نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 113
پرینت

قیام های عصر امام سجاد (ع)

تاریخ گواه است که امام سجاد - علیه السلام - در طول سی و چهار سال فعالیت، شیعه را از یکی از سخت ترین دورانهای حیات خویش عبور داد. دورانی که جز سرکوبی شیعه به وسیله زبیریان و امویان نشان روشنی ندارد. بیست سال حاکمیت حجاج بر عراق و سلطه عبدالملک بن مروان بر کل قلمرو اسلامی، تنها جهتگیری روشنش کوبیدن شیعیان، و در بخشهایی دیگر کوبیدن سایر مخالفان امویان، اعم از خوارج یا شورشیانی چون عبدالرحمان بن محمد بن اشعث بود. حجاج کسی بود که شنیدن لفظ کافر برای او بسیار آرام بخش تر از شنیدن لفظ شیعه بود.[1]
در این سالها دو نهضت شیعی در عراق رخ داد که هر دو - علی رغم موفقیت موقت یکی از آنها - با شکست مواجه گردید.

ادامه مطلب: قیام های عصر امام سجاد (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 179
پرینت

فعالیت های امام سجاد (ع)

ابعاد مبارزات امام چهارم با مظالم و مفاسد عصر
باری امام سجاد- علیه السلام - یك سلسله برنامه‏های ارشادی و فرهنگی و تربیتی و مبارزات غیرمستقیم را آغاز كرد و بدون آن‏كه حساسیت حكومت را برانگیزد، فعالیتهایی انجام داد كه مهمترین آنها را می‏توان در چند بخش زیر خلاصه كرد:
1 - زنده نگهداشتن یاد و خاطره عاشورا
از آنجا كه شهادت امام حسین - علیه السلام - و یاران آن حضرت در افكار عمومی برای حكومت اموی بسیار گران تمام شده و مشروعیت آن را زیر سوال برده بود، برای آنكه این فاجعه فرموش نشود. امام با گریه بر شهیدان و زنده نگهداشتن خاطره آنان مبارزه منفی را به صورت گریه ادامه می‏داد. شك نیست كه این اشكهای سوزان وگریه‏های پرسوز ریشه عاطفی داشت زیرا عظمت فاجعه و مصیبت كربلا به قدری بزرگ و دلخراش بود كه هیچ یك از شهود عینی آن حادثه، تا زنده بودند، آن را فراموش نمی‏كردند، اما بی شك چگونگی برخورد امام سجاد با این موضوع اثر و نتیجه سیاسی داشت، یادآوری مكرر فاحعه كربلا نمی‏گذاشت ظلم و جنایت حكومت اموی از خاطره‏ها فراموش شود. امام هر وقت می‏خواست آب بیاشامد، تا چشمش به آب می‏افتاد، اشك از چشمانش سرازیر می‏شد.

 

ادامه مطلب: فعالیت های امام سجاد (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 109
پرینت

فضایل امام سجاد (ع)

محمد بن سعد مورخ و عالم اهل سنّت، امام سجاد ـ علیه السّلام ـ را این گونه توصیف كرده است: «كان علی بن الحسین ثقه مأموناً كثیر الحدیث عالیاً رفیعاً وَرِعاً» [1]
شافعی در رساله‌ای كه درباره حجیت خبر واحد نوشته،آورده است: «وجدت علی بن الحسین ـ وهو أفقه المدینه ـ یعّول علی خبر الواحد» [2]علی بن حسین ـ علیه السّلام ـ كه فقیه‌ترین مردم مدینه است، بر خبر واحد تكیه می‌كرد.
ابن شهاب زهری، علی رغم وابستگیش به امویان و حتی با وجود كینه‌ای كه بین امویان و شیعیان وجود داشت، از عالمان زمان امام سجاد ـ علیه السّلام ـ است كه با ولع تمام از امام بهره گرفته و حضرت را با عبارات زیادی ستوده است.

ادامه مطلب: فضایل امام سجاد (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 120
پرینت

شیعه در عصر امام سجاد (ع)

 بعد از هلاكت «یزید بن معاویه» و سست شدن پایه های حكومت امویان، شیعیان در كوفه به دنبال «فرمانده ای» برای خود بودند، تا جماعت متفرق آنان را جمع نماید و عقده به جامانده از شهادت حسین ـ علیه السّلام ـ را شفا بخشد.
بعد از مدتی، «مختار» برعلیه «بنی امیه» قیام نمود، شیعیان به دور او جمع شدند او لشكری رابه فرماندهی «ابراهیم بن مالك اشتر» به سوی لشكر شام روانه ساخت و آن لشكر را شكست داد و فرمانه اش «ابن زیاد» را به قتل رسانید؛ این امر آرزوی اهل بیت ـ علیه السّلام ـ شیعیان بود.

ادامه مطلب: شیعه در عصر امام سجاد (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 127
پرینت

سیره عملی امام سجاد  (ع)

هر چند مأموریت تمامی امامان معصوم ـ علیهم السلام ـ احیاء و بر پایی سنت خدا و رسول او در جامعه اسلامی است و لحظه لحظه حیات امام سجاد ـ علیه السلام ـ نیز گویای این مسئله است، ولی این بزرگوار یك مأموریت یژه ای هم داشت و آن ترویج، ترغیب و تبلیغ پیام وفرهنگ عاشورا بود كه در موقعیت های مختلف، امام ـ علیه السلام ـ از فرصت استفاده كرده و فرهنگ و پیام عاشورا را تبلیغ و گسترش می دادند.

ادامه مطلب: سیره عملی امام سجاد (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 129
پرینت

زندگی اجمالی امام سجاد (ع)

علی بن الحسین ـ علیه السلام ـ مشهور به زین‌العابدین و سجاد، چهارمین امام شیعه است كه بنا به قول مشهور[1] در سال 38 هجری متولد شده است. در نقل‌های چندی هم سال 35 و 36، سال تولد دانسته شده است.[2] احمدبن قاسم كوفی سال تولد آن حضرت را سال 30 هجری یاد كرده است.[3] روز تولد آن حضرت درمنابع مختلف[4] نیمه جمادی‌الاولی دانسته شده است. برخی دیگرتولدرا در نهم شعبان[5] و برخی دیگر در پنجم آن ماه دانسته‌اند.[6]
اگر تولد امام در سال38 هجری باشد، آشكار است كه امام، بخشی از حیات امام علی ـ علیه السلام ـ و نیز دوران امامت امام مجتبی و امام حسین ـ علیه السلام ـ را درك كرده و ناظر تلاش معاویه برای تحت فشار گذاشتن شیعیان در عراق و دیگر نقاط بوده است.

ادامه مطلب: زندگی اجمالی امام سجاد (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 98
پرینت

خلفای معاصر امام سجاد  (ع)

امام علی بن الحسین ـ علیه السلام ـ در دوران خود با زمامداران یاد شده در زیر معاصر بوده است:
1 - یزید بن معاویه (61 ـ 64 ق( [1].
2ـ عبد الله بن زبیر (61 ـ 73( [2].
3ـ معاویه بن یزید (چند ماه از سال 64)
4ـ مروان بن حكم (نه ماه از سال 65)
5ـ عبد الملك بن مروان (65 ـ 86)
6ـ ولید بن عبد الملك (86 ـ 96)

ادامه مطلب: خلفای معاصر امام سجاد (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 116
پرینت

خطبه تاریخی امام سجاد (ع)

در این اثناء(اسارت در شام) امام زین العابدین - علیه السلام - از سراپرده خود بیرون آمد و با اشاره مردم را به سكوت، دعوت كرد، نفسها در سینه‏ها ماند و سكوت مطلق همه جا را فرا گرفت، آنگاه امام سجاد - علیه السلام - اینگونه خطبه تاریخی خود را ایراد فرمود: پس از حمد و ثنای الهی، از رسول خدا - صلی الله علیه و آله - یاد كرد و بر او درود فرستاد و خطاب به ‏مردم گفت:
ایها الناس! من عرفنی فقد عرفنی، و من لم یعرفنی فانا علی بن الحسین المذبوح بشط الفرات من غیر ذحل و لا ترات، انا ابن من انتهك حریمه و سلب نعیمه و انتهب ماله و سبی عیاله، انا ابن من قتل صبرا، فكفی بذلك فخرا.
ایها الناس! ناشدتكم بالله هل تعلمون انكم كتبتم الی ابی وخدعتموه، و اعطیتموه من انفسكم العهد و المیثاق والبیعه ثم قاتلتموه و خذلتموه؟ فتبا لكم ما قدمتم لانفسكم و سوء لرأیكم، بایه عین تنظرون الی رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم یقول لكم: قتلتم عترتی و انتهكتم حرمتی فلستم من امتی.

ادامه مطلب: خطبه تاریخی امام سجاد (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 148
پرینت

بهره‌گیری امام سجاد(ع)

از دعا هنگامی كه جامعه دچار انحراف شده، روحیه رفاه طلبی و دنیا زدگی بر آن غلبه و فساد سیاسی و اخلاقی و اجتماعی آن را در محاصره قرار داده و از نظر سیاسی هیچ روزنه‌ای برای تنفس وجود نداشت، امام سجاد - علیه السلام - توانست از دعا برای بیان بخشی از عقاید خود استفاده كند و بار دیگر تحركی در جامعه برای توجه به معرفت و عبادت و بندگی خداوند ایجاد كند. گرچه ظاهراً مقصود اصلی در این دعاها، همان معرفت و عبادت بوده، اما با توجه به تعابیری كه وجود دارد، می‌توان گفت كه مردم می‌توانستند از لابلای این تعبیرات با مفاهیم سیاسی مورد نظر امام سجاد - علیه السلام - آشنا شوند.

ادامه مطلب: بهره‌گیری امام سجاد(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 103
پرینت

اوضاع سیاسی عصر امام سجاد(ع)


زندگانی امام سجاد - علیه السلام- در دوره ای قرار داشت كه:
ـ دوره نومیدی از پیروزی حركت مسلحانه
ـ كوشش سازنده به امید ایجاد حكومت اسلامی توسط خاندان پیامبر در دراز مدت
ـ زمینه سازی برای رسیدن به این هدف از رهگذر كار فرهنگی و تربیت نیروی انسانی متناسب
ـ تبیین تفكر اصیل اسلامی و نشان دادن بدعتها و تحریفها بود.
توضیح اینكه" حادثه دلخراش عاشورا (در كوتاه مدت) ضربت خرد كننده ای بر نهضت شیعه وارد ساخت، و با انعكاس خبر این حادثه در سراسر كشور اسلامی آن روز، به ویژه در عراق و حجاز، رعب و وحشت شدیدی بر محافل شیعه حكمفرما گشت، زیرا مسلّم شد كه یزید كه آماده است تا حد كشتن فرزند پیامبر (كه در همه جهان اسلام به عظمت و اعتبار و قداست شناخته شده بود) و اسیر كردن زنان و فرزندان او حكومت خود را استحكام بخشد، در راه تثبیت (پایه های حكومت خویش از هیچ جنایتی دریغ نمی كند. [1]

ادامه مطلب: اوضاع سیاسی عصر امام سجاد(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 156
پرینت

امامت امام سجاد  (ع)

بر طبق نصوصی که محدثین شیعه در کتب روایی نقل کرده اند، امام سجاد - علیه السلام - جانشین و وصی پدرش حسین بن علی - علیه السلام - است. این نصوص را شیخ کلینی در کافی و شیخ حر عاملی در اثبات الهداه و دیگران روایت کرده اند. احادیثی نیز که از پیامبر - صلی الله علیه و آله و سلم - در مورد اسامی ائمه شیعه روایت گردیده، مؤید این مطلب است. صرف نظر از آن، پذیرش امام سجاد - علیه السلام - در جامعه شیعیان و مقبول بودن آن حضرت در طی تاریخ، خود شاهدی اصیل بر صدق این وصایت است.

ادامه مطلب: امامت امام سجاد (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 109
پرینت

امام سجاد (ع) و نهضت عاشورا

 از آن زمان كه حضرت سیدالشهداء - علیه السلام - نهضت را آغاز كرد و از وطن خویش مدینه خارج شد تا هنگام شهادت فرزند دلبندش زین‌العابدین - علیه السلام - ملازم او بود و بعد هم رنج اسیری و سفرهای تلخ و سخت را تا بازگشت به مدینه بر دوش كشید.
امام سجاد - علیه السلام - می‌فرماید: شبی كه بامداد آن پدرم به شهادت رسید من بیمار بودم و عمه‌ام زینب پرستار من بود پدرم در حالیكه ابیاتی را زمزمه می‌كرد نزد من آمد و من مقصود آن حضرت را از خواندن این ابیات دریافتم و گریه گلویم را گرفت و دانستم مصیبت فرود آمده است، لیكن عمه‌ام زینب چون بیت‌ها را شنید طاقت نیاورد و بانگ برداشت. [1]

ادامه مطلب: امام سجاد (ع) و نهضت عاشورا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 161
پرینت

مختصری از زندگی امام علی بن الحسین (ع)

 امامت حسین بن علی (ع) ونقش آنحضرت در نشر فرهنگ عاشورا

 پيام خون و شهادت

 امام سجاد ( ع ) در دمشق

 حرکت به مدينه

 صحيفه سجاديه

 امام علي بن حسين بن علي بن ابيطالب عليه السلام مشهور به سجاد، چهارمين امام شيعيان بنا به قولي مشهور، در پنجم شعبان سال 38 هجري قمري متولد شد و در 12 محرم سال 95 هجري قمري به دست وليد بن عبدالملك به شهادت رسيد. امام زين العابدين عليه السلام زماني ديده به جهان گشود كه زمام امور در دست جد بزرگوارش امام علي بن ابيطالب عليه السلام بود. آن حضرت 3 سال از خلافت علوي و حكومت چند ماهه امام حسن عليه السلام را درك كرد. امام سجاد عليه السلام در عاشوراي سال 61 هجري قمري حضور داشت و در آن واقعه به صورتي معجزه آسا نجات يافت و پس از شهادت پدرش امام حسين عليه السلام مسئوليت زمامداري شيعيان از جانب خدا بر عهده او گذاشته شد و از آن روز تا روزي كه به شهادت رسيد زمامداراني چون يزيد بن معاويه، عبدالله بن زبير، معاويه بن يزيد، مروان بن حكم، عبدالملك بن مروان و وليد بن عبدالملك، معاصر بود.

ادامه مطلب: مختصری از زندگی امام علی بن الحسین (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام سجاد (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 136
پرینت

سیاست و حکومت در نظر امام سجاد

امام سجاد عليه‏السلام و حضرت زينب سلام الله عليها دو رکن اساسي نهضت‏سالار شهيدان، ابي عبدالله(ع) هستند که بي‏ترديد دوام و بقاي نهضت‏حسيني مديون‏فداکاريهاي آنهاست.

متاسفانه چهره قهرمانانه امام سجاد(ع) توسط بعضي از دوستان ناآگاه و دشمنان‏آگاه تحريف شده و از امام به عنوان چهره‏اي پيوسته بيمار و کنار از مسائل‏سياسي !! ساخته‏اند. بي ترديد اين تلقي نسبت‏به ساحت مقدس اين امام شجاع وخستگي‏ناپذير ظلمي سترگ است ! زنده‏ترين دليل مطلب خطبه‏هاي افشاگرانه امام‏سجاد(ع) در کوفه و شام و موضع سازش ناپذير امام با ستمگران و برخوردخشمگينانه با عالمان درباري است.

ادامه مطلب: سیاست و حکومت در نظر امام سجاد
 

صفحه1 از14

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 161 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید