نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 52
پرینت

يک زمين پيچيده تر

 

در اين مقاله سعي بر آن شد تا لايه لايه زمين را مورد بررسي قرار دهيم.


پوسته (6 تا 35 کيلومتر)

قاره ها که به وسيله اقيانوس ها از هم جدا مي شوند لايه اي است که از سنگ هاي گوناگون تشکيل شده است. بعضي از اين سنگ ها چندين ميليارد سال عمر دارند. اين لايه روي قسمت بالايي گوشته شناور است و حرت مي کند. اما بخش ديگر پوسته لايه اقيانوسي است که بخش عمده آن از سنگ هاي سنگين بازالتي تشکيل شده است. سنگ هايي که از بيرون آمدن ماکماي گوشته در زير آب و سرد شدن آن به طور دائم تشکيل مي شوند. در عوض بخشي از پوسته قاره اي در نواحي فرورانش داخل گوشته فرورفته و ذوب مي شود. بيشترين عمر پوسته اقيانوسي به 100 ميليون سال مي رسد.

گوشته (35 تا 290 کيلومتر)

سنگ هاي گوشته بيشتر از ترکيب اکسيژن، سيليکون و منيزيم ساخته شده اند. با وجود اين که بيشتر آن جامد است اما در طول دوران هاي زمين شناسي اين وضعيت فرق مي کرده است. در حقيقت سنگ هاي جامد در قسمت شناور و بر اثر فعاليت هاي حرارتي مايع مي شوند. اين بخش فعاليت هاي گرمايي، حرکت قاره ها و گرماي داخلي زمين را تنظيم مي کند.

گوشته بالايي

ادامه مطلب: يک زمين پيچيده تر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 59
پرینت

هسته زمین 

 

 نویسنده: حمید وثیق زاده انصاری

 

هسته زمین داخلی‌ترین ناحیه‌ی این سیاره است. برخی اطلاعات در مورد آن در مقاله زیر خلاصه شده است.

 

هسته زمین هم حالت جامد دارد و هم مذاب، و گروهی بر این عقیده‌اند که به تدریج در حال خنک شدن می‌باشد. ترکیب آهن ـ نیکل در داخل علت ایجاد میدان الکترومغناطیسی تولید شده در اطراف این سیاره و فعالیت‌ زمین لرزه‌های متداوم مشاهده‌ شد‌ه است. زمین، سیاره‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم، سومین سیاره از سمت خورشید است. زمین نه تنها بزرگترین سیاره زمین سان (عطارد، زهره، زمین و مریخ را سیارات زمین‌‌‌سان گویند (Terrestrial Planet در منظومه شمسی است، بلکه از نظر جرم، قطر و تراکم دارای رتبه می‌باشد. سیاره ما، زیستگاه میلیون‌ها گونه‌ی زنده است و تنها سیاره شناخته شده می‌باشد که وجود حیات در آن تأیید می‌شود. و 50ر4 میلیارد سال پیش شکل گرفته است، این زیست کره همواره اتمسفر و شرایط غیرحیاتی را تغییر داده است. وجود موجودات هوازی، لایه اوزون، و میدان مغناطیسی، همگی باعث شده‌اند که این سیاره منحصر بفرد باشد.

 

هسته زمین داخلی‌ترین ناحیه‌ی این سیاره است. برخی اطلاعات در مورد آن در مقاله زیر خلاصه شده است. هسته زمین هم حالت جامد دارد و هم مذاب، و گروهی بر این عقیده‌اند که به تدریج در حال خنک شدن می‌باشد

 

ادامه مطلب: هسته زمین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 54
پرینت

 

هارپ چیست؟

 مقدمه:

حوادث طبيعی در طول ميلیون ها سال طبيعی بوده اند بغير از ده های اخير که اين حوادث برخی طبيعی و برخی ديگر از طريق تکنولوژی های پيشرفته توليد و به جان و مال مردم لطمه ميزنند.

اين حوادث ظاهراً طبيعی که غير طبيعی توليد ميشوند (مثل زلزله، طوفان ها، خشکسالی ها و سيل های بی شاخ و دم) را امروزه از طريق فرستادن ماکرو ویو ( microwave ) از ماهواره ها و پروژه هاي هارپ بوجود می آورند. قابل گفتن است که زلزله را نیز ميتوان از طريق انفجار بمب اتمی در چاهای عميق نيز توليد کرد.

من به عنوان شخصی که با تحقیق هایم به دنبال حقیقت های پوشیده هستم، وظیفه ی خود می دانم که جواب هایی را که پس از مطالعه در این مورد به دست آورده ام را به زبان فارسی، همراه با عکس و فیلم در اختیار ایرانیان بگذارم.

اگر چه این مسئله یک مسئله ی جدید و در عین حال به اثبات رسیده است، ولی با این حال در مورد آن تبلیغاتی انجام نمی شود. من نیز مسئله را از لحاظ علمی به طور مطلق مطرح نخواهم کرد. آنچه را که می خوانید بیشتر جنبه ی آگاهی دارد و تحقیق بیشتر در این مورد به عهده ی شما خواهد بود.

از هر کسی که این مقاله را می خواند خواهش می کنم این مسئله را جدی بگیرد. برنامه های وحشتناکه هارپ در راه است و همینطور که خواهید خواند علائم آن در ایران دیده میشود. این نوشته را بخوانيد، و به این بلاگ در بلاگ هایتان لینک بدهید یا حتی نوشته ی من را در بلاگ هایتان بگذارید ، به دوستان ایمیل کنید، و کلا از هر طریقی که می توانید دیگران را نیز مطلع سازيد، تا شاید بتوانیم جلوی عملکرد اين سیستم و آن هایی که کنترلش می کنند را بگیریم.

ادامه مطلب: هارپ چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 55
پرینت

واقعیت های جالب سیاره زمین 

شما تمام عمر خویش را در این سیاره سپری نموده اید، اما چقدر در مورد زمین زیر پای خویش می دانید؟ شاید حقایق زیادی در مورد زمین در ذهن تان هم اکنون خطور کند، ولی ما در اینجا 10 واقعیت دیگر را برای شما معرفی می کنیم، شاید برایتان تازه باشد.

صفحات هموار زمینی، این سیاره را محل مناسبی ساخته
زمین یگانه سیاره دارای صفحه هموار در منظومه شمسی است. پوسته یا قشر بیرونی زمین به مناطق مختلف بنام صفحه های هموار زمین ساختی تقسیم شده اند. این مناطق بر فراز ماگما یا خمیر مواد معدنی داخلی زمین شناور بوده و می توانند برخلاف هم حرکت کنند. هر گاه دو صفحه با هم برخورد کنند، امکان دارد یک صفحه زیر صفحه دیگر برود. این پروسه بسیار مهم است. زمانیکه گیاه های میکروسکوپی در آبها می میرند به عمق ابحار سقوط می کنند. طی مدت بسیار طولانی، بقایای این نوع حیات که سرشار از کاربن شده اند، دوباره به قسمت داخلی زمین می روند و بازسازی می شوند. این گیاهان کاربن را از اتموسفیر زمین تخلیه می کنند و در نتیجه ما را در برابر اثرات گلخانه ای نجات می دهند و مانع آنچه که در زهره اتفاق افتاده، می گردند.
بدون صفحه های هموار زمینی، هیچ راهی برای بازسازی کاربن وجود نداشته و در نتیجه زمین بیش از حد داغ می گردد.

زمین تقریبأ یک کره یا گوی است  

ادامه مطلب: واقعیت های جالب سیاره زمین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 41
پرینت

لایه های زمین

 چهار لايه زمين:

زمين از چهار لايه متفاوت تشكيل شده است. بسياري از زمين شناسان معتقدند كه زمين در مركز خود از مواد سنگينتر و با چگالي بيشتر تشكيل شده است و مواد سبكتر به سمت بالا حركت مي كنند. زيرا پوسته زمين غالبا از مواد سبكتر(سنگهاي بازالت و گرانيت) ساخته شده در حاليكه هسته آن شامل فلزات سنگين(نيكل و آهن) است.

پوسته لايه اي است كه شما بر روي آن زندگي مي كنيد، اين لايه به خوبي مطالعه و درك شده است. گوشته بسيار گرمتر از پوسته است و توانايي جريان زيادي دارد. هسته هاي دروني و بيروني همچنان گرمتر هستند و فشار وارده در مركز زمين به اندازه اي است كه شما مي توانيد به وسيله آن، يك توپ را به يك تكه سنگ مرمر تبديل كنيد.

زمين از چهار لايه متفاوت تشكيل شده است. بسياري از زمين شناسان معتقدند كه زمين در مركز خود از مواد سنگينتر و با چگالي بيشتر تشكيل شده است و مواد سبكتر به سمت بالا حركت مي كنند. زيرا پوسته زمين غالبا از مواد سبكتر(سنگهاي بازالت و گرانيت) ساخته شده در حاليكه هسته آن شامل فلزات سنگين(نيكل و آهن) است.

پوسته:

پوسته زمين، شبيه پوسته يك زمين است. اين لايه نسبت به سه لايه ديگر، بسيار نازكتر است. پوسته، در محل اقيانوسها(پوسته اقيانوسي)تنها حدود 5-3 مايل(8كيلومتر) ضخامت دارد و در قاره ها(پوسته قاره اي) حدود25 مايل(32كيلومتر) ضخامت دارد. درجه حرارت پوسته از درجه حرارت هوا در بالاترين بخش آن، تا 1600درجه فارنهايت(870 درجه سلسيوس) در عميق ترين بخش پوسته تغيير مي كند. شما مي توانيد يك قرص نان در تنور(اجاق) خودتان در حرارت 350درجه فارنهايت) بپزيد. در حرارت 1600درجه فارنهايت،سنگها شروع به ذوب شدن مي كنند. پوسته زمين به قطعاتي كه ورقه ناميده مي شوند، تقسيم شده است. ورقه ها نيز بر روي يك گوشته پلاستيكي نرم كه زير پوسته قرار گرفته اند شناورند. اين ورقه ها معمولا به آرامي حركت مي كنند ولي اغلب، به هم مي چسبند و فشار زيادي را ايجاد مي نمايند. فشار ايجاد شده و سنگها خميده مي شوند تا حدي كه بشكنند. به هنگام رخداد اين پديده، زمين لرزه ايجاد مي شود. به ضخامت كم پوسته، در مقايسه با ساير لايه ها توجه كنيد. كلا هفت ورقه اقيانوسي و قاره اي بر روي گوشته اي كه از مواد داغتر و با چگالي بيشتري تشكيل شده است،شناور مي باشند.

ادامه مطلب: لایه های زمین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 81
پرینت

لایه ازون ، لایه زندگی

 تهیه کننده : مجید مکاری

 لایه ازون

اتمسفر زمين از پائين به بالا به 5 لايه تقسيم شود: 1- تروپوسفر 2- استراتوسفر 3- مزوسفر 4- ترموسفر 5- اگزوسفر

تروپوسفر نزديكترين لايه زمين و جايي است كه اتفاقات جوي در آن روي مي دهد. استراتوسفر درست بالاي تروپوسفر و در ارتفاع حدود 5-10 كيلومتري بالاي زمين قرار دارد و لايه ازون را در بر مي گيرد كه در ارتفاع 30-20 كيلومتري واقع شده است. مزوسفر تقريباً در ارتفاع 80-50 كيلومتري بالاي زمين و ترموسفر در ارتفاع تقريباً 200-100 كيلومتري بالاي زمين قرار دارد. سرانجام خارجي ترين لايه يعني اگزوسفر را داريم كه به شكل نامنظم و در ارتفاع 1000-960 كيلومتري واقع گرديده است.

ازون (O3) يك ملكول سه اتمي از اكسيژن است كه پايداري آن نسبت به O2 خيلي كمتر مي باشد. ازون موجود در هواي تنفسي با يك آلاينده هوا بوده و آثار سوئي روي سيستم تنفسي حيوانات دارد. ازون موجود در ارتفاعات جوي از رسيدن اشعه UV به سطح زمين جلوگيري مي كند. مدارك زيادی در دست است كه نشان ميدهد غلظتهاي بالاي ازون مي تواند روي عملكرد ريه ها اثر گذاشته، سيستم تنفسي را تحريك نمايد. براي حدود يك بيليون سال ملكولهاي ازون در جو حيات را روي كره زمين در برابر اثرات زيانبار اشعه ماوراء بنفش محافظت كرده اند.

ادامه مطلب: لایه ازون ، لایه زندگی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 42
پرینت

كاشف هسته ي دروني زمين

نويسنده: شادي حامدي آزاد

 اينگه لمان (1888-1993) inge Lehmann

چطور مي توان فهميد كه ژرفاي زمين چه مي گذرد؟ آن جا دما بسيار بالا، فشار بسيار زياد، و فاصله بسيار دور است. بنابراين دانشمندان به امواج لرزه يا موج ضربه هايي اتكا مي كنند كه بر اثر زلزله يا انفجار، درون زمين يا بر سطحش حركت مي كنند. آن ها به كمك اين امواج به ساختار دروني زمين پي مي برند. هر سال هزاران زلزله در سرتاسر سياره ي ما رخ مي دهند و هر كدام گوشه اي از رازهاي پنهان زمين را آشكار مي كنند. دستگاه لرزه نگار، كه حركت امواج لرزه را ثبت و آشكار مي كند، در سال 1880 اختراع شد و تا پايان آن دهه ايستگاه هاي لرزه شناسي بسياري در سراسر زمين برپا شد. در آن زمان، زمين شناسان بر اين باور بودند كه زمين هسته هاي مايع دارد كه دورتا دورش را لايه اي به نام جبّه يا گوشته فراگرفته است و بعد از آن هم لايه ي پوسته قرار دارد. در اواخر همان دهه ي ميلادي دختري به نام دانمارك به دنيا آمد كه نگاه دانشمندان زمين را تغيير داد.

ادامه مطلب: كاشف هسته ي دروني زمين
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 41
پرینت

دوره های یخبندان زمین

می‌توان برای زمین سه دوره آب‌و‌هوایی متناوب را تعریف کرد:
دوره گلخانه‌ای: که در آن درجه حرارت گرمسیری تا قطبهای زمین امتداد داشته و هیچ لایه یخی روی زمین نبوده است.
دوره یخچالی: دوره‌ای که بخشی از زمین پوشش یخ دائمی داشته اما وسعت این پوشش متغیر بوده است.
زمین گلوله برفی: زمانی که سرتاسر زمین پوشیده از قشر عظیم یخ بوده است.
این که چرا گاهی شاهد ظهور اعصار یخ‌بندان هستیم و گاهی دمای زمین رو به گرم‌شدن می‌رود، معمایی است که به گزارش نیوساینتیست  یخ‌بندان‌شناسان به تازگی شروع به حل آن کرده‌اند. آنها به بررسی تاریخچه یخ روی زمین پرداخته‌اند تا ارتباط آن با تغییر ترکیب گازهای جو زمین یا بزرگ‌ترین رویدادهای زمین‌شناسی را با دقت بیشتری بررسی کنند.

زمین گلوله برفی: 2.4 تا 2.1‌میلیارد سال پیش
گلوله برفیعصر یخ‌بندان دوران پارینه‌زیستی، قدیمی‌ترین عصر یخ‌بندانی است که تاکنون بشر موفق به شناسایی آن شده است. کره زمین در این دوران تنها 2‌میلیارد سال عمر داشته و زندگی روی آن به حیات در اشکال تک سلولی منحصر می‌شده است. به نظر می‌رسد زمین در آغاز این دوران، زمانی بین 2.3 تا 2.4‌میلیارد سال پیش با عصر یخ‌بندان بسیار‌ سختی روبرو بوده که یکی از دوره‌های «زمین گلوله برفی» به شمار می‌رود. محققان علت ظهور این عصر یخ‌بندان و شدت آن را کاهش دی‌اکسید‌کربن جو زمین به دلیل خاموشی 250‌میلیون ساله آتشفشان‌ها و کاهش اثر گلخانه‌ای ناشی از آن می‌دانند.

یخ‌بندان شدید: 850 تا 630‌میلیون سال پیش

ادامه مطلب: دوره های یخبندان زمین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 44
پرینت

عمر زمین

 دید کلی

از روزی که انسان برای نخستین بار شروع به نوشتن افکار خود کرد، پیوسته نگران موقعیت خود در عالم لایتناهی بوده است. لیکن تا سال ۱۷۸۸ و نوشته‌های «جیمز هاتن» ، مفهوم زمان تقریبا نامحدود ، تنها برای انسان دارای معنا بود و زمین صرفا در یک چارچوب موقتی مورد نظر قرار می‌گرفت. در اندیشه انسان قرون وسطی ، زمین از نظام بسته‌ای تشکیل می‌شد که از آغاز آن چندان وقتی نمی‌گذشت و عاقبت آن هم چندان دور نبود.

 

تاریخچه تخمین عمر زمین

از آنجایی که زمان غیر قابل لمس است، تصور ابعاد زمان نیاز به بصیرت ذهنی داشت که طبیعت ‌گرایان قرن هفدهم قادر به پذیرش آن نبودند، بنابراین نگرش قرون وسطایی کوتاه بودن زمان دنیوی همچنان باقی ماند. محققین مسیحی آن زمان بطور کلی می‌پنداشتند که سن زمین در حدود ۶۰۰۰ سال است، رقمی که بر اساس قبول نوشته‌های باستانی عبرانی قرار است.

 

سیر تحولی و رشد

ادامه مطلب: عمر زمین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 49
پرینت

سفر به اعماق زمين

 نويسنده: علي رنجبران

هرچه مي گذرد تصور ما از داخل کره خاکي به واقعيت نزديک تر مي شود

خيلي قديم تر مي گفتندکه زمين روي شاخ گاو قرار گرفته است. حالا بياييد تصور کنيم که سياره ما يک پياز عظيم است و کسي دارد آن را مي برد تا با چاقوي بزرگش آن را براي سوپ پياز خرد کند. چون اين موضوع يک تصور است، نيازي نيست نگران نصف شدن زمين باشيد اما شايد دلتان بخواهد بدانيد که وقتي آن شخص زمين را مي برد با چه تصويري مواجه مي شود. حتماً بارها در کتاب هاي درسي خوانده ايد که زمين ما از لايه هاي مختلفي تشکيل شده است؛ هسته، گوشته و پوسته. خب اين موضوع تا حدودي درست است اما نه کاملاً. در اين سفر به اعماق زمين ما ياد مي گيريم که زمين خيلي بيشتر از آن چيزي که قبلاً تصور مي شد شبيه پياز است؛ يعني لايه هاي بيشتري دارد.

حالا ما مي دانيم که زمين حداقل يک لايه جديد دارد که از موادي با چگالي زياد تشکيل شده است. اين مواد در پايين ترين قسمت گوشته جا خوش کرده اند، يعني جايي براي هسته و گوشته اسم لايه جديد هم مثل خودش کمي عجيب است؛ «پست پروف اسکيت». (يعني کانيي که نسل بعدي پروف اسکيت است.) تا قبل از اين همه جا گفته و نوشته مي شد که هسته زمين از آهن تشکيل شده است، اما حالا بايد در اين موضوع تجديد نظر کرد. در حقيقت پروف اسکيت يک کاني خاص است که از سيليکات منيزيم تشکيل شده است. حالا در عمق زياد بر اثر فشار، پروف اسکيت به ميزان زياد فشرده شده و لايه متفاوتي به وجود مي آيد. به همين دليل به آن پست پروف اسکيت مي گويند.

ادامه مطلب: سفر به اعماق زمين
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 52
پرینت

 سفر به اعماق آتش

 نويسنده: ادچيپرفلد

مترجم: علي رنجبران

 آيا يک تيم بين المللي از محققان مي توانند با حفاري کردن در اعماق يک آتشفشان، خطر فاجعه را مهار کنند؟

 زنگ خطر براي ساکنان شهر پوزولي به صدا درآمده است. گويا در زير پاي ساکنان اين شهر ناحيه ناپل اتفاقي در جريان است. اين شهر قديمي به سرعت در حال بالا آمدن است و خطر جدي به نظر مي رسد. گويا شهر ساحلي روي يک کالدرا است و دوران خاموشي به سر رسيده است. بررسي ها نشان مي دهند که محدوده اي به وسعت 3کيلومتر از سال1969حدود2/8متر بالا آمده است. اگر اين دهانه عظيم فقط هوس يک فوران به سرش بزند، آن وقت محدوده اي به وسعت دو تا چهار کيلومتر نابود مي شود. خاکستر حتي شهر ناپل را هم مي پوشاند. به همين دليل يک تيم حرفه اي بين المللي تصميم به اقدام سريع گرفته اند. آنها مي خواهند داخل دهانه بزرگ را حفاري کنند و اميدوارند بتوانند با اين کار بهترين اقدام را براي نجات شهر انجام دهند.

کالدراها خطرناک ترين آتشفشان هاي روي زمين هستند. آنها از نشست زمين بعد از فوران يک آتشفشان عظيم به وجود مي آيند. مکانيسم انفجار و فوران اين آتشفشان هاي عظيم، ناشناخته است. اين در حالي است که محققان در سال هاي گذشته اطلاعات زيادي درباره استراتو والکان ها به دست آورده اند؛ آتشفشان هايي که نزديک ترين مدل به فوران کالدراها را دارند. با اين همه هنوز پرده از اسرار کالدراها برنيفتاده است. جوزپه دي ناتاله، رهبر تيم تحقيقاتي اي که تصميم به حفاري در شهر پوزولي(دهانه کالدرا) را دارند مي گويد که در مقايسه با کالدراهاي ديگر، کمپي فلگري (نام کالدرايي است که شهر پوزولي روي آن بنا شده است) يک ساختار داغ تر آتشفشاني دارد. بنابر اين اطلاعات بيشتري در عمق بيشتر به دست مي آيد. اين موضوع نشان مي دهد که ممکن است اطلاعات زيادي درباره ساختار ديگر کالدراها از طريق همين يکي به دست بيايد. دي ناتاله مي گويد:

ادامه مطلب: سفر به اعماق آتش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 45
پرینت

ساختمان زمین

 نويسنده:عباس اردکانی

 زیر سطح زمینی که ما برآن گام می گذاریم بـر خــلافسطــــح سـخت وجامدآن ویژگیهای خاص خود را دارد. با افزایش عمق هم جنس وهم حالتمواد سازنده زمین تغییر می کند . این همان چیزی است که باعث تعجب و شگفتی می شود .کره زمین را براساس تغییر خواص فیزیکی وشیمیایی آن به چند لایه تقسیم می نمایند.

پوسته(crust)

دانشمندان علوم زمین و زلزله شناس با مطالعه امواج ثبت شده زلزله ها درایستگا ههای زلزله سنجی وزلزله شناسی به این واقعیات متفاوت ازهم پی برده اند. اولین بررسی ها که در این زمینه انجام شده است بیانگر تغییر روندامواج در اعماق چهل کیلومتری خشکیها و پنج کیلومتری کف اقیانوسها می باشد جائی کهبنام حد فاصل بینپوستهوگوشتهشناخته می شود و به افتخار کاشف آن«موهوروویچ» استاد دانشگاه زاگرب به نام انفصال «موهو» معروف شده است . ضخامت متوسطقسمت جامد پانزده کیلومتر و وزن مخصوص آن 2.7 است .

این انفصال مرز بین انواع مختلف سنگها است و با یک افزایش تند در سرعت امواج PوS مشخص می شود . این قسمت اززمین بنام“ پوسته ” زمین معروف است که درمقایسه با شعاع زمین ضخامت نا چیزی دارد .ضخامت پوسته زمین در زیر اقیانوسهانازکتر از قاره ها است .( حداقل 10 کیلومتر درزیردریاهاوحداکثر 60 کیلومتر در زیر خشکیها )

پوسته زمین از دوبخش تشکیل میشود:

ادامه مطلب: ساختمان زمین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 51
پرینت

زیرِ زمین، مکانی مناسب برای ذخیره‌ی گرمای تابستان

 ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

آب پمپاژ شده در یک لایه‌ی متخلخل زیرزمینی در تابستان تا هفتاد درجه‌ی سانتیگراد گرم می‌شود و در زمستان گرمای ذخیره شده را بازپس می‌دهد. شاید باورنکردنی به نظر آید اما در آزمایش بزرگی در لوزان (سویس) روی این برنامه کار می‌شود. چهل درصد این گرمای ذخیره شده قابل استفاده است. از سال 1979 میلادی برنامه‌ی پژوهشی SPEOS (پروژه‌ی پیش‌گام برای ذخیره‌سازی انرژی در زیر سطح زمین) را سازمان بین‌المللی انرژی، با جستجو برای یافتن محل مناسبی برای عملیات، آغاز کرد. شرط لازم برای امکان‌پذیری ذخیره‌سازی انرژی، وجود لایه‌ای متخلخل و نفوذناپذیر برای آب که اصطلاحاً «آب‌خیز» گفته می‌شود، در زیر لایه‌ای غیر قابل نفوذ است.

چنین محلی را پژوهشکده‌ی انرژی، ETH، در زمین ورزشی مدارس عالی دورینی، نزدیک لوزان، پیدا کرد. از سال 1982، پس از حفاری‌های متعدد آزمایشی، عملیات اصلی ساختمانی آغاز شد. دو مجموعه از لوله‌های بیست و پنج متری، هر یک متشکل از شش لوله (مجموعاً دوازده لوله) به ترتیب در گودی‌های شش و بیست و سه متری، متصل به یک چاهک مرکزی بتونی، به طور افقی نصب شدند. هدف این بود که آب را از یک مجموعه لوله به مجموعه‌ی دیگر منتقل کنند – در تابستان از بالا به پایین و در زمستان از پایین به بالا. آب در تابستان توسط یک مبدل گرمایی گرم می‌شود و سپس در زمستان گرمای ذخیره شده پس گرفته می‌شود. هر یک از لوله‌های فوق نوزده سانتیمتر قطر دارد و مانند آب‌پاش دارای سوراخ‌های متعددی است تا بتوان با آن‌ها آب را با فشار در آب‌خیز وارد کرد و با مکش خارج ساخت. روکشی از جنس پارچه که نقش صافی را بازی خواهد کرد برای جلوگیری از ورود شن و ناصافی‌های دیگرِ آب، به دور لوله کشیده می‌شود.


ادامه مطلب: زیرِ زمین، مکانی مناسب برای ذخیره‌ی گرمای تابستان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زمين / اتمسفر (جو) زمين
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 30
پرینت

زون ایران مرکزی

 مقدمه

به بخش گسترده‎اى از ایران که میان دو زمیندرز تتیس کهن، (در شمال)، و تتیس جوان (در جنوب) قرار دارند می‎توان « ایران میانی » نام داد. برخلاف زمیندرز تتیس کهن، درباره محل زمیندرز تتیس جوان اتفاق نظر وجود ندارد. فرهودى (1978) و علوى (1994) محل زمیندرز تتیس جوان را منطبق بر مرز جنوب باخترى کمان ماگمایى ارومیه – بزمان می‎دانند. اشتوکلین (1968)، و گروهى بزرگ از زمین‎شناسان، راندگى اصلى زاگرس را به عنوان زمیندرز تتیس جوان پذیرفته‎اند. با توجه به پرسش‎آمیز بودن مسئله فرورانش ورق زاگرس به زیر ورق ایران (کشفى 1976، عمیدى و امامى، 1984، سبزه‎ئى، 1364) ، در این مقاله هم راندگى اصلى زاگرس، مرز میان دو ورق زاگرس (ایران جنوبى) و ورق ایران (ایران میانى) پذیرفته شده است.

چینه شناسی ایران میانی

همسانى کامل سنگ‎هاى پرکامبرین – پالئوزوییک ایران میانى با ایران جنوبى (زاگرس – عربستان)، همسانى رویدادهاى زمین‎ساختى، و همچنین وجود داده‎هاى دیرینه مغناطیسى، نشانگر آن است که ایران میانى و جنوبى از زمان پرکامبرین پسین تا تریاس میانى سکویى یگانه بوده‎اند (لاپارانت، 1972 و اشتوکلین، 1977)، ولى، از اواخر پالئوزوییک، در پى تکوین حرکات زمین‎ساختى سیمرین پیشین ، این دو صفحه از یکدیگر جدا شده و در حالى که در زاگرس رسوب‎گذارى به آرامى و به تقریب پیوسته ادامه داشته، ایران میانى منطقه‎اى پرتکاپو را در شمال راندگى اصلى زاگرس تشکیل می‎داده است. ایران میانى پس از جدایش، با سرعتى بیش از صفحه زاگرس به سوى شمال شرقی حرکت کرده و پس از برخورد با ابرقاره اوراسیا و بستن اقیانوس تتیس کهن، بخشى از صفحه اوراسیا شده است. در اواخر پالئوزوییک و در طى مزوزوییک، ایران میانى زیر رژیم‎هاى کششى بوده ولى، از کرتاسه پسین به دنبال سرانجام گرفتن و بسته شدن تتیس جوان، ایران میانى میان دو کمربند زاگرس و کپه‎داغ به تله افتاده و از آن زمان به بعد، زیر رژیم فشارشى، با راستاى تنش N20E قرار گرفته است (بربریان، 1983).

ادامه مطلب: زون ایران مرکزی
 

صفحه1 از3

<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 55 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید