نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 15 فروردين 1395 بازدید: 28
پرینت

امام علی و تربیت فرزند

مقوله تربیت از ابتدایي‏ ترین و اساسي‏ ترین نیازهای زندگی بشری است و نه تنها تربیت لازمه جدایی ناپذیر زندگی كه متن آن بوده و بلكه زندگی، از گهواره تا گورش جلوه‏ای از آن است. انسان تنها در پرتو تربیت صحیح است كه به‏عنوان موجودی هدفمند و اندیشه ورز به اهداف وآرمانهای خود دست یازیده و قلّه رفیع سعادتِ مطلوب خویش را فتح مي‏نماید؛ از این رهگذر برای انسان مسلمان تربیت اسلامی ضرورتی مضاعف دارد زیرا انسانی كه گردنبند مروارید دانه دین و بندگی خالق متعال رابر گردن آویخته جز در پرتو تربیت صحیح اسلامی به مدال افتخار عبودیت و تسلیم نائل نمی آید، از سویی دیگر چنین انسان مسلمانی برای پیمودن راه سعادت و بندگی احتیاج به الگوهای مطمئن عملی دارد تا با نصب‏العین قراردادن دیدگاههاو سیره عملی آنان ، هم راه صحیح بندگی و سعادت را بپیماید و هم در این وادی سریعتر گام نهد و سریعتر به مقصد نایل آید، از این رو معصومین علیهم ‏السلام ـ كه از گوهر عصمت و مصونیت از خطا و اشتباه برخوردارند.ـ بهترین و مطمئن‏ترین الگوهای تربیتی بوده و ارائه دیدگاههاو كشف و عرضه سیره تربیتی آنان یك ضرورت انكارناپذیر برای پویندگان عرصه تعلیم و تربیت اسلامی است و در این میان، ارائه دیدگاه ها و سیره تربیتی امام علی علیه السلام ـ كه خود "اَب الائمه" و سرسلسله جانشینان به‏حق نبوی و سرآغاز تجلیگاه امامت معصومین علیهم‏السلام و نخستین تشكیل دهنده حكومت اسلامی علوی است. ـ بر ضرورت این كار مي‏افزاید.

مبحث ‏اول: اهمیت تربیت فرزندان و ضرورت تسریع در آن و هدف نهایی از آن:

ادامه مطلب: امام علی و تربیت فرزند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 15 فروردين 1395 بازدید: 29
پرینت

پرسش:
چرا حضرت علي‌، تربيت فرزند خود را از آموزش قرآن شروع كرد؟
پاسخ:
سال‌هاي نوجواني‌، دوره‌اي سرنوشت‌ساز، در آيندة زندگي انسان است‌، در اين سنين‌، قلب نوجوانان‌، مانند زمين كاشته نشده‌، آمادة پذيرش هر بذري است‌، كه در آن پاشيده شود، هنوز فطرت انسان پاك و نوراني است‌، موعظه‌ها و نصيحت‌ها در اين قلب پاك‌، زودتر اثر مي‌گذارد، نيت انسان‌، سالم و روح او باصفا است و بر مربي خيرخواه و دورانديشي‌، چون اميرمؤمنان حضرت علي‌، است كه قدر اين فرصت طلايي را دانسته و براي بارور كردن استعدادهاي فرزند نوجوان خود و رشد و هدايت او، از عالي‌ترين وسيله‌ها و روش‌ها استمداد بجويد، و چه وسيله‌اي بهتر و مطمئن‌تر از قرآن براي هدايت انسان‌ها است‌: "اِن‌َّ هـَذا القُرءان‌َ يَهدي لِلَّتي هِي‌َ اَقوَم‌...;(اسرأ،9)،

ادامه مطلب: چرا حضرت علي‌، تربيت فرزند خود را از آموزش قرآن شروع كرد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 106
پرینت

ولادت حضرت علی(ع)

در کعبه ولادت امام علی - علیه السلام- در كعبه به اعتراف علمای اسلام
علما و دانشمندان بزرگ شیعه و اهل سنت در این كه ولادت امام علی - علیه السلام- در خانه كعبه واقع شده است، اتفاق نظر دارند، حتی مرحوم «اردو بادی» در این موضوع كتاب قطوری نگاشته است.[1] در این قسمت به نظر برخی از علمای شیعه و اهل سنت اشاره می كنیم:

ادامه مطلب: ولادت حضرت علی(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 102
پرینت

نص بر امامت حضرت علی (ع)

ینادیهم یوم الغــدیر نبیـهم بخــم و اسـمع بالـنبی مـنادیــا
فقال له قم یا علی و اننی رضیتك من بعدی اماما و هادیا (حسان بن ثابت)
در سال دهم هجری پیغمبر اكرم صلی الله علیه و آله از مدینه حركت و بمنظور ادای مناسك حج عازم مكه گردید، تعداد مسلمین را كه در این سفر همراه پیغمبر بودند مختلف نوشته اند ولی مسلما عده زیادی بالغ بر چند هزار نفر در ركاب پیغمبر بوده و در انجام مراسم این حج كه به حجه الوداع مشهور است شركت داشتند. نبی اكرم صلی الله علیه و آله پس از انجام مراسم حج و مراجعت از مكه بسوی مدینه روز هجدهم ذیحجه در سرزمینی بنام غدیر خم توقف فرمودند زیرا امر مهمی از جانب خداوند بحضرتش وحی شده بود كه بایستی بعموم مردم آنرا ابلاغ نماید و آن ولایت و خلافت علی علیه السلام بود كه بنا بمفاد و مضمون آیه شریفه زیر رسول خدا مامور تبلیغ آن بود:

ادامه مطلب: نص بر امامت حضرت علی (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 105
پرینت

نخستین كسی كه اسلام آورد

نخستین افتخار علی ـ علیه السلام ـ در این دوران پیشگام بودن وی در پذیرفتن اسلام، و یا به عبارت صحیح‏تر، ابراز و اظهار اسلام دیرینه خویش است زیرا علی ـ علیه السلام ـ از كوچكی یكتاپرست بود و هرگز آلوده به بت پرستی نبود[1] تا اسلام او به معنای دست كشیدن از بت پرستی باشد (در حالی كه در مورد سایر یاران پیامبر چنین نبود)
پیشگام بودن در پذیرفتن اسلام، ارزشی است كه قرآن مجید روی آن تكیه كرده و صریحا اعلام نموده است كه كسانی كه در گرایش به اسلام پیشگام بوده‏اند، در پیشگاه خدا ارزش والایی دارند، آنجا كه می‏فرماید: «و پیشگامان، پیشگام، آنان مقربانند.»[2]

ادامه مطلب: نخستین كسی كه اسلام آورد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 110
پرینت

معجزات امام علی - علیه السلام

 حضرت علی - علیه السلام - نیز مانند سایر پیشوایان دارای كرامات بود كه در این نوشتار به برخی از كرامات آن حضرت اشاره می شود:
1.شیخ صدوق: محمد بن علی بن الحسین بن بابویه؛ در كتاب عیون اخبار الرضا - علیه السلام - از صالح بن عقبه؛ از حضرت صادق - علیه السلام - در حدیثی طولانی روایت كرده كه: مردی از علمای یهود از امیر المؤمنین - علیه السلام - پرسید: پیغمبر شما در كجای بهشت ساكن است؟ تا آنجا كه گفت: وصی او چقدر پس از او زندگی می كند؟ فرمود: سی سال؛ سپس پرسید: می میرد یا كشته می شود؟ فرمود: بوسیله ضربتی كه بر فرقش می زنند و محاسنش از آن رنگین می شود كشته خواهد شد، عرض كرد: راست گفتی، بخدا قسم این موضوع بخط هارون و املای موسی - علیهما السلام - نوشته شده است.

ادامه مطلب: معجزات امام علی - علیه السلام –
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 107
پرینت

مظلومیت امیرالمؤمنین (ع)

ایام و تاریخ زندگی امیر مؤمنان علی علیه السلام بر چهار بخش متصور است:
1-دوران كودكی و چند ساله آغاز عمرش كه در دامان پدر و مادر زندگی می كرد.
2-عصر پیامبر خدا، كه به وسیله او به كمال رسیده و تربیت گردید.
3-دوران خلفای سه گانه كه در بحران مظلومیت بسر برد.
4-و بالاخره ایام خلافت و زمامداری مسلمانان جهان.
اینك بطور فشرده به هر یك می پردازیم.

ادامه مطلب: مظلومیت امیرالمؤمنین (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 88
پرینت

مثلث شخصیت حضرت علی (ع)

از نظر روان شناسان، شخصیت هر فردی متشكل از سه عامل مهم است كه هر یك در انعقاد و تكون شخصیت تأثیربه سزایی دارد و گویی روحیات و صفات و طرز تفكر انسان همچون مثلثی است كه از پیوستن این سه ضلع به یكدیگرپدید می آید. این سه عامل عبارتنداز:
1. وراثت
2. آموزش و پرورش
3. محیط زندگی
صفات خوب و بد آدمی و روحیات عالی و پست او به وسیله این سه عامل پی ریزی می شود و رشد و نمو می كند.
درباره عامل وراثت سخن كوتاه اینكه: فرزندان ما نه تنها صفات ظاهری را، مانند شكل و قیافه، از ما به ارث می برند، بلكه روحیات و صفات باطنی پدر و مادر نیز از طریق وراثت به آنان منتقل می شود.

ادامه مطلب: مثلث شخصیت حضرت علی (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 111
پرینت

كارگزاران امام علی ـ علیه السّلام ـ

امام علی ـ علیه السّلام ـ در دوران حكومت كوتاه خود استانداران و كارگزارانی داشت كه در این مقاله به گوشه هایی از آن اشاره می شود.
اعزام اولین گروه از استانداران
طبق نقل مؤرخین، علی ـ علیه السّلام ـ در ماه صفر سال سی و ششم هجری، اولین گروه از استانداران خود را به شهرستان‌ها اعزام فرمود.
عثمان بن حنیف به بصره، عماره بن شهاب به كوفه، عبیدالله بن عباس به یمن، قیس بن سعد به مصر و سهل بن حنیف به شام فرستاده شدند، سهل بن حنیف و عماره بن شهاب از نیمه‌ی راه بازگشتند.[1] و بقیه به محل مأموریت خود رفتند.

ادامه مطلب: كارگزاران امام علی ـ علیه السّلام ـ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 113
پرینت

فعالیتهای امیرمومنان(ع) در دوران خلفا

فعالیت امام در این مدت در امور یاد شده زیر خلاصه می گردد:
1ـ عبادت و بندگی خدا، آنهم به صورتی كه در شان شخصیتی مانند علی بود، تا آنجا كه امام سجاد - علیه السلام - عبادت و تهجد عجیب خود را در برابر عبادتهای جد بزرگوار خود، ناچیز می داند.
2ـ تفسیر قرآن و حل مشكلات بسیاری از آیات، و تربیت شاگردانی مانند عبدالله بن عباس كه بزرگترین مفسر اسلام، در میان اصحاب به شمار می رفت.
3ـ پاسخ به پرسشهای دانشمندان ملل جهان، بالاخص یهود و مسیحیان كه پس از در گذشت پیامبر برای تحقیق و پژوهش درباره آیین وی، رهسپار مدینه می شدند و سئوالاتی را مطرح می نمودند و پاسخگویی جز علی - علیه السلام -، كه تسلط او بر تورات و انجیل از خلال سخنانش روشن بود، پیدا نمی كردند و اگر این خلا به وسیله امام پر نمی شد جامعه اسلامی در سرشكستگی شدیدی فرو می رفت، و هنگامی كه امام به كلیه سئوالات آنها پاسخهای دندان شكن می داد، شادمانی و شكفتگی عظیمی در چهره خلفا كه بر جای پیامبر نشسته بودند، پدیدار می شد.

ادامه مطلب: فعالیتهای امیرمومنان(ع) در دوران خلفا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 115
پرینت

فضائل امام علی(ع)در كلام خلفا

از منابع مهمی كه در شناخت وجود ملكوتی حضرت علی - علیه السلام - موجود است، كلمات و مرویات خلفای سه گانه می باشد. دانستن این مطالب از چند جهت مورد توجه و اهمیت است:
اولا، مقام رفیع امیر المؤمنین علی - علیه السلام - را از زبان كسانی كه به عنوان بعضی از صحابه رسول خدا - صلی الله علیه و آله و سلم - مطرح بودند، و سخنان آن حضرت را شنیدند، می شناسیم. ثانیا: به طور قطع، میزان شناخت پیروان مذاهب مختلف عامه با مطالعه این مطالب، نسبت به آن حضرت بیشتر و كاملتر خواهد شد. و تحولی نو در آنان پدید خواهد آمد.[1] ثالثا: از این طریق، ماهیت كسانی كه بعد از پیامبر اكرم - صلی الله علیه و آله و سلم -، سفارشها و وصایای آن حضرت را در مورد خلافت و ولایت علی - علیه السلام - نادیده گرفته و با ایجاد شورای انحصاری، اقدام به تعیین خلیفه برای مسلمین كردند، كاملا روشن می شود. در ادامه همین مباحث، سخنان و روایاتی كه عایشه در زمینه عظمت علی - علیه السلام - بیان كرده است نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب: فضائل امام علی(ع)در كلام خلفا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 92
پرینت

فضائل امام علی ـ علیه السلام ـ

جابربن عبدالله انصاری می‌گوید: لَقَد سَمِعْتُ رَسُولُ اللهِ ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ یَقُولُ:
1ـ « اِنَّ فِی عَلِیٍّ خِصالاً لَوْ كانَتْ واحِدَهٌ مِنْها فِی رَجُلٍ اِكْتَفی بِها فَضْلاً وَ شَرَفاً.»
از رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ درباره‌ی علی بن ابی طالب ـ علیه السلام ـ مناقب و فضائلی شنیدم كه هر یك از آنها اگر در كسی یافت می‌شد، برای فضیلت و شرافت او كافی بود.
2ـ « مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَعِلیٌّ مَوْلاهُ.»
من مولای هر كس هستم علی مولای اوست.

ادامه مطلب: فضائل امام علی ـ علیه السلام ـ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 80
پرینت

عوامل مخالفت با امام علی(ع )

 اختلاف و دو دستگی كه پس از گزینش امام - علیه السلام - برای رهبری در میان مسلمانان پدید آمد كه كاملاً بی سابقه بود و هرگز چنین اختلافی در دوران زمامداری سه خلیفه پیش بروزنكرد. درست است كه خلیفه نخست با اختلاف و نزاع برگزیده شد و با موج اعتراض از ناحیه كسانی كه مقام رهبری را یك مقام انتصابی از جانب خدا می دانستند رو به رو گردید،ولی دیری نپایید كه اوضاع رو به آرامی نهاد و گروههای مخالف، بنابر مصالح عالی اسلامی، لب فرو بستند و حقوق خود را نادیده گرفتند.

ادامه مطلب: عوامل مخالفت با امام علی(ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: حضرت علي (ع)
نمایش از 09 شهریور 1392 بازدید: 122
پرینت

علی(ع) دست پرورده پیامبر(ص)

هر گاه مجموع عمر امام علی - علیه السلام - را به پنج بخش قسمت كنیم، نخستین بخش آن را زندگی امام پیش از بعثت پیامبرتشكیل می دهد. عمر امام در این بخش از ده سال تجاوز نمی كند، زیرا لحظه ای كه حضرت علی - علیه السلام - دیده به جهان گشود بیش از سی سال از عمر پیامبر - صلی الله علیه و آله - نگذشته بود؛ و پیامبر در سن چهل سالگی به رسالت مبعوث شد.[1]
حساسترین حوادث زندگی امام در این بخش همان شكل گیری شخصیت حضرت علی (ع) و تحقق ضلع دوم ازمثلث شخصیت وی به وسیله پیامبر است. این بخش از عمر، برای هر انسانی، از لحظه های حساس و ارزنده زندگی او شمرده می شود. شخصیت كودك در این سن، همچون برگ سفیدی، آماده پذیرش هر شكلی است كه بر آن نقش می شود؛ و این فصل از عمر، برای مربیان و آموزگاران، بهترین فرصت است كه روحیات پاك و فضایل اخلاق كودك راكه دست آفرینش در نهاد او به ودیعت نهاده است پرورش دهند و او را با اصول انسانی و ارزشهای اخلاقی و راه و رسم زندگی سعادتمندانه آشنا سازند.

ادامه مطلب: علی(ع) دست پرورده پیامبر(ص)
 

صفحه1 از45

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 184 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید