نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 226
پرینت

چرخه آب

 در اواسط قرن هفدهم ،دانشمندان توانستند مقدار آب دريافت زمين را به دقت اندازه گيرى کنند ومقايسه اى ميان مقدار آن ،با مقدار آبى که در رودها جريان دارد به عمل آورند.اين اندازه گيرى ها نشان داد که زمين شايد 5 برابر بيشتر از آنچه که در رودها جريان دارد،آب دريافت مى کند. در اين صورت مسئله ،پيچيده تر شد((بقيه آب ها به کجا مى رود؟))
آب در حرکتى مداوم است و از هوا به زمين واز زمين به هوا مى رود. به اين حرکت دوره اى ،چرخه آب مى شود. همه ساله حدود 500 هزار کيلومتر مکعب آب تبخير مى شود وبه هوا مى رودکه در حدود 86 درصد آن ،از سطح اقيانوسهاست.بقيه از سطح خاک ،درياچه هاى ورودها به هوا بر مى خيزد.

ادامه مطلب: چرخه آب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 211
پرینت

بخار آب در هوا

تقريباً در تمام نقاط زمين،هوا هميشه مقدارى بخار آب همراه دارد ومى توان گفت که هواى خشک عملاً وجود ندارد.ولى مقدار بخار آب موجود در هوا در نقاط مختلف ،متفاوت است. براى بيان وضعيت بخار آب موجود در هوا در نقاط مختلف متفاوت است.براى بيان وضعيت بخار آب موجود در هوا از دو اصطلاح رطوبت مطلق، ورطوبت نسبى استفاده مى کنند.


رطوبت مطلق-جرم بخار آب موجود در واحد حجم هوا را ،رطوبت مطلق مى گويند. بايد توجه داشت که ظرفيت جذب بخار آب هوا محدود است ودر هر دما ،هوا قادر است مقدار مشخصى بخار آب را به خود جذب کند . اعداد به خوبى نشانگر اين واقعيت اند که هر چه دماى هوا بالاتر باشد،قابليت جذب بخار آن نيز بيشتر مى شود.

ادامه مطلب: بخار آب در هوا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 230
پرینت

آب وهوا (اقليم)

آب وهوا يا اقليم هر منطقه ،تابع دو عامل اصلى دما وبارش است. از آنجا که مقدار بارندگى رطوبت ودماى هوا در قسمت هاى مختلف متفاوت است.در مناطق مختلف زمين ،آب وهواهاى متفاوتى وجود دارد.

در اطراف استوا،مقدار بارندگى بيشتر از ميزان تبخير است.اين وضعيت در عرضهاى جغرافيايي40 تا 50 درجه نيز ديده مى شود.علت آن برخورد بادهاى مخالفى است که از جانب قطب ومنطقه معتدله مى وزند .در اين مناطق جبهه هاى پربارانى را تشکيل مى دهند.

ادامه مطلب: آب وهوا (اقليم)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 221
پرینت

آب زيرزمينى

بخش بزرگى از آب مورد استفاده انسان از زيرزمين تامين مى شود.حجم آب زيرزمينى قابل بهره بردارى ،گرچه فقط حدود3% درصد آب کره را تشکيل مى دهد ،ولى همين مقدار ،بزرگترين ذخيره آب شيرين وتقريباً‌ معادل 35 سال بارندگى در سطح خشکيهاى زمين است(با فرض بر آنکه تمام باران به زمين نفوذ کند)به همين جهت امروز بهره بردارى از آب زيرزمينى ،به ويژه در کشور ما که با کمبود آبهاى سطحى مواجه است،براى مصارف مختلف گسترش زيادى يافته است.


سطح ايستابى

پس از هر بارندگى قسمتى از آب باران به زمين نفوذ مى کند.بخشى از آب نفوذى ،به علت وجود نيروهاى جاذبه مولکولى ،به صورت معلق در فضاهاى خالى خاک ها وسنگها چسبيده به ذرات خاک يا سنگ باقى مى ماند.در نتيجه،منطقه اى در بالا به وجود مى آيد که در آن منافذ خالى ،هم با آب هوا پر شده است.اين منطقه را اصطلاحاً ((منطقه تهويه)) مى گويند.
بخشى از آب نفوذى نيز از لابلاى منافذ خاک وسنگ به راه خود به طرف پايين ادامه مى دهد.تا جايى که تمام فضاهاى خالى از آب پر شود. اين منطقه((منطقه اشباع)) خوانده مى شود .سطح فوقانى منطقه اشباع را ،اگر بالايه نفوذ ناپذيرى محصور نشده باشد،
((سطح ايستابى)) مى گويند .

ادامه مطلب: آب زيرزمينى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 210
پرینت

تغییر اقلیم

به نوسان در اقليم جهاني زمين يا در اقليم‌هاي منطقه‌اي در طول زمان اشاره مي‌كند. آن تغييرات را درنوسان پذيري يا شرايط ميانگين جوي- يا آب و هواي متوسط (متعارف) – را در مقياس‌هاي زماني تشريح مي‌كند كه در فاصله زماني بين دهه‌ها تا ميليون‌ها سال در نوسان مي‌باشد. اين تغييرات ممكن‌است از فرآيندهاي دروني زمين، يا نيروهاي خارج از آن )مثلاً نوسانات در شدت نور خورشيد)، يا در زمان‌هاي اخير در اثر فعاليت‌هاي مربوط به تغييرات اقليمي دست بشر حاصل شده باشد.
به خصوص در كاربرد اخير، در مقوله سياست محيطي، اصطلاح «تغيير اقليم» اغلب تنها به تغييرات جاري در اقليم جديد اشاره مي‌كند، از جمله بالا رفتن سطح متوسط دماي سطح (زمين) كه به عنوان گرم شدن زمين شناخته مي‌شود. در برخي موارد، اين عبارت با فرض رابطه علت و معلولي بشري نيز بكارمي‌رود، همچنان كه در كنوانسيون چارچوب تغيير اقليمي سازمان ملل| UNFCCC استفاده شده‌است. كنوانسيون UNFCCC اصطلاح «نوسان پذيري اقليمي» را براي تغييراتي به كارمي‌برد كه منشاء غير انساني داشته باشند.

ادامه مطلب: تغییر اقلیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 219
پرینت

مثلث برمودا

●چكيده:

مثلث برمودا واقعا یک مثلث نیست، بلکه شباهت بیشتری به یک بیضی (و شاید هم دایره.ای بزرگ) دارد که در روی بخشی از اقیانوس اطلس در سواحل جنوب شرقی آمریکا واقع است. راس آن نزدیک برمودا و قسمت انحنای آن از سمت پایین فلوریدا گسترش یافته و از پورتوریکو گذشته، به طرف جنوب و شرق منحرف شده و از میان دریای سارگاسو عبور کرده و دوباره به طرف برمودا برگشته است. طول جغرافیایی در قسمت غرب مثلث برمودا 80 درجه است، بر روی خطی که شمال حقیقی و شمال مغناطیسی بر یکدیگر منطبق می.گردند. در این نقطه هیچ انحرافی در قطب نمامحاسبه نمی.شود..

ادامه مطلب: مثلث برمودا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 137
پرینت

جی پی اس چیست و چه کاربردی دارد ؟

ماهواره‌های جی پی اس

۲۴ عدد ماهواره جی‌پی‌اس در مدارهایی بفاصله ۲۴۰۰۰ هزار مایل از سطح دریا گردش می‌کنند. هر ماهواره دقیقاً طی ۱۲ ساعت یک دور کامل بدور زمین می‌‌گردد. سرعت هریک ۷۰۰۰ مایل بر ساعت است. این ماهواره‌ها نیروی خود را از خورشید تأمین می‌کنند. همچنین باتری‌هایی نیز برای زمانهای خورشید گرفتگی و یا مواقعی که در سایه زمین حرکت می‌کنند به‌همراه دارند. راکتهای کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌ها NAVSTAR نیز گفته می‌شود.

در اینجا به برخی مشخصه‌های جالب این سیستم اشاره می‌‌کنیم:

ادامه مطلب: جی پی اس چیست و چه کاربردی دارد ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 83
پرینت

بررسی ژئومرفولوژی هورامان- پاوه

  ژئومرفولوژی ناحیه مورد مطالعه

ژئومرفولوژی علم فرایند پیدایش اشکال سطح زمین همچون(کوه، دشت ،جلگه و ... )و فرایندهایی که به مرور زمان اشکال سطح زمین را ازبین برده و یا باعث محو وخلق اشکال جدید همچون (غار،دره،دامنه،مخروطه افکنه ،سواحل و تخت دیو و... شده است) از اواسط دوران دوم زمین شناسی حدوداً190 میلیون سال پیش ،هسته های اولیه شروع به شکل گیری کرده و حوز های رسوبی تشکیل یافت و در دوره ی ترشیاری از دوران سوم،اسکلت ناهمواری های هورامان تثبیت و نهایتاًدر دوره ی کواترنری که عصر انسان زیوی نامیده می شود نزدیک به 2 میلیون سال می گذرد از این دوران به بعد شاهد تأثیرات مختلف فرایند فرسایش و ساییدگی پوسته ی زمین می باشیم به عنوان مثال کشور روسیه به خاطر قرار گرفتن در عرض های جغرافیایی بالا شاهد سرمای شدید 60درجه پایین صفر و یخبندان های شدید بوده است ،در نتیجه این عوامل موجبات فرسایش شدید بوده و از قلل و ارتفاعات قابل توجهی بر خوردار نمی باشد ،و یا عمل آبهای جاری در طولانی مدت حداکثر در 33 سال را نباید فراموش کرد فدر عرض این سیکل دبی و خروجی بالایی را شاهد خواهیم بود درست همانند سیل و طغیان رود سیروان در سال1350به همراه بارش های 1500میلی متری ،و خراب شدن پل راز آور در (قزانچی کرمانشاه )به خاطر بی اطلاعی از حداقل و حداکثر های دبی یا آبگذری ،و یا ساخته شدن مغازه هایی بر روی پل احداثی دره پاوه در میدان مولوی بدون در نظر گرفتن آب عبوری در سالیان بازگشت اوج آب ساخته شده اند ،و یا هر ساله در کوهستان شاهو در شمال غربی پاوه ریزش های زیاد قطعه های بزرگ سنگ می باشیم این ریزش و یا واریزه ها هر ساله حجم بزرگی از کوه شاهو را به دامنه ها انتقال می دهد مهم ترین فاکتور هایی که در این ناحیه موجبات فرسایش را فراهم می کنند می توان به آب های جاری مخصوصاًهرز آب های روی دامنه ها ،انقباض و انبساط ،یخبندان و ... اشاره نمود؛

 

ادامه مطلب: بررسی ژئومرفولوژی هورامان- پاوه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 80
پرینت

املاح محلول در آب هاي زير زميني و نقش آنها در بدن :

مقدمه :

وجود هر گونه حيات متكي به وجود آب است . آب در بيشتر فرآيندهاي متابوليسمي بدن , نقش حياتي دارد . براي عملكرد درست , بدن روزانه بستگي به مقدار فعاليت به 1 تا 7 ليتر آب نياز دارد . بدن انسان به آبي نياز دارد كه نمك يا ناخالصي هاي ديگر نداشته باشد . بطور طبيعي در آب املاح متعددي وجود دارند . ولي علاوه بر آنها بعضي مواد شيميايي در خلال فرآيند تصفيه به آب اضافه مي گردند از اينروست كه در پايان تصفيه و يا بطور كلي قبل از مصرف آبها بايد از نظر كيفي كنترل شوند . در زير در مورد بعضي از اين املاح توضيحاتي داده ميشود :

ادامه مطلب: املاح محلول در آب هاي زير زميني و نقش آنها در بدن :
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 173
پرینت

آب سخت

اطلاعات اولیه

آبی که در طبیعت وجود دارد تقریبا همیشه ناخالص می‌باشد. زیرا که اغلب دارای گچ ، آهک ، نمک طعام ، ترکیبات منیزیم ، آهن ، اکسیژن و ازت ، انیدرید کربنیک ، ترکیبات آلی و غیره است و مقدار این اجسام در آبهای مختلف متفاوت است در آب اجسام دیگری مانند گل و لای و غیره هستند که معلق می‌باشند و مقداری باکتری هم در آبها یافت می‌شود.

تعریف آب سخت

آب سخت ، آبی است که در آن هیدروکربنات کلسیم و منیزیم و گچ موجود باشد.

ادامه مطلب: آب سخت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 178
پرینت

منشور هاي بازالتي:

هنگامي كه جريان گدازه بازالتي از دهانه آتشفشان خارج مي شود، شروع به سرد شدن مي كند. در حين سرد شدن و مبدل گشتن به يك لايه سنگ بازالتي، ممكن است در ضخامت آن درزه هايي بوجود آيند كه توده اي از سنگ را به شكل ستون با مقطع 3، 5، 6 يا 7 ضلعي در بر بگيرند. شبكه اي از اين درزه ها لايه سنگ بازالت را به مجموعه اي از ستون هاي منشوري مبدل مي كند كه در كنار يكديگر قرار گرفته اند و به وسيله درزه هاي منظم احاطه شده اند. دليل تشكيل چنين سيستمي از درزه تا حدودي پيچيده است. پيدايش فرم ابتدايي آنها به زمان سرد شدن گدازه بازالتي بر مي گردد.

ادامه مطلب: منشور هاي بازالتي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 105
پرینت

منتل پلوم و نقاط داغ (mantle plumes and hot spot):

مقدمه

در امتداد حاشيه‌هاي سازنده ماگما بالا مي‌آيد. حركت مذكور از مدتها پيش به عنوان جزيي از سيستم همرفتي مانند توسط هولمز (A. holmes) ابراز شده بود.

در همين رابطه مي‌توان از جريان همرفتي كه باعث بالا آمدن ستون‌هاي تنه مانندي از سنگهاي گرم مانتو در بعضي نقاط مي‌شود نام برد كه تحت عنوان منتل پلوم (MANTLE PLUMES) معروف شده‌اند مفهوم منتل پلوم بيشتر جنبه‌ي فرضيه‌اي دارد زيرا كه هيچگونه امكان برداشت و مشاهده مستقيم در اين رابطه وجود ندارد . در همين رابطه تصور بر اين است كه پلوم‌ها از بخشهاي قاعده مانتوم بالا آمده و پس از آنكه بصورت ستونهاي باريك از تمامي مانتو عبور مي‌كنند به قاعده ليتوسفر نائل مي‌شوند.

ادامه مطلب: منتل پلوم و نقاط داغ (mantle plumes and hot spot):
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 116
پرینت

معرفي رشته زمين شناسي

مقدمه:

رشته زمين شناسي، رشته اي است دانشگاهي كه در زمينه پيرايش زمين، وضعيت زمين در فضا، تاريخ زمين شناسي، شكل و ابعاد زمين، مشخصات فيزيكي و شيميايي زمين و مواد تشكيل دهنده آن، بررسي عواملی كه در شكل زمين دخيل هستند و... مطالعه و بررسي مي كند. شناخت پدیده های مختلف زمین، هدف اصلی این رشته است.  اما در كشور ما به لحاظ فراوانی منابع طبیعی و وجود ذخائر با ارزش در اعماق زمین، دانش زمین شناسی از نظر علمی و اقتصادی دارای ارزش های ویژه ای است و نقش موثری را در زمینه شناخت منابع معدنی، اكتشاف و بهره برداری از آنها و به طور اخص منابع نفتی دارد. بطور كلی هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصصی است كه بتوانند مسؤولیت طرح و مطالعات، اجرا و نظارت بر اجراء طرح های مختلف معدنی و انرژی را در زمینه های اكتشاف و استخراج، طرح های مختلف عمرانی در زمینه های سدسازی، تامین آب، آب رسانی، راه سازی و ... را برعهده گیرند.

ادامه مطلب: معرفي رشته زمين شناسي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: لغات و اصطلاحات مربوط به زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 92
پرینت

کانی زئولیت (Zeolite) وکاربردهای آن

چكيده

زئوليت ها، آلومينوسيليكا ت هاي معدني كريستالي و هيدراته فلزات قليايي و قليايي خاكي با شبكه سه بعدي هستند و به دو گروه عمده تقسيم مي شوند، طبيعي مانند كلينوپتيلوليت، آنالسيم، لامومتايت، فيليپسيت، موردنيت و مصنوعي يا سنتز ي، مانند .W,ZSM-5,Zeolon,F,Gamma

بطوركلي سه عواملي نظيرساختمان، بافت، تركيب شيميايي و نيز ارزش اقتصادي زئولیت هاي طبيعي و فرمهاي اصلاح شد ه، آنها را منابع بالقوهاي در زمينه هاي گوناگون ساخته است كه از جمله آنها مي توان به اين موارد اشاره كر د: استفاده به عنوان كاتالیست در صنايع نفت و پتروشيمي، صنايع آتش نشاني، صنايع كشاورزي به عنوان حاصلخيز كننده و افزاينده رطوبت خاك، پاكسازي فاضلابهاي شهري، صنعتي و هسته اي از آلاينده هاي مضري نظيرفلزات سنگين و سمي، جذب و واجذب گازها و نظاير آ ن.

ادامه مطلب: کانی زئولیت (Zeolite) وکاربردهای آن
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 166 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید