نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 130
پرینت

مذهب شیعه، مذهب جعفری

هیچ تاكنون به این نكته اندیشیده اید كه چرا ما شیعیان را پیروان مذهب جعفری می خوانند؟ در میان امامان دوازدگانه شیعه چرا مذهب ما به ایشان انتساب یافته است؟ با توجه به این كه امام جعفر صادق - علیه السلام - ششمین امام شیعه هستند مگر پیش از ایشان وضعیت شیعه چگونه بوده و به عبارت دیگر چرا مذهب شیعه علوی یا حسنی یا حسینی یا سجادی و یا باقری نامیده نشده است؟ آنچه در پی می آید توضیحی است بر راز این نام گذاری.
عرصه تئوری ها و دیدگاههای علمی و فرهنگی در میان دانشمندان وفرهیختگان همواره عرصه ابقای بهترین اندیشه ها بوده است. هر نظریه ای آن هنگام توانسته جایگزین نظریه پیشین شود كه محتوایی بهتر از آن را به بشریت هدیه كرده باشد و الا مورد استقبال قرارنخواهد گرفت. مكتب های فكری بزرگ نیز همواره باید دارای چنین ویژگی باشند تا بتوانند در دل بشر جایی باز كنند.

ادامه مطلب: مذهب شیعه، مذهب جعفری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 136
پرینت

فعالیتهای سیاسی امام‏ صادق (ع )

 برخلاف تصور عمومی، حركت امام صادق (ع) تنها در زمینه‏های علمی (با تمام وسعت و گستردگی آن) خلاصه نمی‏شد، بلكه امام فعالیت سیاسی نیز داشت، ولی این بُعد حركت امام، بر بسیاری از گویندگان و نویسندگان پوشیده مانده است. در اینجا برای اینكه بی پایگی این تصور «كه امام صادق (ع) بنا به ملاحظه اوضاع و احوال آن زمان هرگز در امر سیاست مداخله نمی‏كرد و هیچ گونه ابتكار عمل سیاسی‏ای نداشت، بلكه در جهت سیاست خلفای وقت حركت می‏كرد» روشن گردد، نمونه ‏ای از فعالیتهای سیاسی امام را ذیلا می‏آوریم:

ادامه مطلب: فعالیتهای سیاسی امام‏ صادق (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 294
پرینت

فرق و مذاهب در عصر امام صادق (ع )


عصر امام صادق - علیه السلام - عصر برخورد اندیشه‏ ها و پیدایش فرق و مذاهب مختلف نیز بود. در اثر برخورد مسلمین با عقاید و آرای اهل كتاب و نیز دانشمند یونان، شبهات و اشكالات گوناگونی پدید آمده بود.
در آن زمان فرقه هایی همچون: معتزله، جبریه، مرجئه، غلات[1] ، زنادقه[2] ، مشبهه، متصوفه، مجسمه، تناسخیه و امثال اینها پدید آمده بودند كه هر كدام عقاید خود را ترویج می‏كردند.
از این گذشته در زمینه هر یك از علوم اسلامی نیز در میان دانشمندان آن علم اختلاف نظر پدید می‏آمد، مثلا در علم قرائت قران، تفسیر، حدیث، فقه، و علم كلام [3]بحثها و مناقشات داغی در می‏گرفت و هر كس به نحوی نظر می‏داد و از عقیده‏ای طرفداری می‏كرد.

ادامه مطلب: فرق و مذاهب در عصر امام صادق (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 110
پرینت

عظمت علمی امام صادق(ع)

در باب عظمت علمی امام صادق - علیه السلام - شواهد فراوانی وجود دارد و این معنا مورد قبول دانشمندان تشیع و تسنن است. فقها و دانشمندان بزرگ در برابر عظمت علمی آن حضرت سر تعظیم فرود می‏آوردند و برتری علمی او را می‏ستودند.
«ابو حنیفه» پیشوای مشهور فرقه حنفی اهل سنت می‏گفت: من دانشمندتر از جعفر بن محمد ندیده‏ام[1] ، نیز می‏گفت: زمانی كه «منصور» (دوانیقی) «جعفر بن محمد» را احضار كرده بود، مرا خواست و گفت: مردم شیفته جعفر بن محمد شده‏اند، برای محكوم ساختن او یك سری مسائل مشكل را در نظر بگیر. من چهل مسئله مشكل آماده كردم. روزی منصور كه در «حیره» بود، مرا احضار كرد. وقتی وارد مجلس وی شدم دیدم جعفر بن محمد در سمت راست او نشسته است وقتی چشمم به او افتاد آنچنان تحت تأثیر ابهت و عظمت او قرار گرفتم كه چنین حالی از دیدن منصور به من دست نداد. سلام كردم و با اشاره منصور نشستم. منصور رو به وی كرد و گفت: این ابو حنیفه است.

ادامه مطلب: عظمت علمی امام صادق(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 148
پرینت

شیوه ‏های ارتباط شیعه با امام صادق (ع )

عصر امام صادق - علیه السلام - یكی از دورانهای پرشكوه و طلایی در تاریخ‏تشیع است. در این عصر، تشیع گسترش چشمگیری نمود و بر تعددشیعیان افزوده گشت و در اثر آزادی نسبی روابط شیعیان با امام‏صادق - علیه السلام - آن حضرت توانست فقه و كلام شیعه را توسعه دهد و اصول ومبانی آن را روشن كند. نقش آن حضرت در معرفی مبانی شیعه به حدی ‏بود كه مذهب شیعه به نام آن جناب و «مذهب جعفری‏» شهرت یافت.
بعد از رحلت رسول اكرم - صلی الله علیه و آله - دیگران در جایگاه آن حضرت نشستند وعلی - علیه السلام - در حاشیه ماند. با این حال تعداد زیادی از بزرگان صحابه‏تنها آن جناب را امام برحق می‏دانستند؛ حذیفه بن یمان می‏گفت:
«هر كس كه طالب دیدار امیرالمؤمنین برحق است، علی راملاقات‏ نماید.»[1]

ادامه مطلب: شیوه ‏های ارتباط شیعه با امام صادق (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 148
پرینت

شیوه برخورد امام با مخالفان

مناظرات امام صادق - علیه السلام -
عصر امام صادق - علیه السلام - عصر برخورد اندیشه‏ها و پیدایش فرق و مذاهب مختلف بود و در اثر برخورد فرهنگ و معارف اسلامی با فلسفه‏ها و عقاید و آرای فلاسفه و دانشمندان یونان، شبهات و اشكالات گوناگونی پدید آمده بود، از اینرو امام صادق - علیه السلام - جهت معرفی اسلام و مبانی تشیع، مناظرات متعدد و پرهیجانی با سران و پیروان این فرقه‏ها و مسلكها داشت و طی آن‏ها با استدلالهای متین و منطق استوار، پوچی عقاید آنان و برتری مكتب اسلام را ثابت می‏كرد.
از میان مناظرات گوناگون امام، به عنوان نمونه، مناظره آن حضرت را با «ابوحنیفه»، پیشوای فرقه حنفی، از نظر خوانندگان محترم می‏گذرانیم:

ادامه مطلب: شیوه برخورد امام با مخالفان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 136
پرینت

شیعه در عصر امام صادق (ع )

 در این دوره، به علت ضعف امویان و درگیری های آنان، امام صادق ـ علیه السّلام ـ و شاگردانش فرصت بیشتری برای نشر مكتب اصیل اسلامی یافتند. این موقعیت، تا اوائل خلافت منصور و دومین خلیفه عباسی نیز ادامه داشت.
عباسیان، خود را «خونخواه» آل ابی طالب می دانستند. و مردم را به خوشنودی آل محمد ـ علیه السّلام ـ دعوت می كردند؛ بنابر این نمی توانستند در آغاز با اهل بیت پیامبر ـ علیه السّلام ـ مخالفت نمایند.
در سال 140 هجری، منصور بر مخالفان خود پیروز گشت و خطر نفوذ رهبری مذهبی شیعیان اهل بیت ـ علیه السّلام ـ را بیشتر احساس كرد و به سراغ آنان رفت. ابتدا از «بنی الحسن» آغاز نموده؛ «عبدالله بن حسن» و فرزندانش را دستگیر ساخت و به زندان افكند و سپس دستور قتل همه آنان را داد. سپس به محدود ساختن حوزه درس «جعفر بن محمد ـ علیه السّلام ـ» در مدینه تهدید و محاصره امام ـ علیه السّلام ـ و شیعیانش پرداخت.

ادامه مطلب: شیعه در عصر امام صادق (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 203
پرینت

شاگردان ممتاز امام صادق(ع )

تقریبا همه علما و دانشمندان اتفاق نظر دارند كه شاگردان امام - علیه السلام - به چهار هزار نفر می‌رسیدند كه از نقاط مختلف جهان اسلام به محضر او آمده و كسب فیض می‌كردند و حتی كسانی كه از جمله رهبران مخالفین قرار گرفتند هرچه از دانش فراگرفتند از آن بزرگوار بوده است، كه در اینجا به معرفی برخی از این شاگردان آن حضرت می پردازیم:
ابوحنیفه می‌گوید:
«لولا السنتان لهلك النعمان»، اگر آن دوسال شاگردی من از امام صادق - علیه السلام - نبود هلاك می‌شدم.
ونیز می‌گوید:
«ما رأیت أعلم من جعفر بن محمّد» هیچكس را عالمتر از جعفربن محمّد نیافتم.
اینك به معرفی چند نفر از شاگردان ممتاز امام - علیه السلام - می‌پردازیم:

ادامه مطلب: شاگردان ممتاز امام صادق(ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 117
پرینت

سفرهای صادق آل محمد (ع)

 سفرهای معصومین - علیهم السلام- از مهم ترین فرازهای درخشان زندگی وتاریخ اهل بیت علیهم السلام است.این سفرها در بردارنده حوادث تاریخی و معارف الهی مهمی هستند.هجرت پیامبر - صلی الله علیه و آله - و اهل بیت ازمكه به مدینه، حجه الوداع رسول خدا - صلی الله علیه و آله - ، غدیر خم و سفر تاریخی سیدالشهداء به كربلا از سفرهای پر بار تاریخ اسلام هستند.
اینك به بررسی سفرهای آن حضرت می پردازیم.
امام صادق - علیه السلام - در سال 83 ه.ق تولد یافت و در سال 114 ه.ق به امامت رسید و در سال 148 شهید شد. دوران امامت آن حضرت با دوران ضعف امویان (114-132 ه.ق.) و با سالیان آغازین حكومت عباسیان (132 148 ه.ق.) همراه بود.

ادامه مطلب: سفرهای صادق آل محمد (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 102
پرینت

زندگی اجمالی امام صاق (ع )

ششمین امام شیعیان جعفر بن محمد صادق ـ علیه السلام ـ است که بنا به نقل برخی منابع، در سال 80 هجری[1] و به نقل منابع دیگر، در سال 83 هجری دیده به دنیا گشودند.[2] مادر آن حضرت، فروه دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر است. در گذشت امام، به اتفاق مورخان، در ماه شوال سال 148 در دوران خلافت منصور عباسی بوده[3] و در برخی از کتابها گفته شده که روز آن، 25 ماه شوال بوده است.[4] تکیه اصلی شیعه، از نظر فکری و عقیدتی، بر امام صادق ـ علیه السلام ـ بوده و بخش بزرگی از احادیث و علوم اهل بیت توسط این امام گسترش یافته است. امام صادق ـ علیه السلام ـ حد فاصل فرقه هایی قرار گرفته بود که در شیعه به وجود آمد و وظیفه مهم حفظ و صیانت شیعه از انحرافات را در رأس برنامه خود قرار داد و آن را از تأثیرپذیری در برابر انحرافات موجود عصر خود، که خلوص فکری و عقیدتی و استقلال مکتبی آن را به طور مداوم مورد تهدید قرار می داد، باز داشت.

ادامه مطلب: زندگی اجمالی امام صاق (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 126
پرینت

راویان امام صادق(ع )

در حدود بیش از چهار هزار نفر از امام صادق - علیه السلام - حدیث روایت كرده‏اند.
مرحوم شیخ مفید می‏نویسد: عالمان حدیث، اسامی راویان موثق را كه با اختلاف در رأی و اعتقاد از امام حدیث شنیده و یا روایت كرده‏اند، گردآوری نموده‏اند كه تعدادشان بالغ بر چهار هزار نفر می‏باشد.
ابن شهر آشوب می‏نویسد: گردآوردنده نامهای راویان امام، شخصی بود به نام ابن عقده و دیگران هم گفته‏اند: این عقده برای هر یك راوی، حدیثی نیز نقل كرده است.
همچنین طبرسی در «اعلام الوری» و محقق در «معتبر» به شماره آنان اشارت داشته و شیخ طوسی در كتاب «رجال» اسامی همه‏شان را هم ذكر فرموده است.

ادامه مطلب: راویان امام صادق(ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 98
پرینت

خلفای معاصر امام صادق(ع )

امام صادق - علیه‏السلام - در سال 114 به امامت رسید. دوران امامت او مصادف بود با اواخر حكومت امویان كه در سال 132 به عمر آن پایان داده شد و اوایل حكومت عباسیان كه از این تاریخ آغاز گردید.
امام صادق - علیه‏السلام - از میان خلفای اموی با افراد زیر معاصر بود:
1 - هشام بن عبدالملك (105 - 125هق).
2 - ولید بن یزید بن عبدالملك (125 - 126).
3 - یزید بن ولید بن عبدالملك (126).
4 - ابراهیم بن ولید بن عبدالملك (70روز از سال 126).

ادامه مطلب: خلفای معاصر امام صادق(ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 115
پرینت

اوضاع و شرایط عصر امام صادق (ع)


در میان امامان، عصر امام صادق - علیه السلام - منحصر به فرد بوده و شرائط اجتماعی و فرهنگی عصر آن حضرت در زمان هیچ یك از امامان وجود نداشته است، زیرا آن دوره از نظر سیاسی، دوره ضعف و تزلزل حكومت بنی امیه و فزونی قدرت بنی عباس بود و این دو گروه مدتی در حال كشمكش و مبارزه با یكدیگر بودند. از زمان هشام بن عبدالملك تبلیغات و مبارزات سیاسی عباسیان آغاز گردید، و در سال 129 وارد مرحله مبارزه مسلحانه و عملیات نظامی گردید و سرانجام در سال 132 به پیروزی رسید.

ادامه مطلب: اوضاع و شرایط عصر امام صادق (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام صادق (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 141
پرینت

امامت پس از امام صادق (ع )

اختلافی كه معمولا میان شیعیان پدید می‌آمد، ناشی از تعیین امامت امام بعدی بود. گاهی بنا به دلایل سیاسی، از جمله به دلیل وحشتی كه از حاكمیت عباسیان وجود داشت، امام برای بسیاری از شیعیان خود ناشناخته می‌ماند؛ زیرا امكان آن بود كه اگر به صورت صریح، امامت امامی معین می‌شد، از ناحیه خلفا تحت فشار قرار گیرد. شدت اختناق منصور درباره علویان، به ویژه امام صادق ـ علیه السلام ـ كه عظمت فراوانی در جامعه كسب كرده بود سبب شد تا سردرگمی خاصی میان برخی از شیعیان، نسبت به رهبری آینده، به وجود آید. دعوت و جذب شیعیان آن حضرت از طرف بعضی از فرزندان امام صادق ـ علیه السلام ـ (كه به ناحق داعیه امامت داشتند) و بهره‌گیری آنان از این فرصت، مزید بر علت می‌شد.

ادامه مطلب: امامت پس از امام صادق (ع )
 

صفحه1 از18

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 73 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید