نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: خاک رس
نمایش از 24 دی 1394 بازدید: 79
پرینت

در کارگاه سفال سازی

انجام هر کار اصولی ، شناخت هر چند ابتدایی از مواد اولیه و ابزار های مربوطه را می طلبد.
همانگونه که استادان فن توصیه کرده اند ، زمینه ی شناخت هر پدیده ای در آغاز ، آشنایی با نام آن است. چون ماده ای اولیه ی سفالسازی ، خاک رس است بد نیست معنی لغوی آن را بدانیم . خاک و رس همانطور که از ظاهرشان معلوم است از دو کلمه ترکیب شده که اولی تکمیل کننده ی دومی است . پس خاک یعنی چه ؟


تعریف خاک : خاک (( Xak )) یک واژه پهلوی است . از نظر دستور زبان فارسی ، اسم است .معنی خاک یعنی آنچه که طبقه ی مظاهری زمین را تشکیل داده و گیاه ها و درختان را می رویاند . بمعنی زمین و کشور هم می گویند .
تعریف رس : این واژه هم اسم است . رست هم تلفظ می شود . نوعی از خاک که از متراج آن با آب خمیر چسبیده حاصل می شود و می توان آن را به شکل های مختلف در آورد و بواسطه مواد خارجی کااولن است که در چینی سازی بکار می رود و به گل کوزه گری معروف است و دارای مقداری آهک (( پنج درصد )) و سیلیس و اکسید آهن است .
واژه دومی که بد نیست معنی آنرا بدانیم ((سفال )) است .


سفال یعنی چه ؟
واژه سفال از نظر دستور زبان فارسی اسم است . سوفال ، سفاله و سوفار هم تلفظ می شود . معنی اش یعنی ظرف گلی که در کوره پخته شده باشد مانند کاسه و کوزه و امثال آن به معنی پوست دانه از قبیل پوست پسته و فندوق و گردو و بادام نیز گفته اند .
استاد عباسیان در این رابطه نوشته است : ((... لغت سفال در اصطلاح فارسی به مواد و یا قطعات آمده ای اطلاق می گردد که از خاک رس ساخته و شکل داده شده و سپس آنها را در کوره پخته اند .
لغت سفال مشبه لغت کراموس ( keramos ) است که در زبان یونانی قدیم به اینگونه مواد رسی و یا فرآورده های آن گفته می شده که البته در اثر کثرت استفاده در زبان های بیگانه بتدریج به کرامیک یا سرامیک تبدیل گردیده است .))
لازم است پیش از شروع بکار بدانیم که آیا خاک رُس یک نوع است ، یا انواع مختلف دارد ؟
مهندس خاک شناس و استادان این فن ، معتقدند خاک رُس انواع گوناگونی دارد. بر اساس تحقیقات و یافته های استاد توحیدی و استاد عباسیان و جمعی دیگر از اساتید تجربی ، خاک رُس را می توان به پنج الی ، هفت نوع طبقه بندی کرد . ما مبنا را بر یافته های آقای توحیدی گذاشته و گفته های ایشان را عیناً می آوریم .


انواع خاک رُس

ادامه مطلب: در کارگاه سفال سازی
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 139 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید