نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 172
پرینت

فضائل و سیره امام کاظم (ع)

فضایل امام كاظم - علیه السلام - ازنگاه شیخ مفید
1 - شیخ مفید رضوان الله علیه فرموده: ابوالحسن موسی بن جعفر - علیه السلام - عابدترین و فقیه‏ترین اهل زمانش بود، از همه سخی‏تر و از لحاظ كرامت نفس در عالیترین درجه قرار داشت... نوافل شب را می‏خواند تا به وقت صبح می‏رسید، و بلافاصله نماز صبح را می‏خواند، آنگاه تا طلوع آفتاب به تعقیب و ذكر الله اشتغال داشت، بعد سر به سجده می‏گذاشت و مشغول دعا و حمد بود تا نزدیكی ظهر.[1]
بسیار اوقات این دعا را خواند: «اللهمّ اِنّی اسالك الرّاحهَ عند الموت و العفو عندالحساب» و آن را تكرار می‏فرمود و از جلمه دعاهایش آن بود كه: «عظُم الذّنب من عبدك فلیحسن العفو من عندك».
از ترس خدا گریه می‏كرد تا جایی كه اشك از محاسنش جاری می‏شد، از همه مردم بیشتر به خانواده‏اش و ارحامش می‏رسید، به فقراء اهل مدینه شبها سر می‏زد و زنبیلهای حاوی مال و پول نقره و آرد و خرما برای آنها می‏برد، آنها نمی‏دانستند آورنده اینها كیست... موقع احسان دویست دینار تا سیصد دینار احسان می‏كرد، كیسه‏های احسان موسی‏بن جعفر - علیه السلام - ، ضرب المثل بود...

ادامه مطلب: فضائل و سیره امام کاظم (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 101
پرینت

فاجعه خونین فخّ‏

فشارها و آزار و اذیت های مهدی عباسی نسبت به شیعیان، رجال آزاده و دلیر بنی هاشم را به ستوده آورده آنها را به مقاومت در برابر یورشهای پی در پی و خشونت‏آمیز حكومت ستمگر عباسی واداشت و در اثر همین بیدادگریها، كم كم، نطفه یك نهضت مقاومت در برابر حكومت عباسی به رهبری یكی از نوادگان امام حسن مجتبی علیه‏السلام - بنام «حسین صاحب فخ»[1] منعقد گردید.
البته هنوز این نهضت شكل نگرفته و موعد آن كه موسم حج بود، فرا نرسیده بود ولی سختگیریهای طاقت‏فرسای فرماندار وقت مدینه، باعث شد كه آتش این نهضت زودتر شعله‏ور شود.
فرماندار مدینه كه از مخالفان خاندان پیامبر - صلی الله علیه و آله - بود، برای خوش خدمتی به دستگاه خلافت، و گویا به منظور اثبات لیاقت خود! هر روز به بهانه‏ای رجال و شخصیتهای بزرگ هاشمی را اذیت می‏كرد. از جمله، آنها را مجبور می‏ساخت هر روز در فرمانداری حاضر شده خود را معرفی نمایند، او به این هم اكتفا نكرده، آنها را ضامن حضور یكدیگر قرار می‏داد و یكی را به علت غیبت دیگری، مؤاخذه و بازداشت می‏نمود! [2]

ادامه مطلب: فاجعه خونین فخّ‏
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 182
پرینت

شیعه در عصر امام موسی كاظم (ع)

امام كاظم ـ علیه السّلام ـ در سال 148، بعد از شهادت پدرش، رهبری شیعیان را بر عهده گرفت. اختلافی كه بین شیعیان بوجود می آمد، غالباً ناشی از تعیین امام بعدی بود. گاه بنابر دلایل سیاسی (وحشت از حاكمیت عباسیان) امام ـ علیه السّلام ـ برای بسیاری از شیعیان خود ناشناخته می ماند.
شدت اختناق « منصور » درباره « علویان » بویژه امام صادق ـ علیه السّلام ـ كه عظمتی فراوان در میان جامعه كسب كرده بود، موجب سردرگمی میان برخی از شیعیان نسبت به رهبری آینده شده بود.
بعضی از فزندان امام صادق ـ علیه السّلام ـ دائیه رهبری داشتند و این موجب پراكندگی شیعیان می شد. مشكل دیگر آنان دور بودن از شهر ها و محل سكونت بود... با توجه به دلایل فوق، بعد از امام صادق ـ علیه السّلام ـ نیز انشعاباتی رخ داد.

ادامه مطلب: شیعه در عصر امام موسی كاظم (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 144
پرینت

شهادت امام كاظم (ع)

یحیی بن خالد كه نگران شده بود، نزد هارون رفت و با عذرخواهی از عمل فضل، خود خواسته هارون را كه به شهادت رساندن امام بود، به دست سِندی بن شاهك انجام داد.[1] روایات چندی در این كه یحیی بن خالد عامل به شهادت رساندن امام بوده در دست است. به نقل ابوالفرج و دیگران، او به صورت ظاهر برای كار دیگری، ولی در واقع برای به شهادت رساندن آن حضرت به بغداد رفت. این پنهانكاری او حكایت از آن دارد كه وی بر آن نبوده تا مسؤولیت این اقدام را بپذیرد زیرا پیش از این دشمنی خود را در جریان هشام بن حكم با امام كاظم - علیه السّلام - نشان داده بود. در این صورت این سخن كه او در باطن به امام اعتقاد داشته نباید درست باشد. در روایتی از امام رضا - علیه السّلام - آمده كه به آن حضرت عرض شد: آیا یحیی بن خالد پدرتان را مسموم كرد؟

ادامه مطلب: شهادت امام كاظم (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 149
پرینت

سیره عملی امام موسی كاظم  (ع)

سیره عملی امام كاظم ـ علیه السلام ـ پر از صحنه هایی است كه در هر زمان و عصری، برای بشریت علاوه بر اینكه درس گذشت، صبر و شكیبایی، استقامت، آزادگی، عبودیت و بندگی خدا و... را می دهد چراغ فروزانی است كه در ظلمات وتاریكی هایی كه شیاطین انس و جن زمینه ساز آنها هستند راهگشا خواهد بود و اینك جهت آشنایی و درك بیشتر، به گوشه هایی از سیره این امام همام ـ علیه السلام ـ اشاره می شود.
عبدالله بن سنان گفت: برای هارون الرشید لباسهای ارزشمند و زیبایی آورده بودند. هارون آنها را به علی بن یقیطین وزیر خود بخشید و از جمله آن لباسها، لباسی بود كه از خز و طلا بافته شده بود كه به لباس پادشاهان شباهت داشت.

ادامه مطلب: سیره عملی امام موسی كاظم (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 120
پرینت

زندگی اجمالی امام كاظم (ع)

هفتمین امام شیعه امامیّه، حضرت موسی بن جعفر - علیه السّلام - است كه مسلمانان، به ویژه شیعیان، او را به دلیل حلم و بردباری اش در برابر معاندان و فرو نشاندن غیظ و خشم خویش در مقابل دشمنان[1] لقب كاظم داده اند. تولّد آن حضرت به سال 128 - و در منابع اندكی 129 - در اَبواء - كه منطقه ای است میان مكه و مدینه - از مادری با نام حمیده بربریه،[2] بوده است. ماه تولد در هیچ منبعی نیامده و تنها به سال اكتفا شده است.[3] شهادت ایشان در بیست و پنجم رجب[4] سال 183 در بغداد، در زندان حاكم ستمگر عباسی، هارون الرشید، صورت گرفته است. برخی روز شهادت را پنجم و برخی ششم ماه رجب دانسته اند.[5]

ادامه مطلب: زندگی اجمالی امام كاظم (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 109
پرینت

خلفای معاصر امام كاظم (ع )

از سال 148 كه امام صادق - علیه‏السلام - به شهادت رسید، دوران امامت حضرت كاظم- علیه‏السلام - آغاز گردید. آن حضرت در این دوران با خلفای یاد شده در زیر معاصر بود:
1 - منصور دوانیقی (136 - 158).
2 - محمد معروف به مهدی (158 - 169).
3 - هادی (169 - 170).
4 - هارون (170 - 193).
هنگام رحلت امام صادق - علیه‏السلام - منصور دوانیقی، خلیفه مشهور و ستمگر عباسی، دراوج قدرت و تسلط بود.
منصور كسی بود كه برای پایه‏های حكومت خود، انسانهای فراوانی را به قتل رسانید. او در این راه نه تنها شیعیان، بلكه فقها و شخصیتهای بزرگ جهان تسنن را نیز كه با او مخالفت می‏ورزیدند، سخت مورد آزار قرار می‏داد، چنانكه‏
«ابوحنیفه» را به جرم اینكه برضد او به پشتیبانی از «ابراهیم» (پسر عبدالله محض، و رهبر قیام ضدّ عباسی در عراق) فتوا داده بود، شلاق زد، و به زندان افكند![1]

ادامه مطلب: خلفای معاصر امام كاظم (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 155
پرینت

امامت پس از امام صادق (ع)

اختلافی كه معمولا میان شیعیان پدید می‌آمد، ناشی از تعیین امامت امام بعدی بود. گاهی بنا به دلایل سیاسی، از جمله به دلیل وحشتی كه از حاكمیت عباسیان وجود داشت، امام برای بسیاری از شیعیان خود ناشناخته می‌ماند؛ زیرا امكان آن بود كه اگر به صورت صریح، امامت امامی معین می‌شد، از ناحیه خلفا تحت فشار قرار گیرد. شدت اختناق منصور درباره علویان، به ویژه امام صادق ـ علیه السلام ـ كه عظمت فراوانی در جامعه كسب كرده بود سبب شد تا سردرگمی خاصی میان برخی از شیعیان، نسبت به رهبری آینده، به وجود آید. دعوت و جذب شیعیان آن حضرت از طرف بعضی از فرزندان امام صادق ـ علیه السلام ـ ـ كه به ناحق داعیه امامت داشتند ـ و بهره‌گیری آنان از این فرصت، مزید بر علت می‌شد.

ادامه مطلب: امامت پس از امام صادق (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 08 شهریور 1392 بازدید: 97
پرینت

اصحاب ممتاز امام كاظم (ع)

در این نوشتار به معرفی برخی از اصحاب و شاگردان ممتاز امام كاظم ـ علیه السلام ـ می پردازیم:
صفوان بن مهران
صفوان از مردان پاك و موثقی بود كه بزرگان علما به روایات او اهمیت می دهند، در اخلاق و رفتار به مقامی رسیده بود كه مورد تأیید امام ـ علیه السلام ـ واقع شد. چنانكه پیشتر اشاره كردیم، همینكه از امام شنید به ستمكاران نباید كمك كرد، از هر گونه كمك به آنان خودداری ورزید و شترانی را كه به كرایه به هارون می سپرد، فروخت تا مجبور نباشد از این راه به ستمگر كمك كرده باشد.[1]

ادامه مطلب: اصحاب ممتاز امام كاظم (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 86
پرینت

مختصری از زندگی نامه و صفات امام موسی(ع)

 السلام على المعذب فى قعر السجون و ظلم المطامير، ذى الساق المرضوض بحلق القيود
درود بر آن سرورى كه در تنگناى زندان ها و در تاريكيهاى زير زمين ها، حلقه هاى زنجير پاهاى مباركش را مجروح ساخته بود

نام امام هفتم ما، موسى و لقب آن حضرت كاظم (ع ) كنيه آن امام (ابوالحسن ) و (ابوابراهيم ) است . شيعيان و دوستداران لقب (باب الحوائج ) به آن حضرت داده اند. تولد امام موسى كاظم (ع ) روز يكشنبه هفتم ماه صفر سال 128 هجرى در (ابواء) اتفاق افتاد. دوران امامت امام هفتم حضرت موسى بن جعفر (ع ) مقارن بود با سالهاى آخر خلافت منصور عباسى و در دوره خلافت هادى و سيزده سال از دوران خلافت هارون كه سخت ترين دوران عمر آن حضرت به شمار است .
امام موسى كاظم (ع ) از حدود 21 سالگى بر اثر وصيت پدر بزرگوار و امر خداوند متعال به مقام بلند امامت رسيد، و زمان امامت آن حضرت سى و پنج سال و اندكى بود و مدت امامت آن حضرت از همه ائمه بيشتر بوده است ، البته غير از حضرت ولى عصر (عج ).

ادامه مطلب: مختصری از زندگی نامه و صفات امام موسی(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 98
پرینت

مبارزه و شهادت امام موسی بن جعفر (امام کاظم) علیهما السلام

بنا بر مشهور،امشب شب وفات امام هفتم حضرت موسی الکاظم سلام الله علیه است.ولادت موسی بن جعفر در سال 128 در اواخر عهد اموی و وفات آن حضرت در سال‏183 در زندان هارون الرشید خلیفه عباسی واقع شد.مدت عمر آن حضرت پنجاه و پنج‏سال بود.سالهای آخر عمرش در زندان سپری شد و آن حضرت در زندان در اثر سم در گذشت.
شاعر عرب می‏گوید:
قالوا حبست فقلت لیس بضائر حبسی و ای مهند لا یغمد او ما رایت اللیث‏یالف غیلة کبرا و اوباش السباع تردد
مولوی در دفتر اول مثنوی در داستان آمدن دوست قدیمی و رفیق ایام کودکی یوسف به دیدار یوسف،پس از آنهمه ابتلاها،به چاه افتادنها،بردگیها و بالاخره سالها حبس و زندان که برای یوسف پیش آمد،می‏گوید:

ادامه مطلب: مبارزه و شهادت امام موسی بن جعفر (امام کاظم) علیهما السلام
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 127
پرینت

مبارزات امام كاظم(ع)

آنچه پيشوايان الهى را از ديگران ممتاز ساخته، گستره وجودى و جامعيت ارزشهاى‏انسانى آنان است. زمانى آنان را در هاله‏اى از عشق دلدار، و دلى بى‏تاب از حب‏يار مى‏بينى كه زمزمه‏هاى روح‏نواز آنان طبيعت را ميهمان ملكوت و همنواى خلوت انس‏ساخته است. به تعبير قرآن كريم كوهها و مرغان را بآهنگ «تسبيح و نغمه تنزيه‏»مسخر داود گردانيديم.و ديگر بار آنها را مبارزى خستگى‏ناپذير مى‏يابى كه‏فريادشان ملتى را حيات و زندگى بخشيده و نامردمى‏ها را به تحقير كشانده است واين در حالى است كه دستان پر مهر و عاطفه‏اش جهانى از شكوفه‏هاى اميد و رحمت رابه درماندگان و بيچارگان هديه مى‏كند و خود چهار تكبير بر همه آنچه دنيايى است‏زده و زاهدانه‏ترين زندگى را براى خويش برگزيده است.

ادامه مطلب: مبارزات امام كاظم(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 132
پرینت

گذرى بر زندگى امام هفتم حضرت موسى بن جعفر (ع )

ويژگيهاى زندگى امام كاظم (ع )

پس از امام صادق (عليه السلام ) مقام امامت به پسرش ابوالحسن امام موسى بن جعفر (عليهماالسلام ) (يعنى امام كاظم (عليه السلام ) ) رسيد، او سزاوار امامت بود چرا كه داراى همه جهات كمال و فضايل بود و پدرش امام صادق (عليه السلام ) به امامت او تصريح نمود و نيز اشاراتى در اين باره كرد.
امام كاظم (عليه السلام ) در روستاى ((اَبواء)) (بين مكّه و مدينه ) در سال 128 هجرى (شنبه ، هفتم ماه صفر) ديده به جهان گشود و در بغداد در زندان ((سندى بن شاهك ))درششم ماه رجب سال 183هجرى (156) ،درسن 55 سالگى از دنيارفت .
مادرش به نام ((حَميده بربريّه )) اُمّ ولد بود. و مدّت امامت و جانشينى او از پدرش 35 سال به طول انجاميد. كُنيه او ابا ابراهيم ، ابوالحسن و اباعلى بود و به عنوان ((عبدالصّالح )) شهرت داشت و نيز از القاب مشهور او ((كاظم )) است .

ادامه مطلب: گذرى بر زندگى امام هفتم حضرت موسى بن جعفر (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام كاظم (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 120
پرینت

كارنامه سیاه خلافت در عصر امام كاظم(ع)

دوران سیاه خلافت منصور كه سایه شوم آن در سراسر كشور اسلامی سنگینی می كرد، با مرگ وی به پایان رسید و مردم پس از 22 سال تحمل رنج و فشار، نفس راحتی كشیدند.
پس از وی فرزندش محمد مشهور به «مهدی» روی كار آمد. زمامداری مهدی در ابتدا با استقبال گرم عموم مردم روبرو گردید، زیرا وی نخست در باغ سبز به مردم نشان داد و با اعلان فرمان «عفو عمومی» تمام زندانیان سیاسی را (اعم از بنی هاشم و دیگران) آزاد ساخت، و به قتل و كشتار و شكنجه و آزار مردم خاتمه بخشید، و تمام اموال منقول و غیر منقول مردم را كه پدرش منصور مصادره و ضبط كرده بود، به صاحبان آنها تحویل داد و مقدار زیادی از موجودی خزانه بیت المال را در میان مردم تقسیم كرد.[1]

ادامه مطلب: كارنامه سیاه خلافت در عصر امام كاظم(ع)
 

صفحه1 از12

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 164 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید