نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 185
پرینت

موقعيت جغرافيايي و وضعيت زمين‌شناسي درياچه زريوار

مقدمه

درياچه زريوار كه در 8كيلومتري غرب شهرستان مريوان قرار دارد، از درياچه‌هاي آب شيرين كوهستاني مجاور كوه‌هاي زاگرس است كه در فراز حدود 818متر از سطح درياي آزاد قرار دارد.

اين درياچه با رويه‌اي حدود 5/8 كيلومتر مربع در يك فرونشت محلي نسبتاً باريكي در پهنه سنندج-سيرجان تشكيل شده كه در دو سوي شرقي و غربي آن گسله‌هاي طولي همروند رشته‌كوه‌هاي زاگرس و پهنه گسلي اصلي (راندگي) زاگرس وجود دارد كه به نظر مي‌رسد احتمالاً  عملكرد اين گسله‌ها در تشكيل و تكوين اين درياچه بي‌تأثير نبوده است.

پيرامون درياچه را كوه‌هاي نسبتاً بلندي فرا گرفته‌اند كه چكادهاي بيش از 1500متر در آن‌ها زياد است. از اين كوه‌ها رودها و آبراهه‌هايي سرچشمه مي‌گيرند كه تأمين‌كننده آب درياچه مي‌باشند.

ادامه مطلب: موقعيت جغرافيايي و وضعيت زمين‌شناسي درياچه زريوار
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 158
پرینت

معرفی وب سایتهای زمین شناسی

 

http://astrobiology.arc.nasa.gov 

اين سايت، سازماني است كه در خصوص علوم نجوم و ستاره‏شناسي به فعاليت مي‏پردازد و موضوع بحث آن بيشتر در خصوص سياره‌ي مريخ، قمر ژوپيتر، خورشيد، ستاره‏هاي دنباله‏دار، سيارات خارج از منظومه‌ي شمسي و ايستگاه‏هاي فضايي بين‏المللي مي‏باشد. اين سايت امكان دسترسي به آخرين اخبار موجود در نقشه‏ها، اهداف مطالعاتي، تحقيقات و راهبردهاي حاصله و سايت‏هاي مربوطه را به كاربران ارائه مي‌دهد.

 

ادامه مطلب: معرفی وب سایتهای زمین شناسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 140
پرینت

 موقعيت جغرافيايي و زمين شناسي غــــــار قــــوري قــــلعه

- ناهمواری های استان کرمانشاه از نظر زمین شناسی

استان کرمانشاه منطقه ای کوهستانی است که بخشی از سلسله جبال معظم زاگرس قسمت  عمده ی این استان را پوشانیده است. تنها در بخش هایی از دامنه های کم شیب و گسترده ی این کوهستان با دره های عریض و کم ارتفاع و جلگه های آبرفتی مشاهده می شود. رشته کوه های زاگرس چین خوردگی های منظم و مرتفعی است که در مغرب ایران از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است. پیدایش این رشته کوه ها به دوران دوم و سوم زمین شناسی بر می گردد. هسته ی اصلی این کوهستان رسوبات دریایی دوران مزوزوئیک و گنبدهای خارایی ترشیاری زمین شناسی است. آهک ژوراسیک خمیر مایه ی اصلی کوهستان های زاگرس را تشکیل می دهد که به رنگ های سبز و قرمز از شمال تا جنوب زاگرس دیده می شود. سپس طبقات جوان تری از دوره ی کرتاسه، رسوبات ژوراسیک را پوشانده است. رسوبات کرتاسه در دره ی قره سو به طرف کرمانشاه از شیست و از آن به بعد تا بیستون متناوباً رسوبات کرتاسه یا آهک ژوراسیک مشاهده می شود. ارتفاعات زاگرس در ترشیاری فعالیت شدید آتشفشانی داشته و رسوبات دریایی و آتشفشانی بر روی طبقات پیشین قرار گرفته و هم اینک رسوبات حاصل از فرسایش قله ها در کواترنری، قشر بالایی خاک را تشکیل می دهد.

 

ادامه مطلب: موقعيت جغرافيايي و زمين شناسي غــــــار قــــوري قــــلعه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 129
پرینت

سئوالات مسابقه علمی مرحله شهرستانی- پیش دانشگاهی

باسمه تعالي

مديريت آموزش و پرورش شهرستان پاوه  

سوالات تستی مسابقه ی علمی درس زمين شناسی دانش آموزان مقطع پيش دانشگاهی رشته علوم تحربی مرحله شهرستانی

ادامه مطلب: سئوالات مسابقه علمی مرحله شهرستانی- پیش دانشگاهی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 117
پرینت

زمان وقوع زلزله وفازهای قمری درایران

چكيده

در بررسي حاضر اثر كشش ماه و خورشيد در تحريك زمين لرزه هاي دستگاهي ايران در بازه زماني 1900-2007میلادی مورد بررسي قرار گرفته است. براي اين منظور زمان وقوع زلزله هاي مورد بررسي از ميلادي به قمري تبديل شده و فراواني زلزله ها در روزهاي قمري، فصول مختلف سال و در طول شبانه روز بررسي شده است. همچنين ساعت وقوع زلزله با ساعت حداكثر كشش ماه و خورشيد در سه مولفة شرقي-غربي، شمالي-جنوبي و مولفة قائم مقايسه شده است. نتايج اين بررسي نشان ميدهد كه ساعت وقوع زمين لرزه ها در ايران تصادفي نبوده و كاملاً تابع كشش ماه و خورشيد مي باشد. مثلاً بيشترين تعداد زمين لرزه ها در فصل بهار و در اوايل و اواخر ماه قمري اتفاق افتاده است. همچنين زمان اوج  زلزله در بهار وپاييز (اعتدالين) بعد از ظهر(16 و17)است در حالي كه در تابستان و زمستان ( انقلابين) شب هنگام (21 و19) مي باشد.

ادامه مطلب: زمان وقوع زلزله وفازهای قمری درایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 147
پرینت

- زمین شناسی و آیات قرآنی

مقدمه:

 گاهی پندار انسان این است که وجود مساوی با ماده است و هر موجودی مادی است و ماوراء ماده خرافات است، چیزی که با ابزار مادی و حس و تجربه قابل شناخت نباشد وجود ندارد قهراً چنین شخصی هستی را همتای ماده می‏داند. شخصی که جهان بینی و تفکرش مادی باشد، دین را که از ماوراء طبیعت‏سخن می‏گوید، امری خرافی می‏پندارد، می‏گوید: دین خرافات است0 اگر خرافات بود، علم آن را نمی‏پذیرفت، از این رو با چنین شخصی نمی‏توان از رابطه علم و دین سخن گفت.

 

ادامه مطلب: - زمین شناسی و آیات قرآنی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 157
پرینت

وضعيت لرزه‌خيزي منطقه كرمانشاه:

سرزمين ايران در بخشي از كره زمين قرار گرفته كه از ديدگاه زمين‌ساختي و لرزه‌خيزي سرزميني ناآرام و پرتكاپوست، چه بسيار زمين‌لرزه‌هايي كه در اين منطقه بوقوع پيوسته و زيان‌هاي جاني و مالي فراواني را موجب شده است.

زمين‌لرزه يكي از پديده‌هاي طبيعي حاصل از تكوين ساختماني زمين است، لذا بررسي زلزله‌هايي كه اتفاق افتاده و تعيين ارتباط آن‌ها با عامل زمين‌شناسي مي‌تواند نقاطي كه احتمال حدوث اين واقعه در آن‌ها زياد است را تا حدي مشخص نمايد.

خاستگاه بيشتر زلزله‌هاي ايران ناشي از جنبش گسله‌ها مي‌باشد،‌بنابراين شناسايي محل گسله‌ها حائز اهميت است، بديهي است براي گسله‌هايي كه در عهد حاضر فعاليت داشته و موجب زمين‌لرزه‌هاي شديد شده‌اند اين احتمال وجود دارد كه در آينده دور يا نزديك دوباره فعال شوند، اين فعاليت مي‌ تواند ناگهاني و به صورت زلزله‌اي ويرانگر و يا به صورت لغزشي آرام صورت گيرد.

ادامه مطلب: وضعيت لرزه‌خيزي منطقه كرمانشاه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 288
پرینت

... نمک ...

مقدمه :

نمك آشناترين ماده معدني براي انسان بوده و توليد و استفاده از آن با ظهور او آغاز شده است . انسان در سال متجاوز از 5 كيلوگرم نمك  مصرف مي كند و به اين ترتيب در كشورهايي كه فاقد اين ذخيره معدني هستند ارزش آن بيشتر است . سروكار اوليه انسان با اين ماده از اطلاعات انسان از نمك بعنوان يك ماده مورد لزوم غذايي , چاشني , حفظ و نگهداري غذاها و محافظ بدن انسان در مقابل اثرات حرارت بيابانها ناشي مي گردد . نمك امروزه بيشتر بعنوان يك ماده خام اوليه براي صنايع شيميايي محسوب و ساليانه ميليونها تن از آن بدون اينكه تماس وارتباطي با زندگي روزانه ما داشته باشد در اين رشته مصرف مي گردد . 

ادامه مطلب: ... نمک ...
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 102
پرینت

نقش توسعه شهري بر آلودگي سفره آب زيرزميني

چكيده:

افزايش سريع وسعت و جمعيت شهرها در طي چند دهه گذشته از يك طرف سبب برداشت زياد از منابع آب زيرزميني شده و از طرف ديگرتخليه فاضلاب شهري به سفره آب زيرزميني آلودگي سفره را به همراه داشته است. مطالعه حاضر نشان ميدهد كه غلظت نيترات مي تواند در مناطق با بافت خاك درشت دانه به چند برابر حد مجاز برسد. همچنين غلظت يونهاي فسفات نيز نشان دهنده آلودگي سفره آب زيرزميني با فاضلاب خانگي ميباشد.آلودگي آب زيرزميني در نواحي شهري از منابع مختلف تركيبات شيميايي آلي و غيرآلي است، براي مثال هواي آلوده، بارش و نشت از آسفالت خيابانها، روشهاي نادرست در دفع مواد زائد، سرب خارج شده از اگزوز اتومبيلها، دفع نادرست صنايع داخلي و مكانهاي صنعتي و تجاري همچنين آفت كش شهري يك مسئله مهم در آلودگي مي باشد.

ادامه مطلب: نقش توسعه شهري بر آلودگي سفره آب زيرزميني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 11 مرداد 1392 بازدید: 231
پرینت

معرفي رشته زمين شناسي

مقدمه:

رشته زمين شناسي، رشته اي است دانشگاهي كه در زمينه پيرايش زمين، وضعيت زمين در فضا، تاريخ زمين شناسي، شكل و ابعاد زمين، مشخصات فيزيكي و شيميايي زمين و مواد تشكيل دهنده آن، بررسي عواملی كه در شكل زمين دخيل هستند و... مطالعه و بررسي مي كند. شناخت پدیده های مختلف زمین، هدف اصلی این رشته است.  اما در كشور ما به لحاظ فراوانی منابع طبیعی و وجود ذخائر با ارزش در اعماق زمین، دانش زمین شناسی از نظر علمی و اقتصادی دارای ارزش های ویژه ای است و نقش موثری را در زمینه شناخت منابع معدنی، اكتشاف و بهره برداری از آنها و به طور اخص منابع نفتی دارد. بطور كلی هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصصی است كه بتوانند مسؤولیت طرح و مطالعات، اجرا و نظارت بر اجراء طرح های مختلف معدنی و انرژی را در زمینه های اكتشاف و استخراج، طرح های مختلف عمرانی در زمینه های سدسازی، تامین آب، آب رسانی، راه سازی و ... را برعهده گیرند.

ادامه مطلب: معرفي رشته زمين شناسي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 10 مرداد 1392 بازدید: 143
پرینت

 

زمين باستان شناسى (Geoarchaeology)

 

 چکیده:

زمين باستان شناسى (Geoarchaeology) به عنوان شاخه اى جديد از علوم کاربردى و گرايشى بينابينى حداقل از دو دهه قبل در ادبيات باستان شناسى وارد گرديد، اگرچه سابقه استفاده از زمين باستان شناسى به اوايل قرن بيستم بر مى گردد. با اين حال در طول سالهاى اخير رشد فزاينده اى يافته و به تبع توسعه ابزارهاى مطالعاتى در زمين شناسى جنبه کاربردي اين رشته نيز به مرور آشکارتر گشته و دامنه بررسى هاى مبتنى بر آن نيز توسعه مى يابد.

ادامه مطلب: زمين باستان شناسى (Geoarchaeology)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 10 مرداد 1392 بازدید: 174
پرینت

 

 

جی پی اس چیست و چه کاربردی دارد ؟

ماهواره‌های جی پی اس

۲۴ عدد ماهواره جی‌پی‌اس در مدارهایی بفاصله ۲۴۰۰۰ هزار مایل از سطح دریا گردش می‌کنند. هر ماهواره دقیقاً طی ۱۲ ساعت یک دور کامل بدور زمین می‌‌گردد. سرعت هریک ۷۰۰۰ مایل بر ساعت است. این ماهواره‌ها نیروی خود را از خورشید تأمین می‌کنند. همچنین باتری‌هایی نیز برای زمانهای خورشید گرفتگی و یا مواقعی که در سایه زمین حرکت می‌کنند به‌همراه دارند. راکتهای کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌ها NAVSTAR نیز گفته می‌شود.

 

ادامه مطلب: جی پی اس چیست و چه کاربردی دارد ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 10 مرداد 1392 بازدید: 143
پرینت

املاح محلول در آب هاي زير زميني و نقش آنها در بدن :

مقدمه :

وجود هر گونه حيات متكي به وجود آب است . آب در بيشتر فرآيندهاي متابوليسمي بدن , نقش حياتي دارد . براي عملكرد درست , بدن روزانه بستگي به مقدار فعاليت به 1 تا 7 ليتر آب نياز دارد . بدن انسان به آبي نياز دارد كه نمك يا ناخالصي هاي ديگر نداشته باشد . بطور طبيعي در آب املاح متعددي وجود دارند . ولي علاوه بر آنها بعضي مواد شيميايي در خلال فرآيند تصفيه به آب اضافه مي گردند از اينروست كه در پايان تصفيه و يا بطور كلي قبل از مصرف آبها بايد از نظر كيفي كنترل شوند . در زير در مورد بعضي از اين املاح توضيحاتي داده ميشود :

ادامه مطلب: املاح محلول در آب هاي زير زميني و نقش آنها در بدن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون زمين شناسي
نمایش از 10 مرداد 1392 بازدید: 118
پرینت

سیستم اطلاعات جغرافیایی خشت (GIS)

GIS یا سیستم اطلاعات جغرافیایی مبنای اصلی یک بانک اطلاعات شهری است . شاید سالها قبل به ضرورت اتصال اطلاعات شهروندان به یک نقشه GIS توجه نمی شد . اما امروزه همپای پیشرفت در دنیای دیجیتال و توسعه شبکه های کامپیوتری این ضرورت روز به روز بیشتر خود را نمایان می کند . اگر بتوانیم اطلاعات جامع تهران را طبق آنچه استاندارد بین المللی است تعریف و جمع آوری کنیم یعنی نام ُ آدرس تلفن ُ فاکس ُ کدپستی ُ e-mail ُ و آدرس اینترنتی همه صاحبان شغل و حرفه و همچنین خدمات دولتی و مراکز عمومی را جمع آوری کنیم و سپس موقعیت دقیق هر شهروند را بر روی نقشه (1/2000) و یا حداقل نقشه (1/10000) مشخص کنیم .

ادامه مطلب: سیستم اطلاعات جغرافیایی خشت (GIS)
 

صفحه1 از12

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 766 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید