نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت حمزه علیه السلام
نمایش از 07 آذر 1391 بازدید: 194
پرینت

حمزه سیدالشهدا (علیه السلام)

زيارت رجبيّه در كنار حرم حضرت حمزه

ابراهيم رفعت مى گويد: از قرن هاى گذشته در ميان مردم مدينه مراسم و برنامه هاى مختلفى رواج داشته كه يكى از اين مراسم، اجتماع مردم اين شهر در كنار حرم حضرت حمزه(عليه السلام)است و اين اجتماع همه ساله از اول تا نيمه ماه رجب با حضور زن و مرد تشكيل مى گردد. در اين مراسم افزون بر مردم مدينه گروهى از اهالى مكّه و طائف و جدّه و رابغ و باديه نشينان كه همه ساله براى زيارت رجبيه در مدينه حاضر مى شوند ـ شركت مى كنند و در اين اجتماع قربانى هاى زيادى ذبح و به حاضرين اطعام و احسان مى شود.

ادامه مطلب: حمزه سیدالشهدا (علیه السلام)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت حمزه علیه السلام
نمایش از 07 آذر 1391 بازدید: 189
پرینت

عزادارى در سوگ شهداى احد و حمزه سيدالشهد

 جنگ احد يكى از جنگهاى بسيار مهم عصر پيامبر(صلى الله عليه وآله) است كه پس از پيروزى اوليه در نهايت به شكست نسبى مسلمين انجاميد و در آن حدود 70 كشته از سپاه اسلام بر جاى ماند و بر وجود نازنين پيامبر(صلى الله عليه وآله) آسيب وارد شد. يكى از شهداى بزرگ اين جنگ، حمزه عموى پيامبر(صلى الله عليه وآله) سردار رشيد، شجاع و جان بركف اسلام بود كه پشتوانه نيرومندى براى آن حضرت به شمار مى رفت. آن جناب پس از شهادت، به دست هند به فجيع ترين وضع مثله شد. شهادت مجاهدان فداكار بويژه شهادت دردناك حضرت حمزه براى مسلمانان و پيامبر(صلى الله عليه وآله) بسيار گران بود به طورى كه زمانى كه رسول گرامى اسلام پس از بازگشت به مدينه از كنار خانه انصار مى گذشتند، صداى نوحه و گريه زنان انصار را كه بر شهداى خود مى گريستند شنيدند، چشمان مباركشان پر از اشك شد، آنگاه فرمودند:

ادامه مطلب: عزادارى در سوگ شهداى احد و حمزه سيدالشهد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت حمزه علیه السلام
نمایش از 07 آذر 1391 بازدید: 247
پرینت

زیارت جناب حمزه و شهداى اُحد


از تکالیف زوّار در مدینه رفتن به سوى اُحد و زیارت کردن جناب حمزه(علیه السلام)عمّ رسول خدا(صلى الله علیه وآله) و سایر شهداى اُحد است. همین که از زیارت حضرت رسول(صلى الله علیه وآله)و زیارت ائمّه بقیع(علیهم السلام)فارغ شدى برو به سوى اُحد، که در یک فرسخى مدینه است، همین که آن جا رسیدى زیارت کن حضرت حمزه(علیه السلام)را و در زیارت او بگو آنچه را که از ائمه(علیهم السلام) رسیده:

ادامه مطلب: زیارت جناب حمزه و شهداى اُحد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت حمزه علیه السلام
نمایش از 07 آذر 1391 بازدید: 210
پرینت

زندگینامه حضرت حمزه سید الشهداء(علیه السلام)


حمزه بن عبدالمطلب، عموى پیامبر گرامى اسلام بود، دو سال پیش از ولادت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) دیده ‏به جهان گشود.
در میان جوانان قریش در دلاورى و بزرگوارى برجسته و در آزاداندیشى، آزادمنشى وستم‏ستیزى سرآمد بود.
سلحشورى و توان رزمى وى همزمان با آغاز دوره جوانى نمودار شد.
آن آزادمرد، حتى پیش از پذیرش اسلام، از رسول خدا در برابر آزارهاى مشرکان‏حمایت مى‏کرد، گرویدن وى به اسلام موجب سربلندى دین خدا شد; زیرا پس از آن‏مسلمانان از
انزوا بیرون آمدند و قریش با درک پشتیبانى توانا و استوار حمزه ازپیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) از آزارهاى خود کاستند و رفتارشان با رسول خدا و مسلمانان‏ ملایم‌تر شد.

ادامه مطلب: زندگینامه حضرت حمزه سید الشهداء(علیه السلام)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت حمزه علیه السلام
نمایش از 07 آذر 1391 بازدید: 150
پرینت

حمزه، مظهر رشادت و جهاد (شهادت حضرت حمزه علیه السلام)

 محبوب پیامبر
بدون شک حضرت حمزه، از محبوب ترین شخصیت هایی است که رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بیشترین محبت و علاقه را به آنان ابراز داشت و پیوسته فضیلت های آنان را برای همگان اعلام کرد. ابوالفرج اصفهانی در روایتی از رسول خدا صلی الله علیه و آله آورده که آن حضرت فرمود: «بهترین مردم، حمزه و جعفر و علی علیه السلام هستند». همچنین جابربن عبداللّه انصاری می گوید: یکی از یاران ما صاحب فرزندی شد. پس خدمت پیامبر خدا صلی الله علیه و آله رسید واز ایشان پرسید چه نامی بر او بگذارد؟ حضرت صلی الله علیه و آله در پاسخ فرمود: «محبوب ترین نام ها را نزد من برای او انتخاب کن؛ نامش را حمزه بگذار».

ادامه مطلب: حمزه، مظهر رشادت و جهاد (شهادت حضرت حمزه علیه السلام)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت حمزه علیه السلام
نمایش از 07 آذر 1391 بازدید: 203
پرینت

حضرت حمزه در گفتار ائمه

 حمزه محبوب ترین نام ها در نزد رسول خدا کلینی(رحمه الله) از امام صادق(علیه السلام) نقل کرده است که:
«جاءَ رَجلٌ اِلَی النّبیّ(صلی الله علیه وآله) فقال یا رَسُول الله وُلِدَ لی غلامٌ فماذا اُسَمّیه؟ قال: سَمِّهِ بأحَبِّ الأسماء اِلیّ؛ حَمْزه». " ۱ ".
«شخصی محضر رسول خدا(صلی الله علیه وآله) آمد و عرض کرد: ای فرستاده خدا، فرزند ذکوری برایم متولّد شده است، چه نامی بر وی نهم؟ فرمود: او را «حمزه» نام بگذار که محبوب ترین نام ها در نزد من است.»

ادامه مطلب: حضرت حمزه در گفتار ائمه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت حمزه علیه السلام
نمایش از 07 آذر 1391 بازدید: 208
پرینت

غزوه احد

روحیه قریش بر اثر شکست در جنک بدر سخت افسرده بود. برای جبران این شکست مادی ومعنوی وبه قصد گرفتن انتقام کشتگان خود، بر آن شد که با ارتشی مجهز ومتشکل از دلاوران ورزیده اکثر قبایل عرب به سوی مدینه حرکت کنند.
از این رو عمرو عاص وچند نفر دیگر مامور شدند که قبایل کنانه وثقیف را با خود همراه سازند واز آنان برای جنگ با مسلمانان کمک بگیرند. آنان توانستند سه هزار مرد جنگی برای مقابله با مسلمانان فراهم آورند.

ادامه مطلب: غزوه احد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت حمزه علیه السلام
نمایش از 07 آذر 1391 بازدید: 229
پرینت

حضرت حمزه در حدیث رسول ...

مقدمه
یکی از شخصیت های بزرگ در تاریخ اسلام، که در راه قرآن و دفاع از اسلام فداکاری و ایثار را به حدّ اعلی رسانید و در شرایطی که توحید در مقابل شرک و خداپرستی در مقابل بت پرستی قرار گرفته بود و پیامبر اسلام به یاران صدیق و حامیان مخلص و دلسوز نیازمند بود، به یاری اش شتافت، جناب حمزه بن عبدالمطلب بود که مانند امیرمؤمنان، علی(علیه السلام) در مقابل پرچم شرک، لوای توحید را برافراشت و تعهّد و ایمان خویش را در صحنه های جنگ متجلّی ساخت.

ادامه مطلب: حضرت حمزه در حدیث رسول ...
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت حمزه علیه السلام
نمایش از 07 آذر 1391 بازدید: 187
پرینت

حضرت حمزه در احتجاج ...

حضرت حمزه در احتجاج امیرمؤمنان در بصره
مرحوم کلینی " ۱ " از اصبغ بن نباته نقل می کند: روزی که در بصره امیرمؤمنان(علیه السلام) بر لشگر طلحه و زبیر پیروز گردید، در حالی که به شتر مخصوص رسول خدا(صلی الله علیه وآله) سوار بود در معرفی خود و خاندانش خطاب به مردم چنین فرمود:
«آیا می خواهید بهترین خلق در قیامت را برای شما معرفی کنم؟ ابوایوب انصاری گفت: آری، ای امیر مؤمنان معرفی کن، زیرا تو همیشه شاهد و حاضر بودی و ما غایب. امیر مؤمنان(علیه السلام) فرمود: بهترین مردم در روز قیامت هفت نفر از فرزندان عبدالمطلب خواهند بود که انکار نمی کند فضیلت آنها را مگر کافر. در اینجا عمّار عرض کرد: ای امیرمؤمنان، آنها را بنام معرفی کن، فرمود:

ادامه مطلب: حضرت حمزه در احتجاج ...
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت حمزه علیه السلام
نمایش از 07 آذر 1391 بازدید: 214
پرینت

حضرت حمزه در احتجاج شیخ مفید


شیخ مفید(رحمه الله) می گوید: گروهی از جوانان شیعه برای تعلّم و فرا گیری مطالب کلامی، در پای درس من حاضر می شدند، روزی یکی از آنها گفت: حضرت استاد! روز گذشته در جلسه ای بودم که طبرانی، دانشمند زیدی مذهب نیز حضور داشت. او در چند مطلب بر ما شیعه اشکال و اعتراض کرد که من پاسخ قانع کننده ای نداشتم؛ از جمله اشکالات وی این بود که: شما شیعیان به بعضی از عقاید و اعمالی که سنّی های حنبلی مذهب دارند انتقاد و اعتراض می کنید، در حالی که در موارد متعدد با آنان هم عقیده بوده و مانند آنان عمل می کنید. و چند مورد را اینگونه برشمرد: زیارت قبور اولیا، عبادت کردن در نزد آن قبور و....
شیخ مفید می فرماید: به آن شاگرد گفتم: نزد طبرانی برو و پاسخ پرسش های او را همانگونه که من توضیح می دهم با او درمیان بگذار.

ادامه مطلب: حضرت حمزه در احتجاج شیخ مفید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت حمزه علیه السلام
نمایش از 07 آذر 1391 بازدید: 215
پرینت

حضرت حمزه (ع)، عموی پیامبر اکرم (ص)

حمزه فرزند عبدالمطلب، عموی پیامبر اسلام، یک از شجاع‌ترین مردان عرب و از قهرمانان رشید و افسران دلیر اسلام بود که دوشادوش برادرزاده خود، رسول گرامی خداوند، اسلام را یاری کرد و در سخت‌ترین شرایط دست از دفاع آیین پیامبر و رسالتی که بر دوش نهاده بود، بر نداشت. سران قریش و بزرگان آن قبیله از ابهّت و شجاعت او در بیم و هراس بودند.
او بود که با قدرت هر چه تمام‌تر، پیامبر را در لحظات حسّاس در مکه از شرّ بت‌پرستان حفظ کرد و برای گرفتن انتقام از ابوجهل که به پیامبر توهین و جسارت کرده بود، سر او را شکست، اما کسی قدرت مقاومت در برابر او نداشت.
حمزه در جنگ بدر، بزرگ‌ترین قهرمان قریش یعنی «شیبه» را از پای در آورد ، گروهی را مجروح کرد و عده‌ای را به دیار باقی فرستاد.

ادامه مطلب: حضرت حمزه (ع)، عموی پیامبر اکرم (ص)
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 74 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید