نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 245
پرینت

فعالیتهای امام هادی (ع)

آنگونه كه جدول مدت حكومت خلفای عباسی نشان می دهد، از میان آنان متوكل از همه بیشتر با امام هادی- علیه السلام - معاصر بوده است؛ از این رو موضع گیری او را در برابر امام ذیلاً توضیح می دهیم:
متوكل نسبت به بنی هاشم بدرفتاری و خشونت بسیار روا می داشت. او به آنان بدگمان بود و همواره آنان را متهم می نمود. وزیر او «عبدالله بن یحیی بن خاقان» نیز پیوسته از بنی هاشم نزد متوكل سعایت می نمود و او را تشویق به بدرفتاری با آنان می كرد. متوكل در خشونت و اجحاف به خاندان علوی، گوی سبقت را از تمامی خلفای بنی عباس ربوده بود[1].

ادامه مطلب: فعالیتهای امام هادی (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 259
پرینت

فضایل و كرامات امام هادی (ع )

با آنكه سیاست خلفای عباسی این بود كه توجه مردم را به فقهای درباری جلب كنند و آرأ و فتاوای آنان را به رسمیت بشناسند، اما در مدت اقامت امام هادی- علیه السلام - در سامرّأ چندین بار در میان فقهای وابسته به دربار اختلاف فتوا به وجود آمد و ناگزیر برای حل مشكل به امام مراجعه كردند و امام با دانش امامت و استدلال روشن، چنان مسئله را شكافت كه فقها در برابر آن ناگزیر به تحسین شدند.
اینك چند نمونه از این گونه موارد و فضایل آن حضرت را ذیلاً از نظر می گذرانیم:

ادامه مطلب: فضایل و كرامات امام هادی (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 243
پرینت

شیعه در دروان امام هادی (ع)


در این قرن، بیشتر شیعیان از كوفه بودند، لقب «كوفی» كه به برخی افراد نسبت داده شده است، بهترین گواه این مطلب است.
از دوران امام باقر و امام صادق ـ علیهما السّلام- به بعد، لقب «قمی» در آخر اسم شماری از اصحاب ائمه به چشم می خورد. اینها اشعری های عرب تباری بودند كه در قم می زیستند.[1] در زمان امام هادی ـ علیه السّلام ـ قم مهمترین مركز تجمّع شیعیان ایران بود و روابط محكمی میان شیعیان این شهر و ائمه طاهرین ـ علیهم السّلام ـ وجود داشت.

ادامه مطلب: شیعه در دروان امام هادی (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 270
پرینت

شهادت امام هادی (ع )

 

امام هادی - علیه السلام - با آنكه در سامرّاء تحت كنترل و مراقبت قرار داشت، اما با وجود همه رنج ها و محدودیت ها، هرگز به كمترین سازشی با ستمگران تن نداد. بدیهی است كه شخصیت الهی و موقعیت اجتماعی امام و نیز مبارزه منفی و عدم همكاری او با خلفا، برای طاغوتهای زمان هراس آور و غیر قابل تحمل بود و پیوسته از این موضوع رنج می بردند. سرانجام تنها راه را خاموش كردن نور خدا پنداشتند و در صدد قتل امام برآمدند و بدین ترتیب امام هادی- علیه السلام - نیز مانند امامان پیشین با مرگ طبیعی از دنیا نرفت، بلكه در زمان «معتزّ»، مسموم گردید[1] و در رجب سال 254 هجری به شهادت رسید و در سامرّا، در خانه خویش به خاك سپرده شد[2].

ادامه مطلب: شهادت امام هادی (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 241
پرینت

شبكه ارتباطی وكالت

 شرائط بحرانی ای كه امامان شیعه در زمان عباسیان با آن روبرو بودند، آنان را واداشت تا ابزاری جدید برای برقراری ارتباط با پیروان خود جستجو كنند. این ابزار چیزی جز شبكه ارتباطی وكالت و تعیین نمایندگان و كارگزاران در مناطق مختلف توسط امام نبود.
هدف اصلی این سازمان، جمع آوری خمس، زكات، نذورات و هدایا از مناطق مختلف توسط وكلا و تحویل آن به امام، و نیز پاسخگویی امام به سؤالات و مشكلات فقهی و عقیدتی شیعیان و توجیه سیاسی آنان توسط وكیل امام بود. این سازمان، كاربرد مؤثری در پیشبرد مقاصد امامان داشت.

ادامه مطلب: شبكه ارتباطی وكالت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 225
پرینت

سیره عملی امام هادی (ع )

سیره عملی امام هادی ـ علیه السلام ـ بیانگر ارزش ها و خلق و خوی ناب الهی است كه برای همه انسانها در هر عصری الگوی با ارزشی است كه اینك بنابر وسع این نوشتار، جهت آشنایی بیشتر، به بخشی از سیره عملی امام هادی ـ علیه السلام ـ اشاره می شود.
روزی امام هادی ـ علیه السلام ـ برای انجام كاری از سامرا بیرون رفته بودند، عربی از ایشان جستجو می كرد، او را به مكان حضرت در خارج از شهر راهنمای كردند، پس ازآنكه شرفیاب شد عرض كرد: من از اعراب كوفه و از ارادتمندان خانواده شما هستم. قرض سنگین دارم كه كسی جز شما سراغ ندارم بدهی مرا ادا نماید. حضرت فرمودند:

ادامه مطلب: سیره عملی امام هادی (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 229
پرینت

زندگی اجمالی امام هادی(ع)

حضرت علی بن محمد - علیه السلام- ملقب به «هادی»، دهمین امام شیعیان است كه تولد آن حضرت بنا به روایت كلینی، شیخ مفید و شیخ طوسی و نیز ابن اثیر، در نیمه ذی حجه سال 212 هجری[1] بوده است. در برخی از منابع، 27 ذی حجه،[2] و در منابعی دیگر در ماه رجب سال 214 ـ دوازدهم یا پنجم[3] یا سیزدهم ـ[4] یاد شده است.[5] مادر آن حضرت را سمانه[6] یا سوسن[7] نامیده‌اند.

ادامه مطلب: زندگی اجمالی امام هادی(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 275
پرینت

رساله ای از امام هادی(ع)

رساله ای از امام هادی(ع) بر رد أهل جبر و تفویض
این رساله مجموعه معارف است كه امام هادی ـ علیه السلام ـ در پاسخ به مردم اهواز كه از آن حضرت از جبر و تفویض پرسیدند، مرقوم فرمودند و ما به فرازهایی از آن می پردازیم:
مِنْ عَلِیّ بْنِ مُحَمد، سَلامٌ عَلیْكُم وَ عَلی مَنِ اتَّبعَ الهُدی وَ رَحْمَهُ اللهِ وَ بَرَكاتهُ، فَاِنَّه وَرَدَ عَلیَّ كِتابكُم وَ فهِمْتُ ماذَكَرْتُمْ مِنْ اِخْتلافِكُم فیِ دِینِكُم وَ خَوضِكُم فیِ الْقَدَرِ وَ مَقالَهَ مَنْ یَقُولُ مِنْكُم بِالْجَبْرِ وَ مَنْ یَقُولُ بِالتَّفْویضِ وَ تَفَرِّقكُمْ فیِ ذلِكَ وَ تَقاطِعُكُمْ وَ ما ظَهَرَ مِنَ الْعَداوَهَ بَیْنَكُم.

ادامه مطلب: رساله ای از امام هادی(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 215
پرینت

خلفای معاصر امام هادی(ع )

 امام هادی - علیه السلام- در مدت امامت خود با چند تن از خلفای عباسی معاصر بود كه به ترتیب زمان عبارتند از:
1 - معتصم، برادر مأمون (217 - 227) (4).
2 - واثق، پسر معتصم (227 - 232).
3 - متوكل، برادر واثق (232 - 248).
4 - منتصر، پسر متوكل (6 ماه).
5 - مستعین، پسر عموی منتصر (248 - 252).
6 - معتزّ، پسر دیگر متوكل (252 - 255).

ادامه مطلب: خلفای معاصر امام هادی(ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 203
پرینت

امامت امام هادی (ع)

پس از شهادت امام جواد - علیه السلام - در سال 220، فرزندش امام هادی - علیه السلام - كه هنوز بیش از شش سال نداشت، به امامت رسید. از آنجا كه شیعیان به استثنای معدودی مشكل بلوغ امام را درباره امام جواد - علیه السلام - را پشت سر گذاشته بودند، در زمینه امامت امام هادی - علیه السلام - تردید خاصی برای بزرگان آنها به وجود نیامد. به نوشته شیخ مفید و همچنین نوبختی، همه پیروان امام جواد - علیه السلام - به استثنای افراد معدودی، به امامت امام هادی - علیه السلام - گردن نهادند. آن عده معدود كه از قبول امامت حضرت هادی - علیه السلام - سرباز زدند. تنها برای مدت كوتاهی به امامت موسی بن محمد (296 م) معروف به «موسی مبرقع» مدفون در قم[1] معتقد گردیدند؛ لیكن پس از مدتی از امامت وی روی برتافتند و امامت امام هادی - علیه السلام - را پذیرفتند.[2] سعدبن عبدالله بازگشت این افراد به امام هادی - علیه السلام - را از آن روی می‌داند كه خود موسی مبرقع از آنان بیزاری جست و از خود راند.[3]

ادامه مطلب: امامت امام هادی (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 236
پرینت

امام هادی(ع) و علم كلام

 اختلاف آراء موجود در میان گروه‌های شیعه، كار هدایت آنها را برای امامان ـ علیهم السلام ـ دشوار می‌ساخت. پراكندگی شیعه در بلاد مختلف و این كه گاه و بیگاه تحت تأثیر پاره‌ای از آرای دیگران قرار می‌گرفتند. مزید بر علت شده بود. در این گیر و دار، اصحاب گروه‌های غیر شیعی و متعصبان ضد شیعه نیز بر دامنه این اختلافات افزوده و آن را بسیار عمیق‌تر نشان می‌دادند. روایتی از كشی در دست است كه به طور آشكار نشان می‌دهد یكی از اصحاب فرق، مذاهبی به نامهای زراریه، عمّاریه، یعفوریه از پیش خود ساخته و هر یك از آنها را به یكی از اصحاب بزرگ امام صادق ـ علیه السلام ـ زراره، عمار ساباطی، و ابن ابی یعفور نسبت داده است.[1]

ادامه مطلب: امام هادی(ع) و علم كلام
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 230
پرینت

اصحاب و یاران امام هادی (ع )

شاگردان مكتب امام هادی ـ علیه السّلام ـ
عصر زندگی امام هادی عصر اختناق و استبداد بود امام، برای فعالیت فرهنگی در سطح گسترده آزادی عمل نداشت و از این نظر فضای جامعه با عصر امام باقر - علیه السلام - بویژه عصر امام صادق - علیه السلام - تفاوت فراوان داشت ؛ اما آن حضرت در همان شرائط نامساعد، علاوه بر فعالیتهای فرهنگی از طریق مناظرات، مكاتبات، پاسخگویی به سؤالها و شبهات، و تبیین بینش درست در برابر مكاتب كلامی منحرف، راویان و محدثان و بزرگانی از شیعه را تربیت كرد و علوم و معارف اسلامی را به آنان آموزش داد و آنان این میراث بزرگ فرهنگی را به نسلهای بعدی منتقل كردند.

ادامه مطلب: اصحاب و یاران امام هادی (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 169
پرینت

ولادت حضرت امام علی نقی، امام هادی علیه‏السلام

  همین جلوه هستی
سید علی اصغر موسوی
مدینه است و شادمانی‏های خانه حضرت جواد.
مدینه است و طلوع خورشیدی دیگر در خانه امامت.
مدینه است و شکوفایی دهمین بهار ولایت؛ بهاری که از شکوفه‏های آسمانی‏اش، «هدایت» می‏شکفد و «هادی» امت را به تماشاگران عالم لاهوت معرفی می‏کند.
تبارک الله از حضور دهمین حجت خداوند در زمین!
تبارک الله از حضور آسمانی فرزندی از فرزندان حضرت رسول صلی‏الله‏علیه‏و‏آله !
تبارک الله از حضور خورشید پرفروغ هدایت!

ادامه مطلب: ولادت حضرت امام علی نقی، امام هادی علیه‏السلام
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام هادي (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 229
پرینت

نامهای امام هادی{ع)

 پیش از ذکر اسامی آن حضرت باید یادآور شویم که مقصود ما از «نام» اعم از اسامی، القاب و کنیه‌های آن حضرت است. در برابر هر عنوان، نام کسانی را که آن اسم را بر آن حضرت اطلاق کرده‌اند نیز آورده‌ایم.
1. ابی الحسن علی بن محمد عسکری(ع)، (از شیخ مفید)[1]
2. ابوالحسن علی بن محمد صاحب العسکر(ع) (از شیخ طوسی)[2]
3.علی بن محمد الهادی(ع)، (از سید بن طاووس)[3]
4. علی بن محمد(ع)، (از فخر الدین طریحی)[4]
5. هادی(ع)، (از کفعمی)[5]

ادامه مطلب: نامهای امام هادی{ع)
 

صفحه1 از12

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 96 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید