نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 167
پرینت

فضائل و كرامات امام رضا (ع )

برخی از فضائل و كرامات امام علی ابن موسی الرضا- علیه السلام- عبارت است از:
دعای مستجاب
1 - آل برمك، مخصوصاً یحیی بن خالد بر مكی برای حفظ حكومت و مقام خویش هارون عباسی را وادار كردند تا موسی بن جعفر - علیه السلام - را شهید كرد، بدین سبب امام رضا - علیه السلام - در مكه به آنها نفرین كردند، حكومت و مقامشان تار و مار گردید.
محمد بن فضیل گوید: ابوالحسن رضا - علیه السلام - را دیدم، در عرفات ایستاده و دعای می كرد. بعد سرش را پایین انداخت، (گویی چیزی به قلب مباركش الهام شد) كه وی علت سر به زیر انداختن را پرسیدند؟ فرمود: به برامكه نفرین می كردم كه سبب قتل پدرم شدند. خداوند امروز دعای مرا درباره آنها مستجاب كرد، امام از مكه برگشت، چیزی نگذشت كه در همان سال، هارون بر آنها خشم گرفت وتار و مارشان كرد،[1] جعفر برمكی شقه شد، پدرش یحیی به زندان رفت، بطوری متلاشی شدند كه مایه عبرت مردم گشتند.

ادامه مطلب: فضائل و كرامات امام رضا (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 163
پرینت

شهادت امام رضا (ع )

برخی از فرقه های اسلامی معتقدند كه اطاعت از حكّام واجب است و به هیچ وجه نمی توان با آنان از در مخالفت درآمد و یا بر ضدشان قیام كرد. دیگر فرق نمی كند كه ماهیت حاكم چه باشد، حتی اگر مرتكب بزرگترین گناهان شود و یا هتك مقدسات كند.
معنای این عقیده آن است كه حاكم هر چند بیگناهان را كه از اولاد رسول خدا هم باشند بكشد، باز اطاعتش واجب و تمرد از وی حرام است.
این مساله جزء معتقدات برخی از فرقه های اسلامی است مانند: اهل حدیث، عامه اهل سنت، چه پیش و چه بعد از امام اشعری كه خود او نیز به همین مطلب عقیده مند بود.
برای تایید این عقیده احادیثی هم به پیغمبر - صلی الله علیه و آله - نسبت داده اند، ولی متوجه نبودند كه این بر خلاف نص صریح قرآن و حكم عقلی و وجدان می باشد.

ادامه مطلب: شهادت امام رضا (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 137
پرینت

شاگردان ممتاز امام رضا(ع )

در اینجا به معرفی برخی از اصحاب و شاگردان ممتاز امام رضا(ع) می پردازیم:
- حسن بن علی بن زیاد الوشاء
نجاشی می گوید: این شخص نوه الیاس صیرفی از شیوخ اصحاب حضرت صادق ـ علیه السلام ـ بوده و از بهترین اصحاب امام رضا ـ علیه السلام ـ محسوب می شده است.
حسن بن علی از جد خود الیاس صیرفی روایتی را نقل می كند كه در وقت احتضارش گفت: شاهد باشید این ساعت وقت دروغ گفتن نیست از امام صادق ـ علیه السلام ـ شنیدم كه فرمود:
وَاللهِ لا یَمُوتُ عَبْد یُحِبُّ اللهَ وَ رَسُولَهُ صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه وَ یَتَولیَّ الاَئِمَّهَ فَتَمسَّهُ النّارَ، ثُمَّ أعادَ الثّانیَهَ وَ الثالِثَهَ مِن غَیْرِ اَنْ اَسْألُهُ.

ادامه مطلب: شاگردان ممتاز امام رضا(ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 160
پرینت

سیره عملی امام رضا (ع  )

سیره عملی امام رضا ـ علیه السلام ـ همچون پدران معصوم خویش كاملاً مأخوذ از سیره و سنت ناب نبوی و علوی است و سیره عملی این بزرگوار برای هر نسلی تا روز قیامت راهگشای زندگی است كه اینك به گوشه ای از سیره عملی آن بزرگوار كه از طریق یاران و اصحاب و بعضاً از طریق فرزندان ایشان به طریق صحیح رسیده اشاره می كنیم.
حسن بن موسی بغدادی گفت در محضر امام رضا ـ علیه السلام ـ بودم، امام با جمعی مشغول صحبت بود. زید بن موسی برادر آن حضرت در گوشه ای دیگر با جمعی صحبت می كرد و پیوسته می گفت ما كردیم، ما چنین هستیم و فخر فروشی می كرد. امام ـ علیه السلام ـ سخنان او را شنید. ناگفته نماند كه زید چندی پیش از آن در مدینه خروج كرده بود، عده ای را كشته و خانه های بنی عباس را آتش زده بود از این جهت او را (زید النار) می گفتند.

ادامه مطلب: سیره عملی امام رضا (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 108
پرینت

كتب منسوب به امام رضا(ع )

1- صدوق در عیون اخبار الرضا - علیه السلام - رساله ای از آن حضرت نقل كرده كه در جواب محمد بن سنان قمی در علل احكام نوشته است و در آن پنجاه و پنج علت از علل شرایع رقم رفته و در باب 32 عیون اخبار الرضا: ج 2 ص 88 - 98 منقول است.
2 - كتاب علل فضل بن شاذان كه همه را از امام رضا - علیه السلام - شنیده و جمع كرده و از آن حضرت به علی بن محمد بن قتیبه نیشابوری نقل می كند، عیون اخبار الرضا: ج 2 ص 99 - 121 علل و حكمتهای احكام دینی در آن بیان گردیده است.

ادامه مطلب: كتب منسوب به امام رضا(ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 114
پرینت

معجزات امام رضا (ع )

 حضرت امام رضا - علیه السلام - نیز مانند سایر پیشوایان معصوم - علیهم السلام - دارای كراماتی است كه در این مقاله به برخی از آن ها اشاره می شو:.
1. از اباصلت هروی نقل شده كه گفت: خدمت حضرت رضا - علیه السلام - ایستاده بودم فرمود: ای اباصلت برو در این قبه كه قبر هارون است و مقداری خاك از چهار طرف آن بیاور، رفتم و آوردم؛ فرمود: آن خاك جانب در را بده، دادم، گرفت بوئید و دور انداخت، و فرمود: این جا برای من قبری می كنند؛ سنگی پیدا می شود اگر همه كلنگهای خراسان را بیاورند كنده نشود؛ سپس درباره خاك پائین پا و بالای سر هم همین را فرمود آن گاه فرمود: این خاكی را كه از قبر من است؛ بده در اینجا برای من قبر می كنند.

ادامه مطلب: معجزات امام رضا (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 114
پرینت

مناظرات امام رضا (ع)

با غیر مسلمین گرچه مناظرات امام علی بن موسی الرضا ـ علیه السّلام ـ فراوان است، ولی از همه مهمتر هفت مناظره است كه ذیلاً فهرست‌وار از نظر می‌گذرد.
این مناظرات را عالم بزرگوار، مرحوم شیخ صدوق، در كتاب عیون اخبار الرضا آورده و مرحوم علامه‌ مجلسی نیز در جلد 49 بحارالانوار از كتاب عیون نقل كرده و در كتاب مسند الامام الرضا جلد 2 نیز آمده است. این مناظرات عبارتنداز:
1ـ مناظره با جاثلیق.[1]
2ـ مناظره با رأس الجالوت.[2]

ادامه مطلب: مناظرات امام رضا (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 124
پرینت

زندگی اجمالی امام رضا (ع )

امام رضا - علیه السلام - بنا به قول بسیاری از مورّخان، در سال 148[1] و به اندکی از آنان، از جمله شیخ صدوق[2] در سال 153 در 11 ذی قعده (یا ذی حجه و یا ربیع الاول) چشم به جهان گشوده است. در تاریخ وفات آن امام اختلاف نظر فراوانی وجود دارد. برخی سال 202 و برخی سال 203[3]را سال رحلت دانسته اند. از نظر ماه نیز کلینی[4] و شیخ مفید[5] ماه صفر را بدون تعیین روز یاد کرده اند. نوبختی آخرین روز ماه صفر را روز رحلت دانسته[6] و برخی دیگر هفدهم یا بیست سوم آن ماه و آخر ذی حجه را روز وفات دانسته اند.[7] به نظر می رسد که در عرف شیعه، سخن نوبختی پذیرفته شده است.

ادامه مطلب: زندگی اجمالی امام رضا (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 130
پرینت

دعوت مامون از امام(ع)

به خراسان مامون در ابتدا از امام رضا- علیه السلام - به صورتی محترمانه دعوت كرد كه همراه با بزرگان آل علی به مركز خلافت بیاید.[1]
امام - علیه السلام - از قبول دعوت مأمون خودداری ورزید، ولی از سوی مأمون اصرار و تأكیدهای فراوانی صورت گرفت و مراسلات و نامه های متعددی رد و بدل شد تا سرانجام امام - علیه السلام - همراه با جمعی از آل ابی طالب به طرف مرو حركت فرمود.[2]

ادامه مطلب: دعوت مامون از امام(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 121
پرینت

خلفای معاصر امام رضا(ع )

مدت امامت آن حضرت بیست سال بود كه ده سال آن معاصر با خلافت «هارون الرشید»، پنج سال معاصر با خلافت «محمد امین»، و پنج سال آخر نیز معاصر با خلافت «عبدالله المأمون» بود.
امام تا آغاز خلافت مأمون در زادگاه خود، شهر مقدس مدینه، اقامت داشت، ولی مأمون پس از رسیدن به حكومت، حضرت را به خراسان دعوت كرد و سرانجام حضرت در ماه صفر سال 203 هجری قمری (در سن 55 سالگی) به شهادت رسید و در همان سرزمین به خاك سپرده شد[1].

ادامه مطلب: خلفای معاصر امام رضا(ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 121
پرینت

امام رضا(ع) و مسائل كلامی

دوران امام رضا - علیه السلام - از دوران هایی است كه بحثهای كلامی از ناحیه جریانات گوناگون فكری به سرعت رو به رشد و توسعه گذاشته و در هر زمینه اختلاف نظر پدید آمده است. دو گروهی كه ما آنها را به نامهای «معتزله» و «اهل حدیث» می‌شناسیم، در بر پایی این جدالها و كشمكشهای فكری، بیشترین سهم را دارا بودند. خلفای عباسی نیز هر كدام به نحوی در این مسائل مشاركت می‌كردند، اما هیچ كدام با مأمون قابل مقایسه نیستند. بعد از زمان مأمون نیز خلفا به صورت جدی در مسائل فكری و كلامی درگیر شدند. در برابر این دو گروه، كه یكی عقل را بر نقل ترجیح می‌داد و دیگری (اهل حدیث) به عكس، امام رضا - علیه السلام - می‌ كوشید تا موضع خود را بیان كند. از این روست كه بخش عمده روایاتی كه از آن حضرت نقل شده، در موضوعات كلامی آن هم در شكل پرسش و پاسخ و یا احیانا مناظرات است.

ادامه مطلب: امام رضا(ع) و مسائل كلامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 137
پرینت

امام رضا(ع) و تشیع ایران

پس از آنكه مأمون بر برادرش امین، پیروز شد، در حقیقت، حكومت عباسیان را كه در اصل تكیه بر خراسانیان داشت، بیشتر از پیش، خراسانی كرد. حكومت امین، تكیه بر عناصر عربی و خاندان عباسیان داشت، اما حكومت مأمون از این دو جهت، ضعیف بود. لذا وی سعی كرد تا پایگاه دیگری بدست آورد. برای ایجاد این پایگاه، می‌توانست حمایت مردم را كه علاقه به علویان داشتند، جذب نموده از آن ابزاری برای سركوبی قیامهایی بسازد كه بنام علویان صورت می‌گرفت. ابن خلدون فراوانی شیعیان را سبب چنین دعوتی از سوی مأمون برای ولایتعهدی امام رضا - علیه السلام - می‌داند.[1] در نظر عامه مردم آمدن امام و پذیرش دعوت مأمون برای گرفتن خلافت و یا ولایتعهدی، مهر تأییدی برای مأمون بود، این یكی از اهداف مهم این اقدام بود.

ادامه مطلب: امام رضا(ع) و تشیع ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 117
پرینت

امام رضا(ع) در برابر افكار بیگانه

 اما با وجود این همه تلاشهای علمی، آنچه مایه نگرانی است، این بود كه در بین این گروه مترجمان، افرادی از پیروان متعصب و سرسخت مذاهب دیگر مانند زردشتیان، صابئیان، نسطوریان، رومیان و برهمنهای هند بودند كه آثار علمی بیگانه را از زبانهای یونانی، فارسی، سریانی، هندی، لاتین و غیره به عربی ترجمه می كردند.
یقیناً همه آنها در كار خود حسن نیّت نداشتند و گرهی از آنان سعی می كردند كه آب را گل آلود كرده و ماهی بگیرند و از این بازار داغ انتقال علوم بیگانه به محیط اسلام، فرصتی برای نشر عقاید فاسد و مسموم خود، به دست آورند و درست به همین علت عقاید خرافی و افكار انحرافی و غیر اسلامی در لابلای این كتب بظاهر علمی، به محیط اسلام راه یافت و بسرعت در افكار گروهی از جوانان و افراد ساده دل و بی آلایش نفوذ كرد [1].

ادامه مطلب: امام رضا(ع) در برابر افكار بیگانه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام رضا (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 110
پرینت

هشت درس و پیام از هشتمین امام(ع)

 اصولا رسول اکرم(ص) و ائمه(علیهم السلام) طبق روایاتی که داریم قبل‏از این عالم انواری بوده‏اند در ظل عرش و در انعقاد نطفه و طینت از بقیه مردم‏امتیاز داشته‏اند.»
حضرت امام خمینی ضمن بیان مطلب فوق افزوده‏اند:
«ومقاماتی دارند الی ماشاء الله چنانکه در روایات معراج ،جبرئیل عرض می‏کند:
... هرگاه کمی نزدیکتر می‏شدم، سوخته بودم.
با این فرمایش که ... ما با خداحالاتی داریم که نه فرشته مقرب آن را می‏تواند داشته باشد و نه پیامبر مرسل.این‏جزء اصول مذهب ماست که ائمه(علیهم السلام) چنین مقاماتی دارند.
چنانکه به حسب روایات این مقامات معنوی برای حضرت زهرا(ع) هم هست.»

ادامه مطلب: هشت درس و پیام از هشتمین امام(ع)
 

صفحه1 از22

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 149 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید