نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 354
پرینت

مقایسه نظام آموزش ابتدائی ایران و سوئیس

نویسنده : ا . گرزی

چکیده

آموزش و پرورش كليد فتح آينده است و ازدير باز انتظار از آموزش و پرورش آن بوده كه انسان هاي فردا را تربيت كند و نسل امروز را براي زندگي در جامعه ي فردا آماده سازد. بنابر اين ضرورت دارد برنامه ريزان و سياست گذاران آموزشي،معلمان و مسئولان آموزش و پرورش، الزامات و مقتضيات زندگي فردا را بشناسند تا بتوانند دانش و بينش لازم را در كودكان و جوانان براي فعاليت در جامعه ي فردا را پرورش دهند.

در راستاي اين سياست،شناسايي ويژگي هاي آموزش و پرورش كارا و اثر بخش از اهميت خاصي برخوردار است.مقاله حاضر در صدد شناخت ابعاد آموزش و پروزش كشور ايران با ديگر كشور هاي اروپايي(سوئيس) نگاشته شده كه پس از ذكر مقدمه مطالبي پيرامون سير تحول و آموزش و پرورش كنوني 2 كشور مذكور و سپس مقايسه ي آن ها و ارائه ي راهكارهايي واقع بينانه و عملي جهت بهبود آموزش و پرورش كشورمان شده است. 

ادامه مطلب: مقایسه نظام آموزش ابتدائی ایران و سوئیس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 30 آبان 1393 بازدید: 378
پرینت

نقش مدرسه در جامعه پذیری دختران

نويسنده:محمود بابااوغلي

چكيده: مدرسه از جمله نهاد هاي مهم ومؤثر در جامعه پذيري افراد بخصوص دختران محسوب مي شود.چگونگي وميزان مشاركت زنان در فعاليّت هاي اجتماعي واستفاده ي جامعه از توانايي هاي آنان در عرصه هاي مختلف زندگي، وابسته به نوع نگاه يك جامعه نسبت به اين گروه جنسي مي باشد.
در اين مقاله سعي شده است تأثير مدرسه در فراهم نمودن شرايط لازم براي حضور زنان در جامعه مورد ارزيابي قرار گيرد .جهت بر رسي اين موضوع از روش كتابخانه اي استفاده شده است.نتيجه ي بررسي مشخص مي كند كه در توزيع امكانات آموزشي و برنامه ريزي هاي شغلي ميان دو جنس ،كفه ي ترازو به نفع پسرها سنگيني مي كند. لذا ناكارآمدي نظام آموزشي در خصوص اجتماع پذيري دختران،موجب بروز بسياري از آسيب هاي روحي و رواني ميان نيمي از جمعيّت كشور گرديده است.
نقش مدرسه در جامعه پذیری دختران

مقدمه :
در بررسي سير تكويني جوامع بشري و مطالعه ي چگونگي تغييرات و سرعت تحولات در هر يك از آنها بايد به زير ساختهاي فرهنگي اعم از باورها ،اعتقادات و سنتهاي اجتماعي مردم آن جوامع به عنوان عامل اصلي و محرك مجموعه اي از تغييرات توجه خاصي مبذول شود . چرا كه بدون شناخـت تأثيـر عوامل اصلي فكري ،تعيين مظاهر عيني تغيير و توسعه يا ركود و سكون آن،در گذشته ويا حال حاضر يك جامعه ،تقريباًامري محال است .

ادامه مطلب: نقش مدرسه در جامعه پذیری دختران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 30 آبان 1393 بازدید: 317
پرینت

شكوفايي مهارت خواندن در دانش‌آموزان ابتدايي

نویسنده : معصومه زارع
تفاوت معلم دوره ابتدايي با دوره‌هاي بعدي در اين است كه در دوره‌هاي بالاتر، خود مطالب درسي درصد زيادي از ذهن دانش‌آموز را پر مي‌كند و دانش‌آموز فرصت فكر كردن به مسائل ديگر را ندارد، درحالي كه در دوره ابتدايي اينگونه نيست.
درست است كه آموزش كار اصلي معلم است، ولي معلم علاوه بر نقش آموزشي، نقش‌هاي ديگري را هم بايد بازي كند و اين در حالي است كه با ظرافت و لطافت خاصي بايد هدفهاي مناسب درسي را براي دانش‌آموزان مشخص کرد.
هرچه ذهن دانش‌آموز از اهدافي كه به دنبال آن هستيم روشنتر شود، مسلماً تأثير بيشتري در امر يادگيري وي خواهد داشت. به عنوان مثال اگر به نوآموزان بفهمانيم بعد از يادگيري و خواندن و نوشتن شما قادر خواهيد بود كتاب داستان بخوانيد و يا مي‌توانيد براي دوست و فاميل نامه بنويسيد، دانش‌آموز داراي انگيزه مي‌شود.
مطالب هم بايد طوري باشد كه با باورهاي دانش‌آموزان هماهنگي داشته باشد. اگر مطالب درسي مخالف آنچه كه دانش‌آموزان به آن اعتقاد دارند باشد، در ذهن آنها دوگانگي پيش خواهد آمد. يكي از مواردي كه بايد روي آن تأكيد و با نهايت تلاش و دقت روي آن كار شود، مهارتهاي خواندن است كه در اين گزارش سعي شده است به تفضيل به بررسي آن بپردازيم.

خواندن
خواندن فعاليتي است كه در آن نمادها، علامت ها و حروف به كلمه‌ها و جملاتي با معناي مشخص تبديل مي‌شوند. هدف نهايي از كسب توانايي خواندن، رسيدن به مرحله‌اي است كه فرد بتواند نوشته‌اي را بخواند، آن را نقد و بررسي كند و درنهايت به نيازي از نيازهاي خود پاسخ گويد.

ادامه مطلب: شكوفايي مهارت خواندن در دانش‌آموزان ابتدايي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 30 آبان 1393 بازدید: 297
پرینت

آموزش پيش دبستاني در بلژيک

مترجم: کامبیز پارتازیان

جامعه هلندي(فلميش زبان) بلژيك

ساختار آموزشي
حضوردر دوره آموزش پيش دبستاني براي كودكان اختياري بوده واين دوره مختص كودكان سنين (6-5/2) ساله ميباشد.اين دوره آموزشي كاملاً رايگان بوده و نرخ شركت كودكان سه ساله 92% و كودكان چهار ساله 97% و كودكان پنج سال و بالا 100% درصد است.همانگونه كه ازنام اين دوره پيداست، دوره آمادگي براي آموزش ابتدايي به شمار ميرود.

اهداف آموزشي
از جمله اهداف كلي آموزش پيش دبستاني ميتوان به موارد ذيل اشاره نمود:
• پرورش خلاقيتهاي ذهني و تعادل فيزيكي كودكان
• پرورش مهارتهاي فكري كودكان
• پرورش مهارتهاي ارتباطي و گفتاري كودكان
• پرورش استقلال و خلّاقيت كودكان
در ايالت فلاندر مدارس پيش دبستاني استثنايي ويژة كودكان عقب مانده ذهني وجسمي نيز وجود دارد.مدارس پيش دبستاني مختلط بوده و دربيشتر موارد به يك مدرسه ابتدايي چسبيده هستند .در بيشتر مدارس پيش دبستاني براساس اندازه مدرسه،كودكان درسه گروه سني طبقه بندي مي شوند وهرگروه به دست يك مربي سپرده ميشود.سال تحصيلي مدارس پيش دبستاني مانندمدارس ابتدايي است.دراين قبيل مدارس ارزيابي عمدتاً براساس مشاهدات مربي صورت مي پذيرد و كودكان به طورخودكار به كلاس بالاترارتقا مييابند.مراكز مشاوره همگام با يك تيم آموزشي ميزان پيشرفت كودكان را مورد بررسي قرار مي دهند.

ادامه مطلب: آموزش پيش دبستاني در بلژيک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 30 آبان 1393 بازدید: 333
پرینت

عنوان پست : مدير مدرسه واحد سازماني : دبستان

الف) وظايف آموزشي و پرورشي
شاغل اين پست با رعايت اصول و موازين شرعي و اسلامي وظايف مشروحه زير را انجام مي دهد :‌
- تمامي كارها و اقداماتي كه در محيط مدرسه انجام مي پذيرد زير نظر مدير مدرسه خواهد بود و مدير مدرسه از نظر حسن اجراي امور پرورشي، آموزشي و اداري در مقابل اداره آموزش و پرورش محل مسؤوليت تام دارد و ظايف او به شرح زير مي باشد :
- نظارت بر حسن اجراي برنامه ها و فعاليتهاي فوق برنامه و مراقبت در پيشرفت امور آموزشي، پرورشي و اداري مدرسه بر مبناي برنامه هاي مصوب .
- هدايت و همكاري با كاركنان آموزشي، پرورشي و اداري در حسن اجراي برنامه ها و وظايف مصوب و راهنمايي آنان در جهت هماهنگ ساختن فعاليتهاي روزانه و نيل به كيفيت مطلوب جريان كار آموزشي، تربيتي و اداري مدرسه.
- اقدام به تشكيل شوراها به ويژه شوراي معلمان و گروههاي آموزشي، پرورشي و نظارت مستقيم بر فعاليت آنان از طريق شركت مستمر در جلسات مربوط و ارسال پيشنهادهاي ارائه شده به اداره متبوع جهت اقدام لازم.
- تشكيل جلسات عمومي اوليا دانش آموزان و كلاسهاي آموزش خانواده براي آنان.

ادامه مطلب: مدير مدرسه واحد سازماني : دبستان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 30 آبان 1393 بازدید: 271
پرینت

مقاله درباره انضباط دانش آموزان

تعریف انضباط و بي انضباطي:

نظم و انضباط تعاريف متعددي دارد. عده‌اي كنترل رفتار فراگيرندگان و تسلط بر عوامل رفتاري آنان را انضباط مي نامند, برخي معتقدند؛ نظم و انضباط شامل هر نوع سازماندهي در محيط مدرسه و كلاس است، به نحوي كه سبب افزايش يادگيري ‌شود.

یا : «انضباط عبارت است از :اعمال قواعد و مقرراتي كه يادگيري را تسهيل مي‌كند و اخلال در كلاس را به حداقل كاهش مي دهد».

یا : «انضباط بدان دسته از اعمال معلم اطلاق مي‌شود كه مانع سر زدن رفتارهايي از دانش آموز است كه فعاليت كلاسي را مختل یا تهديد به اخلال مي كند»

یا : «هر نوع رفتاري كه از ارزش‌هاي پذيرفته شده جامعه به دور است (با توجه فرهنگ)و داراي تكرار شدت و مداومت است و در زمانها و مكانهاي متعدد اتفاق مي افتد و همچنين رفتاري است كه با درماندگي و كاهش كارايي فرد همراه است». ايزابل كلاك:«بي انضباطي را رفتاري مي داند كه از طرف تعدادي از دانش‌آموزان انجام مي شود و مشكلاتي را براي فرد معلم به وجود مي‌آورد و معلم را در راه رسيدن به هدف كه ارتقای تحصيلي دانش‌آموزان است با مشكل روبرو مي‌كند و مانع از پيشرفت كار تحصيلي مي شود و رفتار آنان نا معقول و نا منظم است ».با وجود تعاريف بالا بي انضباطي را مي توان اينگونه تعريف كرد : انجام دادن هر عمل يا رفتار پذيرفته نشده و نا معقول توسط دانش‌آموز كه سازماندهي مدرسه وکلاس را مختل يا تهديد به اخلال مي كند و باعث كاهش كارايي معلم و دانش‌آموزان شده و معلم را در رسيدن به هدف اصلي خود باز مي دارد.

ادامه مطلب: مقاله درباره انضباط دانش آموزان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 30 آبان 1393 بازدید: 333
پرینت

بهبود بخشیدن به مدیریت در مدارس ابتدایی

ديدگاههاي مختلفي در مورد شيوه مديريت مدارس وجود دارد عده اي از مديران مدارس ريشه بسياري از مشکلات وراه حل هاي مدارس را در منابع مالي ، فيزيکي وبودجه آن مي دانند اين افراد بيشترين توجه خود را به ورودي هاي سيستم مدرسه معطوف مي دارند عده اي ديگري اعلام مي دارند که اگرچه توجه به منابع موجود در ورودي هاي سيستم ازاهميت بالايي برخوردار است اما بايد به فرايند سيستم توجه بيشتري معطوف داشت آنها در فرايند سيستم به محتوي ، روش ها ، چگونگي تدريس ، نحوه ي مديريت وارزشيابي تاکيد مي نمايند .

در مديريت کيفيت جامع که خود محصول مديريت فرايند مداراست تلاش مي کند برنامه ريزي استراتژيک را وارد رفتار روزانه مدارس کند در اين روش که به مشارکت همه کارکنان تاکيد مي ورزد روش ها ، ابزارومدل هاي مناسبي براي بهبود بخشيدن به کيفيت کار مدرسه به مديران وکارکنان ارائه مي دهد که لازم است مديران وکارکنان با آموزش اين شيوه ها تغييرات عمده اي را در روشهاي کاري خود بوجود آورند وهمزمان با اين تغييرات برنامه ريزي مناسبي را معمول واجرا نمايند .

در اين مقاله ضمن تاکيد به مديريت فرايند مدار وارائه تعريفي از مديريت کيفيت جامع راهکارهايي را براي دستيابي مديريت به اين شيوه ارائه داده است .

مقدمه :

از بررسي ومطالعه ي آثار گذشتگان روشن مي شود که مديريت از قديم الايام در جوامع مختلف بشري وجودداشته است وبزرگان ورهبران ملل واديان مختلف ضرورت وجود مديريت ورهبري را نيز يک امر مسلم شمرده اند در قرون اخير هم نهضت هاي مختلفي در امر مديريت ظهور کردند که مي توان به نظريه مديريت علمي نظريه مديريت نهضت روابط انساني نظريه سيستمها در مديريت ونظريه ترکيبي مديريت اشاره کرد .

از آغاز کار تعليم وتربيت انسان نيز از روشهاي مختلف مديريت در امر آموزش بهره برده است اما از آنجايي که تحولات اجتماعي جديد تغييراتي را در ابعاد مختلف جامعه از جمله در زمينه هاي مختلف فن آوري هاي اطلاعاتي وارتباطي ايجاد کرده خود به خود نيازهاي جديدي راهم بوجود آورده است لذا براي پاسخگويي به اين نيازهاي جديد افراد جامعه تغييرودگرگوني در روشهاي مديريت مدارس وتلاش براي بهبود بخشيدن به کيفيت مديريت مدارس ضروري است .

امروزه دراين دنياي درحال تغيير وپيشرفت ، مدارس نياز به تغيير ودگرگوني دارند واين تغيير بايد ابتدا در مديريت ايجاد شود چرا که واقعيات امروز جامعه را نمي توان با روشهاي ديروز فهميد بلکه بايد با تجديد نظر در روشها وبرنامه هاي گذشته نظريه ها وروشهاي نويني را جايگزين کنيم در حال حاضر مديريت آموزشي رويکرد جديد فرآيند مدار محور را براي اثر بخش کردن مدارس آغاز نموده است در اين مقاله برآنيم تااين رويکرد جديدرا روشن وراهبردهاي مناسب آن را بيان نماييم .

تعريف ومفهوم مديريت :

ادامه مطلب: بهبود بخشیدن به مدیریت در مدارس ابتدایی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 30 آبان 1393 بازدید: 307
پرینت

اهم وظایف مدیر مدارس

نظارت بر حسن اجرای برنامه ها و فعالیتهای فوق برنامه و مراقبت در پیشرفت امور آموزشی ، پرورشی و اداری مدرسه بر مبنای برنامه های مصوب .

ـ هدایت و همكاری با كاركنان آموزشی و اداری در حسن اجرای برنامه ها و وظایف مصوب و راهنمائی آنان در جهت هماهنگ ساختن فعتلیتهای روزانه و نیل به كیفیت مطلوی جریان كار آموزشی ، تربیتی و اداری مدرسه .

ـ اقدام به تشكیل شوراها بویژه شورای معلمان و گروههای آموزشی ، پرورشی و نظارت مستقیم بر فعالیت آنان از طریق شركت مستمر در جلسات مربوط و ارسال پیشنهادهای ارائه شده به اداره متبوع جهت اقدام لازم .

ـ تشكیل جلسات عمومی اولیاء دانش آموزان و كلاسهای آموزش خانواده برای آنان .

ـ اقدام به تشكیل انجمن اولیاء و مربیان كشور در جلب مشاركت اولیاء دانش آموزان در انجام امور واحد آموزشی و تشكیل جلسات و انجام فعالیتهای مربوط به ان بر طبق اساسنامه و دستورالعملهای صادره از طرف وزارت آموزش و پرورش و نظارت برحسن اجرای وظایف انجمن اولیاء و مربیان .

ـ حضور در كلاس درس معلمان ومربیان ومشاهده روش كاروتدریس آنان و مشاوره برای اصلاح پیشبرد روشها .

ادامه مطلب: اهم وظایف مدیر مدارس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 30 آبان 1393 بازدید: 234
پرینت

وظایف مدیران دبستان ھا


وظایف مدیران دبستان ھا به شرح ذیل می باشد:

الف- وظایف آموزشی و پرورشی :

 کلیه کارھا و اقداماتی که در محیط مدرسه انجام می پذیرد زیر نظر مدیر مدرسه خواھد بود و مدیر مدرسه از نظر حسن اجرای امور پرورشی، آموزشی و اداری در مقابل اداره آموزش و پرورش محل مسئولیت تام دارد و وظایف او بشرح زیر می باشد:

 -      نظارت بر حسن اجرای برنامه ھا و فعالیتھای فوق برنامه و مراقبت در پیشرفت امور آموزشی، پرورشی و اداری مدرسه بر مبنای برنامه ھای مصوب .

 

ادامه مطلب: وظایف مدیران دبستان ھا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 30 آبان 1393 بازدید: 262
پرینت

 نظم چیست؟

1. در وجود ما و هر موجود زنده و در هر جزئی از اجزای جهان نظمی دقیق برقرار است. ما بسیاری از نمودهای این نظم را بیهیچ رنجی میتوانیم دریابیم و بسیاری از آن را نیز با کمک دانش میتوانیم دریافت. مثلاً اگر در وجود خود بیندیشیم، میبینیم که همه اعضا آفریده شده‏اند و هر چیز به جای خود است و همه اعضا با هم تناسب دارند. نظم شگفت گردش خون، کار منظّم معده، ریه و کبد؛ همه بر این حقیقت گواهند. از خود بگذریم و به سراغ حشرهایی چون پشه، مورچه، عنکبوت و زنبور برویم. میبینیم که هر یک نظمی خیره کننده و برای تغذیه، خانه‏سازی و دفاع از خود، سامان و نظم و قاعده‏ای استوار دارند که از آن سرپیچی نمیکنند.
اگر به جهان بالا نظری اندازیم، میبینیم که همه ستارگان در مسیری معیّن با نظمی خاص حرکت میکنند و در آن جا نیز بینظمی راه ندارد؛ چنان که هزاران سال میگذرد و یک ستاره از مسیر خود منحرف نمیگردد و به دیگر ستارگان برنمیخورد.
از این روست که خداوند بزرگ، آفریننده موجودات و نظم آنها، در قرآن از نظم بسیار سخن گفته و آن را دلیلی بر وجود خود دانسته است و میفرماید: «وفی الارض آیات للموقنین وفی انفسکم افلا تبصرون(1)؛در زمین برای صاحبان یقین نشانه‏هایی است و همچنین در شما آدمیان، آیا بصیرت نمییابید؟!» در سوره یس، آیه 41، میفرماید: «لا الشمس ینبغی لها ان تدرک القمر ولا اللیل سابق النهار وکلّ فی فلک یسبحون؛ نه خورشید میتواند ماه را دریابد و نه شب میتواند از روز پیشی گیرد و هر یک از سیّارات در فلک شناورند.» و در سوره ملک، آیات 4 و 5، میفرماید: «ماتری فی خلق الرحمن من تفاوت فارجع البصرهل تری من فطور ثم ارجع البصرکرّتین ینقلب الیک البصر خاسئاً وهو حسیر؛ در آفرینش آن‏[خدای] بخشایشگر هیچ گونه اختلاف‏[و تفاوتی] نمیبینی. باز بنگر، آیا خلل‏[و نقصانی ]میبینی؟ باز دوباره بنگر تا نگاهت زبون و درمانده به سویت باز گردد.»

ادامه مطلب: نظم چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 30 آبان 1393 بازدید: 265
پرینت

چگونه محیطی شاد برای دانش آموزان دبستانی فراهم آوریم؟

پیشگفتار

با کودکان به زبان های گوناگونی می توان حرف زد. زبان قصّه ، زبان شعر ، زبان مثَل و ... امّا بهترین و گویا ترین زبانی که همه ی کودکان در سنین مختلف و با بهره های هوشی متفاوت می توانند آن را درک نمایند ، زبان بازی است.

بازی جوهر زندگی و پنجره ای به دنیای کودکی است . در بازی کودکان استقلال دارند.  نظر می دهند و مشکلات خویش را حل می کنند . بازی موثّرترین و پرمعناترین راه یادگیری کودکان است. هنگام بازی کودک فکر می کند برنامه ریزی می کند ؛ راه های تازه ای می یابد ؛ تجربه می کند ؛ پرورش فکری عاطفی ، جسمی و اجتماعی می یابد.

ادامه مطلب: چگونه محیطی شاد برای دانش آموزان دبستانی فراهم آوریم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 30 آبان 1393 بازدید: 276
پرینت

 نقش معاونین در زنگ تفریح شاد

زنگ تفریح هم فرصتی برای استراحت و رفع خستگی کودکان و نوجوانان و هم مهمترین وسیله اجتماعی شدن آنان به شمار می رود و تجربیاتی که دانش آموزان در زنگ تفریح به دست می آورند می تواند در نگرش آنان نسبت به خود مدرسه و تحصیل اثر بگذارد بنابراین زنگ تفریح فرصتی است تا دانش آموزان گروههای سنی مختلف ضمن بازی گروهی با هم دوست شوند و به قول "بلاچفورد" «شبکه های مهم اجتماعی را در مدرسه ایجاد کنند» نقش معاون یا ناظم مدرسه در مدیریت زنگ تفریح کاملا برجسته است او معمولابا وضع مقرراتی که غالبا برای دانش آموزان توجیه نشده است مانند توپ نیاورید، کش بازی نکنید، روی زمین خط نکشید و ... سعی می کند از تصادم و درگیری دانش آموزان و بروز خشونت های اجتماعی آنان به یکدیگر جلوگیری کند.

ادامه مطلب: نقش معاونین در زنگ تفریح شاد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 30 آبان 1393 بازدید: 315
پرینت

 نظم و انضباط در محیط های آموزشی

مقدمه :

سرآغاز گفتار نام خداست                  که رحمتگر و مهربان خلق راست
قسم باد بر سر عمر کاین آدمی           زیانها رساند به خود هر دمی
به جز مؤمنان به پروردگار            که پیوسته نیکند و پرهیزکار
سفارش نمایند هم را مدام               به حق و شکیبایی و اهتمام


 «نظم» در لغت به معنای آراستن، برپا داشتن، ترتیب دادن كار است. انضباط نیز به معنای نظم و انتظام، ترتیب و درستی، عدم هرج و مرج، سامان پذیری و آراستگی است. نظم و انضباط تعاريف متعددي دارد. عده‌اي كنترل رفتار فراگيرندگان و تسلط بر عوامل رفتاري آنان را انضباط مي نامند, برخي معتقدند: نظم و انظباط شامل هر نوع سازماندهي در محيط مدرسه و كلاس است، به نحوي كه سبب افزايش يادگيري ‌شود.          

 لوفرانسوا(1991) معتقد است «انضباط بدان دسته از اعمال معلم اطلاق مي‌شود كه مانع سر زدن رفتارهايي از دانش آموز است كه فعاليت كلاسي را مختل یا تهديد به اخلال مي كند». ايزابل كلاك: «بي انضباطي را رفتاري مي داند كه از طرف تعدادي از دانش‌آموزان انجام مي شود و مشكلاتي را براي فرد معلم به وجود مي‌آورد و معلم را در راه رسيدن به هدف كه ارتقای تحصيلي دانش‌آموزان است با مشكل روبرو مي‌كند و مانع از پيشرفت كار تحصيلي مي شود و رفتار آنان نا معقول و نا منظم است ».با وجود تعاريف بالا بي انضباطي را مي توان اينگونه تعريف كرد : انجام دادن هر عمل يا رفتار پذيرفته نشده و نا معقول توسط دانش‌آموز كه سازماندهي مدرسه وکلاس را مختل يا تهديد به اخلال مي كند و باعث كاهش كارايي معلم و دانش‌آموزان شده و معلم را در رسيدن به هدف اصلي خود باز مي دارد.

ادامه مطلب: نظم و انضباط در محیط های آموزشی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مجموعه مقالات آموزش ابتدايي
نمایش از 30 آبان 1393 بازدید: 276
پرینت

مديريت کلاس درس

  مقدمه

  معلمين به ندرت فرصت اين را پيدا می کنند که بنشينند و در باره کارشان فکر کنند . راستش اين است که من هم طی سی سالی که به کار تدريس پرداخته ام کمتر وقت و موقعيتی برای انديشيدن در باره جنبه های متنوع کارم به عنوان معلم داشته ام .تحقيقی که برای کسب مدرک تحصيلی دانشگاهی ام و نيز برای نوشتن کتاب حاضر انجام داده ام به تازگی اين فرصت را برای من فراهم آورده که در مورد موضوعات وسيعی که به کارم مربوط می شود به تفکر بپردازم .يکی از اين موضوعات که اساس اين کتاب را تشکيل می دهد و من تماما بر آن تمرکز کرده ام چيزی است که زيمفير و هووی از آن به عنوان ( کفايت فنی معلم در کلاس ) ياد کرده اند .به عبارت ديگر ، می خواهم برآنچه معلمين با تجربه ( کنترل تاکتيکی ) می نامند متمرکز شوم.

لازمه کنترل تاکتيکی آن است که معلم روشی نظام مند و عملی برای مديريت کلاس اتخاذ نمايد و شالوده ای را پی ريزی کند که در آن بی نظمی و رفتار ناپسند دانش آموز کمتر مجال وقوع پيداکند . در اين کتاب من به بررسی کارهای عملی زيادی پرداخته ام که معلمين می توانند برای جلوگيری از بروز بی نظمی در بين دانش آموزان خود انجام دهند .

بنابراين ، در پاسخ به سوالات زير راهنمايی هايی ارايه شده است :

ــ چرا مرحله ( تثبيت ) برای کنترل و نطم کلاس بسيار با اهميت است ؟

ــ چرا ( حرکات بدن  ) وجه مهمی از کنترل کلاس را تشکيل می دهد ؟

ــ چگونه می توان سوال کردن را به صورت ابزاری موثر در مديريت کلاس به کار گرفت ؟

ــ نقش ( تنش مفيد ) در کمک به کنترل کلاس چيست ؟

ــ ( محيط فيزيکی ) چقدر در کنترل کلاس اهميت دارد ؟

ادامه مطلب: مديريت کلاس درس
 

صفحه1 از15

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 85 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید