نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی هیدروژن و پیل سوختی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 173
پرینت

اقتصاد هیدروژن

این طور به نظر می‌آید که هر روز خبر جدیدی در اخبار درباره‌ی اتومبیل‌هایی که از سلول‌های سوختی استفاده می‌کنند وجود دارد. نویدهایی که داده می‌شود بسیار جذاب است. زیرا سلول‌های سوختی پتانسیل این را دارند که خیلی سریع بازدهی اتومبیل‌ها را دو برابر کنند و در عین حال به طور چشم گیری آلودگی هوا را کاهش دهند.
نیز به طور هم زمان برای چند دهه است که مطالبی خبری برای مشکلات مرتبط با نفت خام وجود دارد. هر چیزی از نفت که به لایه های اوزون می‌رود و درباره‌ی پدیده های گرمای جهانی هشدار می‌دهد موجب سرزنش ما درباره‌ی وابستگی ما به سوخت‌های فسیلی می‌گردد.
این دو دلیل موجب هدایت جهان به سمت چیزی می‌شود که هم اکنون به طور گسترده ای با نام اقتصاد هیدروژن شاخته می‌شوند. اگر پیش بینی‌ها درست باشد طی چندین دهه‌ی آینده ما می‌توانیم تغییر شگفت انگیزی از اقتصاد سوخت فسیلی که اکنون داریم به سمت آینده‌ی هیدروژنی بسیار پاک‌تری را شاهد باشیم.
آیا واقعاً جامعه می‌تواند این تغییر را انجام دهد یا موانع سیاسی، اقتصادی و تکنولوژیکی هم چنان ما را به نفت و دیگر سوخت‌های فسیلی در طی قرن آینده و پس از آن محدود خواهد کرد؟ در این مقاله شما درباره‌ی مزایای اقتصاد هیدروژنی و هم چنین مشکلات احتمالی آن خواهید خواند.

ادامه مطلب: اقتصاد هیدروژن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی هیدروژن و پیل سوختی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 179
پرینت

انرژی هیدروژن و پیل سوختی

مجموعه‌ای از عوامل مختلف از جمله محدودیت منابع فسیلی، تأثیرات منفی زیست محیطی، بهره‌گیری از منابع هیدروکربنی، افزایش قیمت سوختهای فسیلی، منازعات سیاسی و تأثیرات آن بر روی ارائه انرژی پایدار از جمله دلایلی هستند که بسیاری از سیاستمداران و متخصصین مباحث انرژی و محیط زیست را در حرکت به سوی ایجاد ساختاری نوین مبتنی بر امنیت ارائه انرژی، حفظ محیط زیست، ارتقاء کارایی سیستم انرژی وادار نموده است. بر این اساس هیدروژن یکی از بهترین گزینه‌ها جهت ایفای نقش حامل انرژی در این سیستم جدید ارائه انرژی می‌باشد.
هیدروژن بعنوان فراوان‌ترین عنصر موجود در سطح زمین به روش های مختلف قابل تولید می‌باشد. در یک سیستم ایده آل انرژی بر پایه هیدروژن با هدف تأمین امنیت ارائه انرژی، حفظ محیط زیست و ارتقاء کارایی سیستم انرژی، هیدروژن از الکتریسیته تولیدی از منابع تجدیدپذیر نظیر باد، خورشید، زمین گرمایی و نظایر آن تولید شده و پس از ذخیره سازی و انتقال به محل‌های مصرف، در کاربردهای مختلف از جمله تجهیزات الکترونیکی کوچک (میلی وات) ، صنعت حمل و نقل و صنایع نیروگاهی قابل بکارگیری است. با این رویکرد بسیاری بر این باورند که سوخت نهایی بشر هیدروژن بوده و بشر درآینده‌ای نه چندان دور عصر هیدروژن را تجربه خواهد نمود.
از جمله ویژگیهایی که هیدروژن را از سایر گزینه‎های مطرح سوختی متمایز می‎نماید، می‎توان به فراوانی، مصرف تقریباً منحصر به فرد، انتشار بسیار ناچیز آلایندهها، برگشت‌پذیر بودن چرخه تولید آن و کاهش اثرات گلخانه‎ای اشاره نمود. سیستم انرژی هیدروژنی بدلیل استقلال از منابع اولیه انرژی، سیستمی دایمی، پایدار، فناناپذیر، فراگیر و تجدیدپذیر می‎باشد و پیش بینی می‎شود که در آینده‎ا‎ی نه چندان دور تولید و مصرف آن بعنوان حامل انرژی به سراسر اقتصاد جهانی سرایت نموده و اقتصاد هیدروژنی تثبیت شود؛ با این وجود نباید انتظار داشت که هیدروژن در بدو ورود از نظر قیمتی بتواند با سایر حاملهای انرژی رقابت نماید. در آینده هیدروژن و پیل های سوختی می‎توانند نقش محوری و کنترل کنندگی در آلودگی شهرها داشته باشند.


ادامه مطلب: انرژی هیدروژن و پیل سوختی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی هیدروژن و پیل سوختی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 162
پرینت

استفاده از سوخت هیدروژن

با کاهش تدریجی ذخایر نفتی و افزایش خطرهای زیست محیطی، سوخت‌های جای‌گزینِ سوخت‌های فسیلی بیش‌تر مورد توجه قرار می‌گیرند. در این میان، هیدروژن سوختی است که احتمالاً منبع اصلی نیرو در آینده خواهد بود. علت توجه روزافزون به هیدروژن به عنوان سوخت آینده، دو مشخصه‌ی کلیدی آن است. نخست این که منابع تأمین هیدروژن اساساً نامحدودند زیرا هیدروژن یکی از دو جزء اصلی تشکیل دهنده‌ی آب (خالص) است. کافی است روشی اقتصادی برای استخراج آن پیدا شود تا بشر به ذخیره‌ی تقریباً پایان‌ناپذیری از انرژی دست یابد. دوم آن که سوزاندن هیدروژن خطری برای محیط زیست در بر ندارد. حاصل احتراق این گاز، همان آب است که هیدروژن از آن گرفته می‌شود.
هم‌چنین هیدروژن ماده‌ای است که انعطاف‌پذیری زیادی را از لحاظ ذخیره و توزیع کردن انرژی فراهم می‌کند. با استفاده از سلول سوختی (که در آن بر اثر واکنشی شیمیایی بین اکسیژن و سوختی مانند گازی سوختی، مونوکسید کربن، هیدروژن، سدیم، یا الکل، انرژی شیمیایی مستقیماً به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود) به آسانی می‌توان هیدروژن را به الکتریسیته تبدیل کرد، و با الکترولیز (تجزیه‌ی الکتریکی) آب می‌توان الکتریسیته را دوباره به هیدروژن تبدیل کرد. با فرستادن هیدروژن از طریق خط لوله‌هایی شبیه به آن‌چه برای انتقال گاز طبیعی استفاده می‌شود می‌توان از آن به عنوان انرژی برای بردن انرژی از نیروگاه‌های بزرگ و دوردست به خانه‌ها و کارخانه‌ها استفاده کرد، همان کاری که اکنون با جریان الکتریسیته، اما با بازده کم‌تر، انجام می‌شود. ولی برخلاف الکتریسیته، هیدروژن را می‌توان در مخزن نگهداری کرد و از آن برای سوخت‌رسانی وسایل نقلیه، یا برای ذخیره کردن توان و مصرف کردن آن در هنگامی که تقاضای مصرف کنندگان به بیش‌ترین حد می‌رسد، استفاده کرد.

ادامه مطلب: استفاده از سوخت هیدروژن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی هیدروژن و پیل سوختی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 152
پرینت

روش های تولید و توزیع هیدروژن

هیدروژن یکی از عناصری است که در سطح زمین به وفور یافت می شود. این عنصر در طبیعت بصورت خالص وجود ندارد اما می توان آن را توسط چندین روش مختلف از سایر عناصر بدست آورد .

روشهای تولید و توزیع گاز هیدروژن
زیرساخت سوخت هیدروژن را می توان به روشهای گوناگون طراحی نمود . کارشناسان معتقدند که منابع تولید هیدروژن و نحوه انتقال و توزیع آن متناسب با شرایط و مزایای جغرافیایی متفاوت خواهد بود . بعنوان مثال در مناطقی که منابع گاز طبیعی ارزان وجود دارد تولید هیدروژن از منابع گازی به صرفه ترین روش می باشد. در منطقه ای که منابع برق ارزان در دسترس باشد ، از منابع برق و با روش الکترولیز آب ، تولیدهیدروژن توجیه اقتصادی دارد و در مناطقی که سوختهای دیگری مانند اتانول وجود داشته باشد، اتانول بعنوان منبع اولیه هیدروژن مزیت ویژه ای دارد.

روشهای تولید و توزیع هیدروژن عبارتند از:

1. تولید انبوه هیدروژن بصورت متمرکز

    توزیع بصورت هیدروژن مایع
    توزیع بصورت گاز فشرده شده
    توزیع بصورت جامد )گاز ذخیره شده در هیدریدهای فلزی)

2. تولید گاز هیدروژن در جایگاههای سوخت گیری )غیرمتمرکز)

ادامه مطلب: روش های تولید و توزیع هیدروژن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی هیدروژن و پیل سوختی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 122
پرینت

فناوری ذخیره سازی

در سراسر دنیا طراحی وسا یل نقلیه ای که از هیدروژن بعنوان سوخت استفاده می کنند، مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است و دامنه این مطالعات هر روز در حال گسترش هستند . درحال حاضر دو روش، هیدریدهای فلزی و لوله های نازک کربن[1] برای ذ خیره سازی هیدورژن در وسایل نقلیه وجود دارد که نسبت به سا یرروشها برتری داشته و بیشتر مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است و این دو فناوری هنوز در فاز تحقیقاتی می باشند. در امر ذخیره سازی هیدروژن، ١٥ % درصد از انرژی کل ذخیر ه سازی صرف فشرده سازی هیدروژن می شود و در حدود ٣٠ تا ٤٠ درصد آن نیز صرف فرایند مایع سازی هیدروژن می گردد. سیستمهای فوق سرد [2] که در آنها هیدروژن بصورت مایع درآمده و ذ خیره می شوند، باید کاملا ً ایزوله بوده و نباید کمترین تبادل گرمایی و حرارتی با محیط اطراف داشته باشند؛ زیرا دمای جوش هیدروژن بسیار پایین بود

ادامه مطلب: فناوری ذخیره سازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی هیدروژن و پیل سوختی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 137
پرینت

ویژگیها و مزایا و مشکلات

مزایای استفاده از هیدروژن

مزیت اصلی استفاده از هیدروژن بعنوان سوخت آن است که پس از احتراق محصول تولید شده بخار، آب واکسید نیتروژن است. از مزایای دیگر استفاده از هیدروژن عبارتند از:

    می توان براحتی آنرا بوسیله خط لوله انتقال داد و جابجا کرد
    میزان حرارت تولید شده در اثر احتراق در واحد وزن بیشتر از هر سوخت مورد استفاده دیگر می باشد.
    یک سوخت عمومی بشمار می رود ؛ زیرا میزان اختلاط آن با هوا را برای احتراق در یک باند وسیع می توان تغییرداد.
    باقیمانده آن در یک محیط بسته را می توان با سرعت بوسیله جریان هوا خارج کرد و کمتر از سایر سوختهای سمی است

مشکلات استفاده از انرژی هیدروژنی:

ادامه مطلب: ویژگیها و مزایا و مشکلات
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی هیدروژن و پیل سوختی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 132
پرینت

فناوری انتقال و پخش هیدروژن

روشهایی که به منظور انتقال هیدروژن به سه شکل گاز، مایع و جامد استفاده می شود، اثرات فنی  اقتصادی چشمگیری بر فرایند تولید تا مصرف هیدروژن خواهد داشت . سه روش متداول که برای انتقال هیدروژن می توان استفاده نمود، عبارتند از:

1. انتقال از طریق خطوط لوله

هیدروژن می تواند بصورت گاز و یا مایع در لوله انتقال داده شود . هیدروژن مایع برای فواصل کوتاه درخطوط لوله عایق کاری شده با ژاکت خلاء برای انتقال از محل تولید به محل برنامه های فضایی منتقل می گردد؛ ولیکن برای فواصل طولانی این لوله های عایق بندی شده برای هیدروژن مایع قابل استفاده نیست .مشکلی که در مورد هیدروژن وجود دارد، اثر واکنش پذیری هیدروژن با فلزات است که باعث ترک خوردگی فلزات می شود.چگالی انرژی حجمی پایین هیدروژن مشکل دیگری را برای سازگاری با سیستم گاز طبیعی ارائه می دهد. ازنظر حجمی، چگالی انرژی هیدروژن فقط یک سوم چگالی انرژی گاز طبیعی است؛ لذا گاز هیدروژن باید به میزان سه برابر در یک خط لوله پمپ شود تا مقدار انرژی معادلی منتقل شود . بنابراین در تبدیل به هیدروژن، نصب پمپها و کمپرسورها الزامی می باشد؛ بعلاوه تمام تجهیزات باید بهبود داده شوند بطوری که با مشخصات منحصر به فرد هیدروژن سازگار شوند . انتقال هیدروژن از طریق خطوط لوله بطور موفقیت آمیزی در چند کشور منجمله فرانسه، آمریکا، کانادا انجام شده است

ادامه مطلب: فناوری انتقال و پخش هیدروژن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی هیدروژن و پیل سوختی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 155
پرینت

انواع پیل سوختی و کاربردهای آن

طبقه بندی رایج پیلهای سوختی بر اساس نوع الکترولیت آنها می باشد که عبارتست از :

    (PEMFC ) پیل سوختی پلیمری
    (AFC ) پیل سوختی قلیایی
    (PAFC) پیل سوختی اسید فسفریک
    (MCFC) پیل سوختی کربنات مذاب
    (SOFC) پیل سوختی اکسید جامد
    (DMFC) پیل سوختی متانولی

خلاصه ای از خصوصیات هر کدام از انواع پیلهای سوختی و جدول خصوصیات آنها بشرح ذیل می باشد:

1. پیل سوختی غشاء پروتون(PEMFC )

پیلهای سوختی غشاء پروتون دارای غشاء پلیمری جامد هستند که در حال حاضر عمدتًا غشاء    Nafion دراین پیل سوختی بکار برده م ی شود و به شکل یک ورقه باریک منعطف است. این غشاء کوچک و سبک بوده و در دمای پایین کار می کند )دمای کارکرد بهینه در حدود ٨٥ درجه سانتیگراد است. ( سایر الکترولیتهای جامد در دمای بالا کار می کنند. شکل زیر یک الکترولیت غشاء پروتون را به ما نشان می دهد.

ادامه مطلب: انواع پیل سوختی و کاربردهای آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی هیدروژن و پیل سوختی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 178
پرینت

وضعیت کنونی فن آوری پیل سوختی در جهان

با توجه به مزایای این فنآوری، طرح استفاده از اتوبوس پیل سوختی، با حمایت سازمان ملل در بسیاری ازکشورها نظیر چین، هند، برزیل، مصر و مکزیک در دست مطالعه یا اجراست و سرمایه گذاری عظیمی درجهت تحقیق و توسعه بر روی آن انجام گرفته و می گیرد. با مقایسه انواع فناوریها نظیر اتوبوس پیل سوختی،اتوبوس گازسوزCNG)  و LNG ) و اتوبوس برقی، طرح اتوبوس پیل سوختی در کشورهای مختلف به لحاظ افزایش بازده، کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه تعمیرات ونگهد اری، بعنوان برترین گزینه انتخاب گردیده است.
به منظور تحقیق و توسعه در زمینه خودروهای با نیروی محرکه پیل سوختی، خودروسازان بزرگ دنیا اقدام به سرمایه گذاریهای کلان وتدوین برنامه های درازمدت و عقد قرارداد همکاری با یکدیگر نموده اند . بعنوان نمونه شرکت دایملر کرایسلر بمنظور توسعه خودروهای پیل سوختی باشرکتBallard قرارداد همکاری بسته است در این همکاری مشترک، پیل سوختی مورد نیاز این شرکت را Ballard تامین می کند.دایملر بنز(دایملر کرایسلر فعلی ) از سال ١٩٩٤ تستهای جاده ای خود را بر روی نسل اول خودروهای با نیروی محرکه پیل سوختی آغاز کرده و تاکنون پنج نسل از خودروهای پیل سوختی را با انواع توانها آزمایش کرده است. .این خودروها تحت عنوان کلیNECAR معرفی شده اند طبق گفته مدیریت این شرکت، اولین نمونه تولید انبوه خودروی پیل سوختی برای عرضه به بازار در سال ٢٠٠٤ میلادی آماده خواهد شد و در این راستا تاکنون بیش از یک میلیارد دلار سرمایه گذاری شده و این شرکت اولین شرکتی خواهد بود که خودروی پیل سوختی را به بازار میفرستد.

ادامه مطلب: وضعیت کنونی فن آوری پیل سوختی در جهان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی هیدروژن و پیل سوختی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 123
پرینت

پیل سوختی چیست؟

پیل سوختی یک سیستم الکتروشیمیایی است که انرژی شیمیایی سوخت را مستقیمًا به ا نرژی الکتریکی تبدیل می کند. در آند پیل سوختی پلیمری واکنش اکسیداسیون انجام می گردد و الکترون تولید شده واردمدار خارجی شده و سپس به کاتد وارد می شود. یون مثبت تولیدی در آند با عبور از غشاء (الکترولیت) به قسمت کاتد رفته و در حضور کاتالیزور با اکسیژن هوا و ا لکترونی که از مدار خارجی به قسمت کاتد واردشده است به آب تبدیل می گردد.

 تاریخچه پیل سوختی
اگر چه پیل‌سوختی به تازگی به عنوان یکی از راهکارهای تولید انرژی الکتریکی مطرح شده است ولی تاریخچه آن به قرن نوزدهم و کار دانشمند انگلیسی سرویلیام گرو بر می‌گردد. او اولین پیل‌سوختی را در سال 1839 با سرمشق گرفتن از واکنش الکترولیز آب، طی واکنش معکوس و در حضور کاتالیست پلاتین ساخت.

ادامه مطلب: پیل سوختی چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: انرژی هیدروژن و پیل سوختی
نمایش از 17 بهمن 1393 بازدید: 168
پرینت

هیدروژن و پیل سوختی

ردیف

 ظرفیت نصب شده

مکان

نام شرکت مجری یا مشاور

1

خرید ، نصب و راه اندازی پیل سوختی پلیمری 25 کیلووات متصل به شبکه

طالقان

سازمان انرژی های نو ایران (سانا)

2

راه اندازی پیل سوختی پلیمری 5 کیلووات تولید همزمان برق و حرارت chp

 

 

طالقان

سازمان انرژی های نو ایران (سانا)

3

راه اندازی پیل سوختی پلیمری 1 کیلووات دما بالا

طالقان

سازمان انرژی های نو ایران (سانا)

4

راه اندازی پیل سوختی پلیمری 1.2 کیلووات دما پایین

طالقان

سازمان انرژی های نو ایران (سانا)

5

راه اندازی پیل سوختی پلیمری 10کیلووات

 

 

طالقان

سازمان انرژی های نو ایران (سانا)

42,2

جمع کل ظرفیت به کیلووات

 

فعالیتها در حوزه هیدروژن و پیل سوختی:

1-    خرید ، نصب و راه اندازی پیل سوختی پلیمری 25 کیلووات متصل به شبکه

سازمان انرژی های نو ایران در خرداد ماه 1385 مناقصه ای تحت عنوان " خرید ، نصب و راه اندازی سیستم پیل سوختی  25 کیلووات پلیمری " را برگزار نمود و پس از بررسی فنی و بازرگانی در نهایت از بین 5 شرکت ،شرکت ریل صنعت دنا برنده مناقصه اعلام گردید و قرارداد فوق در مهر ماه 1385 بین دو طرف مبادله گردید . در مرداد ماه 1386 دو دستگاه پیل سوختی به ظرفیت مجموع 25 کیلوات و تجهیزات جانبی آن در سایت طالقان تحویل و عملیات نصب و راه اندازی به انجام رسید.

ادامه مطلب: هیدروژن و پیل سوختی
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 124 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید