نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 41
پرینت

عصر پر کامبرین

 تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

 دوره‌ی پر کامبرین (پر: قبل) یا بزرگ ابر دوران، از زمان شکل گیری زمین در 4.6 میلیارد سال پیش آغاز شده و تا تکامل حیوانات ماکروسکوپی صدف ‌دار، در دوره‌ی کامبرین ادامه یافته است. علی رغم کم بود در فسیل‌هایی که به شرح زمان‌ بندی زمین شناسی کمک می‌کنند، ما با استفاده از نمونه‌های کشف شده، شکل اولین چند سلولی‌ها را که ساکن این سیاره بوده‌اند دریافته‌ایم.

عصر پر کامبرین به دوره‌ی زمین شناسی قبل از شروع فانروزوئیک کنونی – دوران قبل از 550 میلیون سال پیش – اشاره دارد. ائون مقیاس مشخصی از زمان سپری شده است که در مطالعه‌ی جامع پویایی زمین، از زمان شکل گیری آن در حدود 4500 سال پیش، به کار گرفته می‌شود. ائون پر کامبرین تقریباً حدود هفت هشتم تاریخ زمین را در بر می‌گیرد. فسیل‌های کشف شده، نشان دهنده‌ی واقعیت‌هایی در مورد وجود استروماتولیت‌ها (صخره یا سنگ‌های کربناتی که طی سال‌ها فرآیند بیولوژیک به وجود آمده‌اند) هستند. بسیاری از سنگ‌های دوره‌ی پر کامبرین، تحت نیروهای فرسایشی به شدت دگرگون شده‌ و یا از بین رفته‌اند. ویژگی‌های سنگ و خاک باعث شده است که بیش‌تر فسیل‌های پر کامبرینی که از طریق کاوش‌های باستان شناسی کشف شده‌اند، از نظر بیواستراتیگرافی (زیست چینه‌ای) قابل استفاده نباشند؛ بیش‌تر این فسیل‌ها طی مدت لایه بندی زمین در دوره‌ی فانروزوئیک، در اعماق زمین فرو رفته‌اند.

ادامه مطلب: عصر پر کامبرین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 46
پرینت

تشکیل ابر: ابرها چگونه شکل می‌گیرند؟

  تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

 ابرها پدیده‌ی طبیعی جالبی هستند که هرکسی می‌تواند هر روز آن‌ها را ببیند. جالب این که ابرهای گوناگونی وجود دارند و همه از مواد یک سان درست شده‌اند، از آب یا یخ یا هر دو، به شکل فشرده.

با مطالعه‌ی ابرها می‌توان آب و هوا را تا حد زیادی پیش بینی کرد. هر سیاره‌ای اتمسفر داری در منظومه‌ی شمسی به طور حتم ابر هم دارد. علاوه بر زمین ابرها در سیارات دیگر از جمله زهره، مریخ، مشتری و زحل نیز وجود دارند. این ابرها فقط و فقط قطرات متراکمی هستند که در جو بالای سیاره معلق می‌باشند.

 

فرایندهای تشکیل ابر

ابرها وقتی تشکیل می‌شوند که هوای جو کاملاً با بخار آب اشباع شده است و نمی‌تواند بخار آب بیشتری در خود نگه دارد. این وضعیت به دو شرط فراهم می‌آید، از جمله وقتی که هوا تا نقطه‌ای سرد شده است که میعان قطعاً رخ می‌دهد چرا که هوا قبلاً به اندازه‌ی کافی منبسط شده و حالا میزان قابل توجهی از رطوبتش را از دست می‌دهد. به عبارتی مقدار آب موجود در جو تا حدی افزایش یافته است که هوا ظرفیت نگه داشتن مقدار بیشتر آب را ندارد. میزان آب موجود در جو ممکن است به علت عواملی چون تبخیر افزایش یابد. هر چند ممکن است تشکیل ابر به سادگی تراکم بخار آب در هوا به نظر برسد، اما در واقع کل فرایند بسیار پیچیده‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. برای این که بخار آب در نقطه‌ی مشخصی متراکم بشود و ابر تشکیل دهد، هوای مرطوبی که به بالای سطح زمین می‌رود باید یک سری فرایندها را پشت سر بگذارد. در نتیجه ابرها ممکن است به پنج شیوه‌ی مختلف شکل بگیرند که به شرح زیر است:

ادامه مطلب: تشکیل ابر: ابرها چگونه شکل می‌گیرند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 73
پرینت

اطلاعاتی درباره‌ی ابرهای کومولوس

  تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

در این مقاله، قصد داریم اطلاعاتی درباره‌ی ابرهای کومولوس ارائه کنیم تا شما را با این نوع ابر آشنا کرده باشیم.

دانش ما در باره‌ی ابرها معمولاً محدود به این حقیقت است که ابر یکی از مهم‌ترین مراحل چرخه‌ی آب بر روی سیاره‌ی زمین است. این که ابرها را در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف می‌بینیم برایمان بسیار جالب است، اما به ندرت سعی می‌کنیم اطلاعات بیشتری در باره‌ی انواع مختلف ابرها یا همین طور در باره‌ی ویژگی‌های خیره کننده‌ی آنها کسب کنیم.

 

ابرهای کومولوس

ابرهای کومولوس ابرهای ضخیم پرز داری هستند با زیر پایه‌ی صاف. در اصل بخار آب در ارتفاع خاصی شروع به متراکم شدن می‌کند و همین طور که بالاتر می‌رود، به سمت بالای جو گردش می‌کند، که موجب می‌شود این ابرها ظاهری پرز دار با زیر پایه‌ای مسطح داشته باشند. ابرهای کومولوس در ارتفاعات پایین شروع به تشکیل شدن می‌کنند، گاهی در ارتفاعی به کمیِ 300 تا 350 فوت. با این حال این ابرها قادرند مسافت خاصی را به طور عمودی بپوشانند که باعث می‌شود ظاهر غول‌آسایی پیدا کنند.

اطلاعاتی درباره‌ی ابرهای کومولوس

ادامه مطلب: اطلاعاتی درباره‌ی ابرهای کومولوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 43
پرینت

اَشکال ابر و معانی آن

 تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

 لازم نیست هوش انیشتین را داشته باشید تا بتوانید اَشکال ابرها را شناسایی کنید یا بتوانید تغییرات آب و هوایی که موجب تغییر شکل ابرها می‌شود را درک کنید؛ آن چه نیاز دارید قدری علاقه به طبیعت و توانایی تفسیر کردن تغییرات در محیط پیرامونتان است.

در اصل ابرها نشانگرهای تغییرات آب و هوایی هستند، و تبحر کافی در اصول اولیه‌ی انواع ابرها و اشکال آن‌ها و غیره به شما کمک می‌کند وضعیت آب و هوا را به سادگی هر چه تمام پیش بینی کنید. در زیر اطلاعاتی آمده است در باره‌ی انواع مختلف ابرها، شکل آن‌ها، و این که وقتی نوبت به پیش بینی وضع هوا می‌رسد هر کدام چه معنایی دارد.

ابرهای سطوح بالا

این‌ها ابرهایی هستند که در ارتفاع 18000 فوت و بالاتر وجود دارند. سه نوع متفاوت ابر که در این گروه وجود دارند ابرهای سیروس، ابرهای سیرو کومولوس و ابرهای سیرو استراتوس هستند. ابرهای سیروس در بالاترین منطقه‌ی ترو پوسفر که به شدت سرد است تشکیل می‌شوند و زمینه‌ ساز طوفان‌های قریب الوقوع هستند. ابرهای سیرو کومولوس نشان دهنده‌ی هوای بی ‌ثبات هستند و ابرهای سیرو استراتوس آغاز یک جبهه هوای گرم را نشان می‌دهند. به طور کلی تشکیل این ابرها از علائم بارندگی در 24 ساعت آتی شناخته می‌شود.

ادامه مطلب: اَشکال ابر و معانی آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 45
پرینت

ابرهای نیمبوس

 تألیف: حمید وثیق زاده انصاری

آیا تا کنون از خود پرسیده‌اید ابرهای نیمبوس چه هستند؟ خوب، به پایین صفحه بروید و همه‌ی اطلاعات موجود در باره‌ی این نوع ابر، که شما دنبال آن هستید، را به دست بیاورید.


وقتی به آسمان آبی نگاه می‌کنید اولین چیزی که می‌بینید چندین چیز سفید پرز دار شبیه توپ کتان است، که ابر نامیده می‌شود. هرچند ممکن است شما تفاوتی در آن‌ها نیابید، واقعیت این است که انواع مختلفی از ابر وجود دارد. ابرها را براساس اندازه، ارتفاع و شکل ظاهری آن‌ها طبقه بندی می‌کنند. یکی از انواع مختلف ابرها، ابر نیمبوس است. واژه‌ی 'nimbus' از زبان لاتین گرفته شده و به معنای باران سیل‌ آسا یا ابر است. ابرهای نیمبوس ابرهایی هستند که باعث بارندگی می‌شوند. این نزولات آسمانی به شکل باران، برف یا تگرگ به زمین می‌رسند. دو نوع ابر وجود دارد، کومولو نیمبوس (ابرهای کومولوس) و نیمبو استراتوس (ابرهای استراتوس). این ابرها به رنگ تیره هستند چرا که پر از قطرات کوچک آبی است که به صورت باران، یخ بار، برف یا تگرگ می‌بارد.

واژه‌ی 'nimbus' از زبان لاتین گرفته شده و به معنای باران سیل‌ آسا یا ابر است. ابرهای نیمبوس ابرهایی هستند که باعث بارندگی می‌شوند.

ادامه مطلب: ابرهای نیمبوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 42
پرینت

 صاعقه زدگی

دکتر علیرضا بهپور

صاعقه نور حاصل از تخلیه الکتریکی با ولتاژ بسیار بالا در زمان بسیار کوتاه و به طول تا چندین کیلومتر است. همراه با صاعقه (برق)، رعد وجود دارد که صدای ناشی از اتساع ناگهانی هوای اطراف برق است.
آمار : آمار دقیقی در ایران نداریم ولی در امریکا سالانه حدود 1000 نفر اصابت و 100 نفر مرگ گزارش می شود. یعنی میزان مرگ آن 10% است.

آمار : آمار دقیقی در ایران نداریم ولی در امریکا سالانه حدود 1000 نفر اصابت و 100 نفر مرگ گزارش می شود. یعنی میزان مرگ آن 10% است.
مکانیسم و نحوه تولید رعد و برق : دو مکانیسم کلی برای تولید ابرهای تولید کننده صاعقه وجود دارد:
1- انتقال هوا : OROGRAPHIC هوا در سطح زمین در اثر تابش خورشید گرم شده و در دامنه کوه صعود کرده به تدریج سرد شده و ابر توفان زا تولید می شود. معمولا در بعد از ظهر بهار و تابستان دیده شده ناحیه کوچکی را پوشانده و ظرف چند ساعت از بین می رود و هوا آرام میشود.
2- تصادم توده های هوا : COLLIDING AIR MASS توده های عظیم هوا با هم برخورد کرده و ابرهای توفان زا تولید می کنند. روز و شب ندارد و منطقه وسیعی را می پوشاند . سبب تغییرات عمده آب و هوا می شود.
هنگامی که ابرهای توفان زا تشکیل شد، به خاطر حرکت ابر و اصطکاک و همچنین حرکت مداوم قطرات آب و کریستال های یخ، در داخل ابر بار الکتریکی تولید میشود. بار مثبت در بالای ابر و بار منفی در پایین ابر قرار می گیرد. زمین مجاور هم بار مثبت می گیرد. در این وضعیت شرایط برای تخلیه الکتریکی فراهم است.

ادامه مطلب: صاعقه زدگی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 42
پرینت

 صاعقه و راهکارهای علمی پیشگیری و درمان

مهدی مظلومیان

به طور معمول حضور در طبیعت و مناطق بكر كوهستانی، می‌تواند بسیار لذت بخش و شیرین باشد. لذتی كه اگر آن را با حضور دوستان یا خانواده تقسیم كنیم، دو چندان خواهد شد. انرژی و شور و شوقی كه محفل گرم دوستان و خانواده را فرا گرفته، می‌تواند توجه و حواس عمومی را از تغییرات سریع در محیط پیرامون غلفا كند. وسعت و شدت این غافلگیری ممكن است بسیار دلخراش و هراس انگیز باشد. تغییرات سریع در وضعیت و شرایط جوی یكی از عمده‌ترین خطرات طبیعت محسوب می‌شود. این تغییرات گاه بسیار آرام و خزنده و گاه چنان سریع و آنی روی می‌دهند كه فرصت عكس‌العمل مناسب و به موقع را به انسان نخواهد دادو مشاهده آسمانی صاف و آفتابی در صبحگاه، هرگز نمی‌تواند تضمینی برای پایداری هوا و سپری نمودن روزی خوب و خوش در كوهستان محسوب گردد.

حضور در طبیعت و محیط كوهستان:

بنابراین اگر برای حضور در طبیعت و محیط كوهستان به رند سریع تغییرات جوی بی‌توجه یا كم توجه بوده و یا آن را دست كم بگیریم به آسانی در دام طبیعت خواهیم افتاد. یكی از این دام‌ها و خطرات، «آذرخش» و دیگری «تندر» است؛ كه از قضا هر دو بسیار سریع و آنی روی می‌دهند. بهتر است تعریفی ساده از تفاوت میان آذرخش و تندر داشته باشیم.

تفاوت آذرخش با تندر:

ادامه مطلب: صاعقه و راهکارهای علمی پیشگیری و درمان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 60
پرینت

 دعای هنگام رعد و برق

از جمله دعاهای امام علیه‏السلام این دعاست که هنگام مشاهده ابر و برق و وقت شنیدن صدای رعد قرائت می‏کرد:
«اللهم ان هذین آیتان من آیاتک و هذین عونان من اعوانک یبتدران طاعتک برحمة نافعة او نقمة ضارة فلا تمطرنا بهما مطر السوء، و لا تلبسنا بهما لباس البلآء اللهم صل علی محمد و آله و انزل علینا نفع هذه السحائب و برکتها و اصرف عنا اذاها و مضرتها، و لا تصبنا فیها بافة و لا ترسل علی معایشنا عاهة. اللهم و ان کنت بعثتها نقمة و ارسلتها سخطة فانا نستجیرک من غضبک و نبتهل الیک فی سؤال عفوک فمل بالغضب الی المشرکین و أدر رحی نقمتک علی الملحدین اللهم اذهب محل بلادنا بسقیاک و اخرج و حر صدورنا برزقک و لا تشغلنا عنک بغیرک و لا تقطع عن کافتنا مادة برک فان الغنی من اغنیت و ان السالم من وقیت ما عند احد دونک دفاع و لا باحد عن سطوتک امتناع تحکم بما شئت علی من شئت و تقضی بما أردت فی من اردت فلک الحمد علی ما وقیتنا من البلآء و لک الشکر علی ما خولتنا من النعمآء حمدا یخلف حمد الحامدین ورآءه حمدا یملأ ارضه و سمآءه انک المنان بجسیم المنن الوهاب لعظیم النعم القابل یسیر الحمد الشاکر قلیل الشکر المحسن المجمل ذو الطول لا اله الا انت الیک المصیر.» [1] . «خداوندا این رعد و برق آسمانی دو نشان از نشانه‏های قدرت تو و دو کمک کار از یاران و خدمتکاران تو هستند که بر اساس اطاعت فرمان تو باران رحمت می‏بارند بارانی که گاهی رحمت و مفید و گاهی هم عذاب و زیانبخش است، پس خداوندا این دو را وسیله باران زیان آور قرار مده، و بدان وسیله لباس بلا و محنت بر ما مپوشان، خداوندا بر محمد و آلش درود فرست و از این ابرها باران سودمند و با برکت نازل بفرما و رنج و ضرر آن را از ما دور کن، و بر محصولات و ارزاق ما عیب و آفت مرسان.

ادامه مطلب: دعای هنگام رعد و برق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 37
پرینت

هشدارهای قبل و بعد از رعد و برق

رعد و برق نوعی تخلیه الکتریکی است که در اثر انتقال الکتریسیته ساکن بین 2 ابر یا بین ابر و زمین ایجاد می شود و همین تخلیه الکتریکی است که نور و صدای شدیدی تولید می کند. مصدومان به علت برخورد صاعقه ممکن است دچار اختلالات عصبی (کاهش هوشیاری، فراموشی، تشنج، سوزن سوزن یا گزگز انتهای دست و پا، لکنت زبان، خونریزی های مغزی و اغما)، اختلالات قلبی – عروقی نامنظم شدن ضربان قلب و افزایش فشار خون شدید) و سوختگی شدید شوند.
اقدامات قبل از وقوع رعد و برق
1- درختان و شاخه های پوسیده و خشکی که در طول یک توفان احتمال سقوط دارند و ممکن است باعث ایجاد خسارات مالی و جانی شوند، قطع کنید.
2- بعد از دیدن رعد و برق تا شنیدن غرش آسمان حداکثر تا عدد 30 می توانید بشمارید و داخل ساختمان بروید.
3- از در و پنجره و بخاری دیواری، شوفاژ و دیگر هادی های الکتریسیته دور شوید.

ادامه مطلب: هشدارهای قبل و بعد از رعد و برق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 69
پرینت

تعبير خواب رعد و برق

محمدبن سيرين گويد: رعد و برق در خواب خزانه دار پادشاه است و بعضي از معبران گفته اند: برق، وعده كردن پادشاه است به بدي و مرد طماع را به طمع وي. اگر بيند برق را از هوا يا از ابر برگرفت، دليل كه كاري كند كه در ان خير بود. اگر بيند برق همي درخشيد، دليل كه در آن سال نعمت فراخ بود، خاصه كه با برق باد آهسته است.
حضرت امام جعفر صادق فرمايد : كه رعد و برق درخواب بر پنج وجه است. اول: خزانه دار پادشاه. دوم: وعده بد. سوم: خير. چهارم: رحمت. پنجم: راه راست.
منوچهر مطيعي تهراني گويد: برق متداعي دو چيز است، يکي برق به معناي الکتريسيته و ديگري برق جسته از ابر آسمان. برق به معناي الکتريسيته در خواب قابل رويت نيست اما از نظر خواب شناسي مي تواند سمبل يا جايگزين قدرتي مافوق تصور قدرتمند و نيرومند باشد که هم به آن محتاجيم و هم از آن مي ترسيم. هم مهربان و ياري دهنده است و هم کشنده و سهمگين. هر کس در زندگي خودش از چيزي بيشتر مي ترسد. در اين که همه ما مي ترسيم ترديد نيست ولي چيزهائي که ما را مي ترسانند متفاوتند. کساني هستند که مي ترسند و نمي دانند از چه مي ترسند. هميشه نگران و مشوشند. عده اي از بيماري مي ترسند کساني هستند که از فقر بيمناکند. خانم ها عموما از پيري وحشت دارند. همه اين ترس ها چه شناخته چه ناشناخته ممکن است در خواب به صورت برق مجسم شود. برقي که در عين روشني بخشي و گرما دهندگي قاطع ريشه حيات انسان نيز هست و به ناگاه جان مي گيرد و حيات را متوقف مي کند.

ادامه مطلب: تعبير خواب رعد و برق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 70
پرینت

رعد و برق نشانه اى از قدرت و عظمت خداست

فرج الله فرج اللهى
اشاره:
از شماره 1 تا 10 سال 42 مجله(1381) به تعدادى از آيه هايى كه با تعبير ((و من آياته)) آغاز شده بود اشاره شد و اينك آيه اى ديگر از نشانه هاى قدرت و عظمت خدا:
يكى از نشانه هاى عظمت خدا و اسرار آفرينش, پديده هاى طبيعى و خواص آنهاست كه خداوند متعال با اشاره به خلقت و فوايد آنها, نور ايمان را به قلبهاى مومنان پاشيده و رابطه آنان را با خود نزديك تر مى كند.
از جمله پديده هاى آفاقى و شگفت انگيز كه انسان در اثر تكرار و آشنايى روزمره, آن را ساده و عادى فرض مى كند و آن را منسوب به طبيعت مى داند, رعد و برق است, كه همه افراد بشر با آن آشنائى دارد و در طول عمر خود كرارا مشاهده كرده و مى كند, مخصوصا در فصل بهار كه رعد و برق و باران زياد است. پروردگار عالم همان رعد و برق را از نشانه هاى عظمت و قدرت لا يزال خود ياد كرده و مى فرمايد:
((و من آياته يريكم البرق خوفا و طمعا و ينزل من السمإ مإ فيحيى به الارض بعد موتها ان فى ذلك لايات لقوم يعقلون))(1).
((از نشانه هاى او(خدا) اين است كه برق را به شما نشان مى دهد كه هم مايه ترس است و هم مايه اميد (ترس از صاعقه, و اميد به نزول باران) و از آسمان آبى فرو مى فرستد كه زمين را بعد از مردن, به وسيله آن زنده مى كند و در اين; نشانه هائى براى كسانى كه عقل خود را به كار مى گيرند, مى باشد)).
در باره رعد و برق ممكن است ديدگاه هاى مختلفى وجود داشته باشد. شايد بعضيها شوخى طبيعت و يا خشم خدايان و يا رعد; اسم ملك و برق تازيانه ملك(2) بدانند چنانكه ژرژ گاموف مى نويسد:

ادامه مطلب: رعد و برق نشانه اى از قدرت و عظمت خداست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 55
پرینت

رعد و برق چیست و چگونه تولید می شود؟

رعد و برق، صاعقه یا اذرخش و الماسک چیست؟
این پدیده یک تخلیه ی الکتریکی شدید و بسیار سریع در هواست و همین تخلیه الکتریکی است که نور و صدا تولید میکند ؛ در هنگام رعد و برق ، برق در جریانات هوایی ِبالا و پایین ِقوی داخل ابرهایی موسوم به کومولونیمبوس تاریک شکل می گیرد ؛ در این شرایط قطرات آب ، تگرگ و کریستال های یخ با یکدیگر برخورد می کنند ، دانشمندان عقیده دارند که این برخوردها بارهای الکتریکی را در ابر به وجود می آورد.
پیش از ایجاد رعدوبرق ابرها طی فرایندهایی بشدت باردار میشوند که این بار معمولا مثبت است, روی سطح زمین بار منفی القا میکند و به این ترتیب مجموعه ی ابر هوا و زمین به یک خازن بسیار بزرگ تبدیل میشود که لحظه به لحظه بارشان بیشتر میشود و بنابراین اختلاف پتانسیل دو قطب ان در حال افزایش است. بالاخره مقدار این بار الکتریکی انقدر زیاد میشود که اختلاف پتانسیل بین ابر و زمین به 10 تا 100 میلیون ولت میرسد.
میدان الکتریکی حاصل از چنین اختلاف پتانسیلی میتواند هوا را با اینکه در حالت عادی نارساناست در یک سیر خاص یونیزه و انرا به رسانا تبدیل میکند.به محض اینکه چنین سیری از مولکولهای یونیزه رسانا از ابر تا زمین ایجاد شود بارهای الکتریکی به طرف هم حرکت میکنند و در عرض یک ده هزارم ثانیه جریان وحشتناکی در حدود 30 هزار امپر از هوای یونیزه میگذرد.اما هر جریانی ضمن عبور از ماده با مقاومت اتمهای ان روبرو میشود و این مقاومت بخشی از انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل میکند.

ادامه مطلب: رعد و برق چیست و چگونه تولید می شود؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 87
پرینت

فايده رعد و برق چيست ؟!

نویسنده : محمود آذرایین |

از دیگر فواید رعد وبرق سم پاشی و کود رسانی است. وقتی برق با آن حرارتش آشکار می شود قطرات باران با مقداری اکسیژن اضافی ترکیب می شوند و آب سنگین یعنی آب اکسیژنه ایجاد می کنند به همین دلیل آب اکسیژنه یکی از آثارش کشتن میکروب هاست. لذا گفته اند هر سالی که رعد و برق کم باشد، آفات گیاهی بیشتر است. همچنین قطرات باران که بر اثر برق و حرارت شدید، حالت اسید کربنی پیدا می کنند به هنگام پاشیده شدن بر روی زمین و ترکیب با خاک، یک کود مؤثر گیاهی می سازد. اینها از دیگر فواید رعد و برق این پدیده ای است که انسانها از آن وحشت دارند. به راستی هیچ پدیده ا ی در این جهان هستی بی حکمت و مصلحت نیست.

 
فواید رعد و برق از نظر قرانی

فوايد رعد و برق (‌فقط به صورت تيتر وار )

-    سرو صداي رعد وبرق علاوه بر اينكه قدرت و عظمت علم خداوند را به رخ ما مي كشاند، نشان ميدهد كه او از هيچ ،‌همه چيز مي سازد.

ادامه مطلب: فايده رعد و برق چيست ؟!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: رعد و برق
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 39
پرینت

 واقعیت هایی در مورد رعد و برق

رعد برق یکی از نشانه های هوای بارانی و برفی است و رازهای بسیار زیادی دارد که می تواند باعث شگفتی شما نیز باشد.
به گزارش گروه خواندنی های مشرق، مسائلی در مورد رعد و برق هستند که تا به حال از آن ها زیاد شنیده ایم اما برخی از آن ها تنها اشتباهاتی هستند که به باورهای مردم تبدیل شده اند.

*باور1: رعد و برق هیچگاه دوبار به یک نقطه اصابت نمی کند؟

واقعیت: حقیقت اصلی در این مورد این است که رعد و برق ممکن است تا چندین بار به یک نقطه برخورد کند. در این میان ساختمان های بلند ممکن است تا 30 یا 40 بار در سال مورد اثابت صاعقه قرار بگیرند.

*باور2: رعد و برق فقط در منطقه بارانی وجود دارد؟

واقعیت: ممکن است فکر کنید که اگر در منطقه شما باران نمی بارد پس در منطقه امنی قرار دارید. البته باید این نکته را درنظر داشته باشید که رعد و برق ممکن است تا پنج کیلومتر خارج از محل بارندگی نیز بزند.

ادامه مطلب: واقعیت هایی در مورد رعد و برق
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 143 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید