نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 48
پرینت

با 10 فوران آتشفشاني بزرگ دنيا آشنا شويد

 در كنا بلاياي طبيعي چون سيل، زلزله، طوفان و يا آتش سوزي، مورد نادر ديگري نيز گاهي اوقات در برخي مناطق رخ داده و سبب مي شود حتّي خانه ها و مراتع سبز و انسان ها نابود شوند. بله، فوران هاي آتشفشاني كه در ادامه به بررسي مختصر 10گونه بسيار كمياب و مخرب آن در سراسر دنيا مي پردازيم.

 آتشفشان Santamaria

«سانتاماريا» و آتشفشان خواهرش يعني «سانتاگيتو» به عنوان قدرتمندترين آتشفشان هاي دنيا در قرن 20 محسوب مي شوند. آتشفشان سانتاماريا در سال 1902 ميلادي در گواتمالا فوران كرد و ميلياردها مترمربع را تحت تأثير آثار مخرب خود قرار داد. نكته جالب آنجاست كه قسمتي از خاكسترهايش خيلي آن طرف تر در كاليفرنيا نيز ديده شد. پس از آن منطقه «سانتاماريا» جهت احداث مركز بين المللي آتشفشان شناسي و تحركات درون زميني برگزيده شد كه در آنجا زمين شناسان دائماً در حال بررسي شرايط و قدرت آتشفشان هستند و نزديكي آن با مراكز پُرجمعيت را بررسي مي كنند.

 

آتشفشان Changbaishan

ادامه مطلب: با 10 فوران آتشفشاني بزرگ دنيا آشنا شويد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 50
پرینت

بزرگ‌ترین آتشفشان دنیا پنهان شده است

 ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

 این پادشاه گدازه ها در اعماق دریا قرار گرفته است

هیچ آتشفشانی نمی بینید؟ دلیلش این است که بیش از یک مایل آب، قسمت بالای این تپه عظیم را پوشانده است.

بزرگترین آتشفشان شناخته شده منظومه شمسی، کوه المپوس، 20 کیلومتر بالاتر از سطح مریخ قرار گرفته است. تحقیقات جدید نشان می دهد، دومین آتشفشان، یک غول زمینی است. این تامو مسیف در حال حاضر با ماهی‌ها در حدود 2 کیلومتر (1.2 مایل) زیر سطح اقیانوس آرام در خواب به سر می برد.

تا همین اواخر، آتشفشان شناسان تصور می کردند تامو مسیف از چندین آتشفشان تشکیل شده است که همگی به یکدیگر متصل شده‌اند. William Sager می گوید "اگر این‌چنین بود، کسی به آن توجهی نمی کرد". او یک کاوشگر ژئوفیزیکی است که در دانشگاه هوستون تگزاس مشغول به کار است. او می گوید: "آن چه بسیار خاص است این است که این یک کوه آتشفشان بزرگ است". ساگر و همکاران او، این اطلاعات را در تاریخ 8 سپتامبر در مجله ژئوفیزیک طبیعت (Nature Geosciences) ارائه دادند. یک massif، که از واژه فرانسوی به معنای توده (massive) می آید، بخشی از پوسته زمین است که در واقع حجیم، متراکم و سفت و سخت می باشد. این اصطلاح اغلب به یک یا چند کوه که مستقل از دیگر کوه‌های اطراف خود هستند، اطلاق می شود. در اواسط 1990، ساگر و همکارش نام این توده عظیم زیر آب را به نام دانشگاهی که در آن زمان در آن مشغول به کار بودند، انتخاب کردند: دانشگاه T&M تگزاس، یا TAMU .


ادامه مطلب: بزرگ‌ترین آتشفشان دنیا پنهان شده است
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 52
پرینت

تفاوت بین ماگمای آتش فشان و گدازه‌ی آتش فشان

 تألیف و ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

به نظر می‌رسد که ماگما و گدازه‌ی آتش فشان دارای معنی یک سانی هستند. آیا آنها هم معنا هستند؟ از چه نظر با هم تفاوت دارند؟ برای آگاهی بیشتر مقاله‌ی زیر را بخوانید.

 تفاوت آنها

ماگما: سنگ نسبتاً یا کاملاً مذابی است که در زیر پوسته‌ی زمین یافت می‌شود.

گدازه: سنگ مذابی است که به سطح زمین راه می‌یابد.

فوران‌های آتش فشانی که در آن قلل کوه‌ها منفجر شده و مقدار زیادی گدازه‌ی داغ و قرمز رنگ را به هوا پرتاب می‌کنند، به احتمال زیاد از هیبت انگیز ترین نمایش‌های طبیعت به شمار می‌روند. اگر چه علم دلایل شکل گیری آتش فشان را کشف کرده است، ولی این پدیده هم چنان همگان را متحیر می‌سازد.


ادامه مطلب: تفاوت بین ماگمای آتش فشان و گدازه‌ی آتش فشان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 43
پرینت

وقتی این کوهها سفره دلشان باز شود!

 آتشفشان

تمام پدیدههایی که با فوران توده های مذاب بستگی دارند، پدیده آتشفشانی می‌گویند و علمی را که هدف آن بررسی این پدیده هاست با آتشفشان شناسی می‌نامند.
آتشفشان یکی از پدیده های طبیعی و دائمی زمین شناسی است که در طول تاریخ زمین شناسی نسبتا بدون تغییر باقی مانده و در ایجاد، تحول و تکامل پوسته و گوشته زمین نقش اساسی داشته و دارد.
آتشفشان یک ساختمان زمین شناسی است که به وسیله آن مواد آتشفشانی (به صورت مذاب ، گاز ، قطعات جامد یاهر 3)از درون زمین به سطح آن راه می یابند. .

وقوع آتشفشان جريان مواد آتشفشاني با سرعتي معادل چند صدكيلومتر در ساعت بر دامنه كوهها سرازير گشته و اغلب تا فاصله 10 كيلومتري محل وقوع را در بر مي‎گيرد

گرماي اين مواد تاحدي بالا است كه در سر راه خود همه چيز را مي‎سوزاند و نابود مي‎كند، فوران سنگ يا مواد مذاب از درون زمين وجريان آن در محيط زيست از جمله وقايعي است كه با آلودگي منابع اصلي حيات يعني هوا، آب، خاك و نيز تخريب ساختمان‎ها، مزارع و تلفات انساني همراه مي‎باشد.

ادامه مطلب: وقتی این کوهها سفره دلشان باز شود!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 81
پرینت

كدام آتشفشان زودتر فوران مي‌كند؟

 يكي از بلاياي طبيعي كه بشر قادر به كنترل يا پيش‌بيني آن نيست، فورانهاي آتشفشاني است كه بسيار ترسناك و زيان‌آور است. دانشمندان و زمين‌شناسان تاكنون با انجام آزمايش‌هاي فشرده توانسته‌اند به علل سطحي بروزيك آتشفشان كه آغازش از لايه‌هاي زيرين پوسته زمين است، پي ببرند. اما همچنان پيش‌بيني وقوع آنها مثل سيل و يا زلزله تاكنون ميسر نشده بر طبق يافته هايي كه روزانه دانشمندان از مراكز كنترل تحركات زيرزميني دريافت مي‌كنند، توانسته‌اند با چند درصد خطا تخمين بزنند كدام آتشفشان با احتمال بيشتري نسبت به سايرين و اول از همه فوران خواهد كرد. يكي از كارهاي مورد علاقه زلزله‌شناسان و زمين‌شناسان آن است كه بفهمند آتشفشان بعدي كه فوران مي‌كند، كي و كجا اين كار را انجام مي‌دهد؟ در اين ميان فردي به نام Paddypower كتابي دراين زمينه نوشته و به نوعي احتمالات را در آن گنجانده است. او ليستي تهيه كرده و طبق احتمالات آتشفشانها را طبقه بندي نموده است. اخيراَ از ميان ليستي كه او منتشر كرده بود آتشفشان Mount Mayon در فيليپين فوران داشته و يكي از آنها كه او پيش‌بيني نكرد و فوران كرد در ژاپن رخ داد.

احتمال فوران آتشفشان «مانت اتنا» ايتاليا يك به 28 است اما اگر در مورد Maunaloa صحبت كنيد به يك به 9 مي‌رسد و يا اگر در خصوص Unzen ژاپن صحبت كنيم كه بين سالهاي 91 تا 94 حدود 10 هزار تكه آتشفشاني از خود فوران داد

ادامه مطلب: كدام آتشفشان زودتر فوران مي‌كند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 52
پرینت

اَبَرآتشفشان‌های ویرانگر زمین

 تألیف و ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

 یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که ابرآتشفشان‌های ویرانگر هم چنان که سرد می‌شوند می‌توانند صرفاً به خاطر تغییراتی که در دالان‌های عظیم و محتوی مواد مذابشان رخ می‌دهد فوران نمایند. این اولین باری است که محققین موفق شده‌اند مکانیزم مربوط به فوران‌های بزرگ‌ترین آتشفشان‌های روی زمین را توضیح دهند.

زمین شناسان ریشه‌ی تعدادی از ابرآتشفشان‌های قدیمی و ابرآتشفشان‌هایی که در آینده ممکن است به وجود آیند را در سطح دنیا شناسایی نموده‌اند. هیچ ابرآتشفشانی در تاریخ حیات انسان دچار فوران نشده است، اما تاریخچه‌ی آنها نشان می‌دهد که فوران این آتشفشان‌ها تا چه حد می‌تواند برای تمدن بشری ویرانگر باشد. ابرآتشفشان یلواستون واقع در ایالت وایومینگ شاید مشهورترین ابرآتشفشان موجود بر روی زمین باشد. این ابرآتشفشان در طول دو میلیون سال گذشته سه بار فوران نموده است (آخرین فوران 600000 سال پیش رخ داد).

. ابرآتشفشان یلواستون واقع در ایالت وایومینگ شاید مشهورترین ابرآتشفشان موجود بر روی زمین باشد. این ابرآتشفشان در طول دو میلیون سال گذشته سه بار فوران نموده است (آخرین فوران 600000 سال پیش رخ داد).

ادامه مطلب: اَبَرآتشفشان‌های ویرانگر زمین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 83
پرینت

آیا تغییرات آب و هوا باعث آتشفشان میشود

 نویسنده: حمید وثیق زاده انصاری

معمولاً چنین تصور میشود که آتشفشانها باعث تغییر آب و هوای زمین میشوند. در این زمینه به این امر استناد می‌شود که آتش‌فشان‌ها چنان گرد و غباری ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود میزان تابش خورشید که به سطح زمین می‌رسد کاهش یابد. اما به نظر می‌رسد گاهی این رابطه‌ی علت و معلولی به طور معکوس عمل می‌کند، به این معنا که امکان دارد تغییرات آب و هوای برانگیزنده‌ی آتش‌فشان‌ها باشد.

نظر دانشمندانی که چنین احتمالی را می‌دهند مبتنی بر این واقعیت است که آتشفشان‌های دوران یخ‌بندان زمین خیلی مهم‌تر و بزرگ‌تر از آتش‌فشان‌هایی بودند که در ظرف دو قرن اخیر فوران کرده‌اند. وسعت آن آتش‌فشان‌ها به سادگی و مستقیماً قابل بررسی و مطالعه نیست بلکه به وسیله‌ی مطالعات زمین شناسی و به ویژه با مطالعه روی رسوب‌های دریایی در نواحی مختلف آتش فشانی اندازه گیری می‌شود. آنها بر این باورند که بین اختلال کلی در وضع آب و هوا و آتش فشان‌های شدید رابطه وجود دارد. چنین استنباط می‌شود که اختلال کلی در آب و هوا، قبل از آتش فشان شروع شده است. بنابر این می‌توان از این نظر دفاع کرد که این اختلال در وضع آب و هواست که باعث آتش فشان می‌شود.

ادامه مطلب: آیا تغییرات آب و هوا باعث آتشفشان میشود
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 102
پرینت

آتشفشانهای فعال ایران

 بررسی آتشفشان ها در ایران نشان می دهد ایران دارای پنج آتشفشان دماوند ، سبلان ، تفتان ، بزمان و سهند است که از این تعداد سه آتشفشان بزمان، تفتان و دماوند جز آتشفشانهای نیمه فعال نیمه فعال محسوب می شوند.

زمین در ابتدا به حالت کره گداخته ای بود که پس از طی میلیون ها سال بخش خارجی آن به صورت قشر سختی در آمد. این پوسته به دفعات بر اثر عبور مواد مذاب درونی سوراخ شده و سنگ های آتشفشانی زیادی به سطح آن رسیده است. این عمل در عصر کنونی نیز ادامه دارد.

پیدایش کوه های آتشفشانی حاصل فوران مواد مذاب و انباشته شدن مواد است. زمانی که فشار گازها و سنگ های مذاب در هسته زمین بسیار بالامی رود ، فوران اتفاق می افتد. فوران می تواند به آرامی یا به صورت انفجاری رخ دهد و جریان گدازه همراه با گازهای سمی ، پرتاب خاکستر و سنگ و فوران آتشفشانی است.

انفجارهای آتشفشانی می توانند تکه های بزرگ سنگ را با سرعت بسیار زیاد به مسافت چندین کیلومتر پرتاب کنند و گاه با مخاطرات طبیعی چون زمین لرزه، جریان «گل» و سیلاب های ناگهانی ، بارانهای اسیدی و درشرایط خاص وقوع سونامی همراه است.

ادامه مطلب: آتشفشانهای فعال ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 53
پرینت

 

آتشفشان

 مقدمه :

بشر و فعالیتهای آتشفشانی :

کوه های آتشفشانی از جمله مشخصات مهم کشورهای مختلف به شمار می آیند. یکی از معروفترین و زیباترین کوههای آتشفشانی در جهان، کوه آتشفشانی فوجی در ژاپن است که از سال 1708 فعال است . بر طبق افسانه های قدیمی ، کوه اتشفشانی فوجی در یکی از شبهای سال 286 بعد از میلاد بوجود آمده است.اما از نظر زمین شناختی، قدمت این کوه حتی بیشتر نیز هست. برخی گروههای مذهبی خاص ، کوه اتشفشانی فوجی را به عنوان یک مکان مقدس به شمار می آورند. همه ساله هزاران زائر از این مکان و نیز مقبره ها یی که در سراشیبیهای این کوه قرار گرفته اند ، بازدید می کنند. این کوه آتششفشانی همچنین در ادبیات و هنر کشور ژاپن اهمیت و احترام بسیاری دارد .

کوه های اتشفشانی زمانی که خسارتهای ویرانگری را به دنبال نداشته باشند می توانند برای بشر مفید هم باشند. برای مثال ، زمیینهای با قابلیت باوری زیاد را برای کاشت محصولات و ایجاد مراتع جنگلی. تاکستانها و بوستانها بخشهای وسیعی از نواحی کم شیب کوه آتشفشانی Mount Vesuvius را می پوشاند که بر اثر انفجارههای آذرآوری ناشی از فعالیت آتشفشانی آن،شهرپامپی درسال AD 79 ویران شد. درنواحی مرتفعتر آن، درختان بلوط و شاه بلوط شروع به رشد و نمو کردند. کوههای آتشفشانی چنانچه غیر فعال باشند ، مناظر بدیعی را برای تماشا و گردش بوجود می اورند ،به گونه ای که از آنها به عنوان پارکهای تفریحی استفاده می شود. بسیاری از مردم همه ساله با بازدید از پاک ملی کوههای آتشفشانی هاوایی به تماشای جریانهای گدازه ای ازیک فاصله مناسب می پردازند .

ادامه مطلب: آتشفشان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 54
پرینت

آتشفشان و فوران آن

 آتشفشان كوهي است كه به درون سنگ‌هاي مذاب انباشته شده در زير سطح زمين راه دارد. برخلاف اينكه غالباً پيدايش كوه‌ها ناشي از فشار صفحات زيرزمين بر يكديگر است، پيدايش كوه‌هاي آتشفشاني حاصل فوران مواد مذاب و انباشته‌شدن مواد است. زماني كه فشار گازها و سنگ‌هاي مذاب درهسته زمين بسيار بالامي‌رود، فوران اتفاق مي‌افتد.فوران مي‌تواند به آرامي ‌يا به صورت انفجاري رخ دهد.

جريان گدازه، گازهاي سمي‌، پرتاب خاكستر و سنگ و تخريب نواحي اطراف نيز همراه با فوران آتشفشان رخ مي‌دهد.جريان گدازه بيشتر از آتش‌سوزي مخاطره‌آميز مي‌باشد به علت اينكه حرارت توليد شده به مراتب شديدتر و سوزاننده‌تر است.جريان گدازه، هرچيزي كه درمسيرش قرارگرفته باشد را از بين مي‌برد ولي به دليل اينكه جريان مواد مذاب به كندي و آرامي‌ پيش مي‌رود و مردم زمان كافي دارند تا از مسير جريان گدازه دورشوند.

خاكسترهاي آتش‌فشاني، مواد نرم شبيه پودر يا ماسه هستند که يا از دانه‌های ريز گدازه يا از خرد شدن سنگهای جدار دودکش حاصل شده‌اند، كه مي‌تواند سوزاننده، اسيدي، شن مانند، گازدار و همراه باشد، خاكستر و گازهاي اسيدي مي‌تواند به ريه كودكان و سالمندان و بيماراني كه مشكل تنفسي دارند آسيب‌ برساند.

ادامه مطلب: آتشفشان و فوران آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 63
پرینت

آتشفشان و عجايب آن (1)

 تهيه كنندگان: عبدالامير كربلايي و ف. مُدرك

 مقدمه:

آتشفشان روزنه‌ای در سطح زمین است که سنگ‌های گداخته، خاکستر و گازهای درون زمین از آن به بیرون فوران می‌کنند. فعالیت آتشفشانی با برون‌افکنی صخره‌ها، با گذشت زمان باعث پیدایش کوه‌های آتشفشانی بر سطح زمین می‌شود. آتشفشان‌ها معمولاً در نقاطی یافت می‌شوند که ورقه‌های زمین‌ساخت، همگرایی یا واگرایی دارند.

آتشفشان یک ساختمان زمین شناسی است که به وسیله آن مواد آتشفشانی (به صورت مذاب ، گاز ، قطعات جامد یاهر 3)از درون زمین به سطح آن راه می یابند. انباشتگی این مواد در محل خروج، برجستگی هایی به نام کوه آتشفشان ایجاد می نماید.

آتشفشان یکی از پدیده های طبیعی و دائمی زمین شناسی است که در طول تاریخ زمین شناسی نسبتا بدون تغییر باقی مانده و در ایجاد، تحول و تکامل پوسته و گوشته زمین نقش اساسی داشته و دارد.

آتشفشان یکی از پدیده های طبیعی و دائمی زمین شناسی است که در طول تاریخ زمین شناسی نسبتا بدون تغییر باقی مانده و در ایجاد، تحول و تکامل پوسته و گوشته زمین نقش اساسی داشته و دارد.

ادامه مطلب: آتشفشان و عجايب آن (1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 52
پرینت

آتشفشان و عجايب آن (2)

 تهيه كنندگان: عبدالامير كربلايي و ف. مدرك

 آتشفشان‌هاى نئوژن- کواترنر در ايران

- آتشفشان دماوند

مخروط دماوند ، شاخص‌ترين آتشفشان چينه‌اى کواترنرى ايران است. تاريخ فعاليت اين آتشفشان بخوبى شناخته نشده و مخروط آن استراتو ولکانى است که ارتفاع آن از سطح دريا 5670 متر ( 5611 متر وزيرى ، 1362 ) مى‌باشد. مخروط آن منظم و روى کوههاى فراسايش يافته‌اى که در حدود 3500 متر از سطح دريا ارتفاع دارند واقع است.دامنه کوه بوسيله جريانهاى گدازه‌هاى متعدد که از قله يا از مخروطهاى فرعى سرازير شده اند پوشيده شده است.

قطر دهانه آتشفشان در حدود 400 متر است. قسمت مرکزى دهانه ، بوسيله درياچه‌اى از يخ پوشيده شده و در حاشيه آن دودخان‌هايى وجود دارد که زمين هاى اطراف را به رنگ زرد درآورده اند.

 جدا از دهانه فعلى ، شواهدى از دهانه هاى قديمى را مى توان ديد. يکى از اين دهانه هاى قديمى در پهلوى جنوبى و در ارتفاع 100 متر قرار دارد که در حال حاضر ، محل خروج گازها و دودخان‌ها است. در پهلوى شمالى دماوند اثر ديگرى از يک دهانه قديمى به قطر حدود 9 کيلومتر ديده مى شود که امروزه رودخانه نونال در آن جريان دارد.سنگهاى دهانه قديمى کمى بازيک تر از گدازه هاى جوان دماوند است. اگرچه بروس و همکاران ( 1977 ) با توجه به ترکيب شيميايى گدازه‌ها ، دماوند را آتشفشانى ديررس و دور از زاگرس مى‌دانند که در تشکيل آن برخورد صفحه‌ها و پديده فرورانش از نوع خاص و ذوب پوسته اقيانوسى نقش داشته، ولى جايگاه اين مخروط در محل تلاقى البرز خاورى و باخترى اين ذهنيت را تقويت مى‌کند که تلاقى گسل هاى عميق پوسته ، بويژه انواع امتداد لغز شمال باخترى و شمال خاورى ، محل مناسبى براى رسيدن ماگما به سطح زمين بوده است.

ادامه مطلب: آتشفشان و عجايب آن (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 81
پرینت

آتشفشان و عجايب آن (3)

 تهيه كنندگان: عبدالامير كربلايي و ف. مدرك

 انواع بافت سنگ های آتشفشانی :

 پورفیریک:

بلورهای درشت یا فنوکریست در متن ریز بلور یا شیشه ای.

 بافت اینترسرتال:

در بین کانی های سنگ فضاهای خالی دیده می شود که این فضاها با شیشه یا محصول دگرسانی آن پر می شود.

 بافت تراکیتی:

نوعی بافت پورفیریک با خمیره میکرولیتی یا میکرولیتی –شیشه ای که در آن میکرولیت های فلدسپار، حالت جریانی دارند.

 بافت اسفرولیتی:

بافتی که در آن شیشه ای فلدسپاری و سیلیسی به صورت شعاعی متبلور شده اند.

ادامه مطلب: آتشفشان و عجايب آن (3)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اتشفشان ها
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 55
پرینت

آتشفشان و عجايب آن (4)

 تهيه كنندگان : عبدالامير كربلايي و ف. مدرك

 کاربردهای علم آتشفشان شناسی

آگاهی از علم آتشفشان شناسی و شناخت آتشفشان ها در بسیاری از موارد نظری و کاربردی اهمیت شایان توجهی دارد که از آن جمله:

1-با کمک علم آتشفشان شناسی می توان تا حدودی از ساختمان و ترکیب داخلی زمین (حداقل پوسته و گوشته فوقانی) اطلاعاتی را کسب نمود.

2- هر چند مواد آتشفشانی که به سطح زمین می رسند، نماینده واقعی قسمت ذوب شده آن نیستند (به دلیل ذوب درصدی، تفریق، آلایش و...) ولی بخشی از انکلا وهای موجود در آنها که قطعاتی از سنگ های ذوب نشده قسمت های ژرف هستند و توسط آتشفشان ها به سطح زمین می رسند، می توانند نماینده قسمت ذوب شده باشند.بررسی این سنگهای بیگانه Olistolite و مواد آتشفشانی ما را در شناخت درون زمین یاری می دهد.

3- امروز استفاده از انرژی ژئوترمال در بسیاری از کشورها مرسوم است و جزء انرژی های ارزان محسوب می شود.

ادامه مطلب: آتشفشان و عجايب آن (4)
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 84 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید