نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 176
پرینت

یك لحظه تا نزد پدر

  مرحوم شیخ صدوق و طبرسی و دیگر بزرگان به نقل از اباصلت هروی حكایت نمایند: چون حضرت ابوالحسن ، علی بن موسی الرّضا علیهما السلام توسّط ماءمون عبّاسی به وسیله انگور زهرآلود مسموم شده و به منزل مراجعت نمود، طبق دستور حضرت درب ها را بسته و قفل كردم و غمگین و گریان گوشه ای ایستادم . ناگاه جوانی خوش سیما - كه از هركس به امام رضا علیه السلام شبیه تر بود - وارد حیاط منزل شد، با حالت تعجّب و حیرت زده جلو رفتم و اظهار داشتم : چگونه وارد منزل شدی ؛ و حال آن كه درب منزل بسته و قفل بود؟ جوان در پاسخ فرمود: آن كسی كه مرا در یك لحظه از شهر مدینه به این جا آورده است ، از درب بسته نیز داخل می گرداند. گفتم : شما كیستی و از كجا آمده ای ؟

ادامه مطلب: یك لحظه تا نزد پدر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 161
پرینت

ولادت امام جواد(ع)

امام نهم كه نامش «محمد» و كنیه اش «ابو جعفر» و لقب او «تقی» و «جواد» است، در ماه رمضان سال 195 ه. ق در شهر «مدینه» دیده به جهان گشود.[1]
مادر او «سبیكه» كه از خاندان «ماریه قبطیه» همسر پیامبر اسلام به شمار می رود[2]، از نظر فضائل اخلاقی در درجه والایی قرار داشت و برترین زنان زمان خود بود[3]، به طوری كه امام رضا - علیه السلام - از او به عنوان بانویی منزه و پاكدامن و با فضیلت یاد می كرد[4].

ادامه مطلب: ولادت امام جواد(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 167
پرینت

مناظرات و جلوه هایی از علم امام جواد(ع)

از آنجا كه امام جواد - علیه السلام - نخستین امامی بود كه در خردسالی به منصب امامت رسید [1] ، حضرت مناظرات و بحث و گفتگوهایی داشته است كه برخی از آنها بسیار پر سر و صدا و هیجان انگیز و جالب بوده است. علت اصلی پیدایش این مناظرات این بود كه از یك طرف، امامت او به خاطر كمی سن برای بسیاری از شیعیان كاملاً ثابت نشده بود (گرچه بزرگان و دانایان شیعه بر اساس عقیده شیعه هیچ شك و تردیدی در این زمینه نداشتند) ازینرو برای اطمینان خاطر و به عنوان آزمایش، سؤالات فراوانی از آن حضرت می كردند.

ادامه مطلب: مناظرات و جلوه هایی از علم امام جواد(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 130
پرینت

مكتب علمی امام جواد(ع)

می دانیم كه یكی از ابعاد بزرگ زندگی ائمه ما، بُعد فرهنگی آن است. این پیشوایان بزرگ هر كدام در عصر خود فعالیت فرهنگی داشته در مكتب خویش شاگردانی تربیت می كردند و علوم و دانشهای خود را توسط آنان در جامعه منتشر می كردند، اما شرائط اجتماعی و سیاسی زمان آنان یكسان نبوده است، مثلاً در زمان امام باقر و امام صادق- علیهما السلام - شرائط اجتماعی مساعد بود و به همین جهت دیدیم كه تعداد شاگردان و راویان حضرت صادق - علیه السلام - بالغ بر چهار هزار نفر می شد، ولی از دوره امام جواد تا امام عسكری - علیهما السلام - به دلیل فشارهای سیاسی و كنترل شدید فعالیت آنان از طرف دربار خلافت، شعاع فعالیت آنان بسیار محدود بود و از این نظر تعداد راویان و پرورش یافتگان مكتب آنان نسبت به زمان حضرت صادق - علیه السلام - كاهش بسیار چشمگیری را نشان می دهد. بنابر این اگر می خوانیم كه تعداد راویان و پرورش یافتگان مكتب آنان نسبت به زمان حضرت صادق - علیه السلام - كاهش بسیار چشمگیری را نشان می دهد. بنابر این اگر می خوانیم كه تعداد راویان و اصحاب حضرت جواد - علیه السلام - قریب صد و ده نفر بوده اند [1] و جمعاً 250 حدیث از آن حضرت نقل شده [2]، نباید تعجب كنیم، زیرا از یك سو، آن حضرت شدیداً تحت مراقبت و كنترل سیاسی بود و از طرف دیگر، زود به شهادت رسید و به اتفاق دانشمندان بیش از بیست و پنج سال عمر نكرد!

ادامه مطلب: مكتب علمی امام جواد(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 131
پرینت

فعالیت های امام جواد(ع)

برخورد با فرقه‌های منحرف
امام جواد - علیه السلام - در برابر فرقه‌هایی كه در دوران آن حضرت وجود داشتند، شیعیان خود را از این نظر كه این فرقه‌ها چه مواضعی در مقابل آنان به خود گرفته‌اند راهنمایی می‌فرمود. یكی از این فرقه‌ها اهل حدیث بودند كه مْجسمی مذهب بوده و خدا را جسم می‌پنداشتند. امام درباره آنان به شیعیان می‌فرمود كه اجازه ندارند پشت هر كسی كه خدا را جسم می‌داند نماز گزارده و به او زكات بپردازند.[1]
واقفه، یكی دیگر از فرقه‌های موجود انشعابی از شیعه در زمان امام جواد - علیه السلام - بود كه به صورت مشكلی در مقابل شیعیان مطرح شده بود. آنان كسانی بودند كه پس از شهادت امام كاظم - علیه السلام - بر آن حضرت توقف كرده و امامت فرزندش علی بن موسی الرضا - علیه السلام - را نپذیرفتند. وقتی از امام درباره خواندن نماز پشت سر واقفی مذهبان سؤال شد، آن حضرت در جواب، شیعیان خود را از این كار نهی كردند.[2]

ادامه مطلب: فعالیت های امام جواد(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 133
پرینت

فضایل و كرامات امام جواد(ع)

از جانب مادرم فاطمه - سلام الله علیها - طواف كنید
1 - موسی بن قاسم گوید: به أبی جعفر ثانی (امام جواد) - علیه السلام - گفتم: خواستم بعوض شما و پدرتان طواف كنم، ولی می گویند از طرف اوصیاء، طواف صحیح نیست؛ فرمود: نه، هر قدر بتوانی طواف كن، این كار جایز است.
بعد از سه سال، به آن حضرت گفتم: من از شما اجازه خواستم كه از جانب شما و پدرتان طواف كنم، اجازه فرمودی، آنچه خدا خواست از طرف شما طواف كردم، بعد چیز دیگری به نظرم آمد و به آن عمل كردم؟ امام فرمود: آن چیست ؟
گفتم: یك روز از طرف رسول الله - صلی الله علیه و آله - سه بار طواف كردم، در روز دوم از طرف امیرالمؤمنین - علیه السلام - طواف به جای آوردم، در روز سوم از جانب امام حسن و در روز چهارم از طرف امام حسین، روز پنجم بعوض علی بن الحسین، روز ششم از أبی جعفر محمد بن علی، روز هفتم از جعفر محمد، روز هشتم از جانب پدرت موسی بن جعفر روز نهم از جانب پدرت علی بن موسی، روز دهم از جانب شما ای آقای من!. اینها آنان هستند كه به ولایتشان عقیده دارم.

ادامه مطلب: فضایل و كرامات امام جواد(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 153
پرینت

عبادت به نیابت از ائمه (ع)

موسی بن قاسم گوید: به امام جواد علیه السلام عرض كردم : خواستم به نیابت از شما و پدرت خانه را طواف كنم اما به من گفته شد به نیابت از اوصیاء، طواف كردن جایز نیست . امام علیه السلام فرمود بلكه هر قدر می توانی طواف كن و بدان كه طواف از جانب اوصیا جایز است . سه سال از این ماجرا گذشت و با آن حضرت ملاقات كردم و عرض كردم : من سه سال پیش از شما اجازه خواستم تابه نیابت از شما و پدرت طواف كعبه كنم و شما هم اجازه دادید و من آنچه خواستم طواف كردم سپس چیزی به قلبم خطور كرد و مطابق آن عمل كردم . فرمود: چه چیزی به قلبت خطور كرد؟ عرض كردم : یك روز به نیابت از رسول خدا صلی اللّه علیه و آله طواف كردم . حضرت جواد علیه السلام سه بارگفت :

ادامه مطلب: عبادت به نیابت از ائمه (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 154
پرینت

ظهور نهمین نور ولایت

 حكیمه - دختر حضرت موسی بن جعفر و عمّه امام محمّد جواد علیهم السلام ، حكایت كند: چون هنگام ولادت حضرت جواد الا ئمّه علیه السلام نزدیك شد، حضرت ابوالحسن ، امام رضا علیه السلام مرا به همراه همسرش ، خیزران مادر حضرت جواد علیه السلام با یك نفر قابله (ماما) داخل یك اتاق قرار داد و درب اطاق را بست . وقتی نیمه شب فرا رسید، ناگهان چراغ خاموش شد و اتاق تاریك گشت ؛ و ما ناراحت و متحیّر شدیم كه در آن تاریكی ، در چنین موقعیّتی حسّاس چه كنیم ؟ در همین تشویش و اضطراب به سر می بردیم كه ناگاه درد زایمان بر خیزران عرض شد؛ و اندكی بعد وجود مبارك و نورانی حضرت ابوجعفر، محمّد جواد علیه السلام از مادر تولّد یافت و با ظهور طلیعه نورش تمام اتاق روشن گشت . حكیمه گوید:

ادامه مطلب: ظهور نهمین نور ولایت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 103
پرینت

شیوه سخن گفتن

 روزی مامون به قصد شكار بیرون آمد و با جاه و جلال سلطانی عبور می كرد، عده ای از بچه ها در راه بازی می كردند و امام جواد علیه السلام هم كه حدود یازده سال داشت در كنار آنها ایستاده بود. بچه ها كه چشمشان به مامون و اطرافیانش افتاد از ترس فرار كردند اما آن حضرت از جای خود حركت نكرد. مامون به او نزدیك شد و با یك نگاه آثار متانت و بزرگی را در چهره او مشاهده كرد. آنگاه به او گفت : چرا مانند بچه های دیگر فرار نكردی ؟ حضرت جواب داد: راه تنگ نبود تا من با رفتنم آن را وسیع كنم و گناهی هم نكرده ام كه بترسم گمانم این بود كه تو به كسی كه جرمی نكرده است آزاری نمی رسانی . مامون از سخنان شیوای او در شگفتی فرو رفت و گفت :

ادامه مطلب: شیوه سخن گفتن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 128
پرینت

شیعه در عصر امام جواد (ع)

در سال 203 هجری امام رضا - علیه السّلام - به شهادت رسید. تنها فرزند ایشان، امام جواد - علیه السّلام - بیش از هشت سال نداشت، شیعیان از این جهت در نگرانی و اضطراب به سر می بردند. به نوشته مورخان، در این دوران شیعیان به حیرت افتاده و دچار اختلاف گشتند. [1] به همین جهت گروهی از آنان در منزل « عبد الرحمن بن حجّاج » گرد آمدند و ضجّه و ناله سر دادند. [2]
برای شیعیان مسلم بود كه امام رضا - علیه السّلام - فرزند خود جواد - علیه السّلام - را برای جانشین برگزیده است. ولی خردسالی آن حضرت موجب كاوش بیشتر مردم برای اطمینان خاطر، گردید.

ادامه مطلب: شیعه در عصر امام جواد (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 157
پرینت

شهادت امام جواد(ع)

مأمون در سال 218 هجری درگذشت و پس از او برادرش «معتصم» جای او را گرفت. او در سال 220 هجری امام را از مدینه به بغداد آورد تا از نزدیك مراقب او باشد.
در مجلسی كه برای تعیین محل قطع دست دزد تشكیل داده بود، امام را نیز شركت داد و قاضی بغداد «ابن ابی دُؤاد» و دیگران شرمنده شدند و چند روز بعد از آن «ابن ابی دؤاد» از حسد و كینه توزی نزد معتصم رفت و گفت: از باب خیر خواهی، به شما تذكر می دهم كه جریان چند روز قبل به صلاح حكومت شما نبود، زیرا در حضور همه دانشمندان و مقامات عالی مملكتی فتوای ابو جعفر «امام جواد - علیه السلام - »، یعنی فتوای كسی را كه نیمی از مسلمانان او را خلیفه و شما را غاصب حق او می دانند، بر فتوای دیگران ترجیح دادی و این خبر میان مردم منتشر و خود دلیل قاطعی بر حقانیت او نزد شیعیانش شد.

ادامه مطلب: شهادت امام جواد(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 128
پرینت

شبكه ارتباطی وكالت

امام جواد - علیه السلام - با تمام محدودیتهای موجود، از طریق نصب وكلا و نمایندگان، ارتباط خود را با شیعیان حفظ می كرد. در سراسر قلمرو حكومت خلیفه عباسی، امام، كارگزارانی (وكلایی) را اعزام می كرد و با فعالیت گسترده آنان از تجزیه نیروهای شیعه جلوگیری می شد. كارگزاران امام در بسیاری از استانها مانند: اهواز، همدان، سیستان، بُست[1]، ری، بصره، واسط، بغداد و مراكز سنتی شیعه یعنی كوفه و قم پخش شده بودند.
امام به هواداران خود اجازه می داد كه به دورن دستگاه حكومت نفوذ كرده مناصب حساس را در دست بگیرند، از اینرو «محمد بن اسماعیل بن بزیع» و «احمد بن حمزه قمی» مقامات والایی در دستگاه حكومت داشتند. «نوح بن درّاج» نیز چندی «قاضی بغداد»، و پس از آن قاضی «كوفه» بود.

ادامه مطلب: شبكه ارتباطی وكالت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 118
پرینت

 

 

 

سیره عملی امام جواد(ع )

سیره عملی امام محمد تقی ـ علیه السلام ـ به عنوان امام و جانشین رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ و حجت خدا بر خلق، سرشار از سنت و ارزشهای ناب الهی است كه در طول حیات گهربار خویش سعی در برپایی و احیای آن ارزش ها داشته است كه به بخشی از این سیره عملی آن بزرگوار اشاره می كنیم:
- مردی به محضر امام جواد ـ علیه السلام ـ شرفیاب شد در حالیكه خیلی شاد و سرحال بود، امام علت شادمانی را از او پرسید.
عرض كرد ای پسر رسول خدا از پدرت شنیدم كه می فرمود: شایسته ترین روزی كه انسان باید شادمان باشد روزی است كه او را صدقات و نیكی به نفع برادران دینی از جانب پروردگار نصیب شده باشد. امروز ده نفر از برادران دینی ام بر من وارد شد ند همه بی بضاعت و گرفتار، آنها را پذیرایی كردم و به هر یك مقداری كمك نمودم از این جهت خوشحال هستم.

ادامه مطلب: سیره عملی امام جواد(ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام جواد (ع)
نمایش از 06 شهریور 1392 بازدید: 102
پرینت

زندگی اجمالی امام جواد (ع)

 امام محمدبن علی التقی- علیه السلام - نهمین پیشوای شیعیان امامی مذهب و از برگزیدگان خدا است برای هدایت امت نیای خویش می‌باشد.
كلینی، شیخ مفید و شیخ طوسی تولد آن حضرت را در ماه رمضان دانسته‌اند. شیخ مفید روز آن را پانزدهم رمضان و شماری دیگر از مورخان آن را در نوزدهم ماه مزبور دانسته‌اند. تولد آن حضرت بدون تردید در سال 195 هجری بوده است. رحلت آن حضرت، به نقل كلینی و شیخ طوسی و نوبختی، در آخر ذی قعده سال 220 هجری است. مسعودی آن را در پنجم ذی حجه دانسته و برخی منابع ششم ذی حجه را نقل كرده‌اند.

ادامه مطلب: زندگی اجمالی امام جواد (ع)
 

صفحه1 از12

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 114 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید