نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 67
پرینت

دگرگونی اصابتی یا دگرگونی ضربه‌ای

دگرگونی اصابتی چیست؟

این دگرگونی را باید نوعی دگرگونی دینامیکی محسوب داشت که به صورت ساختمانهای دایره‌ای شکل یافت می‌شوند. ساختمانهای مزبور اساسا در نتیجه برخورد اصابت سنگهای آسمانی و یا در نتیجه انفجار های هسته‌ای زیرزمینی به وجود می‌آیند. اگر شکل خارجی آنها بر اثر فرسایش از بین نرفته باشد. مانند دهانه‌هایی که در سطح ماه دیده می‌شوند، به آسانی قابل تشخیص‌اند.


تشکیل دهانه را می‌توان به افتادن قطرهای آب در یک حوض تشبیه کرد. اگر درست بعد از برخورد قطره با سطح آب از آن عکس بگیریم مشاهده می‌کنیم که آب در محل برخورد فرو می‌رود و سپس به بالا کشیده می‌شود و ذرات آن به اطراف پخش می‌شود. انرژی ناشی از برخورد ، به صورت فیزیک امواج به اطراف پخش می‌شود و تدریجا محو می‌گردد. در محل برخورد سنگهای آسمانی بزرگ ، نظیر همین پدیده اتفاق می‌افتد و فرورفتگی خاصی به وجود می‌آید که نظیر آن در شکل 1 مشاهده می‌شود.

ادامه مطلب: دگرگونی اصابتی یا دگرگونی ضربه‌ای
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 51
پرینت

تورق

سنگ لایه لایه یا تورق

در بسیاری از سنگهای دگرگونی ناحیه‌ای ، جهت یافتگی برتر وجود دارد. یعنی کلیه بلورها تقریبا در امتداد فابریک سنگ بطور موازی قرار می‌گیرند و کم و بیش باهم موازیند. جهت یافتگی بلورها ممکن است به دو صورت خطی (در امتداد یک خط کم و بیش موازی) و صفحه‌ای (در امتداد یک صفحه) دیده شود.

در بسیاری از سنگهای دگرگونی ناحیه‌ای ، جهت یافتگی برتر وجود دارد. یعنی کلیه بلورها تقریبا در امتداد فابریک سنگ بطور موازی قرار می‌گیرند و کم و بیش باهم موازیند. جهت یافتگی بلورها ممکن است به دو صورت خطی (در امتداد یک خط کم و بیش موازی) و صفحه‌ای (در امتداد یک صفحه) دیده شود.

انواع جهت یافتگیهای صفحه‌ای موثر در تورق
جهت یافتگی صفحه‌ای را شیستوزیته یا فولیاسیون می‌گویند و عبارتست از ساخت صفحه‌ای موازی در سنگهای دگرگونی است که موجب تورق نسبتا آسان سنگ در همین امتداد می‌شود. در اکثر سنگهایی که بر اثر دگرگونی دینامیکی و یا ناحیه‌ای تغییر شکل یافته باشد شیستوزیته قابل ملاحظه است. می‌توان کلیواژ (تورق) اسلیتی در اسلیت‌ها و تورق صفحه‌ای در میکاشیت‌ها فولیاسیون نامنظم در شیت‌های کوارتز و فلدسپات‌دار را گاهی به آن ساخت گنیسی هم می‌گویند جزو شیتوزیته محسوب داشت. حالات مختلف جهت یافتگی صفحه‌ای عبارتند از :

ادامه مطلب: تورق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 66
پرینت

سنگهای زمین

 مترجم: الهام سجادیفر

 قسمتهای جامد زمین از سنگهایی تشکیل می شوند که گاهی از یک نوع ماده معدنی و در اغلب موارد با ترکیبی از چندین نوع مختلف ماده معدنی به وجود آمده اند. زمین شناسان سنگها را براساس منشأ آنها طبقه بندی کرده اند. سنگهای آتشفشانی، سنگهایی هستند که در اثر انجماد مواد مذاب شکل گرفته اند. سنگهای رسوبی، هنگامی به وجود می آیند که مواد شیمیایی حل شده یا ذرات سنگها توسط باد، آب و یا توده های یخ به صورت لایه لایه به مرور زمان رسوب کرده و جامد می شوند. سنگهای دگردیس نیز به سنگهایی گفته می شود که در اعماق پوسته زمین، تحت حرارت و فشار از نوعی به نوعی دیگر تبدیل می شوند.

سنگهای آذرین یا آتشفشانی از انجماد مواد مذابی به نام ماگما یا خمیر مواد معدنی به وجود می آیند. درون زمین جامد است نه مذاب اما بسیار داغ است. در پایین پوسته دما1000درجه سانتی گراد می باشد. در برخی قسمتهای پوسته به ویژه قسمتهایی که آب در آن جریان دارد، شرایط برای ذوب شدن سنگها مهیا می باشد چرا که نقطه ذوب در آن نواحی پایین تر است.

در جاهایی که شرایط مناسب است، ماگما بخشهای زیرین و داخلی پوسته را شکل می دهد. قسمتی از این ماگما، توسط آتشفشانها به صورت مواد مذاب از دهانه آتشفشان بیرون آمده و به سطح زمین می رسند. البته قسمت اعظم ماگما هرگز به سطح زمین نمی رسد. آنها اغلب تدریجاً در پوسته سرد می شوند و ممکن است که در اثر فرسایش متلاشی گردند. به این سنگهای آتشفشانی پلوتونیک(1)می گویند. سنگهای پلوتونیک به آهستگی سرد می شوند. در طی این سرد شدن تدریجی، مواد معدنی آنها کریستالهای بزرگی را به وجود می آورند. پولوتونیکها از دیگر سنگهای آتشفشانی زبرتر و خشن تر هستند.

ادامه مطلب: سنگهای زمین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 59
پرینت

خواص انگشترها

 از عهد باستان به دليل اعتقاد مردم آن دوران به خواص ويژه خرافاتى و شايد ماوراءالطبيعه اين اجسام همواره مورد توجه بوده اند . انسان عهد باستان باور داشت اين جسم زيبا ويا هنر خلاقه طبيعت در درون خود خواصى پنهانى دارد كه انسانها را به سمت خود مى كشد . همين كشش باعث شد بسيارى از اديان باستانى به دنياى اوهام و غير واقعى روى آورند. اين اديان گوهرها را در راه منافع دينى خود مورد استفاده قرار مى دادند. هنوز هم وقتى انسانى در مقابل يك گوهر و يا بلور زيبا و خوشرنگ و شفاف قرار مى گيرد حيران از اين است كه چه نيرويى اين سنگ را به اين اندازه زيبا آفريده است . يك بلور زيبا درون خود عناصرى دارد كه بر زيبايى آن مى افزايد.

در حقيقت عنصر اصلى كه باعث اين پديده ها مى شود ، همان نور است كه زندگى بدون آن ممكن نيست . از آنجا كه نور زيبايى را به گوهر يا كانى مى دهد، زياد دور از شگفتى نخواهد بود كه انسانهاى دوران گذشته نور را پرستش مى كردند و لذا پيدايش برخى خرافات در مورد گوهرها نيز سرچشمه اى از نور دارد . به جرأت مى توان گفت بيشتر افرادى كه با خود گوهر حمل مى كنند ، بدون آگاهى از اين مطلب از اين تصور انسانى پيروى مى كنند ، چون براى آنها خواص نورى و خرافاتى نسبت به ارزش مادى گوهر ، اهميت بيشترى دارد. حتى به تازگى در اروپا و آمريكا كتابهاى بى شمارى چاپ شده كه پر از پديده هاى خرافاتى گوهرها و سنگهاست در حالى كه علم ارزشى براى اين مطالب قائل نيست .

ادامه مطلب: خواص انگشترها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 49
پرینت

مواد معدنى همراه با کيمبرليت ها

 مواد معدنى همراه با کيمبرليت ها کيمبرليت به سنگهاى آذرين اولترامافيک غنى از پتاسيم گفته مى شود که بيشتر حاوى قطعاتى از سنگها وکانيهاى پوسته ومانتل مى باشد. کيمبرليت ها اکثراً در پوسته اى قاره اى در نقاط پايدار غير اورژنيک )بوجود آمده اند.انواع مهم کيمبرليت ها در قاره آفريقا، کشورهاى شورى سابق،آمريکا، وهندوستان پيدا شده اند.

کيمبرليت ها را بر اساس ميزان فراوانى کانيهاى ديوپسيدCa,Mg(Sio3)2 فلوگوپيت،K(MG,Fe)3 کلسيت وپسرپانتين3 si2o5(OH)4 (mg,Fe) به پنج گروه تقسيم مى شوند.

بالا بودن ميزان گازهاى F,H2o,Co2 در ماگما موجب مى شود که کيمبرليت ها بيشتر حالت انفجارى پيدا نمايند.انفجار اگر در عمق زياد رخ بدهد موجب تشکيل مجرايى قيف مانند مى شود که اصطلاحاً به آن دياترم(Diatreme) مى گويند.هر دياترم در عمق به يک دايک ودر سطح دهانه آتشفشانى ختم مى شود. کيمبرليت ها به دو صورت برشى وگدازه اى يافت مى شوند. » نوع برشى که به نسبت فراوان است به صورت برش نفوذى وتوف ديده مى شود. » نوع گدازه اى بصورت گدازه هاى بازالتى ميکادار يافت مى گردند. از ويژگى هاى کيمبرليتها وجود زينوليت (xeotith) وزينوکرسيت(xenoncrysts) از جمله اکلوژيت،پريدوتيت ،کرانوليت،انواع گرونا، پيروکسن و فلوکوپيت است که از اعماق مختلف پوسته تا مانتل به همراه هم بالا آورده شده اند .از مطالعه اين سنگها وکانى ها اطلاعات مهمى در زمينه پترولوى وژئوشيمى پوسته قاره اى ومانتل بالايى حاصل مى شود،کانى هاى مهم زمينه سنگ عبارتند از:سرپانتين –فلوگوپيت،ترموليت،کلسيت،منيتيت، آپاتيت،اوليوين-پيروکسن،نفلين والماس است.

ادامه مطلب: مواد معدنى همراه با کيمبرليت ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 52
پرینت

نقش عوامل طبيعي در فرسايش زمين

 نویسنده : مرتضي جوهري

اغلب افرادي كه به كوهنوردي مي‌روند يا در جاده‌هاي كوهستاني يا كويري سفر مي‌كنند در مسير خود به كوه‌ها و صخره‌هاي فرسايش يافته برخورده‌اند كه برخي از آنها داراي اشكال عجيبي هستند. معمولاً افرادي كه با فرسايش‌هاي طبيعي آشنايي ندارند، در ذهن آنها اين پرسش به وجود مي‌آيد كه اين اشكال چگونه پديد آمده‌اند. در اين مطلب به عوامل گوناگون فرسايش طبيعي و چگونگي عملكرد آنها مي‌پردازيم.

عموماً سنگ‌هاي پوستة زمين از موادي سخت و محكم تشكيل شده‌اند كه به آن‌ها كاني گفته مي‌شود. مقاومت كاني‌ها در برابر عوامل فرسايش متفاوت است به گونه‌اي كه گاهي سختي و استحكام خود را از دست مي‌دهند و در نهايت خرد مي‌شوند. در ادامه به طور مختصر به شرح هر يك از عوامل طبيعي فرسايش مي‌پردازيم.

 

هوازدگي

سنگ‌ها تحت تأثير عوامل فيزيكي، شيميايي، گياهي و حيواني در معرض تخريب قرار مي‌گيرند. رطوبت، تغييرات دما و آب و هوا جزء عوامل فيزيكي و شيميايي فرسايش سنگ‌ها به شمار مي‌روند.

ادامه مطلب: نقش عوامل طبيعي در فرسايش زمين
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 51
پرینت

ویژگی ها,انواع و تاریخچه مواد منفجره

 شکستن سنگ با استفاده از مواد منفجره از ابتدای قرن هفدهم هم زمان با شناسایی باروت شروع شد . در سال 1813 نیترو سلولز توسط T.J Plonze ساخته شد . در سال 1867 آلفرد نوبل برای سهولت حمل نیتروگلیسیرین آن را جذب دیاتومیت کرد و جسمی پلاستیکی شامل 75% نیتروگلیسیرین بدست آمد . این ماده می تواند تا سه برابر وزن خود نیتروگلیسیرین جذب کند و محصول آن Guhar Dynamite نامیده شد . دینامیت مشتق از کلمه یونانی (dynamis) به معنی نیرو می باشد در سال 1875 آلفرد نوبل نوعی دینامیت از ژلاتین انفجاری ساخت که مخلوط ژلاتینی شکل از 92% نیتروگلیسیرین و 8% نیترو سلولز بود که هنوز هم از مواد منفجره قوی صنعتی است . به دنبال آن در سال 1879 از مخلوط کردن نیترات سدیم و سایر مواد به ژلاتین انفجاری مواد منفجره ضعیفتر به دست آمد . انواع زیادی از مواد منفجره بر این اساس ساخته شده اند . مواد منفجره اکسیژن مایع در 1895 ساخته شد و نیترات آمونیوم بعنوان ماده منفجره در سال 1867 تولید گردید ، اما کاربرد مخاوط آن با سوخت مایع بعنوان ماده منفجره صنعتی از سال 1955 میلادی متداول شد .

ادامه مطلب: ویژگی ها,انواع و تاریخچه مواد منفجره
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 88
پرینت

مزیتهای استفاده از سنگ طبیعی در ساختمانها

 سنگ طبيعي در مقايسه با ديگر مصالح ساختماني از مزاياي فراواني برخوردار است. در مطلبي كه پيش رو داريد 10 مورد از اين مزايا بر شمرده شده است. سنگ طبيعي به عنوان يك ماده ساختماني هيچگونه آلاينده اي كه براي سلامتي مضر باشد ندارد. از سنگ طبيعي مي توان در محيطي كه با مواد غذايي تماس دارد به راحتي استفاده كرد. سنگ آتش زا نيست و به هنگام آتش سوزي هيچ ماده خطرناكي كه براي سلامتي زيان آور باشد، توليد نمي كند. همچنين سنگ طبيعي قبل از اينكه به عنوان يك ماده ساختماني مصرف شود، احتياجي به مواد شيميايي حفاظتي از قبيل پوشش هاي شيميايي، مواد اشباع كننده و يا انواع روكش ها ندارد. هيچ ماده ساختماني ديگري نيست كه تنوع رنگ و ساختار سنگ طبيعي را داشته باشد و انواع روشهاي پرداخت و فرآوري سنگ اين تنوع را نامحدود كرده است.
بنابراين معماران با طيف وسيعي از انتخاب روبرو هستند كه به آنها اجازه مي دهد براي هر نوع فضا و يا نماي دلخواه سنگ مورد نظر خود را استفاده كنند. سنگ هاي طبيعي اغلب براساس زيبايي ظاهري و كيفيت هاي فني انتخاب مي شوند. سنگ طبيعي در انواع مختلف رنگها، ساختارها و بافت ها در دسترس است. يك سنگ طبيعي مناسب همه نيازهايي را كه براي يك ماده ساختماني خوب متصور است، در خود دارد. سنگ طبيعي يك محصول طبيعي است كه صفت مشخصه آن را نوع و تركيب مواد معدني تشكيل دهنده آن تعيين مي كند. سنگ طبيعي در بين تمام مصالح ساختماني از جايگاه برجسته اي برخوردار است.

ادامه مطلب: مزیتهای استفاده از سنگ طبیعی در ساختمانها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 57
پرینت

مبانی کانی شناسی

 تبلور

معمولا کانی‌ها بصورت اشکال منظم هندسی متبلور می‌شوند که به آنها بلور می‌گویند. بلور را می‌توان به عنوان جسمی که دارای ساختمان اتمی منظم است، تعریف کرد. هرگاه بلور را بطور مداوم به قطعات کوچک تقسیم کنیم‌، به جایی می‌رسیم که دیگر قابل تقسیم کردن نیست. این جز کوچک غیر قابل تقسیم ، معمولا دارای شکل هندسی منظم است که اتم‌های تشکیل دهنده بلور در رئوس ، مراکز سطوح ، وسط یال‌ها و یا مرکز آن قرار دارند و به نام واحد بلور یا سلول اولیه خوانده می‌شود. هر جسم متبلور از پهلوی هم قرار گرفتن تعداد زیادی سلول اولیه تشکیل شده است که به نام شبکه بلور نامیده می‌شود. بسته به عناصر قرینه‌ای که در سلول اولیه وجود دارد، اجسام متبلور را به 7 سیستم شامل سیستم مکعبی ، تتراگونال ، تری گونال ، هگزا گونال ، ارتورومبیک ، مونوکلینیک و تری کلینیک تقسیم می‌کنند.

 

خواص عمومی کانی‌ها

ادامه مطلب: مبانی کانی شناسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 59
پرینت

کانی ها

کانی‌ عبارت از عنصر یا ترکیبات شیمیایی همگنی است که بطور طبیعی در زمین یافت می‌شود. ترکیب شیمیایی کانی‌ها معین است، و معمولا متبلورند. خواص فیزیکی کانی‌ها در حدود مشخص ممکن است تغییر کند .

هر کانی دارای مشخصات ویژه و انحصاری مانند سیستم تبلور ، سختی ، کلیواژ ، جرم مخصوص ، رنگ و... می‌باشد. در بعضی از کانی‌ها ، اتم بعضی از عناصر ساختمان بلوری قابل تعویض با اتم‌های هم اندازه از عناصر دیگر می‌باشد. به عنوان مثال می‌توان جانشینی آهن و منیزیم بجای هم در پیروکسن‌ها را نام برد.

تبلور

معمولا کانی‌ها بصورت اشکال منظم هندسی متبلور می‌شوند که به آنها بلور می‌گویند. بلور را می‌توان به عنوان جسمی که دارای ساختمان اتمی منظم است، تعریف کرد. هرگاه بلور را بطور مداوم به قطعات کوچک تقسیم کنیم‌، به جایی می‌رسیم که دیگر قابل تقسیم کردن نیست. این جز کوچک غیر قابل تقسیم ، معمولا دارای شکل هندسی منظم است که اتم‌های تشکیل دهنده بلور در رئوس ، مراکز سطوح ، وسط یال‌ها و یا مرکز آن قرار دارند و به نام واحد بلور یا سلول اولیه خوانده می‌شود. هر جسم متبلور از پهلوی هم قرار گرفتن تعداد زیادی سلول اولیه تشکیل شده است که به نام شبکه بلور نامیده می‌شود. بسته به عناصر قرینه‌ای که در سلول اولیه وجود دارد، اجسام متبلور را به 7 سیستم شامل سیستم مکعبی ، تتراگونال ، تری گونال ، هگزا گونال ، ارتورومبیک ، مونوکلینیک و تری کلینیک تقسیم می‌کنند.

خواص عمومی کانی‌ها

ادامه مطلب: کانی ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 56
پرینت

کانسارهاى همراه با سنگهاى ماگمائى بازيک و اولترابازيکى

 سنگهاى ماگمائى بازيک واولترابازيک از نظر ترکيب شيميائى غنى از منيزيم وآهن هستند ومجموعه اى از کانيهاى اولیوين ،پيروکسن وپلاژيوکلاز را شامل مى شوند.بنظر مى آيد که اين مجموعه کانيها ودر ابتدا بفرم ماگماهاى سيال(fluid magma) بوده اند که به محض سرد شدن،طى قانون مندى مشخص ،اکسيدها وسيليکاتهاى گوناگون را بفرم بلور تشکيل مى دهند.از آنجا که ترکيب بلورهاى تشکيل شده با ترکيب ماگماى باقيمانده متفاوت است،لذا ماگما در هر مرحله از از کريستاليزاسيون فرايندى از تغييرات را تحمل مى نمايد که به نوبه خود بر ترکيب کانيهايى که بعداً کريستاليزه مى شوند تاثير مى گذارد .اکسيدها وسيليکاتهاى فرومنيزين تشکيل شده چون نسبت به باقى مانده ماگما متراکم وسنگين ترند،زودتر ته نشين وفرو مى نشينند ودر نهايت با تحمل پديده تفريق سنگهاى بازيک واولترابازيک را بوجود مى آورند .در اين راستا ممکن است لايه بندى layering وزون بندى (zoning)نيز در اين سنگها رخ بدهد واژه توده هاى نفوذى لايه اى (layered intrusions) به آنها اختصاص يابد.

مواد معدنى مهمى که همزمان با سنگهاى بازيک واولترابازيک تشکيل مى شوند شامل Au, Cu, Co , V , Mn, Fe, Ti , Ni , Cr و عناصر خانواده پلاتين است.تقسيم بندى کانسارهاى وابسته به اين سنگها عبارتند از :

1. توده هاى بازيک لايه اى (layered basic intrusion) با کانسارهاى Co,pd,pt,ti,Fe,Cr,Ni وv

2. توده هاى همرا ه با آنورتوزيت ها

ادامه مطلب: کانسارهاى همراه با سنگهاى ماگمائى بازيک و اولترابازيکى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 59
پرینت

کانسارهاى نوع اسکارنى

 اسکارن هاى واقعى از واکنش بين محلول هاى ماگمايى يا گرمابى در حرارت بالا با سنگهاى کربناته بوجود مى آيند ونوع کانيهاى تشکيل شده در آنها بستگى دارد به:

» ترکيب شيميايى و کانى شناختى سنگ کربناته » ترکيب شيميايى محلول هاى ماگمايى يا گرمابى » درجه حرارت محلولها وعمق آنها

از سوى ديگر گسترش زون اسکارنى ناشى از واکنش فوق بستگى به حجم محلولها، تخلخل مفيد،ميزان خرد شدگى ودرزه شدگى، و واکنش پذيرى سنگ کربناته دارد.

در مقابل اسکارن هاى واقعى، اسکارنوئيدها (هورنفلس هاى کالک سيليکاته) وجود دارد که در شرايط دگرگونى ناحيه ويا همبرى،بدون اضافه شدن محلول هاى ماگمايى يا گرمابى وتحت تاثير حرارت توده هاى نفوذى يا حرارتى ناشى از دگرگونى ناحيه اى بوجود مى آيند. اسکارنوئيدها در مقايسه با اسکارن هاى واقعى ريزدانه تر هستند وتغييرات کانى شناختى آنها بسيار کمى مى باشد.بى شک نمايانگر کانسارهايى از نوع اسکارن است که در آن کانسارهاى Cu-Mo در مجاورت توده نفوذى مونزونيتى، کانسارهاىPb-Zn,Cu با فاصله از توده نفوذى ودر امتداد گسل هاى قطع کننده سنگ کربناته وبالاخره رگه هاى طلا ونقره در امتداد رگچه ها وشکافها خيلى دورتر از توده نفوذى قرار گرفته اند.

ادامه مطلب: کانسارهاى نوع اسکارنى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 61
پرینت

کانسارهاى موليبدن پورفيرى

 کانسارهاى موليبدن پورفيرى کانسارهائى هستند که سنگ ميزبان آنها داراى بافت پورفيرى، ذحيره آنها با ابعاد گسترده و با بافت پراکنده(disseminated) واستوک ورک (stock work) مشخص است.65% موليبدن آمريکا و 50% موليبدن کانادا از کانسارهاى موليبدن پورفيرى تهيه مى گردند. اين کانسارها به دو نوع تقسيم مى شوند:

1. کانسارهاى موليبدن پورفيرى نوع گرانيتى يا غنى از فلوئور(>F)

2. کانسارهاى موليبدن پورفيرى نوع مونزونيتى يا کم فلوئور (>F)

 

1. کانسارهاى موليبدن پورفيرى نوع گرانيتى غنى از فلوئور

ادامه مطلب: کانسارهاى موليبدن پورفيرى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كاني و سنگ شناسي
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 59
پرینت

کانسارهاى بازمانديى

در ارتباط با رسوبات نابرجا گفته شد که مواد رسوبى در نتيجه فرآيندهاى مکانيکى يا شيميائى انتقال يافته در حوضه اى ديگر دوبار نهشته شده اند. اگر اين نهشته ها تحت فرآيندهاى هوازدگى وعمل آبهاى سطحى قرار گيرند،با خارج شدن مواد قابل انحلال آنها ممکن است از چنان تمرکز بالائى برخوردار گردند که کانسارهاى بازماندى را بوجود آورند.براى تشکيل چنين کانسارهائى،هوازدگى شيميائى شديد (intens chemical weathering) بمانند هوازدگى موجود در شرايط آب و هوايى استوائى با بارندگى بالا ضرورت دارد.تحت اين شرايط اکثر سنگها به خاکى تبديل مى شوند که به آن لاتريت (laterite) مى گويند.
از آنجا که هيدروکسيدهاى آهن وآلومينيوم از غير قابل حل ترين مواد طبيعى محسوب مى شوند،لذا لاتريت ها عمدتاً از آنها تشکيل يافته اند .اگر چه اين لاتريت هاى دو گانه نمى توانند منبع با ارزشى براى هر يک از دو فلز آهن وآلومينيوم باشند ولى در برخى موارد مى توانند بصورت نهشته هاى بازماندى با عيار بالا تنها از يک عنصر آلومينيم يا آهن باشند..در اينصورت به بحث نهشته هاى بازماندى زير مى پردازيم :

نهشته هاى بازماندى آلومينيم

ادامه مطلب: کانسارهاى بازمانديى
 

صفحه1 از4

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 171 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید