نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 10 مهر 1394 بازدید: 191
پرینت

نیمه ی پنهان نانو

علم در دست بشر همانند یک سکه است که دو رو دارد. یک طرف بخش مفید و طرف دیگر مضرات و بیماری های آن. فنآوری نانو نیز با توسعه روزافزون خود توجه پژوهشگران و صاحب نظران را به خود جلب کرده است ، اما در کنار جلب نظر مردم با خطرات زیست محیطی خود بخشی از دغدغه ها و نگرانی ها را به خود اختصاص داده است. از این رو، پژوهش گران می کوشند که با روش های مدیزیت خطرات نانو بر سلامت افراد یکی از برنامههای پژوهشی در چند سال آینده باشد. اما متاسفانه امروزه شدید ترین انتقاد ها در این عرصه متوجه کسانی می باشد که علاوه بر جنبه ی مثبت این فن آوری خطرات بعدی را نیز در نظر می گیرند. غافل از این که، خطر برای انسان فاجعه به بار نمی آورد. بلکه مدیریت نکردن این خطرات، خود فاجعه آفرین خواهد بود. برای کاهش این نگرانی ها در سطح جامعه باید به دنبال سازوکاری برای کنترل خطرات نانو که در این راستا باید سیاستها و راهکارهایی را به دست آورد تا بر اساس آنها نظارت بر کلیه ی فعالیت های نانو میسر باشد.

هر فن آوری قدرتمندی همان قدر که فواید و محاسن به ارمغان می آورد می تواند مضر هم باشد. فعالان عرصه نانو از بدو مطرح شدن آن به خطرات و نگرانی هایی که ممکن است توسط این فن آوری ایجاد شود توجه داشته و در پی بررسی و رسیدگی به آنها بوده اند. تغییراتی که در اثر فن آوری نانو پدید آمده است، نه در حد و اندازه تغییرات ناشی از انقلاب صنعتی بلکه بسیار فراتر از آن خواهد بود. بهتر است یک گام به جلوتر برویم و با پا نهادن به دنیای عظیم نانو، در پیشرفت این فن آوری سهمی داشته باشیم . چرا که در مقابل مضرات آن ، فواید بسیاری وجود دارد که قابل شمارش نیست . مهم ترین هدف این فن آوری کمک به بشریت و پاک سازی این جهان است. مانند نانو فیلترها و نانو ماشینها، نانو حسگرها و یا کاربردهای نانو در تولید صنایع غذایی که در حدود ۱۳۵ درصد کارایی دارد و خیلی موارد دیگر که همه در گرو کشف این فن آوری مفید و پاک است. حال سوال مهمی که مطرح می شود آن است که چگونه باید با این تغییرات مواجه شد؟ چه سیاست ها و خط مشی هایی باید در خلال پیشرفت و گسترش این فن آوری نوظهور اتخاذ شود؟ 

ادامه مطلب: نیمه ی پنهان نانو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 10 مهر 1394 بازدید: 179
پرینت

تاثیرات سودمند فناوری نانو بر محیط زیست

یکی از تاثیرات سودمند فناوری نانو بر محیط زیست که موضوع اجلاس کپنهاگ نیز قرار گرفته و می توان برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار موثر باشد کاهش پدیده گرمایش جهانی است.

با توجه به رشد روز افزون استفاده از منابع سوخت های فسیلی برای مقاصد گوناگون حمل و نقل ،صنایع،تولید برق،گازهای گلخانه ای از جمله co2 با سرعت بیشتری نسبت به قبل در حال انتشار در اتمسفر زمین است که این امر موجب بروز لطمات و صدمات جدی به لایه محافظ ازن شده است ،کارشناسان بر این باورند که پیدایش پدیده گرمایش جهانی در دهه های اخیر به اعتیاد بیش از حد انسان به استفاده از سوخت های فسیل به عنوان منبع اصلی تامین انرژی باز می گردد ،بر همین اساس به کمک نانو فناوری می توان منابع تامین انرژی را از سوخت های فسیلی به سوی انرژی های نو و تجدید پذیر مثل انرژی خورشید ،باد و آب سوق داد و از این طریق به تدریج منابع عمده آلایندهرا محدود تر کرد ،به طوری که تا ۲۰ سال آینده نانو فناوری نقش بسیار عمده ای در جایگزینی سوخت های فسیلی از طریق انرژی های نو خواهد داشت بویژه که توانمندی فوق العاده ای برای حضور و ظهور درسلول های خورشیدی (فتوسل) دارد.

ادامه مطلب: تاثیرات سودمند فناوری نانو بر محیط زیست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 10 مهر 1394 بازدید: 171
پرینت

آلودگي ها و زيان هاي فن آوري نانو

ماکروفاژها نيز سلول هاي بزرگي هستند که اشياي خارجي را بلعيده و از طريق جا به جا کردن، به طور مثال با هدايت به سوي گره هاي لنفاوي، آنها را از کيسه هاي هوايي خارج مي کنند. نانو ذرات تا حد زيادي از اين سيستم حفاظتي رها شده و مي توانند وارد بافت هاي تنفسي شوند. ذرات و الياف باقي مانده مي توانند با بافت هاي مخاطي ريوي بر هم کنش داده و منجر به ايجاد التهاب شديد، زخم و از بين رفتن بافت هاي ريوي شوند. اين وضعيت ريه ها شبيه حالت به وجود آمده در بيماري هايي همچون بيماري باکتريايي ذات الريه يا بيماري هاي ريوي صنعتي مهلک همانند «سيليکوسيس» يا «آزبستوسيس» است. منشأ بروز اين بيماري ها تنفس موادي شبيه نانو ذرات است که اطلاعات قديمي در مورد اثرات زيان بخش آنها روي سلامتي وجود دارد. به طور مثال سيليکوسيس هنگامي ايجاد مي شود که گرد و غبار حاوي سيليس به مدت طولاني به درون ريه تنفس شود. سيليس بلوري براي سطح بيروني ريه سمي است و زماني که سيليس بلوري در تماس با ريه قرار مي گيرد، اثرات التهابي شديدي به وجود مي آورد و اين التهاب در مدت زمان طولاني باعث مي شود که ريه به طور برگشت ناپذيري آسيب ديده و ضخيم شود که اين پديده «فيبروسيس» ناميده مي شود.

ادامه مطلب: آلودگي ها و زيان هاي فن آوري نانو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 10 مهر 1394 بازدید: 177
پرینت

نانوتکنولوژی چیست؟

نانوتکنولوژی در حال تغییر دادن دنیاست. بسیاری از کشورها به این نتیجه رسیده اند که نانوتکنولوژی در طول چند دهه آینده به عامل اقتصادی اصلی تبدیل می شود. ننوتکنولوژی بر صنایع الکترونیک و داروسازی, مراقبت از سلامتی, آب و هوا و محیط زیست, انرژی, شیمی و کشاورزی, علوم رایانه, فن آوری اطلاعات و امنیت ملی اثر می گذارد و سلامتی و رفاه مردم را بالا می برد. این علم شکل بیشتر صنایع را تغییر می دهد و باعث ساخت وسایل کوچک تر, ارزان تر, سبک تر با تحمل و سرعت بیشتر می شود. به این ترتیب مواد خام و انرژی کمتری مصرف می شود. از دیگر اثرات نانوتکنولوژی در کار رایانه هاست که سرعت آنها را بیشتر می کند و علوم ارتباطات را هم گسترش می دهد. ننوالکترونیک ظرفیت تجهیزات نظامی را گسترش می دهد, روبوت ها را پیشرفته تر می کند و به علوم فیزیک, شیمی, ریاضیات, بیولوژی و مهندسی تولدی دوباره می دهد. با ننوتکنولوژی می توان ساختمان ها و خودروهایی با مصالح و مواد اولیه سبک تر و مقاوم تر ساخت, برد هواپیماهای نظامی و ظرفیت باربری هواپیماها بیشتر می شود, مصرف سوخت در ماشین ها کاهش می یابد, امکان پرتاب سفینه به خارج از مدار زمین و حتی خارج از منظومه شمسی افزایش می یابد. هواپیماها, موشک ها و ایستگاه های فضایی از قدرت و کاربرد بیشتر و وزن سبک تر و مواد باثبات تری برخوردار می شوند.

ادامه مطلب: نانوتکنولوژی چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 10 مهر 1394 بازدید: 157
پرینت

مقاله درمورد فواید و زیان های فناوری نانو

زیان های فناوری نانو

هر چند که گفته مى شود نانوفناورى قابلیت تولید و کاربرد فناورى هاى تمیزتر را دارا است؛ اما در کاربرد نانومواد یا ریزمواد باید احتیاط لازم را به عمل آورد. مطالعات نشان مى دهد افرادى که در معرض انتشار نانومواد قرار دارند ممکن است به عارضه هایى دچار شوند و همچنین تخلیه نانوذرات به آب نیز سبب آلودگى هاى سمى زیست محیطى مى شود.
ویژگى بارز نانوفناورى استفاده آن از ذرات بسیار کوچکى است که حداقل یکى از ابعاد آنها کمتر از ۱۰۰ نانومتر باشد. گفته شده است که نانوفناورى مى تواند مواد زائد و آلودگى ها را از محیط حذف کند حتى مى تواند به طور فزاینده اى از مصرف و هدر رفتن منابع جلوگیرى کند که این خود مى تواند سبب شود قیمت تمام شده بسیارى از محصولات و فرآیندها کاهش یابد. از سوى دیگر نانوفناورى این قابلیت را دارد که با فراهم آوردن امکان انتخاب گرى بالا در واکنش هاى شیمیایى، بهره ورى در مصرف انرژى و کاهش تولید مواد زائد را موجب شود. با این وجود مطالعات نشان مى دهد که این فناورى نوظهور آنچنان که گفته مى شود بى خطر نیست. اصولاً ما با سه دسته نانومواد سروکار داریم. دسته اول که مهم ترین و قدیمى ترین آنها کربن سیاه یا کربن بلاک است که در ساختن لاستیک و نیز در صنایع چاپ به کار مى رود.

ادامه مطلب: مقاله درمورد فواید و زیان های فناوری نانو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 07 آذر 1393 بازدید: 331
پرینت

فناوري نانو و محيط زيست

امروزه پيشرفت تکنولوژي و دستيابي انسان به روش هاي نوين براي استفاده از منابع طبيعي دستاوردهايي را به همراه دارد که علاوه بر تاثيرات فراوان در زندگي بشر، تاثيراتي منفي را نيز براي طبيعت به ارمغان مي آورد. به تازگي انسان متمدن به اين تفکر رسيده است که شايد بتوان با استفاده از تکنولوژي مدرن و پيشرفته به کمک منابع طبيعي و محيط زيست شتافت  که ازجمله آنها مي توان به فناوري نانو و کاربرد آن در حفظ محيط زيست اشاره کرد. تاثيرات مستقيم و غيرمستقيم فناوري نانو بر محيط زيست، از جنبه هاي مختلف قابل بررسي است. در حال حاضر، مي توان موارد متعددي از کاربرد مواد نانو ساختاري در حفظ محيط زيست، از قبيل نانوفيلترها (براي تصفيه پساب هاي صنعتي)، نانوپودرها (براي تصفيه گازهاي آلاينده خروجي از خودروها و واحدهاي صنعتي) و نانوتيوب ها (براي ذخيره سازي سوخت کاملا تميز هيدروژن) را برشمرد، اما دورنماي استفاده از اين فناوري نوين بسيار گسترده تر از اينگونه کاربردهاي جزئي و مقطعي است. برخي از مهمترين کاربردهاي علمي شناخته شده فناوري نانو در زمينه محيط زيست نانوحسگرها، نانوفيلترها و کاتاليزورهاي زيست محيطي هستند که در مطلب زير که برگرفته از سايت باشگاه الکترونيکي بنياد توسعه فردا است به ترتيب به آنها اشاره مي شود.

1) نانوحسگرها: نانوحسگر وسيله اي است بسيار ريز که قادر به شناسايي و ارائه پاسخ به محرک هاي فيزيکي در مقياس يک نانومتر است. نانوحسگرها کاربردهاي متعددي در علوم مختلف ازجمله محيط زيست يافته اند که در ادامه به چند مورد اشاره خواهد شد.

ادامه مطلب: فناوري نانو و محيط زيست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 07 آذر 1393 بازدید: 306
پرینت

     نانو پزشکی چیست؟

در پنجاه سال اخیر، دانش پزشکی بررسی بیماری‌ ها را در ابعاد مولکولی به پیش برده است.
 از دیدگاه مولکولی ، پزشکی مدرن هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد.
 مثلاً امروزه از داروهایی استفاده می ‌کنیم که شامل ساختار محدودی از مولکول‌ ها هستند.
این ملکولها برای درمان یک بیماری خاص به کار می ‌روند.
به کمک نانو پزشکی، محصولات دارویی می ‌توانند مثل ماشین ‌های هوشمند برنامه ‌ریزی شوند.
آنها به حسگرهایی مجهزند که می ‌توانند قدرت تصمیم‌ گیری و تأثیر پذیری از محیط را برای ماشین فراهم کنند.
این ماشین‌ ها می‌ توانند جلو عوارض جانبی و واکنش‌ های حساسیت‌ زا را بگیرند.
داروهای جدید خود را با بدن سازگار می ‌کنند و تنها با رسیدن به مقصد نهایی عمل اختصاصی خود را که در واقع همان درمان است انجام می ‌دهند.

ادامه مطلب: نانو پزشکی چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 07 آذر 1393 بازدید: 324
پرینت

فناوری نانو و محیط زیست

فناوری نانو و محیط زیست(1)

محیط زیست آلوده همگان را بر این اندیشه وا می دارد که چطور می توان محیطی سالم تر فراهم کرد. راه های فراوانی که امکان پذیر است به مانند سلامت انسان برای طبیعت نیز به سه شکل است. پیشگیری، مراقبت و درمان. با تغییر در صنایع به کمک فناوری نانو می توان موادی ساخت که در بستر طبیعت قابل هضم بوده و یا دوباره می توان آن ها را به کالای دیگری تبدیل کرد.

گازهای سمی با توسعه پیل های سوختی حذف می شوند و انرژی های تجدید پذیر جای انرژی های فسیلی را خواهند گرفت. چنانچه مراقبت ها از محیط با دقت انجام شود، قبل از وقوع یک خطر بزرگ اقدامات سنجیده برای مقابله با آن صورت می گیرد و در نهایت اگر خطر از حد معمول گذشت می توان از راه کارهای فناوری نانو استفاده کرد و آسیب های محیطی را کاهش داد.

در آینده انرژی های جدیدی به کمک فناوری نانو موثر تر خواهند بود. برای مثال، سلول های خورشیدی، باد، موج دریا و انرژی زمین گرمایی ممکن است با استفاده از مواد پیشرفته با بازده بیشتر انرژی تولید کنند. با پیشرفت در باتری ها و پیل های سوختی هیدروژنی انرژی با  بازده بیشتری هم مصرف می شود. نانوحسگرها اجازه خواهند داد تا اثر فعالیت های بشر بر محیط زیست خیلی سریع قابل شناسایی و پیگرد باشد و به جای آن که وقت را تلف کنیم، فوراً اقدامات لازم را صورت دهیم. فناوری نانو همچنین در پالایش آلودگی های موجود و استفاده صحیح از منابعی که در اختیار ماست به ما کمک می کند.
کاربرد نانوحسگرها در محیط زیست

ادامه مطلب: فناوری نانو و محیط زیست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 07 آذر 1393 بازدید: 393
پرینت

نانو تکنولوژی و خطرات زیست محیطی آن

نانوتکنولوژی توانمندی تولید مواد، ابزار و سیستم های جدید با در دست گرفتن کنترل در سطوح مولکولی و اتمی عناصر و استفاده از خواصی است که در آن سطوح ظاهر می شود.

نانوتکنولوژی توانمندی تولید مواد، ابزار و سیستم های جدید با در دست گرفتن کنترل در سطوح مولکولی و اتمی عناصر و استفاده از خواصی است که در آن سطوح ظاهر می شود. برای نانوتکنولوژی کاربردهایی در حوزه های مختلف از غذا و دارو و تشخیص پزشکی و بیوتکنولوژی تا الکترونیک و کامپیوتر، ارتباطات، حمل و نقل، انرژی، محیط زیست، مواد، هوافضا و امنیت ملی برشمرده اند.بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت برنامه هایی را برای پشتیبانی از فعالیت های تحقیقاتی و صنعتی نانوتکنولوژی در دست تدوین و اجرا دارند.

ادامه مطلب: نانو تکنولوژی و خطرات زیست محیطی آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 07 آذر 1393 بازدید: 327
پرینت

 به کارگیری فناوری نانو در محیط زیست؛ آری یا نه ؟


نانوتکنولوژی بعنوان یک فنا وری کاربردی در دهه های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. کاربرد این فناوری در حوزه های مختلف، متفاوت است. این فناوری با تولید محصولات متنوع در بخش های شیمی، انرژی و محیط زیست کاربرد فراوانی دارد. البته قبل از استفاده از محصولات این فناوری در محیط زیست، لازم است ارزیابی دقیقی از تأثیرات مثبت و منفی کاربردآنها بر محیط زیست صورت گیرد. در مطلب زیر به برخی جنبه های مثبت و منفی استفاده از فناوری نانو در محیط زیست پرداخته شده است.

مقدمه

فناوری نانو از همگرایی علوم فیزیک، شیمی و زیست شناسی به وجود آمده است. نانو دارای ریشه یونانی می باشد. این فنا وری توانایی کار در سطح اتم و ایجاد ساختارهایی که نظم مولکولی کاملاً جدیدی دارند را فراهم می آورد. ماده اصلاح شده در مقیاس نانو، خصوصیات جدید و مفیدی را دارا می گردد که قبلاً در آن مشاهده نمی شد.

ادامه مطلب: به کارگیری فناوری نانو در محیط زیست؛ آری یا نه ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 07 آذر 1393 بازدید: 332
پرینت

نانو تکنولوژی


کلیات:                

نانوتكنولوژي بر اساس تعريفي كه انستيتوي رسمي نانوتكنولوژي ارائه داده تحقيق و توسعه در سطح اتم ها، مولكول ها و مولكول هاي غول آسا با مقياس طولي 100-1 نانومتر است.به سبب نوین بودن اين علم انتظار می رود كه با ورود به هر عرصه ای تحول ایجاد کند به ويژه در عرصه پزشكي كه به خاطر قابليت هايي كه نانوتكنولوژي با تسلط بر تك تك سلول هاي بدن در اختيار پزشك قرار مي دهد مي تواند موجب يك تحول عظيم و به نوعي يك انقلاب گردد.


كاربردها

نانوتكنولوژي ابزارها، ماشين ها و فرآورده هاي فراواني در اختيار دارد كه مي توان از آنها براي كاربردهاي مختلف به نحو احسن استفاده كرد.

ادامه مطلب: نانو تکنولوژی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 07 آذر 1393 بازدید: 368
پرینت

كاربرد نانوتكنولوژي در پزشكي

ترجمه: عبدالكريم مهروز

يك باكتري مغناطيسي مي تواند در امتداد ميدان مغناطيسي زمين قرار گيرد و مطابق با آن بالا يا پايين برود تا مقصد مورد نظرش را پيدا كند.

در سال 1966 فيلمي تخيلي با عنوان «سفر دريايي شگفت انگيز» اهالي سينما را به ديدن نمايشي جسورانه از كاربرد نانوتكنولوژي در پزشكي ميهمان كرد. گروهي از پزشكان جسور و زيردريايي پيشرفته شان با شيوه اي اسرارآميز به قدري كوچك شدند كه مي توانستند در جريان خون بيمار سير كنند و لخته خوني را در مغزش از بين ببرند كه زندگي او را تهديد مي كرد. با گذشت 36 سال از آن زمان، براي ساختن وسايل پيچيده حتي در مقياس هاي كوچك تر گام هاي بلندي برداشته شده است. اين امر باعث شده برخي افراد باور كنند كه چنين دخالت هايي در پزشكي امكان پذير است و روبات هاي بسيار ريز قادر خواهند بود در رگ هاي هر كسي سفر كنند.

ادامه مطلب: كاربرد نانوتكنولوژي در پزشكي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 07 آذر 1393 بازدید: 389
پرینت

کاربرد فناوري نانو در گستره علم پزشکي

فناوري نانو عبارت است از طراحي، تعيين ويژگي ها، استفاده از ساختارها، وسايل و سيستم هايي که قابليت کنترل شکل و اندازه در حد نانومتر را دارا باشند و در نتيجه بتوان از آنها در جهت توليد و استفاده در حد ابعاد اتمي بهره برد. نانوفناوري در رشته هاي مختلف مهندسي، علوم پزشکي به طور گسترده يي قابل استفاده است.

با توجه به ارزش ۵ ميليارد يورويي اختراعات کنوني نانوفناوري در جهان مي توان تخمين زد که اين مقدار تا سال ۲۰۱۵ ميلادي به رقمي بيش از يک تريليون يورو برسد. در اينجا به بررسي امکان استفاده از فناوري نانو در فرآورده هاي پزشکي و سيستم هاي دارورساني کنترل شونده به دست آمده از جديد ترين تحقيقات مي پردازيم و به مهم ترين مقوله در آن يعني توليد پليمرهاي جديد و ترکيبات ويژه پليمر - دارو به منظور ارتقاي کيفي سيستم هاي دارورساني پاسخگو در برابر محرک و داراي قابليت به کارگيري در تشخيص و درمان مي پردازيم.

ادامه مطلب: کاربرد فناوري نانو در گستره علم پزشکي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نانو / نانو تكنولوژي
نمایش از 14 مرداد 1392 بازدید: 302
پرینت

 نانولوله‌هاي کربني؛ محافظ نانوذرات فلزي

پژوهشگران دانشگاه لرستان، با اصلاح نانولوله‌هاي کربني، توانستند به نانومواد هيبريدي جديدي که شامل نانوذرات فلزي تثبيت شده روي نانولوله‌هاي کربني هستند، دست يابند. نانولوله‌هاي كربني به علت اندازه کوچک، مساحت سطح بالا، وجود حفره توخالي و خصوصيات فيزيکي و شيميايي بي‌نظيرشان، به عنوان بسترهاي نانوذرات فلزي در تهيه کاتاليست‌هاي هتروژن مؤثر بوده و قابل استفاده مجدد براي تعدادي از واکنش‌هاي آلي مفيد هستند. بزرگترين عيب نانولوله‌هاي کربني پايين بودن حلاليت اين مواد است که باعث کاهش واکنش‌پذيري شيميايي آنها مي‌شود. بنابراين اصلاح سطح نانولوله‌ها‌ي کربني با مولکول‌ها يا ماکرومولکول‌هاي مختلف مانند پليمرها، نه تنها باعث کاهش تجمع آنها مي‌شود، بلکه مي‌تواند خواص و ساختار آنها را تا حد زيادي اصلاح نمايد.

ادامه مطلب: نانولوله‌هاي کربني؛ محافظ نانوذرات فلزي
 

صفحه1 از6

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 147 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید