نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابرها (Clouds)
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 88
پرینت

انواع ابرها
 

تألیف و ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

برای بچه‌ها سر در آوردن از تفاوت بین انواع ابرها می‌تواند کار بسیار دشواری باشد. مخصوصاً اگر دانش فرد در مورد انواع ابر عمیق نباشد. این مقاله اطلاعاتی در مورد انواع مختلف ابرها در آسمان، ارائه می‌کند.
چند تن از ما آرزو کرده‌ایم که می‌توانستیم ابرهای نرم و سفید توی آسمان را لمس کنیم یا تلاش کرده‌ایم در ابرها شکل گوسفند و فیل پیدا کنیم؟ چه کسی دوست ندارد به تماشای اشعه‌های گرم خورشید که از درون ابرها می‌درخشد و هم چون آستری نقره آن‌ها را می‌پوشاند بنشیند؟ آیا تا به حال دوست نداشته‌ایم روی ابرهای پرز دار و سفید که مثل توپی از کتان هستند و آسمان را زینت می‌کنند ورجه ورجه کنیم؟ ابرها عالی‌اند و نه تنها زیور آلات بسیار مجللی برای آسمان هستند بلکه باران‌هایی که همیشه برایمان حیاتی بوده‌اند را نیز فراهم می‌کنند. خوب، همه‌ی ما می‌دانیم که ابرها چقدر برای گذران زندگی ما بر روی زمین مهم هستند، با این حال، ممکن است بیشتر ما ندانیم که انواع مختلفی از ابرها وجود دارند و از میان آن‌ها هیچ دو ابری شبیه به هم نیستند. بیایید از حقایق جالب بیشتری درباره‌ی انواع مختلف ابرها سر در بیاوریم. برای اطلاعات بیشتر مقاله تشکیل ابر را بخوانید، و نیز مقاله ابرها چگونه شکل می‌گیرند.

ادامه مطلب: انواع ابرها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابرها (Clouds)
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 68
پرینت

تعبیر خواب ابر

معبران اسلامی ابر را به علما و دانشمندان تعبیر کرده اند و بدست آوردن ابر در خواب تجسمی است از آرزوی آمیزش و آشنایی و نشستن و برخاستن با اهل علم یا یکی از آن طبقه مردم که ذکرشان رفت و یا تحصیل آن چه فاقد آن هستیم و زمان رسیدن به آن نیز سپری شده است. اگر بیننده خواب ببیند که تکه ای از ابر را گرفت و خورد یا در سینه و لباس خویش پنهان کرد، یا از فهم و دانش بهره مند می شود و یا مالی بدست می آورد که بزرگی سبب تحصیل آن می شود. از دانیال نبی نقل است که دیدن ابر در خواب به شش گونه امکان پذیر است.

ادامه مطلب: تعبیر خواب ابر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابرها (Clouds)
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 54
پرینت

چرا ابرها سقوط نمی‌کنند!؟

منظره شگفت‌انگیزی است دیدن آسمانی که در زمینه آبی آن، ابرهای سپید به آرامی در حال حرکتند بخصوص اگر ابرهای پنبه‌ای کومولوس باشند که مثل یک کپه پنبه غول پیکر در حال سفر طولانی هوایی خود هستند؛ اما تا حالا فکر کرده‌اید ابرها چطور آن بالا شناور باقی می‌مانند؟
لطفا پیش از این که حالت صورت‌تان را به حالت معروف عاقل اندر سفیه تغییر دهید چند جمله بعدی را نیز بخوانید.
من هم می‌دانم تا حالا کسی ندیده است که یک تکه ابر یکدفعه سقوط کند و با صدای بلندی به زمین بخورد. به نظر شما کدام گزینه عجیب‌تر است؛ این که ابر به زمین بخورد یا نخورد؟
همه ما می‌دانیم آب سنگین‌تر از هواست و باز هم بدیهی است ابر از قطرات ریز آب تشکیل شده است. پس چرا نمی‌افتد پایین؟
اگر هنوز هم شک دارید که دیدن یک ابر شناور در آسمان عجیب است، در نظر بگیرید هر قطعه ابر کوچک حدود 550 تن وزن دارد، یعنی تقریبا معادل وزن 100 راس فیل بالغ. یعنی اگر شما یک روز صبح از خانه خارج شوید و ببینید 100 فیل در هوا در حال شنا هستند، تعجب نمی‌کنید؟

ادامه مطلب: چرا ابرها سقوط نمی‌کنند!؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابرها (Clouds)
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 82
پرینت

ابرها

مقدمه
آنچه که ما به عنوان ابر می‌شناسیم در واقع تجمع ذرات بخار آب موجود در جو به دور هسته‌های تراکم و سرد شدن آنهاست. از آنجا که با مشاهده نوع و نحوه تغییرات ابرها می‌توان اطلاعات قابل ملاحظه‌ای درباره وضعیت جو بدست آورد، مطالعه و بررسی ابرها دارای اهمیت ویژه‌ای است. عامل اصلی تشکیل ابر صعود هوای گرم و مرطوب به سطح فوقانی جو و سرد شدن آن است و در صعود به ارتفاعات بالاتر جو تحت تأثیر فشار کم آن سطوح قرار گرفته و همگام با انبساط سرد می‌شود.
عومل موثر در صعود هوا
تربولانس مکانیکی (اصطکاکی)
این تربولانس در اثر عبور هوا بر روی ناهمواریهای سطح زمین ، در اثر برش باد و تغییرات بردار باد در جهت قائم نیز ایجاد می‌شود. بخشی از هوا که با مرز ساکن در تماس است خود نیز در حال سکون می‌باشد، اما با بالا رفتن هوا بر سرعت آن نیز افزوده می‌شود. با افزایش سرعت هوا به بیش از یک مقدار مشخص حرکات تربولانس ایجاد می‌شود. این تربولانس بیشتر باعث تشکیل ابرهای پوششی می‌شود.
تربولانس حرارتی (جابجایی عمودی)
این تربولانس نتیجه تابش خورشید بر خشکیها و گرم شدن سطح زمین است. اما گاهی این پدیده به علت عبور توده‌های سرد بر روی زمین گرم یا دریای گرمتر نیز بوجود می‌آید. این حرکت بیشتر در ایجاد ابرهای جوششی اهمیت دارد.
صعود در اثر ناهمواریها

ادامه مطلب: ابرها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابرها (Clouds)
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 79
پرینت

شناخت انواع ابرها

توحید نوروزی

شناخت نوع ابرهای تشکیل شده در آسمان فواید زیادی برای طبیعت گردان و کوهنوردها دارد که مهمترین آن قدرت پیش بینی شرایط جوی و تصمیم گیری صحیح تر است. هر چند در ارتفاعات بلند سرعت شکل گیری و دگرگونی ابرها شاید انقدر سریع باشد که عملا فرصت چنین کاری را نداشته باشیم اما با داشتن این دانش می توانیم در برخی برنامه های کوهنوردی و سایر برنامه های طبعت گردی مثل جنگل نوردی ، دره نوردی و کویر نوردی هم بهتر تصمیم بگیریم و هم از دیدن ابرها و دانستن نام و عملکرد آنها لذت بیشتری از این زیبایی بالای سرمان ببریم. متن زیر حاصل تحقیق و ترجمه چند روزه در سایتهای معتبر هواشناسی و دانشنامه های مرجع است که جمع آوری و ترجمه کردم .امیدوارم لذت ببرید.

طبقه بندی عمومی ابرها بر اساس شکل :
چهار دسته بندی پایه برای ابرهای تشکیل شده در جو زمین وجود دارد که بدین شرح است:

Cirro-form(سیروس) :

 Cirro-form(سیروس) :

 

 

 

ادامه مطلب: شناخت انواع ابرها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابرها (Clouds)
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 84
پرینت

ابر پرسا

ابر پرسای چنگک‌دار.
ابر پرسای چنگک‌دار.
اختصار :   Ci
نوع :    پرسا
ارتفاع  :تشکیل در بالای ۷۰۰۰ متر

ابر پَرسا یا سیروس (Cirrus) به طور کلی به ابرهایی گفته می‌شود که غالباً نازک بوده و به صورت پر مانند و سفید رنگ و شفاف دیده می‌شوند و ارتفاع نسبتاً زیادی از سطح زمین دارند. واژه پَرسا در فارسی به معنی پرمانند است

ابر پَرسا یا سیروس (Cirrus) به طور کلی به ابرهایی گفته می‌شود که غالباً نازک بوده و به صورت پر مانند و سفید رنگ و شفاف دیده می‌شوند و ارتفاع نسبتاً زیادی از سطح زمین دارند. واژه پَرسا در فارسی به معنی پرمانند است.

ابرهای پرسا به شکل رشته‌های ظریف سفید یا تکه‌ها یا نوارهای باریک عمدتاً سفید جداازهم هستند. این ابر جلوه‌ای ریسه‌دار یا گیسودار یا ابریشمی یا هر دو را دارد.

ادامه مطلب: ابر پرسا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابرها (Clouds)
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 69
پرینت

ابر پوشنی

اختصار     St
نوع     پوشنی
ارتفاع     پایین‌تر از ۲٬۰۰۰ متر
شکل     لایه‌های افقی روی هم
آیا از نوع بارشی است؟ بله، اما معمولاً بارش جزیی است.

ابرهای پوشَنی یا استراتوس (Stratus) نام گونه‌ای از ابرها است که به صورت پتویی و هموار و لایه‌ای هستند.


ابرهای پوشَنی یا استراتوس (Stratus) نام گونه‌ای از ابرها است که به صورت پتویی و هموار و لایه‌ای هستند. ابر پوشنی به صورت تودهٔ متراکمی از بخار آب به شکل مه دور از زمین می‌باشد، که قطر آن در همه‌جا یکسان است، مشاهده می‌گردد. از ابرهای پوشنی ممکن است باران (به صورت نم‌نم) یا برف روشن و ریز ببارد.[۱]

ادامه مطلب: ابر پوشنی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابرها (Clouds)
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 74
پرینت

ابر کومه‌ای‌بارا

کومه‌ای‌بارای گیسودار سندانی
اختصار     Cb
نماد     Clouds CL 9.svg
نوع     کومه‌ای‌بارا (توده‌ای، باران شدید)
ارتفاع     ۲٬۰۰۰ تا ۱۶٬۰۰۰ متر
شکل     ابرهای بسیار بلند و بزرگ
آیا از نوع بارشی است؟ بله، و اغلب شدید.

Cumulonimbus

ادامه مطلب: ابر کومه‌ای‌بارا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابرها (Clouds)
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 98
پرینت

ابر کومولوس
اختصار     Cu
نشان     Clouds CL 1.svg
نوع     کومه‌ای
ظاهر     معمولا در ارتفاع پایین‌تر ۳۰۰۰ و بالاتر از ۳۰۰
پنبه‌ای شکل
آیا از نوع بارشی است؟  بستگی به نوع ابر دارد. معمولاً خیر

Cumulus cloud


  ابرهای کومه‌ای یا کومولوس (به انگلیسی: Cumulus cloud) که در میان عامه تحت عنوان ابرهای پنبه‌ای، توده‌ای و کلمی شناخته می‌شوند گونه‌ای از ابرهای سفید و بزرگ و متراکم هستند که عمدتا به صورت عمودی توسعه می‌یابند. واژه کومولو در لاتین به معنای کومه یا توده است.[۱]

این ابرها اغلب ساختمان گل کلمی داشته و سطح بالای آن حالت گنبدی دارد و متشکل از قطعات کوچک ابرهای سفید پنبه‌ای است که معمولاً صبحگاهان در امتداد ارتفاعات تشکیل می‌گردند و دارای حالت جوشش (در اثر صعود هوای مرطوب) هستند. قطعات پراکنده این ابرها تقریباً دارای ارتفاع یکسان و معرف به کومه‌ای‌های هوای خوب می‌باشند.

ادامه مطلب: ابر کومولوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابرها (Clouds)
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 89
پرینت

ابر

ابر توده‌ای متراکم از بخار است که در طبقات پایینی و میانی اتمسفر تشکیل می‌شود. عناصر تشکیل دهنده این توده بخار همان عناصر تشکیل دهنده مایعات سطح سیاره می‌باشند. در مورد سیاره زمین، ابرها از بخار آب تشکیل شده‌اند.


نام‌گذاری ابرها
در نامگذاری ابرها از کلمات لاتین با ریشه یونانی استفاده می‌شود. این نامگذاری با توجه به نوع و شکل و همچنین خصوصیات ابر انجام می‌گیرد.[۱]


انواع ابرها

برابرهای فرهنگستان زبان فارسی در پرانتز آمده‌است:
•    کومولوس ): نشانهٔ هوای خوب و ملایم. این ابرها اغلب ساختمان گل‌کلمی داشته و سطح بالای آن حالت گنبدی دارد و متشکل از قطعات کوچک ابرهای سفید پنبه‌ای است.

ادامه مطلب: ابر
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 155 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید