نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 56
پرینت

چه چیز باعث وزیدن باد می شود؟

 تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

 ساده ترین تعریفی که می توان بیان نمود این است که، باد به حرکت جریان هوا، یا به طور کلی تر به حرکت جریان گاز در اتمسفر از یک مکان به مکان دیگر گفته می‌شود. این تنها یک تعریف اولیه است. موارد بسیار بیشتری در خصوص این پدیده طبیعی وجود دارد؛ شکل گیری باد نیز یکی از همین موارد است.

در واقع، انواع مختلف باد بر اساس عوامل متعددی طبقه بندی می شوند. از آن جایی که تعریف باد حرکت عمده هوا بر روی زمین است، همین تعریف در فضا یعنی حرکت گازها و ذرات دفع شده از طرف خورشید به فضا، باد خورشیدی و فرار گازهای اتمسفری از سیارات به فضای بیرونی، بادهای سیاره ای نامیده می شوند.

بررسی این پدیده طبیعی برای کسب حقایق ساده نظیر این که باد چگونه ایجاد می شود و یا این که الگوهای باد در مناطق مختلف چگونه است، می تواند به نوبه خود سر گرم کننده باشد. از همه مهم تر این است که شما لازم نیست در این زمینه پایه علمی قوی داشته باشید. دانستن اصول ابتدایی جغرافیا کفایت می کند.

در حقیقت، باد در اثر حرکت هوا از یک منطقه پر فشار به یک منطقه کم فشار تشکیل می شود. مهم ترین عامل در تشکیل باد، فشار اتمسفر است. تفاوت در فشار اتمسفر منجر به تشکیل مناطق پر فشار و کم فشار در این سیاره می گردد. کسب این اطلاعات با توجه به اهمیت آنها در پیش بینی آب و هوا بسیار سودمند است. هنگامی که مناطق تحت فشار شکل می گیرند، هوا از منطقه با فشار بیشتر به منطقه با فشار کم شروع به حرکت می کند. بادها عموماً براساس درجه قدرتشان به انواع مختلفی - از یک نسیم ساده تا یک طوفان ویرانگر - طبقه بندی می شوند.

ادامه مطلب: چه چیز باعث وزیدن باد می شود؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 80
پرینت

 باد چیست؟

 تهیه کننده : مجید مکاری

 باد جریان هوایی است که از مراکز پرفشار به طرف مراکز کم فشار به حرکت در می‌آید.

هر چه شیب فشار (تفاوت فشار) بین دو نقطه بیشتر باشد شدت جریان هوا نیز بیشتر خواهد بود. تفاوت فشار دو نقطه را گرادیان فشار می‌گویند.

باد چيست؟

۱) بادهای آلیزه (تجارت) :

این بادها در نیمکره‌های شمالی و جنوبی به ترتیب از شمال‌شرقی به جنوب‌غربی و از جنوب‌شرقی به شمال‌غربی در حال وزشند بادهای تجارتی در زبان‌های اسپانیولی‌ـ ایتالیایی و فرانسوی به ترتیب Alisios و Alisei و Alizes در زبانهای آلمانی تحت عنوان Passat می‌نامند. تمام این اسامی فاقد منشاء شناخته شده‌ایی هستند.

این بادها در بین منطقه پرفشار جنب حاره و همگرایی میان حاره‌ایی در بخش اعظمی از این مناطق در تمام طول سال می‌وزد و با ثبات‌ترین بادهای کره زمین هستند.

در نیمکره‌ جنوبی به علت مداومت فشار زیاد جنب حاره، بادهای تجارتی به طور منظم وزیده و طوقه‌ایی را تشکیل می‌دهند. از این رو تجارتی‌های سطحی در نیمکره شمالی حالات منظم‌تر و قویتری دارنده وسعت نفوذ کمربند تجارتی‌ها در نیمکره شمالی در حدود ۲۵۰۰ کیلومتر و در نیمکره جنوبی در حدود ۳۰۰۰ کیلومتر است.

در سطح فوقانی کمربند حاره در حدود ۱۰ کیلومتری از سطح زمین، بادهایی با جهت مخالف تجارتی‌ها می‌خورند، که آنها را آنتی‌ترید (ضد تجارتی) می‌گویند.

۲) بادهای موسمی :

کلمه موسم دارای ریشه عربی است و به معنی فصل است. به بادهایی که در فصول متضاد سال با جهات مخالف می‌وزند موسمی‌ها گفته می‌‌شود.

این بادها در زمستان، به صورت جریان سردی از خشکی به دریا و در تابستان به صورت جریان هوای مرطوب و گرمی از دریا به خشکی می‌وزند.

در تابستان‌ها، قاره آسیا گرم شده و به علت تشکیل کم‌فشارهای حرارتی گسترده در خلیج فارس و آسیای مرکز و دشت راجستان هند، از اقیانوس هند و آرام بادهایی به جهت این مراکز کشیده می‌شوند این شرایط همزمان با استرالیا و توأم با تشکیل یک آنتی‌سیلکون در روی آن می‌باشد که بادهای خروجی از آن، ضمن عبور از استوا با جهت جنوب غربی به جهت آسیا کشیده می‌شوند و موسمی‌های تابستانی در آسیا را بوجود می‌آورند.

۳) بادهای غربی:

در گستره جهانی اغلب در عرض های میانه و بین حدود ۳۵ تا ۶۵ درجه عرض جغرافیایی و یا به عبارت دیگر از پر فشار جنب حاره به مناطق کم فشار جنب قطب شیوع دارند.

این بادها از نظر جهت و استمرار دارای خصوصیات متغیرند در سرعت و جهت حرکت آنها جریانات موجی بویژه سیلکون‌های سیار و آنتی سیلکون‌هایی که در منطقه نفوذ این بادها از غرب به شرق حرکت می‌کنند اثر عمده‌ای دارند از اینرو ممکن است بادهای مذکور ضمن وزش از غرب به شرق خصوصیات طوفانی هم داشته باشند در زمستان‌های نیمکره شمالی توسعه آنتی‌سیلکون‌های قاره‌ایی و بعضاً حتی سیکلون‌‌ها از توسعه بارز بادهای غربی ممانعت به عمل آورده و بدین جهت بادهای مزبور به نحو بارزی بر روی اقیانوس‌ها توسعه می‌یابند ولی چون در عرض‌های میانه نیمکره جنوبی، شرایط قاره‌ایی تقریباً حاکمیتی ندارد. بادهای غربی هم تقریباً حالت کمربند جهانی بخود گرفته‌اند.

۴) بادهای محلی :

این بادها منطقه کوچکی را در برگرفته و معمولاً منحصر به لایه‌های بسیار پایین اتمسفر است.

۵) نسیم دریاو خشکی :

ادامه مطلب: باد چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 174
پرینت

توليد برق از انرژي باد به روشي ساده

در اين مقاله ، توليد از انرژي باد به روشي ساده و با وسايل ساده در مناطق كوهپايه اي تشريح شده است

هدف طرح
 1. استفاده از انرژي هاي تجديدپذير مانند انرژي باد در كوهپايه هاي جنوبي زاگرس غربي
2. توليد برق در مناطق كوهپايه اي

مزاياي طرح
 1. استفاده از وسايلي كه مي توان آنها را به راحتي و تقريبا ارزان خريدار و يا در وسايل بازيافتي پيدا كرد.
2. استفاده از انرژي باد كه در دامنه هاي جنوبي رشته كوه زاگرس(به ويژه كوهپايه هاي جنوبي كبير كوه) بيشتر اوقات از سمت كوه به سمت جنوب آن جراين دارد.
3. قابل استفاده براي روستايي ها و مناطق عشايري كه به شبكه برق سراسري دسترسي ندارند.
4. قابل استفاده بر روي پشت بام خانه ها يا روي تپه هاي اطراف .
5. روشنايي بخشيدن به محل نگهداري دام ها در مناطق دور افتاده عشايري و روستايي.
6. بالا بردن ولتاژ خروجي توسط مدارهاي الكترونيكي .
7. استفاده از وسايل بازيافتي .

ادامه مطلب: توليد برق از انرژي باد به روشي ساده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 164
پرینت

 ژنراتور های بادی محور عمودی

 در این مقاله به ارائه خلاصه ای در باره ژنراتورهای بادی محور عمودی پرداخته شده است، به گونه ای که اصول اولیه این دستگاه را توضیح می دهد، و مزایا و معایب آن را ارز یابی می نماید.
یک ژنراتور بادی دستگاهی است که انرژی جنبشی باد را مهار نموده، و آن را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند (توان بادی) و در نهایت برق تولید می کند. در گذشته ژنراتورهای بادی به طور خاص به صورت توربین های بادی مورد استفاده قرار می-گرفتند، پس از آن با اختراع 'Windbelt'، تغییراتی در سیستم آن ایجاد شد. با این حال، این باعث نشد که مردم به طور هم زمان از اصطلاح توربین های بادی و یا ژنراتورهای بادی استفاده نکنند. در جستجو برای یافتن یک منبع انرژی جای گزین - که تجدید پذیر و سازگار با محیط زیست باشد - انرژی باد در این میان مورد توجه قرار گرفت و به یک جای گزین مناسب برای سوخت های فسیلی تبدیل شد.


ژنراتور های بادی محور عمودی

ادامه مطلب: ژنراتور های بادی محور عمودی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 145
پرینت

انرژی باد، انرژی حاصل از هوای متحرک

باد هوای در حال حرکت است. باد به وسیلة گرمای غیر یکنواخت که سطح کرة زمین که حاصل عملکرد خورشید است، بوجود می‌آید.
از آنجائیکه سطح زمین از سازنده‌های خشکی و آبی قنوعی تشکیل شده‌اند، اشعة خورشید را بطور غیریکنواخت جذب می‌کند. وقتی خورشید در طول روز می‌تابد، هوای روی سرزمین‌های خشکی سریعتر از هوای روی سرزمین‌های آبی گرم می‌شود. هوای گرم روی خشکی ضبط شده و بالا می‌رود و هوای خنک تر و سنگین تر روی آب جای آنرا می‌گیرد که این فرآیند بادهای محلی را می‌سازد. در شب، از آنجا که هوا روی خشکی سریعتر از هوای روی آب خنک می‌شود، جهت باد برعکس می‌شود.
 به همین طریق بادهای بزرگ جوی که زمین را دور می‌زنند به علت اینکه هوای سطحی نزدیک استوا در اثر گرمای خورشید بیشتر از هوای قطب شمال و جنوب گرم شده، بوجود می‌آیند. از آنجا که باد تا زمانیکه خورشید به زمین می‌تابد، بطور پیوسته تولید خواهد شد، آنرا منبع انرژی تجدید شونده می‌نامند. امروزه، انرژی بادی عمدتاً برای تولید برق بکار برده می‌شود.

ادامه مطلب: انرژی باد، انرژی حاصل از هوای متحرک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 133
پرینت

استفاده از انرژی باد در قلب دریاها + عکس

یکی از مهمترین عوامل آلوده کننده محیط زیست در جهان و به خصوص در کشور ما ایران، مصرف انرژی فسیلی در فضاهای مسکونی، برای تهیه آب گرم مصرفی و تامین گرمای فضای خانه است، که با هجوم روز افزون انسانها از روستاها به شهرها به تعداد مصرف کنندگان سوخت های فسیلی، که در واقع پایه های صنعت نوین جهان و از جمله ایران را شامل می شوند افزوده می شود پس با اجرای اصول پایداری محیطی می توان با این مشکل مبارزه کرد.
در عصر حاضر لزوم استفاده از انرژی های نو بدلیل افزایش مداوم جمعیت، کشورهای جهان را بیش از پیش با مشکل کمبود انرژی روبه رو ساخته و حیات بشر را تهدید می کند. شاید با کوشش مداوم دانشمندان، پرتو امیدی بر چهره حیات بر روی کره خاکی بتابد و بیم متلاشی شدن تمدن بشر در اثر کمبود انرژی و کثرت آلودگی محیط، از بین برود.

یکی از مهمترین عوامل آلوده کننده محیط زیست در جهان و به خصوص در کشور ما ایران، مصرف انرژی فسیلی در فضاهای مسکونی، برای تهیه آب گرم مصرفی و تامین گرمای فضای خانه است، که با هجوم روز افزون انسانها از روستاها به شهرها به تعداد مصرف کنندگان سوخت های فسیلی، که در واقع پایه های صنعت نوین جهان و از جمله ایران را شامل می شوند افزوده می شود پس با اجرای اصول پایداری محیطی می توان با این مشکل مبارزه کرد.

 

ادامه مطلب: استفاده از انرژی باد در قلب دریاها + عکس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 129
پرینت

بهترین ها از نمایشگاه انرژی بادی سال ۲۰۱۰

از دوران باستان، انسانها از نیروی باد استفاده می کردند. در حدود سال ۵۰۰۰ قبل از میلاد کشتی هایی که به رود نیل سفر می کردند، از نیروی باد استفاده می کردند. در ایران و چین، از سال ۲۰۰ قبل از میلاد برای آسیاب کردن غلات و پمپ آب، از باد استفاده می شد و به مرور زمان انرژی بادی برای بسیاری از اهداف دیگر از جمله اره کردن چوب، ساخت کاغذ و خشکاندن دریاچه ها و مرداب ها به کار رفت. از انتهای قرن ۱۹، برای تولید برق از نیروی بادی استفاده شد.
اولین توربین های بادی تولید کننده برق، در سال ۱۸۸۷ توسط جیمز بلیت در اسکاتلند، و چارلز اف براش در ایالات متحده آمریکا ساخته شد. امروزه، انرژی بادی از جمله قسمت های به سرعت رو به رشد در بخش انرژی است. در حال حاضر برق تولید شده با باد، ۲ درصد از منبع برق جهان را تشکیل می دهد و لذا جای بیشتری برای رشد وجود دارد. در چندین کشور، انرژی بادی، درصد بالایی از تولید برق ملی را تشکیل می دهد، از جمله در دانمارک (% ۲۰)، ایرلند (% ۱۴)، پرتغال ( %۱۱)، اسپانیا (% ۱۱) و آلمان (% ۸).

به گفته شرکت "دی ویند" که از سازندگان خلاق توربین بادی است، پتانسیل فنی طولانی مدت انرژی بادی، ۵ برابر میزان کنونی انرژی تولید شده در جهان، و ۴۰ برابر تقاضای کنونی جهان برای برق است.

ادامه مطلب: بهترین ها از نمایشگاه انرژی بادی سال ۲۰۱۰
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 119
پرینت

توربینهای بادی چگونه کار می کنند

باد شکلی از انرژی خورشیدی است. باد از گرمایش غیریکنواخت اتمسفر به وسیله خورشید، نامنظم‌بودن عوارض زمین و گردش زمین به وجود می‌آید. الگوهای باد توسط چین‌خوردگی‌های زمین، جنگل‌ها، مراتع و سطح ‌آب‌ها تغییر شکل می‌یابد.

انسان‌ها از حرکت و جریان باد برای اهداف مختلفی استفاده می‌کنند مانند: دریانوردی، به پرواز درآوردن کایت و بادبادک، و حتی تولید برق.
 عبارت انرژی بادی یا توان بادی بیانگر فرآیندی است که طی آن از باد برای تولید انرژی مکانیکی یا برق استفاده می‌شود.

 توربین‌های بادی انرژی جنبشی بادها را به توان مکانیکی تبدیل می‌کنند. از این توان مکانیکی استفاده‌های مختلفی می‌توان کرد (مثل آرد‌کردن دانه‌ها یا پمپ‌کردن آب) یا اینکه یک ژنراتور می‌تواند این انرژی مکانیکی را به برق تبدیل کند.

ادامه مطلب: توربینهای بادی چگونه کار می کنند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 145
پرینت

انرژی باد و محیط زیست

گسترش روزافزون نیاز به انرژی و محدودیت منابع فسیلی، افزایش آلودگی محیط زیست ناشی از سوزاندن این منابع، بحث گرم شدن هوا و اثرات پدیده گلخانه‌ای، ریزش باران های اسیدی و ضرورت متعادل نمودن نشر CO2 همگی لزوم صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی و توجه مضاعف به استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر را ایحاب می کند.

 در بین انرژی های تجدیدپذیر، انرژی باد یکی از اقتصادی ترین روش های تولید برق است که آلودگی محیط زیست را در پی نداشته و پایان پذیر نیز نیست. طبق آمار موجود تولید هر کیلو وات ساعت انرژی الکتریکی از باد می تواند از انتشار حدود یک کیلوگرم CO2 در مقایسه با نیروگاه های سوخت فسیلی جلوگیری نماید. به طور کلی با جایگزینی انرژی برق بادی به جای انرژی برق تولیدی از نیروگاه سوخت فسیلی می توان از انتشار گازهای گلخانه ای کاست. به عنوان نمونه در منجیل هر توربین 500 کیلووات در سال حداقل 1500000 کیلووات ساعت انرژی برق تولید می نماید که باعث کاهش آلاینده های محیط زیست به مقدار زیر خواهد گردید:

ادامه مطلب: انرژی باد و محیط زیست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 114
پرینت

مزایا و معایب انرژی باد     

انرژی باد مزایای فراوانی دارد و به همین دلیل امروزه در حال تبدیل به یک منبع انرژی به سرعت در حال گسترش در همه دنیا می‌باشد. تلاش‌های تحقیقاتی بر روی مشخص‌کردن چالش‌های پیش‌روی در زمینه استفاده وسیع‌تر از انرژی باد، متمرکز شده است.

مزایا

انرژی باد یک منبع انرژی تجدید پذیر می باشد که مانند سوخت های فسیلی آلوده کننده محیط زیست نیست.

انرژی باد بر خلاف نیروگاه ‌هایی که متکی به احتراق سوخت‌های فسیلی مانند ذغال‌سنگ و گاز طبیعی می باشند، هوا را آلوده نمی‌کند. توربین‌های بادی هیچ گونه مواد آلوده کننده ای را وارد اتمسفر نمی‌کنند و در نتیجه باعث تولید باران اسیدی یا گازهای گلخانه‌ای نمی شوند. انرژی بادی یک منبع انرژی داخلی می‌باشد که داخل تولید می‌شود. منابع بادی ملی بسیار زیاد می‌باشند. انرژی بادی متکی به توان تجدیدپذیری باد می‌باشد که می دانیم این انرژی هیچ‌گاه تمام نمی‌شود.

ادامه مطلب: مزایا و معایب انرژی باد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 105
پرینت

انرژی باد

دید کلی
باد یکی از مظاهر انرژی خورشیدی و همان هوای متحرک است و پیوسته جزء کوچکی از تابش خورشید که از خارج به اتمسفر می‌رسد، به انرژی باد تبدیل می‌شود. گرم شدن زمین و جو آن بطور نامساوی سبب تولید جریانهای همرفت (جابجایی) می‌شود و نیز حرکت نسبی جو نسبت به زمین سبب تولید باد است.

با توجه به اینکه مواد قابل احتراق فسیلی در زمین رو به کاهش است، اخیرا پیشرفتهای زیادی در مورد استفاده از انرژی باد حاصل شده است. انرژی باد اغلب در دسترس بوده و هیچ نوع آلودگی بر جای نمی‌گذارد و می‌تواند از نظر اقتصادی نیز در دراز مدت قابل مقایسه با سایر منابع انرژی شود. در سالهای اخیر کوشش فراوانی برای استفاده از انرژی باد بکار رفته و تولید انرژی از باد با استفاده از تکنولوژی پیشرفته در ابعاد بزرگ لازم و ضروری جلوه کرده است.

ادامه مطلب: انرژی باد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 122
پرینت

انرژی بادی


 بازارهای انرژی بادی

در طول سال 2011، در حدود 40 گیگاوات ظرفیت انرژی بادی عملیاتی گردید و ظرفیت جهانی انرژی بادی را تقریبا 20 درصد افزایش داده و به میزان کل 238 گیگاوات رسانیده است. این میزان افزایش ظزفیت در این سال نسبت به دیگر تکنولوژی های تجدیدپذیر بیشتر بوده است. در طول سال 2011 حدود 50 کشور ظرفیت خود را در این زمینه اضافه نموده اند و حداقل 68 کشور گزارشی مبنی بر افزایش بیش از 10 مگاوات داشته اند که 22 کشور از آنها از مرز 1 گیگاوات گذشته اند و 10 کشور برتر نزدیک به 87% ظرفیت کل جهانی را به خود اختصاص داده اند. درطول بازه زمانی انتهای سال 2006 تا انتهای سال 2011 نرخ رشد ظرفیت تجمعی انرژی بادی به میانگین 26 درصد رسیده است. به عنوان مثال در سال 2010 بیشتر ظرفیت توربینهای جدید در کشورهای در حال توسعه بوده و بازارهای نوظهور بیشتر در کشورهای OECD بوده اند. کشورهای پیشرو در زمینه نصب های جدید به ترتیب کشورهای چین، آمریکا، هند، آلمان و انگلستان بوده اند که کشور کانادا با فاصله کمی از آنها قرار دارد. اتحادیه اروپا 23% از بازار جهانی و 41% از ظرفیت کل جهانی را به خود اختصاص داده است.  

ادامه مطلب: تحقیق انرژی بادی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 136
پرینت

انرژی بادی

بازارهای انرژی بادی

 در طول سال 2011، در حدود 40 گیگاوات ظرفیت انرژی بادی عملیاتی گردید و ظرفیت جهانی انرژی بادی را تقریبا 20 درصد افزایش داده و به میزان کل 238 گیگاوات رسانیده است. این میزان افزایش ظزفیت در این سال نسبت به دیگر تکنولوژی های تجدیدپذیر بیشتر بوده است. در طول سال 2011 حدود 50 کشور ظرفیت خود را در این زمینه اضافه نموده اند و حداقل 68 کشور گزارشی مبنی بر افزایش بیش از 10 مگاوات داشته اند که 22 کشور از آنها از مرز 1 گیگاوات گذشته اند و 10 کشور برتر نزدیک به 87% ظرفیت کل جهانی را به خود اختصاص داده اند. درطول بازه زمانی انتهای سال 2006 تا انتهای سال 2011 نرخ رشد ظرفیت تجمعی انرژی بادی به میانگین 26 درصد رسیده است. به عنوان مثال در سال 2010 بیشتر ظرفیت توربینهای جدید در کشورهای در حال توسعه بوده و بازارهای نوظهور بیشتر در کشورهای OECD بوده اند. کشورهای پیشرو در زمینه نصب های جدید به ترتیب کشورهای چین، آمریکا، هند، آلمان و انگلستان بوده اند که کشور کانادا با فاصله کمی از آنها قرار دارد. اتحادیه اروپا 23% از بازار جهانی و 41% از ظرفیت کل جهانی را به خود اختصاص داده است.  

 کشور چین در حدود 17.6 گیگاوات ظرفیت نصب شده داشته و 44% از بازار جهانی را در دست داشته است به طوری که افزایش این میزان نسبت به سال 2010 اندکی کاهش داشته است که این باعث شده در سال 2011 برای اولین بار کشور چین نسبت به سال قبل خود ظرفیت کمتری را نصب نموده باشد. با این حال کشور چین ظرفیت تجمعی خود را به میزان 62.4 گیگاوات تا انتهای سال 2011 رسانیده که بیش از یک چهارم ظرفیت کل جهانی است و بیش از 24 برابر ظرفیت نصب شده، تنها در 5 سال قبل خود می باشد. در سال 2010 در حدود 17 گیگاوات از ظرفیت کل، تائیدیه تجاری شده خود را تا پایان سال دریافت ننموده اند هرچند بیشتر آنها برق تولیدی خود را به شبکه تزریق می کردند. در سال 2011، 13 استان کشور چین بیش از 1 گیگاوات ظرفیت نصب شده داشته اند.

ادامه مطلب: انرژی بادی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی باد (باد، توربین بادی و...)
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 121
پرینت

پروژه های انجام شده و در دست انجام

1-    انجام پتانسیل سنجی و تهیه اطلس بادکشور

به منظور برآورد پتانسیل باد کشور و شناسایی مناطق مستعد جهت احداث نیروگاه بادی، پروژه پتانسیل سنجی و تهیة اطلس باد کشور تعریف و اجرا گردیده است. ویرایش اولیة نقشة باد ایران با استفاده از اطلاعات بیش از 160 ایستگاه هواشناسی کشور، اطلاعات بالونهای هواشناسی، اطلاعات اطلس باد جو بالا و نقشه های توپوگرافی و کاربری اراضی و مدل نرم افزاری شبیه سازی سه بعدی اتمسفر (klimm) تهیه شده است. روش کار بدین صورت بوده است که به منظور تدقیق نقشة باد ایران و پوشش نقاطی که فاقد اطلاعات مورد نیاز هستند،تعداد 123 ایستگاه بادسنجی به ارتفاع 40 متر (1 مورد به ارتفاع 80 متر) و مجهز جهت ثبت پارامترهای باد در ارتفاع های 10،30،40 متر نصب و راه اندازی گردید. این ایستگاهها علاوه بر ثبت اطلاعات باد به سنسورهای ترکیبی دما و رطوبت و نیز سنسور سنجش میزان تابش خورشید نیز مجهز بوده اند. بر پایة اطلاعات ثبت شده در این ایستگاهها، محاسبات مربوطه و مدلسازی با نرم افزار شبیه سازی انجام شده و ویرایش نهایی نقشة باد ایران تهیه گردید. این نقشه با جابجایی و نصب ایستگاههای جدید بروز رسانی می گردد.

از دستاوردهای این پروژه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • فراهم نمودن اطلاعات برای سیاستگذاران و مسئولان برنامه ریزی کشور جهت تعیین سهم منابع انرژی باد در سبد کلی منابع انرژی کشور
  • ارائه اطلاعات منظم و قابل اعتماد در خصوص انرژی باد برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی
  • انتخاب منطقه مناسب برای بهره برداری از انرژی باد
  • کمک در طراحی نیروگاههای بادی
ادامه مطلب: پروژه های انجام شده و در دست انجام  

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 70 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید