نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زیست گاز (بیوگاز)
نمایش از 16 بهمن 1393 بازدید: 159
پرینت

انرژي بيوگاز یا گاز زيستي

انرژي بيوگاز یا گاز زيستي واحد دانش و تکنولوژی تبیان زنجان

 انرژي بيوگاز (گاززيستي) در حقيقت انرژي حاصل از تخمير فضولات حيواني و باقيمانده‌هاي گياهي و به طور كلي ضايعات آلي است كه در اثر اين فرآيند گازهاي متان (حداكثر 70 درصد) و دي‌اكسيد كربن آزاد مي‌شوند.

از گاز متان آزادشده در اين فرآيند مي‌توان در مناطق روستايي براي تامين برق يا سوخت مصرفي استفاده كرد.

اين پديده حدود 200 سال پيش با مشاهده اين‌كه گازهاي متصاعدشده از باتلاق‌ها و لجنزارها قابل اشتعال هستند، كشف شد. شايد بتوان گفت در ايران نخستين بار شيخ‌بهايي در گرم‌كردن حمام در اصفهان از اين انرژي استفاده كرد.

استفاده از انرژي بيوگاز به صورت متداول امروزي پس از جنگ جهاني دوم مطرح شد و كشورهاي چين، هندوستان، فيليپين، هلند، آلمان و آمريكا از جمله كشورهايي هستند كه در بهره‌گيري از بيوگاز و امكان توسعه و گسترش، آن را مورد تحقيق و بررسي قرار داده‌اند.

ادامه مطلب: انرژي بيوگاز یا گاز زيستي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زیست گاز (بیوگاز)
نمایش از 16 بهمن 1393 بازدید: 197
پرینت

انرژی زیست توده

دید کلی
چرخه کنونی انرژی ، از نظر بوم شناختی ، مسائل و مشکلات پیچیده‌ای را پدید می‌آورد. از همین رو جایگزینی آن با چرخه‌های غیر آلاینده ، امری حیاتی و اجتناب ناپذیر است. مسائل زیست محیطی و نگرانیهای ناشی از مهاجرت روستائیان و رشد بی رویه شهرنشینی ، بر لزوم تغییر نظام کنونی انرژی افزوده است. بدیهی است که نظام انرژی جایگزین باید مبتنی بر منابع انرژی تجدید پذیر باشد. استفاده از زیست توده به عنوان یک منبع انرژی ، نه تنها از نظر زیست محیطی ، بلکه به دلایل اقتصادی ، اجتماعی و هم چنین سهولت کاربرد ، جذاب است.
تقریبا نیمی از مردم جهان برای تأمین انرژی مورد نیاز خود ، از چوب استفاده می‌کنند. چوب ، ضایعات گیاهی (مانند ضایعات نیشکر ، ذرت ، چغندر قند) و دیگر منابع زیست توده ، از منابع تجدید پذیر کربن به شمار می‌آیند. استفاده از انرژی زیست توده به شکل سنتی یعنی سوزاندن چوب درختان و فضولات حیوانی- باعث نابودی جنگلها و آلودگی و تخریب محیط زیست می‌شود. اما با تلفیق روشهای شیمیایی و زیست شناختی می‌توان قند ، سلولز و دیگر مواد موجود در ضایعات کشاورزی را به سوختهای مایع تبدیل کرد.

یکی از راههای تامین منابع انرژی زیست توده ، کاشت درختان یا درختچه‌های مناسب (با دوره رشد کوتاه و سریع) در زمینهای نامرغوب و نیمه بایر است. گر چه سوزاندن این منابع ، گاز دی اکسید کربن را در جو منتشر می‌کند، اما چون دوره کاشت و رشد و نمو آنها دائمی است، به همان اندازه دی اکسید کربن از جو زمین جذب می‌کنند و با استفاده از انرژی خورشیدی ، از طریق فتوسنتز ، اکسیژن تولید می‌کنند. بدین ترتیب ، یک "چرخه کربن خنثی" در طبیعت پدید می‌آید.


منابع زیست توده
منابع زیست توده ، بطور کلی عبارتند از:

ادامه مطلب: انرژی زیست توده
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زیست گاز (بیوگاز)
نمایش از 16 بهمن 1393 بازدید: 189
پرینت

پرسش: بیو گاز یا زیست گاز چیست؟لطفا توضیح كامل دهید.

پاسخ
همانگونه كه میدانید یك سری از زبالهها مثل پلاستیكها توسط محیط تجزیه نمیشوند ولی بعضی از زبالهها از جمله باقیمانده مواد غذایی و كاغذها توسط باكتریهای موجود در زمین تجزیه میشوند ( كه به این مواد اصطلاحا زیست تخریب پذیر میگویند ) به این ترتیب كه وقتی این زبالهها را در خاك مدفون میكنیم چون آنجا هوا وجود ندارد این زبالهها به وسیله موجودات ذره بینی تجزیه میشوند كه براساس این تجزیه ( كه یك واكنش شیمیایی است ) گازهایی آزاد میشود كه به این گازهای آزاد شده زیست گاز میگوییم . زیست گاز به طور عمده متان و كربن دی اكسید است البته مقدار ناچیزی تركیبهای بدبوی گوگرددار نیز دارد .

ادامه مطلب: پرسش: بیو گاز یا زیست گاز چیست؟لطفا توضیح كامل دهید.
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زیست گاز (بیوگاز)
نمایش از 16 بهمن 1393 بازدید: 166
پرینت

 زیست گاز

کارخانه زیست گاز

  دارندگان کارخانه زیست گاز

کارخانه شکر

گیاه شکر گیاهی فصلی است (120-90 روز). با این ملاحظه‌ی این عامل، تجهیزات زيست‌گاز می‌توانند در دو فصل کار کنند. در دوره‌ی عملیات کارخانه‌ی شکر، کارخانه‌ی زيست‌گاز ملاس و تفاله‌ی چغندر قند را بازیافت می‌کند و در زمان مانده می‌تواند دیگر پسماندها یا محصولات انرژی‌زا مانند علوفه‌ی ذرت و نوک چغندر قند را بازیافت کند.
زيست‌گاز می‌تواند به عنوان سوخت خودرو یا تجمع برای مقاصد فناورانه مانند مصرف گاز کارخانه‌ی شکر که بسیار هم زیاد است به کار رود. با استفاده از این حالت کارخانه‌ی زيست‌گاز می‌تواند بدون توقف و راه‌اندازی مجدد کار کند.
معمولا کارخانه‌ی شکر مساله‌ی پسماند خود را با تولید خوراک خشک حل می‌کند. چنین تولیدی انرژی‌بر است و توجیه اقتصادی ندارد و تولید زيست‌گاز و کود زیستی از این حیث منطقی‌تر است. تقاضای انرژی کارخانه می‌تواند با هزینه‌کردن تولید پسماند پوشش داده شود. کود زیستی می‌تواند برای غنی‌سازی خاک و افزایش عملکرد محصول به کار رود.

ادامه مطلب: زیست گاز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زیست گاز (بیوگاز)
نمایش از 16 بهمن 1393 بازدید: 133
پرینت

درباره زیست گاز

رشد همیشگی بهای انرژی، مقبولیت فناوری زيست‌گاز را در دو دهه‌ی گذشته افزایش داده است. در بسیاری از شرکت‌ها زيست‌گاز از یک انرژی جایگزین به یک انرژی متعارف تبدیل شده است. انسان از مدت‌ها پیش استفاده از زيست‌گاز را آموخته. یک تا دو هزاره‌ی پیش از میلاد برخی کارگاه‌های ابتدایی زيست‌گاز در قلمرو کنونی آلمان کشف شده است.
در نظر آلمان‌هایی که در کناره‌های تالاب‌های آلبه مسکون بودند، اژدهایی در باتلاق‌ها وجود داشت. آن‌ها می‌انگاشتند که گاز افروخته‌ی جمع شده در چاله‌ی مرداب، ناشی از نفس اژدها ست. آن‌ها برای راضی نگه‌داشتن اژدها هدایا و بقایای مواد غذایی را در باتلاق می‌انداختند. مردم می‌پنداشتند که اژدها شب‌ها می‌آید و چاله‌های پرشده را با نفس خود می‌گدازد. آلمان‌ها با همین فکر چاله‌ها را با پتوهای چرمی پوشاندند و با لوله‌های چرمی گاز را برای پخت و پز به خانه‌هاشان بردند. پیدا کردن چوب خشک دشوار بود و گاز (زيست‌گاز) این مشکل را به خوبی حل کرده بود.
اکنون چند دهه است که هزاران کارخانه‌ی بزرگ در آلمان، و میلیون‌ها کارخانه با ظرفیت‌های مختلف در سراسر جهان زيست‌گاز تولید می‌کنند. این فناوری ثابت شده و پایایی آن با چندین سال عملیات بی‌نقص تایید شده است. راز جذابیت این پدیده بسیار ساده است: کارخانه‌های زيست‌گاز منافع صاحبان آن‌ها را تامین می‌کند.

ادامه مطلب: درباره زیست گاز
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 200 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید