نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 238
پرینت

ارتباط با مهدکودک

* ورود به مهدکودک مرحله بحراني در رشد و تکامل کودک

آماده کردن کودکان براي ورود به مهد تنها مشکل و دردسر والدين نيست . براي يک ورود موفق خانواده ، سيستم آموزشي مهد ،‌ معلم و جامعه همگي مسئول هستند .
کودک ممکن است بعد از پشت سر گذاشتن تابستان براي ورود به مهد اضطراب داشته باشد . يا شايعات زيادي درباره معلمين شنيده باشد . درباره برنامه هاي مهد اطلاع کافي نداشته باشد . و شما نيز در اين زمينه ها نگران هستيد و مي خواهيد بدانيد معلم او کيست با چه کسي همکلاس است و اينکه مي خواهيد بدانيد چطور ميتوانيد به بهترين شيوه کودکتان را براي پذيرش تغيير و تحولات آماده کنيد .
اضطراب و نگراني بچه ها را بپذيريد و او را به صحبت در آن زمينه ها تشويق کنيد . آماده گوش کردن باشيد . روي رشد جسمي فرزندتان توجه داشته باشيد . هم کلاسي ها و هم سرويسهاي او را بشناسيد .
بچه ها در مهد چيزهاي زيادي را از طريق مکاشفه و تصميم گيري ياد مي گيرند .عقايد و احساساتشان را بيان مي کنند . براي يکديگر داستان تعريف کرده و به داستانهاي يکديگر گوش مي دهند . مفاهيم رياضي را از طريق ساختن و ترکيب کردن ( خانه سازي و ... ) ياد مي گيرند و ...
* همکاري توأم والدين و مربيان مهد

بچه ها بايد در مهد احساس اهميت کنند . براي بيشتر بچه ها ورود به مهد بمنزله رويارويي با مسائل مختلفي چون ، رفت و آمد ، مربيان و دوستان جديد ، وضعيت ساختماني مهد و رويارويي با پزشک و پرستار مهد ، مدير و منشي و سرايدار مهد ميباشد . همکاري و مشارکت بين والدين و مربيان در پذيرفتن اين تغيير و تحولات در کودک بسيار حائز اهميت است .
* سئوال از مربيان

• چگونه ميتوانم فرزندم را براي ورود به مهد آماده کنم ؟

ادامه مطلب: ارتباط با مهدکودک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 205
پرینت

آموزش‌هاي مهدکودک را جدي بگيريد


نويسنده:پريسا اصولي

 به گفته کارشناسان، بيش از 70 درصد رشد کيفي مغز کودکان در سنين زير 6 سال شکل مي‌گيرد. در واقع، سال‌هاي اوليه زندگي كودكان نقشي اساسي در رشد و پرورش آنها ايفا مي‌کند و مي‌توان نتيجه گرفت که گذراندن دوره پيش دبستاني و مهدکودک براي کودکان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

در کشورهاي پيشرفته نيز 70 درصد کودکان، زير پوشش مهدهاي کودک و مراکز پيش‌دبستاني قرار دارند و اين در حالي است که در کشور ما اين رقم تنها 8 درصد است.
آقای محمدحسين جوادي، مدير کل امور کودکان و نوجوانان بهزيستي در اين‌باره مي‌گويد:
پايه‌هاي اوليه اعتماد به نفس، مسووليت‌پذيري و استقلال و خلاقيت كودكان در دوران پيش از دبستان شکل مي‌گيرد و استعدادهاي کودکان در طول اين دوره شکوفا مي‌شود. کودکاني که دوره مهدکودک را مي‌گذرانند در مقايسه با ساير هم‌سن و سالان خود که بنا به دلايلي از گذراندن اين دوره محروم شده‌اند، باهوش‌تر و اجتماعي‌ترند و آينده موفق‌تري هم خواهند داشت.

ادامه مطلب: آموزش‌هاي مهدکودک را جدي بگيريد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 243
پرینت

مهدكودك ايده‌آل

 مهدكودك ايده‌آل را ازکجا بشناسيم؟

تا چند سال قبل رفتن به مهدکودک خيلي ضروري نبود. بعضي‌ها قبل از شروع مدرسه، بچه‌هايشان را به مهد مي‌فرستادند؛ بعضي‌ها نه! بيشتر افرادي هم که بچه‌هايشان را راهي مهد مي‌کردند مادران شاغلي بودند که نمي‌توانستند از آنها مراقبت کنند يا کسي را نداشتند که بچه‌ها را به آنها بسپرند. اما امروزه فرستادن بچه‌ها به مهدکودک امري از روي ميل شخصي نيست؛ بلکه مثل مدرسه رفتن ضروري شده!
پدر و مادر کارمند يا خانه‌دار و شاغل هم نمي‌شناسد. انگار که آموزش‌هاي مهد کودک، پايه شروع آموزش‌هاي مدرسه است. مهم‌تر از آن، پله‌اي است براي ورود به جامعه و اجتماعي‌شدن. اما انتخاب يک مهدکودک خوب، کار ساده‌اي نيست؛ چرا که بچه‌ها در اين سن هنوز حق و حقوق شخصي‌شان را نمي‌شناسند و نمي‌توانند از آن دفاع کنند و حتي ممکن است بعضي از اتفاق‌ها طبيعي به نظرشان برسد؛ اتفاق‌هايي که نه تنها طبيعي نيستند، بلکه ممکن است سلامت آنها را هم به خطر بيندازند. در نخستين روزهاي سال تحصيلي جديد، بي‌مناسبت نديديم که نگاهي بيندازيم به مهدکودک‌ها و توصيه‌هايي براي والدين و آموزگاران مهد کودک؛ توصيه‌هايي که مي‌توانند فضايي بهتر، امن‌تر و سالم‌تر براي کودکان ايجاد کنند.

ادامه مطلب: مهدكودك ايده‌آل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 254
پرینت

چرا کودک باید به مهدکودک برود؟

روند اجتماعی شدن و گسترش توانمندی‌های کودک، از حدود 3 سالگی آغاز می‌شود و به همین دلیل مهدکودک رفتن کودک، بسیار مهم است.

مهد کودک
بسیاری از مادرها، به دلیل مشغله‌های شغلی، مشکلات رفتاری کودکشان یا فقط برای آن که چند ساعتی در روز بتوانند به کارهای شخصی خود برسند، فرزندانشان را به مهد کودک می‌فرستند. اما همواره این سوال مطرح است که از چه سنی فرستادن کودکان به مهدکودک درست است؟ اصلاً همه بچه‌ها باید به مهدکودک بروند یا اینکه فقط مادران شاغل از روی اجبار کودکشان را به مهد می‌فرستند؟
سال‌های اولیه کودکی و سنین پیش از دبستان، سریع‌ترین دوران رشد و یادگیری کودک محسوب می‌شود. در واقع روند اجتماعی شدن و گسترش توانمندی‌های کودک، از حدود 3 سالگی آغاز می‌شود و به همین دلیل مهدکودک رفتن کودک، بسیار مهم است. البته این عقیده در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از خانواده‌ها، مهدکودک‌ها یا کودکستان‌ها را محلی برای نگهداری از فرزندانشان، آن هم در ساعت‌هایی که سرکار هستند، می‌دانند.

ادامه مطلب: چرا کودک باید به مهدکودک برود؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 267
پرینت

نقش مهد کودک و مربیان

 بسیاری از مادران و پدران با شنیدن اسم مهدکودک یاد والدین کارمند می‌افتند و تصور می‌کنند مهدکودک جایی است که می‌توانند فرزندشان را برای چند ساعت به افرادی بسپارند و خودشان به کارشان برسند. اما در یک کلام باید گفت مهدکودک صرفا جایی نیست که سرپرستی کودک‌تان را بپذیرد بلکه جایی است برای آموزش و اجتماعی شدن او بهتر است کودکان تا پایان ۲ سالگی در محیط خانواده و نزد والدین خود باشند. احساس امنیت روانی اولیه و وابستگی‌های عاطفی باید به صورت صحیح و طبیعی در خانواده شکل بگیرد. از این سن به بعد کودکان به تجربه‌های اجتماعی نیز نیاز دارند. ارتباط با همسالان و آموختن بسیاری از مفاهیم را می‌توان از طریق اجتماع و همسالان برای فرزندان مهیا کرد. رشد اجتماعی کودک، نحوه ارتباط با دیگران و یادگیری زبان و درک مفاهیم کلامی و غیرکلامی در یک مهدکودک خوب که از معیارهای لازم برای رشد اجتماعی و کلامی کودکان برخوردار باشد، ضروری به نظر می‌رسد. دریک مهد کودک برنامه کودکان از نظم و انضباط خاصی برخوردار می‌شود. برنامه خواب و خوراک آنها به طور منظم از قاعده خاصی پیروی می‌کند. همچنین آموزش بسیاری از مطالب که ممکن است مادر، در منزل به صورت پراکنده یا به طور غیرعلمی به فرزندش بیاموزد، در مهدکودک به صورت منظم و روش‌مند در جمع و به صورت گروهی آموخته می‌شود. به طور کلی کودک در این مرحله برای سال‌های آینده که باید ساعت‌های بیشتری را از خانه دور باشد، آماده می‌شود.

ادامه مطلب: نقش مهد کودک و مربیان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 266
پرینت

پیش دبستانی از واقعیت تامطلوب

ما برای ذهن کودکان کمتر از پایشان اهمیت قائلیم. همیشه کفش را به اندازه پای کودک انتخاب می کنیم ولی آموزش و پرورش را با استعداد و امکانات ذهنی شان متناسب نمی سازیم.« کلاپارد.»

مقدمه

نخستین کودکستان جهان در سال ۱۸۳۷در آلمان دایر شد. فکر اولیه ایجاد مهد کودک، در آمریکا در زمان جنگ جهانی دوم به وجود آمد؛ به این ترتیب که دولت می خواست مادرانی که دارای کودک خردسال هستند در صنایع جنگی مشغول به کار شوند و برای نگهداری کودکان آنان در طی روز اقدام به تاسیس مهد کودک کرد.۱ اما در کشور ایران این موضوع در مقایسه با آمریکا، از سابقه بیشتری برخوردار است و دارای قدمتی ۸۰ ساله است.

اولین کودکستان ها در ایران در سال ۱۲۹۸خورشیدى به دست میسیونرهاى اروپایى و اقلیت هاى مذهبى تأسیس شد. در سال ۱۳۰۳ اولین کودکستان به نام باغچه اطفال توسط مرحوم جبارعسگرزاده(باغچه بان) در تبریز دایر شد ۲ و در سال ۱۳۱۰ مجوز تأسیس کودکستان توسط وزارت معارف صادر شد.

از این رو سال ۱۳۱۰ آغاز فصل جدیدی در تاریخ آموزش و پرورش کشور به شمار می رود.۳ اکنون پرسش اینجاست که چرا با این سابقه تاریخی و پیشدستی نسبت به کشوری چون آمریکا، هنوز ما در خم کوچۀ این پرسش مانده ایم که: آیا آموزش پیش دبستانی ضرورت دارد یا نه؟۴تا کنون هیچ بررسی و تحقیقی نشان نداده است که استفاده از مهد کودک موجب آثار نامطلوب و زیانباری روی رشد و تکامل عاطفی کودکان شده باشد.

ادامه مطلب: پیش دبستانی از واقعیت تامطلوب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 240
پرینت

آنچه در مورد مهدکودک ها نمی دانیم

بسیاری از مادران و پدران با شنیدن اسم مهدکودک یاد والدین کارمند می‌افتند و تصور می‌کنند مهدکودک جایی است که می‌توانند فرزندشان را برای چند ساعت به افرادی بسپارند و خودشان به کارشان برسند. اما در یک کلام باید گفت مهدکودک صرفا جایی نیست که سرپرستی کودک‌تان را بپذیرد بلکه جایی است برای آموزش و اجتماعی شدن او. در گفتگو با دکتر سیما فردوسی، روان‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، کوشیده‌ایم در این خصوص اطلاعات بیشتری کسب کنیم...
مهدکودک و تربیت,کودکان دوره آمادگی,مهدکودک خوب یابد
مهدکودک,آکاایران,مهدکودک,خصوص,شنیدن,روان‌شناس و عضو هیات علمی,تصور,جای,روان‌شناس و عضو هیات علمی,روان‌شناس,گفتگو,کلام,گفت,گفتگو,آموزش,آموزش,روان‌شناس

 

شما سپردن کودکان به مهدکودک را تایید می‌کنید یا خیر؟

بهتر است کودکان تا پایان 2 سالگی در محیط خانواده و نزد والدین خود باشند. احساس امنیت روانی اولیه و وابستگی‌های عاطفی باید به صورت صحیح و طبیعی در خانواده شکل بگیرد. از این سن به بعد کودکان به تجربه‌های اجتماعی نیز نیاز دارند. دریک مهد کودک برنامه کودکان از نظم و انضباط خاصی برخوردار می‌شود. برنامه خواب و خوراک آنها به طور منظم از قاعده خاصی پیروی می‌کند. همچنین آموزش بسیاری از مطالب که ممکن است مادر، در منزل به صورت پراکنده یا به طور غیرعلمی به فرزندش بیاموزد، در مهدکودک به صورت منظم و روش‌مند در جمع و به صورت گروهی آموخته می‌شود.

ادامه مطلب: آنچه در مورد مهدکودک ها نمی دانیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 236
پرینت

پیش‌دبستانی در سایر کشورها

هلند

 در کشور هلند از سال ۱۹۹۰ آموزش کودکان چهار سال به بالا همگانی شد. کشورهای آلمان، استرالیا، فرانسه، کره‌جنوبی، تایوان،‌ کانادا، مالزی و آفریقای‌جنوبی کم و بیش آموزش کودکستانی را زیر پوشش آموزش همگانی درآورده‌اند.

 

انگلستان

 

در انگلستان قدمت مهدکودک‌ها بیش از مراکز پیش‌دبستانی است. مهدها برای نگهداری کودکان کارگران بویژه کارگران زن در اوایل قرن نوزدهم تاسیس شدند. پس از آن مراکز پیش‌دبستانی برای توسعه آموزش‌های پیش از دبستان ایجاد شدند و مورد تایید رسمی قرار گرفتند. مراکز پیش‌دبستانی در انگلستان در سه بخش دولتی، غیردولتی و نیمه‌دولتی فعال هستند. در این کشور کودکان صفر تا دو سال در مهدها نگهداری می‌شوند و دو تا پنج سال در مراکز پیش‌دبستانی و بعد از پنج سال هم وارد مدرسه می‌شوند.

 

ادامه مطلب: پیش‌دبستانی در سایر کشورها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 221
پرینت

ارزشیابی تحصیلی ایران در مقایسه با دیگر کشورها

امتحان دادن در پایان هر ترم و کارنامه های کاغذی هنوز هم در مدارس ایران متداول است؛ شیوه ای از ارزشیابی که بیشترین اضطراب را به دانش آموز وارد می کند و کارشناسان آن را غیر علمی می‌دانند. در گزارش پیش رو روشهای ارزشیابی تحصیلی در کشورهای دیگر را بخوانید.


به گزارش خبرنگار مهر، فرآیند ارزشیابی تحصیلی یکی از مهمترین مراحل فرایند آموزش است که تاثیر بالایی در روند یادگیری دانش آموزان، نوع تدریس معلمان و حتی انتخاب رشته دانشگاهی و اشتغال آنها دارد، جدول پیش رو مقایسه ای از فرایند ارزشیابی تحصیلی را در کشورهای مختلف دنیا از آسیا، اروپا و آمریکا نشان می دهد.

ادامه مطلب: ارزشیابی تحصیلی ایران در مقایسه با دیگر کشورها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 303
پرینت

نظام آموزشی چین (پیش دبستانی)

آموزش پيش دبستانی

آموزش پيش دبستانی همواره به عنوان يكی از مقاطع آموزشي كشور چين مدنظر قرار داشته است. در نواحی شهری، آموزش پيش دبستانی عمدتاُ در كودكستان ارائه گرديده و مدت زمان سه ، دو يا يك سال به طول می انجامد گفتنی است كه مراكز فوق بصورت تمام وقت، پاره وقت و يا پانسيونی فعاليت مي نمايند. در نواحي روستايی آموزش پيش دبستانی عمدتاً بصورت كلاس های نگهداری اطفال و كودكستان های فصلي است. در مناطق باستانی، قومی، دور افتاده و فقيرنشين كشور علاوه بر آموزش پيش دبستانی طبيعی و معمول، آموزش غير معمول با اشكال مختلف از قبيل مراكز فعاليتی كودكان، مراكز تفريحی و مراكز آموزشی متحرك «كاروان» فعاليت دارند. در اين مقطع ، كودكان رده سنی3 تا 6 سال به كودكستان نزديك خانه خودرفته و درآنجابه تعليم موضوعات اصلي و زبان بومي خود مبادرت می نمايند. آن ها بازی مي كنند، می رقصند و آواز می خوانند. در اين مقطع به كودكان ارزش حقيقت، مهربانی و زيبايی آموخته مي شود در كشورچين آموزش كودكان جدی گرفته می شود زيرا شخصيت هر فرد طي سال های اوليه شكل مي گيرد. طی سالهای اخير، سياست آموزشي پيش دبستانی با توسعه چشمگيری روبرو بوده است. به نحوی كه مطابق آمار بدست آمده طی سال 1998، كشور چين از بيش 180000 كودكستان با 24000000 دانش آموز برخوردار می باشد.

ادامه مطلب: نظام آموزشی چین (پیش دبستانی)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 122
پرینت

آموزش پیش دبستانی موتور محرکه برای توسعه پایدار / و مقايسه شرايط ايران

مدیر کل یونسکو در  هفته اقدام جهانی آموزش برای همه در سال 2012 گفت: «آموزش پیش دبستانی موتور محرکه قوی برای توسعه پایدار جوامع در طولانی مدت است»
 سال ها پیش در جایی خوانده بودم که سیاستمداران آمریکا از پیشرفتهای سریع شوروی ها در امور فضایی در شگرف و نگران بوده اند ، گروهي از جاسوسان خود را مأمور مي كنند كه ببيند علت پيشرفت سريع شوروي ها در اين زمينه چيست؟ در پاسخ جاسوسان گزارش مي كنند كه رمز پيشرفت ها در آموزش هاي پيش دبستاني و دبستاني است و از همان مراحل است كه آموزشها و استعداديابي ها بر اساس استعدادها و فعاليت و كار گروهي آموزش داده مي شود.  نمي دانم كه اين موضوع چقدر داستان است و چقدر واقعيت ، اما از ۳۰ سال پيش تا كنون اين مطلب را كه به هر حال از واقعيتي سخن مي گويد به خاطر دارم . وقتي بچه ها را مي بينم كه كارنامه !!! پيش دبستاني شان را به خانه مي برند و همه اش بيست است!!! به ياد داستان پيش دبستاني شوروي ها مي افتم و مي گويم راستي با اين كارنامه چه چيزي را قرار است نشان دهند؟ كدام استعداد يابي در پيش دبستاني هاي ما انجام مي شود؟ چقدر كار گروهي و كار كردن با ديگران جمعي به پيش دبستاني هاي ما آموزش داده مي شود؟

ادامه مطلب: آموزش پیش دبستانی موتور محرکه برای توسعه پایدار / و مقايسه شرايط ايران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 223
پرینت

آموزش پیش دبستانی درجمهوری ترکیه

  سیاستهای آموزشی

میزان ثبت نام در مراکز پیش دبستانی طی سال تحصیلی99ـ 1998 در سراسر كشور9/6 درصد برای مجموع دختر و پسر است. میزان ثبت نام برای دختران 5/6 درصد و پسران 7 درصد است. اما میزان ثبت نام براساس جنس شامل بچه‌‌هایی كه در برنامه‌‌های آموزش مادر ـ كودك شركت می‌كنند نمی‌‌شود چون آمار جداگانه ای در مورد جنسیت كودكان در این برنامه‌‌‌ها به عمل نیامده است. علاوه بر تعداد كودكان مراكز دولتی آموزش پیش دبستانی، تعداد كودكان مراكز مهد كودك تحت نظارت مراكز خدمات اجتماعی که بر طبق اصل191 به نگه‌داری از كودكان با هدف فراهم نمودن آموزش پیش دبستانی برای كودكان نیازمند و تامین سلامتی جسمانی و روحی آنان و آموزش عادات و نگرش‌‌‌ها و ارزش‌‌های پایه در گروه های سنی 0 تا 6 سال ، افزوده شده است. خدمات اجتماعی فردی درمراكز نگه‌داری كودك روزانه فراهم است.مراكز مهدكودك و امكانات مراكز اجتماعی در مؤسساتی كه به آن نیاز داشتند به منظور فراهم نمودن آموزش پیش دبستانی برای كودكانی كه اولیائشان در مؤسسات و سازمآن‌‌های دولتی مشغول به كارند ساخته شده است. اصل191 قانون خدمتگزاران دولتی بر احداث مهدهای كودك و امكانات رفاهی ویزه خدمت‌گزاران دولتی تاکید دارد.

ادامه مطلب: آموزش پیش دبستانی درجمهوری ترکیه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 238
پرینت

أموزش پیش دبستانی در کشورهای آمریکا.ایران.مالزی

فعالیتهای کلاسی آموزش خواندن یک روزه و نصفه روزه مدارس عمومی از بعضی جهات یکسان و در بعضی موارد تفاوت دارند هر دو نوع کلاس تقریبا درصد یکسانی از وقت را به تمام کلاس،گروههای کوچک  وفعالیتهای فردی اختصاصی می دهند.هر دو نوع کلاس بخشی  از زمان را هر روز  به خواندن اختصاص می دهند.عمومی ترین مواردی کهدرهر دو نوع کلاس تدریس می شود  حروف الفبا و مربوط کردن  حروف به صداها  است.هر چند کلاسها تمام روز  وبه احتمال زیاد  زمانی از هر روز را برای مهارتهای معین صرف می کنند که شامل:شناخت حروف،جورکردن حروف با صداها،رسم،چاپ و خزانه لغات است.

کودکان مدارس عمومی که تمام روز در مهد کودک حضور داشته اند نتایج بهتری در خواندن کسب کرده اند نسبت به کودکان که نصف روز در مهد کودک حضور داشته اند(دپارتمان آموزش در آمریکا و NCES،2003).

ادامه مطلب: آموزش پیش دبستانی در کشورهای آمریکا.ایران.مالزی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مهدکودک / پيش دبستانی
نمایش از 04 بهمن 1393 بازدید: 213
پرینت

آموزش پیش دبستانی در فرانسه

ساختار آموزشی

حضور در دوره‌های آموزش پیش دبستانی در كشور فرانسه   اختیاری و رایگان بوده وبه منظور آموزش كودكان رده های سنی 5-2 سال در نظر گرفته شده است. شایان ذكر است آندسته از   كودكانی كه تا روز اول سال تحصیلی مدارس به سن 2 سالگی رسیده باشند، مورد پذیرش واقع می‌گردند اقداماتی نیز در خصوص اولویت احداث   مدارس مذكور در نواحی محروم اجتماعی كشور صورت گرفته است.كودكان رده سنی 2سال(حدود 40% ) منحصرا در چارچوب مدارس و ظرفیت كلاسهای آموزشی موجود و كلیه كودكان رده سنی3‌سال مورد پذیرش قرار می‌گیرند و این در حالیست كه در سال1960 میلادی تنها 36% از كودكان   فرانسوی   مورد پذیرش مراكز آموزش پیش دبستانی قرار گرفتند. هدف غائی وزارت آموزش و پرورش، پژوهش و فن‌آوری فرانسه از ارائه دوره‌های آموزش پیش دبستانی، ارتقاء توانمندیهای كودكان، در جهت شكل دهی به   شخصیت اجتماعی آنان میباشد. از سال 1995 میلادی، طرح   آموزش واقعی پیش دبستانی با اهداف دقیق و كارآموزان متبحر به‌اجرا گذارده   شد. درتمام مدت 26 ساعت آموزش در هفته، آموزش زبان از امتیاز ویژه ای   برخوردار بوده و   تسلط شفاهی و آشنایی با نوشتار،تقویت قدرت احساس، تخیل و قدرت   خلاقیت دانش آموزان از طریق پرداختن به   آموزش هنری توسعه می‌یابد.گفتنی است كه بالغ بر20هزار مركز آموزش پیش دبستانی به ثبت نام از بیش از2میلیون كودك فرانسوی مبادرت می‌نمایند. در صورت عدم وجود كلاس‌های پیش دبستانی،كودكان رده سنی 5 سال به كلاس‌های آمادگی و مدارس ابتدایی پیوسته و به چرخه آموزش   ابتدایی ومقدماتی وارد می‌گردند.از آنجاییكه كشور فرانسه از تجربه فراوانی در ارائه آموزش پیش دبستانی به كودكان برخوردار می‌باشد، از این روی بیش از99% كودكان رده سنی3 سال در این مدارس حضور می‌یابند. رقم مذكور درخصوص كودكان رده سنی2سال بر2/ 35 % بالغ می‌گردد.تحصیل در مدارس عمومی‌پیش دبستانی رایگان می‌باشد واین در حالیست كه مراكز خصوصی   به اخذ شهریه تحصیلی مبادرت می‌نمایند. مدارس عمومی‌پیش دبستانی نیز   توسط شهرداری ها احداث واداره می‌گردند.طبق قانون اصلاحیه آموزشی مصوب15جولای1989و قانون مصوب 1975كلیه كودكان فرانسوی رده سنی3 سال از   امكان حضور در مهدهای كودك برخوردار می‌باشند.علاوه بر این قانون مصوب6 سپتامبر 1995 نیز كه در خصوص نمایش ساختار و نحوه عملكرد مهدهای كودك تصویب گردیده بر تقویت خصیصه‌های بالقوه كودكان، به فعل در آوردن   آن در جهت   شكل گیری شخصیت آنان و فراهم آوردن بهترین امكانات در جهت موفقیت كودكان در مدارس ویادگیری بیشتر تأكید دارد.

ادامه مطلب: آموزش پیش دبستانی در فرانسه
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 149 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید