نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 84
پرینت

پوسته اقیانوسی

 

دید کلی 

قشر جامد زمین پوسته نسبتا نازکی است که سنگهای آن از قشر زیرین یعنی قشر گوشته یا مانتل که براثر فرآیندهای پیچیده ، در طی میلیونها سال منشا گرفته ، سبکتر و غلظت آن کمتر می‌باشد. قشر جامد زمین خود شامل دو پوسته است: پوسته قاره‌ای و پوسته اقیانوسی. پوسته قاره‌ای (Continental) در مقایسه با پوسته اقیانوسی (Oceanic Crust) وزنش سبکتر است. چگالی متوسط آن 2.7 است در حالیکه چگالی پوسته اقیانوسی 3 و چگالی قسمت فوقانی گوشته 3.4 است.

ضخامت پوسته قاره‌ای بیشتراز پوسته اقیانوسی بوده و ضخامت متوسط آن 35 تا 40 کیلومتر و درقسمت های مرتفع کوهستانی بین 70 - 60 کیلومتر و به قدمت 150 تا 3500 میلیون سال است. در صورتی که پوسته اقیانوسی از 200 میلیون سال قدیمیتر است. ساختمان پوسته قاره‌ای پیچیده و ترکیبش متغیر است در صورتی که قشر اقیانوسی ساختمان لایه‌ای ساده و ترکیب یکنواختی دارد. حد فاصل پوسته قاره‌ای با پوسته اقیانوسی بطور عادی بوسیله رسوبات جدید پوشیده می‌شود.


ساختمان پوسته اقیانوسی
اطلاعات ما از ترکیب و ساختمان قشر اقیانوسی اکثرا بر اساس مدارک ژئوفیزیکی و مطالعه نمونه‌های سنگی که از حفاریها و نمونه برداری از کف اقیانوسها بدست آمده استوار می‌باشد. اطلاعات لرزه‌ای و ثقل سنجی ، پوسته اقیانوسی ، سه لایه با ضخامت متوسط 6 کیلومتر را نشان می‌دهد:

ادامه مطلب: پوسته اقیانوسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 77
پرینت

اشتقاق قاره‌ای

کاربرد تکنیک پالئو مغناطیسی در دهه‌های 1950 و 1960 نشان داد که قاره‌ها در جهت شمال - جنوب در طی زمان زمین شناسی مهاجرت کرده‌اند. به این پدیده که قاره‌ها در اثر حرکات تکتونیکی ، پیوسته در حال تکاپو و مهاجرت هستند، اشتقاق قاره‌ای می‌گویند.

دید کلی
قبل از طرح پدیده اشتقاق قاره‌ای ، که بر پایه شواهد متعدد هندسی ، تکتونیکی ، تطابق لیتولوژیکی ، تطابق چینه شناسی و ... به جهانیان عرضه شد ، لازم است نحوه تکوین پوسته قاره‌ای نخستین و متعاقب آن علت اساسی اشتقاق قاره‌ای بیان شود.


تکوین پوسته قاره‌ای نخستین
بر اساس مدل تجمعی همگن که برای تکوین سیارات لایه لایه‌ای شبه زمینی در نظر گرفته شده است، حرکت مایع فلزی خارج نشده Fe-Ni از سطح سیاره به مرکز آن توام با ایجاد انرژی فوق‌العاده زیادی بوده است. این انرژی گرمایی به احتمال زیاد در پیشانی حرکت این قطره عظیم تجمع یافته و علاوه بر ذوب ترکیب کندریتی گوشته نخستین که منجر به تکوین مذابهای مخلوط نشدنی سیلیکاته و آلیاژ Fe-Ni شده است، باعث ایجاد سلولهای کنوکسیونی در گوشته نخستین شده است.

دیاپیرهای سیلیکاته تولید شده نسبت به محیط در بر گیرنده چگالی کمتری داشته‌اند. به احتمال زیاد محل چکیدن قطره فلزی از بخش شمالی سیاره و تشکیل ابرقاره نخستین در قطب جنوب آن میسر شده است. وجود آثار متعدد یخچالی و رسوبات مربوطه به دوره پرکامبرین در اغلب سپرهای قدیمی حکایت از استقرار آنها در موقعیت قطبی می‌باشد. بر اساس تئوری تکتونیک غشایی ویلسون ، صفحات صلب که بر روی کره‌ای مانند زمین قرار می گیرند، با توجه به محل استقرار خود ، استرسهای متفاوتی را تجربه می کنند. زمین کره‌ای است با قطبین تخت و استوای برآمده و محدب و بر اساس این تئوری قطعات صلب لیتوسفری زمانی که در قطب زمین مستقر باشند.


ادامه مطلب: اشتقاق قاره‌ای
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 45
پرینت

باقی مانده‌های یک جنگل در قاره‌ی قطب جنوب

 مترجم: فرید احسانلو

 قاره‌ی قطب جنوب (آنتار کتیکا یا جنوبگان) با مساحت 13 میلیون کیلومتر مربع ششمین قاره‌ی جهان است و از لحاظ اندازه، مجموع مساحت ایالات متحد امریکا و کانادا را در بر می‌گیرد. زمین شناسان معتقدند که در حدود 15 میلیون سال پیش، 97 درصد جنوبگان یخ زده شد و تاکنون تغییرات اندکی در اندازه‌ی یخ ‌پهنه‌های آن و اوضاع آب و هوا رخ داده است. اما بری مک کلوی، زمین شناس در دانشگاه نیو اینگلند در استرالیا، سنگواره‌ی برگ‌های درخت زان (ممرز) به قدمت 2 تا 3 میلیون سال را در نزدیکی قطب جنوب کشف کرده است.

ادامه مطلب: باقی مانده‌های یک جنگل در قاره‌ی قطب جنوب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 99
پرینت

انتقال قاره ها

نویسنده: ملکیصِدِق تونو

مترجم: کامبیز گوتن

 اشاره:

ملکی صِدِق تِونو Melchisedech Thevenot ( 92- 1620) یکی از مؤسسان آکادمی علوم فرانسه بود. او در اصل به علم جغرافی توجه داشت، و تحت عنوان کتابدار شاه درس جغرافی داده و سفرنامه های متعددی را جمع آوری کرده بود. قسمت برگزیده زیر از مقدمه ی او بر کتاب Recueil de Voyages (1681) است.

***

میل به شناختن جهان در ما طبیعی است... تقریباً همه ی اقوام، جغرافی دانانی داشته اند، ایرانیها و اعراب به همان شماری که یونانیان و ملّتهای لاتین، و علم جغرافی چین همان قدر دقیق است که گزارش های جغرافیایی ملت های لاتین. شرح حال های زیادی درباره جهان در دوره آگوستوس وجود می داشت که استرابو Strabo پوزش می طلبد از این که درباره ی موضوعی می نویسد که بسیاری از صاحبنظران توانا درباره اش بحث نموده اند. سه یا چهار سده پس از استرابو، پتالمی یا بطلمیوس Ptolemy نیز پوزش خواسته، چندان که گویی دیگر حرفی برای گفتن نمانده است.

ادامه مطلب: انتقال قاره ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 89
پرینت

فلات قاره 

فلات قاره به سطح شیب‌دار ملایم بستر آب‌های کم‌عمق دریاها گفته می‌شود که از انباشت توده‌های شن ساحل ایجاد شده و با شیبی ملایم به سوی اعماق اقیانوس ادامه می‌یابد.[۱] و به طور معمول تا عمق دویست متری ادامه می‌یابد.[۲]

عرض فلات قاره در نقاط مختلف به طور قابل ملاحظه‌ای متفاوت است. مثلاً عرض فلات قاره در برخی نقاط سواحل غربی ایالات متحده کمتر از ۵ مایل دریایی است، درحالی‌که تمام سطح زیر آب دریای شمال فلات قاره محسوب می‌شود.[۳]


تاریخچه
فلات قاره از نظر ذخایر نفتی غنی است و از دهه ۱۹۴۰ کشورها به فناوری استخراج این منابع دست یافتند. از زمان اعلامیه هری ترومن رئیس جمهور آمریکا در ۲۸ سپتامبر ۱۹۴۵ که منابع طبیعی فلات قاره واقع در آب‌های مجاور ایالات متحده را متعلق به این کشور اعلام کرد. ادعاهای دولت‌های مختلف از جمله آرژانتین و السالوادور که حتی مدعی آب‌های فوقانی و فضای مافوق آن آب‌ها نیز شدند و شیلی و پرو که اصولاً به لحاظ جغرافیایی فاقد فلات قاره بودند، نسبت به آب‌های اطراف ساحل آغاز شد.[۴]

فلات قاره به سطح شیب‌دار ملایم بستر آب‌های کم‌عمق دریاها گفته می‌شود که از انباشت توده‌های شن ساحل ایجاد شده و با شیبی ملایم به سوی اعماق اقیانوس ادامه می‌یابد.[۱] و به طور معمول تا عمق دویست متری ادامه می‌یابد.

فلات قاره‌ها در این نقشه به رنگ آبی دریایی دیده می‌شود

ادامه مطلب: عنوان: فلات قاره
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 74
پرینت

فلات ایران
مختصات: ۳۶°۱۷′ شمالی ۵۹°۳′ شرقی

فلات ایران سرزمین مرتفعی‌ست در همسایگی مناطق کم‌ارتفاع غرب، شمال و جنوب آسیا.
فَلاتِ ایران یا ایران‌زمین نام یک منطقهٔ گستردهٔ جغرافیایی و زمین‌شناختی در قارهٔ آسیا (اورآسیای مرکزی) در نیمکرهٔ شمالی است. این فلات در آسیای جنوبی، آسیای جنوب غربی و قفقاز گسترده شده‌است و از سرزمین‌های کم‌ارتفاع مجاور خود قابل تمایز است. فلات ایران تقسیمی جغرافیایی بر پایهٔ وجوه تاریخی است. این منطقه، زیستگاه اقوام ایرانی و محدودهٔ اصلی کشور ایران در دوره‌های مختلف تاریخی بوده‌است.

بلندترین قلهٔ فلات ایران، تیریچ میر با بلندی ۷۶۹۰ متر در پاکستان است. فلات ایران جزء مهم‌ترین فلات‌های آسیایی-اروپایی است؛ از آنجا که رشته‌کوه‌های آن مرزهای سیاسی دوران معاصر را شکل داده‌اند و نیز رشته کوه البرز در آن جای گرفته‌است.

فَلاتِ ایران یا ایران‌زمین[نیازمند منبع] نام یک منطقهٔ گستردهٔ جغرافیایی و زمین‌شناختی در قارهٔ آسیا (اورآسیای مرکزی) در نیمکرهٔ شمالی است. این فلات در آسیای جنوبی، آسیای جنوب غربی و قفقاز گسترده شده‌است و از سرزمین‌های کم‌ارتفاع مجاور خود قابل تمایز است. فلات ایران تقسیمی جغرافیایی بر پایهٔ وجوه تاریخی است. این منطقه، زیستگاه اقوام ایرانی و محدودهٔ اصلی کشور ایران در دوره‌های مختلف تاریخی بوده‌است.  بلندترین قلهٔ فلات ایران، تیریچ میر با بلندی ۷۶۹۰ متر در پاکستان است. فلات ایران جزء مهم‌ترین فلات‌های آسیایی-اروپایی است؛ از آنجا که رشته‌کوه‌های آن مرزهای سیاسی دوران معاصر را شکل داده‌اند و نیز رشته کوه البرز در آن جای گرفته‌است.

ادامه مطلب: فلات ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 36
پرینت

فلات مرکزی ایران یا مرکز فلات ایران؟

سالیان طولانی است که باستان شناسان از واژه فلات مرکزی ایران، در بحث های منطقه ای نام می برند. براستی منظور از فلات مرکزی ایران چیست و آیا عنوان فلات مرکزی صحیح است؟

فلات در واقع به مفهوم سرزمین بلند و مرتفع است و از گذشته جغرافیدانان به سرزمین ایران بواسطه اینکه به طور متوسط از سرزمین های کناری خود بلندتر بوده فلات ایران نام نهاده اند.

البته فلات های دیگری در همسایگی فلات ایران مانند فلات پامیر، هیمالایا و تبت نیز هستند. فلات ایران متشکل از چند رشته کوهستان مرتفع شامل زاگرس در شمال غرب تا جنوب و جنوب غرب، البرز در شمال و همچنین چندین رشته کوه در نواحی مرکزی همانند کمربند ارومیه _ دختر وجود دارد.

ادامه مطلب: فلات مرکزی ایران یا مرکز فلات ایران؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 103
پرینت

تعریف فلات و فلات های جهان

فلات یا نَجد در زمین‌شناسی و دانش‌های زمین به جایی کوهستانی می‌گویند که همواره دارای زمینی تخت و پهن باشد.
فلات آتشفشانی فلاتیست که از تکاپوی آتشفشانی ساخته‌شده‌باشد. گسترده‌ترین و بلندترین فلات جهان فلات تبت نام دارد که «بام دنیا» خوانده می‌شود، این فلات از برخورد صفحات زمین‌ساختی هندو-استرالیایی و اوراسیایی ساخته شده‌است.

 

فلات ایران

فلات ایران یا ایران زمین نام یک منطقهٔ گسترده جغرافیایی و زمین شناختی در قارهٔ آسیا (اورآسیای مرکزی) در نیمکره شمالی است. این فلات در آسیای جنوبی، آسیای جنوب غربی و قفقاز گسترده شده است و از سرزمین‌های کم ارتفاع مجاور خود قابل تمایز است. فلات ایران تقسیمی جغرافیایی بر پایه وجوه تاریخی است. این منطقه، زیستگاه اقوام ایرانی و محدودهٔ اصلی کشور ایران در دوره‌های مختلف تاریخی بوده است.

ادامه مطلب: تعریف فلات و فلات های جهان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 80
پرینت

فلات

فلاتها از دشتها و جلگه ها مرتفعترند ، ولی معمولاً از کوهها پست تر و پهناور تر هستند . اصطلاح فلات در مواردی چند به کار می رود ، برخی از مواقع به طور ساده به زمین مرتفع اطلاق می گردد ولی در بحث از منشأ عوارض سطحی زمین بهتر است که لغت فلات برای نوع به خصوصی از سرزمینهای مرتفع به کار رود ، بر این اساس فلات به معنی سرزمینی است مرتفع تشکیل شده از بسترهای صخره ای که به طور افقی و مسطح قرار گرفته اند . اگر چه فلاتها معمولاً پست تر از کوهها هستند ، ولی به دلیل اینکه ارتفاع کوهها مختلف است ، مشکل است بگوییم که یک فلات چه ارتفاعی باید داشته باشد . به هر صورت شکل فلات به شناخت آن کمک می کند ، چون یک فلات از بسترهای افقی ساخته شده و معمولاً قسمت بالایی آن تا اندازه ای با قسمت پایینی آن برابری می کنند . به عبارت دیگر ، فلات ، یک سرزمین بلند مسطح است که از همه طرف با شیب تندی به نواحی پست اطراف خود منتهی می شود . صخره یا دامنه پر شیب لبه یک سرزمین بلند مسطح ( فلات ) را تندان Escarpment گویند .

نمونه های فلات واقعی بر حسب اصل و منشأ آنها عبارتند از : فلاتهای برجسته ، فلاتهای جابه جا شده ( شکسته ) و فلاتهای گدازه ای .

ادامه مطلب: فلات
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 72
پرینت

نام بزرگ ترین و پرجمعیّت ترین قاره چيست؟

قاره آسيا

اين قارّه بیش از سه ميليارد و دويست و دو ميليون نه صد هزار نفر جمعیت دارد. مکان هایی مانند؛ دلتای راهماپوترا گنک، درّه های رودخانه چین و جزیره جاوه از پرجمعیت ترین مناطق جهان محسوب می شوند. شمال آسیا سرد و کم جمعیت است. جزایر اندونزی در مناطق گرمسیر و مه آلود قرار دارند. بلند ترین کوهستان جهان – هیمالیا - و پست ترین نقطه کره زمین – بحر المیت – در این قاره قرار دارند.

مردم آسیا از سه نژاد اصلی تشکیل شده اند:
1. قفقازی ها که در جنوب غربی و شمال هند زندگی می کنند. Image

2. مغول‌ها که شامل چینی ها و ژاپنی ها هستند و محل سکونت آن ها جنوب شرقی آسیاست.

3. سیاه پوست ها که در جنوب شرقی آسیا زندگی می کنند.

این قاره پهناور، منشا پیدایش ادیان و آیین‌های بزرگ دنیا از جمله اسلام، مسیحیت، هندو، یهود و ... است .

بیشتر مردم آسیا کشاورز هستند. غذای اصلی مردم گندم و برنج و صادرات آن ها بیشتر چای، پنبه، کنف، کائوچو، مرکبات، تنباکو و ... است.

آسیا، محل پیدایش بسیاری از تمدن های بزرگ دنیا هم چون:

ادامه مطلب: نام بزرگ ترین و پرجمعیّت ترین قاره چيست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 54
پرینت

در جهان چند اقیانوس وجود دارد؟

مترجم: رزیتا ملکی‌زاده

 پنج اقیانوس در جهان وجود دارد. با این حال، چنانچه اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام به دو بدنه‌ی آبی مجزا یعنی، اقیانوس اطلس شمالی، اقیانوس اطلس جنوبی، اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس آرام جنوبی تقسیم شوند، تعداد اقیانوس‌های جهان به عدد 7 می‌رسد. اقیانوس‌ها که 70٪ سطح زمین را می‌پوشانند، در اصطلاح زندگی بندرگاهی، در منطقه بزرگترین می‌باشند. از قضا، همچنین آنها کمترین مواردی هستند که مورد بررسی و اکتشاف قرار گرفته‌اند. این مقاله در مورد اقیانوس‌های بزرگ جهان اطلاعاتی را برای شما فراهم ساخته است.

در جهان چند اقیانوس وجود دارد؟
آیا می‌دانستید؟
از زمان آغاز اکتشاف اقیانوس‌ها که به قرن‌ها پیش برمی‌گردد، میزان اکتشافات اقیانوسی نسبت به اکتشافات فضایی که تنها 50 سال پیش آغاز شده، بسیار کمتر بوده است. این مطلب صحت دارد و مضحک و عجیب است که اطلاعات ما در مورد ماه بیشتر از اعماق اقیانوسهای زمین است.پیش از این، تنها چهار اقیانوس در جهان به رسمیت شناخته شده بود. اقیانوس آرام، اقیانوس اطلس، هند، و منجمد شمالی. پس از آن، در سال 2000، بدنه‌ی اقیانوسی جدیدی توسط سازمان بین المللی آبنگاری یا هیدروگرافی (IHO) نام‌گذاری و اعلام گردید. که آن را اقیانوس جنوبی یا اقیانوس منجمد جنوبی می‌نامند. این اقیانوس از بخشهای جنوبی اقیانوس آرام، اقیانوس اطلس و اقیانوس هند گسترش یافته است. بنابراین، نام پنج اقیانوس موجود در جهان، اقیانوس آرام، اقیانوس اطلس، اقیانوس هند، اقیانوس منجمد شمالی و اقیانوس منجمد جنوبی هستند.

بنابراین، اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، در سیاره ما پنج اقیانوس وجود دارد. اما، از آنجا که اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس وسعت بسیار زیادی دارند، گاهی هرکدام به دو بدنه‌ی آبی مجزا بنامهای اقیانوس اطلس شمالی و اقیانوس اطلس جنوبی و اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس آرام جنوبی تقسیم می‌شوند. بدین ترتیب، در سیاره ما هفت اقیانوس وجود دارد. هرچند به جهت سهولت، از کنوانسیون جهانی پنج بدنه‌ی آبی عمده پیروی می‌شود. در بخش زیر در مورد این مناطق اطلاعات مختصری همراه با اطلاعات پایه‌ای از آنها از قبیل محل، اندازه، وسعت، عمق، و غیره ارائه می‌شود.

تصویر زیر محل پنج اقیانوس را بر اساس موقعیت خشکی‌های قاره‌ای نشان می‌دهد.

ادامه مطلب: در جهان چند اقیانوس وجود دارد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 76
پرینت

فلات قاره و مشخصات آن

فلات قاره (Shelf)

اگر از ساحل به طرف دریا حرکت کنیم اولین ناحیه فرو رفته در زیر آب فلات قاره است. این منطقه، خشکی بزرگی بوده که در زمان خاصی زیر آب رفته است و بر اساس پیش بینی دانشمندان علم جغرافی، زمانی دیگر در اثر فرایندهای زمین شناسی و تغییرات کمی که در سطح آب دریا ایجاد می شود به صورت خشکی نمایان خواهد شد.برخی فلات های قاره کاملاً مسطح هستند و عمق متوسط آنها در حدود۱۰۰ متر و پهنای متوسط آنها در حدود۷۵ کیلومتر است.

به حاشیه انتهایی فلات قاره، منطقه شکست گفته می شود شیب قاره به طرف پایین بوده و به حوضه عمیق اقیانوس وصل می شود. شیب متوسط این ناحیه بیش از۴ درجه است که با بخش های پرشیب بزرگ راههای امروزی یا بخش های محدوده مناطق کوهستانی، قابل مقایسه است.

 

خیز قاره (Rise)

ادامه مطلب: فلات قاره و مشخصات آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 99
پرینت

 قاره آسیا 

مساحت: ۴۳،۴ میلیون کیلومتر مربع (همراه جزایر).

تعداد کشورهای آسیا: ۴۸ کشور مستقل و همچنان مستعمره پرتغال و انگلیس نیز وجود دارند.
ارتفاع متوسط از سطح دریا: ۹۶۰ متر.
بلندترین نقطه: اورست ۸٬۸۴۸ متر.
گودترین نقطه جهان: دریاچه مرده (بحرالمیت) به عمق 200 متر پایینتر از سطح دریا.
متراکم‌ترین نقطه زمین از نظر جمعیت جزیره جاوه در کشور اندونزی است.

جمعیت قاره آسیا حدود یک سوم جهان را در بر می گیرد.

جغرافیا

آسیا را از اروپا کوههای اورال و دریای خزر، دریای سیاه و دریای آزوف جدا می‌نمایند، مرز بین آسیا و آفریقا همانا کانال سوئز بوده، آمریکای شمالی را از آسیا تنگه برینگ جدا می‌سازد. آسیا در بین دو اقيانوس یخ بسته شمال و هند موقعیت دارد. بلندترین قلهٔ جهان اورست به ارتفاع ۸٬۸۴۸ متر و گودترین دریاچه‌ای دنیا آمور به عمق ۱٬۶۲۰ متر نیز در قاره آسیا قرار دارند.

۴/۳ قاره آسیا را کوههای بلند و تپه‌ها تشکیل می‌دهند، بلندترین رشته‌کوه‌های این قاره عبارتند از هیمالیا، قراقروم، پامیر، تیانشان، هندوکش، قفقاز بزرگ، و آلتایی. هم‌چنین رشته‌کوه نسبتاً کوچک‌تری در این قاره واقع بوده که مهم‌ترین آنها را رشته‌کوه‌های تبت، ایران، ارمنستان، و آسیای صغیر تشکیل می‌دهند. قاره آسیا در کنار اروپا می‌باشد. بیشتر جمعیت آسیا را چین وهند تشکیل می‌دهد.فلات‌های اسیا از غرب به شرق عبارت‌اند از آناتولی٬ ایران٬ تبت و مغولستان.

ادامه مطلب: قاره آسیا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فلات / قاره / اقيانوس
نمایش از 20 آذر 1394 بازدید: 82
پرینت

اقیانوس اطلس

اقیانوس اطلس دومین اقیانوس بزرگ دنیاست که در حدود 5/1 سطح زمین را می‌پوشاند. نام اقیانوس آتلانتیک از یک لغت یونانی به معنی دریای اطلس گرفته شده است.

مشخصات حوضه اطلس
اقیانوس اطلس به صورت حوضه S شکلی که در جهت شمالی جنوبی گسترش دارد و به اطلس شمالی و اطلس جنوبی توسط جریانهای متقابل استوایی در حدود ْ8 عرض جغرافیای شمالی تقسیم می‌شود. اقیانوس اطلس از غرب توسط قاره آمریکا و شرق توسط اروپا و آمریکا محدود می شود و توسط اقیانوس منجمد شمالی در شمال و گذرگاه Drake در جنوب به اقیانوس آرام متصل می شود. البته اقیانوس اطلس و آرام توسط کانال مصنوعی به نام کانال پاناما به هم وصل می‌شوند. اقیانوس اطلس به همراه دریاهای مجاورش مساحتی در حدود 106*4/106 کیلومتر مربع را اشغال می کند و بدون آنها محدوده ای در حدود 106*4/82 کیلومتر مربع را شامل می‌شود. حجم آب اقیانوس اطلس به احتساب دریاهای مجاور 106*7/334 کیلومتر مربع و بدون آنها در حدود 106*6/323 کیلومتر مربع را شامل می‌شود.
عمق متوسط اقیانوس اطلس با احتساب دریاهای مجاور 3332 متر و بدون آنها 3926 متر می باشد. عمیق ترین قسمت آن 8605 متر در گودال پورتوریکو قرار دارد. عرض اطلس از 2848 کیلومتر بین برزیل و لیبریا تا 4830 کیلومتر بین ایالات متحده و آفریقای شمالی در تغییر است.

ادامه مطلب: اقیانوس اطلس
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 178 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید