نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گازهاي گلخانه اي
نمایش از 14 بهمن 1393 بازدید: 154
پرینت

گازهای گلخانه ای و اثرات آن بر محیط زیست

از یخ پوشیده نشده است، به علت نقش طبیعی اثر گلخانه ای است. سطح زمین همان اندازه که با انرژی دریافتی از خورشید گرم می شود، با مکانیسم اثر گلخانه ای نیز گرم می شود. پدیده ای که دانشمندان محیط زیست را نگران می کند، پدیده ای به نام اثر گلخانه ای افزوده می باشد که با افزایش غلظت گازهای کم مقدار در هوا که IR گرمایی را جذب می کنند، سبب می شود، مقدار بیش تری از انرژی IR گرمایی منتشره مجددا" به سطح زمین هدایت می شود و از این راه میانگین دمای سطح زمین از 15+بیش تر باشد. میزان ضررهای اقتصادی این گرمایش  رقمی در حدود سه دلار برای هر تن دی اکسید کربن تا 95 دلار برای هر تن برآورد می شود.

کلمات کلیدی: گازهای گلخانه ای، اثر گلخانه ای، محیط زیست

1- مقدمه

ادامه مطلب: گازهای گلخانه ای و اثرات آن بر محیط زیست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گازهاي گلخانه اي
نمایش از 14 بهمن 1393 بازدید: 176
پرینت

گازهای گلخانه ای

چرا افزایش گازهای گلخانه ای مضر است؟

مدتى است كه بحث درباره گازهاى گلخانه اى و گرم شدن زمين بالا گرفته است. آمريكا در اين ميان اصلى ترين متهم است. ولى كشور ما هم تأثير منفى خود را به جا مى گذارد. ايران از بزرگ ترين توليدكنندگان سوخت هاى فسيلى است و ما بسيار زياد و بسيار بد از اين سوخت ها استفاده مى كنيم.

جديدترين اندازه گيرى ها نشان مى دهد مقدار گاز دى اكسيدكربن در جو زمين به 381 واحد در ميليون رسيده كه حدود 100 واحد بيشتر از دوره قبل از انقلاب صنعتى است.

فقط در سال 2005 ميزان دى اكسيدكربن در جو زمين 6.2 واحد ديگر در ميليون افزايش يافت كه بيشترين مقدار افزايش اين گاز در جو زمين در طول ميليون ها سال گذشته بوده است. با اين حال همچنان بر سرعت افزايش مقدار گاز دى اكسيدكربن جو افزوده مى شود.‎

انتشار گاز دى اكسيدكربن از سوختن سوخت هاى فسيلى يعنى نفت و گاز و ذغال سنگ، به منظور تأمين انرژى، ناشى مى شود. نكته نگران كننده اين است كه براساس پيش بينى هاى انجام شده به وسيله آژانس بين المللى انرژى، تقاضاى جهانى براى انرژى پايه از سال 2000 تا ،2030 هرسال به طور ميانگين 7.1 درصد افزايش مى يابد. اين به اين معنى است كه در صورتى كه كارى انجام نشود، زمين گرم تر خواهد شد و در آينده حيات برروى زمين با خطرات جدى مواجه مى شود.‎

ادامه مطلب: گازهای گلخانه ای
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گازهاي گلخانه اي
نمایش از 14 بهمن 1393 بازدید: 194
پرینت

گاز گلخانه ای چیست ؟

گازهای گلخانه‌ای نامی آشنا برای اغلب ماست. اگر از ما بخواهند که نام یکی از این گازها را بر زبان بیاوریم، این نام احتمالا دی‌اکسید کربن خواهد بود. تقریباً همه کسانی که با اصطلاح "گازهای گلخانه‌ای" آشنا هستند، دی‌اکسید کربن را به عنوان معرف این گروه از گازها می‌شناسند. البته این دیدگاه نادرست هم نیست، اما دی‌اکسید کربن تنها یکی از گازهای گلخانه‌ای است که انسان تولید می‌کند.
گازهای گلخانه‌ای شامل دی‌اکسید کربن،دی‌ نیتروژن اکسید (گاز خنده)، متان، بخار آب و ازت هستند.
این گازها به این دلیل گازهای گلخانه‌ای نامیده می‌شوند که فضای گلخانه‌ها را در اطراف زمین ایجاد می‌کنند. در گلخانه‌ها نور خورشید وارد محیط می‌شود اما به دلیل جداره شیشه‌ای، بخشی از آن دوباره به درون گلخانه برمی‌گردد. به این ترتیب فضای داخل گلخانه از بیرون گرمتر می‌شود.

ادامه مطلب: گاز گلخانه ای چیست ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گازهاي گلخانه اي
نمایش از 14 بهمن 1393 بازدید: 169
پرینت

اثر گلخانه‌ای و گرم شدن زمین


نگاه کلی
با افزایش میزان آلاینده‌های جوی و پدید آمدن اثر گلخانه‌ای ، دانشمندان پیش‌بینی کرده‌اند که میانگین دمای هوا در نتیجه افزایش میزان دی‌اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه‌ای ، به اندازه چند درجه افزایش خواهد یافت و این افزایش دما ، روی آب و هوا ، محیط زیست و اکوسیستم‌های مختلف کشورهای جهان تأثیر خواهد گذاشت.

دانشمندان معتقدند که گرم شدن کره زمین از مدتها پیش در جریان بوده است و بطور عمده ، علت افزایش دما به اندازه دو سوم یک درجه سانتی‌گراد از سال 1860 به بعد ، افزایش گازهای گلخانه‌ای می‌باشد.

ادامه مطلب: اثر گلخانه‌ای و گرم شدن زمین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گازهاي گلخانه اي
نمایش از 14 بهمن 1393 بازدید: 150
پرینت

اثر گلخانه اي

گرم شدن زمين يعني چه؟

مي‌دانيم كه كره زمين به طور طبيعي در اثر تابش خورشيد گرم مي‌شود، اما اينجا منظور ما از گرم شدن زمين، پديده ديگري است.اين پديده نسبتا جديد عبارت است از تغيير دماي زمين در اثر فعاليتهاي بشري كه با تغييرات طبيعي آن فرق دارد. در طول 100 سال گذشته، كره زمين به طور غيرطبيعي 4/0 درجه سانتيگراد گرمتر شده كه اين موضوع دانشمندان را نگران كرده‌است. آنها حدس مي‌زنند فعاليت‌هاي صنعتي در ايجاد اين مشكل بسيار موثر است و به گرم شدن كره زمين كمك مي‌كند.

منظور از«گرم شدن زمين» افزايش ميانگين دماي زمين است. «تغيير آب و هوا» در اثر اين افزايش دما به وجود مي‌آيد. گرم شدن زمين موجب تغيير الگوي بارش، افزايش سطح آب درياهاي آزاد و كاهش سطح آب درياچه‌ها و تاثيرات وسيع بر گياهان، حيات وحش و انسانها مي‌شود.

اثر گلخانه اي چيست؟ گازهاي گلخانه اي چه گازهايي هستند؟

ادامه مطلب: اثر گلخانه اي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گازهاي گلخانه اي
نمایش از 14 بهمن 1393 بازدید: 138
پرینت

 گازها‌ی‌ گلخانه‌ای چیست؟

آیا شما تا حالا یک گلخانه دیده اید؟ گلخانه یک اتاق شیشه‌ای است که نور خورشید از شیشه‌های آن به داخل می‌تابد و هوای گلخانه را گرم می‌کند اما شیشه‌های گلخانه اجازه نمی‌دهند که این هوای گرم از گلخانه خارج‌شود.جو یا هوایی که در اطراف ماست، شبیه یک گلخانه است گازهای گلخانه‌ای در جو درست مثل شیشه‌های گلخانه عمل می‌کنند نور خورشید پس از عبور از لایه‌های گازهای گلخانه‌ای وارد جو زمین می‌شود. زمانی که نور خورشید به سطح زمین می‌رسد، مقداری از انرژی گرمایی آن توسط خاک، آب و سایر موجودات جذب می‌شود. مقداری هم در جو زمین می‌ماند و باقیمانده آن به فضا برمی‌گردد. اگر مقدار گازهای گلخانه‌ای در جو از حد طبیعی آن بالاتر باشد، انرژی کمتری به فضا برمی‌گردد، در نتیجه جو زمین گرم تر می‌شود و به دنبال آن دمای کره زمین بالا می‌رود.اثر گلخانه‌ای، کره زمین را به اندازه‌ای گرم نگه می دارد که ما انسان ها بتوانیم بر روی آن زندگی کنیم اما اگر اثر گلخانه ای شدت یابد، ممکن است دمای زمین به قدری زیاد شود که ما و بقیه گیاهان و جانوران نتوانیم گرمای آن را تحمل کنیم.

ادامه مطلب: گازها‌ی‌ گلخانه‌ای چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: گازهاي گلخانه اي
نمایش از 14 بهمن 1393 بازدید: 142
پرینت

برخی بر این باورند که: آینده ی انتشار گازهای گلخانه ای در هواکره،به روند رشد جمعیّت و مسایل اقتصادی،اجتماعی و فناورانه در همه ی کشور های جهان بستگی دارد.


پاسخ
آینده ی انتشار گازهای گلخانه ای در هواکره،به روند رشد جمعیّت و مسایل اقتصادی،اجتماعی و فناورانه در همه ی کشور های جهان بستگی دارد. گازهای گلخانه‌ای عبارتند از كربن دیوكسید، CO2، آب، متان CH4، دی‌نیتروژن مونوكسید NO2 و هیدروكربنهای هالوژن‌دار شده نظیر CFCها.
غلظت كربن دیوكسید كه به علت مصرف روزافزون سوخت، روزبروز در حال افزایش است. اگر كربن دیوكسیدی كه وارد هواكره می‌شود، بیشتر از آنچه باشد كه به وسیله فرآیندهای گوناگون از طبیعت خارج می‌شود، آنگاه غلظت این گاز در هواكره افزایش خواهد یافت. در این صورت هواكره می‌تواند پرتوهای فروسرخ بیشتری را جذب و آزاد كند. درنتیجه دمای زمین زیاد می‌شود. هواكره حاوی 12 تریلیون بخار آب است. این مقدار آنقدر زیاد است كه به نظر نمی‌رسد فعالیتهای بشر بتواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر آن داشته باشد. با وجود این، اگر دمای كره‌ی زمین افزایش یابد، اقیانوسها و دریاها نیز گرم و مقدار زیادی آب، بخار خواهد شد. 

ادامه مطلب: برخی بر این باورند که: آینده ی انتشار گازهای گلخانه ای در هواکره،به روند رشد جمعیّت و مسایل...
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 187 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید