاها را تغییر می‌دهد.

پدیده‌ای مرتبط با خشکی زایی
وقتی در اثر حرکات خشکی زایی ناحیه‌ای به آهستگی نشست می‌کند، دریا بتدریج در آن پیشرفت می‌کند و آب دریا نواحی وسیعی از آن را می‌پوشاند و در نتیجه ناحیه رسوب گذاری وسعت می‌یابد. چنین پدیده‌ای را پیشروی دریا یا Transgression می‌نامند. بالعکس اگر ناحیه‌ای در اثر خشکی زایی به آهستگی صعود نماید، در این ناحیه دریا بتدریج عقب نشینی می‌کند و چنین پدیده‌ای را پیشروی و پسروی آب دریا یا Regression نامند.

ادامه مطلب: حرکات خشکی زایی
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 162 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید