نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 66
پرینت

انرژی زمین گرمایی 

ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

 هر چه در دل زمین فرو رویم دمای سنگ‌ها و صخره‌ها بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود. آیا می‌توان از این منبع انرژی استفاده کرد؟ آیا می‌توان آب را در این «آتش‌خانه»ی نهان در زیر پایمان به بخار تبدیل کرد و آن‌گاه، توربین‌های مولد برق را با آن چرخاند؟ دانشمندان و مهندسان چند کشور، راه حل بهره‌برداری از انرژی زمین را یافته‌اند و اکنون، الکتریسیته‌ی لازم برای به کار انداختن هزاران وسیله‌ی برقی، از این طریق فراهم می‌شود.

یکی از عنوان‌های خوبی که برای تاریخچه‌ی الکتریسیته می‌توان انتخاب کرد، «صد و یک روش برای جوشاندن آب» است. حفاری و استخراج نفت و زغال سنگ، و شکافتن هسته‌ی اتم اورانیوم، فرایندهایی هستند که برای کسب انرژی و چرخاندن توربین‌ها به کار گرفته می‌شوند. به غیر از روش‌های آبی تولید نیرو (در نیروگاه‌های آبی، مانند سدها)، متداول‌ترین راه برای برقی کردن دنیای امروز، استفاده از بخار و آب داغ است. اما گرم شدن تدریجی آب و هوای زمینِ محبوس زیر پوشش گازهایی که موجب اثر گا‌خانه‌ای هستند، نابود شدن جنگل‌ها بر اثر بارش باران‌های اسیدی، و آلوده شدن جو زمین به پرتوهای رادیواکتیو، نقاط ضعفی هستند که ادامه‌ی تولید الکتریسیته در نیروگاه‌های مصرف کننده‌ی سوخت‌های فسیلی و هسته‌ای را در سایه‌ی تردید و ابهام قرار داده‌اند. توجه بشر به پاکی محیط زیست و نگرانی از آلودگی آن سبب شده است که شکل‌های دیگری از انرژی که تولید آن‌ها به سوزاندن سوخت‌های فسیلی یا به شکافت هسته‌ای وابستگی و نیاز ندارند دوباره مورد توجه قرار بگیرند. یکی از این انرژی‌های نو، گرمای محبوس در صخره‌های داغ و خشک در اعماق زمین است.

انرژی زمین گرمایی

ادامه مطلب: عنوان: انرژی زمین گرمایی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 187
پرینت

انرژی زمین گرمایی

مقدمه
استفاده از حرارت توسط انسان به زمانهای بسیار دور بر می‌گردد. وقتی که انسانهای ما قبل تاریخ در جستجوی پناهگاه در ته غارها اقدام به گریز از سرمای یخبندان کردند. با دور شدن از سطح زمین خود را در پناه تغییرات فصول قرار داده و در حقیقت از انرژی زمین گرمایی استفاده می‌کردند.

چشمه‌های آب گرم ، چشمه‌های آب گرم جهنده و فواره‌های بخار ، صور نمایشی از گرمای زمین هستند. که در هر زمان مورد استفاده مردمان بوده است و امروزه سعی در بهره برداری از این انرژی بصورت مدرن و در اندازه‌های بیشتر است. چشمه‌های شناخته شده با دمای بالا از مدتها پیش مورد بهره برداری قرار گرفته است، ولی اشکال عمده آن وجود چشمه‌هایی در نقاط کمیاب و مشخص از زمین است.

ادامه مطلب: تحقیق انرژی زمین گرمایی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 215
پرینت

 انرژی زمین گرمایی    

قدمت انرژی زمین گرمایی به اندازه عمر زمین است. (geo) به معنی «زمین» و «Thermal» به معنی «گرما» است. بنابراین Geothermal (ژئوترمال) به معنی زمین – گرما می باشد.
 آیا تاکنون تخم مرغ آپزی را نصف کرده اید ؟ درون زمین مشابه تخم مرغ است. زرده تخم مرغ بسان هسته زمین است. سفیده تخم مرغ مانند گوشته زمین است. و پوسته تخم مرغ نظیر پوسته زمین است.
زیر پوستة زمین و قسمت فوقانی گوشته ، سنگهای مذابی (سنگهای نرم داغی به صورت روان) بنام ماگما وجود دارد. پوسته زمین برروی این گوشته ماگمایی مذاب شناور است. زمانیکه ماگما از طریق آتشفشان به سطح زمین می رسد ، به آن گدازه می گویند.
به ازای هر 100 متری که به زیرزمین میروید ، حرارت سنگ 3 درجه سلزیوس (Celsius) افزایش می یابد. یا به ازای هر 328 فوت در زیرزمین ، حرارت 4/5 درجه فارنهایت افزوده می شود. بنابراین اگر 1000 فوت به زیرزمین بروید ، درجه حرارت سنگ جهت جوشاندن آب کافی خواهد بود.

ادامه مطلب: انرژی زمین گرمایی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 149
پرینت

انرژي زمين گرمايي

 انرژي حرارتي كه در پوسته جامد زمين وجود دارد، انرژي گرمايي ناميده مي‌شود. بنابراين مركز زمين منبع عظيمي از انرژي حرارتي است كه به شكل‌هاي گوناگون از جمله فوران‌هاي آتشفشاني، آب‌هاي گرم و يا بواسطه خاصيت رسانايي به سطح آن هدايت مي شوند.
انرژي زمين‌گرمايي ژئوترمال نيز ناميده مي‌شود. ژئو يعني زمين و ترمال يعني گرمايي.
در حال حاضر از انرژي زمين گرمايي در بسياري از نقاط جهان در سطح وسيعي استفاده مي‌شود. بهره‌برداري از انرژي زمين گرمايي، به عنوان يك منبع انرژي بالقوه در اعماق زمين مستقل از شرايط جوي بوده و قابليت جوابگويي به نياز كنوني و آتي بشر را دارد.
نواحي كه داراي پتانسيل انرژي زمين گرمايي مي باشند منطبق بر مناطق آتشفشاني و زلزله خيز جهان هستند.

ادامه مطلب: انرژي زمين گرمايي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 179
پرینت

انرژی زمین گرمایی، کاربردها و مزیت های آن در ایران    

ژئوترمال از کلمه ی یونانی "ژئو" به معنی زمین، و (ترمال) به معنی گرما و گرمایی گرفته شده است. بنابراین، انرژی ژئوترمال به معنای (انرژی زمین گرمایی) یا انرژی با منشا درونی زمین است. این انرژی، به شکل گرمای محسوس، از بخش درونی زمین است. این انرژی، به شکل گرمای محسوس، از بخش درونی زمین منشا می گیرد و این انرژی در سنگ ها و آب های موجود در شکاف ها و منافذ داخل سنگ در پوسته ی زمین وجود دارد. مشاهدات به عمل آمده از معادن عمیق و چاه های حفاری شده نشان می دهد که درجه ی حرارت سنگ ها به طور پیوسته با عمق زمین افزایش می یابد، هر چند نرخ افزایش درجه ی حرارت ثابت نیست. با این روند، درجه ی حرارت در قسمت بالایی جبه به مقادیر بالایی می رسد و سنگ ها در این قسمت به نقطه ی ذوب خود نزدیک می شوند.

    منشا این گرما در پوسته و جبه ی زمین، به طور عمده تجزیه ی مواد رادیواکتیو است. در طولعمر زمین، این گرمای درونی به طور آرام تولید شده و در درون زمین محفوظ و محبوس مانده است. همین امر موجب شده است که منبع انرژی مهمی فراهم شود و امروزه به عنوان انرژی نامحدودی در مقیاس انسانی مورد توجه قرار گیرد.

    از طرف دیگر، نظریه های موجود در خصوص تکامل زمین نیز مبنایی برای توضیح وجود گرما در داخل زمین هستند. مطالعات نشان می دهد که زمین در زمان پیدایش (حدود 5/4 میلیارد سال قبل) حالت مذاب داشته، تدریجا سرد شده و بخش خارجی آن به صورت جامد درآمده است. اما بخش های داخلی آن، به دلیل کندی از دست دادن گرما، حالت مذاب خود را حفظ کرده و دارای درجه ی حرارت بالایی است و می تواند منبع گرمایی درونی پوسته باشد که از هسته به طرف خارج منتقل می شود.

ادامه مطلب: انرژی زمین گرمایی، کاربردها و مزیت های آن در ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 274
پرینت

پمپ حرارتی زمین گرمایی

اگر منحنی تغییرات دمای هوا و دمای زمین در اعماق را در طول یک سال رسم نماییم مشاهده می شود که هرچه به عمق زمین بیشتر شود، میزان تغییرات دمای زمین در طول سال دارای تغییرات کمتری خواهد بود. به طوری که از حدود عمق 3 الی 4 متری از سطح زمین تغییرات دما و نوسانات آن در طول یک سال بسیار ناچیز می باشد. این در حالی است که میزان تغییرات دمای هوا دارای نوسانات بسیار زیادی می باشد. این امر بدین معنی است که زمین منبع خوبی برای تامین گرمایش در ماههای سرد سال است و می توان از حرارت زمین برای تامین گرمایش ساختمان ها استفاده نمود و همچنین از آن می توان برای تامین سرمایش در ماههای سرد سال استفاده بهینه نمود. تکنولوژی پمپهای حرارتی بر این اصل استوار است که در عمق 2 تا 3 متری زمین ،درجه دما ثابت بوده و در زمستان گرمتر از هوای بیرون و در تابستان سردتر از هوای محیط است. سیستم های سرمایش وگرمایش ژئوترمال که با نامهای دیگری هم مانند پمپهای حرارتی با منبع زمین(GSHP) سیستمهای مبدل زمین گرمایی (GeoExchange)  ویا سیستم های انرژی زمینی(EES)  شناخته میشوند، شامل پمپهای حرارتی هستند که با استفاده از انرژی برق، گرما را از زیر زمین جمع آوری و توسط سیالی که از لوله های کارگذاشته شده میگذرد به واحد نصب شده در داخل ساختمان منتقل میکنند.این واحد گرمای سیال درون لوله ها را جذب کرده و با استفاده از قوانین متراکم سازی (compression) حرارت را تشدید و افزایش داده و به دمای مطلوب جهت گرمایش ساختمان میرساند.گرمای حاصل از پمپهای حرارتی به واسطه احتراق ایجاد نشده و فقط گرما را از محلی به محل دیگر منتقل میکنند.همچنین به طور معکوس در تابستان هوای گرم داخل ساختمان  از طریق یک مکنده  وارد دستگاه شده  و پس از سرد شدن مجددا به داخل اتاق دمیده میشود.

ادامه مطلب: پمپ حرارتی زمین گرمایی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 161
پرینت

پتانسیل منابع و نقشه زمین گرمایی در ایران

موقعیت قرارگیرى ایران در مرزهاى تکتونیکى،نیروى عظیم نهفته در کالبد کشور را نشان مى دهد. فشارصفحة قاره اى عربستان و صفحة اقیانوس هند از سوی دگر باعث تغییر شکل هاى وسیعى در ایران شده است که چین خوردگى هاى منطقة زاگرس و راندگى آن، شواهدسطحى عظیم این نیروها هستند. قرارگرفتن در کمربند آتشفشانى باعث شده است که گسترة ایران از لحاظ زمین ساختارى، بسیار فعال بوده و از پتانسیل بالاى انرژى زمین گرمایى بهره مند باشد و وجود فعالیت هاى آتشفشانى وچشمه هاى آب گرم فراوان،گواه بر این مدعى است.پتانسیل انرژى زمین گرمایى در ایران براساس مطالعات انجام شده در بیش از 10 منطقه شناسایى شده است این مناطق بر اساس میزان فعالیتهای تکتونیکی، میزان چشمه های آب گرم و ظهورهای سطح الارضی و سایر شواهد زمین شناسی شناسایی شده اند.و براساس مطالعات انجام شده  در سال 1377این مناطق بدین شرح هستند:

ادامه مطلب: پتانسیل منابع و نقشه زمین گرمایی در ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 161
پرینت

فناوری ها و پیشرفت های انرژی زمین گرمایی

از زمان های دور، مردم از آب زمین گرمایی که آزادانه در سطح زمین به صورت چشمه های گرم جاری بودند، استفاده کرده اند رومی ها برای مثال از این آب برای درمان امراض پوستی و چشمی بهره می گرفتند در پمپئی برای گرم کردن خانه ها از آن استفاده می شد بومی های آمریکا نیز از آب زمین گرمایی برای پختن و مصارف دارویی بهره می گرفتند امروزه، با حفر چاه به درون مخازن زمین گرمایی، و مهار آب داغ و بخار، از آن برای تولید نیروی الکتریسیته در نیروگاه زمین گرمایی و یا مصارف دیگر بهره برداری می کنند .

ادامه مطلب: فناوری ها و پیشرفت های انرژی زمین گرمایی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 151
پرینت

بررسی و ضعیت صنعت و بازار زمین گرمایی در جهان

از منابع انرژی زمین گرمائی برای تولید برق و حرارت استفاده می شود. در سال 2011 از انرژی زمین گرمائی در حدود 205 تراوات ساعت انرژی دریافت شده است. یک سوم برای تولید برق که در حدود 11.2 گیگاوات ظرفیت نصب شده داشته و دو سوم باقی مانده برای تولید گرمایش بوده است.  بیشترین رشد در کاربرد مستقیم در استفاده از پمپهای حرارتی زمین گرمائی بوده است که می توانند گرمایش و سرمایش تولید نمایند و نرخ رشد متوسطی معادل 20% سالانه داشته است. تولید برق زمین گرمائی رشد نسبتا کمی در سال 2011 داشته است اما انتظار افزایش چشمگیری با ایجاد پروژه های در حال ساخت در شرق آفریقا و جاهای دیگر می رود.
رشد جهانی استفاده مستقیم از انرژی حرارتی زمین گرمایی در سال 2011  همچنان ادامه پیدا کرده است به نحوی که میزان مصرف آن در سال 2011به 58 گیگاوات ساعت (PJ 489) رسیده است . این رشد از سال 2005 آغاز شده است و طی سالهای 2005 تا 2011 به رشدی برابر 10 درصد رسیده است . در میان کاربردهای مستقیم ، پمپ های حرارتی زمین گرمایی بیشترین میزان نرخ رشد را دارا می باشد و طی این 5 سال دارای نرخ رشد متوسطی معادل 20 درصد می باشد . در حدود 2.9 میلیون هیت پمپ در سراسر جهان در سال 2010 فعال بوده اند که بیشتر آنها در ایالات متحده آمریکا، چین و اروپا می باشد. انگلستان، کره جنوبی، ایرلند، اسپانیا و هلند شاهد افزایش بیش از حد ظرفیت نصب شده هیت پمپهای زمین گرمائی در بین سالهای 2005 تا 2010 بوده اند.

ادامه مطلب: بررسی و ضعیت صنعت و بازار زمین گرمایی در جهان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 144
پرینت

قیمت جهانی برق تولیدی از زمین گرمایی

هزینه بهره‎برداری از منـابع انرژی زمین‌گرمایی به میزان زیـادی به توان تولیدی چاه‌های حفر شده بستگی دارد. بطور کلی توان تولیدی هر چاه از حدود 2 تا 30 مگاوات الکتریکی متغیر است. همچنین هزینه حفاری چاهها و تعداد چاه‌هایی که به هر علت ناموفق و غیرتولیدی می‎باشند در هزینه‎های سرمایه‌گذاری تأثیر به سزایی دارد. از جمله عوامل دیگر به نوع سیستمها، شرایط و مشخصات میدان زمین‌گرمایی می‌توان اشاره کرد. بطور مثال هزینه حفر یک چاه زمین گرمایی واقع درشهرپاریس تا یک میلیون دلار می‌رسد درحالیکه در میدانهای زمین‌گرمایی ایسلند و ایتالیا که سیستمهای درجه حرارت بالا هستند این میزان درحدود چند صد هزار دلار می‎باشد.

بدیهی است بدلیل وجود پارامترهای متعدد و تغییرات گسترده هر یک از پارامترهای مذکور بسته به شرایط محلی و نوع سیستمهای زمین گرمایی، تعیین یک مقدار ثابت و مشخص بعنوان هزینه توسعه و بهره‎برداری از انرژی زمین‌گرمایی غیرممکن است. در واقع هر پروژه زمین‌گرمایی دارای هزینه سرمایه‌گذاری خاص خود برای توسعه و بهره‎برداری است. بطور کلی هزینه‎های بهره‎برداری از منابع انرژی زمین‌گرمایی به دو بخش عمده تقسیم میشوند:

ادامه مطلب: قیمت جهانی برق تولیدی از زمین گرمایی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 184
پرینت

فعالیتها در حوزه انرژی زمین گرمایی

فعالیت های نیروگاهی زمین گرمایی در کشور:

1-    پروژه توسعه میدان و احداث نیروگاه زمین گرمایی(در دست انجام)

این پروژه در سال 1380 آغاز شده و در حال انجام می باشد. از فعالیت های انجام شده در راستای این پروژه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

    اقدامات اولیه جهت نصب پایلوت 3-4 مگاواتی
    انجام حفاری های تولیدی و توصیفی
    داده برداری و کنترل های مربوط به محیط زیست

ادامه مطلب: فعالیتها در حوزه انرژی زمین گرمایی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 189
پرینت

کاربردهای انرژی زمین گرمایی

کاربرد های انرژی زمین گرمایی در حالت کلی به دو گروه کاربردهای مستقیم و کاربرد های غیر مستقیم تقسیم بندی می شود .

·         انواع تکنولوژی های نیروگاهی زمین گرمایی (کاربردهای غیر مستقیم)

    o        سیکل بخار خشک

    o         بخار لحظه ای

        §     تک مرحله ای

            ·         با کندانسور

            ·         بدون کندانسور

        §     دو مرحله ای

            ·         با کندانسور

ادامه مطلب: کاربردهای انرژی زمین گرمایی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 136
پرینت

منابع زمین گرمایی


    1.منابع آب داغ(سیستم های هیدروترمال)

        منابع آبی هستند که در زیر زمین  داغ میشوند و سپس به سطح زمین انتقال پیدا می کنند که در میان انواع منابع زمین گرمایی این منابع امروزه دارای بیشترین استفاده هستند. این نوع منابع زمین گرمایی خود به سه گروه ذیل تقسیم ‌بندی می‌شوند:

        الف- دسته اول: مخازن دما بالا با دمای بالاتر از ºC150 که مناسب برای تولید برق با تکنیکهای معمولی

        ب- دسته دوم: مخازن با دمای بین 100 الی ºC150که مناسب برای تولید برق با تکنیکهای پیشرفته‌تر باینری

        ج- دسته سوم: مخازن دما پائین با دمای کمتر از  ºC100 و مناسب برای کاربردهای مستقیم

ادامه مطلب: منابع زمین گرمایی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی زمین گرمایی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 182
پرینت

انرژی زمین گرمایی چیست؟

توجه به انواع انرژی  غیر وارداتی و متفاوت از سوخت فسیلی نکته‌ای است که در بسیاری از کشورهای دنیا مبنای برنامه ریزی‌های بلند مدت قرار گرفته است. از سوی دیگر با افزایش بحران آلاینده‌های ناشی از سوختهای فسیلی ، توجه به فاکتورهای زیست محیطی توسط ارگانها و نهادهای بین المللی و نیز توجه برنامه ریزان به استفاده از انرژی تجدیدپذیر موجب گردیده تا امروزه  به این مباحث با جدیت بیشتری پرداخته شود . انرژی زمین گرمایی نیزیکی از منابع انرژیهای تجدیدپذیر میباشد . اصطلاح زمین گرمایی ترجمه واژه Geothermal است که ریشه یونانی داشته و از کلمات Geo به معنای زمین و Therme به معنی حرارت تشکیل شده است. انرژی زمین گرمایی، انرژی موجود در عمق زمین است که از انرژی خورشیدی که در طول هزاران سال در داخل زمین ذخیره شده و همچنین فروپاشی یا زوال ایزوتوپ های اورانیوم رادیو اکتیویته،توریم و پتاسیم در طی سالیان درازدرعمق زمین  نشات گرفته است که عمدتا در نواحی زلزله خیز و آتشفشانی جوان و صفحات تکتونیکی زمین متمرکز شده  است . زمین منبع عظیمی از انرژی است بطوریکه حرارت در هسته آن بیش از 5000 درجه سانتیگراد  می رسد حرارت زمین به طرق مختلف از جمله فوران آتشفشان – چشمه های ابگرم- ابفشانها- و گلفشانها در اثر کاهش چگالی زمین و خاصیت رسانایی از بخشهایی از زمین به سطح آن هدایت میشوند. درجه حرارت  زمین با توجه به عمق آن به صورت غیر خطی زیاد میشود. (با تقریب خطی هر 100 متر 3 درجه سانتی گراد)  انرژی حرارتی ذخیره شده در 11 کیلومتر فوقانی پوسته زمین معادل پنجاه هزار برابر کل انرژی به دست آمده از منابع نفت وگاز شناخته شده امروزجهان است.

ادامه مطلب: انرژی زمین گرمایی چیست؟
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 210 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید