نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فسيل / فسيل شناسي
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 81
پرینت

تثبیت دامنه‌های سنگی

آشنایی

حرکات دامنه‌ای از بسیاری جهات از جمله از نظر بزرگی ، سرعت وقوع و قابل پیش بینی بودن با یکدیگر تفاوت دارند. مهمترین عامل در حرکت یک ذره بر روی یک سطح شیب دار نیروی گرانش (ثقل) است. برای ملاحظه بهتر نقش شیب دامنه و نیروی گرانش ، می‌توانیم بردار معرف وزن جسمی را در روی سطح شیبدار قرار گرفته است، به دو مولفه ، یکی موازی سطح لغزش و دیگری عمود بر آن تجزیه کنیم. وظیفه مولفه عمودی نگاهداشتن جسم به روی سطح شیبدار و عملکرد مولفه مماسی (برشی) برهم زدن تقارن جسم و حرکت آن به سمت پائین دامنه است.

در مثال ساده فوق عومل موثر بر ناپایداری دامنه شامل شیب دامنه و مقادیر تنشهای عمودی و برشی است. در طبیعت عوامل دیگری نیز در جهت ناپایدارسازی دامنه‌ها عمل می‌کنند که می‌توان آنها را به دو گروه متفاوت تقسیم کرد. اول آنهایی که به نحوی باعث کاهش تنش عمودی می‌شوند و دوم آنهایی که بر مقدار تنش برشی می‌افزایند. دامنه‌هایی که بر اثر حفاری در سنگ بوجود می‌آیند، یا دامنه‌های سنگی طبیعی ناپایدار که شروع به حرکت و گسیختگی نموده‌اند، از مواردی هستند که باید نسبت به تثبیت آنها اقدام نمود.

ادامه مطلب: تثبیت دامنه‌های سنگی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فسيل / فسيل شناسي
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 70
پرینت

اثر فسيل ها

 اثرهاى فسيل ،شامل هر نوع اثر يا علامت محفوظ مانده از فعاليتى (مثل: تغذيه، خراشيدن، حفارى، قدم زدن يا استراحت) مى باشند. بسيارى از جانوران، گياهان، تک سلولها و باکترى ها، رد و اثر خود را به صورت فسيل بجا گذاشته اند.

اينها مى توانند به حالت لوله، خطوط، خراشيدگي  يا ساير ويژگى ها باشند. آنها نشان دهنده  مشخصات گوناگونى مثل انواع تقارن يا شباهت با آثار ايجاد شده از موجودات امروزى باشند که نشان دهنده ايجاد آنها توسط موجود زنده است.در برخى موارد، مثل رد پاهاى دايناسور يا نقب هايى که توسط انواع خاصى از موجودات بوجود آمده اند، در اين حالت امکان تشخيص اينکه چه گروه از جانداران اين آثار را ساخته اند ،مشکل است.

بهر حال، اگر فسيل بدن ارگانيسم با اثرفسيل شده بجا مانده باشد، تعيين اينکه که چه موجودى اثر را ايجاد کرده است، معمولاً آسان تر مى باشد. بدين علت، آثارفسيل هاى شناسايى شده با اسامى خاص خود توصيف و ارائه مى شوند و اين نامها بدون توجه به اين نکته است که آيا اين آثار با ارگانيسم خاصى مطابقت دارند يا خير. اثرهاى فسيل اغلب در رسوبات نرم ايجاد شده اندو معمولاً در صورتى بجا مى مانند که رسوب تا زمانى که تبديل به سنگ و صخره شوند، دست نخورده باقيمانده باشند .اثرهاى فسيل حتى در سنگ هاى پرکامبرين پسين نيز ديده شده اند.
اولين اثر فسيل شناخته شده: پرکامبرين

آخرين نمونه هاى فسيل شناخته شده: کواترنرى( اين گروه وابستگان زنده اى دارند.)

ادامه مطلب: اثر فسيل ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فسيل / فسيل شناسي
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 60
پرینت

فسيل شناسى

اصطلاح پالئونتولوژى (Paleontology) اولين بار توسط شخصى به نام دوکروته دوبلن ويل در سال 1825 ميلادى بکار رفت . اما عملا از سال 1834 ميلادى بود که فيشرفن والدهايم آن را براى اولين بار در نوشته هاى زمين شناسى وارد نمود . کلمه پالئونتولوژى که در کتابهاى فارسى ، ديرينه شناسى و يا فسيل شناسى ترجمه شده ، ريشه اش از چند کلمه گرفته شده است که عبارتند از :
 Paleontology = Palaios + Ontos + Logos
( ديرينه شناسى = ديرينه و قديمى + موجود زنده + بررسى و تحقيق)
   منظور از ديرين شناس و يا فسيل شناس  (Paleontologist)  شخصى است که به مطالعه و بررسى فسيل ها مى پردازد و سعى مى کند تصوير زندگى و حيات در گذشته را بازسازى نمايد و تحولات گياهان و حيوانات اطراف ما را آشکار سازد .
. ديرينه شناسى مجموعه اى مهيج است که موضوع  را از علم زيست شناسى گرفته و در آن راستا رشد و توسعه يافته است و محدوده زمانى آن از 3500 ميليون سال قبل يعنى طى مدتى که حيات در روى زمين توسعه و پيشرفت داشته است را در بر مى گيرد . ديرينه شناسى رشد ، توسعه ، تحول ، و تکامل حيات را مشخص مى سازد و به زمين شناس کمک مى کند که سنگها را در گروه ها و طبقات خاص قرار دهد . ديرينه شناسى نه تنها به دنبال علت انقراض معمولى يک گونه است بلکه به دنبال دليل انقراض هاى دوره اى که در گذشته رخ داده و موجب از بين رفتن تقريبا تمامى موجودات از دنياى حيات شده است ، مى باشد . ديرينه شناسى محيط هايى را که موجودات فسيل شده در آن مى زيسته اند را بازسازى مى کند و با استفاده از مبانى و اصول بيوفيزيک در مورد اسکلت هاى فسيل شده علل و دلايل شکل گيرى و الگو و خصوصيات اسکلتى را بيان مى کند . با پيشرفت فهم و ادراک از علم ديرينه شناسى ، زير تقسيمات بسيارى براى آن بوجود آمد .

ادامه مطلب: فسيل شناسى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فسيل / فسيل شناسي
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 77
پرینت

دیرینه شناسی

فسل شناسی یا دیرینه شناسی یا پالئونتولوژی

پالئونتولوژی یا دیرینه شناسی از سه کلمه یونانی Paleos به معنی "دیرین" و Onta به مفهوم "موجودات" و Logos به مفهوم "شناخت و بحث کردن" گرفته شده است.

دید کلی
فسیل شناسی بحث درباره گیاهان و جانورانی است که سابقا در سطح زمین زندگانی کرده‌اند. بقایا و اثراتی را که از گیاهان و جانورانی در رسوبات مختلف زمین دیده می‌شود، فسیل می‌نامند و فسیل شدن عبارت از مجموع پدیده‌هایی است که در نتیجه آن آثار و بقایای گیاهان و جانوران در رسوبات مختلف زمین حفظ می‌شوند. نخستین شرط لازم برای اینکه جانور یا گیاهی فسیل شود این است که گیاه یا جانور در هوای آزاد نماند و بواسطه خاک یا عوامل دیگر محفوظ گردد و در میان رسوبات جای گیرد. بنابراین هر چه جانور یا گیاه کوچکتر باشد، بهتر باقی خواهد ماند. در صورتی که جانوران بزرگ به ندرت باقی می‌مانند و بصورت فسیل دیده می‌شوند.

ادامه مطلب: دیرینه شناسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فسيل / فسيل شناسي
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 77
پرینت

چینه و فسیل شناسی

چینه شناسی یا Stratigraphy از دو واژه یونانی stratos به معنی چینه (لایه – طبقه) و کلمه graphos به معنی نگاشتن ترکیب شده است و علمی است که اصولا از روابط موجود بین طبقات سنگهای رسوبی بحث می‌کند.

 
دید کلی
مطالعات چینه شناسی از یک طرف مبتنی بر شناخت توالی طبقات رسوبی در زمانهای مختلف زمین شناسیبه منظور پی بردن به تاریخ حوادث زمین و تکامل موجودات بوده ، از طرف دیگر تغییرات جانبی رخساره‌ها در مکانهای مختلف را بررسی می‌نماید که به وسیله آن با وضع جغرافیایی گذشته زمین در هر زمان آشنا می‌شویم.
بطور کلی در مطالعات چینه شناسی حوادث مختلف زمین (مانند پدیده‌های ولکانیسم ، گرانیتیزاسیون ، رسوب گذاری ، دگرگونی و ...) مورد بررسی قرار می‌گیرد.
امروزه به عبارت ساده منظور از علم چینه شناسی ، مطالعه و شناخت رخساره‌ها در زمانها و در مکانهای مختلف و ارتباط آنها با یکدیگر می‌باشد.تاریخچه علم چینه شناسی
ردر سال 1500 میلادی لئوناردو داوینچی (1519-1452 میلادی) صدفهای فسیل شده را در شمال ایتالیا پیدا کرد. وی متوجه شد که این صدفها در نواحی دریایی وجود دارند. این لایه‌ها را بعدا استنو مطالعه کرد و به این واقعیت پی برد که این صدفها به علت پوسته شکننده خود نمی‌توانسته‌اند مسافت زیادی را طی کرده باشند. همچنین وی متوجه شد که در بین لایه‌ای فسیل‌دار ، لایه‌ای فاقد فسیلوجود دارند. داوینچی حدس زد که طغیانهای فصلی رودخانه‌هاموثرتر از یک طغیان جهانی هستند.1

ادامه مطلب: چینه و فسیل شناسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فسيل / فسيل شناسي
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 89
پرینت

منطقه فسيلي مراغه بهشت فسيلي ايران

 نويسنده:مهدي موحد نيا-گروه زمين شناسي دانشگاه تبريز

 دوران سنوزوئيک به سه دوره پالئوژن، نئوژن و کواترنري تقسيم مي شود.البته در برخي از کتاب ها اين دوران را به دو دوران جدا (سوم و چهارم)تقسيم مي کنند.دوران سوم شامل دو دوره الئوژن و نئوژن بوده و دوران چهارم شامل دوره کواترنري است.

زيردوره____ دوره ______ دوران

هونوسن ____ کواترنري

پلئيتومن ______

نئوژن

ميوسن_______ سنوزوئيک

اليگوسن _____

لئوسن ______ پالئوژن

پالئوسن _____

نخستين آثار مربوط به پستانداران را مربوط به مزوزوئيک مي دانيم، اين جانوران که به تدريج تا دوره کرتاسه تکامل حاصل کرده اند، بيشتر کوچک جثه و خزنده مانند بوده اند.تکامل اصلي و ازدياد پستانداران در سنوزوئيک رخ داده و پستانداران جايگزين جانوران عظيم الجثه (دايناسور)شده اند.پستانداران به دليل برخي از ويژگي هايي که دارند (خون گرم بودن، داشتن مو، ...)قادر به سازگاري با تغييرات محيط هستند و مي توانند در طول سال در يک منطقه به فعاليت خود ادامه دهند.

ادامه مطلب: منطقه فسيلي مراغه بهشت فسيلي ايران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فسيل / فسيل شناسي
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 66
پرینت

فسیل شناسی

 فسيل يا سنگواره چيست؟

معناى لغوى فسيل fossil (سنگواره) عبارتست از چيزى که از حفارى (كندن زمين) بدست آمده باشد . اما امروزه براى آن معناى ديگرى متصورند و آن را مدرک و دليلى شناخته شده از حيات گذشته مى دانند ؛ به عبارت ديگر فسيلها ، اجساد و بقايا و آثار موجوداتى مى باشند که پس از مرگ در بين رسوبات دفن شده و همراه با آنها تحت تاثير پديده سنگ شدگى ( دياژنز ) قرار گرفته اند . به عبارت ديگر در شرایطی، گیاهان و حیوانات مرده در زیر خاک دفن می شوند اما فاسد نمی شوند.آب به داخل خاک نفوذ می کند و مواد معدنی از قبیل آهن،سیلیکات و کلسیم را با خود می برند.

این مواد دور واطراف گیاهان یا حیوانات مرده جمع می شوند و آنها را به همان صورت حفظ می کنند. با گذشت زمان، مواد شیمیایی فوق سخت می شوند و یک نسخه تقریبا کاملی از حیوان اصلی بوجود می آید. این نسخه را فسیل می گویند.کشف فسیل سرگرمی جایزه دار و مهیجی است زیرا اشکال مختلف حیات میلیون سال پیش را نشان می دهد.

بنابراين فسيلها انواع باقيمانده جانورى و گياهى نظير جسم حيوانات و استخوانهاى مربوط به آنها ، تنه گياهان قديمى و ساختمان شان ، کرمهاى نرم ، ستاره هاى دريايى و غيره ( از نقطه نظر تشريحى ) و آثار و مواد به جامانده از آنها نظير فضولات ، مدفوعات ، تخم ها ( آثار طبيعى ) و اثر لانه ها ، آشيانه ها ، رد پاها ( آثار مصنوعى ) را شامل مى شود و تمامى اينها بطور مستقيم توسط موجودات که در گذشته مى زيسته اند ، بوجود آمده اند .

ادامه مطلب: فسیل شناسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فسيل / فسيل شناسي
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 77
پرینت

حقایقی از فسیلهای اثری یا تریس فسیلها Trace Fossils

مترجم: رزیتا ملکی‌زاده

فسیل‌ها مدرک و گواهی اتفاقات گذشته‌اند. انواع مختلفی از فسیل وجود دارد که تریس فسیل یا فسیل اثری یکی از آنهاست. این مقاله حقایقی از تریس فسیلها را به نمایش می‌گذارد.

آیا می‌دانستید؟

همواره پیدا کردن یک فسیل اثری از یافتن یک فسیل اندامی (بادی فسیل body fossil) آسان‌تر می‌باشد. پیش از آنکه حیوانی بمیرد، از خود چندین اثر بجای می‌گذارد که می‌توانند فسیلهای اثری را تشکیل دهند.

فسیل‌های اثری در مورد یک موجود اطلاعات بسیار و مدارک غیر مستقیمی ارائه می‌دهند. و مانند یک فسیل اندامی که بخشهایی از حیوان را نشان می‌دهد، نیست. این نوع از فسیل تنها برخی نشانه‌گذاری‌هایی را نشان می‌دهد که ممکن است به شکل رد پا، رد دست، لانه، و علائم گزیدگی باشد. همچنین ممکن است مدفوع‌هایی که فسیل شده‌اند، آثار پوستی، و یا هر نشانه گذاری دیگر را شامل شود. معمولاً این فسیل‌ها را براحتی می‌توان پیدا کرد به این دلیل که یک حیوان در طول حیات خود چندین اثر و نشانه از خود برجای می‌گذارد. دیگر مزیت این نوع فسیل، بدست آوردن اطلاعاتی از رفتار و شرایط زندگی آن حیوان بخصوص می‌باشد. اما اینکه به سختی می‌توان فهمید که این نوع فسیل دقیقاً به چه حیوانی تعلق دارد و خاستگاه و منشاء قطعی آن چیست، نقطه ضعفی برای آن محسوب می‌شود. این فسیل‌ها برای دیرینه شناسان و باستان شناسان جهت کشف برخی فعالیت‌های واقعی و حوادثی که در گذشته اتفاق افتاده، کمک بزرگی بوده‌اند. این فسیل به ویژه در یافتن اطلاعاتی از دایناسورها مؤثر بوده است.

فسیل‌ها مدرک و گواهی اتفاقات گذشته‌اند. انواع مختلفی از فسیل وجود دارد که تریس فسیل یا فسیل اثری یکی از آنهاست. این مقاله حقایقی از تریس فسیلها را به نمایش می‌گذارد. آیا می‌دانستید؟ همواره پیدا کردن یک فسیل اثری از یافتن یک فسیل اندامی (بادی فسیل body fossil) آسان‌تر می‌باشد. پیش از آنکه حیوانی بمیرد، از خود چندین اثر بجای می‌گذارد که می‌توانند فسیلهای اثری را تشکیل دهند.

ادامه مطلب: حقایقی از فسیلهای اثری یا تریس فسیلها Trace Fossils
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فسيل / فسيل شناسي
نمایش از 10 مرداد 1392 بازدید: 105
پرینت

سيستم نامگذاری جهانی فسیل ها

سيستم نامگذاري كه استفاده جهاني دارد؛ سيستم نامگذاري دو اسمي است كه از زمان «لينه» معمول شده است.بدين معني كه هر موجود به وسيله دو واژه لاتين مشخص مي‌شود. واژه اول نام جنس و واژه دوم نام گونه است. نام گونه هميشه با حروف كوچك نوشته مي‌شود.

 حرف اول نام جنس هميشه با حرف درشت لاتين نوشته مي‌شود و مشترك بين تمام گونه‌هاي يك جنس است به عبارت ديگر جنس، واحدي اختياري است مركب از تعدادي گونه كه داراي ويژگي‌هاي مشابهي هستند و دقيقا به يكديگر مرتبط مي‌باشند.

ادامه مطلب: سيستم نامگذاری جهانی فسیل ها
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 168 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید