نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 217
پرینت

میراث فرهنگی امام باقر (ع)

با نگاهی كوتاه به مسانید فقهی و تفسیری شیعه به خوبی می‌توان دریافت كه بخش زیادی از روایات فقهی، اخلاقی و تفسیری شیعه از امام باقر علیه السّلام نقل شده است. وسائل الشیعه و كتب تفسیری مانند البرهان از بحرانی صافی از فیض كاشانی، حاوی روایات زیادی در زمینه تبیین مسائل فقهی و توضیح آیات قرآن و شأن نزول آنهاست كه از آن حضرت روایت شده است. علاوه بر اینها مقدار زیادی اخبار تاریخی درباره امیر المؤمنین علیه السّلام و جنگ صفین نیز از آن حضرت نقل شده است.[1]
همچنین در زمینه اخلاقیات، جملات گهربار و پرمغزی از امام باقر علیه السّلام روایت گردیده است؛ جملات قصاری كه در نهایت زیبایی و برخاسته از روح عصمت و كمالات درونی امام است. اربلی نوشته است كه اخبار انبیا فراوان از امام باقر علیه السّلام نقل شده و مردم اخبار مغازی را از ایشان نقل كرده‌اند و در احكام و مناسك حج به آنچه ایشان از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل كرده استناد كرده‌اند. آنها همچنین اخباری در تفسیر قرآن از وی نوشته و خاصه و عامه از آن بزرگوار حدیث نقل كرده‌اند.[2]

ادامه مطلب: میراث فرهنگی امام باقر (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 127
پرینت

شیعه در عصر امام باقر(ع) 


دوران امامت امام محمد باقر ـ علیه السّلام ـ مصادف با ادامه فشار های خلفای بنی امیه و حكّام آنها بر شیعیان عراق بود. عراق مركز اصلی شیعه محسوب می گردید.
شیعیان هر ساله در مراسم حج، با امام تماس داشتند. این تماس ها معمولاً یا در مكه و یا در بازگشت و عبور از مدینه، صورت می گرفت. با توجه به برخی اخبار، مردم عراق از رفتن نزد امام باقر ـ علیه السّلام ـ در میدنه، نهی شده بودند. [1]
مشكل «غُلات» در این دوران، یكی از مشكلات برای شیعیان بود. شمار این گروه رو به فزونی بود. وقتی كه امام ـ علیه السّلام ـ آنها را از خود طرد كرد، اصحاب آن حضرت نیز «غُلات» را از جمع خود بیرون راند. «مغیره بن سعید» و «بیان بن سمعان»، كه هر دو از معروفترین شخصیت های غالیان و از رهبران آنها بودند، توسط اصحاب امام باقر ـ علیه السّلام ـ تكفیر شدند.

ادامه مطلب: شیعه در عصر امام باقر(ع) )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 157
پرینت

شهادت امام باقر (ع)

امام باقرعلیه السلام برای از بین بردن حاكمان، به قیام علنی روی نیاورد؛ زیراشرایط را مناسب نمی دید و یاران كافی در اطراف خویش سراغ نداشت. البته آنحضرت منكر جهاد و مبارزه علنی و مسلحانه علیه حكّام فاسد نبود؛ چنان كهنقل است كه فرموده است :
هر گاه به شمار اهل بدر (سیصد و سیزده نفر) گرد امام جمع شوند، بر امام واجب میشود كه قیام كند و علیه حكومت به نبرد برخیزد. [1]
ولی آن حضرت نفرت خود را همواره از فرمانروایان ناصالح آشكار می كرد و در بخشیاز روایات با صراحت جبّاران را همواره نكوهیده است من جمله در روایتی آن حضرت از جدّخویش پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله نقل كرده است :
دو گروهند كه شفاعت من شامل آنان نخواهد شد: سلطان بیدادگر و مستبد و شخصی كه دردین غلو و تندروی دارد و از باورهای دینی برگشته است واهل توبه و بازنگری نیست. [2]

ادامه مطلب: شهادت امام باقر (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 148
پرینت

شاگردان ممتاز امام محمد باقر (ع)

در زمان امام محمد باقر ـ علیه السلام ـ شیعیان از آزادی نسبی برخوردار بودند و لذا عده زیادی از آنها باز سفر بستند و به مدینه آمده تا از سرچشمه معارف و علوم آن حضرت سیراب شوند.
درعصر امام باقر ـ علیه السلام ـ روایات و نشر معارف بیش از زمان پدر و اجدادش رونق داشت. شاگران امام گفته های آن بزرگوار را به ممالك اسلامی منتشر می كردند.
شاگردان امام ـ علیه السلام ـ عبارت بودند از: جابربن عبدالله انصاری، ابان بن تغلب،جابر جعفی، محمد بن مسلم، زراره بن اعین، حمران بن اعین، عبدالله ابن ابی یعفور، برید عجلی، سدیر صیرفی، كمیت اسدی.

ادامه مطلب: شاگردان ممتاز امام محمد باقر (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 161
پرینت

سیره عملی امام محمد باقر (ع)

سیره عملی امام همام حضرت محمد باقر ـ علیه السلام ـ همچون پدران بزرگوار خویش سرشار از تخلق به اخلاق الله، پیروی از سنت ناب نبوی و شكافتن علم الهی در بین یاران و خواص بوده و پرداختن به همه زوایای سیره آن بزرگوار مجال بیشتری را می طلبد ولی از آنجا كه به قول شاعر:
آب دریا را اگر نتوان كشید هم به قدر تشنگی باید چشید
ما نیز به قدر وسع خویش به گوشه ای از این دریای بی كران ولی خدا اشاره می كنیم.

ادامه مطلب: سیره عملی امام محمد باقر (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 125
پرینت

زندگی اجمالی امام باقر (ع)

پنجمین امام شیعه، محمد بن علی بن الحسین - علیه السلام - است که به باقر شهرت یافته است. مادر آن حضرت، فاطمه دختر امام حسن بن علی - علیه السلام - است که امام صادق - علیه السلام - از وی با تعبیر «کانت صدیقه لم تدرک مثلها فی آل الحسن» یاد کرده اند.[1] بدین ترتیب، امام باقر - علیه السلام - نخستین کسی است که پدرش از نسل امام حسین - علیه السلام - و مادرش از نسل امام حسن است.[2]
روز تولد آن حضرت را در برخی نقلها اول رجب و در برخی دیگر سوم صفر دانسته اند.[3] سال تولد امام در منابع متعددی 57 هجری[4] و در برخی از منابع سال 56 یا 58، سال تولد آن حضرت دانسته شده است.[5] یعقوبی از آن حضرت روایت می کند که فرمود:

ادامه مطلب: زندگی اجمالی امام باقر (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 122
پرینت

خلفای معاصر حضرت‏ امام باقر (ع)

 پیشوای پنجم در دوران امامت دوران خود با زمامداران و خلفای یاد شده در زیر معاصر بود:
1 - ولید بن عبدالملك (86 - 96)
2 - سلیمان بن عبدالملك (96 - 99)
3 - عمر بن عبدالعزیز (99 - 101)
4 - یزید بن عبدالملك (101 - 105)
5 - هشام بن عبدالملك (105 - 125)
این خلفا، به استثنای عمر بن عبدالعزیزـ كه شخصی نسبتا دادگر و نسبت به خاندان پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ علاقه‏مند بود ـ همگی در ستمگری و استبداد و خودكامگی دست كمی از نیاكان خود نداشتند و مخصوصاً نسبت به پیشوای پنجم همواره سختگیری می‏كردند. مهدي پيشوايي ـ سيره پيشوايان، ص305

ادامه مطلب: خلفای معاصر حضرت‏ امام باقر (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 152
پرینت

اوضاع و شرائط سیاسی اجتماعی

امام باقر(ع) وضعیت و موقعیت شیعه از نظر امام باقر - علیه السلام -
روایت مفصلی از امام باقر - علیه السلام - درباره تحلیل اوضاع سیاسی شیعه و فشار خلفا از آغاز تا زمان آن حضرت نقل شده كه به منظور روشن شدن دیدگاههای امام در این زمینه به نقل آن می‌پردازیم:
ما اهل بیت، از ستم قریش و صف‌بندی آنان در مقابلمان چه‌ها كشیدیم و شیعیان و دوستان ما از مردم چه‌ها كشیدند. زمانی كه رسول خدا - صلی الله علیه و آله - رحلت كرد، اعلان فرمود كه ما به مردم از خودشان اولی تریم. اما قریش با كمك یكدیگر این امر را از محور آن خارج كردند.

ادامه مطلب: اوضاع و شرائط سیاسی اجتماعی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 166
پرینت

امام باقر (ع) و فرقه های اسلامی

 امام درگیر اختلافات فقهی بین فرق اسلامی
سالهای (114 - 94) زمان پیدایش مشربهای فقهی و اوج گیری نقل حدیث درباره تفسیر می باشد. از علمای اهل سنت کسانی مانند ابن شهاب زهری، مکحول، قتاده، هشام بن عروه و... در زمینه نقل حدیث و ارائه فتوا فعالیت می کردند. وابستگی عالمانی مانند رهبری، ابراهیم نخعی، ابوالزناد، رجاء بن حیاه که همگی کم و بیش به دستگاه حاکمیت اموی وابستگی داشتند، ضرورت احیای سنت واقعی پیامبر - صلی الله علیه و آله - را به دور از شائبه های تحریف عمدی خلفا و علمای وابسته به آنان مطرح می کرد. امام باقر - علیه السلام - ضمن نامه ای به سعد الخیر از علمای سوء شکایت فراوان کرده و می فرماید:

ادامه مطلب: امام باقر (ع) و فرقه های اسلامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 119
پرینت

امام باقر (ع) بنیان گذار نهضت بزرگ علمی

پیشوای پنجم طی مدت امامت خود، در همان شرائط نامساعد، به نشر و اشاعه حقایق و معارف الهی پرداخت و مشكلات علمی را تشریح نمود و جنبش علمی دامنه داری به وجود آورد كه مقدمات تاسیس یك «دانشگاه بزرگ اسلامی» را كه در دوران امامت فرزند گرامیش «امام صادق ـ علیه السلام ـ » به اوج عظمت رسید، پی ریزی كرد.
امام پنجم در علم، زهد، عظمت و فضیلت سرآمد همه بزرگان بنی هاشم بود و مقام بزرگ علمی و اخلاقی او مورد تصدیق دوست و دشمن بود. به قدری روایات و احادیث، در زمینه مسائل و احكام اسلامی، تفسیر، تاریخ اسلام، و انواع علوم، از ان حضرت به یادگار مانده است كه تا آن روز از هیچ یك از فرزندان امام حسن و امام حسین ـ علیه السلام ـ به جا نمانده بود.[1]

ادامه مطلب: امام باقر (ع) بنیان گذار نهضت بزرگ علمی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 123
پرینت

وصيت امام باقر(ع)

شيخ كلينى در كتاب كافى به سند خود از امام رضا (ع) روايت كرده است كه امام باقر (ع) به هنگام احتضار فرمود: هنگامى كه به‏درود حيات گفتم زمين را برايم بشكافيد و قبرى مهيا كنيد پس اگر به شما گفتند براى رسول خدا (ص) لحد بوده است، تصديق كنيد.

نگارنده: اين فرمايش بدان دليل بوده است كه امام باقر (ع) شكافتن زمين را از برخى جهات بهتر مى‏دانسته اگر چه فضيلت لحد بالاتر بوده است.

كلينى به سند خود از امام صادق (ع) نقل كرده است كه فرمود: پدرم هر آنچه از كتب و سلاح و آثار و امانات انبياء در نزد خود داشت، به من به وديعت‏سپرد. پس چون لحظه وفاتش فرارسيد به من گفت: چهار شاهد فرابخوان. من چهار تن از قريش را دعوت كردم كه يكى از آنان نافع مولاى عبد الله بن عمر بود. پس به من فرمود: «بنويس اين چيزى است كه يعقوب فرزندانش را بدان وصيت كرد كه اى فرزندانم خداوند دين را براى شما برگزيد، پس نميريد مگر آنكه تسليم رضاى خداوند باشيد. »و وصيت كرد محمد بن على به جعفر بن محمد و به وى فرمان مى‏دهد كه او را به جامه بردى كه هر جمعه در آن نماز مى‏خواند كفن كند و عمامه‏اش را بر سرش بندد و قبر او را چهار گوش و با فاصله چهار انگشت از زمين بلندتر قرار دهد و در موقع دفن بندهاى كفن او را باز كند. سپس به شهود فرمود: بازگرديد خداوند شما را رحمت كند!امام صادق (ع) گفت: به پدرم گفتم: اى پدر!در اين وصيت چه بود كه بر آن شاهد طلب كردى؟فرمود:

 

ادامه مطلب: وصيت امام باقر(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 128
پرینت

نهضت بزرگ علمى امام باقرعلیه سلام
 

پس از رسول خدا، ظاهرا قرآن، به عنوان منبع اصلى شناخت مسايل عقيدتى وعبادى و سياسى، در جامعه اسلامى باقى ماند، اما از آن جا كه اين منبع ژرف نياز به مفسرانى آشنا با پيام وحى داشت و دستهاى سياست، اين مفسران واقعى (اهل بيت عليهم السلام) را در جامعه منزوى ساخته بود، با گذشت زمان، نيازهاى اعتقادى و پرسشهاى عبادى و مسايل مستحدث يكى پس از ديگرى رخ نمود و كسانى كه در جامعه به عنوان عالم و محدث شناخته مى‏شدند، ناگزير بايد جوابى را براى هر پرسش و مسأله تدارك مى‏ديدند!

عدم احاطه كامل آنان بر مجموعه معارف قرآنى از يك سو، و عدم آشنايى آنان با فرهنگ ويژه وحى از سوى ديگر، سبب گرديد تا با قياس و توجيه گرى و استحسان و تكيه بر آراى شخصى و گاه احاديث بى‏ريشه و اقوال بى‏اساس، عقيده‏اى را ابراز كرده و يا فتوايى دهند.

ادامه مطلب: نهضت بزرگ علمى امام باقرعلیه سلام
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 113
پرینت

نصوص امامت امام باقر علیه سلام

شيعيان و سنّيان روايت فراوانى را از رسول خداصلى الله عليه و آله نقل كرده اند كه جانشينان پيامبر دوازده نفرند و يكى بعد از ديگرى خواهند آمد و دربسيارى از آن ها اسامى دوازده نفر ذكر گرديده كه اوّل آن حضرت على عليه السلام و پايانش حضرت مهدى عليه السلام است و نام امام محمدباقرعليه السلام را در ميان اين اسامى و در رديف پنجم مى بينيم .(28)
در اخبار اهل سنّت آمده است كه فرمود: ((پس از من دوازده امير مى آيند كه همه آن ها ازقريشند.)) و در برخى به جاى ((امير)) كلمه ((خليفه )) آمده است .

ادامه مطلب: نصوص امامت امام باقر علیه سلام
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام باقر (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 134
پرینت

 مختصری از زندگی امام محمد باقر (ع)

پايه گذار نهضت بزرگ علمى                                   شاگرادان مكتب امام باقر (ع)

اوضاع و شرائط سياسى و اجتماعى                 شيعه پايه گذار تدوين حديث

امام باقر (ع) در شام                                      مناظره با اسقف مسيحيان

اتهام ناجوانمردانه                                          مناظرات امام باقر ع

حضرت باقر (ع) در سال 57 هجرى در شهر «مدينه» چشم به جهان گشود. او هنگام وفات پدر خود امام زين العابدين (ع) كه در سال 94 رخ داد، سى و نه سال داشت. نام او «محمد» و كنيه‏اش «ابوجعفر» است و «باقر» و «باقر العلوم» لقب او مى‏باشد/
مادر حضرت «ام عبدالله» دختر امام حسن مجتبى (ع) و از اين جهت نخستين كسى بود كه هم از نظر پدر و هم از نظر مادر فاطمى و علوى بوده است.
امام باقر در سال 114 هجرى در شهر مدينه درگذشت و در قبرستان معروف بقيع، كنار قبر پدر و جدش، به خاك سپده شد. دوران امامت آن حضرت هيجده سال بود/

ادامه مطلب: مختصری از زندگی امام محمد باقر (ع)
 

صفحه1 از16

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 77 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید