نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 170
پرینت

فعالیت های امام عسكری(ع )

امام عسكری - علیه السلام- با وجود همه این فشارها و كنترلها و مراقبتهای بی وقفه حكومت عباسی، یك سلسله فعالیتهای سیاسی و اجتماعی و علمی در جهت حفظ اسلام و مبارزه با افكار ضد اسلامی انجام می‏داد كه عبارتند از:
1 - كوششهای علمی‏
گرچه امام عسكری - علیه السلام- به حكم شرائط نامساعد و محدودیت بسیار شدیدی كه حكومت عباسی برقرار كرده بود، موفق به گسترش دانش دامنه دار خود در سطح كل جامعه نشد، اما در عین حال، با همان فشار و خفقان شاگردانی تربیت كرد كه هر كدام به سهم خود در نشر و گسترش معارف اسلام و رفع شبهات دشمنان نقش مؤثری داشتند.

ادامه مطلب: فعالیت های امام عسكری(ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 138
پرینت

شیعه در عصر امام عسگری(ع )

وقتی كه امام رضا ـ علیه السّلام ـ به خراسان آمد سادات علوی، به دلایل گوناگونی به نقاط مختلف كشور پهناور اسلامی مهاجرت كردند. این مهاجرت از زمانی كه فشار و اختناق برای مقابله با علویان و شیعیان، در عراق، شدت گرفت، رو به گسترش نهاد.
شیعیان ناچار شدند به مناطق امن تری كوچ نمایند. سرزمین عرب، به علت تسلّط روحیات و طرز تفكّر « اموی »، نمی توانست جای مناسبی برای آنان باشد. اما در شرق، به ویژه در ایران زمینه های مناسبی برای این هدف وجود داشت. به این جهت بسیاری از شیعیان به این سرزمین سرازیر شدند و در شهر هایی دور دست و جدای از هم به زندگی پرداختند.

ادامه مطلب: شیعه در عصر امام عسگری(ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 135
پرینت

شهادت امام عسكری(ع)

رحلت و شهادت امام عسكری - علیه السّلام - در هشتم ربیع الاول سال 260 بوده است. در این باره كه آیا امام به مرگ طبیعی بدرود حیات گفته و یا به شهادت رسیده است، كماكان اختلاف نظر وجود دارد؛ گرچه بنا به نقل طبرسی، برخی از علمای شیعه با استناد به این سخن امام صادق - علیه السّلام - كه فرمود: «ما منّا الّا مَسموم أو مَقتول»؛ حتی درباره امامانی كه روایتی درباره شهادتشان در دست نیست، بر این باورند كه خلفای جور، آنان را به شهادت رسانده اند.[1] البته روایتی درباره شهادت امام عسكری - علیه السّلام - در یكی از منابع تاریخی قرن ششم وجود دارد.[2] از این روی شهادت آن حضرت امری كاملاً محتمل است. سوابق بازداشت و خطری كه همواره از طرف دستگاه حاكم متوجه جان حضرتش بود و این كه حضرت یك شخصیت مخالف سیاسی به حساب می آمد و نیز رحلت آن حضرت در سنین جوانی، همگی می تواند مؤید شهادت باشد. از آنجا كه امام یك چهره كاملاً شناخته شده در سامرا بود، هنگام رحلتش هاله ای از غم و بهت زدگی فضای سامرا را فرا می گرفت.

ادامه مطلب: شهادت امام عسكری(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 177
پرینت

سیره عملی امام حسن عسكری  (ع )

امام حسن عسكری ـ علیه السلام ـ نیز همچون پدران بزرگوار خویش كوشش می كرد سیره او به صورت تمام و كمال احیاگر سنت خدا و رسول او باشد. سیره عملی این بزرگوار نیز نشانگر تلاش بی وقفه و خستگی ناپذیر این امام همام ـ علیه السلام ـ در جهت برپایی و دست یابی به این هدف مهم می باشد. كه اینك به بخشی از سیره عملی این امام ـ علیه السلام ـ می پردازیم.
محمد بن حمزه سروری گفت: نامه ای توسط ابوهاشم داودبن هاشم جعفری كه با من دوست بود برای امام حسن عسكری ـ علیه السلام ـ نوشتم. چون خیلی دست تنگ شده بودم درخواست كردم دعا بفرمائید شاید خداوند وسعتی به من عنایت كند جواب نامه به وسیله ابو هاشم از طرف حضرت رسید.
امام ـ علیه السلام ـ نوشته بود: خداوند ترا بی نیاز كرد، پسر عمویت یحیی ابن حمزه از دنیا رفت، مبلغ صد هزار درهم به تو ارث می رسد، در آتیه نزدیكی برایت می آورند.

ادامه مطلب: سیره عملی امام حسن عسكری (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 167
پرینت

خلفای معاصر امام عسكری(ع )

امام عسكری ـ علیه السلام ـ در مدت كوتاه امامت خویش با سه نفر از خلفای عباسی كه هر یك از دیگری ستمگرتر بودند، معاصر بود، این سه تن عبارتند از:
1 - المعتزّ بالله (252 – 255 )
2 - المهتدی الله (255 – 256 )
3 - المعتمد بالله (256 – 279 )
خلفای عباسی كه روز نخست به نام طرفداری از علویان و به عنوان گرفتن انتقام آنان از بنی امیه قیام كردند، آنچه را كه قبلاً به مردم وعده داده بودند، نادیده گرفته و مانند خلفای بنی امیه و بلكه بدتر از آنان ستمگری و خود كامگی را آغاز كردند.
برای ارائه كارنامه سیاه خلفای عباسی كه با امام عسكری ـ علیه السلام ـ معاصر بودند، ذیلاً به حوادث دوران حكومت ‏و چگونگی زمامداری آنان را به صورت فشرده اشاره می‏كنیم:

ادامه مطلب: خلفای معاصر امام عسكری(ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 139
پرینت

تولد امام حسن عسكری(ع)

امام حسن بن علی عسكری - علیه السلام- یازدهمین امام شیعیان است. بنا به روایت مورخان، آن حضرت در ربیع الثانی، روز دهم[1] یا هشتم[2] یا چهارم[3] ، سال 232 (و به نقل خطیب[4] سال 231) چشم به جهان گشود و 28 سال زندگی كرد.[5] ابن خلّكان تولد ایشان را روز پنجشنبه یكی از ماههای سال 231 دانسته و قول دیگری را نیز كه ششم ربیع الآخر سال 232 می‌باشد، نقل كرده است.[6] مسعودی سن آن حضرت را به هنگام شهادت 29 سال دانسته است.[7] بنابراین او باید تولد آن حضرت در سال 231 را معتبر بداند. نیز مورد اتفاق مورخان است كه رحلت امام عسكری - علیه السلام - در هشتم ربیع الاول از سال 260 اتفاق افتاده است؛[8] گرچه برخی جمادی الاولی آن سال نیز به عنوان قولی دیگر نقل كرده‌اند.[9]

ادامه مطلب: تولد امام حسن عسكری(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 119
پرینت

تدابیر امنیتی علیه امام عسكری(ع)

اسناد و شواهد بسیاری در دست است كه از یك سو عمق شیطنت و وسعت نقشه‏های خائنانه دربار عباسی در مورد امام عسكری - علیه السلام- و یارانش را نشان می‏دهد، و از سوی دیگر هشیاری و تدابیر امنیتی امام را بخوبی جلوه گر می‏سازد كه از آن جمله چند مورد یاد شده در زیر را می‏توان نام برد:
1 - «ابو هاشم داود بن قاسم جعفری»[1] می‏گوید: ما چند نفر در زندان بودیم كه «امام عسكری» و برادرش «جعفر» را وارد زندان كردند. برای عرض ادب و خدمت، به سوی حضرت شتافتیم و گرد ایشان جمع شدیم. در زندان، مردی «جمحی» (خ ل: عجمی) بود و ادعا می‏كرد كه از علویان است. امام متوجه حضور وی شد و گفت: اگر در جمع شما فردی كه از شما نیست نمی‏بود، می‏گفتم كی آزاد می‏شوید.

ادامه مطلب: تدابیر امنیتی علیه امام عسكری(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 161
پرینت

اوضاع سیاسی، اجتماعی عصر امام عسكری(ع)

خلفای عباسی از هر گونه اِعمال فشار و محدودیت نسبت به امامان دریغ نمی‏كردند و این فشارها در عصر امام جواد و امام هادی و امام عسكری - علیهم السلام- در سامّرا به اوج خود رسید. شدّت این فشارها به قدری بود كه سه پیشوای بزرگ شیعه كه در مركز حكومت آنها (سامّرا) می‏زیستند، با عمر كوتاهی جام شهادت نوشیدند: امام جواد- علیه السلام- در سن 25 سالگی، امام هادی در سن 41 سالگی و امام عسكری در سن 28 سالگی كه جمعاً 92 سال می‏شود؛ و این حاكی از شدّت فشارها و صدمات رسیده بر آنها می‏باشد. ولی در این میان، فشارها و محدودیتهای زمان امام حسن عسكری- علیه السلام- ، به دو علّت، از دو پیشوای دیگر بیشتر بود:

ادامه مطلب: اوضاع سیاسی، اجتماعی عصر امام عسكری(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 126
پرینت

امامت امام عسكری(ع)

با رحلت امام هادی - علیه السلام- در سال 254 و به تنصیص آن حضرت، فرزندش امام عسكری - علیه السلام - به سمت امامت شیعیان اثنی عشری منصوب گردید. روایاتی كه در وصیت و تنصیص امام هادی - علیه السلام - درباره امامت فرزندش وارد شده، در بسیاری از كتب حدیث و تاریخ شیعه، فراوان به چشم می‌خورد.[1] طبعا با توجه به این وصیت و تنصیص امام هادی - علیه السلام - كه از نظر شیعیان نشانه صحت امامت امام بعدی است، آنان امام حسن عسكری - علیه السلام - را به امامت پذیرفتند. یكپارچگی شیعیان، به جز شماری اندك، خود دلیلی بر مقبولیت این امر در جامعه شیعه در آن روزگار است.

ادامه مطلب: امامت امام عسكری(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 189
پرینت

امام عسكری(ع) و تثبیت امامت

فرزندش ممكن است سؤال شود: آیا امام عسكری ـ علیه السلام ـ برای تثبیت و روشن كردن امامت فرزندش در سنین كودكی اقدامی انجام داده است؟
در جواب می گوییم: آری، آن حضرت، در این راستا دست به اقداماتی زد كه اینك به نمونه هایی از آن ها اشاره می كنیم:
الف) تعلیمات و بیانات:
امام عسكری ـ علیه السلام ـ در مواقع مختلف و با بیان های مختلف در صدد رفع ابهام از امامت فرزند كودكشان بر آمدند، خصوصاً این كه امامت آن حضرت ـ علیه السلام ـ در اختفا و غیبت بود:
1. موسی بن جعفر بن وهب بغدادی می گوید: از امام عسكری ـ علیه السلام ـ شنیدم كه فرمود: گویا شما را می بینم كه در حق جانشین بعد از من اختلاف خواهید كرد. آگاه باشید! هر كس به امامان بعد از رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ اقرار كند ولی منكر فرزندم باشد همانند آن است كه به جمیع انبیا اقرار كرده ولی نبوت پیامبر اسلام رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ را انكار كرده باشد... [1]

ادامه مطلب: امام عسكری(ع) و تثبیت امامت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 119
پرینت

اصحاب و شاگردان امام حسن عسكری(ع)

برخی از اصحاب و شاگردان ممتاز امام حسن عسكری ـ علیه السلام ـ عبارتند:
- ابو علی احمد بن اسحاق
او اهل قم و بزرگ قمی ها بود. مسائل مردم قم را نزد امام ـ علیه السلام ـ می برد و پاسخ می گرفت و زمان امام جواد و امام هادی ـ علیهما السلام ـ را نیز دریافته و از آن بزرگواران هم روایت كرده است.
ابوعلی احمد بن اسحاق به شرف ملاقات حضرت صاحب الزمان - صلوات الله علیه- نائل شده و یكبار به جناب حسین بن روح نایب سوم و نایب خاص امام عصر ـ عج الله تعالی فرجه ـ در غیبت صغری نامه نوشت و اجازه خواست به حج برود، اجازه صادر و پارچه ای هم برای او فرستاده شد، احمد گفت به من خبر و فاتم داده شد و در بازگشت از حج در حلوان (پل ذهاب فعلی) در گذشت.

ادامه مطلب: اصحاب و شاگردان امام حسن عسكری(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 164
پرینت

اختلافات پس از رحلت امام عسكری(ع )

مشكلات سیاسی و سخت گیری‌هایی كه خلفای عباسی برای امامان شیعه به وجود می‌آورند، در برقراری رابطه منظم آنان با شیعیان، نابسامانی‌هایی را ایجاد می‌كرد. این مشكل به ویژه، در فاصله رحلت یك امام و جانشینی امام بعدی رخ می‌داد؛ عده‌ای از شیعیان در شناخت امام خود دچار تردید می‌شدند و مدتی طول می‌كشید تا فرقه‌های انشعابی و افكار و اندیشه‌های ناروا رو به افول نهاده و امام جدید كاملاً استقرار یابد. گاهی این مشكلات به قدری تند بود كه جناحی از شیعه را كاملا از بدنه اصلی آن جدا می‌كرد، چنانكه پیدایش و مقاومت واقفه، فَطَحیه و حتی اسماعیلیه را می‌توان از مصادیق آن به شمار آورد.

ادامه مطلب: اختلافات پس از رحلت امام عسكری(ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 123
پرینت

زندگی امام حسن عسکری (ع)

امام عسكرى، يادهمين پيشواى شيعيان، در سال 232 ه'. ق چشم به جهان گشود (1). پدرش امام دهم، حضرت هادى - عليه السلام - و مادرش بانوى پارسا و شايسته، «حُدَيثه»، است (2) كه برخى، از او بنام «سوسن» ياد كرده‏اند (3). اين بانوى گرامى، از زنان نيكو كار و داراى بينش اسلامى بود و در فضيلت او همين بس كه پس از شهادت امام حسن عسكرى - عليه السلام - پناهگاه و نقطه اتّكاى شيعيان در آن مقطع زمانى بسيار بحرانى و پر اضطراب بود (4).

از آنجا كه پيشواى يازدهم به دستور خليفه عباسى در «سامّرأ»، در محله «عسكر» سكونت (اجبارى) داشت، به همين جهت «عسكرى» ناميده مى‏شود (5).

ادامه مطلب: زندگی امام حسن عسکری (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام حسن عسکری (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 127
پرینت

 اوضاع سیاسی - اجتماعی عصر امام عسکری علیه السلام

چنانکه دیدیم، خلفای عباسی از هرگونه اعمال فشار و محدودیت نسبت‏به‏امامان دریغ نمی‏کردند و این فشارها در عصر امام جواد و امام هادی و امام عسکری در سامراء به اوج خود رسید. شدت این فشارها به قدری بود که سه پیشوای بزرگ شیعه که در مرکز حکومت آنها (سامراء) می‏زیستند، با عمر کوتاهی جام شهادت نوشیدند: امام جواد در سن 25 سالگی، امام هادی در سن 41 سالگی و امام عسکری در سن 28 سالگی که جمعا 92 سال می‏شود;و این حاکی از شدت فشارها و صدمات رسیده بر آنها می‏باشد. ولی در این میان، فشارها و محدودیتهای زمان امام حسن عسکری، به دو علت، از دو پیشوای دیگر بیشتر بود:

ادامه مطلب: اوضاع سیاسی - اجتماعی عصر امام عسکری علیه السلام
 

صفحه1 از5

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 204 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید