نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 209
پرینت

 

هم‏سفر خورشید

 ولادت
۶۸ سال پیش از هجرت پیامبر گرامی اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله به مدینه، در سرزمین حجاز و در خانه خُوَیلد، دختری چشم به جهان گشود که او را خدیجه نامیدند. خویلد مرد شریفی بود و خدیجه از دوران کودکی، در خانواده‏ای بزرگ و با فضیلت، با اخلاقی پسندیده پرورش یافت. او از لحاظ درایت، دوراندیشی و پاک دامنی، در میان بستگان خود مقامی ارجمند و بی‏نظیر داشت و سیره و رفتار نیکوی خدیجه، تا پایان عمر گران‏قدرش، همواره او را بر زنان دیگر هم‏عصر خود برتری می‏داد.

ادامه مطلب: هم‏سفر خورشید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 211
پرینت

فضائل خدیجه (سلام الله علیها)

 درد جانکاه
دهم رمضان المبارک یاد آور داغ جانسوز و حادثه جانکاهی است که عصاره هستی و خاتم و افضل پیامبران را به سوگ نشاند. در سال دهم بعثت بانوی بزرگ اسلام بعد از ۲۵ سال همراهی و فداکاری در راه پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله با کوله باری از رنجها، فداکاریها، گذشت و ایثارها، در سن ۶۵ سالگی، چشم از جهان فرو بست و همسرش محمد صلی‏الله‏علیه‏و‏آله را در میان دشمنان در فراق جانسوزی تنها گذاشت. این حادثه دردناک درست بعد از سه روز از وفات ابوطالب، حامی دلسوز و فداکار پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله اتفاق افتاد و آنچنان حضرت ختمی مرتبت را متأثر و محزون ساخت که آن سال (دهم بعثت) را «عام الحزن» و سال غصه و غم نامگذاری نمود و در میان اندوه فراوان و اشکی چون باران، خدیجه را در محلی به نام «حجون» به خاک سپرد.

ادامه مطلب: فضائل خدیجه (سلام الله علیها)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 159
پرینت

عهد حضرت خدیجه(س)‌ در هنگام وفات با اسماء در مورد شب عروسی فاطمه(س)

 اسماء گفت: هنگامى که خدیجه وفات کرد گریه مى‏نمود، به او گفتم: تو سرور زنان دو عالم هستى و گریه مى‏کنى؟ تو همسر رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم هستى که پیامبر با زبان خودش به تو وعده بهشت داده است ولى گریه مى‏کنى؟ گفت: چرا گریه نکنم در حالى که هر دخترى در شب زفافش نیاز به زنى دارد که مراقبش باشد و بدون سر و صدا نیازهایش را برآورده کند و من مى‏ترسم فاطمه بزرگ شود و چنین کسى را نداشته باشد. و من به او اطمینان دادم: اى خاتون من! بر ذمّه من این عهد باشد که اگر تا آن زمان زنده بودم، آن چه را که یک مادر براى دخترش انجام مى‏دهد انجام دهم. پس هنگامى که رسول خدا به زنان دستور داد تا از منزل فاطمه خارج شوند من ماندم، و فرداى آن روز که رسول خدا نزد على و فاطمه آمده بود مرا دید و پرسید: تو کیستى؟ گفتم: اسماء. فرمود: مگر نگفته بودم که از منزل فاطمه خارج شوید؟

ادامه مطلب: عهد حضرت خدیجه(س)‌ در هنگام وفات با اسماء در مورد شب عروسی فاطمه(س)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 168
پرینت

شمه ‏ای از فضایل خدیجه (سلام الله علیها)

دیروز هم وفات حضرت زینب بود و هم وفات حضرت خدیجه، متوسل به حضرت زینب سلام الله علیها شدم. امروز مى خواهم شمه اى از فضایل و مناقب حضرت خدیجه علیهما السلام بیان کنم، وفات حضرت خدیجه علیهما السلام روز دهم ماه مبارک رمضان و بعضى گفته اند بیست و ششم ماه رجب سال دهم بعثت در شصت و پنج سالگى به مدت کمى بعد از وفات حضرت ابوطالب علیه السلام در مکه اتفاق افتاده است، از این رو رسول اکرم صلى اللّه علیه و آله آن سال را عام الحزن نام نهادند.

ادامه مطلب: شمه ‏ای از فضایل خدیجه (سلام الله علیها)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 190
پرینت

حضرت خدیجه (سلام الله علیها) مادر ام ابیها

 خدیجه این بانوى آگاه و پاک‏سرشت، و این دلباخته‏ى فضیلت و معنویت، که اعتقاد به حق و حقیقت و تمایل به فضایل و کمالات، از خصایص ذاتى او بود، از همان دوران جوانى نیز یکى از مشهورترین زنان حجاز و عرب به شمار مى‏رفت. وى که نخستین زن تاجر عرب و یکى از بزرگترین شخصیت‌هاى تجارى حجاز بود، حتى پیش از ازدواج با پیامبر نیز، از شهرتى شایسته برخوردار بود. چنان که نام وى نه تنها در تاریخ اسلام، بلکه در تاریخ اعراب و قبائل عرب و در آثار و نوشته ‏هاى مورخین غیراسلامى نیز، به عظمت و تجلیل، یاد شده است.

ادامه مطلب: حضرت خدیجه (سلام الله علیها) مادر ام ابیها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 210
پرینت

حضرت خدیجه (سلام الله علیها) در قرآن

در این قسمت به آیاتی از قرآن پرداخته می شود که از نگاه احادیث و مفسران در باره حضرت نازل شده و یا درارتباط با ایشان می باشند .   
خدیجه پاک و برگزیده...
و اذ قالت الملائکه یا مریم ان الله اصطفیک و طهرک و اصطفیک علی نساء العالمین
آنسان که ملائکه گفتند : ای مریم خداوند شما را پاک گردانید و برگزید و نیز بر تمام زنان جهان هستی برتری داد سوره آل عمران آیه ۴۲

ادامه مطلب: حضرت خدیجه (سلام الله علیها) در قرآن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 137
پرینت

تأثیر حضرت خدیجه (سلام الله علیها) بر زندگی سیاسی پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم)

 نقش تاریخی زنانی نظیر حضرت خدیجه (س) ممکن است نقشی متعارف - چنان که از این عبارت انتظار میرود - نباشد اما هیچکس در اهمیت و تعیین کننده بودن آن تردیدی ندارد و این موضوع با رجوع به متون تارخی و احادیث و روایات - به طور مشخص در مورد زنان صدر اسلام - در همان نگاه اول رخ مینماید و نیز چنین ویژگی شاید با مرور زندگی شخصیتی نظیر حضرت خدیجه (س) به عنوان کسی که ۲۵ سال در بحرانیترین دوران صدر اسلام در کنار پیامبر بود، بیش از پیش جلوه گر شود. از اینرو برای آشنایی بیشتر با زندگی آن حضرت و ویژگیهای شخصیتی ایشان، گفت و گویی داشتیم با دکتر نهله غروی نائینی استادیار دانشگاه تربیت مدرس در رشته علوم قرآن و حدیث که حاصل این گفت وگو تقدیم حضور خوانندگان گرامی میشود.

ادامه مطلب: تأثیر حضرت خدیجه (سلام الله علیها) بر زندگی سیاسی پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 117
پرینت

پیامبر(صلی الله علیه و اله) و خدیجه(سلام الله علیها)ادب و عاطفه

 ۹ شوّال سال ۲۸ قبل از هجرت، روزی بود که پیامبر اکرم (ص) خدیجه کبری (س) آن بانوی بزرگ را به همسری گرفت. این روز که امسال مصادف با ۱۸ بهمن است،

بی‏تردید روز مبارکی برای امت اسلامی و مبدأ برکات بسیار بود. آنچه می‏خوانید نگاهی کوتاه است به روابط عاطفی میان پیامبر(ص) و خدیجه(س) که اشاره‏ای نیز به مقدمات این ازدواج دارد.
زندگی مشترک پیامبر(ص) و خدیجه(س) درس‏آموز تمام مردان و زنانی است که جویای سعادت در زندگی خود هستند. عدم دلبستگی خدیجه به سیم و زر دنیا وتوجه به امور معنوی، عشق و علاقه به پیامبر(ص)، عطوفت و مهربانی متقابل رسول خدا(ص) و خدیجه(س)، ایثار و وفاداری نسبت به یکدیگر، همه و همه درسهای آموزنده‏ای است برای جویندگان سعادت.

ادامه مطلب: پیامبر(صلی الله علیه و اله) و خدیجه(سلام الله علیها)ادب و عاطفه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 157
پرینت

بی تابی فاطمه(س) در وفات مادر و بشارت پیامبر(ص) به وی

امام صادق علیه السّلام فرموده: هنگامى که حضرت خدیجه رحلت نمود فاطمه علیها السّلام که کودکى بیش نبود دائماً خود را به رسول خدا علیه السّلام نزدیک مى‏کرد و در اطراف او مى‏گشت و مى‏گفت: اى رسول خدا! مادرم کجاست؟ ولى پیامبر به او پاسخى نمى‏داد و فاطمه به دنبال کسى بود که بتواند پاسخ این سؤال را از او بگیرد، و پیامبر خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم نیز در فکر بود که چه جوابى به او بدهد، در این حال جبرئیل بر او نازل گردیده و گفت: خداوند مى‏فرماید:

ادامه مطلب: بی تابی فاطمه(س) در وفات مادر و بشارت پیامبر(ص) به وی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 167
پرینت

بانوی فداکار

 بچه‏های عزیز سلام، امیدوارم که تا اینجای مهمانی بزرگ خداوند، به همه شما خوش گذشته باشد. امروز روز دهم ماه رمضان است. در این روز یک خاطره تلخ وجود دارد؛ خاطره از دنیا رفتن یک مادر مهربان و یک همسر فداکار. شاید بعضی از شما بچه‏ها حدس زده باشید که من از کدام خانم صحبت می‏کنم. بله، من از حضرت خدیجه علیهاالسلام ، مادر فاطمه زهرا علیهاالسلام و همسر خوب پیامبر گرامی اسلام یاد کردم. خانمی که در مدت زندگی خودشان، زحمت‏های زیادی برای اسلام کشیدند و ما وظیفه داریم با یادآوری نام ایشان، از زحمت‏هایشان تشکر کنیم.

ادامه مطلب: بانوی فداکار
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 150
پرینت

اولین بانوی اسلام

 پیامبر اکرم(ص) به خدیجه(س)، اولین و برترین همسرش، عشق‏می‏ورزید و علاقه نشان می‏داد; هرگاه در طول زندگی‏اش نام خدیجه‏به میان می‏آمد، از او به بزرگی یاد می‏فرمود و برایش استغفارمی‏کرد. ابن عباس می‏گوید: روزی رسول خدا(ص) چهار خط روی زمین‏کشید و فرمود: آیا می‏دانید اینها چیست؟ عرض کردیم: خدا و فرستاده‏اش داناترند. پیامبر(ص) فرمود: برترین زنان بهشت، چهار نفرند: خدیجه دخترخویلد، فاطمه دختر محمد، مریم دختر عمران، و آسیه دختر مزاحم (همسر فرعون)

ادامه مطلب: اولین بانوی اسلام
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 204
پرینت

انگیزه ازدواج پیامبر اکرم (ص) با خدیجه (س) از نگاه چند روایت

عموما نوشته‏اند ماجراى این ازدواج میمون و مبارک از اینجاشروع شد که بنا به پیشنهاد جناب ابو طالب،یا رخواست‏ خدیجه ،رسول خدا«ص‏»بصورت اجیر یا بعنوان مضاربه براى خدیجه به‏سفرى تجارتى اقدام کرد،و بخاطر سود فراوانى که در اثر تدبیر ودرایت آنحضرت از این سفر نصیب خدیجه شد آن بانوى مکرمه‏علاقمند به این وصلت گردید و مقدمات این ازدواج فراهم شد...
که البته اصل داستان و پاره‏اى از خصوصیاتى که در آن ذکر شده‏مورد نقد و بررسى است که بعدا خواهیم گفت.

ادامه مطلب: انگیزه ازدواج پیامبر اکرم (ص) با خدیجه (س) از نگاه چند روایت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 126
پرینت

ویژگی‏های رفتاری حضرت خدیجه (س) نسبت ‏به پیامبر (ص)

دهم رمضان (سال ده بعثت) نقطه پایان بر ۲۵ سال همراهی خدیجه، بانوی آسمانی با رسول خدا صلی الله علیه و آله بود; بانویی مبارکه، (۱) طاهره، راضیه، مرضیه، زکیه، صدیقه، کبری، (۲) شامخه، (۳) فاضله، کامله (۴) و عفیفه (۵) که ۵۵ سال قبل از بعثت چشم به جهان گشوده و از سال ۱۵ قبل از بعثت (دهم ربیع‏الاول) در کنار برگزیده الهی قرار گرفته بود و سرانجام بعد از قریب ۲۵ سال همراهی و همگامی، در ۶۵ سالگی چشم از جهان فرو بست و رسول الهی را در فراقی جانسوز تنها گذاشت.

ادامه مطلب: ویژگی‏های رفتاری حضرت خدیجه (س) نسبت ‏به پیامبر (ص)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت خدیجه
نمایش از 08 آذر 1391 بازدید: 249
پرینت

وصیت هاى حضرت خدیجه (سلام الله علیها)

حضرت خدیجه در آخرین لحظات زندگى وصایایى به شرح زیر به پیامبر اکرم(ص) نمود:
۱. براى او دعاى خیر کند.
۲. او را با دست خود در خاک قرار دهد.
۳. پیش از دفن در قبر او وارد شود.
۴. عبایى را که به هنگام نزول وحى بردوش داشت، روى کفن او قرار دهد.(۱)
حضرت خدیجه که همه اموال منقول وغیر منقولش را به حبیب خود بخشیده بود، در مقابل فقط یک عبا مطالبه نمود و آن را مستقیماً طلب نکرد، بلکه به وسیله حضرت فاطمه سلام الله علیها تقاضا کرد.(۲) آنگاه پیک وحى فرود آمد وکفن بهشتى از سوى پروردگار از بهشت آورد.
ام ایمن وام الفضل (همسر عباس) پیکر مطهر حضرت خدیجه(س) را شستشو دادند و براى آخرین بار وداع کردند.(۳)

ادامه مطلب: وصیت هاى حضرت خدیجه (سلام الله علیها)
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 192 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید