نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 42
پرینت

جاذبه هاى گردشگرى بيابان ها و كويرهاى ايران

نویسنده : پرويز كردوانى
متن مقاله نوشتار حاضر، بخشى از مقاله مطولى است كه استاد كردوانى درباره منابع طبيعى و جاذبه‏هاى گردشگرى كشورمان نوشته و در آن از كوهها، رودها، دشت‏ها، درياها و درياچه‏ها، جنگل‏ها، چشمه‏ها، كويرها، بيابان‏ها، آبشارها، تنوع‏گونه‏هاى گياهى و جانورى، ميوه‏ها و نيز انواع انرژى‏هاى كشورمان به تفصيل ياد كرده است.
از آنجا كه چاپ تمامى مقاله، به دليل محدوديت صفحات كيهان فرهنگى ممكن نبود، به اقتضاى تخصص و علاقه ويژه استاد به كويرشناسى و نيز مباحثى كه در پيوند با همين موضوع در مصاحبه كيهان فرهنگى با استاد كردوانى مطرح شده است، تنها بخش دوم اين مقاله را كه مربوط به جاذبه‏ها، زيبايى‏ها و سودمندى‏هاى دشت‏هاى مناطق داخلى خشك و بيابانى كشورمان است، براى اين شماره برگزيده‏ايم.
كشورهايى كه در نيمكره شمالى زمين در عرض جغرافيايى 15 تا 45 درجه واقع شده‏اند، در نوار خشك يا بيابانى كره زمين قرار دارند (مانند: ايران، عربستان، صحراى آفريقا، امارات متحده عربى و غيره) زيرا در اين عرض جغرافيايى «هواى پرفشار مجاور حاره‏اى» حاكم است. اين هواى پرفشار با دو اثر و ويژگى خود به هر منطقه‏اى كه بوزد، مانع بارندگى مى‏شود: پراكنده كردن هوا و ندادن امكان صعود به آن. به‏طور كلى اينطور مى‏توان گفت، آن هوايى ايجاد بارندگى مى‏كند كه ناپايدار باشد يعنى امكان صعود را داشته باشد، سرد بشود تا ذرات ابر بتوانند سرانجام به صورت ريزش‏هاى جوى (باران، برف و تگرگ) به سطح زمين بريزند. هواى پرفشار چنين امكانى را نمى‏دهد. كشور عزيزمان (ايران) كه تقريباً در عرض جغرافيايى 25تا 40 درجه شمالى قرار دارد، درست در داخل يا بهتر بگوييم در مغز و هسته اين عرض جغرافيايى بوده و لذا تحت تأثير شديد هواى پرفشار مجاور حاره‏اى واقع شده است و لذا مى‏بايست سراسر آن داراى آب و هواى خشك و بيابانى و فقير از لحاظ بارندگى مى‏شد، مانند: امارات متحده عربى و ديگر شيخ‏نشين‏هاى خليج فارس، عربستان، صحراى آفريقا و غيره.

ادامه مطلب: جاذبه هاى گردشگرى بيابان ها و كويرهاى ايران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 35
پرینت

شاهرود؛ بهشت کویر

نويسنده:محمد رضائیان
شاهرود که از جمله شهرستانهای تاریخی و باستانی ایران به شمار می‌آید و قدمت آن به هزار سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد، برای مرمت و نگهداری بناهای تاریخی با کمبود اعتبار مواجه است.
شاهرود به عنوان بزرگترین شهرستان استان سمنان با توجه به آب و هوای ویژه‌ای که دارد از دیرباز به عنوان قاره کوچک و یا بهشت کویر نامیده می‌شود.
شاهرود که از جمله شهرستانهای تاریخی و باستانی ایران به شمار می‌آید و قدمت آن به هزار سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد، برای مرمت و نگهداری بناهای تاریخی با کمبود اعتبار مواجه است.
به گفته علیرضا کریمی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود اعتبارات سال جاری این اداره ۴۴۰ میلیون ریال است که تاکنون ۳۷۰ میلیون ریال آن تخصیص یافته است.
وی می‌گوید: اعتبارات امسال حدود نصف اعتبارات سال گذشته است و نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای موجود باشد.
کریمی تصریح کرد: به دلیل ناچیز بودن اعتبارات، این اداره امسال موفق به انجام هیچ پروژه جدید مرمتی نشده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود با اشاره به این که بالغ بر ۵۰ بنای تاریخی ثبت شده این شهرستان نیاز به مرمت دارد، گفت: تخصیص نیافتن اعتبار مورد نیاز، موجب ویرانی تدریجی این بناها خواهد شد.
وی افزود: نبود اعتبارات کافی همچنین موجب اجرا نشدن طرحهای مطالعاتی آثار، تعیین حریم بناهای تاریخی و تپه‌های باستانی و ثبت حریم آنها شده که این امر زیان‌های جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

ادامه مطلب: شاهرود؛ بهشت کویر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 87
پرینت

کویرها و بیابان های یزد و طبس‏‎‏ 

 کویر و بیابان بافق (درانجیر)

محسن ادیب
نام انگلیسی:  bafgh desert    
نام فارسی:  بیابان بافق  (درانجیر)

 
موقعیت جغرافیایی
کویر درانجیر در موقعیت جغرافیایی N3209 E5505 در استان یزد واقع است. کویر بافق در فرو رفتگی مشرق یزد که در واقع فرو رفتگی اصلی کویر یزد می باشد قرار گرفته است .رودخانه های اصلی این کویر به بخش جنوبی وارد شده و مخروط افکنه های حاشیه ای و معمولا سفید رنگ اطراف این کویر نشان دهنده شوری قابل توجه زمینهای اطراف این کویر می باشد . طول کویر بافق در حدود 75 کیلومتر و عرض آن در حدود 20 کیلومتر بوده و مساحت آن در حدود 750 کیلومتر مربع می باشد . 60% از آن را زمینهای رسی و 40% از آن را نمکزار وسیعی پوشانده است .زمینهای رسی بخش جنوبی و شمال غربی این کویر را پوشانده اند . رودخانه های جنوبی باعث تراکم زیاد گیاهان شور زیست در قسمت جنوبی این کویر شده اند , در حالی که در قسمتهای شمالی و یا نزدیک سطح نمکزار به علت افزایش شوری زمین گیاهی مشاهده نمی شود .


نمکزاری در قسمت شمالی کویر قرار گرفته که تقریبا تمام عرض کویر را از شرق به غرب قطع می کند . سطح این نمکزار را لکه های متحد المرکزی همراه با حوزه های کوچک باتلاقی می پوشاند که در بعضی نقاط به وسیله نمک تازه پوشیده شده است . با توجه به اینکه لبه های این قشر نمکی بطور موضعی شکسته و یا اینکه به طرف بالا برگشته , می توان تصور نمود که نمکزار فعلی بر روی سطح آب فوق العاده کم عمقی شناور بوده و یا بر روی لجن اشباع شده ای بستر گرفته است . به دلیل وجود رطوبت در زیر قشر نمکی , رانندگی بر روی این کویر بشدت خطرناک و در بعضی قسمتها غیر ممکن است.

ادامه مطلب: کویرها و بیابان های یزد و طبس‏‎‏
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 42
پرینت

 کویر دق سرخ

دکتر براهیم مقیمی
نام انگلیسی :  dagh-sorkh playa    
نام فارسی :  کویر دق سرخ

موقعیت جغرافیایی

منطقه کویر دق سرخ در شرق اردستان قرار دارد. موقعيت جغرافيايي آن E5234 تا E5302 شرقي و N3329 تا N3339 شمالي است‌. دو عارضه طبيعي مهم يكي رشته‌ سياه‌كوه از غرب و ديگري حاشيه كوير دق‌سرخ از شرق منطقه را محدود كرده است‌.وسعت منطقه حدود 639 كيلومتر مربع است‌. حدود تقريبي عرضي 23 كيلومتر و طولي‌آن 27.5 كيلومتر است‌. مرتفع‌ترين نقطه 2085 متر (سياه‌كوه‌) و پست‌ترين آن 922 متر(حاشيه كوير دق‌سرخ‌) است.
يك لايه نمك با ضخامت متغيّر كه از آب اشباع است در سطح آن قرار دارد و به دليل‌آبدار بودن فاقد هر نوع شكل چشمگيري است. در حالي كه حاشيه اين كويركاملاً تحت‌ِ تأثير ميزان رطوبت و آبداري كوير و فرسايش ناشي از اثر باد است‌. به همين‌دليل به هنگام كاهش ميزان سطح ايستابي كوير، حاشيه كوير تا حدودي رطوبت خود را ازدست مي‌دهد، لذا هم بلورهاي نمكي به دليل اينكه نمكهاي رس فرصت نيافته‌اند به سطح كشيده شوند، تشكيل مي‌شود و هم به شكل زمين شخم‌زده يا گُل‌كلمي تبديل‌مي‌گردند. آن بخش از حاشيه كوير كه در مجاورت با تپه‌هاي ماسه‌اي است تا حدودي به‌هنگام جريانهاي آشفته بادي يا گردبادي تأثير مي‌پذيرند و از يك لايه ماسه‌اي با ضخامت‌فوق‌العاده كم پوشيده مي‌شوند و به هنگام مرطوب شدن حاشيه كوير و در صورتي كه ماسه‌بر جايي مانده باشد، با رس و نمك آغشته شده‌، رسوب مي‌كند و از آن پس ماسه بادي‌كه ريخت‌شناسي ناشي از كندوكاو بادي و فرسايش جانبي را داشته‌، تحت تأثير تخريب‌شيميايي قرار مي‌گيرد.

ادامه مطلب: کویر دق سرخ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 42
پرینت

کویر خارا (کویر ورزنه)

محسن ادیب

نام انگلیسی: Khara Desert

نام فارسی: کویر خارا ( کویر ورزنه )

 

موقعیت جغرافیایی بر روی نقشه

کویر خارا (کویر ورزنه) در موقعیت جغرافیایی N3223 تا N3200 و E5240 تا E5247 در استان اصفهان واقع است. کویر خارا (واژه صحیح بیابان خارا است) در 100 کلیومتری شرق اصفهان و 150 کیلومتری غرب یزد در استان اصفهان قرار دارد. این کویر از شرق به تالاب گاوخونی، از شمال به شهرستان ورزنه و زاینده رود، از جنوب به حسن آباد و از غرب به محور ارتباطی حسن آباد به ورزنه محدود میگردد. این منطقه پوشیده از ریگزار (تپه های ماسه ای یا رمل) است که گستره ای شمالی جنوبی دارد. طول آن از حاشیه زاینده رود و نقطه آغاز ریگزار تا انتهای آن واقع در جنوب غربی تالاب گاوخونی در حدود 45 کیلومتر و عرض آن در نواحی شمالی در حدود 35 کیلومتر است که این عرض در جهت جنوبی کاهش می یابد. در نواحی جنوبی این عرض به 500 متر میرسد. در قسمت شمالی بیابان شکلی شبیه به بیضی دارد که محیط این بیضی توسط تپه های ماسه ای بلند احاطه شده و در داخل بیضی ارتفاع تپه ها بشدت کاهش می یابد. بلندترین ارتفاع تپه های ماسه ای در حدود 100 متر است که در قسمت شمال شرقی این بیضی قرار دارد. ارتفاع متوسط ریگزار از سطح آبهای آزاد در حدود 1450 متر است. کویر در قسمت جنوبی به 2 دیواره ماسه ای جنوبی شمالی تبدیل میشود و مابین این 2 دیواره خاک های آهکی قلیایی قرار دارند. این دو دیواره در نزدیکی جنوب غربی تالاب گاوخونی به هم میپیوندند و تشکیل دیواره واحدی با جهتی شمالی جنوبی را میدهند. این تک دیواره ماشه ای در حدود 9 کیلومتر تا نزدیکی جنوب تالاب گاوخونی ادامه پیدا میکند پایان می یابد.

ادامه مطلب: کویر خارا (کویر ورزنه)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 41
پرینت

کویر حلوان، طبس

محسن ادیب
نام انگلیسی :  Halvan Desert    
نام فارسی :  کویر حلوان (ریگ حلوان)

 
موقعیت جغرافیایی

کویر حلوان در موقعیت جغرافیایی N3355 شمالی تا N3337 شمالی و E5605 شرقی تا E5615 شرقی در استان یزد قرار دارد. این ریگزار از شمال به کویر مرکزی ایران و ارتفاعات پیر حاجات طبس، از جنوب به محور ارتباطی شهرستان خور به طبس،  از شرق به کوه های و ارتفاعات عاشقان و از غرب به دریاچه نمک خور و کویر مرکزی ایران محدود می شود.
 حلوان نام روستایی در حاشیه شرقی این کویر است. روستای حلوان یکی از زیباترین مناطق گردشگری طبس است که از دیرباز  از چند جنبه معروف بوده است.  وجود نخلستان و تولید خرمای بسیار مرغوب از آن به طوری که که واریته خرمای آن معروف است. در سال‌های اخیر علاوه بر نژاد محلی از نوع خرمای مضافتی و دیگر نژاد ها هم در حلوان کشت شده است. بافت قدیمی  بسیار بزرگ و زیبای حلوان با آن که رو به تخریب است، لیکن با قدم زدن در کوچه های قدیمی می توان شکوه و عظمت معماری کویری را مشاهده نمود. قلعه حلوان که روستای قدیمی را بصورت کامل در خود جای داده، یکی از بزرگترین و باشکوه ترین قلاع کل منطقه طبس است. حلوان در ایام قدیم ۱۳ برج نگهبانی داشته است که هماکنون ۵ برج آن سالم است. همچنین حلوان مسیر مهم کاروان گذری بوده است. کاروان ها در مسیر بین حلوان در شرق و عروسان و عباس آباد و خور در غرب کویر راه می پیموده اند.

ادامه مطلب: کویر حلوان، طبس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 45
پرینت

کوه ریگ، اردکان

داریوش مهر شاهی

نام انگلیسی : Ardakan dunes mount

نام فارسی : کوه ریگ اردکان


موقعیت جغرافیایی

کوه ریگ در موقعیت جغرافیایی N3134 E5424 در استان یزد واقع است. کویر اردکان با وسعتی حدود 1300 کیلومترمربع در چاله ‏ای بیابانی قرار دارد که از سمت‏ شمال به ارتفاعات سیاه کوه و تپه‏ های کلوت،از باختر به کوههای نایین،از جانب خاور به رشته‏ کوه خرانق و از سوی جنوب به رشته ‏های عقدا و شیر کوه محدود می‏گردد. این منطقه آب‏وهوایی گرم و خشک با زمستانهای نسبتا سرد دارد.میانگین بارش سالیانه در شهر اردکان،بنابر آمار ده‏ساله،52 میلیمتر است. کوه ریگ در شش کیلومتری کوه‌های جنوب غربی روستای سروعلیا در شهرستان اردکان واقع شده است. در دل کوه‌های این روستا، یک کوه پوشیده از ماسه وجود دارد که منطقه‌ای بکر را به وجود آورده است.

 

پیدایش

کویر اردکان تحت شرایط کنونی آب‏ و هوایی و هیدرولوژیک،کویری بسته است که هیچ‏ گونه ارتباطی با کویرهای مجاور خود مثل کویر زرین و کویر لوت ندارد، اگرچه این احتمال‏ وجود دارد که در طول دوران چهارم تحت شرایط پرآبی با نزدیکترین چاله مجاور یعنی کویر لوت ارتباط داشته است.

ادامه مطلب: کوه ریگ، اردکان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 37
پرینت

کویر بهاباد

نام انگلیسی :  Behabad Desert    
نام فارسی :   کویر بهاباد

 
موقعیت جغرافیایی

کویر بهاباد در موقعیت جغرافیایی E5620 تا E5656 و N3140 تا N3216 در استان یزد واقع است. شهر بهاباد در فاصله 200کیلومتری شرق شهر یزد واقع شده است.از شمال با کویر ساغند ،از جنوب با استان کرمان،از شرق با کویر لوت و پناهگاه حیات وحش نایبندان و زا غرب با شهر بافق محدود می شود. کویر شرقی بهاباد به همراه منطقه مجاور آن یعنی نای بندان از بکرترین کویرهای ایران محسوب می شود. شكل كلي منطقه بهاباد بصورت دو سري ارتفاعات موازي در امتداد شمالغربي-جنوبشرقي كشيده شده است وبلند ترين نقطه ارتفاعي آن در كوههاي آسفيچ ( 5/5  كيلومتري جنوب جعفرآباد ومرز مشترك بااستان كرمان) با ارتفاع 3069 مترو پست ترين نقطه آن با ارتفاع 1045 متردر محل خروجي رودخانه شور مي باشد. از نظر فرسايشي سنگهاي بخش جنوب ,جنوب غربي وغرب منطقه بيشتري در برابر فرسايش و هوازدگي داشته بهمين جهت ارتفاعات بلندي را بوجودآورده است كه محل اصلي تغذيه سفره آب زيرزميني منطقه مي باشد. در مقابل ارتفاعات شرقي وشمالغربي بدليل تقابل كم دربرابر فرسايش، ارتفاع کمتري داشته وبيشتر به صورت تپه ماهور و كوههاي كم ارتفاع ظاهر شده اند كه نزولات جوي آن به مراتب كمتر بوده و در تغذيه آبهاي زير زميني هم نقش چنداني ندارند.

ادامه مطلب: کویر بهاباد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 40
پرینت

کویر ابرکوه (ابرقو)

محسن ادیب

نام انگلیسی : abarkooh playa

نام فارسی : کویر ابرکوه (ابرقو)


موقعیت جغرافیایی

کویر ابرکوه یا ابرقو در موقعیت جغرافیایی N3111 تا N3049 و E5326 تا E5346 در استان یزد واقع است. کویر ابرقو در 20 کیلومتری شرق شهرستان ابرقو واقع شده است. این کویر از غرب به کوه گینه علی، روستاهای اسفندآباد و مهرآباد , از جنوب غربی به کوه های پوزه سیاه و حوض سفید، از جنوب به کفه بدر شیراز، از شرق به کوه چاه زرد و از شمال به جاده ابرکوه - تفت محدود می شود . کویر شکلی بیضی مانند دارد و گستره آن شمالی جنوبی است.

ادامه مطلب: کویر ابرکوه (ابرقو)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 37
پرینت

ریگ زرین (کویر مغستان)

محسن ادیب

نام انگلیسی : Zarrin playa and desert

نام فارسی : کویر و ریگ زرین


موقعیت جغرافیایی

ریگ زرین در موقعیت جغرافیایی N3236 E5504 تا N3254 E5438 و کویر زرین در موقعیت جغرافیایی N3239 E5458 در استان یزد واقع هستند. کویر زرین در فاصله 40 کیلومتری شمال کویر بافق (درانجیر)، شمال غربی روستای ساغند و در جنوب روستای بیاضه قرار دارد. در قسمت شمالی این کویر ارتفاعات حاجی آباد زرین قرار گرفته که جهتی شمال شرقی - جنوب غربی دارند و قسمت جنوب غربی این کویر را گنبدها ی نمکی پوشانده است.

ادامه مطلب: ریگ زرین (کویر مغستان)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 44
پرینت

کویر و ریگزار بشرویه


محسن ادیب

نام انگلیسی : Bashrouyeh Desert & Playa

نام فارسی : کویر و ریگزار بشرویه


موقعیت جغرافیایی

آب و هواي حاكم بر منطقه از نوع خشك و كويري مي‌باشد حداكثر و حداقل مطلق درجه حرارت هوا در ايستگاه بشرويه 49 و 27- درجه سانتي‌گراد گزارش شده است در روستاهاي حاشيه شمالي بشرويه درجه حرارت بالا و روستاهاي غربي و جنوب غربي كه داراي ارتفاعات مي‌باشند از درجه حرارت ملايمتري برخوردارند .

ریگزار بشرویه در شرق شهرستان بشرویه در استان خراسان جنوبی قرار دارد. این ریگزار از جنوب شرقی به شهرستان بشرویه، از شرق به کویر نمک بشرویه، از شمال به شهرستان کاشمر و از جنوب به رود کال شور محدود می شود. عرض ریگزار در وسیعترین قسمت در حدود 30 کیلومتر و طول آن در حدود 24 کیلومتر است. در مناطق شرقی ریگزار بین تپه ها بوسیله نمکزارهای پراکنده ای پوشیده شده است. بلندترین ارتفاع تپه ها در منطقه جنوبی و در حدود 70 متر است.

ادامه مطلب: کویر و ریگزار بشرویه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 36
پرینت

کویر نمک سیرجان

محسن ادیب

نام انگلیسی : sirjan salt playa

نام فارسی : کویر نمک سیرجان


موقعیت جغرافیایی

کویر نمک سیرجان در موقعیت جغرافیایی N2910 تا N2941 و E5520 تا E5531 در استان کرمان واقع است. کویر نمک سیرجان در فاصله 30 کیلومتری غرب شهر سیرجان واقع در استان کرمان می باشد. طول این کویر در حدود 50 کیلومتر و عرض آن در قسمت میانی برابر با 20 کیلومتر می باشد که هر چه در جهت شمال یا جنوب آن حرکت کنید از عرض آن کاسته می شود. کویر نمک سیرجان هم‌اکنون به‌صورت انبار عظیمی از نمک محلول درآمده که سرتاسر حوضه دشت سیرجان را به‌طور غیرمستقیم چه در حالتی که دریاچه نمک پرآب باشد و چه در حالت خشک و کویری انباشته از نمک را تحت‌تأثیر خود درآورده است سطح باتلاق را پوشش ضخیمی از نمک طعام پوشانده است. باتلاق نمک به‌صورت نوار شمال‌غربی، غرب تا جنوب‌غربی دشت سیرجان را در برمی‌گیرد و دنباله آن به‌صورت منقطع و ضعیف تا دشت شهر بابک ادامه دارد. 

ادامه مطلب: کویر نمک سیرجان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 43
پرینت

کویر هاي شهر بابک

کویر نمک استبرق، شهر بابک

نام انگلیسی :  Estabragh playa    
نام فارسی :  کویر نمک استبرق
  
کویر نمک استبرق در موقعیت جغرافیایی N295525 E550515 در استان کرمان واقع است. کویر استبرق بیش از 200 سال پیش دریاچه کم عمقی بوده که به دلیل تغییرات اقلیمی خشک شده است و در حال حاضر شرایط کویری به خود گرفته است. این کویر در 16 کیلومتری جنوب شهربابک، در محدوده روستای استبرق قرار گرفته است و جالب آنکه در فاصله 2 کیلومتری از  آن آب شیرین و گوارا، تفاوتی جالب را برای گردشگران رقم می زند. به نظر می رسد این دریاچه ادامه ناپیوسته کفه نمک سیرجان باشد. ارتفاع کویر از سطح دریا در حدود 1754 متر است و گستره ای شمالی جنوبی دارد. طول کویر در حدود 4 کیلومتر و عرض آن در بیشترین حالت 1.5 کیلومتر است. به دلیل وجود دیواره ای طبیعی در سمت شرق کویر، سیلابهای فصلی و هرزآب های ورودی از شمال و جنوب کویر در این مکان جمع شده و به دلیل شوری خاکهای بالا دست حالت کویری و نمکزار به این منطقه داده است. از ارتفاعات مهم این منطقه می توان به کوه کلاغون در 8 کیلومتری شمال شرقی و هفت کوه در 16 کیلومتری شرق آن اشاره کرد.

ادامه مطلب: کویر هاي شهر بابک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بيابان و كوير
نمایش از 21 آذر 1394 بازدید: 44
پرینت

کویر نمک بردسکن (کفه نمک)

نام انگلیسی :  Bardaskan playa    
نام فارسی :  کویر نمک بردسکن

کفه نمک با نام علمی پالایا از آثار طبیعی و بی نظیر کشور در بردسکن است که در گذشته به شکل سنتی و به عنوان معدن نمک بهره‌برداری می‌شده‌است، همچنین در چرم سازی و سالامبور(دباغی پوست) مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است. پالایا در پست‌ترین مناطق بعضی از حوضه‌های آبریز دشت‌های مسطحی با مشخصات ویژه تشکیل می‌شود که عمدتاً در مناطق خشک و به نسبت گرم و کم‌باران قرار گرفته‌اند و اغلب توسط نهشته‌های دریاچه‌ای و تناوب لایه‌های رس، سیلت و نمک پوشیده می‌شود.

 
موقعیت جغرافیایی
منطقه طبیعی کفه نمک در جنوب شهرستان بردسکن و در ۱۲ کیلومتری جنوب روستای رحمانیه در بخش شهرآباد قرار دارد این پهنه نمکی از سطح دریاهای آزاد ۸۰۵ متر ارتفاع دارد و با وسعت تقریبی ۷۸۸۸ هکتار متعلق به دوران سوم(کرتاسه) و چهارم(آئوسن) زمین‌شناسی است که با جهتی شمال شرقی ـ جنوب غربی در جنوب شهرستان بردسکن واقع شده و به طور کلی اتفاقات زمین‌شناسی منطقه موجب پدید آمدن چشم‌اندازی زیبا از طبیعت بیابانی ـ کویری و رسوبات تبخیری نمکی شده‌است.

ادامه مطلب: کویر نمک بردسکن (کفه نمک)
 

صفحه1 از8

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 152 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید