نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 255
پرینت

زمين و نگاه تكنولوژيك

نويسنده: احمد رهدار

 بحران محيط زيست كه حاصل تسلط و تصرف علم و تكنولوژي غربي بر سرزمين و زندگي انسان‌ها‌ست، از نگران كننده‌ترين محصولات توسعه اقتصادي و اجتماعي غربي است. نويسنده معتقد است مشكلات و بحران‌هايي كه در طبيعت امروزي بوجود آمده است، معلول بهم خوردن همان رابطه انسان با خدا باشد، او همچنين در ادامه به عوارض و پيامدهاي اين بحرانها اشاره نموده است.

برخي غرب و الگوي توسعه اقتصادي و اجتماعي غربي را فقط از جنبه آموزه‌هاي اخلاقي به نقد مي‌كشند كه البته نقدي بسزا و در خور است؛ زيرا مفاسد اخلاقي، امروزه بيش از هر زمان ديگر، غرب پيشرفته در زمينه مسائل اقتصادي را به سمت نابودي مطلق مي‌برد. اما آيا غرب و الگوي توسعه غربي فقط از اين يك رهگذر با كاستي روبروست؟!
بحران محيط زيست كه حاصل تسلط و تصرف علم و تكنولوژي غربي بر سرزمين و زندگي انسان‌ها‌ست، از نگران كننده‌ترين محصولات توسعه اقتصادي و اجتماعي غربي است.
در اين مقاله به نظرياتي پرداخته شده است كه مي‌توان درس‌هايي از آن براي خروج از اين وضعيت آموخت.
غم نامه طبيعت؛

ادامه مطلب: زمين و نگاه تكنولوژيك
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 115
پرینت

براي حفاظت از محيط زيست ...

مترجم: فرانك فرهنگ

 1ـ ركاب بزنيد!

در مسيرهاي كوتاه دوچرخه‌سواري بهترين روش رسيدن به مقصد است. مثلاً با دوچرخه‌سواري در يك مسير 10 كيلومتري مي‌توان 7/2 كيلوگرم كمتر دي‌اكسيد كربن توليد كرد. اتومبيلتان را در پاركينگ بگذاريد. به اين ترتيب هم ورزش مي‌كنيد و هم از محيط زيست و كيف پولتان بهتر نگهداري مي‌‌كنيد.
2ـ هزينه شارژ خانه‌تان را كاهش دهيد!
با كمي صرفه‌جويي و استفاده از چند شگرد ساده مي‌توانيد هزينه‌هاي شارژ منزل خود را تا حد زيادي كاهش دهيد و در كنار آن به طبيعت هم توجه كرده باشيد. دماي اتاق‌ها را به اندازه مناسب برسانيد. در فصل سرد با پوشيدن لباس ضخيم‌تر در خانه، درجه حرارت وسايل گرمازا را كاهش دهيد. اجازه ندهيد گرما يا سرما از ديوار و دروپنجره بيرون برود.
3ـ متناسب با سليقه محيط زيست غذا بخوريد!
مواد غذايي را به صورت تازه و از همان محيط اطراف خانه‌تان بخريد. با اين روش هم مسير كوتاه‌تري را مي‌رويد و هم با استفاده نكردن از اتومبيل مانع ورود دي‌اكسيد كربن بيشتر به هوا مي‌شويد.
به جاي سبزي‌هاي يخ‌زده از انواع تازه آن استفاده كنيد. با اين كار هم لذت بيشتري از خوردن آن مي‌بريد و هم انرژي كمتري مصرف مي‌كنيد. مصرف گوشت را كاهش دهيد تا هم سالم بمانيد و هم محيط زيست را كمتر آلوده كنيد.
4ـ هنگام خريد وسايل برقي دقت كنيد تا نوع كم‌مصرف آن را بخريد.
برچسب مصرف انرژي كه برروي وسايل برقي چسبانده مي‌شود، كمك خوبي براي انتخاب درست است.

ادامه مطلب: براي حفاظت از محيط زيست ...
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 147
پرینت

حذف يكي از مواد مخرب لايه‌ازن

نويسنده: حميده سادات هاشمي

 براساس مصوبات پروتكل مونترال، متيل برومايد به عنوان يكي از مواد مخرب لايه ازن بايد از چرخه مصرف اين مواد حذف شود. متيل برومايد يا برومومتان (CH3Br) تركيب آلي بدون بو و رنگي است كه به شدت براي لا‌يه اوزون زيان دارد. 

بر پايه برآوردهاي انجام شده ميزان مصرف متيل برومايد در جهان به عنوان يكي از مواد مخرب لايه ازن در طول سال‌هاي 1984 تا 1992 به طور متوسط در حدود سه هزار و 700 تن افزايش داشته است. بررسي‌ها نشان مي‌دهد، 97 درصد مصرف اين ماده براي ضدعفوني مصرف مي‌شود كه از اين مقدار 75 درصد مربوط به كشورهاي پيشرفته است. همچنين حدود 70 درصد متيل برومايد مصرفي براي ضدعفوني خاك مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه 80درصد مربوط به كشورهاي پيشرفته است.
خوشبختانه در موردپروژه جايگزيني متيل برومايد در بخش ضدعفوني محصولات انبارداري نتيجه ارزيابي بازرسي پروتكل مونترال دراين پروژه در ايران 97 درصد موفقيت‌آميز بوده است.
بر اساس مستندات دفتر حفاظت لايه ازن سازمان حفاظت محيط زيست، هدف از پروتكل مونترال در درجه اول محدود‌سازي و سپس حذف كامل هرگونه توليد يا مصرف مواد مخرب لايه ازن توسط كشورهاي عضو است. در صورت اجراي مناسب مفاد اين تعهدنامه از تخريب بيشتر لايه ازن جلوگيري مي‌شود و در نهايت، امكان بازيابي و ترميم مجدد بخش‌هاي تخريب شده آن نيز فراهم خواهد شد.
در بخش مصرف متيل برومايد در كشاورزي حدود 20 درصد مصرف ساليانه اين ماده جهت ضدعفوني كالاهاي انباري به كار مي‌رود. متيل برمايد عمدتا به عنوان يك ماده ضدعفوني كننده براي كنترل آفات و بيماري‌هاي نباتي در كشاورزي و همچنين كنترل آفات انباري و قرنطينه‌اي و ضدعفوني اماكن و ساختمان‌ها به كار گرفته مي‌شود.

ادامه مطلب: حذف يكي از مواد مخرب لايه‌ازن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 190
پرینت

فراتراز مصرف سبز

نويسنده:جوئل ميک اور(1)

 چکيده:

نويسنده ضمن بطلان پيشنهادي که خودش بيست سال پيشتر براي کاستن از آسيب هاي زيست محيطي ارائه کرده، يا اتکا به تجارب جديدي که در طول اين مدت اندوخته است،راه حل مشکلات زيست محيطي را بسيار فراتر از شعارها و ادعاهايي که از سوي شرکت ها مبني بر سبزبودن محصولات خود عنوان مي شود مي داند. وي پس از ارائه آمارهاي تکان دهنده اي از ميزان زباله و مواد زائدي که در روند توليد محصولات صنعتي توليد مي شود، اين راه حل را مطرح مي کند که با کمک فشارهايي که مصرف کننده بايد به اين شرکت ها وارد آورد، لازم است به دنبال کاهش زباله هاي توليدي بالادستي رفت؛ چراکه ميزان زباله هاي شهري در مقايسه با آنها بسيار ناچيز است.

ادامه مطلب: فراتراز مصرف سبز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 171
پرینت

زباله‌هاي الكترونيكي و تخريب محيط زيست

نويسنده:ميشل چن

 چكيده:

در سال 2007، شركت هاي آمريكايي توليد كننده وسايل الكترونيكي، بيش از سيصد و هفتاد ميليون دستگاه هاي الكترونيكي از كار افتاد (زباله هاي الكترونيكي)را به مناطق فقير كشورهاي در حال توسعه آسيايي و آفريقايي همچون چين، هند و غنا صادر كرده‌اند كه تنها كمتر ار بيست درصد انها بازيافت شده اند.محققان اخطار كرده اند كه زباله هاي الكترونيكي، افراد را در معرض مواد سمي قرار داده و ممكن است بر سلامتي و توليد مثل آنها تاثير بگذارند.سازمان هاي حفاظت محيط زيست، همچون شبكه عمل باسل (BAN)، شركت هاي بازيافت آمريكايي را با هدف ممنوع كردن صادرات زباله هاي هسته‌اي تحت فشار قرار داده‌اند.اگر اين چنين اقدامات كه تهديدي جدي براي محيط زيست به شمار مي آيند، متوقف نشوند سرانجام بهاي آن را با سلامتي خويش خواهيم پرداخت.
چشم انداز گويو كه شهري دور دست در استان گاندونگ چين است، محل تصادم آينده و گذشته است.در ميان ستون هاي اسيدي دود و كوه هاي گسترده زباله، مهاجران در جست وجوي خرت و پرت‌هاي ارزشمند با دست هاي عريان و ابزار ساده، زباله‌ها را زير و رو مي كنند.اين زمين هاي مملو از زباله گويو، از جمله پيامدهاي جانبي عصر اطلاعاتند.كارگران با استفاده از اين تلفن هاي همراه، كامپيوترها وتلويزيون هاي اوراقي و ديگر آت و آشغال هاي سمي صنعت الكترونيك، زندگي خود را به سختي سپري مي كنند.اين وضعيت، تناقضات كاپيتاليسم جهاني را نمايان مي كند:در حالي كه مصرف كنندگان بر‌سرپيشرفته‌ترين دستگاه ها در حال رقابند،زباله هاي الكترونيكي انباشته شده و سپس به مناطق متعفن بي حد و مرز خارج از كشور منتقل مي شوند.

ادامه مطلب: زباله‌هاي الكترونيكي و تخريب محيط زيست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 155
پرینت

ثروتمندان احمق، عامل واقعي تخريب منابع طبيعي

نويسنده:جورج مونبيوت

 چکيده:

در نگاه اول به نظر مي رسد که معضل افزايش دماي کره زمين رابطه اي مستقيم با افزايش جمعيت دارد و از آنجا که درصد قابل توجهي از رشد جمعيت در کشورهاي فقير اتفاق مي افتد، مي بايست اين کشورها را مسئول اصلي ته کشيدن منابع و سوخت هاي طبيعي کره زمين و توليد دي اکسيد کربن که از عوامل عمده تغيير دماي زمين است، به شمار آورد. اما با نگاهي دقيق تر مي توان پي برد که جمعيت فقير جهان سهم چنداني از منابع طبيعي جهان ندارند و در واقع ثروتمندان اغلب کهنسال کشورهاي توسعه يافته اندکه به واسطه مصرف بي رويه و بي ملاحظه و با توجه به دسترسي نامحدودشان به اين منابع، در حال تخريب کره خاکي اند.
اينکه اغلب کساني که خود را دل نگران معضل رشد جمعيت نشان مي دهند، سفيدپوستان ثروتمندي هستندکه سن توليد مثل را پشت سر گذاشته اند، تصادفي نيست. اين تنها معضل زيست محيطي است که نمي توان آنها را به خاطرش مقصر شمرد. به عنوان مثال، جيمز لاولاک دانشمند برجسته سيستم هاي زمين در ماه گذشته ادعا کرد: «آنهايي که اين حقيقت را که معضل رشد جمعيت و تغيير آب و هواي کره زمين به هم مرتبط و دو روي يک سکه اند ناديده مي گيرند، يا نادانند و يا از حقيقت فرار مي کنند. اين دو، جدايي ناپذيرند و توجه به يکي بدون در نظر گرفتن ديگري، نامعقول و غير منطقي است.» اما اين خود لاولاک است که نادان و غير منطقي است.
مقاله اي که در بيست و هشت سپتامبر 2009 در مجله «محيط زيست و شهرسازي» چاپ شد، استدلال کرد که در مکان هايي که داراي سريع ترين ميدان رشد جمعيت هستند، کمترين ميزان دي اکسيد کربن، که يکي از عوامل اصلي تغيير آب و هواي زمين است، توليد مي شود و بالعکس. به عنوان مثال، بين سال هاي 1980 و 2005، مناطق جنوب صحراي آفريقا ميزان قابل توجه هجده و نيم درصد رشد جمعيت و توليد تنها دو و چهار دهم درصد دي اکسيد کربن جهان را به خود اختصاص دادند، در حالي که در آمريکاي شمالي، نرخ رشد جمعيت چهار درصد و توليد دي اکسيد کربن چهارده درصد بوده است. شصت و سه درصد رشد جمعيت جهان مربوط به مکان هايي است که دي اکسيد کربن بسيار کمي توليد مي کنند.

ادامه مطلب: ثروتمندان احمق، عامل واقعي تخريب منابع طبيعي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 165
پرینت

نگاهي به محيط زيست از ديدگاه قرآن کريم

نويسنده:الهام اسراري، مهرداد آرام

 چکيده

بشر همواره از معنويت و فرهنگ ديني تأثير پذير بوده و زندگي خود را بر اساس آن استوار نموده و کوشش کرده است تا جايي که براي او امکان دارد اصول زندگيش را بر اساس آن قرار داده و ملاک هاي خود را از اين طريق به دست آورد. نگرش او به محيط زيست به عنوان يکي از مسائل حياتي ، تا ميزان زيادي نتيجه ي تأثيرپذيري انسان از فرهنگ هاي آسماني است . از اين رو آگاهي يافتن از ديدگاه هاي اين اديان به معناي ريشه يابي اين اقدامات حمايتي است.
حفاظت از محيط زيست به معناي عدم بهره برداري يا حتي کمتر استفاده کردن از منابع طبيعت نيست، بلکه استفاده بهينه و عاقلانه از طبيعت است که همواره مورد تأکيد کارشناسان بوده است . اسلام به عنوان ديني که وراي زمان و مکان مي تواند نيازهاي بشر را در همه اعصار پاسخ دهد ، حاوي مفاهيم ، تعاليم و راهکارهاي کاملي در خصوص چگونگي مواجهه و هماهنگي با پديده هاي زيست محيطي مي باشد. تحقيقات دانشمندان علوم ديني در جهان نشان مي دهد که تمامي اديان الهي به حفاظت از محيط زيست توجه داشته اند ، اما دين اسلام دستورات مشخص و مؤکدي در اين راستا دارد. بررسي متون و مستندات مختلف دين اسلام ، نشانگر وجود ديدگاه هاي مشخصي در راستاي حفاظت از محيط زيست و منابع طبيعي است.
کليد واژه ها: محيط زيست ، اسلام و قرآن ، اخلاق در قرآن ، تفسير موضوعي ، آلودگي هاي زيست محيطي .
مقدمه

ادامه مطلب: نگاهي به محيط زيست از ديدگاه قرآن کريم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 137
پرینت

 

تغييرات آب و هوايي و آينده محيط زيست

 

نويسنده: مهناز السادات ايزدي

 

 وضعيت سلامت هر فرد، جامعه يا هر ملت با تأثير متقابل و تلفيق اثر دو محيط تعيين مي شود، يکي محيط زيست داخلي خود آنان و ديگري محيط اطراف وي، محيط اطراف انسان شامل: آب، خاک، هوا و ديگر موجودات زنده کره خاکي مي باشند. پيشرفت تکنولوژي آلاينده و تناسب نداشتن آن با محيط زيست و تغيير تمدن بشري طي دوران مختلف، ناديده گرفتن روابط صحيح ميان نيازهاي بشري و محيط زيست، زندگي موجودات در کره زمين را روز به روز با مسائل پيچيده تري مواجه ساخته است، بطوري که انسان با فعاليتهاي کشاورزي، صنعتي و بهره برداري از منابع و امکاناتي که براي ادامه زندگي در اين محيط انجام مي دهد، ضمن ايجاد تغييرات مفيد و مناسب، سبب آلودگي آن نيز مي شود. محيط زندگي انسان و پاکيزه نگه داشتن آن از جمله مهم ترين و مؤثرترين عواملي است که در زندگي فردي و اجتماعي، جسم و روان انسان را تحت تأثير قرار مي دهد. آلودگي محيط زيست حد و مرزي نمي شناسد و اگر در نقطه اي بوجود آيد به ساير نقاط نيز گسترش خواهد يافت. 

ادامه مطلب: تغييرات آب و هوايي و آينده محيط زيست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 214
پرینت

نگاه آنها به محيط زيست و بينش ما

نويسنده :آندره گرز(1)

 چكيده:

با دورانديشي ،فيلسوف آندره گورز، در متني كه در سال 1974 منتشر شد ، پيش بيني كرده بود كه چگونه صنعت ، گروه هاي مالي و كوتاه سخن سرمايه داري ، امر محيط زيست را از آن خود مي كند.
بحث درباره محيط زيست مثل حرف زدن درباره حق رأي و ياداشتن يك روز تعطيل در هفته است:بلافاصله تمام بورژواها و حاميان نظم خواهند گفت كه شما خواهان ورشكستگي آنها‌،پيروزي آنارشيسم و تاريك انديشي هستيد. سپس بعد از مدتي ،وقتي كه فشار مسائل و نيروي مردمي غير قابل تحمل مي شود ، به شما آن چيزي را مي دهند كه تا همين ديروز از آن سرباز مي زدند و به صورتي بنيادين ، هيچ چيز تغيير نمي كند.در نظر گرفتن الزامات محيط زيستي ، مخالفان زيادي در ميان صاحب كاران دارد. اما در عين حال به حدكافي طرفدار سرمايه داري نيز دارد كه پذيرش آن توسط قدرت هاي پولي ،احتمالي جدي ارزيابي شود. در نتيجه بهترآن است كه از هم اكنون دست از قايم موشك بازي برداريم : مبارزه براي محيط زيست هدف غايي نيست و تنها يك مرحله به حساب مي آيد . اين مبارزه مي تواند براي سرمايه داري مشكلاتي بيافريند و تغييراتي را به آن تحميل كند؛ اما سرمايه داري پس از مدت ها مقاومت با تكيه به زورو يا استفاده از حيله ، وقتي بن بست محيط زيستي غيرقابل دورزدن مي شود ، بالاخره عقب مي نشيند و ملزومات آن را در محاسبات خود وارد مي كند. همان طور كه در ديگر موارد عمل كرده بود.
به همين دليل است كه بايد از هم اكنون به صراحت به طرح اين سؤال بپردازيم : ما چه مي خواهيم؟ يك سرمايه داري كه خود را با الزامات محيط زيستي تطبيق دهد ، يا يك انقلاب اقتصادي ،اجتماعي و فرهنگي كه بر عكس الزامات سرمايه داري را از ميان برداشته و بدين ترتيب رابطه جديدي بين انسان ها و اجتماع ،محيط زيست و طبيعت برقرار سازد؟ اصطلاحات و يا انقلاب؟

ادامه مطلب: نگاه آنها به محيط زيست و بينش ما
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 171
پرینت

تأثير فعاليت هاي بشري در تغييرات آب و هوا

نويسنده: سارا خسرويان

 کره زمين به طور طبيعي در اثر تابش خورشيد گرم مي شود، اما در اينجا منظور ما از گرم شدن زمين، پديده ديگري است، پديده اي که به گرم شدن زمين کمک مي کند و شايد اصلاً به آن توجه نداشته باشيم. 

منظور از «گرم شدن زمين» افزايش ميانگين دماي زمين است. «تغيير آب و هوا » در اثر اين افزايش دما به وجود مي آيد. گرم شدن زمين موجب تغيير الگوي بارش باران و برف، افزايش سطح آب درياهاي آزاد و کاهش سطح آب درياچه ها و تأثيرات وسيع بر گياهان و حيات وحش و انسانها مي شود.
يکي از مواردي که تا قبل از افزايش فعاليت هاي بشر، به عنوان نوعي ابزار ايمن سازي براي زمين به حساب مي آمد گازهاي گلخانه اي بودند، يعني مجموعه اي از گازها که مقداري از انرژي خورشيد را در جو زمين نگه مي دارند و باعث گرم شدن جو مي شوند که شامل بخار آب (H2O)، دي اکسيد نيتروژن (NO2)، دي اکسيد کربن (CO2)، و متان (CH4) است.
بد نيست بدانيد که اگر اين گازها در جو نبودند، انرژي گرمايي خورشيد مجدداً به فضا بر مي گشت و به اين ترتيب هواي زمين 33 درجه سانتيگراد سردتر از الان مي شد.

ادامه مطلب: تأثير فعاليت هاي بشري در تغييرات آب و هوا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 129
پرینت

سلامت محيط زيست و فاضلابهاي صنعتي

نويسنده:مجيد همايي

 تعداد زيادي از صنايع در قسمت هايي از پروسه خود از مواد شيميايي مختلفي استفاده مي کنند که ميزان مخاطره آنها با هم متفاوت بوده و از سميّت کم تا سميّت فوق العاده زياد، تنوع دارند. آبکاري جزء مهم ترين و پرمخاطره ترين فرآيندهاي صنعتي است. زيرا هم مواد مورد استفاده در آن داراي سميّت فوق العاده زياد بوده و هم بدليل مايع بودن زائدات آن، در صورت دفع در محيط زيست به سادگي به اعماق آبهاي زير زميني نفوذ کرده و آب و خاک و نباتات و حيوانات و حتي انسانها را آلوده کرده و زمينه ساز بروز بسياري از ناهنجاري ها و بيماري ها مي شود. با توجه به نوع آبکاري، از انواع اسيدها، بازها و فلزات سمي سنگين مانند کرم، نيکل، سرب، قلع و ... و نيز موادي مثل سيانور استفاده مي شود. 

صنايع داراي پروسه فوق، اصولاً بايد مجهز به سيستم تصفيه فاضلاب شيميايي مؤثر و کارآمد و بدون خطائي باشند که همه فاضلاب شيميايي توليد شده را خنثي و تصفيه کرده و به پساب بدون ضرر براي دفع، تبديل نمايد.

ادامه مطلب: سلامت محيط زيست و فاضلابهاي صنعتي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 112
پرینت

تأثيرات مخرب آلوده کننده هاي هوا بر سلامتي از ديدگاه بهداشت حرفه اي

نويسندگان: مريم جلواني - فرزانه محبي

 يکي از مهمترين مسائلي که همواره فکر بشر را از قديمي ترين زمانهاي تاريخي به خود مشغول داشته، حفظ تندرستي و رهايي از درد و رنج و بيماريها بوده است. براي رسيدن به اين هدف، انسان در اعصار مختلف بسته به امکانات و پيشرفت تمدن، روش هاي خاصي بکار برده و با توسعه آگاهي و دانش خود توانسته تاکنون بر بسياري از مسائل و مشکلات در زمينه تندرستي و بيماري فايق آيد. درگذشته که مردم از چگونگي وقوع بيماريها آگاه نبودند و راههاي تشخيص و درمان آنها را نيز نمي دانستند، امراض گوناگون در ميان آنها بسرعت شيوع مي يافت و منجر به ناتواني و مرگ بسياري از آنان مي شد. با پيشرفت دانش، رفته رفته عوامل بيماري زا شناخته شدند و تأثير آنها بر تندرستي آشکار گرديد و بشر آموخت که بايد در محيط پاکيزه و سالم زندگي کند. آلودگي ها را از خود و محيط پاک سازد و از آنچه تندرستي او را به خطر مي اندازد، بپرهيزد. 

انسان صنعت را به خدمت گرفت تا راه رسيدن به سلامت و توسعه را در زماني کوتاه طي نمايد ولي غافل از آنکه شايد همين پيشرفت صنعت و تکنولوژي و افزايش رو به رشد کارخانجات و کاربرد مواد دست ساخته بشر و يا ترکيبات خطرناک برگرفته شده از دل طبيعت که توسط دستان صنعتگر او تغيير يافته مانند انواع سموم کشاورزي با منابع طبيعي و معدني چگونه همچون طناب دار گلوي او را فشرده خواهد ساخت و او را به قعر دره هلاکت واژگون خواهد نمود. انسان صنعتي امروزه دقيقاً همچون عنکبوتي است که تار چسبناک خود را از هر طرف مي تند و زماني متوجه کار پرمخاطره خود مي شود که مي بيند خود نيز در دامي که تنيده است گرفتار گشته است.
در موجي از آلاينده هاي زيست محيطي و صنعتي و در اتمسفري گرم و متشنج و در نتيجه عملکرد صنايع محبوس شده و خود نيز راه نجاتش را گم کرده است.
در اين کوره راه ها يکي از خطرناک ترين دشمنان انسان سرطان مي باشد.

ادامه مطلب: تأثيرات مخرب آلوده کننده هاي هوا بر سلامتي از ديدگاه بهداشت حرفه اي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 159
پرینت

تأثير انسان بر طبيعت و بحران محيط زيست

نويسندگان:طاهره ابراهيم پور- مريم علي نجيمي

 گر چه مسائل زيست محيطي از ديرباز وجود داشته ولي اينک شدت بيشتري يافته و مشکلات بيشتري به بار آورده اند. آدمي در عصر حاضر محيط طبيعي را به اقتضاي نيازمنديهاي اقتصادي و اجتماعي خود تغيير شکل بسيار داده است، آنچنان که منابع طبيعي را به منظور استفاده ي روزافزون از منابع انرژي و سوخت هاي فسيل و نيز افزايش توليدات صنعتي تهي ساخته، جنگل ها را به زمين هاي زراعتي تبديل کرده، کوهها را با خاک يکسان ساخته و براي ايجاد ساختمان و محل هاي مسکوني از آنها استفاده کرده است. مسير رودخانه ها را تغيير داده و با قطع درختان جنگلي و استفاده از مراتع و علفزارها براي چراي دام ها و روش هاي نادرست استفاده از زمين، موجبات فرسايش شديد خاک را فراهم آورده است و نيز براي حفظ و ادامه ي زندگي خود، نسل بسياري از حيوانات را از روي زمين، محو کرده است و خلاصه با دخالتهاي خود در طبيعت، نظام طبيعي محيط را به صورت مصنوعي دگرگون ساخته است. 

ادامه مطلب: تأثير انسان بر طبيعت و بحران محيط زيست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: تحقیق درباره حفظ / حفاظت محیط زیست
نمایش از 11 فروردين 1394 بازدید: 164
پرینت

اثرات زيست محيطي سموم دفع آفات و حشره کش ها 

نويسنده: مهندس احمدرضا شيرواني- مهندس فرهاد ايرجي
رشد سريع جمعيت، افزايش درآمد سرانه و بهبود سطح زندگي، همه از عوامل افزاينده ي تقاضا براي مواد غذايي بيشتر و بهتر مي باشند. براي رسيدن به اين هدف، استفاده از سموم شيميايي در سطح گسترده تري رو به افزايش است، ليکن در مدت زماني طولاني، اثرات سوء بسيار در محيط زيست پديد خواهد آورد. سمومي که درخاک يا بقاياي جنگلي، پايدار مي مانند، ممکن است مستقيماً موجودات زنده را مسموم کنند يا از نظر ژنتيکي آنها را تحت تأثير قرار دهند. نگراني جامعه با توجه به وجود مواد شيميايي در محيط زيست، معمولاً مربوط به قابليت سرطان زايي آنهاست، اما دانشمندان دريافته اند که مسائل مربوط به توليد مثل، از جمله مسائلي که به نقص جنين مي انجامد، در حيوانات آزمايشگاهي که در معرض غلظت هاي زياد مواد شيميايي زيست محيطي قرار مي گيرند، به همان اندازه مشخص کننده است. اکنون مشخص شده است که بسياري از اجسام پايا همچون آفت کش هايي نظير DDT (ترکيب کلردار) در طبيعت تحليل نمي روند و تغييري نمي کنند. از اين بدتر، بسياري از اجسام پايا در سراسر محيط زيست به طور يکنواخت پخش نمي شوند، بلکه در بدن موجودات زنده (بافت چربي) تجمع مي کنند. آفت کش ها شامل عواملي هستند که گياهان، حشرات، کرمها و قارچ ها را مي کشند.
آفت کش ها به دو صورت آلي و معدني وجود دارند که ترکيبات سرب، آرسنيک و جيوه از اشکال معدني و هيدروکربورهاي کلره و ترکيبات آلي فسفره از ترکيبات آلي مي باشند. به طور کلي هيدروکربورهاي کلره مثل DDT و آلدرين به علت سرعت کم تجزيه پذيري، داراي مشکلات محيطي بسيار جدي هستند.

ادامه مطلب: اثرات زيست محيطي سموم دفع آفات و حشره کش ها
 

صفحه1 از5

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 182 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید