نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 239
پرینت

مهدكودك ايده‌آل

مهدكودك ايده‌آل را ازکجا بشناسيم؟
تا چند سال قبل رفتن به مهدکودک خيلي ضروري نبود. بعضي‌ها قبل از شروع مدرسه، بچه‌هايشان را به مهد مي‌فرستادند؛ بعضي‌ها نه! بيشتر افرادي هم که بچه‌هايشان را راهي مهد مي‌کردند مادران شاغلي بودند که نمي‌توانستند از آنها مراقبت کنند يا کسي را نداشتند که بچه‌ها را به آنها بسپرند. اما امروزه فرستادن بچه‌ها به مهدکودک امري از روي ميل شخصي نيست؛ بلکه مثل مدرسه رفتن ضروري شده!
پدر و مادر کارمند يا خانه‌دار و شاغل هم نمي‌شناسد. انگار که آموزش‌هاي مهد کودک، پايه شروع آموزش‌هاي مدرسه است. مهم‌تر از آن، پله‌اي است براي ورود به جامعه و اجتماعي‌شدن. اما انتخاب يک مهدکودک خوب، کار ساده‌اي نيست؛ چرا که بچه‌ها در اين سن هنوز حق و حقوق شخصي‌شان را نمي‌شناسند و نمي‌توانند از آن دفاع کنند و حتي ممکن است بعضي از اتفاق‌ها طبيعي به نظرشان برسد؛ اتفاق‌هايي که نه تنها طبيعي نيستند، بلکه ممکن است سلامت آنها را هم به خطر بيندازند. در نخستين روزهاي سال تحصيلي جديد، بي‌مناسبت نديديم که نگاهي بيندازيم به مهدکودک‌ها و توصيه‌هايي براي والدين و آموزگاران مهد کودک؛ توصيه‌هايي که مي‌توانند فضايي بهتر، امن‌تر و سالم‌تر براي کودکان ايجاد کنند.
شما که قصد داريد فرزندتان را در يک مهدکودک ثبت‌نام کنيد، پيش از ثبت‌نام به چه نکاتي توجه مي‌کنيد؟ اينکه مهدکودک نزديک محل کار يا منزلتان باشد؟ بزرگ باشد يا کادر آموزشي خوبي داشته باشد؟ يا اينکه يکي از دوستان يا آشنايانتان در آن مهدکودک مشغول کار باشد؟ تمام اينها مي‌توانند معيارهايي براي انتخاب يک مهدکودک خوب باشند اما پيش از ثبت‌نام حتما اين 12 نکته را هم به خاطر بسپاريد تا فرزندتان ساعات خوشي را دور از خانه سپري کند.

ادامه مطلب: مهدكودك ايده‌آل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 274
پرینت

 نقش مهد كودك و پيش دبستاني در تربيت كودك

مقدمه:

تربيت كودك را بايد از همان‌آغاز تولد و حتّي‌از دوران جنيني شروع كرد ، زيرا «شخصيت كودك در همان پنج سال اول پايه ريزي مي شود » . از اهداف مهم تعليم و تربيت فرزند ، آماده سازي او براي زندگي در اجتماع و تعقيب اهداف الهي جامعه است . كانون خانواده نخستين نهاد اجتماعي است كه كودك در آن پرورش مي يابد و مي آموزد كه چگونه رفتار اجتماعي داشته باشد . در محيط هاي اجتماعي نظير مهد كودك ، نهادهاي ديگري به جز خانواده در آموزش هنجارها و ارزش ها به فرزندان دخالت دارند و با افزايش سن كودك به مرور از نقش خانواده ها كاسته و بر نقش اين كانون ها در الگودهي به شخصيت كودك افزوده مي شود . مهد كودك براي بچّه ها عموماً جذابيتي بيش از خانه و خانواده دارد و نيز نقشي بسيار اساسي و مهم در تربيت كودكان ايفا مي كند . تأثير پذيري كودكان در مهد كودك به مراتب بيشتر از خانه و خانواده است . اگر مربيان ، افرادي آموزش ديده ، كارآمد و متخصص در زمينه تربيت كودكان باشند ،خواهند توانست به بهترين شكل ممكن كودكان را تربيت كنند . از سوي ديگر بنا به گزارش مؤسسه ملي " بهداشت و توسعة رفتار كودكان " بچّه هايي كه بين سال هاي دوم تا چهارم زندگي در مهد كودك هستند نسبت به ساير كودكان، آموزش زبان و حافظه بهتري دارند ، لذا بر آن شديم مقاله اي تحت عنوان " نقش مهد كودك و پيش دبستاني در تربيت كودكان " را به همكاران و والدين عزيز تقديم نمائيم . ظهور مراكز پيش دبستاني :وظيفه آموزش اين است كه ذهن هاي خالي را به ذهن هاي باز تبديل كند نه به ذهن هاي پر (مالكولم فوريس) .افلاطون در حدود قرن سوم قبل از ميلاد معتقد بود : آموزش در دوران اولية كودكي امري اجتماعي است و بايد در اين سنين كودكان را از والدين شان جدا كرد و جهت مراقبت و تعليم به مؤسسات اجتماعي سپرد . ظهور مراكز پيش دبستاني و مهد كودك ها حاصل تحقيقات و مطالعات بزرگان تعليم و تربيت چون ديويي در آمريكا ، كلاپارد در سوئيس ، مونته سوري در ايتاليا و دكرولي در بلژيك و ... مي باشد كه همگي از آموزش سنتي انتقاد كرده و در آموزش و پرورش جديد بر اساس شناخت عالم كودكي هم رأي و هم صدا بودند . هم چنين تحقيقات لورنر (1873) مطرح كرد : تمرين و آموزش بايد در زمان معين و مشخصي صورت گيرد و مسالةدوران حساس را در رشد انسان عنوان كرد و اين كه زمان ،  عامل پديد آمدن دوران حساس است ، يعني كودك را بايد در زمان مناسب وقتي كه برخوردهاي محيطي بيشترين تأثير را در شكوفايي استعدادهاي ذاتي كودك مي گذراند آموزش داد . اما وقتي بنجامين بلوم (1964) بيان كرد كه 50% رشد هوشي بين تولد تا 4 سالگي ، 30% بين 4 تا 8 سالگي و 20%  از 8 تا 17 سالگي مي باشد و محيط سرشار و غني فرهنگي در افزايش رشد هوشي تأثير بسزايي دارد و با بزرگ شدن كودك ، محيط تأثير پذيري خود را از دست مي دهد ، اهميت توجه به آموزش و پرورش پيش از دبستان بيش از گذشته مطرح شد . اين مراكز با اهداف مشخص تأسيس شده اند ،هر چند كه هدف كلي آموزش و پرورش رسانيدن انسان به فلاح و قرب به خدا است .

ادامه مطلب: نقش مهد كودك و پيش دبستاني در تربيت كودك
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 208
پرینت

 ارتباط با مهدکودک

ورود به مهدکودک مرحله بحراني در رشد و تکامل کودک

آماده کردن کودکان براي ورود به مهد تنها مشکل و دردسر والدين نيست. براي يک ورود موفق خانواده، سيستم آموزشي مهد،‌ معلم و جامعه همگي مسئول هستند. کودک ممکن است بعد از پشت سر گذاشتن تابستان براي ورود به مهد اضطراب داشته باشد. يا شايعات زيادي درباره معلمين شنيده باشد. درباره برنامه هاي مهد اطلاع کافي نداشته باشد. و شما نيز در اين زمينه ها نگران هستيد و مي خواهيد بدانيد معلم او کيست با چه کسي همکلاس است و اينکه مي خواهيد بدانيد چطور ميتوانيد به بهترين شيوه کودکتان را براي پذيرش تغيير و تحولات آماده کنيد. اضطراب و نگراني بچه ها را بپذيريد و او را به صحبت در آن زمينه ها تشويق کنيد. آماده گوش کردن باشيد. روي رشد جسمي فرزندتان توجه داشته باشيد. هم کلاسيها و هم سرويسهاي او را بشناسيد. بچه ها در مهد چيزهاي زيادي را از طريق مکاشفه و تصميم گيري ياد مي گيرند. عقايد و احساساتشان را بيان مي کنند. براي يکديگر داستان تعريف کرده و به داستانهاي يکديگر گوش مي دهند. مفاهيم رياضي را از طريق ساختن و ترکيب کردن ( خانه سازي و ... ) ياد مي گيرند و ...

ادامه مطلب: ارتباط با مهدکودک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 204
پرینت

چرا بچه ها گریه می کنند ؟

این سوالیست که باید جواب آنرا همه مادران بدانند.

بچه از بدو تولد بدلیل عدم توانایی در جهت ارضای احتیاجاتش و گزارش حالاتش به مادر وابسته است و دلش نمی خواهد این امتیاز را به هیچ ترتیب از دست بدهد. پس از تمام نیرو برای حفظ این عامل در کنار خود استفاده می کند کل توانش نیز در حد گریه می باشد. به مرور هر مادری از نوع گریه بچه خود در مواقع خاص شناخت پیدا می کند مثلا وقتی بچه ای گریه می کند مادرش می گوید الان گرسنه هست یا الان خوابش میاید. می پرسید؛ چرا می گوید مدل گریه مشخص است.

کم کم که بچه بزرگ می شود علیرغم اینکه تکلم پیدا می کند و راه میرود و خیلی کارهایش را تا حدودی خودش انجام می دهد(با کمک) باز هم برای رسیدن به خواسته اش از گریه استفاده می کند(چون عادت کرده). دیده شده که نسبت به خواسته بچه نوع گریه و مقاومت بچه تغییر می کند هر چه خواسته بزرگتر و دست نیافتنی تر باشد

ادامه مطلب: چرا بچه ها گریه می کنند ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 241
پرینت

عادت

این کلمه ایست که زیاد شنیده میشود چه حالت خوب و چه حالت بد آن  . کلا عادت رفتاریست که بر اثر تکرار نهادینه شده است و مثل الگو های وراثتی کار میکند . گاها بعضی ها میگویند این کارش ارثی است میپرسیم چطور میگویند پدرش هم همیطوره یا در خانواده پدریش همچنین رفتاری را دیدم .


همانطور که گفتیم عادت رفتاریست که بر اثر تکرار بصورت خودکار میشود یا واکنش خاصی است که در مقابل کنش مشخصی بصورت اتوماتیک در میاید .


بعنوان مثال دیدید افرادی را که بلافاصله بعد از غذا آب میخورند یا بلافاصله بعد از غذا باید بخوابند یا مسواک بزنند یا بچه هائی که حتما باید کنار مادرشان بخوابند و غیره همه این رفتار ها بر اثر تکراربصورت عادت در آمده است .

ادامه مطلب: عادت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 193
پرینت

مشكلات شايع كودكان

همیشه خانواده ها (مخصوصا مادران) گله مند هستند که: بچه من کارهایش را خودش انجام نمی دهد، اطاقش را جمع نمی کند، وسایل اش همه جا پخش است و مسئولیتی در قبال اسباب بازی هایش ندارد، هر چه برایش می خرید باز راضی نمی شود، گران ترین اسباب بازی را که برایش میخری فقط چند دقیقه وقتش را پر می کند و دوباره تقاضای اسباب بازی می کند و ابراز می کند حوصله اش سررفته و ...

در بررسی مطالب فوق به سه نکته می رسیم که در هر یک از موارد خانواده باید نهایت دقت را داشته باشند .

1-      احساس مسئولیت کودک در قبال کارها و وسایل خودش.

2-      کنترل سطح توقع کودک از طرف خانواده.

3-      پرکردن برنامه روزانه کودک مخصوصا اوقاتی که در منزل سپری می کند.

ادامه مطلب: مشكلات شايع كودكان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 205
پرینت

چگونه با کودک خود ارتباط بر قرار کنیم؟

کودکان بعد از اینکه تکلم کاملی پیدا می کنند والدین توقع دارند مثل افراد بزرگتر در زمان های مختلف لب به سخن باز نموده و یک کنفرانس اساسی در مورد برنامه روزانه و اهدافش در زندگی ایراد نماید.

ولی بدانید که کودکان اکثرا نه عادت به سلام و خدا حافظی دارند نه مایلند در موارد غیر ضروری سخن بگویند مخصوصا با غریبه ها. در این رابطه از راه های غیر مستقیم بهتر به هدف می رسید .

در کنار کودکان باید کودک باشید ولی توقع کودکانه نداشته باشید. اگر می خواهید از برنامه روزانه اش برایتان بگوید شما اول شروع کنید از برنامه روزانه تان برایش تعریف کردن و مثال از بچه دوستتان آوردن.

گاهی هم اگر سوال می کنید شاید جواب درستی از او نشنوید ولی باید در نوبت های اول منتظر جواب و واکنش درست نباشید و تحمل بیشتری بخرج دهید. کودک تان باید اول شما را بعنوان یک دوست در کنار خود بپذیرد تا لب به سخن باز کند.

ادامه مطلب: چگونه با کودک خود ارتباط بر قرار کنیم ؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 188
پرینت

سن مناسب براي آموزش زبان دوم و سوم و ....

در عصر تكنولو‍ژي و تلاش؛ كودكان نيز از عوارض آن بي نصيب نمانده اند. مشاهده مي شود كه همه علوم و فنون و هنر ها را سعي مي كنند يكجا و سريع به كودكان بياموزند و كار را تمام كنند.

وليكن بايد در نظر داشت كه كودك در هر مرحله ظرفيت يادگيري محدودي (البته نه كم) دارد و آموزش هاي ما بايد متناسب با ظرفيت كودك برنامه ريزي و به مرحله اجرا درآيند.

در هر مرحله سني كودك توان يادگيري خاصي را دارد كه اگر تحت فشار قرار گيرد از هر مقوله اي مقدار كمي بدون تحكيم در حافظه و بدون تثبيت آن مطلب در فايل هاي ذهني مربوطه فرا مي گيرند.

تفاوت اين دو بخش بدين گونه است كه مطلبي را كه كودك بجا ياد مي گيرد؛ درست ياد گرفته و مي تواند آن را تجزيه و تحليل كند(در حد استدلال خودش). مي تواند از آن در مطالب مشابه و مترادف استفاده كند و آن را در ذهنش به چالش بكشد.

ولي مطلبي كه بجا و درست يادگيري نشده را نمي تواند در محاوره مورد استفاده قرار دهد. حتي اگر به او يادآوري شود فقط مي تواند طوطي وار آن را تكرار كند. پس در امر آموزش كودكان بايد بسيار بسيار دقت نمود.
پيش تر مطرح شد كه سن آموزش بيرون از خانه كودكان دو سال به بالا است يعني در اين سن مناسب است كودك وارد مهد كودك شود و از آموزش هاي درون گروهي استفاده نمايد و با همسالان خود ارتباط برقرار کند . ولي آموزش كلاسيك كودكان از سن سه سالگي مي باشد.

ادامه مطلب: سن مناسب براي آموزش زبان دوم و سوم و ....
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 207
پرینت

ضرورت آموزش قبل از دبستان

در روند رشد رواني كودكان مشاهده مي شود كه از دوسالگي آموزش هاي درون گروهي كودكان شروع مي شود و نياز به توسعه آموزش اجتماعي دارند . مشاهده مي شود در اين سن كودكان در پارك ها يا مهماني ها بيشتر با هم سن هاي خود به بازي مي پردازند.

پس اين  سن مناسب ترين سن براي ورود به مهد كودك مي باشد. تا قبل از اين سن هم خود بچه تمايلي به بازي با هم سن ندارد چون نياز به مراقبت و حمايت دارد و بيشتر وابسته به والدين مي باشد و ترجيح مي دهد كه با بزرگترها بازي كنند كه در حين بازي مراقبت  هم بشوند و آسيب نبينند .

بين دو تا سه سالگي كودك در مرحله رشد حركتي و كلامي قرار مي گيرد و نياز دارد بابت تقويت حركات قوي _ تقويت حركات ظريف _ تقويت خزانه لغات تحت آموزش هاي تخصصي قرار گيرد .

ادامه مطلب: ضرورت آموزش قبل از دبستان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 202
پرینت

مشخصات يك مهد خوب

مهد كودك خانه دوم بچه ها است پس بايد هميشه مشخصاتي را كه براي منزلمان و راحتي فرزندادنمان در نظر داريم را داشته باشد از قبيل فضاي كافي براي رشد فيزيكي و ذهني داشتن مشخصه لازم جهت حفظ امنيت و سلامت بچه ها بعلاوه داشتن فضاهاي لازم براي رشد استعداد و هوش بچه ها.

يك مهد كودك بايد از منزل مان بزرگتر باشد تا براي بچه رفتن به آن جذابيت داشته باشد. يك مهد كودك علاوه بر فضاي بزرگ بايد از هوا و نور خوب برخوردار باشد فضاهاي هر گروه سني جدا باشد چون بچه ها از هم تقليد مي كنند. بعد از اينكه فضاي فيزيكي لازم را داشت تازه ميرويم ببينيم در اين فضا چه كسي، چه مطالبي را و چگونه مي خواهد به بچه هاي ما آموزش دهد. حضور مربيان با تجربه، تحصيلكرده، صبور، دلسوز بسيار لازم مي باشد.

ادامه مطلب: مشخصات يك مهد خوب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 221
پرینت

    معیارهای شناسایی مهدکودک خوب چیست؟

بررسی استانداردهای مهدکودک‌های وطنی با استاندارهای جهانی، فرهنگی، اسلامی، بومی و ایرانی

 دخت ایران - وارد مهدکودک که می‌شوی دیوارهایش توجهه‌ات را جلب می‌کند. دیوارهایی که با اسطوره‌های کارتونی نقاشی شده‌اند، میکی‌موس به خوش‌آمدگویی می‌آید؛ بعد کیتی را می‌بینی که کیف به دست با مادرش وارد مهد می‌شود.

به ناگاه با صدای گریه پسربچه‌ای که نمی‌خواهد از مادرش جدا شود به خودت می‌آیی. مادر می‌گوید که این دومین روز است پسرش را به مهد آورده و بی‌تابی‌اش به خاطر عادت نکردن به محیط است. وی که به سختی مهدکودک مناسبی برای فرزندش یافته است با هزار امید و ترس پسرش را به مهدکودک می‌سپارد و می‌رود تا به فعالیت‌های روزمره‌اش برسد. به راستی در این برهه زمانی پیدا کردن یک مهدکودک با شرایط استاندارد و ایده‌آل، کار ساده‌ای نیست.

کارشناسان معتقدند: مهدکودک‌های مناسب با همدیگر متفاوتند زیرا برنامه آموزشی با توجه به زمینه‌ها و علائق بچه‌های مهدکودک متفاوت است ولی تمام مهدهای خوب در یک مساله مشترک هستند و آن توجه به توسعه کودکان در تمامی ابعاد و با استفاده از ابزارهای مختلف؛ اما مادران برای اینکه مطمئن شوند در مهد از فرزندشان به خوبی مراقبت می‌شود و کودک‌شان از مهدکودک راضی است لازم است محل مهد را با دقت بررسی کنند تا معیارهای یک مهدکودک خوب را داشته باشد و بتوانند با خیالی آسوده فرزند دلبندشان را برای ساعاتی در این مکان‌ها بگذارند.

ادامه مطلب: معیارهای شناسایی مهدکودک خوب چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 244
پرینت

تغذیه کودکان

بسیاری از والدین از بی‌میلی به غذا و کم اشتهایی کودکان خود رنج می‌برند بی‌اشتهایی یا بد غذای کودک یکی از مشکلات جدی تغذیه‌ای است چرا که ممکن است منجر به سوء تغذیه جدی شود.
بنابراین باید دانست تنها گرسنگی نیست که کودک را به سوی غذا می‌کشاند و یا فقط سیر بودن موجب دوری از غذا نمی‌شود بلکه عوامل گوناگونی مانند عادت‌های خانواده و آموزش‌هایی که کودک در خانواده فرا گرفته است بر اشتهای کودک تاثیر می‌گذارند. استقلال طلبی و رشد ذهنی یکی از شاخص‌های اصلی دوران کودکی است که با ایجاد تغییرات شخصیتی در این دوران نسبت به سنین پایین‌تر همراه است. این مسئله می‌تواند با ایجاد روحیه استقلال طلبی در کودکان موجب بی‌نظمی در عادات غذایی آنها شود.

امروزه تغذیه کودک خیلی آسان نیست ممکن است کودکان نوپا یا پیش دبستانی یک غذا را سه روز پیاپی بخورند و روز چهارم از خوردن آن خودداری کنند و حتی حاضر به چشیدن آن هم نشوند. این مسئله نشان دهنده نداشتن یک الگوی غذایی مشخص در این کودکان است و ناشی از حس استقلال طلبی و میل به انتخاب غذا توسط خود آنهاست. با توجه به نقش رفتار مادر در شکل‌گیری عادات غذایی کودک به منظور کاهش مشکل بدغذایی کودکان،توجه به برخی نکات تغذیه‌ای ضروری است. نکاتی که والدین در غذا دادن به کودکان بد غذا و کم اشتها باید رعایت کنند: – کودک برای خوردن باید احساس گرسنگی کند.

ادامه مطلب: تغذیه کودکان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 180
پرینت

مهم ترین موارد بهداشتی که باید در مهد ها رعایت شوند

پایگاه خبری تحلیلی بويرنيوز (BoyerNews.com) :
کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، با اشاره به اینکه مهدکودک ها سیستم مدیریتی منطبق با نیازهای بهداشتی مهدهای استاندارد را ندارند، گفت: مهدهای موجود اغلب خانه های مسکونی قدیمی هستند که تنها با رنگ کردن و چسباندن چند نقاشی به در و دیوار، آن را تغییر داده اند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج؛ حسین فروزان، افزود: کودکان آینده سازان کشور هستند و هرگونه کم توجهی در حفظ و تامین سلامتی آنها باعث بروز ضایعه ای جبران ناپذیر می شود.

وی با اشاره به تاثیر مهد کودک بر رشد جسمی، روحی و اجتماعی کودکان، تصریح کرد: آیین نامه بهداشت محیط مهدکودک ها در سال ۱۳۸۱ و روستا مهد در سال ۱۳۸۷  تصویب شد، که فرصت مناسبی جهت ارتقاء سطح بهداشت محیط اینگونه اماکن فراهم  شده است.

فروزان با بیان اینکه مهدکودک از جمله موسساتی است که جمعیت انبوهی از کودکان در سنین پایین را تحت پوشش قرار می دهند؛ ابراز داشت: احتمال انتقال عوامل بیماری زا بین آنها وجود دارد و همچنین از نظر ایمنی و حفاظتی نیز بسیار آسیب پذیر هستند.

ادامه مطلب: مهم ترین موارد بهداشتی که باید در مهد ها رعایت شوند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت و تغذیه در کودکان دبستان / پیش دبستان
نمایش از 25 مهر 1393 بازدید: 198
پرینت

ویژگی های مهد کودک خوب

هر چقدر او عزیز است : در انتخاب مهدکودک دقت کنید.

کودکان بین 2 تا 6 سال، در مقایسه با نوباوگان و کودکان نوپا، زمان بیشتری را دور از خانه و والدین سپری می‌کنند. طی 30 سال گذشته، تعداد کودکانی که به کودکستان یا مهدکودک می‌روند، افزایش یافته است.

 این روند عمدتا به علت افزایش چشمگیر مشارکت زنان در نیروی کار است. در حال حاضر، مادران 67 درصد از کودکان پیش دبستانی شاغل هستند و مادر چاره‌ای جز سپردن کودک خود به مهد کودک ندارد. در واقع مهدهایی که با هدف آموزش و نگهداری کودکان پا گرفته است این روزها نقش به سزایی در تربیت کودک دارند و عنصر مهمی در مسیر تربیت کودک محسوب می‌شوند.

مهد کودک

 طبق تحقیقات انجام گرفته مشخص شدها وظیفه یک مهدکودک خوب فقط این نیست که کودکان را در غیاب والدینشان ایمن نگه درد و آنها را خوب تغذیه کند بلکه مهدکودک باید مانند یک کودکستان کارآمد، تجربیات آموزش با کیفیت عالی را برای کودکان فراهم کند.

ادامه مطلب: ویژگی های مهد کودک خوب
 

صفحه1 از4

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 170 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید