نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 23 آذر 1394 بازدید: 49
پرینت

مهم ترین زلزله های 50 سال اخیر ایران

زمین لرزه بوئین زهرا نیز با شدت 2/7 ریشتر و 10000 کشته در سال 1341 به وقوع پیوست.

در سال 1347 نیز زمین لرزه ای به بزرگی 4/7 ریشتر دشت بیاض را لرزاند که منجر به کشته شدن 10500 نفر و تخریب 61 روستا شد.

1351 منطقه قیر با زمین لرزه 9/6 ریشتری لرزید و 4000 نفر را به کام مرگ برد.

1356 خورگو با 7 ریشتر لرزید که در آن 128 نفر کشته شدند.

زلزله طبس با شدت 7/7 ریشتر در سال 1357، 19600 کشته و تخریب 16 روستا را به دنبال داشت.

در سال 1358 هم قائن با شدت 1/7 ریشتر لرزید که در اثر آن 130 نفر جان باختند.

1360 سیرچ با شدت 4/7 ریشتر به لرزه درآمد و 1300 نفر کشته شدند و 85 درصد شهر هم تخریب شد.

رودبار و منجیل در سال 1369 با شدت 4/7 ریشتر لرزید که 35000 نفر کشته به همراه داشت.

بیرجند هم در سال 1376 با شدت 3/7 ریشتر لرزید و 1500 نفر کشته بر جای گذاشت.

در سال 1381 هم آوج در اثر زمین لرزه با خسارات زیاد در شهر و روستاها روبه رو شد. شدت زلزله آوج 6/6 ریشتر بود.

بم هم در سال 1382 با قدرت 5/6 ریشتر با خاک یکسان شد که 41000 نفر در اثر آن جان باختند.

ادامه مطلب: مهم ترین زلزله های 50 سال اخیر ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 47
پرینت

زلزله هاي تاريخ جهان

 نويسنده: ويراستاران بين الملل

مترجم: محمود کريمي

 در هر سال زلزله ها موجب مرگ هزاران نفر مي شود چه به صورت مستقيم چه به صورت نتايجي مثل سونامي، رانش زمين، آتش سوزي و قحطي. وقتي که گسل هاي زمين (محل برخورد صفحات زمين ساختي) با هم برخورد مي کنند. امواجي از انرژي آزاد مي کنند که موجب تکان خوردن زمين زير پاي ما مي شود.

دانشمندان بزرگي لرزه ها را با مقياس ريشتر اندازه گيري مي کنند. اين مقياس بزرگي لرزه ها را به ارقام بيان مي کند مثل 6.0 يا 2.7. يک لرزه ي 5.0ريشتري برابر با انفجار 32 کيلونيوتن مواد منفجره است يعني تقريباً چيزي به اندازه ي قدرت انفجار بمب اتمي که در ناکازاکي منفجر شد. وقتي اين ميزان لرزه يک درجه کامل بالا رود، دامنه ي موج به دهها برابر افزايش مي يابد. در زير مخرب ترين زلزله هاي اخير را خواهيد خواند:

 

1- ميسوري، 16 دسامبر 1811:

گسل مادريد جويد (The New Madrid) تقريباً نزديک محل برخورد ايالات ميسوري، کنتاکي، آرکانزاس و تنسي ـ 200 سال پيش شاهد زلزله اي به قدرت 8/0 درجه يا بالاتر در مقياس ريشتر بود. لرزه هاي منتشر شده طبق گفته ي گزارشات آن قدر زياد بود که زنگ کليساها را در بوستون در 1500 مايل (2453 کيلومتر) دورتر به صدا در آمد. اين زلزله تأثيرات قابل توجهي هم بر جغرافياي منطقه داشت و آن قدر زمين را بالاآورد که موجب شد رودخانه ي مي سي سي پي برخلاف جريان اوليه اش جريان يابد. خوشبختانه به علت پراکندگي جمعيت درمنطقه فقط يک کشته و مقدار کمي خسارت مالي، نتيجه ي اين زلزله بود.

ادامه مطلب: زلزله هاي تاريخ جهان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 31
پرینت

زلزله شیلی محور زمین را تغییر داد

 اخیر شیلی به اندازه ای قدرتمند بوده که به احتمال زیاد محور گردش کره زمین را تغییر داده و این پدیده باعث کوتاه تر شدن روزها می شود

بر اساس محاسبات رایانه ای جدیدی که توسط ریچارد گراس از ناسا انجام گرفته است این زلزله به بزرگی 8.8 ریشتری که پنجمین زلزله بزرگ تاریخ به شمار می رود با افزایش سرعت گردش زمین می تواند روزها را به اندازه 1.26 میلیونیوم ثانیه کوتاه تر کند .

برای مقایسه می توان به زلزله سال 2004 سوماترا اشاره کرد که با قدرتی برابر 9 ریشتر طول روزهای زمین را در حدود 6.8 میلیونیوم ثانیه کاهش داد . گراس همچنین پیش بینی می کند زلزله شیلی محور شکلی زمین را تا 8 سانتیمتر جابجا کرده است. این محور خطی فرضی در اطراف زمین است که جرم نا متعادل گسترده شده جهان را متعادل می کند .

دانشمندان برای تشریح دلیل کوتاه شدن روز به واسطه زلزله شیلی ورزش پاتیناژ را مثال می زنند و معتقدند مانند زمانی که اسکیت سوار با به داخل بدن جمع کردن دستهایش سریعتر می چرخد، زلزله شیلی با به سمت زمین کشیدن بخشهایی از جرم زمین باعث سریعتر چرخیدن سیاره خواهد شد .

ادامه مطلب: زلزله شیلی محور زمین را تغییر داد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 41
پرینت

خطر هميشگي زلزله تهران

 گفتگو با دکتر جان ويدال، استاد لرزه‌شناسي دانشگاه واشنگتن و دکتر بهرام عکاشه، پدر زلزله‌شناسي ايران

اين روزها زلزله تهران و زمزمه‌هاي وقوع آن در آينده‌اي نزديک به سوژه‌اي بحث‌برانگيز در ميان مردم عادي و متخصصان و محققان تبديل شده و نگراني بسياري از مردم پايتخت را ‌برانگيخته است. به دليل اطلاعات محدود انسان از فعاليت‌هاي دروني زمين مي‌توان گفت زلزله پديده‌اي اجتناب‌ناپذير است که جدا از الگوي وقوع دوره‌اي مي‌تواند در هر لحظه از زمان و در هر نقطه از جهان رخ دهد و قابل پيشگيري هم نيست.

رييس شبکه لرزه‌اي شمال غرب پاسيفيک (PNSN) و استاد لرزه‌شناسي دانشگاه واشنگتن در گفتگو با خبرنگار سلامت گفت: «هيچ شيوه علمي و دقيقي براي پيش‌بيني زمين لرزه‌هاي مهيب و بزرگ وجود ندارد. بنابراين هر نوع هشداري در مورد بروز زلزله‌اي بزرگ و مخرب طي کمتر از چند دهه آينده پايه علمي ندارد.»

دکتر جان ويدال درباره زلزله تهران افزود: «زمين لرزه‌هاي مهيب در الگوهاي دوره‌اي يا تحت تاثير عاملي خارجي که بتواند با وارد آوردن نيرو، گسل‌ها را فعال سازد، به وجود مي‌آيند.» وي ادامه داد: «درجات خطر زمين‌لرزه در مناطقي زلزله‌خيز مانند کاليفرنيا و ژاپن که پيچيده‌ترين شيوه‌هاي محاسباتي در آنجا مورد استفاده قرار مي‌گيرند بر اساس ميزان خطر وقوع يک زمين لرزه در بخشي خاص از يک گسل در دوره‌اي 30 ساله تخمين زده مي‌شود، شيوه‌اي که به هيچ وجه مبنايي کاربردي در پيش‌بيني زلزله‌هاي بزرگ به شمار نمي‌رود. پس نمي‌توان درباره زلزله تهران نيز اظهارنظري کرد.»

ادامه مطلب: خطر هميشگي زلزله تهران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 19 آذر 1394 بازدید: 53
پرینت

بزرگترين زلزله هاي تاريخ

 در اين مقاله اطلاعات كامل از تمام زلزه هايي را كه در دنيا رخ داده به همراه تلفات و مقياس ريشتر و محل دقيق آن ذكر شده است .

 قبل از قرن بيستم

• زلزله شانكسي (1556). مرگبارترين زلزله شناخته شده تاريخ در چين كه تلفات آن 830000 نفر تخمين زده شده است.

• زمين لرزه داور استریتس سال 1580 (1580).

• زلزله كاسكاديا(1700).

• زلزله هاي كامچاتكا (1737 و1952).

• زلزله ليسبون در سال 1755 /زلزله يسبون (1755).

• زلزله نيومادريد (1811) ويك زلزله ديگر (1812) كه هر دو درشهر كوچك ميسوري رخ دادند؛ اين زلزله به عنوان قوي ترين زلزله در آمريكاي شمالي گزارش شده و مسير رودخانه مي سي سي پي را موقتا تغيير داد.

• زمين لرزه فورت تجون (1857). بزرگي آن بيش از 8 درجه ريشتر تخمين زده شده واز آن به‌عنوان قوي ترين زلزله تاريخ كاليفرنياي جنوبي ياد مي شود.

• زلزله لون ولي (1872). لرزه شناسان مي گويند كه شايد قوي تري زلزله اي باشد كه در كاليفرنيا اندازه گيري شده و بزرگي آن 1/8 درجه در مقياس ريشتر تخمين زده شده است.

ادامه مطلب: بزرگترين زلزله هاي تاريخ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 06 آذر 1394 بازدید: 54
پرینت

آموزش مقابله با بلاياي طبيعي

تهیه کننده : سید محمد هادی میر مطلبی
1)سيل

آيا براي يک سيل ناگهاني آماده ايد؟
همانطور که مي دانيم، سيل از بلاياي طبيعي است که همه ساله در گوشه و کنار دنيا اتفاق مي افتد و باعث خسارتهاي مالي و جاني زيادي مي شود. دستورالعمل مقابله با اين گونه موارد اضطراري، به شرح زير مي باشد:

رعايت نکات ايمني قبل از وقوع سيل :
1. هشدار سيل در رسانه ها، به معناي آن است که سيل، جاري شده است يا جاري خواهد شد، لذا از قبل، آماده باشيد.
2. همواره کيف امداد و نجات هلال احمر را در منزل آماده داشته باشيد.
3. از منابع مختلف از جمله راديو و تلويزيون و ساير وسايل ارتباطي، مانند بي سيم و پايگاه انتظامي، اطلاعات و آگاهيهاي لازم را دريافت کنيد.
4. براي زمان وقوع سيل، در منبعي مطمئن، آب سالم ذخيره کنيد.
5. در مناطق سيل خيز، تأمين جاني و مالي در برابر زيانهاي احتمالي ضروري است، بنابراين، بهتر است اسناد و اوراق بهادار را در جعبه اي مطمئن قرار دهيد.
6. در نظر داشته باشيد اگر به شما گفته شود منزل را تخليه کنيد، به چه جاهايي مي توانيد برويد. بنابراين از قبل چند مکان را انتخاب کنيد.
7. همواره کمي بنزين در باک اتومبيل داشته باشيد؛ زيرا ممکن است مجبور شويد خانه را ترک کنيد.
8. با مناطق سيل خيز آشنا شويد. براي اطلاعات بيشتر مي توانيد با مرکز هلال احمر محل خودتان تماس بگيريد.
9. تابلوي برق را در طبقات فوقاني ساختمان جاسازي کنيد.

ادامه مطلب: آموزش مقابله با بلاياي طبيعي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 06 آذر 1394 بازدید: 50
پرینت

کمک هاي اوليه در زلزله

آمادگي قبل از وقوع زلزله
• اول از همه به فکر مکانی باشید که در آن زندگی می‌کنید. بسیاری از بناهای تهران خصوصا در مرکز و جنوب شهر قدیمی هستند، خانه‌هایی بدون اسکلت فلزی، تا قبل از تصویب قانون ایمن سازی منازل در دهه شصت، بسیاری از خانه‌هایی که با اسکلت فلزی ساخته می‌شدند هم اصول ایمن سازی را رعایت نمی‌کردند. ضمن اینکه اصولا بساز و بفروشهای تهران افرادی هستند که اصولا صلاحیت ساخت مسکن را ندارند و غالبا تشکیل شده‌اند از افراد کم سواد و سودجو که برای سود بیشتر حاضرند با جان شما معامله کنند. اما چیزی که مسلم است خانه‌های قدیمی حتی تاب مقاومت در برابر زلزله پنج ریشتری را ندارند. اگر در چنین مکانی زندگی می‌کنید حتما به فکر تهیه یک مکان ایمن باشید. شاید یک روز معیار انتخاب مسکن مناسب را برایتان نوشتم، اما فعلا دست به نقد اگر می‌توانید نقشه‌ای از گسل‌های تهران تهیه کنید و به شدت از تهیه مسکن روی مرز گسل‌ها خودداری کنید. هیچ ساختمانی با هر درجه ضریب ایمنی در مرز گسل‌ها سالم نخواهد ماند.
• شصت درصد زلزله‌ها در نیمه شب اتفاق افتاده است. بعید نیست که زلزله تهران هم جزو همین شصت درصدی ها باشد. فراموش نکنید که بعد از این لباس کامل را در کنار تخت و در دسترس قرار دهید.
• همین الان که این نوشته را تمام کردید بروید دو تا بطری نوشابه خانواده خالی را از آب پرکنید و داخل ماشین بگذارید. حواستان باشد که همیشه آن را پرنگه دارید و دو بطری دیگر هم پر آب کنید و در مکانی امن در خانه قرار دهید. من فکر می‌کنم کابینتهای آشپزخانه جای بدی نباشد.
• مکان امن خانه را از همین الان شناسایی کنید.

ادامه مطلب: کمک هاي اوليه در زلزله
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 06 آذر 1394 بازدید: 46
پرینت

اثرات زلزله بر سلامت روان کودکان و نوجوانان

نويسنده:منيژه احياء کننده

چکيده
 زلزله يکي از مخرب ترين و خانمان سوزترين حوادث طبيعي است، که تنها در قرن بيستم بيش از 3 ميليون انسان را به کام مرگ فرو برده است. چنين پيشامدي به شکل ناگهاني و غيرقابل پيش بيني رخ مي دهد و فرد را به شدت غافلگير مي کند.
خسارات روحي زلزله به مراتب بيشتر از خسارات مالي و جاني آن است. فرد آسيب ديده حاضر در فاجعه خود را در مقابل نيروهاي عظيم طبيعي عاجز ديده و مجبور به تسليم و تواضع مي شود، اين افراد در اثر وقوع زلزله خانه و خانواده و دوستان و بستگان يا به عبارتي منابع مالي و عاطفي خود را از دست مي دهند، ترس از ادامه زندگي بدون وجود منابع مالي و عاطفي باعث ايجاد فشار رواني در فرد شده و سلامت جسماني و رواني فرد را به خطر مي اندازد و باعث بروز مشکلاتي همچون اشکال در تمرکز، اختلال در تصميم گيري، عدم کنترل احساسات، توهم، احساس گناه و نااميدي، اختلال در خواب و کابوس هاي شبانه، شب ادراري در کودکان، بي تفاوتي و گوشه گيري نسبت به همه چيز و همه کس، اضطراب، وسواس و افسردگي مي شود. اين افراد براي اين که بتوانند به زندگي عادي برگردند، نياز به تجزيه و تحليل سانحه و هضم آن دارند. به همين جهت مراجعه به يک مشاور يا متخصص لازم است. درمانگرها به فرد آموزش مي دهند که چگونه کاملاً آرام باشد و به طور مسلطي بر موقعيت تمرکز کند. ابتدا موقعيت را تصويرسازي مي کنند و سپس کم کم از اين طريق عملاً او را با واقعيت روبه رو مي کنند.

مقدمه

ادامه مطلب: اثرات زلزله بر سلامت روان کودکان و نوجوانان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 06 آذر 1394 بازدید: 32
پرینت

کدام خانه‌ها در زلزله ويران مي‌شوند؟

 نويسنده: مهندس محمدرضا اردلاني/ کارشناس ساختمان‌هاي سلامت محور

 مشارکت مردمي، موثرترين راهکار براي کم کردن خطرات جاني، مالي و اقتصادي زلزله قبل از وقوع آن است زيرا مردم بيشترين حضور، دلسوزي، منافع و جديت را در مقابله با حادثه زلزله داشته و به شرط آنکه حساسيت‌هايشان هدف‌دار تحريک شده و تعليم داده شود، مي‌توانند خود به‌عنوان پليس ساختمان و استحکامات شهري عمل نموده و نقاط ضعف محل زندگي خود را تشخيص دهند و براي سناريوهاي بحران، مطابق با آن مشکلات، راهکارهاي ارزشمند براي حفظ مال و جان خود را فراگرفته و اجرايي نمايند.

طرح انتقال مفاهيم اساسي زلزله به جامعه براي کاربردي کردن راهکارهاي مقابله و تقليل خطرات و عواقب اين پديده، گرچه در ابتدا سخت و طاقت‌فرسا به نظر مي‌رسد ليکن در صورت ارايه کارشناسانه راهکارها به‌صورت ساده و روان و غيره پيچيده و در عين حال جامع و رسا تحت يک برنامه آموزشي موثر، مي‌تواند جذاب، باورپذير و اجرايي بوده و در تغيير و تعيين الگوهاي رفتاري مناسب جامعه در هنگام بحران زلزله شهر مثمر ثمر قرار گيرد.

 

9 نکته‌اي که بايد بدانيد

 در اولين بخش از اين سلسله گفتارها به چند نکته مهم و ساده براي تشخيص ساختمان غيرمقاوم و يا مشکوک به مقاوم در برابر زلزله در حد اطلاعات و توانمندي‌هاي يک شهروند معمولي مي‌پردازيم- اين نکات در اين مرحله صرفا براي ايجاد حساسيت استفاده‌کنندگان از ساختمان‌ها براي رجوع به کارشناسان خبره و اخذ اطمينان سلامت ساختمان محل کار و زندگي‌شان در مقابله با زلزله است.

ادامه مطلب: کدام خانه‌ها در زلزله ويران مي‌شوند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 06 آذر 1394 بازدید: 38
پرینت

تهران ، نا ايمن در برابر زلزله

نويسنده: نرگس محمدي
ايران ازجمله كشورهايي است كه 90 درصد خاك آن روي نوار زلزله واقع شده و كلانشهر تهران نيز از اين خطر بزرگ كه همواره ايرانيان را تهديد مي‌كند، مصون نيست.
هر ساله كه مانور و آماده‌باشي درخصوص زلزله در شهر تهران برگزار مي‌شود، دلهره و نگراني مردم از وقوع زلزله در تهران نيز شروع شده و اين بار نيز تهراني‌ها باز دچار كابوس زلزله و بي‌خانماني پس از بازديد رئيس‌جمهور از مجتمع اردوگاهي اسكان اضطراري بشارت در غرب تهران شده‌اند. شهروندان در اين دو سه روز اخير پچ‌پچ‌كنان و زمزمه‌كنان با يكديگر درباره وقوع زلزله در تهران و اينكه چه اتفاقي پس از زلزله پيش‌رويشان قرار مي‌گيرد، با يكديگر در صف‌هاي مختلف اتوبوس، تاكسي، نان و... صحبت مي‌كنند. اينكه تهران و تهراني در آينده‌اي نه‌چندان دور زلزله‌اي را تجربه خواهند كرد، دور از ذهن نيست و اين موضوع در چند سال اخير به‌ويژه پس از وقوع زلزله بم نيز همواره مورد تاييد و هشدار كارشناسان زلزله و عمران نيز بوده است اما اين هشدارها تنها در زمان برپايي مانورهاي مختلف يا برگزاري همايش‌هاي مرتبط با زلزله مورد توجه بوده و در باقي روزهاي سال چندان توجهي به اين واقعيت بزرگ و هراسناك نمي‌شود. اين واقعيت زماني تبديل به يقين مي‌شود كه تاريخ تهران نشان مي‌دهد هر 158 سال يكبار در تهران زلزله‌اي رخ مي‌دهد؛ اين در حالي است كه از زمان وقوع آخرين زلزله در تهران 172 سال مي‌گذرد و 14 سال تاخير در وقوع زلزله هراس، نگراني و ترس كارشناسان زلزله و عمران را دوچندان مي‌كند.

زلزله خيزي تهران و گسل هاي آن

ادامه مطلب: تهران ، نا ايمن در برابر زلزله
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 06 آذر 1394 بازدید: 47
پرینت

دستورالعمل آمادگي براي وقوع زلزله

تا به حال مطالب بسيار زيادي را درباره اينکه چگونه خود را براي زلزله آماده کنيم ديده و خوانده ايد. متاسفانه بسياري از اين مطالب ترجمه اي صرف از بخشي از متون آموزشي است که در کشورهاي پيشرفته همچون امريکا و ژاپن در اختيار مردم آن کشورها قرار ميگيرد ؛ اين آموزشها با آنکه بسيار تخصصي ميباشد اما بدليل آنکه شرايط و نيز سطح ايمني ساختمانها در کشورهاي مذکور با سطوح ايمني و نحوه اجرايي ساختمان سازي در کلان شهر ها ما خصوصا تهران هماهنگي ندارد ؛ لذا قابليت اجرائي آن بسيار محدود و گاه غير ممکن است . در اين خصوص گروه امداد و نجات موج پيشرو اقدام به تهيه دستور العمل جامعي براي مردم ايران نموده است که هموطنان عزيزمان بتوانند با آشنايي مقدماتي با زلزله و نيز بحرانهاي پس از آن در ايران ؛ خود را براي رويارويي با زلزله آماده سازند. بي گمان تلاش ما براي اين است که اين دستورالعملها هر دوره کاملتر شده و در هر سال بصورت کتابچه اي با اطلاعات جديدتر با آخرين پژوهشهاي بعمل آمده ؛ به روز رساني و در اختيار شما هموطن گرامي قرار بگيرد.

آشنایی با علائم وقوع زلزله
همواره وقوع زلزله با یکسری علائم هشدار دهنده همراه است که در صورت توجه به چنین علائمی می توانیم از خسارات جانی و مالی که زلزله همواره بر جای می گذارد به میزان قابل ملاحظه ای بکاهیم . ما در اولین گام سعی داریم شما را با بخشی از این علائم که غیر تخصصی بوده و هر هرکدام از ما می تواند انرا شناسایی نماید اشنا نماییم .

قسمت اول پیش نشانگرها

ادامه مطلب: دستورالعمل آمادگي براي وقوع زلزله
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 06 آذر 1394 بازدید: 43
پرینت

5+10 توصيه قبل و بعد از زلزله

وقتي زمين مي لرزد، ما چه کار کنيم؟
ايران از نظر بلاياي طبيعي مانند سيل و زلزله جزو 10 کشور اول دنياست. علاوه بر اين، تندبادها، گرماي شديد در مناطق جنوبي کشور، سيل و خشکسالي در مناطق وسيعي از کشور عامل مهم بروز حوادث غيرمترقبه است. هر چند بسياري از حوادث غيرمترقبه مانند زلزله قابل پيشگيري نيستند اما مي توان اقداماتي براي کنترل و کاهش آسيب هاي ناشي از آنها انجام داد. مقاوم سازي ساختمان هاو بناها، ساخت و آماده سازي سوله هاي بحران و آموزش عمومي به مردم براي پناه گيري مناسب هنگام وقوع زلزله از جمله اين اقدامات است که انجام آنها بر عهده مسوولان و هماهنگي بين واحدهاي مربوطه مي باشد اما اقداماتي هم وجود دارد که لازم است خودتان انجام دهيد تا آمادگي بيشتري در برابر زلزله داشته باشيد. کارشناسان ايمني معتقدند براي کاهش آسيب در زمان هنگام وقوع زلزله بهتر است اين اقدامات را انجام دهيد.

5 توصيه پيش از زلزله

ادامه مطلب: 5+10 توصيه قبل و بعد از زلزله
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 06 آذر 1394 بازدید: 53
پرینت

زلزله چیست؟

لرزش ناگهانی پوسته‌های جامد زمین، زلزله یا زمین لرزه نامیده می‌شود. دلیل اصلی وقوع زلزله را می‌توان افزایش فشار بیش از حد داخل سنگها و طبقات درونی زمین دانست.

به نسبت اندازه انرژی تخلیه شده ، در بخشهای روی زمین و هر آنچه که بر آن بنا شده باشد ، ویرانی روی خواهد داد . از این رو ، در نقاطی که قبلا پوسته زمین دچار شکستگی شده است (گسل های قدیمی ) ، این امکان وجود دارد که پوسته زمین یک دست نیست و از تعدادی صفحات به هم پیوسته تشکیل شده است. در محل اتصال این قطعات نیز معمولا لرزش هایی به وقوع می پیوندد. به طوری که امروزه توانسته اند ،کمربندهای زلزله خیز جهان را در مقیاس قاره ای مشخص کنند. و از آن جا که در این محل ها امکان خروج مواد مذاب درون زمین بیشتر است ، نوعی قرابت بین کمربند زلزله خیز و کمربند آتشفشان های روی کره زمین به وجود آمده است.
 در مقیاس های کوچک تر، رشته کوه های اصلی در هر منطقه می توانند ،مؤید وجود شکستگی در بخش زیرین ان ها باشند . براساس نظریه  (تکتونیک صفحه ای)، به وجود آمدن کوهها از برخورد لبه های دو صفحه از صفحات پوسته زمین ناشی است. و بازهم در مقیاسی کوچک تر، در هر منطقه از زمین می توان انتظار وجود گسل ، شکستگی یا درز را در پوسته زمین داشته باشیم که در اعماق متفاوت به وجود آمده اند ، مگر آن که مطالعات علمی معتبر خلاف آن را ثابت کرده باشند .

ادامه مطلب: زلزله چیست ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زلزله / زمین لرزه
نمایش از 06 آذر 1394 بازدید: 52
پرینت

بررسی امکان پیش بینی زلزله

نویسنده: حمید وثیق زاده انصاری
بر اساس مطالعات جالبی که توسط پژوهشگران ژاپنی انجام شده است امکان کشف امواج الکترومغناطیسی مربوطه، چندین ساعت قبل از وقوع زلزله وجود دارد. آنها عملاً انتشار این امواج را کشف کرده‌اند، ولی بدون شک پیش از اظهار نظر قطعی در این باره، نیاز به کارهای پژوهشی بیشتری می‌باشد.


تمام پیش بینی‌های معمول که از زلزله می‌شود متکی بر وجود علائم پیش از وفوع آن و شناسایی و کشف آنهاست. در دهه‌های پیش موفقیت‌هایی در این زمینه به دست آمد به طوری که چینی‌ها در سال‌های 1975 و 1976 دو پیش بینی عالی انجام دادند و توانستند جان ده‌ها هزار نفر را نجات دهند. این پیش بینی‌ها بر اساس چندین اندازه‌گیری و مشاهده در روزهای قبل از وقوع زلزله در موارد تغییرات معمول ناشی از زلزله، حوزه‌ی مغناطیسی، جریان‌های زمینی، نغییر شارش (یا دبی) جریان‌ها، و رفتارهای غیرعادی حیوانات انجام شد. ولی خوشحالی‌ها دیری نپایید و این پیروزی‌های درخشان ناکامی وحشتناکی را در پی داشت و آن زلزله‌ی ژوئیه‌ی 1976 در تانگشان بود که حداقل سیصد هزار کشته داشت.

بررسی امکان پیش بینی زلزله
پس از آن، فاجعه‌ی دیگری رخ داد که پیش بینی زلزله‌ای در پرو بود، زلزله‌ای که هرگز به وقوع نپیوست ولی پیش بینی آن وحشتی ناگهانی و واقعی در میان مردم پرو ایجاد کرد. از آن موقع به بعد پژوهش‌گران تصمیم گرفتند که تمام امور مربوط به پیش‌بینی زلزله را تنها به گروهی از بهترین متخصصان واگذار کنند. این امر به ویژه در کالیفرنیا و ژاپن اجرا می‌شود.
پس از چندی، اما، جهت‌گیری کارهای پژوهشی در این زمینه تغییر یافت. پژوهش‌گران متقاعد شده بودند که علائم پیش آگهی زلزله‌ عمومیت ندارد، بنا بر این روش پیش بینی واحدی وجود ندارد و لازم است پیش بینی مورد به مورد برای هر ناحیه انجام شود. امروزه، پیش بینی به معنای شروع شناسایی خطر، تخمین زمان وقوع مجدد زمین لرزه، و تخمین ویژگی‌های حادث برای بخش معینی از زمین است. زلزله شناسان برای پیش بینی زلزله از روشی که به آن «فاصله‌ی وقوع زلزله‌ها» گفته می‌شود استفاده می‌کنند. این روش که توسط روس‌ها و ژاپنی‌ها ابداع شده است شامل مطالعه‌ی فراوانی و بزرگی زلزله‌ها در طول ناحیه‌ی زلزله‌خیز است. بخش معینی از زمین که در گذشته زلزله‌های بسیار شدیدی در آن رخ داده باشد اما در طی مدت زمانی طولانی، دیگر در آن زلزله‌ای به وقوع نپیوسته باشد، به عنوان «ناحیه‌ی خطرناک» در نظر گرفته می‌شود. یکی از این نواحی خطرناک دهکده‌ی پارک فیلد در کالیفرنیاست که بین لوس آنجلس و سانفرانسیسکو واقع شده است این دهکده‌ی کوچک که بر روی گسل سن آندرا قرار دارد از سال 1875 شاهد شش زمین لرزه بوده است که آخرین آن در سال 1964 به وقوع پیوسته است. طبیعتاً پژوهش‌گران، زمین لرزه در این منطقه را قریب الوقوع پیش بینی می‌کنند.. همین وضع در ژاپن، شبه جزیره‌ی واقع در توکای، در جنوب غربی توکیو و در گسل آناتولی شمالی صادق است.

ادامه مطلب: بررسی امکان پیش بینی زلزله
 

صفحه1 از4

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 167 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید